Veel kritiek op gewijzigde boekje open over loon- en P°1,tie Utrecllt inkomsten belasting Senaat over wet op luchtvervuiling Hoofdagent doet Onderhoud eigen woning knelpunt d) Koppeling meetnet met IVest-Duitsland SERGEANT NA 26 JAAR BECRA VEN Den Uyl wil debat over reis Bakker Tweede Kamer wil informatie over stankplaag Ds. S. J. Zijlstra overleden WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 1 C7 J C7 TT 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gis teren bijzonder veel kritiek laten horen op de plannen tot verandering van de loon- en inkomstenbelasting, die staatssecretaris Grapperhaus van financiën per 1 januari a.s. wil invoeren. De kritiek was erg verdeeld naar de ver schillende onderdelen, alhoewel iedere spreker toch wel liet blijken niet erg gelukkig te zijn met de snelle manier waar op de bewindsman zijn doel wil bereiken. Ook waren er bezwaren tegen het onderbrengen van zoveel wijzigingen in één wetsontwerp. Het grootste probleem voor de staatssecretaris levert zijn plan op om de onderhoudskosten van een zelf bewoond eigen huis niet meer aftrekbaar te maken. In ruil daarvoor hoeft men dan nog maar een klein bedrag aan huur waarde bij het inkomen te tellen. Vooral de CHU, ARP en VVD heb ben met dit onderdeel nogal pro blemen. Scholten (CHU) meende, dat voor al de oewoners van nieuwe en dure huizen er door bevoordeeld worden. De heer Portheine (VVD) was het met hem eens. Hij noemde vooral dit onderdeel van de voorstellen onge rijpt. Samen met de heer Kieft (AR) pleitte hij voor uitstel van de rege ling. Tweede huis De heer Scholten (CHU) wil de oude regeling handhaven. Hij wil nog wel het onderhoud van het tweede huis en van de tuin niet meer fiscaal aftrekbaar laten zijn. Hii diende daartoe dan ook amendementen in. VVD en ARP wisten nog niet of de regeling voor hen dan aanvaardbaar zal worden. De PvdA en de overgrote j meerderheid van de KVP voelen wel iets voor het nieuwe systeem. De PvdA wil dan echter het grote onderhoud van niet te dure woningen uitzonderen van de algemene regel. Een amendement daartoe van de heer Van den Bergh (PvdA) krijgt de steun van de KVP, aldus de heer Notenboom, die dit een duidelijke verbetering vindt. De heer Van den Bergh 'PvdA) pleitte ook voor het fiscaal aftrek baar maken van erfpacht, evenals dat ook in de nieuwe wet voor rente op hypotheken blijft gelden. De heer Notenboom (KVP) droeg ook zijn deel in de debatten bij en pleitte voor een verlenging van de overgangsregeling, waarbij men tussen het nieuwe en het oude systeem mag kiezen. De staatssecretaris wil dat slechts laten gelden voor degenen die tussen 1 januari 1969 en 30 september 1970 een huis hebben gekocht. De heer Notenboom wil het tot 30 september 1971 verlengen. Hij mag in elk geval rekenen op steun van de AR en wel licht ook van de PvdA. Huurwaarde Over de huurwaarde werden ver schillende suggesties gedaan. Volgens het voorstel geldt als huurwaarde voor huizen, die een marktwaarde hebben van minder dan 30.000 gulden een bedrag van 150 gulden. Tot 60.000 gulden geldt 300 gulden en tot 120.000 gulden is het bedrag 600 gulden, daarboven 1200 gulden. De PSP wilde bij monde van de heer Wiebenga het eerste tarief laten vervallen. D'661 pleitte by monde van de heer De j Goede voor vrijstelling beneden een 1 ton. Duurdere huizen vallen tot 2 ton onder een bedrag van 1500 gulden, tot 4 ton 3000 gulden en daarboven 10 gulden, aldus een voorstel van D'66 b yamendement. De heer Kieft (AR) stelde met steun van de KVP voor het voorstel van de staatssecre taris aan te vullen met een groep tot 240.000 gulden tot 1200 gulden, dan hulzen tot 480.000 gulden met een huurwaarde van 2400 gilden en daar boven de huurwaarde te bepalen op 4800 gulden per jaar. Buitengewone lasten Een ander punt dat nogal wat kri tiek opleverde was de nieuwe rege ling voor aftrek van buitengewone lasten .„Die knelt ons al jaren", liet de heer Scholten 'CHU) weten. Hij vond dat ze vooral nadelig werkt voor I wie erge hoge ziektekosten heeft. Hy i zegde toe een amendement van de heer Portheine VVD) te zullen steu nen om ook dieetkosten in de nieuwe regeling aftrekbaar te houden. AR en KVP voelen ook wel iets voor het j handhaven hiervan. De heer Notenboom (KVP) kwam op dit punt met twee amendementen die door de drie andere regerings partijen werden gesteund Op hc laatste ogenblik had de staatssecre taris al een stap in de richting van de schriftelijke opmerkingen over de buitengewone lasten gemaakt. Hy wil het bedrag boven tien procent van het zuivere inkomen voor één en een kwart laten meetellen. In geval der gelijke hoge kosten zich een tweede jaar achtereen voordoen, mogen ze zelfs anderhalf maal worden afge trokken. De heer Notenboom heeft voorge steld voor inkomens tussen 18.000 en 40.000 gulden dit bedrag niet variabel te stellen op 10 procent, zoals de staatssecretaris voorstelt met een maximum van 2000 gulden, maar vast te bepalen op 1800 gulden. Voor in komens boven 40.000 gulden mag al leen wat boven 2500 gulden komt in aanmerking voor aftrek worden ge bracht. Ook stelde de heer Noten boom voor aan gezinnen met meer dan vier kinderen een extra aftrek toe te kennen. Reiskosten De regeling dat reiskosten binnen een afstand van tien kilometer van het werk niet meer mogen worden afgetrokken, leverde eveneens veel kritiek op. De heer Scholten (CHU) wilde dit door een amendement on gedaan maken. Het ziet ernaar uit dat hy wel kan rekenen op de steun van de PvdA, VVD en CPN. De heer Notenboom 'KVP) deelde mee niet zoveel behoefte aan dit amendement te hebben, omdat velen die zo dicht by hun werk wonen, vaak geen reis kosten hebben. Hij wil dan ook de 4-procent-regeling met een maximum van 800 gulden waarin dit ook is op genomen. handhaven. Erg veel vreugde was er bij ieder een over de gunstige regeling voor de werkende gehuwde vrouw. Alleen by PvdA en CHU was veel bezwaar tegen het niet volledig werken van deze re geling in het komende belastingjaar. De heer Scholten diende een motie in om vooral de middengroepen, die door de nieuwe regeling achteruit gaan, iets te helpen. Hy krijgt alvast de steun van de VVD. De heer No tenboom merkte op dat het hier in feite maar om een nadeliger percen tage gaat. Toch bestaat er kans dat ook zyn fractie het amendement zal steunen. De heer Notenboom kwam ook nog met een amendement om het inkomen van de werkende vrouw in het bedrijf van haar man minimaal op 3000 gulden te stellen in plaats van op 1000 gulden, zoals het wets ontwerp doet. Moties De heer Kieft kwam nog met een motie, waarin hy vroeg een onder zoek te willen instellen naar de on gunstige fiscale positie van de we duwnaar met minderjarige kinderen, een motie die bij voorbaat al door de regeringspartijen wordt gesteund. De heer Bakker (CPN) vroeg van de staatssecretaris een overzicht van wat alle amendementen budgetair betekenen als ze worden aanvaard. Laat in de avond kwam de tweede motie. De heer De Goede (D'66) wil dat de regering nog in deze kabinets periode mogelijkheden en wenselijk heden onderzoekt om tot vrijstelling van een bedrag aan inkomsten uit vermogen te komen. D'66 wil dat in het kader van de inflatie en de sti mulering tot bezitsvorming. ADVERTENTIE (2200 vuur!) tankje (weer 2200 vuur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De fractie leider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, heeft gisteren de regering gevraagd om een verslag van de reis die minis ter Bakker naar Zuid-Afrika heeft gemaakt. De heer Den Uyl wil dat verslag gebruiken om daarover don derde? met de minister te debatte ren. Het gaat hem erom vast te stel len hoe de minister zich tegenover het apartheidsbeleid heeft opgesteld en welk effect het bezoek in Zuid- Afrika zelf heeft gehad. De RVD heeft inmiddels ter vol doening aan een eerder verzoek van de fractieleider van de P.v.d.A. een uitgebreide documentatie samenge steld van' de weerslag die het bezoek In de Zuidafrikaanse en Nederlandse pers heeft gehad. De fractieleider van de KVP drs. W. A. N. Schmelzer in ge sprek met staatssecretaris F. H. M. Grapperhaus flinks) en mi nister mr. H. J. Witteveen tijdens dc behandeling van het ontwerp tot wijziging van de Wet op de loon- en inkomstenbelasting. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het tweede- kamerlid mevrouw Epema (P.v.d-A) heeft gisteren de regering gevraagd mee te delen welke maatregelen de staatssecretaris voor de Volksgezond heid, dr. R. J. Kruisinga, in voorbe reiding heeft om paal en perk te stel- i len aan de luchtverontreiniging in de Rijnmond. Mevrouw Epema stelde haar vraag naar aanleiding van de stank die gisteren werd veroorzaakt door het springen van een leiding by Zoutchemie op Rozenburg nadat reeds in het weekend tot in Den Haag toe klachten over luchtvervuiling bij de centrale meldkamer waren bin nengekomen. UTRECHT (ANP» „Wat ik heb gedaan werd door iedereen getolereerd. Ik heb het tijdens mijn opleiding zo geleerd en dan moeten ze mij nu niet pakken". Zo luidde ongeveer het verweer van de vorig jaar ontslagen Utrechtse hoofdagent van poli tie J. Taal, die in diensttijd bi) allerlei middenstanders zonder betaling of tegen gereduceerd ta rief consumpties zou hebben ge bruikt en kratjes hier zou heb ben gekocht. Bij het ambtenarengerecht in 'Jtrecht kwam de ex-hoofdagent dinsdae in beroep tegen zijn ontslag. „Het was beter geweest eerst het hele korps te waar schuwen dat zulke overtredingen voortaan uit den boze zijn en pas daarna had men disci plinair kunnen optreden", oor deelde de raadsman van de hoofdagent, mr. P. W. Smits, uit Utrecht. Wat nu is gebeurd vond hij niet rechtvaardig. Mr. Smits kwalificeerde de maatregel van de burgemeester van Utrecht, als een onredelijk ontslag, in strijd met het gelijkheidsbegin sel en ook in strijd met beginse len van behoorlijk bestuur als de korpsleiding het optreden te gen Taal als voorbeeld heeft, willen stellen. De hoofdagent werkte al tien jaar bij de Utrechtse poli tie. Zijn beoordeligsstaten wa ren vry gunstig. Naar zyn zeg gen, zou hij al tijdens zyn op leiding van oudere leermeesters, hebben ervaren dat het in Utrecht gebruikelijk is dat men zich als politieman af en toe laat fêteren met een biertje goedkope vis, gratis of goedkope groenten en fruit op de veilig, melk, drank tegen groothandels- prijs, goedkoop gebak en een hartige hap in de automatiek. „Als de surveillance auto voorbij de automatiek reed, be tekende twee vingers omhoog twee broodjes tartaar", aldus de raadsman en naar zijn zeggen bestelde een bri rdier zelfs via de mobilofoon in een soort code een hartige hap tegen ge reduceerde prijs. Mr. Smits, die reeds op formele gronden (fouten in het vooron derzoek) concludeerde tot vernie tiging van het ontslagbesluit zei dat van 't begin van het onder zoek af aan Taal is duidelijk gemaakt, dat hij zou wor den ontslagen. Dat zijn cliënt uiteen achter in z'n auto staand kratje bier aan vijf souteneurs flesjes bier zou hebben aange boden, noemde mr. Smits niet zo erg. In de eerste plaats is de ze delijkheidswetgeving veranderd en oordeelt men niet meer zo boos over souteneurs, boven dien beschouwde zijn cliënt dit gebaar als een bijdrage tot de bevordering van de goede relatie met de burgerij, die door de Utrechtse politie altijd is gepre dikt. Namens de burgemeester van Utrecht stelde mr. C. Gruys uit Houten, dat de hoofdagent, in diensttijd als bestuurder van een surveillance auto en in aan- weizgheid van een ondergeschik te agent een reeks overtredin gen heeft gepleegd. Mr. Gruys ontkende dat derge lijke toestanden schering en in slag bij de Utrechtse politie zou den zijn. Uit het interne onder zoek is nog één overtreder naar voren gekomen en die is ook di sciplinair gestraft. Andere ge vallen zijn niet bekend ge worden. „De burgemeester heeft groot gelijk gehad met zijn ont slagbesluit. Een man met een dergelijke geestesgesteldheid past niet bij ae politie'-, aldus mr. Gruys. Het ambtenarengerecht zal over drie weken uitspraak doen. DELFZIJL Op de leeftijd var- 59 jaar is in het ziekenhuis Delfzicht te Delfzijl Sjoerd Johannes Zijlstra baptisten-predikant, overleden. De begrafenis vindt plaats op zaterdag 28 november om 11.00 uur vanuit de Geref. Kerk aan de Singel. Na zijn opleiding in Brussel werd dr. Zijlstra in 1939 voorganger van de Gemeente van Gedoopte Christe nen te Hengelo (O). In 1946 verbond hij zich aan de Baptisten Gemeente te Eindhoven, welke gemeente hij 20 jaar diende Sinds 1966 diende de ove: ïedene de Baptisten Gemeente te Delfzijl. Staatssecretaris M. J. Keijzer van Verkeer en Waterstaat heeft vandaag het nieuwe metrostation Slinge officieel geopend. Het is de halte van de Rotterdamse metro in de stadswijk Zuid. SAN DIEGO (Californië), (AP) j Mevrouw Whitley heeft maandag in j San Diego haar zoon Robert begra- ven. 26 jaar na diens dood en ver dwijning in Nederland. Sergeant Ro bert Whitley was 23 jaar toen hy naar Europa werd gezonden. Twee jaar later, tijdens gevechtshandelin gen in Nederland, verdween hy en werd niet meer teruggezien. In 1945 werd hij officieel doodverklaard. Maar in juni van het vorige Jaar werden in de buurt van Amsterdam bij het graven van een bouwput de overblijfselen van een lichaam ge vonden. Na een lang onderzoek werd. aan de hand van het gebit, door Amerikaanse deskundigen vastge steld dat men het stoffelijk overschot van Robert Whitley had gevonden. Vervolgens werd een Jaar lang naar de moeder van Whitley gezocht die tenslotte bleek te wonen in een hotel te San Diego. Gisteren werd Robert officieel be graven. Behalve zijn moeder was er. op haar verzoek, niemand anders by aanwezig dan een officier die haar begeleidde en die de vlag die over de lijkkist lag keurig opvouw de. aan haar gaf, en zich toen terug trok. (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG 'GPD> Zowel met Philips in Euidhoven als met het KNMI vindt er overleg plaats over de meting van de luchtverontreini ging. In beide gevallen werpt dit overleg goede vruchten af, zo deel- le gisteren staatssecretaris Krui- inga (Volksgezondheid) mee in de :erste Kamer bij de behandeling an de wet op de Luchtverontreini- ng. Het overleg met het KNMI in e Bilt vindt plaats met het oog o de koppeling van de verkregen .egevens uit het meetnet aan me- eorologische gegevens. Het ligt in de bedoeling in de toekomst te ko men tot een volledige samenwer king met het waarschuwingsnet. Hierdoor zal het mogelyk worden de door het KNMI opgestelde meteo rologische waarschuwingen in sa menwerking met het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid aan de regionale centra door te geven, zo dra de atmosferische omstandig heden aanleiding geven tot de verwachting van toenemende con centraties luchtverontreiniging. Op dit ogenblik wordt er naar ge streefd de meetnetten voor de luchtverontreiniging van Neder land en West-Duitsland op elkaar aan te sluiten, zo deelde de be windsman verder nog mee. Dit is een gevolg van de besprekingen die dr. Kruisinga in het begin van dit jaar had met zyn Westduitse collega over een bilaterale samen werking op het gebied van de me ting van de luchtverontreiniging. In beginsel is afgesproken om in de gebieden waar veel luchtverontrei niging is te verwachten, te komen tot een voortdurende meting van zwaveldioxyde. koolmonoxyde. zweefstof, stikstof en koolwater stoffen. In Nederland zal worden getracht de voor de automatische meting van koolmonoxyde en zwe vende stof in Nederland de appara tuur over te nemen die in Duits land voor dit doel reeds wordt toe gepast en daar goed blijkt te vol doen. Los Angeles-smog Volgens dr. Kruisinga waren de ern stige klachten vorige maand in het Rijnmondgebied het gevolg van een ernstige verontreiniging van ozon en niet van koolmonoxyde. wat aanvankelijk was veronder steld. De situatie in de Rijnmond vorige maand was te vergelijken j met situaties die regelmatig in Ca- I lifornië voorkomen. Deze luchtver- ontreiniging kan men een vorm van de Los Angeles-smog noemen, aldus de heer Kruisinga. De staatssecretaris beloofde dat de volgende maand nog de Raad voor de Luchtverontreiniging zal worden geïnstalleerd. Op kritische vragen van het socialistische kamerlid Versloot deelde de bewindsman mee dat de kern van specialisten op het gebied van de luchtveront reiniging wel in staat zal zijn deze nieuwe wet snel met profijt te la ten invoeren. erigens is deze „kern" nog vrij wel alleen aanwezig bij de rijks overheid en enkele zeer grote ge meenten. Op dit ogenblik wordt getracht te bevorderen dat door opleidingen op de technische hoge scholen in Eindhoven, Twente en Delft een groter aantal deskundi gen beschikbaar zal komen. Mr. Versloot liet zeer duidelijk blij ken zich af te vragen of deze nieuwe wet inderdaad die goede wet zal zijn, zoals wordt voorge spiegeld. Hij meende dat ook de huidige hinderwet strenge bepalin gen kent met betrekking tot het verlenen van vergunningen maar dat door een ministeriële circulai re deze wet weer is ontkracht. „De voorschriften in de Hinderwet over het voorafgaande aanvragen van vergunningen is een lachertje geworden," aldus mr. Versloot.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7