aat rechter de straf bepalen an de hand van een codelijst Sluiten. Stuiten. idse jurist stelt voor: Ds. Toornvliet van laster beschuldigd 3m PATHET LAO MATIGT HAAR VOORWAARDEN Onderzoek naar schadelijkheid fluor onnodig 28 NOVEMBER WZO EETDSCH DAGBLAD PAGINA IT Soortgelijke misdry- i niet altijd dezelfde straf- at de ene persoon drie ■brommen" oplevert kan "afkopen" met een boete sar honderd gulden. Wllle- hoeft niet. Het ene geval 5 aan het andere en er >1 factoren mee. dat de datief toch gelijkwaardig [n. Bezwaarlijk is echter aarom" van die verschil len niet altyd duidelijk M C. Oomen uit Oegst- vorige week promoveerde idse universiteit op het "Voorlopige hechtenis en straffen. Een sch onderzoek bij enkele lelieten" zegt het zo: "De a muleert in de meeste ge- raf met een cliché-formu- Wetboek van Strafvorde- dat de rechter de straf eren aan de hand van de het feit. de omstandighe- persoonlijke omstandighe- verdachte, zoals een en J l< tijdens de rechtszitting is i jDie motivering van de echter vrijwel niets. Het formule, waarin he- j gezegd wordt welke fac- werkelijkheid hebben ge- 1 e «paalde straf". 11 van die straffen, het regen ervan, in die zin dat rdt na te gaan met welke rechter rekening houdt de vraag van de straf- 2 oe komt en welk gewicht ir van die gegevens toe- poenametrie. WELKE INVLOED mr. Oomen verrichte ich onderzoek heeft be- een aantal vermogens weten valsheid in ge- irduistering in dienstbe- oplichting. rvens van invloed zijn op van de rechter over de van voorlopige hechtenis matewelke gegevens zyn op de beslissing ir van de voorlopige hech tenis. welke gegevens van invloed zijn op de beslissing over het al dan niet opleggen van een vrijheidsbene mende straf en welke gegevens van invloed zijn op de beslissing over de duur van de vrijheidsbenemende straf. De heer Oomen haalde 1150 dos siers uit heel Nederland uit 1962 bij elkaar stelde vervolgens een code boek samen, waarin hij de gegevens uit de dossiers vastlegde. Ongeveer 250 per dossier, zoals opvoeding van de verdachte, burgelyke staat, scha de, kindertal, etc. Het materiaal werd vervolgens via de codelijst op ponskaarten overge bracht en met mathematisch-statis tische technieken bewerkt. Voor zo ver is na te gaan is dit de eerste keer, dat het straftoemetingsvraag- stuk op deze manier wordt geanaly seerd. Uit onderzoektechnisch oog punt ontleent deze studie mede daar aan zijn waarde. VERLEDEN De resultaten van het onderzoek zijn volgens de heer Oomen "te veel om op te noemen". De belangrijkste conclusies zijn wel, dat de rechter zowel bij de beslissing over toepas sing en duur van de voorlopige hech tenis als bij de beslissing over de oplegging en duur van de vrijheids benemende straf zeker rekening houdt met onder meer het strafrech telijke verleden van de verdachte, de toegebrachte schade en de gevol gen van het strafbare feit voor het werk van de verdachte. (Zo zou een verdachte die ontslagen is eerder celstraf krijgen als iemand die nog een betrekking heeft». Andere con clusie: zowel de rechter als de of ficier van justitie meten voor zo ver kon worden nagegaan bij de vraag over de oplegging van een vrijheidsbenemende straf niet met twee maten, maar met één maat. Het voordeel van het onderzoek is volgens de heer Oomen. dat er een einde komt aan de min of meer on doorzichtigheid van de rechtspraak "Daarom heb ik voorgesteld een AMSTERDAM (ANP) Wegens „aanranding van eer en goede naam" heeft de voorzitter van de stichting „Een woord voor de wereld", de heer C. W. J. van Gent. een proces aange spannen tegen de predikant van radio-Capital, ds. G. Toorn vliet. lijst van controlepunten aan te leg gen". Zon zogenaamde checkpoints- list moet volgens hem een maximaal aantal gegevens bevatten. "By bepaalde delicten kan nu met een aantal van die gegevens reke ning worden gehouden. Bij moord met alle gegevens bij voorbeeld, bij rijden zonder achterlicht met maar een paar gegevens. In dat laatste ge val zal de rechter natuurlijk ook nooit vragen om een psychologisch rapport. Je zou per soort delict vast moeten stellen met welke gegevens de rechter rekening zou moeten hou den". BEZWAAR Eén bezwaarlijke kant is er vol gens de heer Oomen aan deze ma nier van werken". Door zo'n lijst die tot stand komt door een gesprek in de rechterlijke macht" bestaat het gevaar dat de rechter wordt ge bonden aan die lijst, als hij het rechtvaardig acht van die lijst af te wyken. dan moet hij dat natuurlijk kunnen. Zo'n lyst kan evenmin als de wet rekening houden met iedere concrete situatie Het is dus moge lijk. dat een rechter in een bepaald geval zal zeggen: hier moet ik iets anders doen dan wat de lijst aan geeft. Het grote voordeel van de lijst is dat het beleid voor alle betrokke nen en vooral ook voor de burgers duidelijk wordt. Als de rechter in een concreet geval zal afwijken van de lijst, dan zal hij ook de behoefte voelen het waarom duidelijk toe te lichten". Overmatig optimistisch is de hee Oomen niet over de snelle uitvoerin van zijn voorstel. "Zover zijn w nog lang niet", meent hij "Over dr straftoemeting wordt de laatste tyr veel gesproken. Zonder verder te we ten met welke gegevens de rechte rekening houdt. Ik wil niet bewerei dat ik nu opeens alles ontdekt heb Ik heb voor een bepaald aantal ge vallen een aantal gegevens kunnen traceren. Daarmee zou voorlopig een proef gedaan kunnen worden". Mr. C. P MC. Oomen. ge- wetenschappelijke medewerker Hans-LUDO VAN MIERLO meenteraadslid in Oegstgeest en I van de universiteit. ADVERTENTIE Het proces aal voor de Haarlemse kantonrechter dienen op 4 december Dominee Toornvliet had in het door hem verspreide blad „Contact met onze luisteraars" geschreven dar. het een zaak van „psychische infec tie is. dat zovelen in zo korte tijd met de heer Van Gent zijn meege gaan. Er zijn inmiddels mensen in gekapseld die het niet meer zien. en zioh blindelings laten meevoeren" De uitlatingen van dominee Toornstra in dat blaa noemt de heer Van Gent ..Onwaarheden. laster en Verdachtmakingen" Naar aanleiding van deze aan klacht hebben enkele leden van de I radio-gemeente van ds. Toornvliet j bezwaren ingediend tegen de neei Van Gent. Ds. Toornvliet heeft ge poogd deze bezwaren in kleine kring te bespreken, doch de heer Van VIENTIANE i Reuter) De com munistische Pathet Lao heeft haar voorwaarde gematigd, dat er eerst een algehele staking van bombarde menten in Laos moet komen alvo rens er sprake van onderhandelingen kan z\jn. Dit deelde de premier van Laos. Prins Soevanna Phoema. gis teren in Vientiane aan de pers mee. Volgens de premier eist de Pathet Lao nu alleen staking van bombar dementen in de ten noordoosten van de hoofdstad Vientiane gelegen pro vincies Sam Neoea en Xieng Choe- ang. „Het is een nieuw aspect. MUn regering zal het nauwgezet bestude ren". aldus Soevanna Phoema. Stop zetting van bombardementen op troepen van de Pathet Lao en van Noord-Vietnam in geheel Laos wil de regering in Vientiane alleen gelas ten wanneer de Noordvietnamese militairen uit Laos worden terugge trokken. De premier zei dat daarby een uitzondering wordt gemaakt voor de Ho Tsji-minh-route, de belangry- ke bevoorradingsroute voor de com munistische stryders in Zuid-Viet- nam. Gent. die aan éen samenspr-king deelnam, weigerde verder met de be trokkenen tot een oplossing te komen. Ds. Toornvliet kon de heer Van Gent niet langer als medewerker ge bruiken, niet alleen omdat hy woord breuk pjleegde. maar ook omdat nj ging vergaderen buiten ds. Toorn vliet om. Hierop heeft de heer Van Gent in I een pamflet door verdachtmakingen en insinuaties gepoogd de radiopre dikant te treffen. De radiopredikant heeft daarop -in overleg met het hui- I dige bestuur van de radiogemeenre I opening van zaken gegeven Ds. Toornvliet en de zynen be treuren het voor de heer Van Gent. I dat nu volledige opening van zaken gegeven moet worden Het argument van de heer Van Gent. dat tegen ds. Toornvliet geen kerkelijke tuchtmaatregelen genomen kunnen worden is volgens de radio- predikant een verzinsel: hy is im mers nog altijd lid van de Geref Kerk en de Synode zou zeker een aanklacht van de heer Van Gent in overweging genomen hebben. Kruisinga antwoordt: DEN HAAG «ANP» In een zeer binnenkort te publiceren advies van de Gezondheidsraad staat, dat er geen redenen zyn om aan te nemen dat het fluorgehalte van het drink water waarvan een voorkomende werking ten aanzien van het tand bederf uitgaat, enige invloed zou hebben op morbiliteit (ziekelijkheid» i en mortaliteit (sterfelykheid) Di'. heeft staatssecretaris dr. R. J. H Kruisinga van Volksgezondheid vrii- I dag geantwoord op schrifteiyke vra- j gen van het kamerlid P. Jongeling I (GPV). Het advies van de Gezond heidsraad geeft de staatssecretaris geen aanleiding op dit moment gel den beschikbaar te stellen voor een nader onderzoek met betrekking tot de vraag of langdurig gebruik van fluor huiduitslag, reuma en allerlei zenuwaandoeningen kan veroorzaken. (En wat 3M daarmee te maken heeft.) Sluiten van verpakkingen gaat een stuk makkelijker met tape van 3M. En voor het stuiten van tandbederf ontwikkelde 3M de kameleontische vulling Addent. Zo heeft 3M op talloze terreinen een heleboel produkten uitgevonden, die maken dat beter kunt werken. Veel van die produkten kunt u herkennen aan de naam Scotch. Dus: als u nog eens afplakband tegenkomt, dat een beetje beter afplakt, of een folie die beter de zonnewarmte weert, dan zal er Scotch of Scotchtint op staan. En dan weet u nü tenminste wie er achter staat. Trouwens: fotografische produkten, kabellasmaterialen. visuele communicatie middelen, geluidsbanden, kunststof toplagen, schuurmaterialen, zelfcarbonerende papieren, drukkerij- produkten en kopieermachines, die vaak - elk op zich - een omwenteling betekenen, komen óók al van 3M. Dat komt doordat 3M daar nu al precies "0 jaar lang zijn groei en bloei aan te danken heeft: aan het maken van dingen die net iets beter in elkaar zitten. En net iets vernuftiger. 3M. een company, die nieuwsgierig op zoek blijft naar produkten die het leven een klein beetje makkelijker kunnen maken. 3M,de uitvinders.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17