Jongens boek voor grote mensen ONMENSELIJK REALISTISCH Van vis foto en zoogdier Reizen in binnen- en buitenland Fazanten-Pauwen Maar wat ik liever doe, is ROBBINS' ERFGENAMEN EN AVONTURIERS fOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAO N S Henri Charrières ongeloofl ijke reloos Omdat er een vlinder op zijn borst was getatoueerd. wer# hij in de Parijse onderwereld „Papillon" genoemd. In 1931 werd hy tot le venslang veroordeeld wegens moord op een souteneur. Hü werd gedeporteerd naar het Bagno in Frans-Guyana, vluchtte met een boot naar Columbia, werd uitgele verd. kwam op Duivelseiland te recht en vluchtte opnieuw, nu de finitief. Dat was in 1941. Bijna 30 jaar later is het boek .Papilion van Henri Charrière een wereldsucces: zes miljoen ex emplaren verkocht, waarvan an derhalf miljoen in Frankrijk; de filmrechten voor 600.000 dollar in handen van Robert Dorfmann (van „Z"), die al aan het werk is met Alain Delon in de hoofdrol; een zelfde bedrag neèrgetelt voor de pocketrechten. Vlak voor de boekenmarkt in de RAI verscheen ook de Nederland se vertaling waarvan Meulenhof maar meteen 100.000 exemplaren heeft laten drukken iets onge hoords voor een turf van 500 pagi na's. die toch altijd nog f22,50 kost. Waaruit moet dit succes worden verklaard? Opvallende literaire kwaliteiten heeft het boek niet. Charrière is geen schrijver van professie, zijn verteltrant is niet „nieuw" eerder negentiende eeuws. Maar wat hij vertelt, het gevecht van een mens om de meest bane omstadigheden te overleven, is zo hard en direct dat veel van wat „literatuur" heet erbij verbleekt. Onthullingen over het Bagno zijn er meer geweest, ook van ex-bag- nards, die boeken zijn vergeten Het werk van Henri Charrière ont hult niet alleen meer. het heeft ook de allure van een épos. waarin al les wat een veroordeelde in deze gewesten maar kon beleven, zijn plaats heeft gevonden. Naakt bestaan „Papillon" is een avonturenboek natuurlijk, dat ook, men kan het lezen als een jongensboek voor gro te mensen, zoals Bchateiland' van Stevenson of ..Robinson Crusoë". De verrassing, de schok die het. te weeg brengt is dan voornamelyk dat zo'n slopend gevecht om het naakte voortbestaan in onze eeuw nog mogelijk is geweest. Charrière arriveerde in 1933 in Guyana. Hij behoorde tot de cate gorie van .gevaarlijken'. Al na vier maanden weet hij met twee medegevangenen in een pri mitieve boot de zee te bereiken, nadat ze eerst nog van de Suri naamse oever beschoten zijn. Ze landen op Trinidad, waar ze door het gezin van een dokter hartelijk worden opgenomen. Nadat ze schipbreuk hebben ge leden op de kust van Curasao helpt bisschop De Bruijne hen aan een nieuwe boot. In de territoriale wa teren van Columbia worden ze ge vangen genomen, maar opnieuw slaagt Papillon erin te ontsnappen. Zeven maanden woont hij bij de indianen in het oerwoud, in een merkwaardig huwelijk met twee meisjes, die allebei zwanger van hem raken Maar de onrust drijft hem voort en weer wordt hij gekerkerd. En kele drastische vluchtpogingen een met dynamiet mislukken en een Franse boot voer het gezel schap terug naar het Bagno. Papil lon wordt veroordeeld tot twee jaar eenzame opsluiting en hoe eenzaam: hij wordt in 'n cel ge borgen waarvan de deur inderdaad twee jaar lang niet open gaat. Ongebroken naar lichaam en geest stapt hij de buitenlucht weer in en nu begint een vrij dragelijk bestaan op de eilanden, waar het klimaat en de omstandigheden veel minder ongunstig zijn dan op het vasteland. Maar zyn onverwoest bare vrijheidsdrang drijft hem voort. Een nieuwe vluchtpoging mislukt door verraad: Hij steekt de verrader neer en wordt nu ver oordeeld tot 8 jaar eenzaamheid Tot zijn verbazing mag hij na 18 maanden op medische gronden de cel verlaten. Nu weet hij met een andere bag- nard weg te komen op twee drij vende zakken, gevuld met cocosno- ten. Zyn metgezel verdwijnt bij een landingspoging in het moeras, maar Papillon ziet kans contact te krijgen met enkele verooi-deelde Vietnamezen en met hen onder neemt hij de vlucht die tenslotte slaagt: via Georgetown komen ze HENRI CHARRIÈRE in Venezuela terecht, waar* ze na een periode van gevangenschap een nieuw leven kunnen beginnen. Ongeloof Een bijna ongelooflijk relaas en er zijn ook inderdaad lezers die het niet geloven. In Frankrijk is zelfs een hele strijd ontbrand pro en contra* Papillon. „Dat kan hij nooit zo hebben meegemaakt zeggen de tegenstanders, en ze heb ben het boek nagevlooid op aller lei details. De zwaarste beschuldiging is wel dat Charrière al die bijzonderheden na zoveel jaren nooit uit zijn hoofd heeft kunnen opschrijven. Waar hebben we dat meer gehoord? O ja. in Nederland, in de strijd om de memoires van Weinreb. „Papillon" is door Yves van Domber uitstekend vertaald. Al leen vraagt men zich herhaaldelijk af wat die „sleuteldragers" in het kamp toch wel voor figuren zijn. Tot men bedenkt dat „porteclé in de taal van het Bagno de gevange nen zijn die met de bewakers meewerken zoiets als de Kapo's in de Duitse concentratiekampen. Er gaat geen jaar voorbij of het aantal Nederlanders dat de vakantie in het buitenland heeft doorge bracht is weer gestegen. Prachtig, want het verruimt de blik. Maar de vraag rijst of daardoor de schoon heid in eigen land niet in het ver geetboek raakt. Ontelbaar zijn im mers de oude stadjes en kleine mu sea. die ons land een charme geven waar men in vermaarde vakantie oorden in het buitenland tevergeefs naar zoekt. En hoe wil men trou wens over de schoonheid van steden en dorpen en landschappen bulten onze grenzen oordelen als men die van Nederland niet eens kent? Daarom is een boekje <180 bladzij den, 48 foto's) als „Behouden be zit" zo buitengewoon nuttig Het vestigt de aandacht op ver rukkelijke stadjes als Brielle. Goe dereede. Zierikzee, Goes, Buren, Naarden. Willemstad. Thorn. Nieuwpoort, Schoonhoven. Does burg. Elburg, Blokzijl, Workum, Hindeloopen. Franeker. Dokkum en op weinig bekende musea als het Nationaal Rijtuigmuseum, Betje Wolff-museum. museum Tetar van Elven (Delft) en het museum Bis dom van Vliet in Haastrecht. De schrijver, W. A. Braasem, verstaat de kunst al dat moois op aantrek kelijke wijze op te dienen. Een boek als dit zou eigenlijk in geen enkel Nederlands gezin mogen ontbreken (prijs f 12.50). Vele Leidenaars kennen Den Haag, sommigen omdat ze er ge boren en getogen zyn. De „Resi dentie" heeft nog atlyd een eigen karakter, die vóór 1940 nog teke nender was dan tegenwoordig. De violist Alexander Caret heeft de pe riode va;: het begin van deze eeuw tot aan de Tweede Wereldoorlog uitstekend gekend en wat méér is: hij weet er zeer boeiend over te schrijven. Zyn boekje „Den Haag mal en dwaas" zou men een ver lengstuk kunnen noemen van wat Couperus neerlegde in zijn door de tv beroemd geworden roman „Klei ne zielen." Die beperkte zich tot de kringen van Haagse adel en diplo matie. Corets herinneringen strek ken zich uit tot ambtenaren, gigo lo's. „zware jongens," toneel, Kloos en zijn schrijvende echtgenote Jean ne Reyneke van Stuwe. de bad plaats Scheveningen en nog heel veel meer. Hij is beurtelings cy nisch en humoristisch, maar nóóit vervelend. Echt een boekje, dat de oude sfeer van het vooroorlogse „Haagje" weet op te roepen. Uitge ver is W. de Haan (Unieboek). Bus- sum. Prijs f 8.90. De Amerikaanse auteur Ha rold Robbins kreeg voor de hier populair geworden televisieserie The survivors" een bedrag van ongeveer vijf miljoen gulden uitbetaald toen hij nog geen letter op papier had gezet. In Amerika ging de serie min of meer de mist in, maar dat kon de schrijver niet deren. Hij had en heeft nog wel wat pijltjes meer op zijn boog. Een pientere cyferaar heeft eens uitgerekend, dat mynheer Robbins de eerste tien jaar nog wel een in komen van meer dan vijfduizend gulden per dag zou hebben als hy van de ene op de andere dag zou besluiten geen slag meer uit te voe ren. Zoveel succesrijke boeken heeft hij tot nu toe wel geprodu ceerd. Het is echt niet te boud te beweren, dat vrijwel elk moment ergens ter wereld een boek van Harold Robbins over de toonbank gaat. Wanneer je zoiets kan presteren, moet je als schrijver toch echt wel van goede huize komen. Harold Robbins zelf zegt zonder blikken of blozen, dat hy de beste roman schrijver van deze tijd is. Commer cieel gezien valt daar weinig tegen in te brengen, want als men zoveel voor zijn werk wil betalen, moet er in die onbescheiden opmerking toch minstens een kern van waarheid schuilen. Zijn beroemdste werk is ongetwijfeld „The carpetbaggers," dat hier in Nederland >s versche nen onder de titel „De duivel als leidsman." Tot nu toe zyn er tot in de verste uithoeken van de wereld al meer dan 75 miljoen exemplaren van verkocht. Het woord „bestsel ler" is beslist geen overdrijving. Tweede op zijn vrij uitvoerige lijst is „De Avonturiers," waarvan er al meer dan tien miljoen exemplaren aan de man zijn gebracht. Robbins Harold Robbins: onvoorstel bare fantasie. schreef dit werk ongeveer vier jaar geleden. Het is inmiddels ver filmd. Juist dezer dagen is deze spectaculaire rolprent, die meer dan drie uren duurt, in de Neder landse theaters verschenen. Tege lijkertijd verscheen ook de uitgave van Luitingh in Laren in de etala ges van de boekwinkels. Een om vangrijke pil van zo'n dikke zeshon derd bladzijden. Het kwam te lig gen naast een ander werk van Rob bins: „De Erfgenamen." „De Avonturiers" is geschreven volgens de formule van een onver - biddellijk succesnummer. Met een onvoorstelbare fantasie, in de stijl van een boeiende verteller en met een maximum aan actie en avon tuur. Het is bijna ongelooflijk, dat één man dat alles bij elkaar weet te vegen. Zo compleet, zo voorzien van alles, wat een mens kan inte resseren, dat het zijn doel niet kan missen. Onmenselijk brutaal en bij na onmogelijk realistisch. Als men de eerste twintig bladzijden door is heeft men al een keiharde ver krachtingscène achter de rug, die aantoont hoe hard de hoofdpersoon onder invloed van jeugdervaringen verder groeit. Die hoofdpersoon is de zoon van een diplomaat van een Zuidamerikaans land. die terwille van de diplomatie het leven van een playboy moet gaan leiden. En dat naar hartelust doet. Talryke vrouwen dartelen in zijn leven voorby. De een nog mooier dan de ander en de een nog vrijmoediger dan de ander. Intussen draait de revolutie in het land van zijn herkomst door. Het zou ons te ver voeren zelfs in kort bestek de drieste avonturen, die in die honderden bladzijden zijn samengebundeld, weer te ge ven. Men kan rustig zeggendat zo'n dertig jaar wereldhistorie aan onze ogen voorby gaat, geschilderd door de levendige pen van Harold Robbins. Romantiek naast avon tuur, zoete tederheid naast onmen selijke wreedheid, beestachtige zin nelijkheid naast liefderijke gevoe lens. enfin men kan zo nog even doorgaan, men vindt alles terug in dit werk van Robbins. Bezwaren Literatoren zullen vele bezwaren tegen zijn schrijverij kunnen aan voeren, maar het blijft een on weerlegbaar feit, dat hij met een enorme dosis slimheid een totaliteit in elkaar zet. dat van het begin tot het einde blyft fascineren en waar aan men zich in geen enkel opzicht bekocht voelt. Niet voor niets zijn uitgevers, televisiemakers en film producenten bereid zulke kapitalen voor de rechten van zijn werk neer te tellen. Zij vinden daarin alles, wat zy voor fascinerende produk- ten ieder op hun eigen terrein kun nen- neerzetten. Nergens erg diepgaand, meestal zelfs vrU oppervlakkig, maar zo akelig veelzijdig en zo griezelig vol van informatie, dat niemand met lege handen zal blijven staan als hy gegraaid heeft in deze grabbel ton van Harold Robbins. „De Erfgenamen" i6 het derde en laatste deel van een trilogie, waarin Robbins vertelt van een in dustrie die waarschijnlijk als geen ander de denkwereld en zeden heeft beïnvloed van de mensen die met ons leven in de twintigste eeuw, de speelfilm en van het „nieuwe" medium: de televisie. In „De Erfgenamen" laat Harold Robbins twee carrières parallel lo pen: die van Stephen Gaunt, suc cesvol by de vrouwen, geboren gok ker en koelbloedige zakenjongen, die in gedurfd tempo doorstoot naar een toppositie in de Ameri kaanse tv-wereld en die van Sam Benjamin, zoon van een Joodse kleermaker die met 10.000 dollar gespaard salaris in drie jaar mili taire dienst een bioscoop koopt en deze als springplank gebruikt voor een pijlsnelle, riskante op mars naar de rijen van de aller grootsten in de filmindustrie. Voor „De Erfgenamen" geldt het zelfde voor wat van toepassing is op „De Avonturiers": het is een briljant in elkaar gezet verhaal, hard realistisch, waarin de „artike len" ongegeneerd bij de naam wor den genoemd, het verhaal, waarin carrières, reputaties worden gebro ken en levens geofferd (drugs) op het altaar van de Amerikaanse communicatie-industrie. Een ty pisch Amerikaans verhaal, dat wel, maar het boeit de lezer, voorop ge steld dat deze van het (Harold Robbins» genre houdt, tot de laat ste bladzijde. Fazanten en pauwen door R. R. P. van der Mark. uitgave van L. JVeens Uitgeversmaatschap pij, Amsterdam (f. 24,50). Van der Mark, die op vogelge- bled al heel wat publikaties op zijn naam heeft staan, heeft een bijna encyclopedisch werk geschre ven over fazanten en pauwen. Ge lukkig niet helemaal, want derge lijke werken zijn moeilijk door te worstelen. Van der Mark. voor een groot deel puttend uit eigen erva ring, heeft het materiaal dusdanig gerangschikt dat het aantrekkelijke leesstof biedt. Oók voor volslagen leken. Het boek, dat enkele prach tige kleurenreprodukties bevat, is te beschouwen als de „Spock" voor pauwen en fazanten. Voor de honderdduizenden sportvissers die ons land telt zijn in de loop der jaren ette lijke tientallen boeken versche nen met hengeladviezen voor beginners, gevorderden en de meester-visser. Afgezien van enkele onbelangrijke uitzonde ringen behandelen deze boeken meestal de gehele sportvisserij in zijn vele facetten. Van aal tot zeelt, van aker tot zinkende sim. Het afgelopen jaar is daarin een kentering gekomen. Beseffend, dat praten kan geven hebben de hen gelsportauteurs zich geworpen op bepaalde onderdelen van de hengel sport. Specialisten gaan veel dieper op de materie in, zodat ook die sportvissers, die geregelc' een hen geltje uitgooien nog iets kunnen le ren uit deze boekjes. Een sprekend voorbeeld waren de eerder dit jaar verschenen boe ken over Karpervissen en Zeehen- gelen by de uitgeversmaatschappij L. J. Veen in Amsterdam. Schrijver Jan B. de Winter geeft in zijn boek over de karper 'n overzicht van vang- methoden, meteriaal en geschikte plaatsen zoals die tot dusver in de Nederlandse vissportlectuur zijn weerga niet kende. Ook 't boek van Iwan Garay en Cor van Heugten over Zeevissen gaat in die richting. Ditmaal willen we de aandacht van de sportvissers vs.igen op een nieuwe serie, die wordt uitgegeven door Teleboek NV in ussum. In elk boekje van deze serie wordt een bepaalde vis of viswtfze behandeld. Tot dusver zyn reeds acht deeltjes in deze serie verschenen, te weten: Vang Karper. Vang Ruisvoorn, Van snoekbaars. Vang Baars, Vang met de vaste hengel. Vang Brasem, Van Aal en Vang Snoek. In december zullen weer vier nieuwe deeltjes verschijnen hande len over het vissen met de werp hengel, het vissen met kunstaas en het vissen op platvis en blank- voorn. Voor de nabije toekomst staan nog zeker een dozijn nieuwe deeltjes in deze serie op stapel. Qua opzet is ieder boekje vrijwel gelijk. Begonnen wordt met een uiteen zetting over de bepaalde vissoort, de wyze van voortplanten en de plaats waar de vis gevangen kan worden. Vervolgens gaat de schrij ver dieper in op diverse aassoorten, de beste hengeluitrusting, de visme- thoden afgewisseld met viservarin- gen die de schrijver heeft opge daan. Belangrijk is dat ditmaal niet alom bekende Nederlandse auteurs als Jan Schreiner. Cor van Heug ten en Van Onck aan het woord komen, maar specialisten van één bepaalde vissoort. De inhoud van de boekjes is ook voor de al wat meer geroutineer de sportvisser best het lezen waard. Jammer is alleen dat fotomateriaal ontbreekt en de overige illustraties wat magertjes aandoen. Daar staat echter een schat aan informatie te genover. Elk deeltjes kost f. 4.90. Ander nieuws van het visfront is de uitgave van het boekje „Suc cesvol vissen" uitgegeven door Zo mer en Keuning in Wageningen en geschreven door een oude rot in de sportvisserij A. van Onck. Het boekje volgt nog de „oude formu le" en lijkt ons het meest geschikt voor die groep, die de eerste wan kele schreden op het sportvissers- pad zet. Er worden adviezen gege ven voor de aanschaf van mate riaal, raadgevingen voor de meest succesvolle vismethoden en tenslot te iets over de voorschriften waar aan de sportvisserij is gebonden. Van dezelfde schrijver verscheen dit jaar ook een visboek bij de uit geverij De Forel in Nleuwendijk (N.B.)Het boekje, dat in de win kel f 5.90 kost, is meer een prettig leesboek dan een boek met waarde volle adviezen. Auteur Van Ock behandelt in dit boek vragen die hem de afgelopen jaren o.a. als medewerker van het inmiddels ver dwenen weekblad Wereldkroniek werden gesteld. Het foto-materiaal in dit boek is uitstekend verzorgd, maar de inhoud valt een beetje tegen. Tenslotte verscheen bij dezelfde uitgever het boekje „Hotel en boot" Het is een gids waarin een groot aantal hengelaarshotels en boten verhuurders zijn opgenomen. De in formatie werd geselecteerd en bij eengebracht door A. can Onck en D. D. Brouwer. Het boekje is ver luchtigd met talloze foto's. Fotoboeken Een andere veelbeoefende hobby waarover in de loop der tijden waarschijnlijk nog aanzienlijk meer boeken zyn uitgegeven is de foto grafie. Tientallen verschillende uit gaven zijn in de loop der jaren over de toonbank gegaan. De uitgeverij L. J. Veen in Amsterdam, die op dit gebied een zekere reputatie be zit heeft juist voor de feestdagen een nieuwe serie pockets op de markt gebracht die speciaal be stemd zyn voor de beginners. Neem bijvoorbeeld het deeltje .Help. ik heb een camera gekregen" geschre ven door Mia Robé. In een gezel lige verteltant wijdt ze leken op fo tografie-gebied in over abakada- bra als sluitertijden, diafragma's en brandpuntafstand. Aan de hand van foto's worden adviezen gege ven om tenslotte het „betere foto werk" te kunnen maken. In deze „camera-reeks" zijn in middels de volgende deeltjes ver schenen Foto-tips, wenken voor be ginners, Help ik heb een camera ge kregen, Blits kieken, fotograferen voor jonge mensen. Lekker gek fil men, Filmtips, wenken voor begin ners. en Flitstips, wenken voor be ginners. Alle boekjes zien er uit stekend verzorgd uit en kosten in de boekwinkel f 5 SO per stuk. Natuur Tenslotte nog iete voor de na tuurliefhebbers. Bij de uitgeverij Zomer en Keunings verscheen het boekje „Zoogdieren van Europa" van de hand van dr. Claus König. Het boekje dat is voorzien van niet minder dan 140 prachtige kleuren foto's geeft een overzicht van vrij wel alle in Europa levende zoogdie ren. Van elk dier wordt een schat aan gegevens verstrekt bijvoorbeeld over verspreiding, milieu, leefwijze, voortplanting en voeding. Het boek bevat bovendien de termineertabel- len waaraan een werkelijke natuur kenner veel plezier kan beleven. Het Wereld Natuur Fonds verleen de zijn medewerking aan dit boek dat f 15.90 kost. Al eerder verscheen „Vogels van Europa". Historische documenten liggen niet voor het opscheppen, maar Al9 U gewoon naar de boekhandel stapt, kunt U er wel een in handen krijgen. Want daar is de uitgave van het boek ,,DE LEIDSE HOFJES" verkrijgbaar. Dit historisch document is In een kleine oplage uitgegeven door het Leidsch Dagblad en bevat foto's van alle hofjes met een beschouwing over elk hofje. Dat zijn er 35 in totaal Ovel al die 35 hofjes schreef de heer R. J. Spruit; duidelijke teksten, die uitvoerig informatie geven over de geschiedenis van een stuk lokaal verleden. Een verleden met een romantisch tintje. Nu is het weer geeftijd De decembermaand nadert weer, Sinterklaas en Kerstmis. Feesten die vragen om cadeaus. Geef een boek, nee, geef een historisch document. Want wie zou niet voor een bedrag van f 15,een historisch document willen schenken Ga eens kijken bij uw boekhandelaar. tofigtiaarstotel m toten verhaat gsssWitwflS dotr A.*an Bitch ra CÜ.9r«tww

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 25