terilisatie van man of vrouw een lak van ernstige overweging Het kind dat zo slecht eet P. C. Moors uit Rosmalen r VOOR, OVER EN niiiiiiiiiiiiiiiiui Ifl M vtoroo» Zorgenkind der moeders iö 21 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 De Rosmalense huisarts en actief pleitbezorger van anticonceptie J. P. C. Moors promoveerde dit jaar in Utrecht op het proefschrift „Gezinsrege- ling". In een interview wees hij op sterilisatie van de man of de vrouw als een zeer effectievemaar in Nederland nog weinig toegepaste manier van ge zinsregeling. In sommige landen, zoals India, de Ver. Staten, Zwitserland en Porto Rico is de methode daarentegen al zeer popu lair. Onze medewerker Dick Franssen had een gesprek met hem. KALEN (GPD) „De ge- jouw wil twee tot vier kinderen ail zij krijgen in de eerste vijf a rvan haar huwelijk. Stel dat zij [twintigste trouwt, dan heeft zij ieder geval op haar dertigste alle i die zij wil. Toch is zij daarna ijaar of 25 vruchtbaar moet het echtpaar doen om al n zwangerschap te voorkomen Het spiraaltje? Het condoom? woord is de Rosmalense i actief pleitbezorger van aie J- P- C. Moors, die in promoveerde op het proef- ïzinsregeling". Bij die ge- wees hij in interviews op van de man of de vrouw et effectieve, maar in Ne- g weinig toegepaste manier sregeling. In sommige an- oals India, de Ver. ritserland en Porto Rico is 't daarentegen al zeer po- U weet het het zijn allemaal metho den waar bezwaren aan kleven. Ik vraag me daarom af of we in dit soort gevallen niet moeten gaan denken aan een methode die minder bezwaren heeft: sterilisatie. Als één van beide hu welijkspartners zich laat steriliseren, dan heb je in de eerste plaats grote ze kerheid. Bovendien hoef je nergens meer aan te denken. Ik bedoeler is bij voorbeeld geen pil meer die je elke avond moet innemen". linden houdt sterilisatie eigen sin? n is het het onderbin- zaadstrengen in de balzak trouw het onderbinden van s. Bij de man gaat er nog draadje om. By jorden de eileiders tegen- chtgebrand. tóe is vrij eenvoudig. Man- ai zelfs met de volgende huis. Het is bij hen llnische aangelegenheid, loeten een paar dagen in luis blijven. s dus bepaald geen. Er is een enorm verschil streren is het wegnemen adballen of de eierstokken, seren blijven de zaadbal eierstokken onaangetast, ra man die zich heeft la- seren kan geen zaadlozing jen. De uitgang is immers !t een zaadlozing zonder iurlijk, dat is onzinnig uit- bedoel: hy krijgt wèl een sar in het wittige vocht a zaadjes meer. Het witti- vordt namelyk niet gepro- :de zaadballen, maar hoofd de prostaat. De hoeveel- in het wittige vocht maakt -.fractie van de totale hoe- at. Iemand die zich heeft tüiseren merkt zo op het or het gevoel geen ver- Dr. J. P. C. Moors vraagstukken bepaald niet onder schatten. Al jaar en dag gaan men sen met hun seksuele problemen naar de dokter. Huisartsen zijn deskun diger op het gebied van seksuele pro blemen dan op het gebied van de voorbehoedmiddelen Wat moet een huisarts doen als een patiënt hem benadert over sterilisatie? Hij moet in de eerste plaats goe de technische voorlichting geven. Uitleggen wat er precies gebeurt. Daarnaast moet hij wijzen op het onherroepelijke van de ingreep met alle consequenties daarvan. Verder zal hij dan moeten nagaan of er psychische problemen zijn die het de patiënt onmogelijk maakt om de in greep te verwerken. Angsten Dokter Zeegers heeft het over castratie- en verminkingsangsten, waaronder heel wat mensen die zich hebben laten steriliseren in de eerste tijd na de operatie lij den Dr. J. P. C Moors: Dergelijke dingen komen inderdaad nogal eens voor. De houding tegenover de hele seksualiteit is natuurlijk van enorm belang. In die houding liggen de gro te problemen. In Amerika probeert men met alle voorzichtigheid mede via een test, te bepalen hoe iemand tegenover de seksualiteit staat. Ik heb van die test een Ne derlandse versie gemaakt. Dokter Zeegers schrijft„In onze cultuur wordt er door veel mensen geleden onder een zware seksuele verdringing en onder een enorme taboeïsering van elke seksu aliteit. Bij sterilisatie vindt een de- finitiefe afkoppeling plaats van sek sualiteit en vruchtbaarheid. Een der gelijke ontkoppeling roept grote, vaak onbewuste weerstanden op. Door de sinds generaties aangekweekte angst voor de „lusten zonder lasten" kun nen velen sterilisatie niet zonder angst en schuldgevoel verwerken. Bij mensen die neigen tot neuroti sche schuldgevoelens en andere trau- matisch-neurotische reacties, is daarom de grootste voorzichtigheid geboden". Grote voorzichtigheid is inderdaad op haar plaats. Sterilisatie mag ook nooit een noodsprong zijn. Vrouwen, die niet tevreden zijn over de pil. vervolgens moeilijkheden krijgen met het spiraaltje en dan zeggen: „nu in vredesnaam dan maar steri lisatie" zijn er beslist niet geschikt voor. ereren de zaadballen (c.q. stokken) niet als er geen (respectievelijk: geen ei- :eer naar buiten kunnen? udballen en de eierstokken salve zaadjes en eitjes ook gemaakt. De produk- 0 gaat gewoon door. Op njze als vóór de opera- 1 deze hormonen namelijk bloed worden opgenomen. a het grote verschil tussen 1 i en castreren. Bij castre- filg Je de produktie van de tormonen door het wegne- 1 de zaadballen of de eier- üj steriliseren blijft de aan- deze hormonen ongewij- is een man na een ste- ^eratie dezelfde man die. tijd was, met in prin ce lustgevoelens, dezelfde m hetzelfde plezier in de daad. in de secundaire geslachts- rten komt ook geen veran- Geen stem die geleidelijk 'of als het om een vrouw kger» wordt? Geen ver- baardgroei? van dat alles. Al die ken den samen met de hor- wties- En die is immers on tbleven. en batie biedt voordelen. Maar laiuurlyk ook nadelen? bezwaar van sterilisatie bij de huidige stand van de 'P nog vrijwel onherstel- Ipheffing van de steriliteit Cls in één tot twee procent ballen, waarin het gepro pt- Je moet dus wel by te van Je zaak zjjn als Je k leemt. En Je heel goed bat de situatie waarin Je te sterk kan veranderen, f|b door sterfte van één of •ten of van Je partner. Je fcing houden met de moge- een nieuw huwelijk met c' een vrouw die misschien teen van Jou wil. Sterilisatie is dus echt wel iets I waar je een nachtje over moet sla- i pen. i Naarmate Je ouder wordt, vermin dert het bezwaar van de onherroepe- lijkheid natuurlijk. Voor een echt- paar waarvan de man en de vrouw J beide de veertig gepasseerd zijn, weegt het waarschijnlijk niet meer zo zwaar. Want laten we reëel zijn: 1 een vrouw van veértig heeft niet meer zo'n goede leeftijd om kinde ren te krygen. De kans op Mongool- j tjes stijgt enorm. Bovendien is het voor kinderen toch niet leuk om oude ouders te hebben. Vooral deze ouder wordende echtparen zouden volgens mij de mogelijkheid van sterilisatie eens in overweging moeten nemen. Waarom hebben zij dat tot dus ver niet gedaan? In de eerste plaats wegens onbe kendheid met het bestaan van de methode. En verder rust er op ste rilisatie nog altijd een enorm taboe Daarvoor zyn in belangrijke mate de nazies verantwoordelijk. Zij hebben in de Hitler-periode duizenden Joden, zigeuners en andere mensen ge dwongen gesteriliseerd. Sterilisatie is met name sinds dié tijd een zaak waar de mensen zee? negatief tegen over staan, hoewel ze het fyne er meestal niet van weten. Het spreekt vanzelf dat ook ik gedwongen steri lisatie verafschuw. Hoe staan de artsen- in Neder land tegenover sterilisatie? Een deel van de artsen is bang dat als sterilisatie meer bekendheid zal krijgen, er allerlei lieden gaan aan dringen op het steriliseren van bij voorbeeld zwakzinnigen. Is er volgens u een reële kans dat dergelijke mensen in Nederland hun zin zouden krijgen? Ik geloof van niet. Er zijn dus maar weinig artsen die hun patiënten als zij raad komen vragen inzake voorbe hoedsmiddelen attenderen op de mogelijkheid van sterilisatie? Dr. Moors: Inderdaad; nog weinig. In het boekje „Sterilisatie, een nieuw middel?" schrijft de ze- nuwarts dr. M. Zeegers dat men I bij mensen die gesteriliseerd wil len worden, bedacht moet zijn op weerstanden en bezwaren, die zij zichzelf niet bewust zijn. Wie kan bepalen of zij in staat zijn sterili satie te verwerken? Ik acht de huisarts de enige die daartoe in staat is. Let wel: de huis arts en niet de psychiater. Want de ze psychiater kent de achtergrond van het gezin niet. Die kent de huis arts wèl, indien hij tenminste werke lijk gezinsarts is. Als hy dat inder daad is, dan weet hij hoe de verhou dingen liggen ook op seksueel gebied Abortus Gezinsarts Zijn er veel huisartsen die ook werkelijk gezinsarts zijn? Dr. Moors: Meer dan u misschien denkt. Een groot gedeelte van de Ne derlandse gezinnen heeft op 't ogen blik een arts die hen goed kent. Er is doorgaans een nauwe band. Alleen in massale nieuwbouwwijken met vaak snel doorstromende bewoners, is het contact vaak wat minder hecht. Daar krijgen arts en patiënt geen kans oo elkaaf goed te leren kennen. Er zijn toch ook gezinnen die Haast nooit ziek zyn, die vrijwel nooit bij een dokter komen? Dacht u dat? In mijn praktijk heb ik vrijwel geen mensen die ik niét tenminste een paar keer per Jaar zie. De huisarts wordt steeds meer de man die te hulp geroepen wordt als er problemen zijn en verhoudings gewijs. steeds minder de echte medi cijnman. Ik krijg meer mensen met psychische en sociale moeilijkheden dan mensen met griep en buikpijn. Wij hebben een deel van de taak van de dominee en pastoor erbij gekregen. In die nieuwe situatie moet je na tuurlijk duivels goed weten wat je zelf kimt en wat je aan anderen moet overlaten. Je moet in teamverband samenwerken met sociale werkers en wijkverpleegsters. Dat doen we hier in Rosmalen dan ook. Maar wat ik wil zeggen is, dat de huisarts dankzij zijn kennis van de problemen binnen het gezin in staat is om te peilen of sterilisatie ver antwoord is. U moet zijn deskundig heid op het gebied van seksuele Sterilisatie komt in Nederland de laatste tyd meer in de belang stelling. Maar het lijkt wel of ook de interesse voor een minder veilig middel het spiraaltje toeneemt. Zou het niet zó zyn, dat vrouwen van de pil overstappen op het spi raaltje omdat zij van mening zyn dat zij tegenwoordig wel enig risido kunnen nemen? Is het niet mogelijk dat zij veron derstellen dat de houding van art sen ten opzichte van vruchtafdrij ving zich aan 't wijzigen is en dat zy als het mis mocht gaan met het spiraaltje wel in aanmer king komen voor een legale abor tus? Dr. MoorsIk geloof het niet. En ik hoop het ook niet. Een legale abortus is op 't ogenblik nog een uit zondering. Zelfs bij de meest gunsti ge ontwikkeling is er volgens my geen sprake van dat wy in Neder lands snel van de veertig- tot hon derdduizend illegale abortussen per jaar afraken. Maar legaal of illegaal abortus blijft natuurlijk een akelige zaak. Het is tenslotte het doden van leven. In onze technische wereld moeten we toch in staat zijn om si tuaties, waarbij je gaat denken aan abortus, te voorkomen. De socioloog drs. Matse consta teert dat de anticonceptie nog zo danig in beweging is. dat er nog geen definitief oordeel over sterili satie te geven is. Met andere woor den: misschien wordt er binnen kort wel een voorbehoedmidddel uitgevonden dat alleen maar vóór- delen heeft. De mensen die zich dan al hebben laten steriliseren, krygen dan misschien spijt als ha ren op hun hoofd De laatste jaren is er op het ge bied van anticonceptie niet erg veel nieuws uitgevonden. De ontwikkeling gaat niet meer zo hard. Mocht niet temin binnenkort het volmaakte mid del worden ontdekt, dan komt dat toch te laat voor de mensen waarom het nu gaat. Want tussen ontdekking en toepassing op grote schaal zit als het om medische dingen gaat nu eenmaal meestal een heel lange proeftijd. gevenheid. In onze cultuur laten vrou wen zich althans op het gebied van anticonceptie —gemakkelijker manipuleren dan mannen. Dacht u dat de pil zo'n grote vlucht genomen j had als inplaats van vrouwen I mannen hem hadden moeten slik ken"^ Wat moet je doen als je geste riliseerd wilt worden? Dan ga je naar de huisarts. Die zal j je welwillend aanhoren en je als hy je wens verantwoord vindt ver- wijzen naar een uroloog (c.q.: gynae coloog). En als de huisarts weigert? Dan ga je naar de NVSH of naar een consultatiebureau van de PSVG of het CKH. Met name de PSVG staat in principe zeer positief tegen over sterilisatie. En wanneer de uroloog (gynae coloog) er niets voor voelt? Dat zal niet vaak gebeuren. De zaak ligt al aardig open. Kosten Wat kost het? Dr. J P. C. Moors: "Dat weet ik niet precies. Het is, vooral bij de man een kleine operatie. Ik denk dat je voor een paar honderd gulden een heel eind komt". Betaalt het ziekenfonds c.q. de ziektekostenverzekering het? Ziekenfondsen stellen zich in het algemeen op het standpunt, dat de geboorteregeling niet in het pakket zit. Alleen werkelijke ziektekosten worden vergoed, zo stellen zij. Ik ken echter ziekenfondsen die het wèl betalen. In Amsterdam zijn er bijv. een paar. De Ziekenfondraad heeft over vergoeding van sterilisatiekos- ten nog geen principiële beslissing genomen. Ik wou dat die uitspraak eens kwam. Erv arin^en De Amerikaanse onderzoekers Laidlaw en Bass hebben zo staat in het boekje "Sterilisatie, een nieuw middel?" 73 gesteriliseerde man nen gevraagd naar hun ervaringen. In de eerste plaats bleek dat in drie gevallen de operatie niet onmiddel lijk volkomen steriliteit tot gevolg had. De drie mannen hadden nog "echt" sperma gehad en daarmee hun vrouwen zwanger gemaakt. Het is dus echt geen overbodige luxe om na de operatie het "sperma'" op de aanwezigheid van zaadcellen te laten controleren. Van de 73 mannen sprak driekwart over een meer bevredigende seksue le samenleving. Vyftien procent had geen veranderingen geconstateerd. Drie mannen waren minder tevreden. Tweederde vond dat er een verbe tering in de verhouding tot de echt genote was opgetreden. In meerder heid )53) voelden ze zich gelukkiger, vrediger en stabieler. 72 van de 73 mannen zeiden dat zij als z\j opnieuw voor de keuze wer den geplaatst wederom tot sterili satie zouden besluiten. De behoefte om het bed te delen met andere vrouwen was bij de meeste mannen verminderd, vermoe delijk mede omdat hun eigen vrou wen de seksualiteit veel positiever waren gaan waarderen. Dr. H. Musaph zegt in dit verband: "Voorbehoedsmiddelen ontnemen de vrouw een fundamentele functie: de mogelijkheid om zwanger te worden. Tegelijkertijd schenken ze haar ech ter een andere functie, namelijk de mogelijkheid om minnares te zijn". Een mooie uitspraak. Wat dat on derzoek betreft: het zou aardig zijn om de gemiddelde leeftijd van de 73 mannen te weten. Grote vlucht? Verwacht u dat sterilisatie in Neder land een grote vlucht zal nemen? Bij een eerdere gelegenheid heeft u gezegd dat vrouwen gemakkelij ker tot sterilisatie te bewegen zijn dan mannen, hoewel de ingreep bij hen toch moeilijker is. Dr Moors: "Een betrekkelijk grote vlucht. Er is natuurlijk veel te over winnen. Er is veel vooroordeel en on wetendheid. Dat is een culturele ge- WAT U BIJ EEN ONGEVAL ZEKER MOET NOTEREN tl De oord van de schade of de verwonding. De eigenoor en het kenteken von de auto. De dog.de tijd en de plaats van het ongeval Noam en adres van de getuigen.bestuurder en eventueel andere schadelijders. De moatschappijnaam van de verzekering van de tegenpartij. Of er een col ih era cc- gemookt en door u-eftepolihe Korte toedracht van hef ongeval en een situohe - scnets met de njnchh'ng. llllllllllllllllllllllll Trouwring De Britse meisjes die dit Jaar in de huwelijksboot stappen, hebben opmerkelijk veel belangstelling voor trouwringen met gaatjes Volgens ..Woman" zijn de gouden trouw- bandjes die doorboord zijn met vele kleine gaatjes, op het ogenblik bij zonder populair by de jonge brui den. Gevaarlijk nootje „Ik heb er een gewoonte van ge maakt om moeders van kleine kinde ren te wijzen op het gevaar van pin da's", zegt (in Ladies' Home Jour nal) de Newyorkse kinderarts dr. Rustin Mcintosh. Hij heeft jaren in een kinderziekenhuis gewerkt en daar meer dan eens de nare gevolgen gezien van het pinda's knabbelen door heel kleine kinderen. „Als een kind een pinda eet. kan zo'n ding bij het inademen in de vertakkingen van de luchtpijp komen. Het wordt soms weer uitge hoest, maar als dat niet lukt, gaat het ding steeds dieper naar binnen, soms met fatale gevolgen". Daarom heeft dr. Mcintosh alle jonge moeders die in zijn spreekka mer verschenen, altijd op het hart gedrukt om hun kinderen geen noot jes als snoepgoed te geven voordat ze een jaar of vyf oud zijn. En dan moet er nog op worden gelet dat de kleuter rechtop zit en niet gaat lig gen, terwijl hij op nootjes knabbelt. Moeder ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08°-II2 LEIDEN .Moeder wil altijd overal haantje de voorste zyn. Dat moeten we haar niet kwalijk nemen. Het is niet hele maal haar schuld. Toen ze acht jaar was, duwden haar ouders haar al de filmstudio's binnen". (Eén van de kinderen van Elizabeth Taylor over zijn beroemde moeder) Avondlaars Laarzen onder avondkleding? Van Yves St. Laurent mag het en hij maakt ze ook voor zijn modebewuste klantjes: van mooi zacht kalfsleer. geborduurd met gouddraad en alle- i maal kleurige kraaltjes. DEN HAAG (GPD) Zet een groep moeders bij elkaar en ■het duurt niet zo lang voordat deze opmerking valt: „Mijn kind eet zo slecht". Een kreet die meestal onmiddellijk weer klank vindt, want er huppelen op dit ondermaanse blijkbaar heel wat kindertjes rond die hun ouders driemaal per dag tot wanhoop brengen door weinig of nog liever helemaal niets te willen eten. Aan sommige eettafels sohynen zelfs noodgedwongen complete thea tervoorstellingen te worden opge voerd om de Benjamin van het ge zelschap via allerlei spelletjes maar tot eten te krijgen. Aan die afnemende aandacht voor eten moet toch (zolang een en ander tenminste geen verontrustende pro porties aanneemt) niet te zwaar wor den getild. Dit adviseert althans ons aller Voorlichtingsbureau voor de voeding, dat erop wijst, dat kinde ren na het eerste levensjaar naar verhouding aanmerkelijk minder hard groeien dan toen ze nog babies waren. En omdat het kind niet meer zo hard groeit, is het met z'n eet lust ook niet meer zo'n hollebolle- gijs-affaire als eerst. Zolang kleuters aan "belangrijke voedingsmiddelen" de volgende kost jes binnenkrijgen, zullen ze echt niet ondervoed rakeneen halve liter melk. karnemelk of yoghurt, een plakje jonge kaas, vijfendertig gram vlees of vfjftig gram vis (te vervan gen door een ei of vijfendertig gram peulvruchten), twee eetlepels verse groente, wat vers fruit en wat vita minedruppels AD. Het Voorlichtingsbureau adviseert dit als dagelijkse kost voor kinderen van ongeveer twee jaar waarbij men de hoeveelheid brood en aardappels maar moet laten bepalen door de eetlust. Speciale "kinderbiscuits" worden afgeraden omdat ze lang aan de tanden en kiezen blijven plakken en evenals suiker en snoep, de eer ste oorzaak van tandmisère kunnen zijn. Aan moeders van "slechte etertjes" wordt voorts onder meer de volgen de tip gegeven: geef kinderen geen vet eten, probeer halfvette melk en magere yoghert. smeer de boterham men dun. doe geen boter door de groente. Dit alles onder het motto i dat teveel vet remmend werkt op j de eetlust ten trouwens voor kinde ren al net zo min gezond is als voor I volwassenen).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19