Volgende week nationale actie voor Oost-Pakistan i NMB „Zonder fluoridering strijd tegen tandbederf onmogelijk" Regering gaat staatsbezoeken udigen vereenvo Nieuwe Komedie komt terug met programma rond Van Ostaijen Neptune olievlek ontdekte Hulpverlening begint op gang te komen SER-rapport over invalidenuitkering gametuwlijdmee-ganaardenmb.' OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING Consumenten bond tegen verhoging van tarieven der specialisten REGERING IN SYRIË Bijna 305.000 Nederlanders kregen bijstand •>r> Tandartsen in Nederland: PAGINA 6 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD, ANP) Eind volgende week wordt waarschijnlijk een massale nationale inzamelings actie gehouden voor hulpverlening aan Oost-Pakistan. Organisatoren zijn de zeven organisaties, die samenwer ken in de „Nationale actie Oost-Pakistan". Op rampengiro 777 was gisteren al ruim 160.000 gul den binnengekomen. Donderdag was nog maar 40.000 gulden bereikt. Volgens het Roode Kruis wijst deze „grote sprong erop dat er een hoge opbrengst voor de hulpactie kan worden verwacht. leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 3000,-. U lost at 18 x 185.94. Rente en kos ten zijn daar al bij in begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles I voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! DEN HAAG «ANP) De Consu mentenbond heeft de minister van Economische Zaken gevraagd er voor te zorgen dat de medische specialis ten niet overgaan tot een verhoging van de tarieven voor particuliere pa tiënten. die de "scheve verhouding" tussen particuliere en fondstarieven in stand houdt. De bond vreest dat de specialistentarieven aanzienlijk zullen worden opgetrokken, nu de ziekenfondsorganisaties en de Lande lijke Specialistenvereniging overeen stemming hebben bereikt over ver hoging van de honoraria met negen procent, terwijl ook nog discussie gaande is over een extra verhoging vanwege een optrekken van de loon grens. Het is beslist onjuist, zo stelt de Consumentenbond, de huidige tarief stelling voor particuliere!) te hand haven. Deze zijn voor derde klasse particulier drie keer het ziekenfonds tarief en voor tweede klasse tot zes keer het tarief voor ziekenfondspa tiënten. De bond wijst op de zwakke onder handelingspositie van de individuele patiënten. Deze zou kunnen worden versterkt door iedereen in de gele genheid te stellen zich bij een vrij willig ziekenfonds aan te sluiten. De inkomensgrens bij het vrijwillige fonds moet daarbij verdwijnen. Een dergelijk systeem acht de Con sumentenbond mogelijk, zonder dat dit een belemmering oplevert voor een verder strekkende wijziging van de totale structuur van de ziektekos tenverzekering. De SER heeft thans in studie of het gewenst is deze struc tuur te veranderen. DAMASCUS <AFP) Generaal Hafez el Assad heeft een nieuwe re gering gevormd, waarvan hijzelf pre mier is en bovendien de portefeuille Tan defensie beheert. Dit is vannacht in Damascus bekendgemaakt. In het comité Nationale Actie Oost- Pakistan, waarin reeds zeven hulp organisaties samenwerkten, is giste ren ook het Unesco-centrum opgeno men. Voorts is de vertegenwoordiger in Nederland van de hoge commis saris der VN voor vluchtelingen als adviserend lid tot het comité toege- I treden. Babyvoeding Nog voordat in de nacht van maandag op dinsdag een door het Nederlandse Rode Kruis gecharterd vrachttoestel met 15.000 dekens en j grote regeringsvoorraden baby- i voeding en melkpoedertabletten naar 1 Dacca vertrekt, zal de KLM van daag en morgen met verschillende vliegtuigen gratis in totaal zes ton babyvoeding van het Rode Kruis naar Karatsji vliegen, vanwaar Pa kistan International Airlines het transport naar Dacca zal verzorgen. Het Nederlandse Rode Kruis, dat zelf inmiddels nieuwe hulpzendingen voorbereidt, heeft gisteren bovendien I vernomen dat het Amerikaanse Rode I Kruis op korte termijn drie militai re toestellen, met elk 20 ton goede- i ren. uit Helsinki en Londen naar i Dacca zal laten vervoeren. Unicef-Nederland heeft bericht ontvangen dat alle Unicefvoorraden te Dacca en Calcutta ter beschikking worden gesteld van de slachtoffers van de ramp in Oost-Pakistan. Vrij- i dag is begonnen met het per para- chute neerlaten van deze voorraden, die bestaan uit legertenten, dekens en vaccins. Gisteravond vond in Lau sanne een grote Unicef-show plaats, waarvan de opbrengst geheel aan de hulpverlening in Oost-Pakistan ten goede zal komen. Deze show. waaraan onder meer Charly Chaplin. Peter Ustinowr, Jehudi Menuhin en zoon en Rudi Carrell meewerkten, zal vol gende week zaterdag door de KRO- televisie worden uitgezonden. Unicef-Nederland heeft gevraagd of ook deze uitzending in het teken van de nationale actie voor Oost- Pakistan kan plaatsvinden. De afdeling Interkerkelijke Hulpver lening van de Wereldraad van Ker- 1 ken te Genève heeft uit Duitsland, Noorwegen, Denemarken. Zweden. 1 Nederland. Japan en India bijdra gen in goederen en geld ontvangen. Ook Mensen in Nood biedt via Ca- ritas-Dacca hulp in het rampgebied, j waar volgens de laatste cijfers 2.4 mil i Joen mensen door orkaan en vloed golf zijn getroffen. Studenten Duizend studenten overal in het1 land. willen maandag beginnen met het inzamelen van gelden en zyn breid ook andere hulp te verlenen, j Het secretariaat van dit comité is gevestigd bij Sanctus Augustinus te Leiden (tel. 01710-26856). Ook de ac tie van scholieren te Schoonhoven onder het motto „Sinterklaas voor Oost-Pakistan" heeft zich als een sneeuwbal uitgebreid. Voorts zullen I morgen de „Wilde ganzen" in het radioprogramma van het IKOR om streeks half twaalf 's ochtends voor giro 777 vliegen en zondagavond te gen zeven uur wordt aan dit onder werp opnieuw aandacht besteed. DEN HAAG iANP> De Sociaal- Economische Raad heeft gisteren in zijn besloten vergadering behalve het advies over de bijsturing van de conjunctuur in 1971 ook nog een ad vies vastgesteld over aanpassing van de uitkeringen die zijn toege- DEN HAAG -ANP' Uit.de zo juist verschenen „Statistiek van de Algemene Bijstand 1968" van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat in 1968 ruim 385.000 aan vragen voor bijstand werden inge diend, waarvan er bijna 305.000 wer den toegestaan Het aantal thüiswonenden, dat pe riodieke bijstand ontving bedroeg op 31 december 1968 67.000 gezinnen en 68.000 alleenstaanden, waaronder respectievelijk 28.000 en 48.000 per sonen van 65 Jaar en ouder. De net to-uitgaven voor bijstand aan thuis wonenden bedroegen f 263 miljoen. De netto-uitgaven voor 151.700 el ders verzorgden vergden een bedrag van f 352 miljoen tegen f 606 mil joen in 1967. De belangrijke daling van deze uitgaven is het gevolg van de inwerkingtreding van de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten in 1968. De uitkering voor bijstand krach tens de diverse rijksgroepsregelingen beliepen f 122 miljoen. Het aantal bijstand ontvangenden voor deze groep op 31 december 1968 33.000. In totaal was in 1968 met de uit gaven van bijstand krachtens de Al gemene Bijstandswet (inclusief be heer) een netto-bedrag van f 837 miljoen gemoeid. kend op grond van de Wet Over gangsregeling Arbeidsongeschikt heidsverzekering aan de uitkeringen van diegenen die na 1 juli 1967 inva lide zijn geworden. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid had zich in juni J.I.. mede naar aanleiding van het ver deelde advies dat de Stichting van de Arbeid hierover in mei jl. had uit gebracht, tot de raad gewend om dat vele invaliden hadden geklaagd dat hun uitkering krachtens de over gangsregeling niet in directe relatie stond tot hun vroegere 'loon» inko men. Uit het SER-rapport opgemaakt op 16 okt. j.l. blijkt o.m. dat van de cir ca 130.400 personen die naar schat ting per 31 december 1969 een uitke ring krachtens de overgangsregeling ontvingen, ongeveer 110.400 een uit kering krijgen op grond van invali diteit die tijdens een loondienstver houding ontstond. De resterende twintigduizend1 perso nen «zelfstandigen, huisvrouwen, e. dj krygen een uitkering die op grond van de overgangsregeling voortvloeit uit een voormalige uitke ring krachtens de interimwet. De Socaal-Economische Raad con cludeert uit dit rapport dan van de circa 110.400 zg loondienstgevallen voor ongeveer 454 op grond van j eigen loongegevens een vrij nauw- keurige aanpassing van de uitkering mogelijk zou zijn. De Sociaal-Econo- mische Raad is unaniem van oordeel i dat een aanpassing niet op zichzelf kan worden bezien. Ze moet worden I beoordeeld in het raam der pro- j grammering van de ontwikkeling der lasten van de sociale verzekering. Die programmering is neergelegd in 's raads advies van 1970. De daarin vermelde prognose over de jaarlijkse stijging van deze lasten is niet zo gewijzigd dat een extra-sty- ging der sociale verzekeringspre- j mies in aanmerking kan worden ge- j nomen om een aanpassings-uitkering j te financieren. Dorus (Tom Manderszingt j nog eens het liedje ..In de hemel is geen bier" met het aanwezige publiek in de KRO-studio. Tijdens i het radioprogramma ..Van twaalf tot twee" kwam Dorus de KRO j 10.5 nieuwe }eden bezornen. Deze week had'"7i rnine tientallen KRO-leden hun lidmaatschap op gezegd. nadat zij zich aan de in houd van het liedje hadden ge- i ergerd. Gisteravond giJig-het lied je voor de derde maal de lucht in. nu via de ..vuist" van Willem Duys. DEN HAAG «ANP' De regering vindt dat een wat eenvoudiger opzet gewenst is bij de uitvoering van staatsbezoeken aan Nederland. Dit blijkt uit een nota. die giste ren aan de Tweede Kamer is aange boden. Er moet wat meer vrijheid bestaan om variaties in de organi satie en het verloop van deze staats bezoeken aan te brengen. De rege ring streeft er dan ook naar hiertoe bU voorkomende gevallen na bila teraal overleg te geraken en over weegt deze kwestie op beperkt inter nationaal niveau aanhangig te ma ken. Gedacht wordt hierover polsin- 'Dag stoel naast de tafel' LEIDEN De Nieuwe Komedie komt de komende week in Leiden terug met een toneeltopper van het vorige seizoen. JDag stoel naast de tafel' is een programma van fragmenten uit het werk van de Vlaamse expressionisti sche dichter Paul van Ostaijen. dat al eerder groot enthousiasme heef! teweeggebracht in ons eigen Oude- Vest-theater. Het is een soort totaal theater- muzikaal, plastisch en literair. Pro grammasamensteller Cor Stedelinck verdient nog steeds lof voor de ma nier waarop hij de figuur van de I jong gestorven dichter, die onder in vloed stond van zowel de Duitse ex pressionisten als de Franse litera- j tuur, de humanitair gerichte Vlaam- j se activist, die tenslotte zich zelf J vond in expressieve lyriek, waar heeft weten te maken. Bekend is dat Van Ostaijen zijn inspiratie vond in zichzelf (Bekentenispoëzie. in de oor log «19141918». in de door hem druk gefrequenteerde music-hall en in de trits: beeld, klank en woord. Wat het Leidse Schouwburgpubliek a.s dins dag- en woensdagavond te zien krijgt is een bont, verrukkelijk aangekleed programma van zang en dans, van mime en declamatie, met een maxi- j mum aan dramatische kracht, vooi- I al in de fragmenten uit de bundel .Bezette Stad'. Wat het laatste pro- j gramma-onderdeel (Music Hall) be J treft weet de Nieuwe Komedie de sfeer van de .roaring twenties' met de ritmiek van de tingel-tangel en de jazzy gedichten bijzonder fijn weer te geven. Een oud, maar opnieuw zeer aanbevolen programma! gen te verrichten in Westeuropees verband. De regering staat positief tegenover een ontmoeting tijdens een staatsbe zoek tussen het bezoekende staats hoofd en het parlement, indien de gast en de Staten-Generaal een ont moeting op prijs stellen. Het ont staan van een vast patroon voor zon ontmoeting, die een der belangrijk ste onderdelen van een staatsbezoek kan zijn, dient evenwel te worden vermelden. Als het bezoekende staatshoofd met de wens van de Staten-Generaal hiertoe instemt kan een openharti ge dialoog tussen hem en een kleine vertegenwoordiging uit het parlement zinvol zijn en de waarde van het staatsbezoek verdiepen, 'n Ontvangst in een verenigde vergadering der Staten-Generaal met de Eerste en Tweede Kamer, zoals die aan enkele zeer prominente staatslieden na af loop van de Tweede Wereldoorlog is te beurt gevallen, is een buitenge woon eerbetoon, dat een grote uit zondering moet blijven. Ieder staatsbezoek, zo vervolgt de nota, die vrijdag in de ministerraad werd goedgekeurd, gaat overal, waar dit plaatsvindt, uit eerbied voor de hoge gast en het land dat deze ver tegenwoordigd, met een zeker eerbe toon gepaard, vooral tijdens de offi ciële hoogtepunten. De regering on derzoekt of, door in deze hoogtepun ten een zekere flexibiliteit aan te brengen, het patroon van een staats bezoek kan worden verlevendigd, en de officiële verplichtingen kunnen worden verminderd. Ze denkt bij voorbeeld aan een vervanging van het regeringsdiner door een lunch, waar. in plaats van alle ministers, ook vertegenwoordigers uit de Neder landse samenleving zullen aanzitten. DEN HAAG (ANP) Het NeDtu- ne-vliegtuig van de Marine Lucht vaartdienst. dat gisteren het zoeken naar de vermiste kotter Texel 26 "De tijd zal het leren" heeft voort- I gezet, heeft om kwart voor een ten noordwesten van Texel een olievlek ontdekt. Het vliegtuig heeft Texelse vis sersvaartuigen. die ook nog steeds naar de vermiste kotter zoeken, ge- waarschuwd en naar de plaats, w j waarschuwd en naar de plaats, waar I de olievlek werd gesignaleerd, gedi- ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) De Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde acht snelle in voering van de drinkwaterfluoride- ring voor geheel Nederland een be lang voor de volksgezondheid van de eerste orde. Zij stelt in een vrijdag avond tijdens de algemene vergade ring in Utrecht aangenomen resolu tie nadrukkelijk vast, dat verder uit- ,tel zal leiden tot consequenties waar voor zij de verantwoordelijkheid niet verder zaJ kunnen dragen. In navolging op haar resolutie van 19Ï58. stelt de maatschappij opnieuw met grote bezorgdheid vast. dat de Haarlemmerstraat 181 'hoek Hooglandse Kerksteegi is het adres van juuelier-horloger v. a. water tandheelkundige geMndheidstoratand waar u voor de a.s. feestdagen een waardevol en blijvend geschenk kunt kopen. Wij handhaven van de Nederlandse bevolking bijznn- onze 30-jarige traditie. Ruime keuze - aparte modellen - de beste merken - prima vakservice der ernstig Is en nog voortdurend dim voordelig. 1 V6ralechtert als »fvol9 VM on juist voedingpakket, de ongebreidel de snoepgewoonten en de onvoldoen de mondhygiëne. "Indien hiertegen niet spoedig ef fectieve maatregelen worden getrof fen, dreigt de tandheelkundige ge- zondheidszorg in haar totaliteit en I daarmede de algemene gezondheids- i toestand van de Nederlandse bevol- king ernstig in gevaar te komen", aldus de resolutie. Meer uitgebreide en meer intensie ve tandheelkundige curatieve behan deling zal In deze geen oplossing bie den. Het voorkomen van tandbederf is de enige Juiste aanpak van dit pro bleem. Die oplossing zien de tandart sen in „de bij uitstek geschikt gevon- de veilige en officiële methode" van het aanvullen van het fluorge- halte van het drinkwater tot het voor de cariesbestrijding noodzakelijke peil. aldus de resolutie De tandarts G. J Sollewijk Gelp- ke, lid van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, zei in een inleiding tijdens de 110de algemene vergade ring dat zonder invoering van de drinkwaterfluoridering van een wer kelijk effectieve cariesbestrijding geen sprake zal zijn. Hij noemde het ontoelaatbaar dat door iedere dag uitstel van de fluoridering grote groe pen kinderen (de volwassenen van morgen) worden veroordeeld tot een zeer vroegtijdig kunstgebit met alle kwalijke gevolgen van dien. De directe kosten van tandheel kundige behandeling, die nu al zo'n 250 miljoen gulden per Jaar bedra gen, zullen waarschijnlijk zonder fluoridering een veelvoud van dit be drag gaan vragen. "Indien het Nederlandse volk dit wil en daar lijkt het thans op, als men werkelijk niet bereid is te luis teren naar de rede en in plaats daar van slechts oor heeft voor bangma kerij en bakerpraat, welnu dan heeft men ook recht op ongezondheid en dan dient men de consequenties daar van te kennen en te aanvaarden", aldus de heer Sollewyn Gelpke. Hij noemde de cariesbestrijding een volksgezondheidsprobleem van de eerste orde. Jaarlijks vallen drie miljoen tanden en kiezen aan de ex tractietang ten offer. Dat is even veel als het complete gebit van alle inwoners van een stad als Lelden. Het Nederlandse Rode Kruis heefbt gisteravond via Genève van de Rode Kruisgedelegeerde in Oost-Pakistan vernomen dat de hulpverlening in het rampge bied redelijk op gang begint te komen. Teams van 't Pakistaan se Rode Kruis zijn gisteren met medicamenten, voedsel en dekens doorgedrongen tot twee streken waar de nood bijzonder hoog is.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6