Schermerhorn getergd aan dictafoon anno 1946-1947 2 dagen Brussel f48. Bedrijfsleven beleeft ebgetij Dagaantekeningen van een Linggadjati-deelnemer MARKTWAARDE AANDELEN ZAKT IN EEN WEEK 10 PROCENT Bejaarden en de presentatie leidsch Xè dagblad Beleidsplan lATERDAG 21 NOVEMBER 1970 irtnscH dagblad PAGINA 1 p '66 heeft een beleidsplan gepu bliceerd en daarmee weer eens dul- (ileyic gemaakt, dat de kracht van de- je net vier Jaar oude party nu een maal meer ligt in het opstellen van óeeen dan in het bedrijven van poli tiële. Want in dat beleidsplan staat 0p verschillende punten een rijke taalkaart van ideeën over proble men, waarmee ons land in de komen de Jaren te maken krijgt. Sterk is bij voorbeeld de paragraaf- of moet Je met zo'n uitvoerig plan praten over hoofdstukken gewijd aan de milieu- Vanaf de stormachtige op- horn gistermiddag aan de schrijver aangeboden is geen echt dagboek, en het bestaat nog minder uit memoi DEN HAAG (GPD) Het dagboek van Schermer-1 hygiene homst van dit begrip, heeft D '66 vooraan gestaan in de rij van de po litieke partijen als het ging om het onderkennen van deze problematiek. Op verschillende punten is ook nauw keurig aangegeven hoeveel een en inder gaat kosten. Dat is een stukje eerlijkheid, waar gndere partijen wel iets van kunnen leren in deze tyd, die al helemaal in het teken staat voor de politici al thans van de Kamerverkiezingen van volgend Jaar. D '66 heeft een reeks wensen op tafel gelegd, en geeft bovendien aan, dat de verwer kelijking van die wensen een stukje welvaart gaat kosten. De werkgroep die dit plan op tafel legt, heeft de ge dachte dat welzijn boven welvaart moet gaan, omdat we anders in die welvaart stikken, uitgewerkt. En daar is heel wat moed voor nodig, op een moment dat vele partijen het doen voorkomen, alsof het één nog steeds wel kan met het ander. Over techno logie en departementale indeling wor den zinnige dingen gesteld. Er zijn natuurlijk ook feilen in dat D '66 beleidsplan aan te tonen. Het probleem van de gezagsverhoudingen wordt nauwelijks aangeraakt, even als de "polarisatie" die getuige de discussies van nog maar enkele maanden geleden, ook in ons land de geesten verdeeld houden. Dat doet wat merkwaardig aan voor een par ty die nog niet lang geleden duidelij ke ideeën produceerde over de vrij heidsrechten, maar na de studenten opstanden van vorig Jaar, het spoor enigermate is bijster geraakt en vaak geen raad meer wist met buitenpar lementaire acties. Ook het ongeluk kig gevallen rapport over de bevol kingspolitiek, dat eerder dit Jaar ver scheen en dat was samengesteld door een werkgroep van D 66 vindt men slechts in flauwe vorm terug in dit beleidsplan. De scherpe puntjes, die drs. Schmelzer in de verkiezings strijd voor de Provinciale Staten in maart zo goed wist uit te buiten, zijn afgevlakt in onschadelijke formule ringen. Maar ondanks die kritiek geeft het D '66 beleidsplan wel degelijk een lijn aan voor de problematiek, van de Ja ren zeventig. Dat is de kracht, maar ook de zwakheid van de partij. Want politieke taktiek kun Je mét dit plan nauwelijks uithalen. Politiek bedrij ven in de zin van combinaties vor men, compromissen sluiten, tsjonge, dat gaat niet meevallen. Want ga maar na: Van Mierlo roept prak tisch zonder ruggespraak - zijn men sen aan de basis dat zijn de plaat selijke afdelingen op om te gaan praten met PvdA en KVP voor een coalitievorming. Een wat meewarige aandacht is zijn deel. De KVP verze kert dat men al flink op dreef is met de christelijk-democratische samen werking en dat de PvdA eerst maar eens de anti-KVP-motie moet intrek ken. Bijgedachte: daar hebben ze D '66 toch niet voor nodig. Gevolg: D '66 staat in de kou en vanuit die positie krijg Je weinig luisteraars. Dan komt er een beleidsplan van datzelfde D '66. Daarin staat dan on der meer: geleidelijke afschaffing van kinderbijslag. En dat op nauwe lijks enige maanden nadat Je hebt ge zegd in zee te willen met de KVP, die van oudsher zo verknocht is aan die kinderbijslag. Zo staan er wel meer punten in, waarvan andere partijen zullen zeg gen: moet dat nu echt? Hoe moeten we nu op basis van de praktische po litiek in zee gaan met dat D '66, dat eigenlijk geen woord wijdt aan tal van lopende zaken, zoals de land- bouwfinanciering en de politiesalaris- sen en de prijzen? Met andere woor den: D '66 geeft opnieuw een richting aan, maar het maakt weer geen keu ze voor bestaande partijen. Want dan zou er gezegd moeten worden: dit is ons beleidsplan, en de voornaamste punten er uit zijn die en die, en ver der doen we wel water in de wijn, als we mogen meeregeren. Misschien moet Je zeggen: D '66 maakt geen keus voor zichzelf. Dat is tenminste de overheersende ge dachte die na lezing van het dikke beleidsplan overblijft. Misschien is dat voor D '66 ook maar het beste, nu de overige politieke partijen om het hardst roepen, dat ze het pro grammatisch wel eens worden, en daarvoor de bestaande tegenstellin gen verdoezelen. Bij D'66 geen ver doezeling, maar de stap van septem ber, om KVP en PvdA tot elkaar te brengen, kan Je dan alleen maar zien als een misstap. Want dit plan voor een beleid past een party, die welbe wust een excentrische positie in neemt. JRS Uit het dagboek komt Schermer horn naar voren als een impulsief man. Als hem dat later (door Drees) 1 r i_i j I wordt verweten, doet hy er wat ver- res-achterar. Het zijn de geheime dagaantekeningen die|baasd over Maar het blykt uit prof. dr. ir. W. Schermerhorn als voorzitter van de com- nieer dan een aantekening. Een paar missie-generaal voor Nederlands-Ipdië ter plaatse in een dictafoon sprak en die later voor hem werden uitgetikt. Voor de leesbaarheid van het wedervaren. Het is het verhaal van boek is het een zegen, dat Scher merhorn niet zelf achter de schrijfmachine is gekropen, want voor een beetje ingewikkelde vol zin schrikt hij niet terug. Het was trouwens in 1946—'47 on bestaanbaar dat een politicus het in geschrifte zou hebben over „het plat krygen van den ministerraad." Zo iets zei men trouwens hooguit in de vriendenkring. En tegen een appa raat biykbaar, zodat wy thans ken nis kunnen nemen van een in zeer levendige trant gesteld verhaal-van- binnenuit over de voorgeschiedenis van de eerste politiële actie op Ja va en Sumatra. De commissie-generaal was een driemanschap dat namens de rege ring in Den Haag dagelyks contact kon hebben met de regering in Ba tavia en. althans in de eerste tyd, grote volmachten had. Bovendien trad zy in onderhandeling met de re publikeinse regering in Djokja. Dat leidde vry snel tot een wapenstil standsovereenkomst en vervolgens tot het akkoord van Linggadjati: er zou een Nederlands-Indonesische Unie komen, waarvan de Verenig de Staten van Indonesië de ene part ner vormden, en een van die Vere nigde Staten zou de republiek Djok ja zyn. Om Linggadjati door de Tweede Kamer te krygen werd het akkoord „aangekleed" met behulp van een motie Romme-Van der Goes, maar door die aankleding duurde het weer zeer lang voordat Djokja toestemde in definitieve onderteke ning. De sfeer was door dit uitstel zo be dorven dat gezamenlyke uitwerking van het akkoord leidde tot aarzelin gen. vertragingen, onenigheid en te genwerking. De situatie werd toege spitst, ook al doordat,vele Nederlan ders in Indië in hun hart het akkoord verafschuwden en het alleen aan vaardbaar vonden om als het mis ging een reden te hebben om met een vry geweten Java en Sumatra terug te veroveren. Toen het in Juli 1947 zover kwam greep de Veiligheidsraad in en de republiek van Djokja kwam sterker uit de Nederlandse militaire actie te- voorschyn dan zy in maanden gesche nen had. De commissie-generaal, al maanden gereduceerd tot „ballenjon- gens van het kabinet." werd terug geroepen en in oktober verdween zy Tegen deze achtergrond dicteerde Schermerhorn byna dageiyks zyn een moeilyke, maar succesvolle dagen na zyn oordeel moet hy het herzien. Niet mals zyn oordelen over mensen zyn niet mals. "Beel begreep er kennelyk he- start, die op 15 november uitliep op lemaal niets van, maar bevindt zich de parafering van het akkoord onder j in het gevaariyke stadium dat hy dit voorzitterschap van de Brit Lord niet meer inziet". Killearn. Op 30 november zouden de! "Een man als Clurman van (het Engelsen hun bruggehoofden in In- persbureau) UP. die kennelyk enig donesië ontruimen Geen wonder dat negerbloed in zich draagt, lykt my de „oude heer" bly was: met be- voorbeschikt om op de hand van de hulp van Sjahrir. Schermerhorn en republiek te zyn". een andere Brit leegde hy vier vies- I "Drees is van nature geneigd in sen champagne.i problemen als deze een enigszins con- Maar toen begon de lydensweg. servatieve legalistische houding aan Den Haag en Djokja schenen niet zo te nemen, die men niet als maatstaf goed te kunnen volgen wat er in Ba- mag nemen voor hetgeen de socialis- tavia werd klaargemaakt. De Haag- tische wereld wenst", se telegrammen waren onduidelijk,°ie socialistische wereld althans de Djokjase radicalen verwierpen j het wereldje dat PvdA heet had het besprokene. Wilde of bevo- voor Schermerhorn. haar eerste mi- len? acties van republikeinse zy- de doorkruisten het gesprek. In Bata via riep men ook om acties. De bui tengewesten voelden zich achterge steld. Luitenant-gouverneur-generaal Van Mook ondervond weinig steun uit Nederland. Zou hy worden ver vangen en door wie? Door Romme. meldde een krant. Paniek. Maar zou Romme toch weer minister worden (weer paniek) en Meynen (van de AKU) gouverneur- nister-president. nog een verrassing doordat haar voorzitter Vorrink hem bezwoer zich niet openiyk tegen de militaire actie uit te spreken. Het ka binet mocht niet vallen, maar de so cialisten in de rooms-rode regering lieten voor dat doel Schermerhorn min of meer in de kou staan. Op den duur ziet men hem bezeerd raken door het onbegrip. Er zyn nog maar zeven mensen in Batavia die een actie als een ramp zien. Woedend wordt hy als in Juni ingrypen onver- nieuwe staat. ADVERTENTIE Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parys van België! Volledig verzorgd, dus inel. hotel, maaltijd en reis: van elk station. Vertrek dagelijks. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS generaal en tenslotte zou't voorlopig mydeiyk lykt en hy treft by van blyven als het was Als er geslagen j Mook de paieiskliek aan. in een vro- moest worden, dan door hef bestaan- ijj^e stemming en met een forse de bestuur. Zo gleed men naar de dronk over zich. Later corrigeert hy oorlog toe en knutselde tegelyk aan dat weer: voor hen was de spanning de toekomstige structuur van de gebroken, geen wonder dat ze daar wat op wilden drinken. Toch wordt de actie weer afgewend. Maar dan ergert het hem weer dat diezelfde kliek even opgelucht maar dan nuchter doet. Boeiend Het zyn dit soort dingen die het boek zo boeiend maken. Want het verhaal zelf kennen wy al. Het dag boek is door mr. dr. C. Smit geraad pleegd toen hy zyn boeken over Ling gadjati en over de liquidatie van het imperium schreef. Maar als Scher merhorn het zelf vertelt zoals hy het toen zag, en zoals hy het twee dagen later moest her-zien, blyft men be nieuwd hoe het afloopt. Die afloop het laatste hoofdstuk valt dan wat tegen. De commissie-generaal gaat naar Nederland en de spanning is er uit. Dezelfde dr. Smit heeft deze uitgave ook verzorgd en gelukkig de spreek taal de spreektaal gelaten. In de se rie werken van het Nederlands His torisch Genootschap zal dit dagboek daarom wel een witte raaf blyven. Over het algemeen komen politici, zelfs by 't dicteren, niet aan spreek taal toe. Niet iedereen kan het over zich krygen om de moeilykheden van Pro/, dr. ir. W. Schermerhorn. heb op sommige momenten het ge voel dat de jongelui door de hele procedure onhanteerbaar zyn gewor den", maar daar staat toch wel te genover dat "wy eigenlyk op soort- geiyke wyze aan deze heren hebben zitten trekken" indertyd. Hy ziet aan de zaken meestal en kele kanten, maar blyft zich dat de hele tyd sterk bewust. Uit het dag boek komt hy dan ook wel naar vo ren als iemand die zichzelf niet ge ring acht. Nog wat losse notities: In de instructie voor de commis sie-generaal stond oorspronkelyk ook nauwkeurig voorgeschreven hoe de heren met Van Mook om een tafel de tegenparty aldus te typeren: "Ik moesten zitten, (links van de voor zitter en zo voort) dat heeft Schermerhorn er uit weten te hou den: Jonkman (toen minister) vrees de dat Samkalden (toeft assistent van de commissie) niet volkomen Neder lands zou denken omdat hy Jood is. Het hoofdbezwaar echter was dat „deze man politiek nogal links schynt te staan, hoewel ik daar nooit veel van heb ontdekt"; F. de Boer (lid van de commissie generaal) in het vliegtuig op de heenweg boven Karatsji: „Myne vrienden, wy moeten er van nu af op rekenen, dat iedereen in Hol land denkt dat wy gek zyn". Het dagboek van Schermerhorn, uitgegeven door mr. dr. C. Smit, Wol- ters-Noordhoff, Groningen. Twee de len f 65.-. (Van onze financiële medewerker) Indien het mogelyk zou zyn ge weest om de stygende grondstoffen- pryzen, de lonen, de toenemende vervoerskosten en de hogere rente lasten door te berekenen in de pry- zen zouden zowel Unilever als Ko- ninklyke Olie, Philips en AKZO be paald wel met betere cyfers voor de dag zyn gekomen dan die, waarme de zy de aandeelhouders en de fi nanciële wereld als geheel een flin ke teleurstelling bezorgden. Het zyn allemaal kostenfactoren, die zy niet alleen hebben te dragen, want de concurrenten zitten met dezelfde ge volgen van de inflatie. Het prysbeleid van de overheid in vele landen, waar een hardnekkige stryd op een der fronten van de we reldomvattende inflatie wordt ge voerd, maakt het onmogeiyk om tot aanpassingen te geraken in de ver- kooppryzen. Intussen gaat de infla tie aan de andere fronten ongehin derd door, want denkend aan de ge- voleen voor de stembus durft geen enkele regering het aan om ook van de andere kant het inflatiegevaar krachtig aan te pakken. Het is ook niet eenvoudig om in een periode van overspannen ar beidsmarkten aan de lonen te frut selen. Evenmin kan daadwerkeiyke invloed worden uitgeoefend op de door ontwikkelingslanden geleverde grondstoffen. MILIEUHYGIËNE Zwaardere eisen op het gebied van de milieuhygiëne nopen de onderne mingen tot omvangryke investerin gen, die direct weinig rendement af- werpen. BU AKZO heeft gemiddeld guii^êrmtadërï 7 procent van de investeringen be- 1 trekking op bestryding van milieu verontreiniging. Voor de investerin gen is kapitaal nodig en vraag niet wat er tegenwoordig voor rente moet worden vergoed om wat kapi taal byeen te brengen. Naarmate de winsten in de ver nieling geraken door de loon- en prysbeweging moet het bedryfsleven steeds meer middelen van buitenaf aantrekken. Daardoor nemen de kos ten toe zonder dat het mogeiyk is er compensatie voor te vinden in de verkooppryzen. Het is duidelyk dat het bedryfsle ven internationaal in een eb-gety is geraakt en voor ons land geldt dat In het byzonder omdat wy als kop pelaar hebben gefungeerd op het ge bied van de looninflatie. De f 400 uit kering ineens, die uiteindeiyk voor de werknemers weinig of geen ver betering betekent, heeft de onderne mingen een rib uit het lijf gehaald. Voor een bedryf als Philips brengt dit alleen al een schadepost van f 50 miljoen, omdat behalve de uitkerin gen ook nog een verzwaring van de sociale kosten optreedt. De net niet met verlies werkende VMF kost de uitkering meer dan f 13,5 mld. INDRUK OP BEURS Op de effectenbeurs heeft de ont wikkeling van de laatste tyd, welke blykt uit de stroom van tussentydse mededelingen van de binnenlandse Industrie en de kwartaalcyfers van de grote internationale concerns een diepe indruk gemaakt. Vorige week is de marktwaarde van de aandelen als gevolg van de vrywel algemene koersdaling met byna vier miljard Dat betekent dat er tien procent van de totale waarde van alle aan de Amsterdamse effectenbeurs verlo ren is gegaan. Vier miljard staat geiyk aan byna 25 pet. van het totale staatsbudget voor 1971, het bedrag komt byna overeen met 20 pet van de totale staatsschuld. VRAAG EN AANBOD De effectenbeurs wordt nu eenmaal geregeerd door de impulsen van het ogenblik. Op het moment dat Philips minder gunstige cyfers over het der de kwartaal publiceert is er niemand die 'n aandeel Philips wil kopen ten- zy de koers een heel stuk afzwakt. Aan de andere kant zyn er in zo'n geval heel wat teleurgestelde aan deelhouders. die menen dat het tyd- stip is gekomen om hun kapitaal maar weer in huis te halen. Zy ver dringen elkaar om van hun stukken af te komen. Het gevolg is dat de prys met sprongen omlaag gaat tot er een punt is bereikt, waarop de beroepshandel meent dat het welletjes is, zodat er dan wat stukken worden opgenomen in de hoop dat er een verbetering van het beurskllmaat komt. zodat zy dan met winst van de hand kunnen worden gedaan. Het is de werking van de wet van vraag en aanbod, waartegen zelfs de prysvoorschriften van de minister van Economische Zaken niet zyn opgewassen. En op de effectenbeurs betekent uiteindeiyk dat ook de economie van het land een terugslag ondervindt. Dat komt pas na een poosje, want de door Philips voorgenomen zuinig heidsactie by de vervanging van af vloeiend personeel werkt pas na ver loop van tyd door. Een calamiteit was de koersont wikkeling van de afgelopen week voor de effectenbeurs. Vorige week teruggelopen dan reeds in de beide voorafgaande tydvakken het geval is geweest. De omzet omgeslagen op het bedryfsresultaat leverde een bruto winstmarge op van 8.21 procent te- vrydag bleek Koninklyke Olie een gen vorig jaar 12.25 procent De loon- ,k?^«Verlles te hebben geleden van kostenstyging is een streep door de f 12,80 per aandeel van f 20 nominaal rekening geweest, terwyl opnieuw is ten opzichte van de koers van veer- gebleken dat textielvezels de zwakke tien dagen tevoren. AKZO was in schakel in de keten zyn. Hoe meer veertien dagen tyds f 10,90 omlaag andere activiteiten kunnen worden gegaan. Philips verloor f 10.30 en Uni- ontwikkeld des te minder zal de tex- lever f 8 tielconJunctuur vat hebben op het BU Philips dient men er bovendien 1 ^f™ultaat' maar h« "og nog rekening mee te houden dat het hier gaat om aandelen van f 10 no minaal, zodat om een juiste vergeiy- king te krygen met de koersen van de andere internationale fondsen het verlies moet worden verdubbeld. KAPITAAL VERLOREN De koersval voor Philips had tot ge volg dat er een verlies aan beurs waarde optrad dat geiyk is aan het totale nominale bedrag van het ge plaatste aandelenkapitaal. De daling is zo snel gegaan, dat het niet ver- wonderiyk was toen in de nieuwe beursweek een zeker herstel optrad. Het is zover nog niet, maar op de beurs kykt men graag vooruit. Dat is afgelopen maanden ook gebeurd by de beoordeling van de situatie by AKZO en het is weer gebleken dat de beurs een goede neus heeft ge had ten aanzien van de verwachtin gen omtrent de resultaten. De koers is er sterk door gedaald en daarmee werd vooruitgelopen op de cyfers, die afgelopen dinsdag werden bekend ge maakt. De winstmarge is nog beduidender AKZO is voornemens om de Inves teringen te beperken, onrenda bele sectoren af te knappen en krap aan te doen by de aanstelling van nieuw personeel. Het is eigenlyk de zelfde teneur, welke by Philips viel te beluisteren. D^ kruik van de lo nen gaat zolang te water tot zy breekt. Het gaat ernaar uitzien dat dit moment in conjunctuur in ons land snel naderby komt. Het is een onmogeiyke situatie dat de loonkos ten per werknemer in continue dienst by ons hoger uitkomen dan de in guldens omgerekende lonen van soortgeiyke werknemers in de Ver enigde Staten. Met alles erop en eraan van pen sioenen, sociale lasten en emolumen ten komt een werknemer per uur in Nederlan dte staan op f 11,93 tegen f 11.63 in de VS. Drie Jaar geleden was het f 8.33 tegen f 10.76. En dan te bedenken dat de uitkomst in Ne derland nog berekend werd voor de f 400-actie, die AKZO in het derde kwartaal al f7 min. kostte en waar in het vierde kwartaal nog f3 min bykomt, In dezelfde week dat minister Klompé de Tweede Kamer de oorza ken voorhield van de toenemende verwydering tussen de kiezers en al les wat „Den Haag" wordt genoemd, presteerde diezelfde kamer het de bejaarden hun uitkering ineens te onthouden. Iedereen, op de zelfstan digen na. heeft nu zo langzamer hand die uitkering wel gehad. De re gering vond het verstandiger de a.o.w. en a.w.w.-pensioenen in plaats daarvan met 2 te verhogen en de kamer volgde haar daarin trouw. De SER had het nu eenmaal zo geadvi seerd en de pensioenen moeten toch worden opgetrokken tot het niveau van het netto-besteedbare minimum loon. Een mooie kans dus om twee vliegen in een klap te slaan. Boven dien moet voorkomen worden dat de premies omhoog zouden gaan. Dat zyn allemaal respectabele re denen. maar het is de vraag of dat ook zo by de bejaarden en de wedu wen is overgekomen. In de praktyk komt die 2 voor 1971 neer op 120 gulden voor gehuwden en 84 gulden voor alleenstaanden, terwyl de invali den en werklozen toch maar 210 gul den krygen uitgekeerd en dat nog wel voor de kerst. De bejaardenbon den hebben donderdag op het Bin nenhof hard gelobbied om regering en parlement nog tot andere gedach ten te bewegen, zy vonden een ge willig oor, maar hun interventies le verden uiteindelyk niets op. Voor veel bejaarden zal het kamer debat een grote teleurstelling zyn ge weest. Dat de oppositie nog heeft ge tracht er iets aan te doen, zal velen zyn ontgaan. Wat blyft hangen is dat de Kamer als totaliteit de bejaar den de uitkering Ineens heeft ont houden en maar weinigen zullen in de gaten hebben gehad hoe daar bij de politieke verhoudingen precies lagen. „Is ons overleg ondanks alle goede bedoelingen toch niet teveel elitaire en autocratische trekken gaan ver tonen". vroeg mevrouw Klompé zich dinsdag af in haar speech ter her denking van het feit, dat 25 jaar ge leden het nood-parlement zyn werk begon? „Hebben wy in ons samen spel niet teveel oog gehad voor de inbreng van belangengroeperingen en te weinig oog voor de individuele burger met zyn problemen, noden en behoeften?" Als er ooit pogingen zyn onderno men het betrokkenen een beetje dui delyk te maken, dan deze keer toch zeker niet. Premier De Jong had vo rige week vrydag op zyn wekelykse persconferentie na afloop van de mi nisterraad zo veel haast om te gaan eten. dat de kabinetsbeslissingen die avond verkeerd op de televisie kwa men en de indruk werd gewekt dat ook de bejaarden en de weduwen de uitkering ineens zouden krygen. Voordat de nuances goed en wel tot de Journalisten waren doorgedron gen. was de premier verdwenen en konden er geen vragen meer worden gesteld. Ook de minister van Sociale Zaken was in geen velden of wegen te bekenne.n Het kostte vasthouden de Journalisten zeker anderhalf uur uit te vissen voor wie die uitkering ineens nu precies was bedoeld en voor wie niet. De Kamer sputterde daarover don derdag nog wat na, maar liet de re geringsbeslissingen geheel Intact, de boeiende analyse die mevrouw Klom pé eerder in de week over de afstand tussen bestuur en bestuurden had ge geven, ten spyt. „Het is van oudsher de natuurlyke taak van het parle ment die afstand te overbruggen", zei de minister, „maar het schynt dat de volksvertegenwoordiging in dezelfde positie is geraakt als het be stuur. Ook haar wordt verweten es tablishment te zyn in plaats van te genspeler en bewaker van overheids macht". Mevrouw Klompé wilde de verwU- ten aan het adres van het parlement niet op hun objectieve juistheid toet sen. ,Jk heb het alleen over de sub jectieve kyk van grote groepen bur gers op wat zich afspeelt op het Bin nenhof", zei zy. „Die vaak op stereo type vooroordelen berustende subjes- tiviteit moet voor ons echter een ge geven zyn waarmee wy rekening hebben te houden". Inderadad wekt het parlement naar buiten vaak allerminst de in druk een tegenspeler van de regering te zyn. De regeringsparty en vormen de meerderheid en dekken het kabi net in de rug. zolang hogere politieke belangen dat eisen. De enkele keer dat men eens dwars gaat liggen, le vert naar bulten slechts een anti-ef fect op. Biesheuvel loste vele schoten voor de boeg, maar durfde nooit raak te schieten. Van Riel eiste deze week het hoofd van een onwillige staats secretaris. maar nam tenslotte met diens aanbiyven om formele redenen genoegen. Het zet naar buiten alle maal zo weinig zoden aan de dijk. Volgens mevrouw Klompé vraagt de problematiek om staatsrechteriy- ke en bestuurïyke hervormingen. Om een versterking van de rol van de kiezers in het beetuuriyke proces, om vergroting van de mogeiykheid tot inspraak. Om medezeggenschap, par ticipatie en zelfwerkzaamheid, maar ook en vooral in een mentaliteits wijziging by bestuurders en vertegen woordigers. De minister liet biyken dat zy er in leder geval aardig wat van be- grypt. Althans meer dan haar col lega's in het kabinet De Jong die na vier Jaar ervaring zelfs nog niet eens weten hoe zy hun beslissingen een beetje fatsoeniyk aan de volke moe- ten presenteren.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7