.Vloedramp in Pakistan nas niet te voorkomen" Dames in cle slag B-junior Jan Heida was een openbaring [GENIEUR VISSER nvriendelijke itspraken van loover (FRI) ïeuwe uitgaven Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! Selectie in Heerenveen 3&F2 s Tulpenrallye weer sterrit II eer bevel tot arrestatie ran Joseph Mengele PvdA-fractie roept minister Bakker ter verantwoording Frazier-Forster: strijd van de hippe boksers Twee nederlagen voor dames Kangeroes tflKSDAO 18 NOVEMBER 1970 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE HIJGEN 'GPDi .Zelf heb keer de verwoestende kracht yen wervelstorm meege- Een griezelig gebeuren als Je 1 dat zoT. storm een snelheid reiken van 160 kilometer per "of zelfs meer. In een stenen heb Je nog een behoorlijke kans het overleeft, maar de meeste £0 van Oost-Palkstan wonen jjboehutten en er is niet eens •eloon voor nodig om die om blazen". zegt ingenieur S. Visser «41», 'l opdracht van het Nijmeegse lieursbureau Van Hasselt en [oning van 1962 tot 1965 in Oost (in leiding gaf bij de bouw enkele binnenhavens. De Jongste les verwoestende ramp in Piiri«tan heeft uiteraard zijn idere aandacht. Is het mogelijk, dat de wer- irm en de vloedgolf aan zoveel het leven hebben gekost? (t zuidelijk gedeelte van Oost tan is eigenlijk één grote rivier- doorsneden door vele rivieren, reken en met talloze kleine ei- >5 Elk jaar slibt er land aan. itbaar land weliswaar, maar het slechts enkele meters bo- i zeespiegel ligt vormt het enkele bescherming tegen de •aohten dorpen in de delta en op de ilandjes in de Golf van Benga llen volkomen onbeschermd tcloon doet het voorbereidende door alle bamboehuizen omver >n. De bevolking het over- deel woont in hulzen van bam- - kan nergens schuilen voor de mudelijk volgende vloedgolf, geen enkele weerstand^gnder- De overlevenden zijn dakloos, pedselvoorraden en het drlnkwa- ;a bedorven. Dat is het drama Pakistan". im blijven de Pakistani in ingesdelta wonen als ze weten a morgen weer een dergelijke kan gebeuren? kunnen moeilijk anders. Emi- ia onmogelijk. In Oost-Paki- vonen tussen de 60 en 70 mil- mensen. Waar zouden die, toe moeten? Heel voormalig Indië zit overvol. Bovendien het gevaar na een ramp al geweken. Het land ziet er weer lal uit. De bewoners keren snel naar hun dorpen. De vrucht- jrond wacht". 18HINGTON iAP) De dlrec- van de federale Amerikaanse re- che, de 76-jarige Herbert Hoo- al 45 jaar aan het hoofd van BI. staat, heeft zich niet be- vleiend uitgelaten over twee tra van Justitie die hij heeft tnd. De eerste was wijlen sena- Robert Kennedy, de tweede diens Ramsey Clark, lark was, aldus Hoover in een (gesprek met de Washington ,.een slappeling, een zacht ei", nog dan Bobby Kennedy, x die hield tenminste voet bij ook al had-ie ongelijk", over en Kennedy waren uitge vonden van elkaar In de He zes maanden voorafgaande dood van de senator, die in Angeles door Sirhan Sirhan werd geschoten, hebben zij geen enkel met elkaar gewisseld. hoe dan ook, ..Ramsey was nog erger geweest. Metd ie man je nooit hoe hij iets zou gaan Wlen it o maar, door Dorothy Par- Salamander. Uitg.: Em. Querido, sterdam. poort, door André Gide. Sa- tander. (Querido). gestoelte der spotter*, door Oreup- Roldanus. Salamander, krido.i. ■nierenmoordenaar, door Julio ri«ar. Uitg.: Meulenhoff, Amster- iluurlijk* historietje*, door Jules M. (Meulenhoff». Mema's 2, door Rudy Kousbroek denhof f i h twen ren uitdaging. Een bewo- Het Dorp vertelt, door Hans loan. Uitg.: Zomer en Keunlng leningen. 'leader voor de tuin praktische "oor het gehele jaar. door Dr Bernatzkv. Ned. bewerking B kljaard. Uitg.: Kosmos, Amster- 'tuinen, door J. W. Voskuil- van ür'«. Wenk hobbygids 337. Geil- Kreerd met foto's en tekeningen tonos;. I Wat zijn de problemen bij de hulp verlening aan de getroffen gebieden? „De verbindingen zijn beperkt Verharde wegen zijn er nauwelijks en de spoorlijn moet vanwege de ri vieren zo'n grote omweg maken dat maar een klein gedeelte van het land daarvan profiteert. Er zijn slechts een paar bruggen en de telefoonver bindingen zijn schaars. Daar om moest ik eigenlijk een beet je glimlachen toen ik las, dat de ver bindingen verbroken waren. Veel dorpen zijn altijd al moeilijk bereik baar geweest. Dat is dan ook de reden dat hulp acties erg lastig zullen zijn. Het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft er goed aan gedaan om dekens te .stu ren de winternachten zijn koud in Pakistan. Maar wat heeft de be volking eraan als hulpgoederen pas na lange tijd op de plaats van be stemming aankomen". Wat kan er gedaan worden om rampen als deze in de toekomst te voorkomen? „De problemen die daarmee sa menhangen zijn immens groot. Na tuurlijk zou je dijken moeten aanleg gen en wetenschappelijk moeten be rekenen hoe hoog die moeten zijn om zelfs de grootste vloedgolf te kun nen tegenhouden. Net als wij in Zeeland gedaan hebben. Maar dan kom je aan de kardinale kwestie: geld. Nog afgezien van de vraag of een afdoende waterkering mogelijk zou zijn »de eilandjes voor de kust blijven onbeschermd» hoe komt Pa kistan aan geld? Het land zelf kan het beslist niet opbrengen Door de sterk groeiende bevolking kan er heel weinig in dergelijke geldver slindende projecten worden geïnves- teerd. De regering is al blij als er geen hongersnood heerst". Hoe reageert men in Pakistan zelf op een dergelijke natuurramp? „Na de ramp gaan er aan alle kanten stemmen op dat „er maar eens wat moet gebeurenêé Maar na een tijdje blijken de problemen zo groot te zijn dat die stemmen zwak ker worden De storm is letterlijk en figuurlijk gaan liggen, de mensen gaan terug naar hun verwoeste dor pen en men leeft weer verder 0 Zdu men ooit precies kunnen na gaan hoeveel levens de ramp geëist heeft? „Waarschijnlijk niet Het zal wel altijd bij schattingen blijven. Een uitgebreide burgerlijke stand zoals bij ons kent men niet Natuurlijk weet men in de dorpen wel ongeveer hoeveel mensen er wonen. maar meestal is er geen enkele overleven de om de autoriteiten hierover in te lichten". Hoe denkt men de daklozen op te vangen? „Het is met die bamboehuizen zo dat Je ze bij wijze van spreken net zo snel weer opbouwt als dat ze omver geblazen worden Maar het probleem is, dat er steeds minder bamboe komt. De overbevolking. Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aandelen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKZO. Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De spreiding over deze vijf vermindert uw risico. Dutch Internationals Fund D.I.F. is daarom: goed om mee te beginnen en het beste om mee door te gaan. Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in eiiecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. Ingenieur Visser heeft ontbossing in de hand ge werkt en bamboe wordt een schaars artikel. Dus duur. En geld is nu juist datgene wat de bewoner van Oost- Pakistan niet heeft. Men leeft van zelfverbouwde ryst en visvangst. Ver der verbouwt men jute voor de export Genoeg om van te leven maar men houdt niets over Daarom raken het land en de bevolking over deze natuurrampen steeds dieper in de moeilijkheden". In Rome worden op het ogen blik de laatste opnamen gemaakt voor de film 'Leonardo' In de film, die voor de televisie is op genomen, spelen circa driehon derd personen mee. De opnamen hebben i?i totaal acht maanden geduurd. Op deze foto een van de scènes uit ..Paradijsfeest". HEER EN VEEN <GPD> At je Keulen-Deelstra en Marten Hoekstra produceerden dinsdagavond in het ijsstadion „Thialf" in Heerenveen de snelste sprinttijden van het nog jon ge seizoen. Op de bikkelharde ijspiste reed wereldkampioene Atje Keulen de 500 meter in 46 sec., wat 0.7 sec. sneller was dan het baanrecord van Elly van de Brom. Marten Hoekstra vestigde een nieuw Vier startplaatsen? DEN HAAG (ANP) De deelne mers aan de 23ste internationale tulpenralley. die van maandag 26 tot en met donderdag 29 april 1971 wordt gehouden, zullen de keuze krij gen uit vermoedelijk vier start plaatsen. De rallye wordt weer ster- rit omdat de organisatoren terugke ren tot de oude formule die in 1959 werd verlaten waarbij in een aantal Europese plaatsen kon worden ge start, Met ingang van dat jaar werd het beginpunt tevens finishplaats van de rallye. Gedacht wordt aan Miinchen. Hannover. Londen en Rot terdam als startplaatsen. Een aan looproute voert de deelnemers snel naar het gemeenschappelijke tra. eet dat in de Vogezen be it en cl ravaan naar Jury en Franse Alpea voert. Ook volgend jaar zal de fi- nisch van de Tulpenrallye in Rotter dam zijn. Naast de tulpensterrit. die telt voor het Europese kampioen schap. komt er wederom een tulpen toertocht. De deelnemers daaraan volgen de wedstrijd van nabij. maar ryden een verkort parkoers waarin geen klassementsproeven en specia le etappes zijn opgenomen. persoonlijk record met een tijd van 41 3 Verder bleef alleen de Evropes0 en wereldkampioen Ard Schenk met 41.8 onder de 42 sec De openbaring van deze selectiewedstrijden was de 17-iarlge B-ltmior Jan He'da uit bet Friese Scharsterbrug. Hij reed de 500 meter in 42.5 en de 1500 meter in 2.16.2. Na de 500 meter beantwoordden de tijden op de 1500 meter niet hele maal aan de verwachtingen. Kanon nen als Ard Schenk. Kees Verkerk en Jan Bols forcrerd°n evenals de mees te. andere rijders niets. Bij de heren tromfeerde Piet Kleine uit Holland- scheveld in 2.13.3 vóór klassements- winnaar Jan Palsma uit Gorredyk. die 2 14.4 noteerde. Sijtje van der Lende uit Sonnega was by de dames de snelste in 2.35.0. Atje Keulen-Deelstra viel, maar ^*ou waarschijnlijk toch op een tijd boven die van Sijtje zyn uitgekomen. Conclusies mochten er nauwelijks getrokken worden uit deze selectie wedstrijd. Er werden slechts enkele eventualiteiten eeschaoen. bijvoor beeld de bedreiging van de jeugdige rijders Piet Kleine en Jan Palsma voor de herenkernploeg Overigens wordt verwacht, dat zij dit jaar nog te licht bevonden zullen worden. ASUNCION (AP) Een rechter ln de Paraguavse hoofdstad Asunci on heeft opnieuw bevolen dat de Duitse oorlogsmisdadiger Joseph Mengele. ce beruchte kamparts van Auschwitz, moet worden gearre steerd. Voor zover men weet houdt Mengele zich ergens in de binnenlan den van Paraguay op. Het eerste ar restatiebevel was uitgegaan in 1962 maar had niets opgeleverd. Reeds eerder, in juni 1959. was zijn arres tatie gelast door een rechtbank te Freiburg in West-Duitland. De nieuwingeluide actie in Paraguay is het rechtstreekse gevolg van een on- langs in Israël gedane mededeling van de Westduitse president Heine- nann. dat zijn regering de uitleve- J ring door Paraguay van Mengele „al 1 *nige malen" had verzocht. Namens het ministerie van Binnen landse Zaken in Ansuncion was naar aanleiding hiervan op 11 no- i vember verklaard, dat de plaatselij ke autoriteiten aldaar niet op de hoogte waren geweest van het Duit se verzoek tot uitlevering In officiële Paraguyaanse krin gen heeft men nog nooit officieel toe gegeven dat de oorlogsmisdadiger in hun land woont. Geruchten willen dat Mengele in november 1959 in het geheim 't staatsburgerschap van Pa raguay heeft gekregen. Veel Duit sers die in Paraguay wonen staan nogal sceptisch ten aanzien van be richten over Mengele en waar die zou uithangen. Die rapporten en ge ruchten. aldus wordt geredeneerd, die nen alleen maar om de ware verblijf plaats van de man te verdoezelen. (Van onze parlementaire redactie» DEN HAAG (GPD) De fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer zal minister Bakker van Verkeer en Waterstaat ter ver antwoording roepen over zijn reis naar Zuid-Afrika. Dit heeft het so cialistische kamerlid Wierenga gis- teravond meegedeeld tijdens een ra- diouitzending van die politieke par tij. Volgens de PvdA Ls van de ge sprekken die de minister in Zuid- Afrika met de oppositie zou voeren niets terecht gekomen ondanks de uitdrukkelijke toezegging voor zijn vertrek. De heer Wierenga heeft dit gecon cludeerd uit een persbericht. Volgens welke de minister gezegd zou hebben zeer onder de indruk te zijn van het werk van de Zuldafrikaanse regering in het voor de Bantoes gereserveerde gebied Transkei Een beeld uit de dames voetbalwedstrijd tussen Randstad Sport en Stomp- wijkse Boys. die gisteravond op het LFC-terrein werd ge speeld: de Stompwijkse doel- vrouwe Sjanie van der Bosch slaat de bal weg voordat een van de Voorschotense aan- valsters gevaarlijk kan wor den. Eenmaal lukte haar dat niet fjk had er uit moeten komen, maar dat zag ik te laat en dat resulteerde halverwege de tweede helft in het winnende doelpunt: de vrije-verdedigster van Randstad Sport. Annie den Hollander schoot onverwacht fraai in. Daarvoor had zus Cvrrie den Hollander reeds tegen de lat geschoten („de boven- paal", volgens de Voorscho tense datnes) en datzelfde deed Elly Leenze in de slot fase nog eenmaal voor de Stompwijkse 'Boys'. Het was overigens een spor tief. maar nogal rommelig duel. waarin de dames vele steekjes lieten vallen. Even als in de eerder dit seizoen gespeelde ontmoeting gal de betere conditie en spelopvat ting van de jeugdiger Voor schotense speelsters de door slag. De dames-wedstrijd en de daarop volgende vriend schappelijke ontmoeting tus sen een bijna voltallig LFC en een incompleet Lugdu- num (4-1) trok mede door het sombere weer onge veer zeshonderd toeschou wers. De baten <f 400.-) kwa men ten goede van de twee maanden geleden door een windhoos getroffen en ern- stia gedupeerde vereniging Valken '68 (Foto LD/Holvast) Wereldtitel zwaargewicht DETROIT (AP) Vanavond verdedigt de wereldkampioen in het boksen zwaargewicht, de Amerikaan Joe Frazier, zyn ti tel tegen zijn landgenoot Bob Forster Frazier de absolute favo riet is een uniek man want hij is de eerste zwaargewiohl- wereldkampioen met een baard. En zijn baard Ls tien maanden oud. een centimeter of acht lang en volgens insiders hard en stekelig als die van een bok De heer Forster draagt een moderne hangsnor van het type waarmee zich vroeger de Tar taren sierden. Alleen al wat het uiterlijk van de beide heren betreft krijgt men vanavond m de Cobo-arena te Detroit een geveoht te zien zoals nooit te voren. De winnaar zal vermoedelijk uitkomen tegen Mohammed Ali. geboren Cassius Clay. Ten- n ins te als Clay wint van de Argentijn Oscar Bonaventuia. egen wie hij op 7 december in *Jew York in de ring verschijnt. In Amerikaanse bokskringen ïeerst de traditionele opvkttin»' dat boksers gladgeschoren ln de ring moeten verschijnen, maar j| nu is het toegestaan dat ook ztJ i( snorren en of baarden dragen ij, „als die er maar niet al te 1 rommelig uitzien". Wat dit betreft is ovei het uiterlijk van de boksers ook ge praat door medici, want een baard zou bijvoorbeeld in de weg kunnen zitten als er iemand aan het gelaat werd gewond. „Maar", verklaarde een autori teit op dit gebied, „in de mo derne geneeskunde hoeven wij bij operaties geen haar meer te verwijderen". Men verwacht dat de wed strijd in Detroit, aan recette en door radio- en televisierechten. 1.5 miljoen dollar zal opbrengen Frazier. die tot nu toe 25 be roepsgevechten heeft gewonnen (22 door knock out), krijgt hiervan 150.000 dollar of 10 procent van hetgeen binnen- UI komt, Forster 22,5 procent. Volleybal competitie LEIDEN De dames van Kange roes hebben twee nederlagen moeten Incasseren, die pas in een vijfde set hun aftekening kregen. Twee neder lagen ook. die met een tikkeltje meer veine, een tikkeltje meer conditie en vooral doorzettingsvermogen winst zouden hebben opgeleverd. Zaterdag verloor Kangeroes van Delta-Lloyd met de veelzeggende score 215, 158. 515. 1511 en 1215. In de 5 Mel-hal bleef Armada met nog kleinere marge in de meerderheid: 14—16. 15—12. 5—15 15—2 en 13—15. De wedstrijd tegen Delta-Lloyd stond op beslist hoger niveau dan de strijd tegen Armada. Delta-Lloyd was aanvallend en verdedigend een echte hoofdklasseformatie Tegen deze ploeg kwam Kangeroes tot sterk verweer Verweer dat zich ln een opzicht duidelijk onderscheidde van de tegenstand welke in de 5 Mei-hal werd geboden tegen Armada. Tegen Delta-Lloyd stond Kangeroes niet als aan de grond vastgeplakt. Dat resulteerde in een veel beter ver werken van de service. De fouten die daarbij toch nog de opbouw van de aanval verstoorden vonden hun oorzaak hoofdzakelijk in het slechte licht in de Apollo-hal. Overigens kwam het manco van de Kangeroes de defensie van het achterveld wel onmiskenbaar aan het licht. In beide "wedstrijden! In tegenstel ling echter 'tot de wedstrijd tegen Delta-Lloyd kon Kangeroes ln de 5 Mei-hal tegen Armada niet of spo radisch komen tot constante offen sieve tegendruk Was dat wel het ge val geweest dan zou de zege zeker in Leiden zijn gebleven, de fouten in de defensie gemaakt ten spijt. Daar kwam nog bi) dat Armada zich op de service „zeker" toonde. Op die .service kon een. zoals reeds gezegd, slecht bewegend Kangeroes geen I vaste pass produceren die de spel- verdelers mogelijkheden bood om de aanvallers Hanna Wang en Wil Goedhart regelmatig behoorlijk te lance ^e was er niet en kwp

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17