Poof tussen de bevolking wordt zienderogen groter VN Regering heeft onzekere dagen kina iet Scandinavië nu niet dol op EEG .LOENACHOD" IN MOEILIJKHEDEN uriname een kruitvat (I) n in vogelvlucht in vogelvlucht Australië naar stembus Stafsergeant Mitchell vrijgesproken Staking EEG-ambtenaren dreigt Veertig doden bij busongeluk in Argentinië Einde staking bij General Motors rRDAG 21 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 JAMARIBO (GPD) Het is niet uit- Kn, dat het in Suriname gelegerde con- iii ut van de Nederlandse Landmacht in een 81 te verre toekomst dezelfde opdracht uit te voeren als de Nederlandse mari- tJin mei 1969 op Curasao. Toenemende fke spanningen dreigen een explosief grillen tussen politieke party- - in Suriname niet gebaseerd partijprogramma, maar op jschil in ras. De Creolen zijn -.perd over de Nationale Party h [je (NPS) van ex-premier J. g!" i de Progressieve Nationale (PNP) van premier Sedney en Nationalistische Republiek van mr. Eddy Bruma. el! ndostanen vormen een hechte in de Verenigde Hindoe- Party (VHP) van staten- "a ter J. Lachmon. zy weten jvendien nog gesteund door de ivanen in Suriname, tegenstellingen spitsen zich by de verkiezingen in 1969 a p als grootste party uit de bus Door dr. J. Sedney het pre- hap aan te bieden, slaagde an er in een regeringscoalitie te brengen met de PNP. De lie" natie Suriname onder urnamelyk Hindoestaanse rege- tooral de jongere Creolen kun- maar moeilyk verteren. M joeltie van het kabinet Sedney 1,5 b van stabiel. De lerarensta- ijjn niet alleen maar salaris- of e enprotest tegen de nogal the toestanden by het Suri- onderwys. Het is een doel poging om in samenwerking "Jodere vakbonden de regering i jreden te dwingen. gevaar van de lerarenaktie vooral in het feit, dat de er actief by betrokken raakt, in de scholieren, maar ook van de jeugd, dat als be- -il onze correspondent Gerard Habraken) karakter te krijgen. De kloof tussen de twee grootste bevolkingsgroepen, Hindoestanen en Creolen, wordt zienderogen groter en lijkt vooralsnog niet te overbruggen. Een alles overheersend racistisch element vertroebelt de politieke verhouding dermate, dat vooral in Creoolse kringen ernstig rekening wordt gehouden met een gewelddadige confronta tie. li.-,w 'YORK (AP. Reuter) Voor st in de geschiedenis heeft een pfï !l om de Volksrepubliek Chi- ipa de Verenigde Naties toe te la- i eenvoudige meerderheid ge- Langdurig werd er in de il van de VN geapplau- toen het voorstel tot toela- Peking met 51 tegen 49 by 25 onthoudingen werd sd. De uitslag betekent ech- Lir 5, dat de Volksrepubliek nu VN zal worden toegelaten, om- a deze kwestie een meerder- p* in twee derden der stemmen zij! den is. rei resultaat dat dit jaar in de al ba r vergadering werd behaald volgens vele diplomaten by de ?de Staten toe leiden dat Com- od isch China in 1971 of 1972 tot 7 ierenorganisatie wordt toege- By de kwestie draait alles om van Peking dat als Commu- li China lid wordt Nationalis- China uit de Verenigde Naties verwyderd. Tydens de aan de jjJ ing voorafgaande debatten prden de meeste leden zich toelating van Communistisch Ook de Verenigde Staten heb- |t" fin positie in zoverre gewyzigd i de nadruk legden op het aan- van Nationalistisch China als zich niet langer fel verzetten de toelating van Peking. roepswerklozen aan de rand van de samenleving vegeteert De politie in Paramaribo staat nu al vrywel mach teloos tegenover de nachtelijke strooptochten van jeugdbenden. Cu rasao kan als waarschuwing dienen: de plunderingen en brandstichtingen van 30 mei 1969 waren daar groten deels het werk van de jeugd zonder toekomst. Ook al slaagt premier Sedney er in de acties in te dammen en de leraren voorlopig weer voor de klas te krygen, dan betekent dit niet meer dan een adempauze. „De grote aanval op de regering komt in ja nuari a.s.", zeggen vakbondsleiders In de loop van dit jaar is een heel pakket vakbondseisen onder het mom van een soort godsvrede opgeschort tot begin 1971. De vakbonden zyn niet van plan nog langer uitstel te verlenen. Vooral de ambtenaren, 22.000 man, willen geld zien. Dat geld is er dom weg niet. Ook zonder de salariseisen van het ambtenarencorps zit de re gering al tegen een begrotingstekort van ruim 20 miljoen gulden aan te kyken. Het wordt een buigen of bars ten en in vakbondskringen maakt men er geen geheim van, dat men deze regering het liefst ziet barsten Dat de regering Sedney 27 van de 39 volksvertegenwoordigers achter zich weet, ziet men in vakbondskrin gen niet als een bezwaar. In 1969 is men er immers ook in geslaagd om via een stakingsactie het be gon toen ook met een lerarenstaking de regering Pengel ten val te brengen. Daar heeft men overigens nu wel spyt van. Want na Pengel kwam Sedney en verder veranderde er niets. De nieuwe ploeg, die zich aankon- hebben neergeschoten. Mitchell ver- digde als het kabinet van de nieuwe klaarde tydens het proces onder tra- aanpak, viel al gauw door de mand nen, dat hy op niemand had ge- i als het kabinet van de oude zonden schoten. Dure reizen, financieel gerommel, MY LAI FORT HOOD (Texas) (AP) De eerste Amerikaanse soldaat, die te recht heeft moeten staan voor de massamoord in My Lai, is gisteren na beraadslagingen, die zes uur en 50 minuten duurden, door een mili taire jury onschuldig bevonden. Stafsergeant David Mitchell groet te voor de jury, nadat deze verklaar de hem te willen zuiveren van de klacht wegens doodslag subs, moord, die op 28 oktober 1969 tegen hem was ingediend. Het besluit van de jury was een persoonlyke zege voor de advocaat van Mitchell, die de zaak alleen be handelde en die op 22 oktober, de dag waarop hy met zyn pleidooien begon, uitgeput ineengezakt was. Hy had de zaak gratis behandeld. Mitchell was verdacht van dood slag subs, moord door 30 ongewapen de burgers in 1968 in een greppel in het Vietnamese gehucht My Lai te ^er-priesters hebben een gift W.000 dollar van de Amerikaan- Khoppen van de hand gewe- ®dat dit bedrag onvoldoende snd wordt om het uitsterven *1 roomskatholicisme onder de iaanse negers te voorkomen. adden om 659.000 dollar ge- m' ii voor het volgend Jaar voor -euw programma om de zwar- i(o kolieken in staat te stellen ivloed in de kerk te vergroten rassenwaan onder blanke ka- ten te bestryden. STOCKHOLM/LONDEN/BRUS- SEL'PETTEN (GPD.AP, AFP, ANP) De Scandinavische landen J ïyken minder belangstelling te heb ben voor toetreding tot de EEG. Pre mier Baunsgaard van Denemarken heeft zich min of meer aangesloten by de Noorse visie op de EEG en verklaarde in een commentaar, dat indien Noorwegen geen volledig lid maatschap van de EEG zou kunnen krygen de Deense interesse ook sterk zou veranderen. Noorwegen heeft wat de EEG be treft verschillende problemen, waar van de belangrykste de visserypoli- tiek is. De algemene opinie in Noor- weeen ke^rt zich meer en meer te gen deelname aan de EEG. De sterke agrarische party vreest een inkomen ver lies van rond dertig procent voor haar leden. De verdere uitzonderingen die men van Noorse zyde wil zien wor den in de E.E.G. ook niet met ge juich ontvangen. Finland heeft reeds hevige kritiek te verduren gehad vanuit Moskou, waar men de E.E.G. als een kapitalistische N.A.V.O.-club zegt te beschouwen en in Zweden vormt de neutraliteit een groot strui kelblok. In verband hiermee heeft men nu de plannen opgegraven voor een Schandinavische E.E.G., de Noordse Economische Unie (N.O.R.D.E.G.», die een tegenwicht zou kunnen vor men voor Scandinavië ten opzichte van de E.E.G. In Helsinki legde pre mier Karjalainen er gisteren de na druk op dat een betere samenwer- werking tussen de Scandinavische landen wenselyk was, een aandui ding die algemeen werd beschouwd als een hernieuwde poging de Scan dinavische Economische Gemeen- fcHUM (AFP) Sinds gister- i 23.00 Ned. tyd heeft het ob- torium van Bochum geen signa ler opgevangen van het Rus- "naanvoertuig „Loenachod". ^ens de directeur van het ob- torium, Heinz Kamiski, bevindt ^enachod" zich in moeilykhe- Het experiment met de Loena- 17 schynt te zyn mislukt, aldus Ka- minski. Volgens andere deskundigen van het observatorium is de mogelykheid echter niet uitgesloten, dat de Rus sische volgstations op een noodfre- quentie met het maarvoertuig in ver binding staan. schap van de grond te krijgen. Inmiddels heeft Bonn zyn veront schuldigingen aangeboden aan de Britse regering voor de aanval die zyn regeringswoordvoerder Conrad Ahlers gedaan heeft op de Britse houding over de verdeling van de kosten van de verdediging van West- Europa. Ahlers zou hebben gezegd dat de negatieve Britse houding wel eens de kans bedorven zou kunnen hebben dat Groot Britannië tot de EEG wordt toegelaten. Minister Luns heeft in een vraag gesprek in Münohen met een corres pondent van het Turynse blad „La Stampa" gezegd ongerust te zyn over de trage gang van zaken by de onderhandelingen met Engeland over toetreding tot de E.E.G. „vyf maan den na het begin zyn wy nog maar pas aan de voornaamste vraagstuk ken begonnen, met name de land bouw, het pond sterling, het aandeel in de financiering van de gemeen schap en het Gemenebest. Het is niet waar dat Frankrijk een blok aan het been van de EEG is. Dat land onder handelt eenvoudig hard en vasthou dend om eigen belangen te verdedi gen. Ik geloof dat het Engeland wil aanvaaarden. Deze keer bestaat de politieke wil daartoe, in tegenstel ling tot enkele Jaren gelden." De Europese ambtenaren in Brussel zullen maandag opnieuw onderling overleg plegen over de staking, waar toe ze vrydag by referendum al had den besloten. Of er dan al of niet de finitief tot staking wordt besloten, hangt af van de onderhandelingen die nog met de ministerraad worden gevoerd en die op initiatief van de Nederlandse delegatie in Brussel by de EEG-raad uit het slop geraakt zyn. Het personeel van Euratom Petten is vrijdagmiddag om twaalf uur voor de rest van de dag samen met de Euratomcentra in Italië, Duitsland en België in staking gegaan uit pro test tegen het „onsamenhangend be leid van de Europese ministerraad betreffende het onderzoekprogramma, de onnodige wyziging van het sta tuut en de weigering om de vakbon den te erkennen als gesprekspart ner". President Berg van de USEP (Union Syncicale Euratom Petten) acht het zeer waarschyniyk dat het Euratompersoneel dinsdag eveneens in staking zal gaan uit solidariteit met de EEG-ambtenaren in Brussel. Er is volgens hem goede kans dat deze staking dan tot en met vrydag zal duren. vriendjespolitiek, „regelen" noemt, In Paramaribo hebben relle- men dat in Suriname, het bleef al- j tjes plaatsgevoden, waarbij jon- lemaal zoals het was. Oude metho- j gelui vernielingen aanrichtten en den uitgevoerd door nieuwe gezichten trachtten straten de blokkeren. Daarby komt dan nog. dat er zich De politie trad hierbij krachtig wel een politieke machtsverschuiving op. had voltrokken. Onder Pengel wa ren gewoontegetrouw de Creolen de baas. Premier Sedney mag dan ook Creool zyn, zyn regering is groten deels afhankelyk van de 19 staten- zetels van Hindostanen en Javanen. „Sedney is premier, maar Lachmom trekt aan de touwtjes", heet het in Paramaribo. En dat kunnen Creolen helemaal niet waarderen. Als af stammelingen van de slaven menen zy zich in het bezit van de oudste rechten in Suriname. De Hindostanen biyven zy nog zien als een stelletje indringers. Weder- zydse waardering is ver te zoeken: „Hindostanen zyn gierig en onbe trouwbaar", zeggen de Creolen. „Een Creool is lui en heeft geen verant- woordelykheldsgevoel", is het com mentaar van de andere zyde. „Die Hindostanen en Creolen gaan elkaar nog eens helemaal dood slaan, man", bekent een Javaanse taxichauffeur in Paramaribo. (Wordt vervolgd). SANTA FÊ (Argentinië) (AP) Volgens een raming van de politie zyn tenminste 40 personen verdron ken, toen een autobus gisteren by Santa Fé, 480 km ten noorden van Buenos Aires, van een brug in een rivier stortte. De bus verdween veer tien meter onder water. Nepal heeft alle buitenlandse ambassades meegedeeld dat er geen buitenlandse hippies meer in Nepal worden toegelaten. I SYDNEY (GPD) By de verkie zingen voor de Eerste Kamer in Australië staat de nationaal-socialis- tische party nummer een op de lyst van kandidaten in de staat Queens- land, nummer twee in Victoria en i nummer drie in Nieuw-Zuid-Wales. Dit is voor Nederlanders in Austra lië het ongelooflykste feit in een land waar de democratische geest de Australiërs ervan weerhoudt zo'n party, die de hakenkruisvlag voert, onwettig te verklaren. Nieuw-Zuid- Wales en Victoria zyn met Queens- j land de belangrykste staten in de j verkiezingen, die voor de senaat I vandaag worden gehouden. Er gaan zes-en-een-half miljoen Australiërs naar de stembus voor de- j ze verkiezingen, die de belastingbe- talers zeven miljoen gulden gaat kosten, afgezien van de propagan- da-kosten, die de politieke partyen zelf betalen. De Senaat telt 28 afge vaardigden van de arbeidsparty te gen slechts 27 van de regeringsco alitie-partyen (liberalen en boeren). De huidige regering van John Gor ton voert haar beleid dan ook op de punt van een naald. Zy steunt voor een meerderheid in de Senaat op vier afgevaardigden van de Demo cratische arbeidsparty en één onaf- hankeiyk lid De Democratische Arbeidersparty (DLP> is de zo'n vyftien Jaar gele den afgescheiden rechtervleugel van de Arbeidsparty (ALP). De DLP steunt de regering vooral in het bui tenlandse beleid (alliantie met de Verenigde Staten), defensie (deelne ming aan de oorlog in Vietnam) en handhaving van de nationale dienst plicht. De Arbeidsparty <ALP) daar entegen wenst onmiddellijk terug trekking van Australische troepen uit Vietnam en afschaffing van de nationale dienstplicht. MEER STEUN Volgens het Jongste gallup-onder- zoek naar de publieke opinie heeft de Arbeidsparty iets aan populari teit gewonnen sinds de drie Jaar ge leden gehouden senaatsverkiezingen, toen de liberalen en boeren samen 43,4 pet. van de stemmen verkregen de Arbeidsparty 47 pet. en de Demo cratische Arbeidsparty 6 pet. De verhouding is nu: Arbeidsparty 48 pet., Liberalen en Boeren samen 44 pet., Democratische Arbeidsparty 6 pet., en onafhankelyken 2 pet. Uit deze cyfers biykt, dat het lot van de regeringspartyen voor een groot deel afhankelyk is van de voor keursstemmen, die op de Democra tische Arbeidsparty worden uitge bracht. Het is van ingrypende betekenis hoe de Arbeidsparty zal varen. Een groot deel van het volk is gekant te gen de schamele verhoging van vyf- tig cent per week, die de regering in haar jongste begroting aan het ouderdomspensioen heeft toegevoegd. De uitspraak van het kiezersvolk, hoe zy ook mag uitvallen, zal vooral voor de 54-Jarige Gough Whitlam als lei der van de Arbeidsparty, een teken aan de wand zyn of hy kans heeft om in 1972 by de algemene verkie zingen voor de Tweede Kamer als premier van Australië uit het strydperk te treden. Het is niet on- mogelyk, dat als zyn party thans de meerderheid in de senaat zou ver krijgen of alleen maar de helft van het totale aantal zetels, een ontbin ding van net parlement nodig is, waardoor de door Whitlam zo begeer- Premier Gorton op de wip de positie als premier binnen zyn be reik zou komen. De huidige premier, John Gorton, wiens Liberale Party sam§n met de Boerenparty sinds 1949 op het rege ringskussen zit, voert een hardnekki ge strijd tegen Whitlam. De gevolgen, die de politiek van de Arbeidsparty voor Australië zou hebben, wanneer Whitlam als premier de Australische troepen plompverloren uit Vietnam zou terugtrekken, zouden zegt Gorton desastreus zyn voor de po sitie van Australië binnen het raam van 's lands politiek-geografische po sitie in dit deel van de wereld. De alliantie met de Verenigde Staten, waarop de veiligheid van Australië voor een groot deel berust (het Zuid- Oost Azië verdedigingsverdrag en het ANZUS-verdrag en de vriendschap van de Zuid-Oostaziatische landen (zoals Vietnam, Cambodja, Thailand, Maleisië, Singapore) voor Australië zou een geduchte klap krygen en on herstelbaar kunnen zyn. Sinds 1953 is de Australische rege ring in de senaat nog niet zo be dreigd geweest als thans het geval is. Geen wonder dat de Arbeidsparty naast de genoemde programmapun ten, Invoering van algemeen staats pensioen zonder weistandsgrens be looft en gratis studie aan de univer siteiten als lokmiddel voor de kiezers om John Gorton uit het zadel te wip pen. WASHINGTON (DPA) Vannacht is een einde gekomen aan de staking by de autofabrieken van „General Motors". De staking, die 67 dagen heeft geduurd, had loonsverhoging en een reeks van sociale verbeterin gen ten doel. By zonderheden over de nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst zullen later worden bekendgemaakt. Van de zyde van „General Motors" is de nieuwe overeenkomst een financieel record in de geschiedenis van de Amerikaanse automobielindustrie genoemd. Verwacht wordt dat tegen 1 december de produktie weer op volle toeren zal zyn Het is voor een Westerling een i feite even radeloos als de weinige i heffing van ,3rlts-Indië" in 1947. De moeilyk verteerbare zaak, dat in Pa- i overlevenden en zy volgen, niet we- kistan gepoogd is en mogeiyk nog j tende hoe zy zonder dralen moeten wel getracht wordt de gruwelyke I handelen, een soort struisvogelpoli- gevolgen van de stormvloedramp in de Ganges-delta te bagatelliseren. En zeker hy, die zojuist een misschien wel fors bedrag van zyn giroreke ning heeft afgeschreven om de stak kers te helpen, die hetzelfde doorma ken als een deel van ons eigen volk door de overstromingen van 1953, krygt de neiging uit zyn vel te sprin gen van woede over een dergelyke tiek. Hoe dit alles zy en welke reden men nog verder ter tafel moge bren gen. weer eens biykt hoe onzinnig de stelling is van hen, die alle mensen over één kam willen scheren en geen oog (willen) hebben voor de totaal verschillende reacties van dezelfde aardbewoners, die door vergeiykbare rampen worden getroffen. Het zou daarom ernstig te betreuren zyn in onmenselyke en onmenswaardige dien men hier, in het actieve en snel hooghartigheid. Een natuurramp zou j tot handelen gereedstaande Westen, iets zijn waarover men zich moet de neiging zou krygen zich van steun schamenHet is nu in Pakistan J te onthouden. Oost-Pakistan is toch hetzelfde even misplaatste als schan- al een verwaarloosd deel van de Pa- dalige spel met het onpeilbare leed van miljoenen als India en nog wel by monde van premier mevrouw Gandhi enige jaren geleden ten beste gaf toen dat land werd getrof fen door een afschuweiyke hongers nood. Ook toen werd en natuur- ïyk door lieden die zelf niet te lyden hadden de massale Jammer voor- kistaanse „eenheid", waarvan de de len op vyf tienhonderd kilometer van elkaar liggen. De moerassige kust aan de Golf van Bengalen gaat vry wel schuil onder ondoordringbare vloedbossen, waardoor het nagenoeg onmogelyk is te bepalen waar de scheiding van land en zee zich be vindt. Alleen de wat hoger gelegen gesteld als een wissewasje waarover gebieden rondom de stad Dacca (met men zich. althans openiyk, niet wil de beklagen. Nu is trots een voor- treffeiyke eigenschap, mits die niet ten koste van anderen gaat .Maar het ging destyds in India en nu weer in Pakistan wél om anderen en nog wel om de allerarmsten. De vraag ryst hoe een dergelyke houding eigenlyk mogeiyk is. Komt zy voort uit een onduldbaar gebrek aan so ciaal medeleven, dat gelyk staat met een hoogst laakbare arrogantie van een welgedane toplaag ten opzichte van de minder- en minstbedeelden? Of staan wy hier voor een voor ons volmaakt onbegrypeiyk schaamtege voel. dat zich vermomt als hooghar tigheid? Misschien speelt ook organi satorisch onvermogen hier een be- een half miljoen inwoners) zyn de enige, die door de jaarlykse overstro mingen van de Ganges en de Brah- mapoetra worden gespaard. Die over stromingen mogen overigens het voordeel hebben, dat zy vruchtbaar slib achterlaten, het wordt zoals nu een ramp als dat overstro mingswater niet afkomstig is van de rivieren, maar van de zee en als het zoute water met onstuimige kracht de delta binnendringt en alles vernie tigt wat het met zyn golven tot tien meter hoog op zyn weg vindt. ir De hierboven genoemde scheiding tussen West- en Oost-Pakistan is langryke rol: de autoriteiten zyn in I e«n rampzalig uitvloeisel van de op- felle tegenstelling tussen hindoes en mohammedanen in het zelfstandig geworden land leidde tot het op zeer bloedige wyze uiteenvallen van het subcontinent, dat eeuwenlang door de Britten overheerst was en onder wier toezicht de religieuze geschillen niet tot uiting kwamen. En zo bestaat dit gebied thans uit de hindoe-staat In dia en de moslimstaat Pakistan. Aangezien de verdeling plaatsvond volgens het beginsel van de godsdien stige meerderheid bestaat Pakistan uit twee delen, die even ver van el kaar liggen als Leiden en Moskou Samen zyn die delen 27 maal zo groot als Nederland en zy worden bevolkt door ruim honderd miljoen inwoners. Als die twee brokken nu ongeveer even dichtbevolkt waren en tennaastenby gelyke welvaart geno ten. zou er weinig of geen reden zyn voor onderlinge wrijving. Maar Oost- Pakistan herbergt op slechts 15 van de oppervlakte 54 van alle Pa kistani's. terwyi het westeiyke deel met 85van de oppervlakte slechts voor 46 van de Pakistaanse bevol king behoeft te zorgen. Uit deze cy fers volgt een enorm verschil in be volkingsdichtheid: voor het westen bedraagt die ruim 50 personen per km2, voor het oosteiyk deel375. dat is nog iets meer dan men in ons overbevolkte Nederland vindt! En dat is nog niet alles. Niet ten onrechte bestaat er namelyk in Oost-Pakistan grote ontevredenheid over de aan dacht, die de centrale regering (ge vestigd in Rawalpindi, in West-Paki stan) aan de belde delen van de staat pleegt te schenken. Oost-Paki stan voelt zich behandeld als een soort kolonie, terwyi alle macht en rykdom in het westen is geconcen treerd. Misschien speelt de gods dienst daarby toch nog een kleine rol want West-Pakistan wordt vrij wel geheel bevolkt door mohammeda nen en Oost-Pakistan telt nog een sterke minderheid (tien procent) aan hindoes. Sterker weegt waarschyn iyk de aard der bevolking: de West- pakistanen zyn van origine van scy- tho-arische afkomst (lichteiyk ver mengd met semietische groepen), de Oostpakistanen behoren tot de wat tragere dravido-mongoloïde stam. in de loop der eeuwen ver mengd met arische groeperingen. Daarby komt dan verder dat de na tuurlijke omstandigheden sterk uit eenlopen. West-Pakistan (hoofdge was tarwe) toont overeenkomst met het Midden-Oosten. Oost-Pakistan met zyn ryst- en jutebouw is typisch zuidoostaziatisch. Om by dit laatste gebied te blyven: vier van de vyf bewoners zyn analfabeet en meer dan een kwart is min of meer per manent werkloos. Grote delen van de Oostpakistaanse bevolking zyn on dervoed en nu heeft de stormramp bovendien toegeslagen op een ogen blik, dat de voornaamste middelen van bestaan, ryst en jute. aan de oogst toe waren. Voor de ryst zyn er drie oogstperioden: Juli/augustus, ok tober/december en april/mei. De tweede periode is er door het nood weer dus geheel „uitgeslagen" en dat voor een bevolking, die toch al op de rand van de honger leeft. Met de Ju te. een belangryk exportprodukt. is het nog erger, want daarvoor valt de oogsttyd in oktober/november....... By alle bezwaren, die men dus heeft tegen moeiiyk-controleerbare hulp aan verre gebieden en ondanks de onzinnige pogingen de misère te ba gatelliseren. blyven er derhalve toch nog ruim voldoende motleven om de door het natuurgeweld zo zwaar ge troffen bevolking van Oost-Pakista n ie t in de steek te laten! Rl.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9