..Betaald voethal zou Leiden weer wakker schudden" „Sparta gaf de partij weg BRITSE ZEGE Georg Kessler kwaad na duel in Munchen (2d) Verrassende zege van Idonno Six TH. NIJSSEN LEIDEN SLAAPT IN"- IJVERT VOOR LEIDS PROFVOETBAL Amstel Gold Race op 28 maart ÈJPi Tissot, een horloge voor jongemannen van 15 tot 50. DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Koersen Nootdorp NOOTDORP De grootst* Jüap* op de Nootdorpse baan viel gisteren in de Yhorstprys. waarin de romme lig dravende Ike Hollandia al spoe dig uit de strijd werd genomen De snel vertrokken Graaf Gregor. met Wim Stort op de sulky, leek lange tijd de beste kansen op de zege te hebben, doch in het rechte eind ver stoorde de als laatste vertrokken Idonno Six (Groenewegen) de illu sies van de koploper en klopte tegen een cote van f33.20 de Graaf in 1.29.9 km-tijd. waardoor het koppel f 73.10 en het trio f 2600.— uitkeerde. De zeer wispelturige doch snelle Fantast CH had er deze middag in de IJmuidenprijs echt zin in. Hij werd door Rees v. d. Lubbe nu eens foutloos over de baan gebracht en dat betekende een vlotte zege over Heidepark en Fabiola Hollo. De grootste spanning gaf de slot- koers, waarin de als vierde de laat ste bocht uitkomende Gracia Peter- hof (Leeman) in een opwindende eindstrijd met nauwelijks waarneem baar verschil Dixy in 1.25.3 over troefde. UITSLAGEN. Yereekeprijs: 1. Iris Hagheweyde (J. van Dooyeweerd) (1.30.2), 2. Ida de Mercelle, 3. Hariopile. Toto w. 6. pl. 1.50. 1.20. 1 50. kop. 7.10. cov. 3.30, trio 64.70. I Jlstprijs1. Hertog Cavaljos (P. Petersen) (1.27.7), 2. Glorna, 3. Har vey Scotch. Toto w. 6.70, pl. 4.70, 3 60. kop. 23.50, cov 8.20. Yhoretprljs1. Idonno Six (C. Groenewegen) (1.29.9), 2 Graaf Gre gor. 3. Iwa.i H. Toto w. 33.20, pl. 5.30. 11.80. 2.50, kop. 73.10. cov. 16 40. trio 2.600.20. IJmuidenprijs: 1. Fantast CH (R. v. d. Lubbe) (1.26.8). 2. Heidepark. 3. Fabiola Hollo. Toto w. 2.50. pl 1.20 1.10. 1.20. kop. 7.10, cov. 4 50. IJsbrechtumpriJs: 1. Hanneke Ta bor (J. Verhoeve) (1.25.6). 2. Hlelke D. 3. Go my Dear. Toto w. 2 80. pl. 1.30, 1.70. 3.20. kop. 4 60, cov. 3.70. trio 97.60. IJzervoordeprlJs: 1. Extase (R. Pools) (1.28). 2. Dazy H. 3. Caracara S Toto w. 4 40. pl. 2.40. 2.40, kop. 20.90. cov. 8.60. IJsselstelnprljs: 1. Gravin Rita W (M. Pools) (1.25.3). 2. Eranthls, 3. Frieda Zélé W. Toto w. 2.30. pl. 1.10, 1 1.50, kop. 8 30, cov. 3.90, trio 32.50. IJzendijkeprlJs1. Gracia Peterhof fE. Leeman) (1.25.3), 2. Dlxy, 3. Eric Kinley. Toto w. 3.pl. 1.60, 4.30, kop. 5.10, cov. 4.40. Tot®llsator-omzet f 125 533. De mensen blijven thuis achter de tv, of trekken naar een andere stad. Ik zou van de daken willen schreeuwen: KOM ACHTER DAT DING VANDAANBLIJF IN LEIDEN. Dat kan alleen als er weer evenementen komen. En als je dan helemaal niets meer hebt, kom je vanzelf b\j betaald voetbal terecht. Ook als het plan niet lukt, hebben we toch het gevoel dat we sommige mensen hebben wakker gemaakt." En dat in eerste instantie is het doel waarvoor Theo Nijssen, vijftig- Jarig Leids zakenman en ex-lid van de Gemeenteraad ijvert. (Nijssen was tot enige maanden geleden fractie leider van de Noodraad, de afsplit sing van de Boerenpartij die inmid dels niet meer in de Leidse Gemeen teraad is vertegenwoordigd). Goede voetballers Zegt Nijssen („Ton Menken is een relatie van me en ik zat een keer bij hem in de auto toen hij vroeg: vind Jij nou niet dat we eens iets aan het Leidse voetbal moeten doen") in zijn riant ingerichte huis aan de Hoge Rijndijk: „Luister, we zijn helemaal niet zo weg van betaald voetbal. Was het betaalde voetbal er maar helemaal niet. dan konden de amateurs in Leiden weer eens wat gaan doen. ÜVS trok vroeger toch ook zo'n acht a negenduizend toeschouwers? Dan zul je zeggen: waarom wil je er dan toch aan beginnen. Dat doen we om dat we weer wat leven in Leiden wil- len brengen. Je hoorde steeds kla gen over het voetbal in Leiden, toen hebben wij gezegd dan willen we proberen weer wat van deze stad te maken. De Leidenaars gaan wel naar Feijenoord. naar ADO en naar Ajax maar het eigen voetbal wordt vergeten. Daarom willen we ook zo graag eens een gesprek hebben met vertegenwoordigers van die amateur clubs de contacten daarvoor zijn door Menken al gelegd want doordat wij aan het onderhandelen zijn, gaan de bestuurders van die verenigingen zich roeren. Maar dat hoeft helemaal niet. want wij we ten zelf nog niet hoe het allemaal zal moeten. We zouden graag willen dat die drie eerste klassers die Leiden telt. mee zouden kunnen doen. En hier in Leiden lopen heus wel goede voetballers rond. Niet op eredivisie- niveau natuurlijk, maar met goede training en begeleiding kunnen ze toch op dat peil worden gebracht? Zo'n Jan van Duyn (reserveteam van ADO) en Adri van Staveren (Sparta) komen toch ook hier uit de buurt?" Financiën Maar met het plan om in Leiden weer profvoetbal in te voeren rijst onverbiddelijk het probleem van de financiën. Een aantal jaren geleden (in 1962) is een poging gedaan om het betaalde voetbal voor Leiden te behouden toen UVS naar de eerste klasse amateurs degradeerde. Toen viel ook de naam EDO al herhaal delijk („Ja we hebben ook nu weer met EDO gepraat", zegt Nijssen „al ontkende de voorzitter, dat. Maar als we daarmee in zee gaan moeten we weer zo laag beginnen"), maar die be sprekingen liepen vast op een pakket van factoren en zeker niet alleen fi nanciële. Nijssen: „Het is best mogelijk dat dit plan financieel niet te verwezen lijken is dat overwegen we zelf ook. want je moet zeker driekwart miljoen op tafel leggen maar we willen het in ieder geval probe ren. We zijn van plan een Stichting in het leven te roepen die aandelen uit gaat geven. En zou dat nou wer kelijk niet kunnen? Zouden er nou werkelijk niet voldoende mensen te vinden zijn die dan een aandeel van bijvoorbeeld 1000, 500. 100 of zelfs 50 gulden willen kopen? Eigenaardig Als wij dat geld kunnen garande ren. dan stel ik me toch voor dat er wel een Leidse amateurclub zou kunnen zijn. die zou willen meedoen j Het is wel eigenaardig dat ik nog niemand ben tegengekomen uitge zonderd dan bestuurders van die amateurvereniging die heeft ge zegd: dat redt Je niet. Als die Stich ting er komt, zouden wij door middel I van een enquete op de voetbalvel den in Leiden en omgeving graag de reacties van de mensen willen peilen. Hoe op dat plan gereageerd i wordt. Th. Nijssen: ,,Ik zou van de daken willen schreeuwen, kom achter die tv vandaan, ga eruit- Maar dat gebeurt alleen als er weer evenementen komen En dan kom je in de sport vanzelf te recht bij betaald voetbal". (Foto LD/Holvast) We willen met dat betaalde voet bal namelijk ervoor zorgen dat Lei den weer in de belangstelling komt. En als de Leidenaar die niets ge wend is, merkt dat er zoiets kan ko men, dan zal hij ook niet meer zeg gen wat een rotstad is het toch, want dan leeft Leiden weer. En daar om is het allemaal begonnen. Wat zou het toch fijn zijn als we al die mensen weer .eens wakker zouden kunnen maken. Maar in Leiden zou je wel een hoop kunnen doen, maar er gebeurt niets omdat er teveel alleen maar gepraat wordt PAUL DE TOMBE LEIDEN In de steeds aanzwellende dialoog over het plan van twee Leidse zakenlieden om in Leidein weer profvoetbal in te voeren, vertolkt de heer Th. (van Theo) Nijssen met krachtige stem de mening van beide ook die van T(on) Menken initiatiefnemers. Hij zegt: „Wij zijn geen idealisten, maar realisten. Leiden is een „dode" stad geworden, Leiden slaapt in, want wat is er nou nog helemaal te doen. Met dat plan om weer profvoetbal in te voeren, willen we de mensen wakker schudden. Leiden is wat het vermaak betreft toch zeker een kaalgeplukte kip? Kijk naar de horeca, kijk naar het voetbal. LONDEN (ANP) Het Engelse voetbalelftal heeft gisteravond in het Wembley Stadion in Londen voor 90.000 toeschouwers in een vriend schappelijke wedstrijd met 3-1 gewon nen van Oost Duitsland. Bij de rust was de stand 2-1. De Engelsen wa ren gedurende vrijwel de gehele ont moeting duidelijk sterker dan de Oostduitsers, die op 11 november in Dresden met 1-0 van Nederland won nen in een wedstrijd voor de voor ronden voor het Europese kampioen schap. Lee gaf Engeland al na een klein kwartier spelen de leiding. Linksbui ten Peters bracht na 21 minuten de stand op 2-0. Weliswaar verkleinde Vogel kort daarop de achterstand, doch spltsspeler Clarke herstelde twintig minuten voor tijd het ver schil van twee doelpunten 3-1. GENEVE (ANP) De Amstel Gold Race voor profs zal volgend jaar op zondag 28 maait worden ge houden, daags na de wedstrijd Haa- relbeke-Antwerpen-Haarelbeke. Aan vankelijk was zaterdag 3 april voor deze Nederlandse wedstrijd gereser veerd. Een zeer ongunstige datum, omdat een dag later de ronde van Vlaanderen wordt gereden. De Int. Federatie van prof renners besloot daarom tijdens een gisteren in Genè- ve gehouden vergadering, de Amstel Gold Race zes dagen eerder vast te stellen. BOKSEN De twintigjarige amateurbokser Umberto Torcolacci is gisteravond door een ongelukkige val in de ring om het leven geko men. Bij bokswedstrijden in Piom- bino bij Livorno sloeg Torcolacci achterover nadat hij een harde klap had moeten incasseren. In zijn val kwam hij tegen een van de hoek- palen van de ring terecht en verloor onmiddellijk het bewustzijn. Torco lacci overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. MÜNCHEN (GPD) De ontgoocheling was groot. Voorop gesteld dat al wat zich aan Sparta verwant voelt 's middags opgewekt tekende voor die 2-1 uitslag die Bayern München Sparta uiteindelijk opleverde, en bij Georg Kessler en bij zijn spelers stonden later, toen de averij kon worden opgemaakt, de gezichten somber. Want Sparta, zo kon je in de nabeschou wingen druk horen fluisteren, Sparta had een puntenverdeling, ja zelfs meer dan dat gewoon weg gegeven. Sparta had weliswaar een speel- r helft lang. uiterst zakelijk ingesteld, i j het arrogant aandoend optreden van de Beierse elf in de vorm van ver traagd tikken volkomen ontregeld. Maar was in de tweede helft als gevolg van het minderwaardigheids complex ten aanzien van klinkende namen kenmerkend voor het Ne derlandse cupvoetbal voor Feijenoord de wereldcup naar zich griste als gedesillusioneerd verliezer over de meet geschrompeld. En dat was veel minder dan Sparta verdiende. Zeker na de ruststand, via de cij fers 01, die zonnige perspectieven hadden geopend. Jörgen Krlstensen. de Deense dreumes die in vrijwel alle duels met zijn landgenoot Han sen had geglorieerd, typeerde dat tenslotte het best met: "Kijk, als Je met 2—0 achterstaat tegen zo'n ploeg en Je maakt op de valreep 21, dan zeg je we hebben het goed gedaan. Maar nu sta Je met 1—0 voor dat had ook 3—0 kunnen zijn en Je tegenstander maakt op schlemie lige wijze twee goals. Ja dan mag je best de pest in hebben." De pest in, had ook Georg Kess ler. "Weggegeven", heette zijn kor te visie op de uitslag. "Je mag van mij weten dat ik kwaad was op Klijnjan. Zeker bi) die tweede goal. Wij zijn notabene in de aanval en dan moet hij die bal die v.d. Veen heeft zonodig overnemen. Een bal die hij prompt kwijtraakt. Dan is Bayern München er wel de ploeg naar om dodelijk te counteren". Mogelijkheden Bayern MünchenSparta wel licht geen zuivere graadmeter. Toe gegeven, Kesslers taktisch concept HONKBAL Het Nederlandse honfcbalnegental heeft zijn vijfde ne derlaag in successie geleden in de wereldkampioenschappen honkbal in Columbia. Nederland verloor met 32 van Puerto Rico BASKETBAL De Nederlandse bekerhouder basketbal Flamingo's speelt donderdagavond 3 december voor de tweede ronde van het toer nooi om de Europa-cup voor beker houders tegen het Tsjechische Dukla Olomouc. De wedstrijd, die wordt ge speeld in de Kennemersporthal, be gint om half negen. Het damesteam van AMVJ speelt donderdagavond 3 december tegen Clermont Ferrand in Frankrijk. voor de rust was tot in de puntjes rond. Eén spits (Kowalik) Kristen- sen in een zwervende rol daar vlak achter en een geconcentreerd mid denveld waaruit v. d. Veen (bewa ker van Roth) Klijnjan (door Zöbel hardhandig gevolgd) en Heijerman (Peter Pumm vaak te slim af) ver rassend naar het front doorstootten. Bliksemacties die twee, drie levens grote mogelijkheden opleverden. Ook al omdat Bayerns afweer vaak te slordig werd opgeworpen. Vooral voor Heijerman, die na zo'n kans Visser paste op Klijnjan, die diepspelend een gapend gat creeërde Sparta's ouverture verzorgde 01. Maar toch, Bayern München maak te niet de indruk geconcentreerd te zijn en de Duitse Bundesliga waar voor zaterdag het slopend duel met E in tracht Braunschweich wacht, be langrijker te achten. Vertelde trainer Udo Lattek: „Sparta is door ons onderschat. On bewust trachtten mijn spelers Sparta te elimineren met zo weinig moge lijk energie. Fout, dat weet ik. Maar Braunschweig is vreselijk belangrijk voor ons. Dat brak ons bijna op. Sparta heeft namelijk teveel goede spelers om niet op honderd procent te draaien." Sympathie Hoe het ook zij. Sparta, aanvanke lijk met de sympathie van de als un- derdag gestarte van het publiek, had na een nerveus begin de beste moge lijkheden. Want Müller, secuur door Ter Horst bewaakt, had in die perio de slechts een kans en toen schoot hij nog naast. Ter Horst over Mül ler: „Hij is me tegengevallen. Ik had hem in mijn zak. Daarom is het zo frustrerend dat Juist hij het win nende doelpunt maakte." Waaraan zij toegevoegd dat iedere aanklever van Müller zo praat. Om het dóódsimpele feit dat Müller een matige voetballer is, maar zijn vor stelijk salaris toucheert, omdat hij begenadigd is als geen ander met zo iets wat de Duitsers „Torinstinkt" noemen. Wat dat betreft kwam ook Franz Beckenbauer er niet aan. En wel omdat hij wanneer hij opkwam, werd gedwongen in de breedte af te spelen, als gevolg van het afscher men van zijn medespelers. Zei Beckenbauer: „Gefeliciteerd? er valt weinig geluk te wensen. Ik weet dat ik niet best draaide. Ik wil de er zelfs de eerste helft uitlopen. Het wordt me eerlijk gezegd na Mexico een beetje teveel. Ik ben ge woon aan vakantie toe." Open ogen Niet professioneel mocht men als label op Sparta's optreden na rust plakken. Om diverse redenen. In de eerste plaats omdat Sparta het koe le, het niet-geintimideerd raken, toen kwijt was. Niet langer bekwaam uit verdedigend de bal in de ploeg hield, maar het gevaar iedere keer slechts met seconden afwendde. In de twee de plaats omdat Sparta's middenvel ders de tegenstanders bleven volgen, met open ogen in de val liepen die Zubel en Höniss en Roth slim zetten door naar de zijlijn uit te wijken, waardoor er meer ruimte kwam voor Bayern Münchens opkomende Peter Pumm, Beckenbauer en Han sen. In de derde plaats een aan tal niet-professionele overtredingen maakte een gevolg van de grim miger wordende persoonlijke duels, uitgelokt ook door Bayern München. Eén daarvan werd Sparta noodlot tig. leverde in de 14e minuut al de gelijkmaker op. Want waarom, zo werd later de vraag aan Nol Heijer man gesteld, moest hij Roth zo no dig neerleggen, toen de situatie he lemaal niet precair was. Brennin- gers voovgelobte bal werd daarna na melijk wel door de totaal ongedekt staande Sohneider langs Doesburg gekopt 1—1. Dezelfde Schneider die na rust Mrosko had vervangen (Lat tek verdedigt: "Schneider wordt een grote. Hij is nog te Jong voor een hele wedstrijd. Maar iedere keer dat ik hem inzet maakt hij een goal") bovendien leek Georg Kessler met de mutatie Kowalik De Quant een ongelukkige greep te doen. Immers, als organisator van het gegroepeerd uitbreken was hij "spitsspeler" Klijn jan kwijt en bovendien is de bete re voetballer Klijnjan niet iemand die het vuile werk aan het front graag opknapt. Vroeg iemand aan Kessler: "Waarom Kowalik eruit? En waarom als dat noodzakelijk was Bosveld niet ingezet. Kessler: "Bos veld had ik slechts ingezet wanneer ik een kwartier voor tijd nog met 10 vóór zou hebben gestaan. De Quant is een man die de bal bij zich kan houden maar ook als aan valler een dikke voldoende haalt. Vandaar." Sparta verloor de wed strijd zoals gezegd toch. om precies te zijn vijf minuten voor tijd. Een voorzet van Schneider bracht Bren- ninger in stelling. Via de knie van Venneker belandde de bal dan toch bij Müller. En toen stond Sparta ach ter 2—1. Of dat definitief zal zijn, zal op 9 december blijken. Want tegen Keseler'st "Ondanks alles een gun stige uitgangspunt voor Rotterdam", stonden Udo Latteks woorden: 'Ik kan moeilijk gelukkig zijn met het vertoonde spel. Dat ben ik wel met de uitslag. Want ik moet zeggen dat die 2—1 eerder verdiend zou zijn ge weest voor Sparta. Ik heb me laten vertellen dat Sparta in een over gangsfase verkeert. Mijn compli ment aan Kessler. Alleen dat laatste tikkeltje professioneel zijn ontbreekt er nog aan. Want anders weet ik het nog niet. Wat ik van Rotterdam verwacht? Eerlijk gezegd zie ik het allemaal zonnig. Vergeet niet dat wij niet alleen uit onze beste wedstrij den spelen, maar bovendien de tac tiek die Sparta hier speelde, gaan toepassen". De meest verdrietige maai bij Spar- Kristensen is als zo vaak in de eerste helft diep doorge drongen in de verdediging van Bayern München. De Deense ,4reumes"' wordt bekwaam afge stopt door verdediger Mrosko (links). ta was Charlie Bosveld. Mokte hiJi 'Ik had er helemaal op gerekend de tweede helft te mogen spelen. Kess ler had het me min of meer gezegd". Hield Kessler nochtans vol „Onder deze omstandigheden deed ik het er het verstandigst aan De Quant in te zetten. Tenslotte kan hij meer dan al leen op balbezit spelen". De Tissot PR 516-serie Is beroemd geworden over de gehele wereld dooft 1. Toepassing van de nieuwste technieken op het gebied van horlogebouw. 2. Een unieke vorm: karaktervol, mannelijk. 3. De nauwkeurige tijdaanwijzing. Ga mee met Uw tijd. Meet Uw tijd met Tissot. PR 516. met eportlevo etelen getenbenef f 175r ADVERTENTIE s4 1236,-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21