Weglopen van kinderen wordt epidemisch Oneindig veel patronen in Oosterse tapijten Overgrote meerderheid Britten anti-midi fa -8 NOVEMBER 1976 PAGINA 19 DEN HAAG (GPD) ..Het zomertoerisme beweegt zich ook onder de kinderen". Uit spraak van een Amsterdamse inspecteur van het bureau kinderpolitie. Bij deze afdeling constateert men evenals bij alle andere bu reaus van de kinderpolitie in ons land, dat het aantal weggelopen minderjarigen toe neemt. Elke dag lopen tientallen jongens en meisjes van huis. Weglopen van huis betekent in de meeste gevallen ontvluchten: de ouders, de pleegouders of de inrichting. Is weglopen „een soort modeverschijnsel of een status- kwestie van de jeugd", zoals de Rotterdamse kinderpolitie zegt? Of is de bewering van de Haagse politie juist: „Door weg te lopen dwin gen kinderen vaak aandacht en zorg af van de ouders". Zo begint het grote avontuur. n onze correspondent Arnold Lissauer» 111 I (GPD» Er is tenmin- ng waarover het Engelse C overgrote meerderheid is namelijk in hun af- de midi-rok. ii eren en kunst een museum? "Een groot t et foto's aan de muren", ongetje van acht jaar. "Je 13 teel oude dingen bekijken". 01 riendje aan. Kinderen zien im als een plechtig gebouw zacht moet praten, niet n, niets mag aan raken en e enorm verveelt. Uitzon - lijn de speciale "kindermu- V( iier en daar op de wereld zün. Elle beschrijft het eun van Marseille, een e ruimte met vrolijk rood tj houtwerk en kleine bank etjes waar kinderen tussen raalf Jaar onder de hoede oedlachse suppoost spelen- ennis maken met kunst, heeft op het ogenblik drie w kinderen, maar in Ame- er al bijna driehonderd te j is, in New York, al in erste "Children's museum" Record ie Claire foto's van Brigit- uit de afgelopen veertien de opmerking dat de 1£Je leeftijdsloze) filmster be- het vestigen van een re- ir jongste idylle duurt nu dan velen voor mogelijk "(ehouden. Na vijf huwelyks- Roger Vadim, vier met Jharrier, drie met miljonair Sachs (een en ander onder- »r een romance van veer- Dden met een zekere Bob seft Brigitte nu al twee jaar [m Patrick Gilles als vaste olgens "welingelichte krin- lom de filmster zal deze fil tiendschap binnenkort uit- a een vierde huwelijk. ADVERTENTIE Een door het populaire dagblad „Daily Mirror" onder zijn lezers ge houden enquête blijkt dat 78 procent van degenen die daarop hebben ge reageerd uitgesproken vijanden van de midi zijn die slechts door 22 pro cent blijkt te worden gewaardeerd. Bij deze algemene verwerping van de midi is de generatiekloof werke lijk overbrugd, want alle leeftijds groepen van beide geslachten denken er ongeveer hetzelfde over. De uitslag van het onderzoek luidt: Vrouwen 76 procent tegen 24 pro cent vóór. Mannen 81 procent tegen 19 pro cent vóór. Onder 24 jaar: Vrouwen 62 tegen 38 vóór, Mannen 69 tegen 31 vóór. 25 tot 39 jaar: Vrouwen 95 procent tegen 5 pro cent vóór. Mannen 91 procent tegen 9 procent vóór. Boven de 40: Vrouwen 82 procent tegen 18 pro cent vóór, Mannen 81 procent tegen 19 pro cent vóór. Hieruit blijkt dat in de diverse leeftijdsgroepen vrouwen en mannen nagenoeg gelijk over de midi denken. Zelden is er sprake van zulk een eens I gezindheid tussen de seksen. Het meest tolerant tegenover de mi di staan degenen onder de 24. Bataljons fuseliers schreven aan de Mirror dat de midi bij wet behoort te worden verboden. Een ander in Belfast gelegerd batal- jon wenst dat met alle middelen zal worden voorkomen dat de midi verder veld wint. Maar by alle alarm over de midi is er volgens de deskundigen gezien de dictatuur van de mode-industrie niets j dat de opmars ervan kan tegenhou den. Het is voor het ogenblik „goodbve mini"! Maar het afscheid zal mis schien van niet al te lange duur zyn j wegens de cyclusbeweging van de mo de. De aanbidders van het korte rok- j je kunnen hoop putten uit het feit I dat de midi in Amerika tenminste tot dusver, een mislukking is geble- I ken. De magazynen zitten daar nog I met 95 procent van hun herfstmode, die men anders in september groten- I deels al kwyt is. Van de opsporingsverzoeken, die dag en nacht bij de kinderpolitie binnenkomen, is een groot aantal niet alarmerend. Het grootste per centage minderjarigen komt na een zwerftocht, vaak uit zichzelf, weer naar huis terug. Dan is er de groep die weken, soms maanden niets van zich laat horen. Maar uiteindelijk belandt die ook weer thuis. De zeer moeilijke gevallen zyn op één hand te tellen: jongens en meis jes die plotseling worden vermist en niet meer terugkomen. Uitzonde ringsgevallen. waarvan soms pas na jaren aan het licht komt dat er een misdaad in het spel is geweest. Ook kan men de mogelijkheid niet uitsluiten dat een jongen, maar veel meer nog een meisje, geronseld is voor de prostitutie in het buitenland. Prostitutie „Vaak kiest die minderjarige zelf toor de prostitutie", weet de chef van de Haagse kinderpolitie, mr. M. van I de Pol. Zij licht toe: „De aantrek- j kingskracht van de prostitutie ligt voornamelijk in het geld. Misschien j vinden sommigen er ook een zekere I solidariteit die zij elders missen. Meisjes kunnen volledig verblind zijn door roem. Zij gaan in op aanlokkelijke ad vertenties. waarin meisjes worden gevraagd voor shows en dergelijke. Ik heb een auditie meegemaakt, waar moeders met dochters waren. Doch ter moest zich uitkleden en moeder had daar geen bezwaar tegen. Wanneer men wist dat vooral Europese meisjes worden geworven voor de prostitutie rond de Middel landse Zee. zou men misschien niet zo happig zijn op roem. Het zyn juist die meisjes, die weinig interes se hebben voor andere dingen, omdat ze een zeer geringe geestelijke achter grond hebben. Bij jongens zitten die moeilijkhe den, meer dan bij meisjes, in de groei naar de volwassenheid". Over de kleine categorie vermissin gen, waarbij men over te weinig aan knopingspunten beschikt. zeggen chef J Steeneveld en inspecteur K. J. H H Sietsma van het bureau kin derpolitie Amsterdam„Die zware ge vallen beperken zich meestal tot de oudere kinderen. Jongens en meisjes van veertien tot achttien jaar gaan bewust op stap. Veertien is juist de kritieke leeftijd. Anders is het met de wat jongere Kinderen van tien, elf jaar worden gerekend tot de ty pische weglopertjes. Ze gaan bijna altijd doelloos door de stad zwer- Wegblijvers Over de duur van het wegblyven heeft de Amsterdamse kinderpolitie, die het afgelopen jaar 2500 dn 1968: 2150) opsporingsverzoeken kreeg, de volgende gegevens verzameld 53 procent van de minderjarigen blijft één dag weg 10 procent twee dagen. 7 procent drie dagen. 11 pro cent vier a vijf dagen. 5 procent zes a zeven dagen. 4 procent acht tot tien dagen, m procent elf tot veer tien dagen. 2% procent blijft langer weg dan twee weken, 2*4 procent lan ger dan drie weken en 3 procent lan ger dan een maand Van de kinde ren die weglopen komt 62 procent uit het ouderlyk huis. 35 procent uit in richtingen en uit pleeggezinnen. Waarom loopt een kind weg. De heer Steeneveld: „Je kunt niet analyseren waarom een kind weg loopt. Je kunt de vraag stellen: hebben de ouders geen vat op het kind of zit de Jongen of het meisje in een hevige conflictsituatie? Wanneer de ouders vragen om opsporing zoe ken wij allereerst uit. welke relaties het kind heeft. Is het kind terugge vonden. dan wordt het door ons on der de loep genomen. Je praat met hem of haar en je probeert de en tree in de omgeving weer mogelijk te maken. Maar de uiteindelijke op lossing moet worden gezocht in het I gezin of de inrichting waar het I kind vandaan komt". In gesprekken met weggelopen kin- deren kwam de Amsterdamse politie ;tot de volgende conclusie: 2la procent van de minderjarigen loopt weg van wege schoolmoeilijkheden, 3 procent liefde. 14 procent milieu of werk. 2 j procent prostitutie-aangelegenheid, I 38 procent onbekend. Tot deze laat ste categorie behoren de kinderen, met wie de politie moeilijk contact |kon krijgen Het stygen van het aantal weglo- 1 pers wordt ook beïnvloed door de aantrekkingskracht van het buiten land Steeneveld„Zodra een ver- j moeden bestaat dat een jongen of I meis je naar het buitenland is. door- i dat bijvoorbeeld het paspoort is mee- genomen, wordt Interpol ingescha- keld. Deze fungeert als schakel tus- i sen ons en de opsporingsdienst in het buitenland" In de zomer is het aantal weglo- pers en dat geldt niet alleen voor hen die naar het buitenland gaan, veel groter dan in de winter. Volgens de kinderpolitie speelt het weer hier in een belangrijke rol Over de tips zegt de heer Steene veld: „De vele tips die vaak binnen komen. worden altijd geselecteerd. Wanneer het concrete aanwijzingen betreft, worden ze nagetrokken. Maar Je mag geen enkel facet verwaarlo zen. hoewel wy nogal sceptisch staan tegenover koffiedikkijkers. Vervormingen Er komen ook tips binnen die het onderzoek verlengen en moeilijker maken. De zaak is ook lastiger ge worden. omdat er voor weggelopen minderjarigen talloze mogelijkheden zijn om aan een nachtverblijf te ko men. Bovendien kunnen meisjes het onderzoek bemoeilijken doordat zij zich vaak vermommen met pruiken en make-up. Dat is zelfs massaal geworden. Ouders hebben meestal geen recen- DAMESMODE in exclusief jonge stijl.. BREESTRAATI08O-II2 LEIDEN «illig njag weer AMSTERDAM GPD Als een Nederlander een oosters tapijt koopt wil hij in acht van de tien gevallen een tapijt in donkere be storven kleuren hebben. Een Ita liaanse koper daarentegen zal het veel meer in de lichte tinten zoe ken. „Er is duidelijk verband tus sen klimaat en voorkeur voor kleuren", zegt Michael Kendjian, directeur vari een import- en groothandel in oosterse tapijten. In het huiselijk kantoortje van het precies honderd Jaar oude bedrijf in Amsterdam waarvan hy (als vierde Kendjan-generatiet directeur is pro beert hy een paar tipjes op de lich ten van het „grijze waas" dat vol gens hem over zijn vak hangt. Ze ker op het ogenblik: er gaat geen I dag voorbij of ergens in Nederland tracht men de consument naar groot scheepse veilingen of „gelegenheids verkopen" van Perzische of andere I Oosterse tapijten te lokken. Met de benamingen Oosters en Perzisch zit de leek dan al meteen midden in de begripsverwaringen. Voor hem is een Oosters tapijt meestal een Perzisch tapyt, en om gekeerd. „Maar Oosterse tapijten is een veel ruimer begrip." legt Mi chael Kendjian uit. „Onder Oosters verstaan wy niet alleen Perzië. Tur kije. Rusland maar ook alles wat worden uitgevoerd: de Perzen hou den hun antieke Perzen zorgvuldig zelf vast. wordt alleen maar ge- draaddunne meisjes" „Ik I daarachter ligt, tot China toe. meter lang en weeg zesen- j ben ik een monster?". Perzen IC! ten die dit soort noodkreten weekblad "Elle" schreven, dch niet langer bezorgd te fer hun maten die boven de fftig liggen. "Elle" consta- de hand van een kleine dat mannen van „vrouwen lingen" houden. Dat zeggen ende modefotografen die de werken met meisjes wier beneden de vijftig kilogram die buiten de studio's leven gaan in gezelschap van fclyk molliger vrouwtjes, de vraag waarom ze dan in ook niet eens een paar kunnen fotograferen die een Uk of tenminste "normaal" gaat niet: om technische naar de fotografen verkla- Ben magerheid is fotogeniek. hoeven fotomodellen te- Bg niet meer beeldschoon te B karakteristieke oogopslag Zelf verhandelt hij vooral tapijten uit Iran. De „Perzen" dus met hun welluidende namen die de districten aangeven waar ze vandaan komen: Hamadan, Shiraz. Kirman. Isfahan. Tebriz om er enkele te noemen. In het voetspoor van vader, grootvader en overgrootvader gaat hij zelf zyn tapijten inkopen in het moeilijk te bereizen maar boeiende land Iran. „Het is ondoenlijk om Oosterse ta pijten op afstand te bestellen. Er zijn om te beginnen al zoveel ver schillende kwaliteiten. Die kunnen weer sterk afhangen van het klimaat van de streek waar ze gemaakt zijn. Uit bergachtige districten komt wol die veel strakker van kwaliteit is dan die uit de warme streken. En dan heb Je nog te maken met verschil lenden schapenrassen die diverse kwaliteiten wol leveren." Hij noemt een paar kenmerken Patronen Patronen zyn er in het Oosterse tapijt in eindeloze variatie. Bloemen en bladeren, ranken en veermotie ven. medaillons en de 'in Neder land populaire» geometrische motle ven. In Afghanistan worden vaak blokmotieven toegepast, in Chinese tapyten is veel symboliek terug te vinden. „Het aantal patronen in Oos terse tapyten is eindeloos. Er zyn er zoveel als een mens ideeën heeft." zegt Michael Kendjian die de vorm geving van het Oosterse tapyt een van zyn stokpaardjes noemt „Oos terse tapyten hebben over het alge meen een heel goede vormgeving. In oude tyden werden, geloof ik. de vormen veel welbewuster gekozen. Moderne vormgeving ïykt zo vaak erop uit om te choqueren." Hy vergeiykt zyn vak graag met dat van de diamantair: een vak voor experts, voor wie het Oosterse tapyt een eigen taal spreekt. Een bepaalde regelmaat in het patroon, dikte en regelmaat van de inslag- draad op de rug van een tapyt. des sin en knoopwyze: voor de kenner zyn het evenzoveel aanknopingspun ten by de beoordeling van een tapyt. Hy kan zien of een kleed verschoten is dan wel een chemische behande ling heeft gehad om de kleuren kunstmatig „besorven" te maken, weet dat een grofgeknoopt tapyt zich in het gebruik anders gedraagt dan een fyngeknoopt. kan aan het dessin vaak de streek van herkomst aflezen. Michael Kendjian: mooie vormgeving bij de oosterse tapijten als stokpaardje. Kerman wordt geknoopt uit zachte «x ïryker, een te grote of te j glanzende wol, heeft een fyne knoop, ^feus kan zelfs een speciale is mooi om te zien maar over het aan het fotomodel geven algemeen niet zo sterk. Shiraz: naar ze er maar mager by is. 1 Nederlandse begrippen vry grof, een beetje ruig geknoopt, de goedkopere soorten worden alleen voor tafels ge adviseerd. Hamadan: by uitstek ge schikt om in zithoek of eetkamer te leggen, over het algemeen erg sterk. Handwerk Intussen brandt de niet-kenner een andere vraag op de tong: Wordt er in deze overgemechaniseerde wereld nog zoveel echt handknoopwerk in tapyten gemaakt, of krygen we zon der het te weten vooral tapytwerk uit de fabriek voorgeschoteld? „In Iran Is het officiéél verboden om tapyten fabrieksmatig te ma ken," verzekert Michael Kendjian. „In landen als India en Pakistan heb Je wel een ontwikkeling van fa brieken die gemixed werk leveren. In Iran is de oorspronkeiyke huis- vlyt in zoverre gemoderniseerd dat de tapytknopers veel meer collectief gaan werken. Inkopen en verven ge beurt voor gezameniyke rekening, er wordt gerichter verkocht, er zyn te genwoordig al knoopatehers voor ge zameniyke produktie. Totnutoe gaat de knoopkunst nog vaak van de ouders op de Jongere generatie over. Voorlopig zyn er nog behoorlyke hoe veelheden handgeknoopte tapyten te verwachten." Erg oude tapyten zyn daar ech ter niet meer by. De heel oude kle den 'dat wil zeggen honderd a hon derdtwintig Jaar oud en nog ouder) mogen althans uit Iran niet meer ,,Mode" Zelfs de eeuwenoude Oosterse ta- pytkunst ontkomt niet aan een be paalde mode-van-het-ogenblik, al thans wat de kleuren betreft. „Het ene moment vraagt men veel rood, een volgende keer kan er opeens veel vraag naar paars zyn." zegt Michael Kendjian die vindt dat by het ko pen vaneen Oosters tapyt soms te weinig rekening wordt gehouden met het doel waarvoor men zon kleed gaat gebruiken. Als vloerkleed heeft het veel meer te lyden dan wanneer het als tafelbedekking of wandkleed wordt gebruikt. Een Oosters tapyt koopt men niet met een paar losse guldens op zak: iets goeds op dit gebied is niet bene den de honderd gulden per vierkante te foto van hun kind en het is moei - Ujk werken met een foto waarop het kind veel Jonger is". De Haagse kinderpolitie is eveneens van mening dat het moeiiyker is meisjes op te sporen dan Jongens en dat het onderzoek vaak onnodig wordt gerekt. Mr Van de Pol: „Daarom werken wy samen met Social Unit 'opvang centrum» en de Kabouters, wy pro beren elkaar de bal toe te gooien". 1 969 gunstig jaar Voor Den Haag is 1969 volgens de kinderpolitie een gunstig Jaar ge weest. In dat jaar was het aantal weggelopen jongens en meisjes res pee tievelyk 524 en 408. In 1968 waren er dat in totaal 1096. Tot 1 septem- beer 1970: 429 Jongens, 400 meisjes. Brigadier C. Noppen van de Haag se kinderpolitie: „De afgelopen maan den vooral stygt het aantal weggelo pen minderjarigen. Het zyn juist de hardnekkige gevallen: Jongens en meisjes die langer wegblyven dan enkele dagen". Het hangt af van de omstandig heden of de kinderpolitie by een-ver missing denkt aan misdryf of onge luk. De heer Noppen: „Het ligt ook aan de tips die binnenkomen. Wan neer een kind het laatst is gezien by water, dan kan men vrezen voor een ongeluk. Is een kind het laatst ge zien in gezelschap van een man of vrouw, dan kan het zyn dat er sprake is van misdryf". De Rotterdamse kinderpolitie was onlangs belast met de opsporing van de 4-Jarige Menderes van Schelven. Aanvankeiyk was dit een van de 2000 opsporingsverzoeken die de Rotterdamse kinderpolitie jaariyks krygt. Het zoeken naar het Jongetje eindigde echter triester dan in de meeste gevallen. Menderes van Schelven bleek te zyn verdronken. De Rotterdamse kinderpolitie doet wat betreft de „gewone" weglopertjes niet alarmerend. „In 99 van de 100 gevallen ko men de kinderen terug", zegt men by het bureau in Rotterdam. „Na de grote vakantie neemt het aantal weglopers toe. De kinderen hebben het een tyd erg goed naar de zin gehad en willen niet meer naar school of werk". Release vangt weglopers op Ook de Stichting Release (in Am sterdam en Rotterdam) heeft dagc- lyks te maken met weggelopen Jeugd. Minderjarigen :ook uit het buiten land) kloppen by Release aan wan neer zy in moeiiykheden zyn ge raakt Het werkteam by Release een groep Jongelui probeert iede re Jongen en ieder meisje zo goed mogelyk op te vangen. Relaese: „Wanneer een Jongen of meisje by ons komt. zorgen wy er eerst voor dat hy of zy een tydelyk onderdak krygt. Is een kind van thuis weggelopen, dan wordt contact gezocht met de ouders. Dit gebeurt alleen maar wanneer het kind dat zelf wil. wy proberen wel zo met hem of haar te praten, dat wy die toestemming krygen". „Meestal ligt het conflict met de ouders op het psychische vlak. Kin deren die van huis weglopen zyn heel anders dan kinderen die uit tehuizen komen. Kinderen die weg- weglopen uit tehuizen zijn veelal ver knipt In zo'n geval probeer Je een alternatief te zoeken dat de kinder bescherming accepteert. Dat lukt niet altyd". De groep die by Release aanklopt, is voor een goed deel tussen de 16 en 19 Jaar. Het zyn er zo'n kleine hon derd per maand, onder wie de laatste tyd veel Belgen Release: „In België zyn de verha len over de tehuizen en inrichtingen een graad erger dan hier". Release, dat probeert de weglopers weer op een goede plaats te krygen, heeft met tehuizen wel eens onpret tige ervaringen gehad. In de prak- tyk is gebleken dat sommige tehui zen een weglopertje pas weer accep teren. wanneer zy door anderen daartoe worden gedwongen. Release: „Hoe is het mogelyk dat een tehuis aanvankeiyk een kind niet meer wil opnemen, dat een maand is weggeweest? Maar wanneer wy aandringen kan het wel". De meeste kinderen worden na een zwerftocht weer opgenomen in de ou de omgeving. De kinderpolitie en een opvangcentrum zoals Release probe ren de entree voor het kind weer mogelyk te maken. Maar de uiteln- deiyke oplossing moet worden ge zocht in het gezin of de inrichting waar het kind vandaan komt. meter te koop. Voor onervaren ko pers is er dus alle reden om voor zichtig te zyn met het kopen op vei lingen 'waar vaak handgeknoopte en machinale tapyten vroiyk door el kaar worden gehutseld» en op de zo genaamde gelegenheidsverkopen, ter- wyi men op de deurverkoop van zo genaamde Oosterse tapyten uiteraard beter helemaal niet kan Ingaan. En wie een Oosters tapyt bezit en dat tot in lengte van dagen mooi wil houden krygt van de familie Kendjian dit recept: Nooit syntheti sche middelen voor het schoonma ken gebruiken, maar een gewoon ouderwets huishoudzeepsopje, ver mengd met een beetje azyn.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19