Curacao leeft in krotten IK DOE HET AL 25 JAAR ZO" Gezin met negen kinderen in een keet BRITSE UITVOER WEER GESTEGEN Caransa neemt Schiller over F5F" ELTAX mach* Nieuws van de universiteit Maatregelen tegen milieubederf in Hazerswoude J oor de Leidse kantonrechter Groot-metaal krijgt 5.65 pet meer loon Kamers te huur EERSTE MEDEWERKSTER SPEELGOED OUDSHOORN PAGINA 8 LfeiDfcOH DAGBLAD DINSDAG 17 NOVEMBER (Van onze correspondent) WILLEMSTAD (GPD) Een lage keet, niet ver van het centrum van Willemstad op Curasao, is het thuis'' voor een echtpaar met negen kinderen. Vader is werkloos. Onderstand f 1 7,50 per week. Daarvan moeten dan twee volwassenen en negen kinderen eten. De woning is opge trokken uit kistenplankjes, uitgeslagen kerosineblikken en karton. Alleen een hoek waar een bed staat is water proof. Als het regent vlucht de hele familie op en onder het bed. Huur: twaalf gulden. Een uitzonderlijk geval? Toen in 1962 een aanvang werd ge maakt met de Nederlandse finan ciële steun aan de Nederlandse Antillen, berekende men. dat er minstens 7000 krotten opgeruimd zouden moeten worden. Er zijn inmiddels 1500 volkswoningen verrezen, maar het aantal krot ten is er zeker niet minder op geworden De bevolk insexplosie op de Neder landse Antillen gaat in onvermin derde hevigheid voort. Geboortebe perking maakt tot nu toe geen schijn van kans in deze mannenmaatschap pij. Juist in de laagste sociale re gionen stijgt het aanzien van de man naar gelang het aantal kinde ren dat hij heeft verwekt. Hij heeft meestal niets anders om trots op te zijn. „Man power" heeft in Zuid- Amerika nu eenmaal een andere be tekenis dan in Nederland. Lag. ere eisen meestal zeer talrijk gezin moet le ven in een gammele ruimte van ca. 5x6 meter, wordt er ook aan cle mini male Antilliaanse wooneisen bij lan ge na niet meer voldaan Zo is er niet één gezin, er zijn er duizenden. Eén vertrek, dat dient als woonkamer, slaapkamer, keuken en w.c. geen water, geen riolering, elektriciteit is wel aanwezig, maar dikwijls afgesloten, omdat de licht- rekening niet betaald is: ,De kinde ren zijn het licht in huis mijn heer". Het gemis van een w.c. weegt het zwaarst. Bij de hutjes in de knoek (buitendistricten) is meestal nog wel een cactus of een bosje in de buurt. De krotbewoners in de stad zijn zelfs van dit voorrecht verstoken. Er is een blik. soms in een optrekje dat te- i gen de krot aanleunt, of anders in een hoek van het vertrek. Als het donker is. wordt het blik „ergens" I geleegd. Volkswoningen waren en zijn nog steeds, zij het in mindere mate dan voor 30 mei 1969. een machtig poli tiek wapen in handen van de Demo cratische Partij. Een krotbewoner, die in aanmerking wenst te komen voor een volkswoning, zal eerst de DP vlag moeten groeten. Ook degenen die huurschuld hadden, waren een willig werktuig in handen van de DP- pleiters. Het is zeker geen toeval, dat de volkswoningwijken hechte DP bolwerken zijn. Het klimaat van de Nederlandse Antillen brengt met zich mee. dat de j eisen die aan een woning gesteld moeten worden, lager kunnen liggen dan in Nederland. Maar als een De 1500 volkswoningen, die in de afgelopen Jaren zijn gebouwd, werden gefinancieerd uit de Nederlandse ont wikkelingshulp. Om de ergste geval len een menselijk onderdak te ver schaffen. zouden er in de naaste toe komst nog 5000 volkswoningen bij moeten komen. In ae Antillen wordt men echter huiverig om bü Neder land aan te kloppen. De Nederlandse regering ziet de volkswoningbouw niet als een sociaal maar als een renda- I bel project. Financieringshulp wordt Eigendom slechts verleend in de vorm van le- I ningen. De rentabiliteit van de volks- De hutjes in de ..knoek" zijn. op woningen is alleen in Nederland- I een enkele uitzondering na. eigen- j se theorie aanwezig. De bouwkos- dom van de bewoner. Eens per jaar. ten zijn inmiddels zo hoog opgelopen. tegen Kerstmis, krijgt de buitenkant <jat bij een rendabele exploitatie een verfje. Het interieur is meestal sober maar schoon. Een paar heili- De totale huurschuld loopt nu reeds in de miljoenen De begroting van het eilandgebied Curacao kampt ook zonder deze miljoenenlast al met een tekort van bijna 18 miljoen. Neder land hoeft zich geen illusies te ma ken over rentebetaling en aflossing van de leningen ten behoeve van de "rendabele" volkswoningbouw "Kas pa nos tur". een huis voor iedereen, onder deze naam is enkele maanden geleden op Curacao een ac- Huurschuld Krotwoningen: de armoede walmt je tegemoet. hij zich uit de directie zielzorg terug getrokken om zich uitsluitend bezig te houden met wat hij zelf noemt het "leger des heils werk". "Liturgie zonder brood heeft geen enkele zin", zegt hij. Via zijn stich ting "Pan pa mi ruman" «brood voor mijn broeder krijgen de allerarmsten iVan onze correspondent) LONDEN (GPD) Na de inflatie paniek. die de laatste dagen in Enge land heeft geheerst, kregen de Brit ten gisteren eindelijk weer eens goed nieuws. Uit de handelscijfers blijkt, dat Engeland export de laatste maand opnieuw is gestegen en dat de han delsbalans een overschot heeft van I 230 miljoen gulden. Volgens de minis- ter van industrie en handel, J. Da- vies. moet dit cijfer zelfs hoger zijn. Hü vertelde het Lagerhuis, dat de i meeste exporteurs te traag zijn met het opzenden van hun informaties. De Londense City reageerde uiter aard zeer positief op deze cijfers en in regeringskringen hoopt men. dat er althans voorlopig een einde zal ko men aan de paniek-verhalen over een i inflatie. Premier Edward Heath wei gerde gisteravond in een speech in de Londense Guild Hall tegen alle verwachtingen in zelfs het woord in flatie te gebruiken Onderdelen van de regerings stra tegie zijn volgens Heath de reorgani satie van het overheidsapparaat, het benerken van staatsuitgaven, de her vorming der sociale diensten, verla ging der belastingen en betere ar beidsrelaties. "Al deze kwesties zyn door ons aangepakt, zoals we in on ze verkiezingscampagne hadden be loofd. en zij zullen op de lange duur De heer D Plaizier, adjudant der Koninklijke Luchtmacht, heeft zijn titel „kampioen van Nederland Koninklijke Luchtmacht schermen op alle wa s" geprolongeerd. Tijdens de op de vliegbasis Leeuwarden ge houden titelgevechten werd hü onge slagen eerste op het wapen sabel, tweede op floret en derde op degen Brood voldoende, om het algehele kam pioenschap weer mee naar Hazers- woude te brengen. hun vruchten afwerpen", aldus Eq. ward Heath, die sprak ter gelegen, heid van de installatie van Londem nieuwe Lord Mayor. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit promoveerde vandaag de heer F. Haasbeek, als longarts verbon den aan het Ziekenhuis Ziekenzorg in Enschede, tot doctor in de genees kunde op het proefschrift: Enkele beschouwingen over de diagnostiek van ziekten met interpleuraal vocht. Promotor was prof. dr. J. Swieren- ga De heer A. G. Sciarone. weten- achappelük medewerker aan de Tech nische Hogeschool te Delft, promo veerde tot doctor in de letteren op een proefschrift getiteld .JLa place de l'adjectif en italien moderne" Promotor was prof. dr. S. Dresden. Het proefschrift is tot stand geko men onder leiding van prof. dr. L. Kukenheim Enz, die wegens ziekte niet als promotor kon optreden. De heer D. H. van Zyl. senior lec turer in de Regten te Johannesburg, promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid gepromoveerd op een proefschrift, getiteld "Die saakwaar- nemingsaksie as verrykjügsaktie in die Suid-Afrikaanse reg. 'n Regshis- toriese en regsvergelykende onder soek". Promotor was prof. mr. R. Feenstra. Prof. Van Hulst naar Londen Prof. dr. H C van de Hulst, hoog leraar in de theoretische sterrenkun de aan de Leidse Universiteit zal op uinodiging van de Royal Astronomi cal Society op vrüdag 13 november te London de George Darwin lectu re houden De titel van zün lezing is ..Cosmic Ray Electrons". Toen tien Jaar geleden werd be sloten, dat Nederland met ruimteon derzoek zou beginnen, werd voor Lei den de kosmische straling gekozen, omdat dit wetenschappelük aansloot bij de radlosterrenkunde. Inmiddels is het desbetreffende satellietexperi ment reeds ruim twee Jaar in een baan om de aarde. In zün lezing laat prof. Van de Hulst zien, hoe in verscheidene op zichten het verband tussen radioas- tronomie en ruimteonderzoek tot mooie resultaten leidt. Machteloosheid Op zaterdag 21 en zondag 22 no vember organiseert "Sanctus Augus- tinus" ln het "Eigen Huis". Rapen burg 24 te Leiden, een open. dat wil zeggen voor iedereen toegankelük, weekend met als thema 'Machte loosheid, wat doen we eraan?". De bedoeling van dit weekend is, dat de deelnemers direct in contact wor den gebracht met Leidse actiegroe pen en de problematiek, die er mee te maken heeft, waardoor zü zelf tot actie kunnen komen. Wie aan het weekend wil deelne men, kan zich opgeven bü Ed van Sprundel. bestuurskamer "Sanctus Augustinus", Rapenburg 24 te Lei den. telefoon 0171021531. loonklasse onmogelük op te brengen. Tot nu toe bedraagt de huur f 54.50 per maand en zelfs dit bedrag is voor de meeste bewoners een onmogehjk- heid. genbeelden en een foto van de Ko ningin behoren tot de vaste wand versiering. Het mag naar Europese begrippen klein en armoedig lüken. vooral de oudere bewoners voelen er zich gelukkig en tonen weinig animo voor een volkswoning. Anders is het met de krottenwij ken in en om Willemstad. De armoe de walmt je hier uit iedere deur te gemoet. Het hele krotten-complex is eigendom van eln paar Curaijaose notabelen. De huur varieert van tien tot twintig gulden. De meeste "krot ten hebben in de loop der jaren al duizenden guldens aan huurpennin gen opgebracht. Aan onderhoud wordt geen cent uitgegeven. De huis baas laat zich wüzeRjk niet zien in LEIDEN „Ik doe het al ruim 25 de steegjes waar hü zün kapitaalen het is altijd goed ge- geïnvesteerd heeft- Een potige incas- gaan til gewoon even de boom iedere vokswoning f80 huur per cao verpauperen. Ook geen volkswo- maand op zou moeten brengen Dit ning voor de ex-gevangene, voor ou- Is door de bewoners, merendeels den van dagen of voor dat vrouwtje werklozen en arbeiders in de laagste met een debiele zoon tie van start gegaan, om ook die krot- dagelijks gratis brood. Kas pa nos bewoners te helpen, die nooit voor j tur" wil hen ook een huisje geven, een volkswoning in aanmerking zul- j waarvan de huur niet hoger ligt dan len komen. Zoals die ongehuwde moe-die van het krot, waarin ze nu wonen, der van zeven kinderen, die in een j Pater Paul Brenneker wil op verschil- steegje in Otrabanda dag in dag uit lende plaatsen op Curacao een „care- een uitzichtloze strüd levert tegen da" van vijf huisjes laten boiro,i. armoede, honger en stank. Zü woont Het gaat hem niet alleen om die in de aanbouw van de ruïnes van een hu-s es. Belangrijker vindt hij. dat de garage. Enig meubilair een bed met toekomstige bewoners via een socia- een stuk karton erop en twee stoe len. Op de grond liggen wat vodden. De vader van de laatste twee kinde ren bracht nog wel eens wat geld. maar hij is al lange tijd niet versche nen. In een volkswoning is slechts ruim te voor gezinnen en niet voor het le ger ongehuwde moeders, d e on r HAZERSWOUDE B en W zfo van plan. om in 1971 maatregelen voor te bereiden, die het milieube. derf op alle terreinen zullen moeten tegengaan. Een en ander zal plaats vinden in samenwerking met de com. missie millieuhygiëne.Ten aanzien var. de vervuiling van vaarten en sloten zal een vrü forse aanpak worden ge- hanteerd. Concrete mededelingen kunnen. ondanks diverse be sprekingen en onderzoekingen, noj niet worden gedaan. In het invest teringsplan voor 1971 is een post pro memorie opgenomen Voor de bou* van een zuiveringsinstallatie jD Hazerswoude-dorp oost. de bou* hiervan komt voor rekening van het hoogheemraadschap Rijnland, Voorts staan op het programma: dj riolering van het dorp-oost: f 600.000: de aanschaffing van con tainers: f 10.000; baggcwerkzaamhe. den f75.000. In het investeringsprogramma voor 1971 wordt f 15.000 genoemd voor de restauratie van de Hazers- woudse gemeentetoren. Deze toren van de hervormde kerk aan het Raadhuisplein is in eigendom bij de gemeente Hazerswoude. Zij herbergt, onder meer de oudheidkamer. le begeleiding weer in de normale sa- AMSTERDAM <ANPi M. Caran- van de door N.V. Schiller aangegant menleving worden opgenomen. "Die sa en Co n.v. heeft een bod uitge- pensioenen heeft de Caransa-groep mensen moeten niet alleen uit de bracht op de aandelen van de hotel- j meegedeeld, dat hierin door de ver krotten. ze moeten ook uit de krot- maatschappij Schiller n.v., welk bod tenmentaliteit". intussen door alle aandeelhouders vol Een lokale tv-actie heeft f 100.000 ledig geaccepteerd is. Het bod is uit- opgebracht. Voor Curacao een uitzon- gebracht via het bankiershuis Ver- derlijk hoog bedrag. Hiermee kan hü meer en Co. vier careda's op poten zetten. Vier careda's betekent een woning voor Het aan het Rembrandtplein gele twintig gevallen, van wie men zelfs gen hotel-restaurantbedrüf zal op de niet kan zeggen dat ze in een krot normale wijze worden voortgezet, al- wonen. Het nog steeds groeiend ar- dus Vermeer en Co. De werkgelegen- Voor al die eenzame krotgevallen. chief van pater Brenneker herbergt heid voor 't ca 120 man tellende per- uie min of meer naast de gemeen schap zün gevallen is pater Brenne ker zijn actie "kas pa nos tur" be- helpen, zou ik minstens een miljoen gonnen. Enkele j«ren geleden heeft nodig hebben." nu reeds meer dan 300 krepeergeval- soneel blüft zonder meer gegaran- len. „Als ik al die mensen zou willen deerd De transactie heeft de volle dige instemming van de betrokken werknemersorganisaties. Ten aanzien koop van het bedryf geen enkele wij ziging zal worden gebracht. De overname zal geen directe in vloed op de bedrüfsvoering hebben, aldus een woordvoerder van Caran sa. Op wat langere termün zal mis schien een aanpassing van het beleid moeten plaatsvinden. Over de ver- koopprüs konden, gezien gemaakt* afspraken, geen mededelingen wor den verstrekt. Het pand waarin Schil Ier gevestigd is is het laatste van dt grotere panden op het Rembrandt* plein, welke nog niet in het bezit van Caransa waren. soloper neemt de honneurs waar. zou hier niet staan", verdedigde de menger aan chauffeur zich. „Als u voldoende afstand had be- „U had moeten remmen en omdat waard, zou u tüdig achter hebben u dat niet deed maar die zwenking j kunnen afremmen of uitwüken op als er verkeer aankomt". Aldus maakte, bent u nu eenmaal schul- en zou er niets aan de hand zün Door hun hoge plaats op de sociale verweer van een 47-jarige dig aan het hinderen van die ach- geweest", zo luidde de enige conclu en politieke tedder ztjn de K"*"- brandstoffenhajldelaar uit Zoe- teroprUdende auto", stelde de rechtersie die mr. Pos kon trekken. Omdat ploitanten onschendbaar voor de huurcommissie en voor de bepalingen terwoude. die gisteren voor de van de woningwet: „Onbewoonbaar j Leidse kantonrechter, mr. W. de verklaard" betekent meistal onver- Koning, terecht stond, omdat hij klaarbaar bewoond. het verkeer op de Noordbuurtweg Aan krotopruiming wordt nog niet Zoe terwoude in gevaar had ge- veel gedaan. De overheid heeft geen geld om de huiseigenaren schadeloos te stellen. Volkswoningen zün nog steeds een schaars artikel. Het heeft weinig zin een krot tegen de grond te buldozeren als de bewoners geen betere huisvesting geboden kan wor den. De krotbewoners die zo gelukkig is een volkswoning te bemachtigen, ziet zich al direct met nieuwe problemen geconfronteerd. De promotie van krot naar huis brengt met zich mee een huurverhoging van ca. f 15 voor een krot naar f 54,50 voor een volkswo ning. Stromend water in huis heeft als logisch gevolg: iedere maand een waterrekening f 1.50 per m3En melr lichtpunten betekenen een hoge re lichtrekening. Dit moet dan be taald worden van een weekloon, dat in vele gevallen schommelt tussen zestig en negentig gulden of van een onderstand van f 17.50. (Van onze correspondent 1 HAARLEM (GPD) Per 1 janua ri komt er 5.65 pet. loonsverhoging voor de groot-metaal. De verhoging bestaat uit de reële stüging van 2.75 pet. voor 1971, die bü het afsluiten van het meerjarig metaalcontract wa overeengekomen, en uit de prüsstü- ging in de periode half aprilhalf oktober van dit jaar. Voor die perio de wordt de aanpassing 2.9 pet. bracht. Op de avond van de 29ste juni. duwde hü lopende op de walkant met een vaarboom twee met kolen geladen schuitjes voort, waarbü hü de vaarboom een flink eind over het wegdek liet uitsteken. Een 25-jarige de man zelf al een flinke schade aan zün auto had opgelopen beperkte, hü zijn eis tot een geldboete van 100 gulden of 10 dagen. „Ik kon er toch niets aan doen", bleef verdachte vol houden Hoewel de bestuurder van die an dere auto onbekend was gebleven en ropaweg onder Zoeterwoude met zün I er verder geen getuigen waren, wilde daar teeenover. Uiteindelük werden beiden veroordeeld tot een boete van 25 gulden of 2 dagen. Lichtmast Een 46-jarige verfmenger uit Zoe- termeer voelde zich onschuldig. Hü stond terecht, omdat hij op de Eu- GEVRAAGD in kinderen flinke gezin met HULP IN DE HUISHOUDING J. F. Kennedyplantsoen 67 t.o. station Voorschoten, telef 01717—2113. auto zo sterk had geremd, dat de wa gen in een slip raakte en een licht- mast ramde. „Een voor mij rydende j auto remde plotseling sterk af omdat de bestuurder een afrit op wilde rü- j chauffeur uit Den Haag zag de vaar- I den. Ik moest ook remmen en raakte boom onverwacht voor zün daardoor in die slip", voerde de verf- vrachtwagen opdoemen, gooide met een reflexbeweging het stuur naar links om, wat weer tot gevolg had, dat een personenauto die hem net in haalde in de klem kwam en tegen een lantaarnpaal opreed. Dat het ditmaal niet goed ging met dat ..gewoon optillen", kwam volgens de kolenboer omdat hü heel even niet oplette. Verder vond hü dat de chauffeur best wat beter had kun nen opletten en hem toeterend had kunnen waarschuwen. Er zou dan niets aan de hand zün geweest. „Het was al büna donker. Hoe kon die chauffeur die vaarboom dan vanuit de verte tüdig genoeg zien", wilde mr. De Koning weten. „Zo erg donker was het nou ook weer niet" luidde het antwoord. De kantonrechter adviseerde ver dachte om deze methode van voort duwen voortaan maar achterwege te laten omdat dit gevaarlük is voor het verkeer. De kolenboer zei er al mee te zün gestopt. De officier van justitie mr. A. G. Pos, wees er in zün requisitoir ook nog eens op, dat deze wüze van voortduwen büzonder gevaarlijk was. Hü eiste een geldboete van 50 gul den of 5 dagen. De chauffeur aan wie ten laste was gelegd, dat hü dooY zün onverwachte draai naar links een inhalende auto had gehinderd, hoord eveneens een eis van 50 gul den of 5 dagen tegen zich uitspre ken. „Als hü (de brandstoffenhan- delaar) beter had opgelet en die boom had ingetrokken toen ik aankwam. de kantonrechter er wel rekening mee houden, dat die bestuurder ook niet helemaal vrüuit ging. Zün von nis luidde 40 gulden of 4 dagen. Een 46-jarige havenmeester uit Oude Wetering gaf volmondig toe, dat hij zeer dom had gemanoeu vreerd. Hy stond voor de kan tonrechter omdat hü met een be stelauto schuin achteruit het West einde te Roelofarendsveen was over gestoken en daarbü tegen een brom fietster was opgebotst. „Achteruit rüden is altüd bijzon der riskant en gevaarlük" wees de of ficier terecht. De bromfietster had bü de botsing nogal wat letsel opge lopen en werd geruime tüd op non- actief gesteld. Mede hierdoor bepaal de mr. Pos zün eis op 100 gulden of 10 dagen. „Ik ben inderdaad zeer dom ge weest". gaf verdachte nogmaals toe. Hij pleitte voor uiterste clementie omdat zün financiële toestand op 't moment niet rooskleurig was. Omdat verdachte nog een blanco strafregister had kwam de rechter hem in ruime mate tegemoet en vonniste met 70 gulden of 7 dagen. Verdachte vond het toch nog w: hoop geld. ..Verder kan ik toch echt niet gaan", zo wees de kanton rechter een nog milder vonnis van de hand. Abrupt Een 65-jarige chef-monteur ui! Dordrecht stond voor de balie omda: hü op de Rhüngeesterstraatweg zijn auto voor een zebrapad zo abrupt en sterk afremde, dat de bestuurder van een hem achteropkomende auto bo ven hem schoot. „Volgens getuigen remde u zonder enige noodzaak want op het zebra pad liep geen enkele voetgan ger", zo merkte de kantorechter op „Nee. dat was ook zo. maar ik stop te gewoontegetrouw toch maar". verdachte ten antwoord. Het ging hem 30 gulden kosten, ni een eis van 40 gulden. Met ingang van 1 dec. '70 zün op zeer goede en rustige stand aan het Rün- en Schie- kanaal nabü de Wilhelmina- brug 3 modern ingerichte ka mers te huur. Allen zün voor zien van een balcon. 'c.v., koud en warm water, koel- i kastje met evt. een kook- plaatje en gebr. van tel. tegen vergoeding; echter geen ge bruik van keuken badk. en garage, er ls in de nabüe omg. een bushalte van een uur dienst. De huren van de kamers zün resp. f 275,f 225.en f 175 pm. plus een borg som van 1 maand huur. Reflectanten kunnen schrü- ven onder no. 56020 of tel. contact opnemen, uitsluitend donderdagavond 19 nov. tus sen 20 en 22 uur. Tel. 41155. N.V. INGENIEURSBUREAU VOOR GRONDMECHANICA EN GEODESIE vraagt voor het HOOFDKANTOOR te LEIDSCHENDAM een voor het DIRECTIE-SECRETARIAAT. GEBODEN wordt: een prettige werkkring op een kleine afdeling. Goede salariëring en gunstige secundaire ar beidsvoorwaarden. GEVRAAGD wordt: Een behoorlijke algemene ontwikkeling. Kennis der moderne talen. Ervaring in typen en steno. Sollicitaties te richten aan: N.V. FUGRO, Afd. Personeelszaken; Voorburgseweg 39; Postbus 63; Leidschendam 2131; tel. 017618940. CASH EN CARRY voor goedkoper en beter speelgoed. Komt dat zien Haarlemmorstr. 160, Leidfi Telefoon 25799 gv?| TAXI V TEL. 22513 TEL. 22444 Rectificatie BERICHT VAN INZET In de advertentie van zatsfl dag jj. stond het pand Dec-J mastraat 10/10a geprüsd f 8 000,— dit moet f 5000.—.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8