FLOOP „TRAGEDIE" IN YRIE ZEER ONZEKER VISSERS VERRASTDOOR GEBREK AAN RADIO'S AGENT/BEZORGER ompromis is nodig maar steeds minder waarschijnlijk 1 1 Executie in Ulster Paus voor rationele geboortebeperking Van Rosen: verkwanseld Biafra aan de oliemaatschappijen LEIDSCH DAGBLAD I* K A Dichtstbevolkte gebied ter wereld getroffen Politie van Minneapolis verijdelt een neger-komplot Betoging tegen de vogelvangst van de Belgen Syrië wil zich aansluiten bij de federatie NEDERLAND BIEDT HULP AAN PAKISTAN «pAO NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGTNA t (Van onze correspondent) IROET (GPD) Het verloop van de staatsgreep in Sy- eeft alles van een Arabische tragedie. Het moeizaam naar ookpunt brengen van de tegenstellingen is een directe ui- van de instelling die veel van de politieke teleurstelling Arabische wereld veroorzaakt: de neiging tot het nemen halve maatregelen, het sluiten van compromissen als geen romis mogelijk is en de sterke wil tot samenwerken om lf beter en dus de machtigste van te worden. Uiteindelijk ien beide partijen in hun hoop-op-winst niet ontkomen een definitieve scheiding en dat betekent dan in het po- e spel een bloedbad, zoals in Jordanië, in familieverhou- ii diepe haat en soms moord, of, in de minder nauwe re- tussen zakenlieden, hevige scheldpartijen en blijvende eide sterke mannen In Damas- lah el Jedid en Hafez Assad, d elkaar gebonden. Beiden zijn de minderheidsgroep der Ala- en gezamenlijk kunnen pi handhaven tegenover de gro- derheid van de bevolkingBei - jen in de staatsgreep van iw voorgangers verjaagd, maar tril sterker zijn dan de ander. ,zjjn op de hoogte van het af- eo van hun positie als er één maar niemand blijkt het oen voorkomen. De politieke Ogen van de achterban van el Jedid en Hafez Assad lopen oteen om een zo nauwe sa- rüng onderling tussen hen te rechtvaardigen, lotte is het maatschajjpijsys- ran Sowjet-Rusland i. Jeilijk it van de Verenigde Staten in stemming te brengen en om- iSalah el Jedid wil een ver- socialisering van de Syrische happywaarmee hy zich de ger toont van de orthodoxe ideologie, die haar basis in het nisme vindt. Daartoe heeft hy latregelen genomen: het par- t bezit werd beperkt, de han- beperkingen onderworpen, de i werden gesloten voor i kapitaal, voor samenwerking iep Heen de SowJ et-Unie geschikt Basis I tastte hij voor een belangrijk en basis aan van de Syrische ïappij. Wat in de huidige eco- Ij. ie moeilijkheden tot uiting J De prijzen stegen en de in- rd stopgezet. Deze moeilijkhe- rden nog meer op het reste- aantal kapitalisten afgewen- ®r" ortgeleden werd om de prys- 1 en van de primaire levensbe- i te compenseren besloten tot urverlaging van dertig procent '8D De huizen, wat betekende dat eigenaren minder inkomsten maar dat een grote groep ar- tevreden werd gesteld, zodat d reden hadden tot protest stijgende prijzen en er van Ie van de vakbonden en stu- geen demonstraties te ver en waren. toepassen van dit soort maat- i zou in normale omstandighe- einig gevaarlijk behoeven te mdat immers de grote groep I eerst tot protesteren bereid is, reden heeft tot ontevreden- )n. terwijl anderzijds de revolutie orden voortgedragen. Maar Sy- dl in een staat van oorlog, met er dat veel belangstelling heeft binnenlandse politiek. Dat le- heeft verliezen geleden die ïerden verwacht en die dus worden afgereageerd. Het meer wapens en om meer im deze wapens te kunnen ko- Maar vooral dat laatste is er door de economische repres- vertrouwen in een spoedig her- gering, omdat het gebrek aan rordt verweten aan de revolu- e binnenlandse politiek, waar- i voornaamste vertegenwoordi- og aandringen ook op acties die i verliezen zullen opleveren, dien is de zogenaamde revolu- e politiek verbonden met het dat de wapens aan het leger le- die van onvoldoende kwaliteit geacht. Terzijde van alle P"ie onderhandelingen over ïketten en de nieuwste ge svliegtuigen komt die ontevre- M misschien het best tot uiting pele kwesties als vrachtwagens iet leger. eind vorig Jaar werden alleen Le voertuigen ingevoerd. <u het warme klimaat van Sy- toest zeer veel reparatiewerk verricht. Als reactie hier op ondanks alle binding met Rus- de aankoop van Russische stopgezet en de legerleiding i keuze vallen op Mercedes- Igen. a Assad verteegnwoordiger et leger, is bij deze ontevreden van zijn achterban gedwongen ■afregelen om de eigen onder- e voorkomen. Aldus wordt zijn en medestander Salah el Je- r* vijand. Maar tegelijk ver- t hijzelf, omdat hij tot de min- Idsgroep der Alawieten be- die de meerderheid dan de tieten-moslims, regeert, die dat Wlen doen. Ook Hafez Assad beseft liet met Salah el Jedid gemak- is zich als een minderheids- 5 te hanohaven. Dit verklaart liet nog steeds voortdurende zoe- haar een compromis tussen Ha- Assad en Salah el Jedid en ook Ifrge zwijgen over de uitgevoer- "««ireep. Vrij Vooral de laatste echter moet con- sessies doen en veel van zijn revo lutionaire ideeën opgeven. Het leger wenst een vrije, economische poli tiek, nauwere banden met het Wes ten en zo mogelijk vrede met Israël om geen nieuwe klappen van het Is raëlische leger te moeten incasseren. Salah el Jedid is weinig geneigd tot toegeven. Hij heeft zich verzekerd van de steun van de militie van de Baath-party, studenten en Palestijn se commando's, die allen wapens be zitten en dus zijn positie daadwerke lijk kunnen verdedigen. Naar ver klaringen van steun aan Salah el Je did, die van deze zijde al zijn afge legd, moet worden verwacht dat zij deze wapens tegen het leger ook zul len gebruiken. Dat betekent bij de huidige tegen stellingen een bloedbad. Met het nog recente Jordaanse voorbeeld van bloedvergieten is dit voor Hafez As sad waarschijnlijk nog een andere reden om een compromis met Salah el Jedid te blijven nastreven. Maar in het afgelopen Jaar is er al zo vaak sprake geweest van een com promis. Het is daarom dat het hui dige streven naar een overeenkomst toch een inleiding tot de laatste scè ne van een tragedie kan zijn en die gaat veelal gepaard met het vloeien van bloed. Blunder Inmiddels mag al wel worden ge constateerd dat de Russische diplo matie in de Arabische wereld met de crisis in Syrië een nieuwe enorme blunder heeft gemaakt. Hoge Russi sche ambtenaren hebben een aantal zittingen van het centrale comité van de baath-partij bijgewoond. Zij waren dus op de hoogte van de moei- lykheden van zowel Salah el Jedid als Hafez Assad. Bij het spoedcon- gres van de baath-partij, dat alle po litieke moeilijkheden in Damscus had moeten oplossen, hebben zij zich vol ledig achter de links burgergroepe ringen geplaatst zonder rekening te houden met ontevredenheid van het leger. Ze hebben kennelijk geheel in lijn met hun eigen politieke sy steem gegokt dat de linkse groepe ringen in Syrië sterk genoeg zouden zijn om zich tegen het "rechtse le ger" te kunnen handhaven. Het te gendeel bleek. ROME (AP) Paus Paulus heeft gisteren bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van de voedsel- en landbouworganisa tie der V.N. vanuit Rome aangedrongen op rationele geboorte beperking, meer hulp voor de armen en het tegengaan van de bewapeningswedloop. In zijn toespraak bevestigde hy het absolute verbod van zijn kerk tegen de huidige antl-conceptie-methoden als een middel om het bevolkingspro bleem van de wereld op te lossen. Hij riep echter op tot verdere technolo gische en sociale vooruitgang welke een kunstmatige geboortebeperking leidt. Dit scheen ook een nieuwe aan sporing te zijn aan de geleerden om een kunstmatige gtboortebeperking te ontwikkelen welke voor de R.K. Kerk aanvaardbaar is. Hartstochtelyk drong hy aan op be perking van de vervuiling van "de lucht die wy inademen, het water dat wij drinken". Zijn oproep voor meer geld voor de ontwikkelingslanden, ging gepaard met een strenge veroordeling van de voortdurende groei van het aantal bommen, raketten en wapens. Hij her innerde eraan, dat hij reeds in 1967 in zijn encycliek "Populorum Pro- gresslo" gezegd had, dat deze voort durende bewapeningswedloop een on duldbaar schandaal is in een tijd, dat zoveel mensen honger lijden, behoef tig zijn en nog in onwetendheid zijn gedompeld. De Paus zei zich bewust te zijn dat internationale organisaties de geboor tebeperking toejuichen, omdat zij een radicale oplossing zou kunnen bren gen voor de problemen van de ont wikkelingslanden. "Wy moeten dit vandaag herhalen: van haar kant moedigt de kerk op elk terrein van 't menselijk handelen de wetenschap pelyke en technische vooruitgang aan maar zij maakt daarbij altijd aan spraak op eerbied voor de onschend bare rechten van de menselijke per soon wiens eerste hoeders de open bare autoriteiten zyn". R.K.-theologen nemen over het al gemeen aan, dat een pil welke de vrouwelijke menstruatiecyclus zo re gelt, dat de ovulatie op de dag af voorspeld kan worden zodat daar door de onthouding tot een minimum beperkt kan worden de goedkeu ring van het Vaticaan zou verkrijgen. In het centrum van de Ame rikaanse stad Denver, in de staat Colorado, heeft een klein wolken- krabbertje uit 't jaar 1890 plaats moeten maken voor de groot scheepse vernieuwing, waaraan het hart van de stad thans wordt onderworpen. Foto links: het ge bouw van de Interstate Trust in het beginstadium van de afbraak. Foto rechts: even later stortte het gebouw met donderend ge raas volledig ineen. MINNEAPOLIS (AFP) De politie van de Amerikaanse stad Minneapo lis heeft bekendgemaakt dat hy een complot van revolutionairen heeft verijdeld, dat voorzag in de ontvoe ring van de gouverneur van de staat Minnesota, Harold Levander en het kapen van een verkeersvliegtuig met het doel de vrijlating af te dwingen van Angela Davis en andere gevan gengehouden Zwarte Panters. Een actieplan van de revolutionairen zou bij toeval zijn gevonden in de zakken van een 20-jarige neger die vrijdag jl. werd gearresteerd op beschuldiging van het plegen van diefstal, het over vallen van een bank en poging tot moord. De arrestant had verscheidene no tities bij zich. Een daarvan vermeld de dat hij samen met nog enkele an deren plaatsen moest reserveren in een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij „United Airlines", sta ven dynamiet moest verzamelen, het toestel kapen, een losgeld vragen van 350.000 dollar in goud. de vrijlating eisen van opgesloten Zwarte Panters onder wie Angela Davis en Bobby Seale en daarna met hen het land verlaten. Een vette pijl op het vel pa pier verbond de woorden „de gevan genen bevrijden", de „gouver neur ontvoeren" en „het vliegtuig ka pen". Een andere notitie was be stemd voor de bemanning van het te kapen toestel. Ze vermeldde: „By de geringste poging ons tegen te houden blazen we het toestel met alle inzit tenden op". De politie vond ook een lijst met de namen van de gevange nen die in verschillende steden moes ten worden vrijgelaten. (Van onze speciale verslaggever Nasim Ahmed) DACCA (GPD) In het ramp gebied van Oost-Pakistan zijn 'giste ren de eerste gevallen van cholera ge signaleerd. tot verbijstering van alle hulpwerkers daar die voor de gigan tische taak staan de vele tienduizen den doden te begraven en levensmid delen .medicijnen, dekens, tenten en andere hulpgoederen voor meer dan een miljoen daklozen aan te voeren. Voor het eerst wordt ook officieel over meer dan 300.000 doden gespro ken. De cycloon die 't Gidjis-district in de Gangesdelta getroffen heeft. BELFAST (AP) In de overwe gend rooms-katholieke wijk Bally- murphy in Belfast zijn gisteren twee mannen vanuit een auto doodgescho- ten. De politie gelooft dat het 'een 1 interne executie van het verboden Ierse Republikeinse leger (IRA) be trof. Het IRA wil Ulster (Noord-Ier- Langs de mondingen van de Gan- land) by Ierland aansluiten. ges en de Bramapoetra leven 70 mil- woedde in een gebied dat het dichts- bevolkte ter wereld is. (Van onze correspondent STOCKHOLM (GPD) In een ge sprek met Carl-Gustav graaf von Rosen, de Zweedse piloot die des- tyds actief heeft deelgenomen aan dc verdediging van Biafra, verklaar de deze dat Zweden een van de landen is die in aanmerking komt voor politiek asiel voor generaal Ojoekwoe, de vroegere leider van Biafra. "Ik vind het onzinnig om te zeg gen dat Ojoekwoe gedwongen is uit Gabon te vertrekken. Er wordt wel druk op de regering in Gabon uit geoefend. maar als hy naar Zweden komt dan doet hy dat voor de voort zetting van de schoolopleiding van zyn kinderen en omdat hy weet dat hy in Zweden politiek asiel kan kry- gen", verklaarde Von Rosen. Het beste bewiis voor het feit dat Ojoekwoe zich nooit aan corruptie heeft schudig gemaakt, is volgens Von Rosen de weigering van Zwit serland de ex-leider politiek asiel te verlenen. „Als hy werkelijk zo cor rupt was geweest als sommige En gelse bladen hem beschreven heb ben, dan zou hy toch wel een paar miljoen op de bank hebben gehad in Zwitserland. Nu kan hij zich daar niet eens een huis permitteren en is daarom blykbaar minder welkom". Graaf Von Rosen besteedt het groot ste gedeelte van zyn tyd aan het ge ven van lezingen over de huidige crisissituatie in Afrika, waarbij hy de val van Biafra beschouwt als het begin van de revolutie in dit wereld deel. "Biafra", zei hy. "is verkwanseld aan de internationale oliemaatschap- pyen en het is dan ook begrypelyk dat de jeugd van vandaag die met iets dergelyks wordt geconfronteerd zich hiertegen verzet. Aan zyn idealisme heeft hy zoveel opgeofferd, dat kortgeleden het fa miliekasteel in Zuid-Zweden moest worden verkocht. Van de opbrengst kan hy nu weer een tyd zijn werk voortzetten. Von Rosen vocht in 1940 in Neder land tegen de bezetters, in Ethio pië tegen het fascisme en in de Fin se wereldoorlog tegen de Russen. In het vroegere Biafra trok hy tegen Nigerië ten stryde in eenpersoons- vliegtuigjes bewapend met raketten. ioen mensen (in heel Pakistan 120 I mllioen). Dat betekent dat er 1250 I inwoners per vierkante kilometer zUn. I In het Gindjis-district is de be- J volkingsdichtheid nog veel groter en Juist daar sloeg de ramp met zulk een hevigheid toe. dat kleine kust- I eilanden met grote bevolkingscentra I geheel weggevaagd werden. Het is een rampgebied by uitstek Deze cycloon is evenwel de ergste die i Oost-Pakistan in deze eeuw heeft meegemaakt, hoewel de stormvloeden I van de laatste tien jaren er ook niet om logen. In oktober 1960 was er een cycloon, die 14.000 mensenlevens eiste. Toen gingen de golven zo hoog. dat een vrachtschip hoog het land werd in- geslingerd. De eilanden Hatia en Rangati. die thans werden over stroomd, zyn ook in 1961 geteisterd. Dat kostte toen 1473 levens. In mei 1963 is Oost-Pakistan op nieuw getroffen. Er waren 11.942 slachtoffers. In 1965 werd het ge bied opnieuw tweemaal geteisterd. De eerste keer waren er 17.965 slacht offers., in december van dat jaar kwamen daar nog eens 900 doden by. De Golf van Bengalen is uiterma te visrijk, maar de miljoenen vissers die er leven, hebben nochtans een zo karig bestaan, dat zy hun fragiele vaartuigen niet kunnen uitrusten met radio. En dat zou in deze stormhoek van de wereld, waar de cyclonen zeer plotseling en uitermate verwoestend kunnen optreden, toch nodig zyn. Er bevinden zich aan de kust van Oost-Pakistan wel vier radio-stations, die waarschuwen by opkomend slecht weer, maar wat hebben vissers daaraan die buitengaats zyn met schepen zonder radio aan boord? De regering van Oost-Pakistan is voornemens een dyk op te werpen tegen de watervloeden, die 4500 km lang moet worden. Sommige gedeel ten worden drie meter hoog en vyf meter breed, maar met een dergely- ke beveiliging van het vaste land zyn de eilanden niet geholpen, die zich voor de kust bevinden en die steeds reddeloos aan de storm vloed zyn uitgelevefd. Wat Oost-Pakistan bovendien no dig heeft is geld. Zonder voldoende steun van buiten zal het land niet in staat zyn de noodzakelyke waterke ringen tot stand te brengen. De armoede van Oost-Pakistan is ouder dan de staat Pakistan zelf. De voornaamste oorzaak van het ontbre ken van communicatiemiddelen als wegen, spoorwegen, een radionet en andere hulpmiddelen, die in een zee gebied onmisbaar zyn is het feit. dat het land het langst door de Britse Oost-Indische Compagnie gekoloni seerd werd. Gezien de slechte verbindingen van het achterland, de enorme afstanden in het rampgebied en het verloren gaan van zoveel schepen, komt de hulpverlening slechte kreunend op gang. Uit Dacca gaat een kreet over de wereld, zoals destyds uit ons Zeeland klonk: help ons! Roofmoorden Vier leden van de militaire politie in de Braziliaanse staat Goias hebben bekend, dat zy de afgelopen twee jaar tien roof moorden hebben' gepleegd. Tot hun slachtoffers behoorden zes taxichauf feurs. Een zwager var een der moor denaars bracht hen by de politie aan, toen zy plannen beraamden om hun commandant en de met het on derzoek naar de moorden belaste commissaris te vermoorden. Zuidwest-Afrika De be heer schapscommissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren met 90 tegen 5 stem men en 5 onthoudingen een resolutie goedgekeurd, waarin wordt voorge steld, dat de Veiligheidsraad sancties uitvaardigt om Zuid-Afrika te dwin gen Zuidwest-Afrika te verlaten. Drie van de vyf permanente leden van de raad Groot-Brittanië, Frankryk en de Ver. Staten stemden tegen: de twee andere permanente leden Nationalistisch-China en de Sowjet- Unie stemden voor. BRUSSEL (ANP) In het af gelopen weekeinde hebben jongeren in Antwerpen een grootscheepse be toging tegen de vogelvangst in België op touw gezet. Op 't Antwerpse Groenplein werd een massale demon stratie gehouden, waar spandoe ken getoond werden met ojn. het op schrift „Europa beschermt België vernietigt", een verwyzing naar het Europese natuurbeschermingsjaar, waartoe de Raad van Europa de stoot heeft gegeven. In deze betoging toonde men ook grote houten krui sen. waarop aan touwtjes een vyf- tigtal dode spreeuwen en "n Vlaam se gaai werden meegedragen. Aan de gevel van een groot warenhuis werd een enorm spandoek opgehangen met het opschrift ..Stop de vogelvangst". In een pamflet dat ze onder het publiek verspreidden, wezen de jongeren erop dat in België, of schoon dit land al in 1902 het inter nationaal verdrag tot afschaffing van de vogelvangst bekrachtigde, jaarlyks toch nog 20.000 vogelvan gers 15 miljoen vogels vangen, doden en verhandelen. BEIROET (AP) Syrië's nieuwe sterke man luchtmaarschalk Assad heeft gisteravond officieel bekend gemaakt dat de regering van presi dent Attasi is afgezet. Hy kondigde aan dat Syrië zich als vierde partner wil aansluiten by de federatie die Egypte. Libië en Soe dan willen vormen, aldus radio-Da mascus. Assad liet voor radio-Damascus een verklaring voorlezen waarin hy zei de marxistische leiders van de so cialistische Baathparty „voorgoed" hun macht hadden verloren. DEN HAAG (ANP) De regering gaat hulp bieden by de ramp, die oost-Pakistan heeft getroffen. De volgende beslissingen zyn in middels genomen:. een bedrag van 1 miljoen gulden ls terstond ter beschikking gesteld, voor de aankoop en het transport van zuivelprodukten. Met het Rode Kruis is contact opgenomen teneinde voor transport en distributie zorg te dra gen; de regering heeft een bedrag van 2 miljoen gulden als gift aan de regering van Pakistan ter vrye beste ding beschikbaar gesteld voor de be- stryding van de uitgaven, die de re gering van Pakistan thans in het rampgebied moet doen de regering heeft haar perma nente vertegenwoordiger by de Euro pese Gemeenschappen te Brussel op dracht gegeven onverwyid en krach tig aan te dringen op behandeling van de Pakistaanse aanvraag voor graanhulp; de regering heeft de Pakistaanse regering meegedeeld, dat zy bereid is de bestaande afspraken en overeen komsten Inzake financiële en techni sche hulp terstond aan te passen in het licht van mogeiyke herziene prio riteiten die de regering van Pakistan onder de huidige zeer moeiiyke om standigheden zou wensen te formule ren. ADVERTENTIE WITTE SINGEL 1. LEIDEN Voor ons agentschap ZOETERWOUDE-DORP vragen wij nette boven 16 jaar, die zeer goed bekend is met de stra- tenloop in Hazerswoude, Zoeterwoude-Dorp. Bel voor een afspraak onze Inspecteur de heer J. C. van Rooden, telefoon 0171025041 toestel 26 van B.309.30 uur, privé 0U10—43123 of richt uw solli citatie aan de direktie Van het LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9