Zwarte koppelbaas wordt rijt ver rug van de losarbeider' „Ouders tellen tegenwoordig niet mee..." ïaktijk voor al in Rotterdam Actiecomité van verontruste ouders vinden Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! jfcDAQ 25 NOVEMBER 1970 LEID8CH DAGBLAD PAGINA IS JTERDAM (GPD) „Sommige koppelbazen ronselen jks veertig tot vijftig man. De bedrijven betalen hem negen gulden per uur per werknemer. Daarin zitten pre- voor sociale lasten, verzekering en de bedrijfsvereniging, beider krijgt slechts vier gulden per uur, rond 35 gulden lag. De andere vijf gulden steekt de koppelbaas in eigen )e premies worden niet afgedragen. veertig man is zijn winst zes- oderd gulden per dag. Soms net een maand of vijf voor de lag hem op het spoor is geko- lleneer heeft dan zo'n honder- jgduizend piek verdiend en onder. Een poos later is de reer veilig en gaat hij opnieuw g. Tot de grond weer te ader de voeten wordt. Ze zijn od rijk geworden over de rug- i de arbeiders heen". Verbijsterend woorden zijn van een man, fledig op de hoogte is met de jen van niet-bonafide koppel- Het gesprek vindt plaats om i 's morgens voor het Rotter- Oentraal Station, één van de iete ronselplaatsen voor kop al. Er staan al zo'n honderd lders te wachten op de vw- die niet lang daarna af en jden. De handel in mensen is gang. zegsman wil zijn naam niet want de niet-bonavide kop- zal zijn onthullingen zeker rearderen. Toch wil hij ze sant het is nog te weinig be- hoe het er in dit duister we- toegaat. Onze man i6 er hele- op de hoogte. Hij heeft jen bedrijf dat vaak grote [drachten krijgt. Plotseling ijj voor een of meer dagen ex- nodig. Dan gaat hij naar ntraal station, waar 's mor- zes en zeven uur rond mderd losarbeiders staan te rD op werk. Mensonterend ig niet alle koppelbazen zijn et slag dat ik net noemde, ze lopen ertussen en niet zo ook. Goddank dat de regering eindelijk wat aan gaat doen. jn mensonterende toestanden, rarte" koppelbaas wordt stin- rijk ten kosten van de arbei- zich het lazerus werkt. Want j er met z'n pet naar gooit, de koppelbaas hem niet mee. an nog steeds, want het aan- groot genoeg. Want al ver- de koppelbaas nog meer dan beider zelf, de „zwarte" lonen )ch nog altijd hoger dan in va6- ast." ïendien zijn er mensen die be- jeen vaste baan willen hebben, ilen niet gebonden zijn. Als ze ag geen zin in werken hebben, ze thuis. Zijn ze zondags be- igeweest, dan willen zy maan- Sslapen". der zittei* er onder de losar- veel buitenlanders. Vooral en, Marokkanen, Spanjaarden irken. Ze zijn illegaal in ons Hebben geen werkvergunning, appelbaas is de enige die hen tan leveren. Zonder vergun- tunnen ze niet in vaste dienst bedrijf komen". ie morgen staan ze hier in de dat ze door een koppelbaas m worden. Naar de aard van ?rk en het loon wordt niet ge- Als ze maar werk hebben, rs moeten ze de hele dag op doorbrengen want ze hebben hooguit een slaapadres." |«lmatig komt de politie Dan wordt er een stel opge- ffl over de grens gezet. Ook de worden regelmatig uit- :d, maar ze blijven komen. dat het hier het beloofde s". «n wet zal de koppelbazen ia uitroeien. De bedrijven heb- t nodig. Wat moeten ze doen plotseling extra mensen nodig a? Bij produktiepieken, vakan- ziekte bijvoorbeeld. Dan kun- k alleen bij de koppelbaas te- Maatregelen adelijk wordt nu alles wettelijk fld. Voor de bonafide koppel- verandert er niets. Hij laat inschrijven als uitleenbedrijf ïerkkrachten. Dat is alles. Hij Me al lang sociale lasten voor mensen. De premies worden afgedragen. Zodra een arbei- Üj hem in het busje stapt is hij ïd." .zwarte" koppelbaas, die al- wiale verplichtingen aan zijn lapt. zal gelukkig verdwijnen, iil laat zich als bedrijf registre er dan is het gedaan met buitensporige hoge winsten, moet hij een kantoor hebben, olstratie bijhouden en al die imeer. Daar voelt meneer na- 5lk geen moer voor", d zal van de controle afhangen M niet-bonafide koppelbaas van het toneel verdwijnt. Als a scherp toezicht wordt uitge- gaat hij illegaal rustig ver- Of de bedrijven zouden alle- 1 moeten weigeren van zijn dien- .februik te maken, maar dat füog niet gebeuren", aldus on tman. Blubberkop Is kwart over zes. De busjes J1 nu af en aan. Zodra er een open vooral de buitenlanders •w- „Werk mienier", vragen ze W. „Acht man mot ik hebben", zegt de koppelbaas. Hij telt ze af en duwt ze in het busje. De rest blijft teleurgesteld staan. Reikhalzend kyken ze naar het volgende busje uit. Vaak komt een koppelbaas met meer busjes. Soms vier of vijf. Hij loopt dan druk te or ganiseren. Is een busje vol dan krijgt de Chauffeur opdracht. „Frans zes man voor de RDM en vier man voor B P. Rije maar". Er stoppen soms ook grote Ame rikaanse sleeën. De man achter het stuur heeft maar drie mensen no dig. „Vuile blubberkop", scheldt één van de arbeiders die niet gekozen wordt. Half zeven. Voor het centraal sta tion is het nu een drukte van be lang. Tussen de koppelbazen en ar beiders door lopen ook reizigers die op weg zijn naar de trein. Soms kun nen ze er niet door. want de busjes staan dicht achter elkaar. Drukte Zeven van de tien wachtende ar beiders zyn buitenlanders. Sommi gen zijn armoedig gekleed. Het brood voor die dag hebben ze in een plastic tasje, of opgerold in een krant. De weinige Nederlanders zijn vooral jongeren. Zwervers die één of twee dagen werken en dan ge noeg hebben voor de hele week. Kefhard Kwart voor zeven. De drukte neemt af. Enkele tientallen buiten landers hokken in groepjes kleumend bij elkaar. Ze zyn nog niet door een koppelbaas uitverkoren en kijken schichtig om zich heen. Ook angst voor de politie speelt hierbij een rol. De weinige busjes die nu nog ko men. worden direct omzwermd. „Werk mienier". Het klinkt bijna smekend. Maar de koppelbaas heeft zijn wagen al weer vol. Verder in teresseert het hem niet. .Morgen weer", zegt hij gevoelloos. Sommige koppelbazen treden on sympathiek op. Achteloos tellen ze uit de samengestroomde buitenlan ders het aantal dat ze nodig hebben. Zelfs tegen die mensen, waaraan ze die dag weer dik verdienen .kunnen ze niet vriendelijk zijn. De rest telt helemaal niet mee. Jammer dat er in de wet straks niets zal staan over een menselijker optreden van som mige koppelbazen. Zeven uur. De mensenhandel loopt ten einde. Er komt nog maar een enkel busje langs. Ook een kop pelbaas kan zich verslapen. Een handvol buitenlanders staat nog te wachten. Rillend van de kou. Een uur hebben ze het licht zien wor den. Maar de koppelbaas heeft geen belangstelling voor hen gehad. De rest van de dag zal ook moeilijk zijn. Ze moeten hem zien door te brengen, bovendien proberen uit de handen van de politie te blijven. Ze maken een opgejaagde indruk. Ook elders in Rotterdam treden de koppelbazen op. Geruime tijd be trokken zij him mensen uit een café aan de Westkruiskade, maar sinds kort niet meer. Ook in en rond een cafetaria aan de Witte de With- straat worden tijdelijke werkkrach ten aangenomen. Op die plaatsen opereren voorna melijk bonafide koppelbazen. Zij re gistreren hun werknemers, verze keren hen en betalen trouw de pre mies. Het is vooral voor het Cen traal Station dat de zwarte koppel bazenmarkt floreert, de bonafide uitleners bulten beschouwing gela ten. Duidelijke cijfers over het aantal ingeleende krachten zijn nog niet te verkrijgen. Het gewestelijk arbeids bureau schat dat tussen tien en twin tig procent van het personeel in de metaalbedrijven, via koppelbazen is verkregen. Anderen praten van de helft en bij sommige bedrijven zelfs van driekwart. Minister Roolvink van Sociale Za ken, heeft toen hij het algemeen ver bod voor koppelbazen bekend maak te, ramingen gegeven over de acti viteiten van koppelbazen in ons land. Het aantal bedrijven dat zich hoofd zakelijk bezig houdt met het uitlenen van handarbeiders schatte hij op 600 tot 800. en het aantal door deze bedrijven uitgeleende werkkrachten tussen de 20.000 en 30.000 Het aan tal uitzendbureaus dat zich voorna melijk richt op het beschikbaar stel len van administratief personeel raamde hij op zo'n 130 met 300 tot 350 vestigingen in diverse plaatsen, die tezamen 45.000 tot 50.000 werkne mers ingeschreven hadden staan. De voordelen van uitleenbedrijven blijken wel eens groter dan de na delen. Welisaar kan niet worden aangetoond dat uitleenbedrijven de arbeidsmarkt belangrijk hebben ver ruimd. maar het part-time werken van gehuwde vrouwen en lkeine zelfstandigen die noodgedwongen wat moeten bijverdienen heeft er wel e en stimulans door gekregen Anderzijds komt het echter voor dat mensen by een bedrijf worden weggekocht met name in de catego rie ongeschoolden. Voor die mensen is een hoger loon in het handje aan trekkelijker. waarbij ze het ontbre ken van een pensioenregeling op de koop toe nemen. De mogelijkheden om iets te "ver sieren" werden in 1965 enigszins ver minderd, omdat toen zowel de uit leenbedrijven als de uitzendbureaus wettelijk verzekeringsplichtig wer den voor de ziektewet, de ongeval lenwet en de Invaliditeitswet. De werknemers die zij in dienst hebben of de werkkrachten waarin zij be middelen zijn zodoende (verplicht- wettelijk verzekerd. Hierin zagen enkele "koppelaars" toch ook nog brood, zoals het afge lopen voorjaar toen sommige bedrij ven in verband met de feestdagen de poort voor tien dagen sloten. Er waren in Brabant koppelbazen die hun mensen die bij die bedrijven werkten voor tien dagen ontsloegen en ze naar het Gewestelijk Arbeids bureau stuurden om een werkeloos heidsuitkering. Zelf behoefden ze zo doende geen loon door te betalen. De koppelbaas is geen verschij-, uin gvan de laatste jaren. Reeds voor de oorlog 1940-1945 bestonden koppelbazen in de landbouw. Voor een goed begrip moet in het oog worden gehouden dat niet alle arbeidsbemiddeling onder de verza melnaam van koppelbazen kan wor den opgenomen. De uitleenbedrijven (koppelbazen) worden geacht men sen in dienst te hebben en die uit te lenen aan bedrijven. Al vóór 1950 werd erover gediscussieerd of het niet wenselijk zou zijn voor deze be drijven een vergunningenstelsel in het leven te roepen. De uitzendbu reaus hebben de mensen niet vast in dienst. Met de werkkrachten voor wie zy bemiddelen bestaat dus geen vaste1 dienstverband. Deze bureaus ontstonden na de oorlog toen er een tekort aan administratief personeel groeide in het begin met name aan typistes. In het spraakgebruik wordt het uitleenbedrijf geassoci eerd met handarbeiders en het uit zendbureau met kantoor krachten. Zo precies ligt de scheiding in de prak tijk echter niet. De koppelbazen maken zich wei nig zorgen over het effect van de re geringsmaatregelen. Intussen is men wel erg benieuwd naar de eisen die gesteld gaan worden, want die zijn bepalend of een koppelbaas al dan niet een vergunning (voor de duur van ten hoogste een jaar) krijgt met name gaat de belangstelling uit naar de wijze waarop de uitwijkmogelijk heid van een koppelbaasbedrijf naar "onderaannemer" zal worden ge blokkeerd. In die sector bestaat na melijk geen vestigingsbesluit, maar is sprake van een vrij bedrijf. Daar van is voor het bereop van koppel baas geen bepaalde vakopleiding vereist, wat trouwens ook niet no dig is omdat slechts personeel wordt beschikbaar gesteld, waarop door het "inlenende" bedrijf toezicht wordt uitgeoefend. Wanneer zo'n Jaar of tien geleden meer betekenis was gehecht aan het SER-advies over de uitlening van arbeidskarchten, dan hadden wel licht zoals te grote verschillen in be loning tussen eigen en ingeleende werkkrachten voorkomen kunnen worden. Nu moest onder druk van een grote arbeidsonrust, die miljoe nen aan verloren dagen kostte en een loonbeweging in gang zette die niet ver van de anderhalf miljard zal afblijven (en mogelijk tot een tij delijke loonstop zal leiden), inder haast worden teruggeroepen, op de wet van vyf Jaar geleden, die toen in de ijskast werd gestopt. Misschien is het goed in herinne ring te brengen dat het SER-advies over de uitlening van arbeidskrach ten in Juni 1961 werd uitgebracht. De toenmalige s taatsecretaris van Sociale Zaken, de heer Roolvink, legde dat advies echter naast zich neer. Wel vaardigde hij in 1962 een loonregeling uit die inhield dat de door de koppelbazen uitgeleende ar beiders niet méér mochten verdie nen dan voor die arbeid door het be- Koppelbazen hebben het voor dryf waar ze werkten werd betaald, i het zeggen De moeilijkheid was de controle daarop, zodat de regering faalde. j waarvan thans de maatregelen te- Vervolgens kwam in 1965 tóch de gen koppelbazen zyn afgekondigd), wet op het ter beschikking van ar- j maar deze wet was niet overeenlcom- beidskrachten tot stand (op grond stig het SER-advies. VOORBURG (GPD) Minister Klompé en haar jeugdzorg- functionarissen kunnen het er mee doen: bij de Bloemendaalse stichting „Nieuwe golflengte" komt men handen tekort om honderden helgele schietschijf-affiches met het opschrift „Uw kinderen doelwit van misdadig jeugdbeleid" op tijd de deur uit te krijgen. De stichting, die de praktische organisatie van het actie-comité „Verontruste ouders" op zich heeft genomen, hoopt dat het zo spoedig mogelijk tot een soort algehele ouder mobilisatie tegen de verwording van de jeugd kan komen. De „openbare bekendmaking" van het oudercomité liegt er niet om:de ouders nemen het niet langer dat hun kinderen het slachtoffer worden van een beleid dat, zo zegt men, de verspreiding van onnatuurlijke seks- vormen en verdovende middelen in jeugdsociëteiten en op scholen e n universiteiten toelaat. Men eist dat er krachtige maatregelen worden genomen tegen iedereen die het mo reel van jongens en meisjes ten gronde richt. „Wij willen nu eindelijk ook wel eens inspraak", aldus comité-woord- voerdster mevrouw T. Linck- De Waard. Plaats van handeling: de knusse huiskamer van de Voorburg- se Roode Kruishelpster mevrouw Linck met aan de ketting een her dershond en een tweejarig vosje. ANGST VOOR ONDERGANG De mede-comitéleden mevrouw J. Vreede-Arts (62) en mevrouw J. Wint (46) hebben evenals de gast vrouw al volwassen kinderen maar zy vinden dat dat er eigenlijk niets toe doet. „Het gaat er om dat wij niet weerloos toezien hoe onze Wes terse c ultuur langzaam ten onder agat. Wij willen de jeugd nog iets nalaten. Maar als ouders tel je te genwoordig niet meer mee. Artsen, psychologen, kamerleden, ministers, en onderwijzers weten precies wat er met onze kinderen moet gebeuren, maar naar onze mening wordt niet gevraagd en toch draaien wij voor de verantwoorde lijkheid op. Er is niemand bij ons komen in formeren of wij het nou zo noodza kelijk vinden dat er overal sekswin- keltjes en condoomautomaten ko men. En toch zijn de gevolgen", zo vindt mevrouw Wint (zet u mijn meisjesnaam er maar niet by, ik weet niet of dat kwaad kan) „niet te overzien. Wat moet je als ouders in 's hemelsnaam denken van school jongens die een handeltje beginnen door voor wat beschroomde ovlwas- senen condooms uit de atuomaat te halen. Is het niet verschrikkelijk? Ik gun elk kind een geugd, maar het lijkt wel of een kind geen kind meer mag zijn. Neen, neem dan mijn Jongste dochter van t wintig Die zei het laatst heel mooi. Mama. zei ze, wij leven niet meer gelijkkig. omdat ons elke verrassing wordt ontnomen," NIET ZOALS MOEDER De telefoon gaat. Een mevrouw wil zich als lid aanmelden. De late najaarszon speelt door de tuin, die grenst aan de vroegere buitenplaats van Constantijn Huygens, de veelzij dige zeventiende eeuwse dichter en diplomaat die zich in zijn tijd ook al ernstige zorgen over de opvoeding van de jeugd maakte. Mevrouw Vreede: „Weet u wat het grote probleem is? De moeder die haar dochter probeert voor te lichten wordt door de televisie afge kraakt. Wy ouders dulden het niet langer dat minister Klompé met een ADVERTENTIE Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aandelen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKZO, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De spreiding over deze vijf vermindert uw risico. Dutch Internationals Fund D.I.F. is daarom: goed om mee te beginnen en het beste om mee door te gaan. Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. totaal gemis aan verantwoordelijk heid ontspoorde lieden subsidieert en daarmee haar fiat geeft aan smeri ge geschriften en ondermijnende radio- en t.v. -uitzendingen. Mevrouw Wint wil liever niet in details t reden, maar wanneer de vraag ter tafel komt hoe het comi té „verontruste ouders" tegenover de seksuele voorlichting op de scho len staat zegt ze: „Ja, die voorlich ting kan er komen maar dan alleen in nauw overleg met de ouders en alleen voor de oudere kinderen. Het moet op een natuurlijke manier ge beuren. Ik bedoel de voorbehoeds middelen moeten daarbij niet op de voorgrond staan." Mevrouw Linck: „Onze kinderen worden alleen maar nieuwsgierig ge maakt door die rotfilmsterren. zoals Brigitte Bardot. Als onze dochters dat zien. willen ze dat ook. Er blijft van de romantiek niets meer over. Vroeger was je een paar jaar ver loofd. Je spaarde om samen iets op te bouwen. Nu wordt er al niet eens meer aan trouwen gedacht. Waar 1 blyft het respect v an een jongen I voor een meisje dat al door zoveel handen is gegaan? Hij zal in haar niets meer van zijn eigen moeder te rug kunnen vinden. En dan die com munes. Seks kost veel energie, die kinderen worden oud voor hun tijd. Ik zeg altijd maar zo een meisje moet duur blijven, maar het mooie gaat tegenwoordig stuk". I ke lieden binnen onze maatschappij 1 zoals hoogleraren en doktoren open- j lijk verkondigen, dat het gebruik van „soft-drugs", die de vraag naar hard-drugs" in de hand werken, onschuldig zijn, erwijl juist zij zou- I den moeten weten, dat Jonge nog 1 niet volwassen mensen het grootste i gevaar lopen om door het gebruik daarvan tot willoze wezens te wor den." Zouden niet juist de kinderen die door hun ouders aan hun lot worden overgelaten het eerst naar de drugs grijpen? ADVERTENTIE v.a. 19.75 electronic 45- RODE BOEKJE Het actie-comtié „verontruste ou ders" hoeft over belangstelling niet te klagen. Uit alle delen van het land stromen de adhesiebetuigingen binnen. i Mevrouw Wint: „Wij ouders dulden I het niet langer, dat verantwoordelij- I JOS HAGERS Mevrouw Wint: „Neen, er zijn massa's totaal overspannen ouders, die alles voor hun kinderen hebben opgeofferd, maar die door de maat schappij kapot worden gemaakt. Neem het rode boekje voor de scho lieren. Ik heb gehuild t oen ik het voor het eerst in handen kreeg. Er liggen zo geweldig veel dingen scheef in onze maatschappij, de opheffing van de filmcensuur, de verderfelij ke t.v.-programma's Maar u kunt zo'n programma toch afzetten? De verontruste dames: „Dat doe Je tegenwoordig niet meer want dan krijg Je ruzie met Je kinderen". Me vrouw Wint stapt haastig over op het schuldcomplex dat kinderen door de ban-de-bom-acties wordt opgelegd. „Onze wereld is helemaal niet zo slecht. Maar' wij ouders moeten meer zeggenschap krygen. Daarom moeten wij ons verenigen in een nationale bond want pas dan kun nen wij een eigen sociaal verzor gingsapparaat opzetten met eigen artsen, maatschappelijk werksters en psychologen. Geselecteerde men sen die wij voor 100 procent kunnen vertrouwen dat is nu lang niet al tijd het geval." Wanneer ik mijn bloknootje heb opgebrogen zucht mevrouw Linck: „Vroeger. Ja vroeger hadden wU als Jonge meisjes nog echt pret. Al heb lk toen ook wel eens stlekum ln een portiek een sigaret staan ro ken".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13