weede Bloksweg ontsluit esten van Waddinxveen F. J. v. d. Kolk officier O.N. Bloembollenexporteurs willen computercentrale AAR RIJKSWEG 12 Sportpark Lisse wordt belangrijk uitgebreid Pilgrim Fathers jaar afgesloten J eertarief verhoogd Experimenteel l\ erkewerk Huisvesting van Leidse scholen „Geen vertrouwen* 111 v eiligheid van Australische bru<r trkgroep onderzoekt mogelijkheden I ,4 JRDAG 26 NOVEMBER 1970 LETO3CH DAGBLAD jlNXVEEN De realise- 3 de Tweede Bloksweg, de ingsweg voor Waddinx- a westen van de Gouwe alles volgens plan ver- alf december van dit jaar mik kunnen worden ge- )an zullen automobilisten deel van het dorp recht- rijksweg 12 (richting Rot- Den Haag of Utrecht» bereiken. De enige werk- den die nog moeten wor- jevoerd zijn de aanleg van anstwerken in de directe ig van de Sniepweg. Zowel ede Bloksweg alsmede de tenwijdig lopende land- gen zijn reeds geasfal le beplanting en belijning weg moeten nog worden icht. #r twee Jaar geleden werd spade in de grond gesto- was het begin van de eer- nn de werkzaamheden. Het dat naast de Blokweg liep, jempt en tussen de twee weggetjes werd een nieuwe graven. De oude tocht, die sr breed was, werd tot tien -rbreed Dit was noodzake- it er in november van het jaar een verandering in de shouding van de Zuidplas- worden verwezenlijkt. De die nu 6.10 meter is, zal ing van genoemde maand meter worden verlaagd, krijgt de polder een bete ering De uitvoering van de ise vergde een bedrag van RECONSTRUEREN klein gedeelte van de oude luit deze nieuw gegraven op het gemaal. Er worden et de Nederlandse Spoorwe- rekingen gevoerd over het an een nieuwe doorgang van lerwater onder de spoorlijn deze onderhandelingen zijn ield dan zal ook het laatste van de vaart kunnen wor- ihtgemaakt waardoor de geheel kan worden door tot aan het gemaal. Voor- echter aan dit werk gaat zal er vermoedelijk wel of drie zijn verstreken. Te- de gemeente laatstgenoem- lot aan de Kanaaldijk recon- 'grote" werkzaamheden men vorig jaar november l De bestaande Tweede werd geheel gereconstru- nieuwe asfaltlaag werd acht en tevens werd de weg tot vijf meter verbreed. Ook tweede landbouwweg, met (dte van vijf meter, naast de in te leggen uitvalsweg ge- erd. Het verkeer heeft deze ilddels reeds in gebruik ge- De voor het plaatselijk ver- langrijke tertiaire weg geeft aan de Gouwe" aan de 5 directe verbinding met 12 De nieuwe gecreëerde heeft een breedte van Dagblad) BREDER heeft de weg bij de nieuwe (derhalve meter breder ge- Dit is gedaan, omdat hier (automobilisten als het lang- frkeer tesamen van de weg gaan maken. Een bedrag drie miljoen gulden is met oering van de tweede fase de aanbrenging van de nodi- ichting hebben gedeputeerde lot op heden nog geen toe- verleend Het ligt in de ig om bü de afrit van de alsmede bij de monding Sniepweg een dertig licht te plaatsen. De t.l.-verlich- n de oude Bloksweg zal ge- ifd blijven. de drie kilometer lange weg diverse bomen en struiken geplant, Staatsbosbeheer zal De oude Bloksioeg. (Foto Leidsch Dagblad) hierbij de helpende hand bieden. Te vens zal deze instantie voor de aan schaffing van het groen een subsi die verlenen. In totaal zal er een twaalf hectare grond van bomen en struiken moeten worden voorzien. LEIDEN Aan de nationale feest dag die vandaag in Amerika wordt gevierd. Thanksgiving Day. is ook in Leiden aandacht besteed In de Pieterskerk waren vanmorgen in Nederland verblijvende Amerikanen bijeen voor een herdenkingsdienst, tijdens welke dr E. C. Blake, secre taris-generaal van de wereldraad van kerken, een preek hield. Onder de kerkgangers bevond zich ook een groep van ongeveer 90 af stammelingen van de Pilgrim Fa thers. een groep Engelse geloofsver- volgden die vandaag precies 350 jaar geleden de oversteek waagden naar Amerika. De groep Amerikaanse afstamme lingen heeft vanmiddag geluncht in Holiday Inn, waarbij ook burgemees ter v. d. Willigen aanwezig zou zyn. Met deze herdenkingsdienst is het Pilgrim Fathers jaar nu afgesloten. LISSE Het gemeentelijk sport park in Lisse zal in de naaste toe komst belangrijk worden uitgebreid Het zal echter wel een centrum voor buitensporten blijven. In het verleden bij de ontwikkeling van de Poelpol der. werd de gedachte geopperd, om ook in deze wijk sportvelden aan te leggen. Dit mede in verband met het feit, dat voor de aanleg van de nieuwe westelijke omleidingsweg een gedeelte van het sportpark ten offer zou moeten vallen. Men ziet thans echter af van aanleg van sportvelden in de Poelpolder, en concentreert zich volledig op het sportpark aan de Spekkelaan. Inderdaad wordt een gedeelte van de oostelijke punt van het sportpark afgesneden als de omleidingsweg wordt aangelegd. Mededelingen over de uitbreiding van het complex wer den door de gemeentelijke sportamb tenaar bevestigd. Men is namelijk in onderhandeling met. grondeigenaren aan de zuidzijde van de Spekkelaan om stukken grond aan te kopen, ten einde aan de andere kant van de Spekkelaan geheel nieuwe sportvel den aan te leggen. Deze zullen in hoofdzaak voor de voetbalsport wor den gebruikt. Het bestaande sportpark zal dan in hoofdzaak: voor atletiek van de ..Spar taan" bestemd worden. Het voldoet aan alle te stellen eisen voor deze sport. Dat werd nog onlangs gecon troleerd. De ligging van het sport park met het Keukenhofbos in de rug is uniek. Men wil in de grote uit breidingsplannen een behoorlijk ter rein als parkeergelegenheid bestem men en in de toekomst ook aan de andere zijde nieuwe accommodaties betreft. In eerste instantie is de aanleg van sportvelden hoofdzaak. Van sportvel den in de Poelpolder heeft men ge heel afgezien, omdat dit plan te duur zou worden wat de algemene voor zieningen betreft zoals kleedgebou wen, kantinegelegenheid, enz. Ook de geaardheid van de grond is aan de Spekkelaan veel beter voor dit doel. LEIDEN Op de hoek Rijnsbur- gerweg- Wassenaarseweg botsten gisteren een 18-jarige bromfietser en een personenauto tegen elkaar. De bromfietser kreeg een diepe wond aan zijn rechterknie en hij brak bo vendien zijn rechterringvinger. De EHD zorgde voor vervoer naar een ziekenhuis. VALKENBURG OEGSTGEEST G.S. van Zuid-Holland zullen in de vergadering van l maart 1971 het tarief voor het kleine voet veer Val- kenburg-Oegstgeest vaststellen De exploitant vraagt een tariefs verhoging op de volgende basisper sonen van fO.10 tot f0.15: wielrij ders van f 0,15 tot f0.20; bromfiet sers van f 0.20 tot f 0.25 De totale opbrengst voor 1971 inclusief tarief verhoging is ongeveer f9.000. Naast deze hogere opbrengst doet zich voor de veerondernemer het gunstige feit dat. door een inmiddels vergevorder de bouw van woningen aan de Rijns- burgse zijde en in de toekomst de bouw van een zwembad, verwacht mag worden dat het aantal veerge- bruikers zal toenemen. Wil d>e veerondernemer dit verhoog de aantal veergebruikers op kunnen vangen dan zal hij de in gebruik zijn de veerboot van een motor moeten voorzien. De hieraan verbonden kos ten worden geraamd op circa f2500. Hierdoor is dan een stijging te ver wachten van de posten voor onder houd. verzekeringen, rente, afschrij ving en diversen en wel in totaal f 1.000 ten opzichte van 1969 Het voorgaande houdt in dat een nadelig saldo moet worden verwacht van rond f 3.000. LEIDEN Op uitnodiging van Experimenteel Kerkewerk en onder leiding van dr. P L. Schoonheim. wordt zondagmorgen om 10.45 uur in de Rijnlandflat «Bachstraat», in het kader van een zondagmorgenge- sprek door prof. dr C A van Peui sen van de filosofische faculteit der Leidse Universiteit een uiteenzettiiiL gegeven over het onderwerp: mense lijke vragen - filosolische antwoor den LEIDEN De afdeling van de gemeente Leiden onderwijs heeft een rapport uitgebracht over de huisves ting van de Leidse scholen per 1 ok tober "70 Dit overzicht vervangt het verouderde rapport van 1 april '67. Het nieuwe rapport geeft een be knopte inventarisatie van de aanwe zige leerruimten per school. HILLEGOM Het was gisteren een feestelijke dag voor de Bond van Bloembollenhandelaren. In het met veel bloemen versierde Hillegom- se „Treslong" het trefpunt van de bloemkwekers- en handelarenwe- reld werd het( zeventig jarig be staan gevierd. Hoogtepunten: de aan wezigheid en toespraak van de minis ter van Landbouw en Visserij, ir. J P. Lardinois. de benoeming van de aftredende voorzitter, de heer F. J. van der Kolk, tot officier in de Orde van Oranje Nassau en de drukbe zochte receptie, in de late middag- l uren gehouden en door zeer veel I „vakgenoten" bezocht. Voor de laatste maal heeft de heer F. J. van der Kolk een algemene ledenvergadering mogen openen. Het was door het zeventigjarig bestaan 1 een feestvergadering, maar men kon bepaald niet zeggen, dat de afscheids rede van de heer Van der Kolk „fees telijk" was gestemd. Natuurlijk was hij dankbaar, dat de bond een zo lange geschiedenis achter de rug heeft en dat zij veel voor de leden heeft mogen doen in die periode. Toch verheelde hij niet. dat de Nederlandse bloembollenteelt en- handel in een zeer moeilijke po sitie is komen te verkeren. In het bijzonder door de belangrijke stij ging van de kosten en de zware hef fingen, onder meer voor het Pro- duktschap voor Siergewassen. De heer Van der Kolk zei met ver heffing van stem: Het is waanzin aan te nemen, dat de f 400 extra be- dryfstaksgewijze aan de werknemers Het nieuwe Wassenaarse politie bureau aan de Hofcampweg zal offi cieel worden geopend door de Com missaris der Koningin, mr. J. Klaa- sesz. Om de burgerij in de gelegen heid te stellen het nieuwe bureau te bezichtigen wordt er „open huis" ge houden op donderdagavond 3 en vrijdagavond 4 december van 19 tot 21 uur en zaterdagmorgen 5 decem ber van 10 tot 12 uur. MELBOURNE <AP> In het dag boek van een ingenieur die samen met 33 medewerkers om het leven kwam toen de grote brug instortte waaraan men in Melbourne werkte, wordt het bouwwerk bititeld als „vol komen nutteloos". Dit werd gisteren bekendgemaakt bij het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van de ramp die zich afspeelde in oktober. De aantekening was gemaakt door de Australische ingenieur Jack Hind- shaw, die had geschreven: „Volkomen nutteloos, onveilig, geen deskundige in Australië zou deze techniek toepas sen. heb absoluut geen vertrouwen in de veiligheid van de brug. de staf in Londen is volkomen ondeskundig, eventueel zal ik Frezman, Fox and partner eens gaan spreken over die onbekwaamheid Deze firma is het Londense ingenieursbureau dat de brug had ontworpen. Het bouwwerk werd uitgevoerd door John Holland Construction Company. zou moeten worden verstrekt. Dan j zou, bü een gespannen arbeidsmarkt iedereen moeten betalen, ook al heeft de ondernemer, zoals dat in de bloembollencultuur nu het geval Ls, geen geld. Aangezien het Produktschap voor Siergewassen veel taken van onder meer het ministerie van Landbouw en Visserü heeft overgenomen, stelde de Bond van Bloembollenhandelaren voorzitter nadrukkelük, zou de overheid dit schap mede moeten fi nancieren. Daardoor zou het be drijfsleven in Nederland op dezelfde wüze behandeld worden als dat bui ten onze grenzen gebeurt. Geen en kel schap vergt daar een bedrag van rond f 3 miljoen per jaar voor huishoudelijke kosten van de onder nemers. Minister Lardinois meende, dat er dit jaar in de bloembollensector door een samenloop van omstandigheden moeilükheden zyn ontstaan. Hy noemde de minder geslaagde oogst, de transportproblemen met name door de staking in de Rotterdamse havens en de ziekten in de bollen, veroorzaakt door een te warm voor jaar. De bewindsman nam stelling tegen de uitlatingen van de heer Van der Kolk over de inflatie. HU wees er op. dat dit bepaald geen typisch Ne derlands verschünsel is. In de ons omringende landen en in de Ver enigde Staten is de situatie nog ern stiger. De inflatie wordt mede veroor zaakt door het verschuiven van eigen verantwoordelykheid naar de over heid. Minister Lardinois: „De overheid krygt enerzyds op binnenlands ni veau meer op de schouders gelegd en anderzüds wordt ze gedwongen zich binnen steeds engere grenzen te be wegen door overeenkomsten op inter nationaal niveau. Nederland en ook de andere landen hebben verder ge sprongen, dan hun polsstok lang is. Wy kunnen dit alles niet dragen. Op de handelsbalans zal dit jaar waar- schynlyk een tekort van f 4.5 mil joen ontstaan, want de import is tot en met oktober f 1.7 miljard snel ler gegroeid dan de export. Aan het slot van zyn met grote aandacht gevolgde rede gaf de minis ter de bloembollenexporturs het ad vies de eigen boontjes met elkaar te blüven doppen, zoals dat ook in de afgelopen zeventigjarige periode het geval is geweest. Dan zullen die ex porteurs rustig by de overheid in het bü zonder bü het ministerie van Landbouw en Visserü kunnen aankloppen om in gezamenlijk over leg voor büzonder moeilüke geval len een oplossing te zoeken. De heer D Raat heeft een geit. die moederlijke zorgen besteed aan een big -Dit schijnt een vrij uniek gebeuren te zijn. Het var kentje drinkt gretig zijn dage lijkse porties geitemelk onder toezicht van de eigenaar. De Bond van Bloembollen- klaren heeft nu een hoogst commissie of werkgroep, computer-commissie. De- «derzoekt de mogelükheden bet stichten van een compu- ®trum, de kosten van koop zullen worden vergeleken Us het uitbesteden van het V reeds bestaande bedrüven idememingen. Er zün reeds bedrüven die in het bezit in mini-computers, waarop I vijf programma's te maken Daar wil men nu al verder; hen is een computercentrum ^ige oplossing, omdat slechts ftote postorderbedrüven vol- werk voor een computer brekingen bevinden zich nog voorbereidende en eigenlük ®nende stadium. Het is een volkomen nieuw object, dat een gedegen studie vergt. Te meer daar het grote investeringen zal vergen en als men het in eigen beheer wil nemen, een aparte organisatie. In het laatste geval zal men ook moe ten incalculeren of en wanneer men eventueel ruimte voor ver huur voor andere bedrüven zal hebben, waardoor de kosten kun nen worden gedrukt. Verschuiving van werk Het bloembollenvak zou een eigen computer-centrum büzonder goed kunnen gebruiken, omdat het een seizoen-bedrijf is. Bü een handma tige verwerking van de gegevens is men büna altüd gedwongen het werk of het grootste gedeelte er van te verrichten tüdens het sei zoen. Dat oetekent, dat overwerk nog steeds niet overwonnen is, ook al zullen er weinig bedrüven zijn, waar na achten wordt doorge werkt. De cursus arbeidsmetho- diek van tien jaar geleden heeft de ondernemers wel overtuigd van het onnut van te lang werken. De ervaringen die men bü de veilin gen, die wel een computer aan de gang kunnen houden, heeft opge daan is, dat men met een compu ter het werk kan verschuiven naar de slappe tüd door dan de voor bereidingen te verrichten. Als dan opeens de oogst en de exporttüd losbarsten kan een dergelyke ma chine in de kortst mogelijke tüd allerlei gegevens verwerken. Bü gezamenlük gebruik van een com putercentrum kan men een groot apparaat nemen, dat gemakkelük 1000 factuurstellen per uur kan verwerken. Tien Jaar geleden schreef een des kundige, dr. C. Maarschalk, op het gebied van computers in een Jubileumnummer van een bloem bollenvakblad over de bükomstige voordelen. Een daarvan is het uit schakelen van de vele onzekerhe den in de handel. Nu weet men op het moment, dat men bloembollen verkoopt, niets van de beplante op pervlakten. dus nog minder van de produktie. Half februari komen de eerste gegevens binnen. Is dat wel interessant, veel nuttiger zou het zün te weten hoeveel er op dat moment van elke soort of va riëteit verkocht is. Men tast volko men in het duister. Pogingen om iets meer te weten te komen stran den op het vergaren en verwerken van gegevens. Volgens dr. Maar schalk "bestaat voor het bloem- bollenbedrijf dan de mogelükheid voor honderden variëteiten ge schatte produktie en verkopen bü te houden op een centrale compu ter. Met regelmatige frequentie kunnen de standen worden afgedrukt en rondgezonden aan aangesloten be drüven. Wil een aangeslotene tus- sentüds de stand weten dan levert de computer het antwoord prak tisch dadelük". Het lükt de enige methode om het fatalistische "In november weten we pas of we het goed hebben gedaan" te voorko men. Daarbü komt dan ook nog, dat on derzoekers van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek op het ogenblik de mening zün toegedaan aan de hand van klimatologische gegevens een prognose dus voor spelling te maken van de oogst. In het boek "Tüd van kentering" van de Amerikaanse econoom P. F. Drucker wordt voorspeld, dat men binnen niet al te lange tüd zün gegevens en informaties op een even vanzelfsprekende wüze van een computercentrale betrekt als nu de electrische stroom. De kosten van zo'n computercentra le zün enorm hoog, zodat een flink aantal grote bedrüven zal moeten samenwerken. Er bestaat sterk de indruk, dat dit aantal stügt op dit moment, doordat zü de ruimte van verdwünende bedrüven bezet ten. Hoewel men er weinig van merkt gaat de concentratie van de han del naar een kleiner aantal bedrü ven door. In de vakbladen worden schuurruimten gevraagd of zelfs aangeboden. Er zün kwekers en exporteurs, die niet met hun tüd meegegaan en stoppen, voordat er grote verliezen ontstaan, anderen zien bü gebrek aan opvolgers geen noodzaak om zich de nieuwe toe passingen eigen te maken. Indien deze werkgroep er in slaagt om een of andere manier van cen trale verwerking van administra tie en Informatie te bereiken, dan zal dat proces van wie niet mee komt wel afvalt" in versnelde ma te doorwerken. De mentale om schakeling van de volslagen onze kerheid over oogst en verkoop, naar een manier van ondernemen gebaseerd op prognoses en cüfers zal voor eer. flink aantal onderne mers tevel zün. De Bond van Bloembollenhandelaren vierde deze week het 70-jarig be staan. Deze werkgroep duidt er op, dat het conservatisme geen kans krügt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9