Reconstructie weg Leiden- lphen schiet nu hard op communicatie Onjuiste oorzaak van verwarrende verhouding 'IJsclub Voorschoten' koos nieuwe voorzitter (rofvuil [Wegdek wreder en veel parkeerhavens; belangrijke oost-westverbiiding bbjft desondanks gevaarlijk W. v. Bladel voorzitter van IJsclub Constantijn- Huygensprijs Annie Romein Restauratie herv. kerk Sassenheim komt nogmaals in raad WOENSDAG 25 NOVEMBER 190 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (DOOR CEES COMBEE) HAZERSWdJDE/ZOETERWOUDE Er komt nu „zicht' |ln de reconst^ctiewerkzaamheden van rijksweg 11 tussen Ha- erswoude e Zoeterwoude. Het zal niet zo heel lang meer du- [ren voor ritswaterstaat met dit omvangrijke werk gereed is. |Aan een d^um wil men zich nog niet binden. Dat is begrijpe lijk. Aller-i omstandigheden, zoals vorst, kunnen „roet in het eten" gcden- Door de bredere, geasfalteerde rijbanen en de vele pakeerhavens rechts en links is dit weggedeelte belang- Ïrijk ve^eterd. Het is voor de weggebruikers voorts een groot voordel, dat de bruggen uit deze weg zijn verwijderd of ver- kagdjMen heeft daardoor een betere kijk op het tegemoetko mend verkeer. VOORSCHOTEN De leden van geweest. De wenselijkheid kwam naar de IJsclub Voorschoten hebben tij dens de jaarvergadering afscheid van de voorzitter A. Verseput geno men. Sedert de oprichting van de Ijs- club heeft de heer Verseput deel uit gemaakt van 't bestuur, waarvan ve le jaren als voorzitter. Tot nieuwe voorzitter werd gekozen de heer J. Lekkerkerker. Zijn eerste daad was de scheidende voorzitter woorden van dank en waardering toe te spreken. De aftredende bestuursleden de he ren Schoonbeek, Olsthoom en Mul der werden herkozen. In het afgelopen seizoen is de ijs baan tweemaal vijf dagen geopend Topasseren nog dagelijks hon- ilerdei "foeterende" automobilisten dit reggedeelte. Stremmingen zijn tónde orde van de dag. Vooral ge durfde de spitsuren. De werkzaam- becen moeten echter doorgaan. Dat boft tot gevolg, dat het verkeer met bsaulp van verkeerslichten vaak fjer één baan moet worden geleid, joewel de weg door deze reconstruc- overzichtelijker en dus minder jtvaarlfjk wordt blijft zij een zeer rsakke schakel in het oost-westver- leer. Daarom is het te hopei, dat flkswaterstaat zo snel mogayk nen hoopt in de loop van 1971 be- iint met de aanleg van de nieuwe njksweg 11 van Voorschoten naar Bodegraven. Eerst dan zal iet ver- teersprobleem in dit verkees-inten- ieve gedeelte vandeRandsad kun nen worden opgelost. De oide, gere- onstrueerde rijksweg 11 Hljft ge- aarUjkJ HE7 BEGIN Een Jaar of twee gelden is men Jegonnen bij de Gemeriweg in Ha zerswoude met de bedeling, dat het gedeelte tot Leiden ed breedte zou krijgen van zeven mef. dat er tal rijke parkeerhavens wouden komen een ruim rijwid^d langs de uidzijde van deze 'eS en een voet- id aan de Rijnzijd- Door het verla- jn van de Ambchtsbrug by de roegere Stenen iplen (60 cm.) werd iet uitzicht in dichting Leiden be er en nu ook t Vier Heemskinde- renbrug eve voorbij restaurant "Groenendijk"- is gesloopt hebben de deelnemer aan het verkeer ook In Vooschoten YOcSCHOTEN Ophalen grof- pyjj l december in Adegeesit (met'itzondering van het gedeelte OudAdegeesterlaan tussen de Prins 3enardlaan en Nassaukade), aan de .eidseweg (het gedeelte tussen Itelhuislaan en Voorschoterweg) y^schoterweg, Hofweg, (het ge- Jte ten oosten van de Voorscho ol, Prof. Boerhaaveweg, Krim- J. P. Coenstraat, Vondelstraat, nixstraat en Beresteynstraat. 3 DECEMBER Noord-Hof- id, aan de Hofweg (het gedeelte sen de Voorschoterweg en Leid- reg), Leidseweg (het gedeelte tus- i Voorschoterweg en Vinkweg), en Vinkweg. Verzocht wordt het grofvuil tot een sximum van ^m3 behoorlijk ge- indeld of verpakt voor 8.00 uur op sttrottoir c.q. langs de rijbaan ge- eed te zetten. daar een goed uitzicht gekregen op dit bochtenrfjke weggedeelte. Van de Gemeneweg in de richting Alphen aan den Rijn zullen nog twee bruggen verlaagd moeten worden. Wanneer dat geschiedt is nog een vraag. Rijkswaterstaat is daarover druk aan het onderhandelen. De rea lisering levert moeilijkheden op, om dat er onder enkele van deze brug gen nog een vaarverbinding moge lijk is tussen de polders en de Oude Rijn. Deze verbindingen zouden ech ter, volgens ingewijden, weinig be tekenis meer hebben, omdat het meeste vervoer plaats vindt over de weg. Dat slopen en verlagen van die bruggen is een tijdrovende en kostbare zaak. Dat is wel gebleken tijdens de werkzaamheden in het nu bijna gereed zijnde weggedeelte. Door het aanleggen van veel en nieuwe parkeerhavens is het weg gedeelte tussen Hazerswoude en Zoe terwoude -wel minder gevaarlijk ge worden. Het passeren van langs de weg staande vrachtauto's, waarop bijvoorbeeld melkbussen moeten worden geladen, veroorzaakte nogal eens opstoppingen en vroeg de nodi ge voorzichtigheid van de automobi listen. Ook de op- en afritten naar de aan de Rijndijk liggende panden leverden voor het linksafslaande ver keer dikwijls problemen op. Boven dien konden in de oude situatie de achterop komende auto's niet passe ren. Nu wordt voorsorteren op de as van de weg mogelijk, waardoor de bestuurders van de achterop rijden de wagens gemakkelijk rechts kun nen passeren. Dat de reconstructie werkzaamhe den nu bijna gereed zijn is een op luchting voor de bewoners van dit gedeelte van de Hoge Rijndijk. Het was heel moeilijk en vaak niet zon der gevaar om de woningen en be drijven te bereiken. Bij „Fasson" is de weg extra breed geworden en daar heeft men aan beide zijden rui me parkeerterreinen gekregen. Het rijksweg 11-gedeelte van Leiden tot de Meerburgkerk in Zoeterwoude s reeds geconstrueerd, doch op Zoeterwouds grondgebied is nog niets gedaan. Daar blijft de situatie ook voor de overstekende voetgan gers levensgevaarlijk. NOG VEEL TE DOEN Rijksweg 11 is een zeer belangrij ke verkeersader. Vooral in het zo merseizoen als de tienduizenden Duitse toeristen de zee Katwijk en Noordwijk opzoeken. Meerma len zijn er reeds dodelijke ongeluk ken gebeurd. Vooral voor hen, die niet met deze weg bekend zijn, is het oppassen geblazen. Er blijven helaas nog talrijke pun ten over, die om verbetering schreeuwen: de situatie van Zwam- merdam naar Alphen aan den Rijn met de veel te smalle hefbrug bij Gouwsluis: het weggedeelte dat dwars door Alphen slingert en de zeer smalle ophaalbrug bij Avifauna, die herhaaldelijk voor het scheep vaartverkeer van de Oude Rijn naar de Rijnhaven bij het industrieterrein geopend moet worden. Om dan nog maar niet te spreken van de problemen, die zich van Lei den naar de kust voordoen: de spoorwegovergang bij "De Vink", de smalle Valkenburger weg van het Haagse Schouw naar Katwijk aan den Rijn, de "puzzelrit" door Oegst- geest en de verder voor een groot deel ook al niet zo overzichtelijke wegen naar Katwijk en Noordwijk, waarbij de "onevenwichtig" werken de stoplichten in Rijnsburg niet on genoemd mogen blijven. Het is daarom niet voor niets, dat de "Werkgroep der gezamenlijke Rijnstreekgemeenten" strijdt voor betere wegen in dit gebied en steeds maar weer aandringt op spoedige WARMOND In de 80ste verga dering van de Warmondse Ijsclub nam men afscheid van voorzitter H. v.d. Voet, die 23 jaar de vereniging heeft geleid. Met de heer Van der Voet vertrokken ook de heren: P. van Leeuwen, J. A. v. Rijn en W. F. Leenen. De nieuwe bestuursleden zijn de heren: E. v. Bentum, A. C. van Moorsel, Th. Vergeer en W. v. Grieken Wz. De heer W. v. Bladel werd tot voorzitter gekozen. In zijn laatste openingswoord wees de heer Van der Voet de jeugd op de trainingsmogelijkheid in Utrecht. De kosten voor deze training zijn in totaal f 60. De contributie van de ijs- club werd verhoogd tot f 5 per jaar. By de rondvraag stelde de heer Van Leeuwen voor de heren H. v.d. Voet en W. F. Leenen tot erelid van de vereniging te benoemen welk voor stel in de vergadering natuur lijk veel weerklank vond. De nieu we voorzitter bedankte de scheidende bestuursleden en bood hun een fraaie vaas aan. ALKEMADE Over de op ruiming van bouwsels, in elkaar Himmerd door de jeugd van Al temade, waarover het VGA- nadslid P. van Ruiten tijdens de ^handeling van de begroting vragen stelde, bestaat verschil van mening. De heer Van Rui ten meent, dat deze bouwsels het dorp beslist niet verfraaien. An deren daarentegen zien niet waarom hiertegep bezwaren be staan. Deze foto werd genomen op de hoek van de Nieuwstraat-Nar cis- straat. (Foto Leidsch Dagblad) aanleg van de nieuwe rijksweg 11 Voorschoten-Lefden-Bodegraven en het nog niet in het rijkswegenplan opgenomen gedeelte van deze weg Bodegraven-Utrecht. Deze groep heeft eens terecht op gemerkt, dat deze rond 32 km lange nieuwe rijksweg 11 moet dienen ter vervanging van een tweebaansweg, die spot met elk begrip van redelij ke verkeersafwikkeling. De bebouw de kommen van Hazerswoude, Zoe terwoude en Leiden-Rijndijk vertra gen de doorvoer. Inhalen van lang zaam verkeer is soms levensgevaar lijk en leidt herhaaldelijk tot min of meer ernstige ongelukken. Boven dien is de verkeersafwikkeling van en naar omringende plaatsen noor delijk en zuidelijk van deze oude rijksweg zeer hinderlijk en werkt vertragend. Deze stok-oude rijksweg 11, zo wordt terecht gesteld, lijkt meer op een oefenbaan als testgelegenheid in zelfbeheersing voor autobestuurders, die dag-in, dag-uit, worden gecon fronteerd met een rijke afwisseling van allerlei snelheidsborden. De streekbewoners weten maar al te goed, dat op de niet-gelimiteerde weggedeelten gedurende een zeer groot deel van de dag, ook zonder die borden, grote zelfbeperking in rijsnelheid geboden is, wil men on gelukken voorkomen. voren om de E-H.B.O.-post te voor zien van een telefoonaansluiting. De nodige stappen hiertoe zullen wor den genomen. Hoewel de ijsclub de K.N.S.B. een goed hart toedraagt en zelfs donateur is, denkt het be stuur en ook de leden er niet over om zich aan te sluiten als lid bij die KNSB. De contributie zou dan te hoog worden, waardoor leden zouden moeten afvallen. De Ijsclub is er niet voor de sportrijders, maar vooral voor de jeugd en de gezinnen. Onder de twee duizend gezinnen in Voorscho ten die lid zijn van de ijsclub bestaat slechts weinig interesse voor de hardrij sport. De kernploeg is zelfs opgeheven. De verlichting is thans van de Ijs baan weg. Dit is nodig geworden om dat de ijsbaan thans ook als voetbal veld wordt gebruikt. Het bestuur verzekerde de leden dat de verlich ting er wel zal zijn tijdens de Ijs- periode. DEN HAAG (ANP) De Con- stantijn-Huygensprljs (f6000) isdooor het bestuur van de Jan-Campert- stichting in Den Haag toegekend aan mevrouw dr. Annie Romein-Ver schoor voor haar gehele oeuvre. Het bestuur van de Jan-CamperU stichting kende voorts toe: de Jan- Campertprijs (f3000) aan Hans An dreus voor zijn bundel "Natuurge dichten en andere", de Vijvertttg- prijs (f3.000) aan Jaap Harten voor zijn prozaboek "Garbo en de broe ders Grimm" en een bijzondere prys (f 2.500) aan Cor Stedelinck voor zijn Van Ostaijenprogramma "Dag stoel naast de tafel", dat van avond door de Nieuwe Komedie in de Leidse Schouwburg wordt ge bracht. SASSENHEIM De Sassenheim- gemeenteraad zal begin volgend jaar nogmaals worden geconfron teerd met de restauratie van de her vormde kerk. Want hoewel de raad gisteravond zonder hoofdelijke stem ming akkoord ging met de door het college voorgestelde subsidie (30% van de geaccepteerde restauratiekos ten van f 322.567). is de mogelijkheid zeker niet uitgesloten, dat de Sassen- heimse raad ook nog een aanvullen de subsidie zal verstrekken. De restauratie van de hervormde kerk in Sassenheim, die enkele ja ren geleden reeds het torengedeelte vernieuwd zag worden, is totaal be groot op f 490.615. Het ministerie van CRM heeft de kosten die voor sub sidie in aanmerking komen bepaald op f 322.567. De niet geaccepteerde kosten (f 168.048) hebben in hoofd zaak betrekking op bouwkosten con sistoriekamer. kosten van orgelgale rij, preekstoel, inventaris en verwar mingsinstallatie. Het rijk (50%), provincie (10%) en gemeente (30%) dragen het meren deel van de f 322.567. Het gemeente lijk deel wordt nagenoeg geheel ge dekt voor uitkeringen uit 't gemeen tefonds. De resterende 10% zijn voor rekening van de hervormde gemeen te evenals de niet geaccepteerde kos ten (f 32.256,70 en f 168.048). Het totaal van f 200.304,70 is voor een be trekkelijke kleine gemeente als die in Sassenheim erg hoog. Nagenoeg alle sprekers wezen daarop in de raad. Met als spitsafbyter het prot. chr. raadslid Van Breda. Zijn conclusie: „Is het mogelijk de subsidie zoda nig aan te passen dat het gedeelte dat onder de subsidie valt geheel te subsidiëren en het andere deel ge heel voor kosten van het kerkbe stuur te laten komen? Op deze wijze zou er de voldoening zijn, de restau ratie te hebben bevorderd, waarmee het kerkbestuur zeer dankbaar zal zijn. Hij kan dan met verdere acties ten bate van de restauratie doorgaan, om alles te doen wat in zijn vermo gen ligt om een waardige en esthe tisch verantwoorde wijze de restau ratie te kunnen beginnen. Beeld Aanleiding tot zijn betoog: het feit, dat het oude kerkje in het oen- trum van het dorp zo voortreffelijk in het beeld is ingepast, dat dit een onmisbaar facet daarvan is gewor den. Het kerkje is teven 'n moan ment uit vroeger jaren .eerste turf- stenengebouw dateert uit 1300); het enige dat Sassenheim rijk is. Van Breda: „Het is van historische waar de, dat ook alle inwoners ter harte gaat. Het kerkje moet voor het na geslacht bewaard blijven en moet in een uitstekende staat gehouden wor den. Het kerkbestuur is actief, heeft zich als doel gesteld het restaura tiewerk in zijn geheel te realiseren dus het subsiabele en niet subsidia bele deel, maar het is natuurlijk dui delijk dat dit een te grote opdracht voor het kerkbestuur alleen is". Dat twee ton voor een betrekkelijk kleine hervormde gemeente als die in Sassenheim veel geld is. werd ook door mevr. De Meijer (PvdA) en Plattje (VVD) gesteld. Zij von den het onredelijk, dat het kerkbe stuur op dit ogenblik nog geen zeker heid heeft welk subsidiebedrag uit de bus komt. Van Breda, De Meijer en Plattje in koor: „Het college stelt, dat het de mogelijkheid voor een ho gere subsidie open wil laten, indien de dekking van het eigen gedeelte van de kosten te zijner tijd abso luut onhaalbaar blijkt te worden. Kom als college straks met een af gerond voorstel, met concrete cijfers" De heer Plattje wilde in principe met de heer Van Breda meegaan en de door de prot. chr.-fractie gevraagde 10% (zijnde ruim f 32.000) verlenen als extra subsidie naast de voorge stelde f 96.770. Burgemeester J. baron van Knobelsdorff wilde daar niet di rect aan. „Dit voorstel is concreet. Er wordt 30% voorgesteld, het maxi male percentage in dit soort geval len. De 10% wordt zeer bewust niet verleend door de overheden. De ho gere overheid gaat van het stand punt uit dat iedere exploitant van een kerkgebouw er ook een gedeelte van de onderhoudskosten van moet betalen. Wanneer er evenwel indica ties zijn, dat van dat resterende ge deelte van 10% ook iets subsidiabel is, liggen daarvoor wel mogelijkheden. Wij hebben als college de gedachte dat er wel wat voor in aanmerking komt, maar kunnen dit nog niet ver der uitspelen. Eerst willen we nog een volledig inzicht in de financiële si tuatie". Onjuiste communicatie Dat er tot nog toe die volledige informatie ontbrak wordt geweten aan „een onjuiste communicatie, die een enigszins verwarrende verhouding heeft doen ontstaan waardoor de juiste informatie niet is bevorderd zo niet geheel doet ontbreken" (Van Breda). Burgemeester Van Knobels dorff wilde er niet verder op ingaan dan: „Er is op een te laat tijdstip contact opgenomen met de subsidie- verlenende instantie (gemeente). Het is verstandig dit soort zaken wat vroeger te doen". Het college van B. en W. gaat zich de komende weken in ieder geval uitvoerig op de zaak werpen. Van Knobelsdorff: „In de tweede vergadering van de raad in 1971 zal het college waarschijnlijk de zaak opnieuw op de agenda plaatsen". Met deze toezegging ging de raad akkoord evenals de voorgestelde sub- De hervormde kerk die hoog nodig moet worden opgeknapt (Foto LD/Holvast) dieregelin'g. Van Knobelsdorff: „Hierdoor heeft het kerkbestuur in ieder geval reeds die 30%. Het kan daarmee verder werken". Overigens: het kerkbestuur van de hervormde gemeente heeft enkele maanden geleden bij de bekendma king van de plannen tot restauratie ook de financierings-plannen ont vouwd. Uitgegaan werd toen van een te betalen bedrag van f 200.000 ver meerderd met rond f 50.000 (post onvoorzien en financiering subsidies, die eerst in *73 af komen). Van de f 250.000 zou de gemeente er zelf f 150.000 (dankzij f 100.000 van de dlakonie) op tafel kunnen leggen. De resterende f 100.000 zouden ge leend dienen te worden of via actie* moeten worden opgebracht.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11