Vaticaan blijft de wet op de echtscheiding aanvallen aeefiets van Proces-Calley voor krijgsraad begonnen Uitgehongerde eilandbewoners schreeuwen om snelle hulp Stalin was jarenlang in dienst van geheime politie van de tsaar Leken bezorgd over de rijkdom van R.K. kerk Zeer scherpe tegenstelling tussen kerk en staat relatiegeschenk Siciliaanse Mafia stak gelden voor de armen in de zak Afschuwelijke tragedie in Pakistan hij maakt er een fijn cadeau van! Ook Medina en Mitehell voor rechters WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 ADVERTENTIE (Van onze correspondent R. Bakker) ROME (GPD) Het Vaticaan schiet nog steeds met 6cherp op bet wetsontwerp voor de invoering van de echtscheiding, dat nu in de Kamer ran Afgevaardigden vermoedelijk In de laatste fase verkeert voordat het lot wet zal worden verheven. De paus verklaarde vorige week tegenover een groep pasgetrouwde echtparen, dat het Gods wens is, dat hun huwelijk .eeuwig en voor altijd zali zijn'. Het wetsontwerp op de echtscheiding noem de hij een belediging van de liefde welke diegenen voor elkaar koesteren die in het huwelijk treden. Referenduim Van regeringszijde is er de nadruk op gelegd, dat het wetsontwerp, een maal tot wet verheven, niet in strijd zou zijn met het Verdrag van Late- ranen( paleis en kerk in Rome, bis schopskerk van de paus). Dit verdrag werd in 1929 gesloten. Hierby werd de wereldlijke soeverei niteit van het Vaticaan over Vati caanstad erkend, terwijl de paus het koninkrijk Italië erkende. In 1947 werden de bepalingen van het ver drag in de Italiaanse grondwet opge nomen. Merkwaardig was toen, dat de communisten hiermee akkoord gingen. De Nenni-socialisten verzet ten zich ertegen. Tegelijkertijd met het debat in de Kamer begon in Rome de conferentie van de Italiaanse bisschoppen, die alle rooms-katholieken hebben voor gehouden, dat het hun recht en plicht is de wetgeving ter regeling van de echtscheiding tfe verwerpen.1 Hiermee doelden de bisschoppen op een referendum, dat mogelijk het laatste wapen zal zijn dat aanvaar ding van de echtscheidingswet kan tegenhouden. De wet is reeds aange nomen door de Senaat. Het Huis van Afgevaardigden (Tweede Kamer) be hoeft zich nog slechts uit te laten over enige amendementen, die de se natoren hebben aangebracht. Tegen standers van de echtscheidingswet hebben tevoren een wet door de Se- naat weten te krijgen waarin de mo gelijkheid van een referendum wordt geopend over wetsvoorstellen, die door het parlement zijn goedgekeurd. Het Huis van Afgevaardigden moet zich hierover nog uitlaten. In hun verklaring hebben de bisschoppen de nadruk gelegd op de „buitengewone ernst", die invoering van echtschei ding met zich zou brengen. Het gaat hun om „de aard van het huwelijk en het gezin en om de onschendbare rechten van de kinderen". blik amendementen van christen democratische zijde. Doel van deze tactiek: het ontwerp opnieuw terug verwezen te krijgen naar de Senaat, waai- opnieuw christendemocratische amendementen terugverwijzing naar de Kamer nodig maken enz., enz. Net zo lang tot er nieuwe verkiezingen komen en er een heel nieuw wets ontwerp op de echtscheiding zal moe ten worden ingediend. De christen democraten vragen op het ogenblik in de Kamer om verlenging van de wachttijd voor de echtscheiding van vijf tot acht of zelfs tot tien jaar. Bovendien willen de christen-demo craten nu dat helemaal geen schei ding kan plaatsvinden zolang er kin deren van veertien jaar en jonger in het gezin zijn. Wet en grondwet Inmiddels speelt zich een interes- De Loenochod-1het Russi- sante strijd af in de boezem van het sche automatische voertuig dat Italiaanse constitutionele hof. Hier dinsdagochtend op de maan is worden acht punten onderzocht die neergezet (zie bijgaande teke- Kruistocht De socialistische afgevaardigde Lo- ris Fortuna, die het wetsontwerp voor echtscheiding vijf jaar geleden bij het Italiaanse parlement indien de, heeft de rooms-katholieke bis schoppen beschuldigd van „oproepen tot een kruistocht tegen de echt- schelding". Maar zij zullen ons niet onvoorbereid vinden, aldus Fortuna. Het blad „La Stampa" klaagde gis teren in een hoofdartikel, dat de bis schoppen proberen zware druk te oefenen om de r.k. huwelijksfeer op te leggen aan een land, „waarvan de bewoners misschien voor 99 procent gedoopt zijn, maar van wie misschien dertig proceni praktizeert". De „Staatscourant" van het Vati caan, de Osservatore Romano, pu bliceerde dezer dagen een verslag van een van de zittingen van de bis schopsconferentie. Een van de woord voerders werd door de redactie van het blad ingeleid met de woorden, dat zich in Italië door het echtschei- dingsontwerp een situatie aftekent, die niet alleen buitengewoon onaan- naam, maar bovendien zeer gevaar lijk is. Een van de monseigneurs dir het woord voerde verklaarde overi gens niet ten onrechte, dat, voor het geval het ontwerp wordt aangenomen „onze gewoonten ten zeerste zullen veranderen" en dat „het zich direct zal weerspiegelen in de religieuze, ethische en sociale orde". Maar daar op sprak de monseigneur (Nicodemo) over een mogelijk referendum als laatste redmiddel van diegenen die tegen de echtscheiding zijn. Hij noemde dat referendum „een recht van de burger", maar hij voegde er aan toe dat een dergelijk referendum volgens de huidige stand van zaken niet voor de lente van 1972 zal kun nen worden gehouden. Wat de Os servatore Romano verder niet ver meldde is, dat de kerk op het ogen blik niet meer zo gebrand is op een referendum, want uit een recent opi nieonderzoek bleek dat weliswaar 45 procent van de ondervraagden zich tegen de echtscheiding uitsprak maar dat bijna 50 pet. zich er vóór ver klaarde. In zo'n situatie is het voor het Vaticaan niet meer zo aantrek kelijk een beroep te doen op „de rechten van het volk". Terug naar Senaat Vaticanologen hebben overigens uit de woorden van Nicodemo al afge leid, dat de bisschoppen althans om een referendum niet meer zitten te springen. Misschien is dit ook niet Keer nodig. De christendemocrati sche afgevaardigden, uitvoerders van de wil van de paus, doen op het ogenblik alles om het wetsontwerp °aar de andere wereld te helpen. In strijd met de belofte die de christen democraten kort geleden in de Se naat hebben afgelegd om na terug keer van het ontwerp in de Kamer Seen nieuwe amendementen meer in te dienen regent het daar op 't ogen- het bewijs zulen moeten leveren dat het uitsluitend kerkelijk gesloten hu welijk in strijd is met de grondwet. In Italië heeft een uitsluitend ker kelijk gesloten huwelijk rechtskracht ook als er geen burgerlijk gesloten huwelijk op is gevolgd. Het hof heeft zijn uitspraak welsiswaar al gedaan, maar dit besluit zal pas half decem ber wereldkundig worden gemaakt. Tot grote woede van de ontwerpers van de echtscheidingswet, de socia list Fortuna en de liberaal Baslini. hebben nu twee raadsheren in dit constitutionele hof tegen de opvat ting van de regering in verklaard dat een echtscheidingswet wèl in strijd zou zijn met het verdrag van Late- ranen. Fortuna heeft de raadsheren aangeklaagd omdat zij niet het standpunt van de staat verdedigen, wat hun plicht is, maar dat zij het standpunt van de tegenpartij met name van het Vaticaan aan het ver dedigen zijn. Hiermee heeft de strijd een fase bereikt waarin het duide lijker is dan ooit in welke hopeloze toestand Italië zich bevindt. Het lijkt mogelijk, dat een vreemde staat op zijn grondgebied zoals het Va ticaan steeds meer ook in de pers wordt genoemd kans ziet door de invloed onder haar gelovigen (die te gelijkertijd politici zijn) een normale ontwikkeling binnen de republiek te dwarsbomen. ning) zal niet naar de aarde te rugkeren, zo heeft de weten schappelijke commentator van de Russische televisie meegedeeld. De Loena-17, die de Loenochod-1 op het maanoppervlak plaatste. beschikt n.l. niet over een raket systeem dat de tefrugkeer naar de aarde mogelijk maakt. De commentator zei dat de Loenochod-1 (de naam betekent maanvoertuigeen .Jcleine den kende robot" is. De robot kan zich wenden en voeden met ener gie van een zonnebatterij, om zijn T (gratis fraaie geschenkverpakking) as draaien met behulp van zijn acht, onafhankelijk aangedreven wielen, hinderpalen vermijden, het terrein verkennen, bodem monsters nemen, chemische ana lyses hiervan maken en de re sultaten direct naar het contro- politie van de tsaar gewerkt, aldus LONDEN (AP) De Sowjetrus- meense leider Stepan Sjaumjan heb- sische dictator Jozef Stalin heeft ben aangegeven, die vervolgens op van 1906 tot 1912 voor de geheime transport naar Siberië werd gezet. lecentrum op aarde seinen. Met het voertuig kan van de aarde af gemanoeuvreerd worden. (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Na maandenlange voorbereiding is giste ren in Fort Benning (Georgia) het proces begonnen tegen de 27-jarige luitenant William L. Calley, die het grootste aandeel zou hebben gehad in de massamoord in het Vietnamese dorpje My Lai. Het is thans byna een jaar nadat de eerste berichten ROME (GPD) Al een week lang bivakkeren opstandige bewoners uit de barakkendorpen in het dal van Belice (Sicilië) op het plein voor het parlement in Rome. Ze raakten in 1968 bij een aardbeving hun huizen kwyt en ze hebben er nog geen nieuw dak boven hun hoofd voor terugge kregen. Gisteren kwam het tot een botsing tussen de Sicilianen en de carabinieri, die van de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden op dracht hadden gekregen het plein vrij te maken. Enige christendemocratische afge vaardigden hadden om deze maat regel verzocht. Het kwam bij deze botsing tot harde klappen en tot de arrestatie van dertig betogers. Onder de arrestanten bevinden zich de lei der van de betogers en Don Mazzi, de vroegere pastoor van Isolotto, het dorp dat een r.k. commune buiten de kerk-hiërarchie wilde stichten maar het tenslotte tegen deze hiër archie aflegde. Don Mazzi heeft zich nu het lot van de slachtoffers van de aardbe vingsramp aangetrokken. Het is een symptomatische zaak dat een lands bestuur, dat in bijna drie jaar er niet voor kon zorgen dat de slacht offers van de aardbeving nieuwe hui zen kregen, nu niets beters weet te doen dan politiecharges tegen hen uit te voeren. Uit Rome werden na de aardbeving en ook uit landen buiten Italië enorme bedragen naar het rampge bied verstuurd. Ook werd materiële hulp aangeboden. Dat de slachtoffers van dit alles zo goed als niets hebben gezien is de schuld van de Mafia, die het meeste in zyn zak heeft laten verdwynen. In Palermo staat op de banken een bedrag van 43.584 mil joen lire (218 miljoen gulden) voor de wederopbouw rente op te leveren ten bate van de Mafia. Dat tegen toestanden als deze niets kan worden gedaan, is de schuld van de regering in Rome. Op het ogenblik is een staatsrap- port met onthullingen over de Mafia aangekondigd. Er wordt al zeven Jaar door de staatscommissie aan gewerkt. Als de commissie er nu nog niet achter is, komt ze er waarschijnlijk nooit meer achter. over dit voorval de Amerikaanse pers bereikten. Tegelijkertijd zijn twee processen gaande tegen Calley's su perieur kapitein Ernest Medina en Calley's ondergeschikte sergeant Mit ehell. Het proces tegen sergeant Mitehell, die beschuldigt wordt van directe me deplichtigheid aan de slachting in My Lai, is al geruime tijd aan de gang, maar op de televisie en in de dagbladen wordt er heel weinig aan dacht aan besteed. Het proces tegen kapitein Medina is nog steeds in het beginstadium: in Atlanta wordt er achter gesloten deuren nog steeds ge praat tussen de juristen van de aan klagende en verdedigende partijen. Het proces tegen Calley, dat als het belangrijkste van deze eerste drie wordt beschouwd, heeft meer de aan dacht en het is mogelijk, dat er in de loop van de komende weken meer pu bliciteit aan wordt gegeven. Op de eerste zittingsdag tegen Cal ley gaf de officier van Justitie, ka pitein Aubrey M. Daniel, aan de hand van de al bekende ooggetuige verklaringen een beschrijving van de gebeurtenissen zoals die in My Lai plaats hadden gevonden. Calley scheen er niet van onder de indruk te zijn. Hij maakte aantekeningen, en op het punt waar de aanklager be schreef hoe Calley, gebruikmakend van een automatisch geweer ongewa pende mannen, vrouwen en kinderen doodschoot, kwam er zelfs een glim lach op zijn gezicht. De auditeur (aanklager) kapitein Aubrey Daniel verklaarde dat Calley een oude man die hem smeekte zijn leven te sparen in het gezicht sloeg met de kolf van zijn geweer en dat hij persoonlijk een klein kind heeft doodgeschoten. „Iemand riep „daar loopt een kind weg", aldus Daniel. „Calley keerde zich om, pakte het kind, gooide het terug in de sloot en schoot het dood". De Jury voor Calley's proces, die na veel geharrewar werd gekozen nadat talrijke opgeroepen kandidaten zich onbevoegd verklaarden, omdat zij óf wel vooropgestelde meningen hadden beweert de Britse historicus H. Montgomery Hyde op grond van on betwistbare gegevens. In 1912 koos Stalin voor de communisten, toen Lenin hem tot lid van het centraal partycomité benoemde. Mongomery Hyde, voormalig lid van het Lager huis, baseert zijn uitspraak op een grondige studie van Stalins leven, van het ogenblik dat hij invloed be gon te krijgen tot zijn dood in 1953 toe. De Ochrana (de tsaristische gehei me politie) kreeg macht over Stalin toen deze in 1906 bij een inval in een revolutionaire drukkerij in de Geor gische hoofdstad Tiflis wer daange- houden. Om geen argwaan te wek ken by de bolsjewieken kreeg Stalin een korte vrijheidsstraf, wat later enige malen herhaald werd. In zijn functie als dubbelagent zou Stalin volgens Hyde onder andere de Ar- Sjaumjan kwam in 1918 om by een schietparty tussen de bolsjewieken en de gematigder mensjewieken. Hyde gelooft dat ex-premier en partyleider Nikita Chroesjtsjow en sommige figuren uit diens omgeving van de verradersrol van Stalin heb ben afgeweten, maar dit te erg von den om het te onthullen op het be faamde 20-ste party congres in 1956 waarop Stalin poSthüum in ongenade viel. Hyde zegt zyn bewysmateriaal niet in Sowjet-Rusland zelf te heb ben gevonden, maar in de documen ten van de voormalige Russische ambassadeur in Parys Maklakow. die in 1917 naar de Verenigde Sta ten uitweek en later door Ruslands eerste revolutionaire leider, Kerens ki, naar Rusland werd teruggeroe pen. Hyde zal in het komende voor jaar een boek over Stalin publlse- ren. WASHINGTON (AP) De geheimzinnigheid over de financiën van de R.K. Kerk in de VS doet vermoeden, dat de kerkprovincie even machtig is als de grote concerns. Dit staat te lezen in een rapport van de Nationale Vereniging van le ken dat od de openingszitting van de nationale bisschopsconferentie en de Amerikaanse katholieke conferen- over het gebeurde of omdat zy er te tie voor publikatie werd vrijgegeven, veel publiciteit over hadden gelezen,1 bestaat uit één kolonel, drie majoors en twee kapiteins, vyf hunner heb ben dienst gedaan in Vietnam. Voor een veroordeling is een tweederde meerderheid onder de juryleden no dig, maar de doodstraf die als hoog ste strafmaat voor dit gebeuren kan worden toegemeten, vereist een una nieme stem van de Jury. Er zyn ech ter weinigen die geloven dat Calley [dat lot beschoren is. Joseph O'Donoghue, directeur van de lekengroeperlng, zei op een pers conferentie, dat hy de rykdom van de kerk in de VS op 45 miljard dollar schat. HU zei niet te twyfelen aan de eeriykheid van de kerkeiyke lei ders. maar zich zorgen te maken over het gebrek aan duideiykheid in fi nanciële aangelegenheden. Hy wees op de moeiiykheden, die ruim 100 parochianen in het gehele land heb ben ondervonden om van kerkeiyke leiders financiële gegevens te verkry- gen. Het rapport, zo vervolgde O'Dono ghue, is bedoeld om de kerk te behoe den een groot concern te worden wel ke geen oog meer heeft voor haar opdracht van Christtus. Hy noemde het een fout, dat de kerk 90 pet, van de opbrengst van de collecten ge bruikt voor de parochiale scholen, ter- wyi deze slechts bezocht worden door 10 tot 15 pet. van de kinderen In de parochies. Er zyn aanwyzingen, dat de kerk een aandelenportefeuille in grote on- nemingen heeft en O'Donoghue vroeg zich af: „Is het mogeiyk dat dit geld uiteindeiyk terecht komt in investeringsportefeuilles welke de oorlog steunen?" De kerk wordt verweten zondag een collecte te houden om 50 mil joen dollar byeen te brengen voor de campagne tegen de armoede „ter- wyi het duidelyk is, dat de kerk be zittingen van een veelvoud heeft die niet gebruikt worden voor de bestry- ding van de armoede of de huidige noden". Door Ian Brodie, Daily Express, Londen) HATIYA (GPD) Honderden uit gehongerde mannen en jongens be stormden de helikopter, toen die landde op het door de overstromin gen geteisterde eiland Hatiya in het Pakistaanse rampgebied. Maar in de laadruimte, volgepropt met medicij nen tegen de cholera, zat geen stukje eten. De bemanning probeerde uit leg te geven, maar werd over schreeuwd door de woedende menig te. De aanvoerder stroopten hun hemden op, wezen op hun maag en riepen „leeg, leeg". Met gebalde vuis ten maakten zy eetbewegingen. Ik stapte uit de Pakistaanse legerheü- kopter van Russische makelij en keek naar de demonstratie van nood en wanhoop. Zojuist was het nieuwe officiële do- dencyfer bekendgemaakt: meer dan 55.000, Maar Pakistaanse kranten bleven hardnekkig van 300.000 doden spreken. Politie en plaatseiyke autoriteiten duwden de menigte terug om het mo gelijk te maken de aangevoerde voorraden uit te ladenentstof tegen de cholera, waaraan al tien personen zyn overleden en poeder om drink water te zuiveren. Terwyi de menigte bleef schreeu wen, legden rustiger mannen uit dat voedselgebrek het grote probleem was. Op het vasteland is een gedeelte van de oogst gespaard gebleven, maar op dit eiland is alle rijst door het zoute zeewater platgeslagen of be dorven voor de planten konden rU- pen. Een bestuursambtenaar zei tegen my: „De mensen, die u hier ziet, hebben alleen nog maar de kleren die zy dragen. Verder zyn zy alles kwyt- geraakt. Sommigen hebben sinds vrydag nauweiyks iets gegeten. We hebben in de eerste plaats eten no dig: rijst, zout en suiker. Daarna moeten we bouwmaterialen en vee krijgen". Op het eiland Patoechali werd nog harder geklaagd, dat er geen hulp Ook hier ontbraken vrouwen in kwam. de menigte, aangevoerd door tieren de studenten. In dit land houden de vrouwen zich op de achtergrond. Eén van de studenten: „De regering doet riiets aan het begraven van de do den". Hy werd erg boos toen ik sug gereerde, dat hy genoeg mannen kon verzamelen om er tenminste een be gin mee te maken. Ook de helikopter- bemanning raadde aan niet af te wachten, maar zelf iets te gaan doen. Het antwoord was een nieuwe klacht: pas vier dagen na de ramp was er iemand uit Dacca naar het eiland gekomen om de schade op te i nemen. De officieren in het hef- schroefvliegtuig verzekerden dat schepen met voedsel onderweg waren. De vlucht met de helikopter gaf me een afschuweiyk beeld van de om vang van de overstromingsramp. We vlogen over duizenden vierkante ki lometers ondergelopen land met door gebroken dyken, verwoeste ak kers, ontwortelde bomen en buizen, door het water met de grond geiyk gemaakt. Op het water dreven dui zenden kadavers, maar we zagen geen ïyken. De piloot verklaarde dat die door de eb- en vloedbeweging waren afgedreven of al begraven door over levenden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7