Ramp Oost-Pakistan onvoorstelbaar 10NDERDDUIZEND DODEN aad van Gerzon neemt ontslag Minister Polak dreigt N.V.S.H. te verbieden [LG2 I ROESTVRIJ Mm mhViï MANTEL SPECIALIST vandaag Verbindingen vernield MANTELS onn zeer weden aakkoord iet Polen HAMVRAAG Onbestendig de grote specialist is uiteraard de Geen goedkeuring statutenwijziging LOENA-17 IN BAAN OM MAAN Ontslag voor 150 stafleden bij De Gruyter (Due/ Qlü teutvo pgericht I maart 1 ft60 MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 No. 33250 LEIDSCH DAGBLAD O. Koopman ^^jacteur: Drs. J. R. Soetonhorsb DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 116,15 per kwartaal f postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 )NN (GPD) "Zeer tevreden" regering in Bonn, volgens haar rdroerder Conrad Ahlers, over «rdragtekst die minister Scheel Sens Poolse collega Jendrychows- jterdagochtend vroeL (na een it vergaderen) in Warschau keurden. Vandaag en morgen trwerpt een redactiecommissie de en bijbehorende documenten een laatste onderzoek, waarna ree ministers het verdrag woens- paraferen. kern vormt de bepaling om- de Oder/Neisse-lijn als Polens grens. De formulering daarvan ongeveer de volgende zijn: "De Oder en Neisse gevormde waarvan het verloop in Pots- is vastgelegd, vormt de west- van Polen". Het is een com- is. De Polen hebben verlangd Bonn de huidige grens met zo- voorden als definitief zou er- DACCA (Reuter, AP) Vanmiddag bestond nog steeds geen nauwkeurig overzicht van het aantal slacht offers van de vloedgolf die afgelopen vrijdag de tweehon derd eilandjes in de monding van de Ganges voor de kust van Oost-Pakistan overspoelde. Hoewel de hulpverlening aan de getroffen gebieden op gang begint te komen en al een aantal medische teams op de grootste eilanden ope reert, wordt het aantal doden nog steeds bij benadering van honderdduizenden uitgedrukt. Dc regeringsinstanties in de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca houden nog steeds vast aan het aantal geborgen doden. Vanochtend bedroeg dat bijna 42.000. Maar onofficieel noemen de autoriteiten aantallen, die variëren tussen de 100.000 tot 300.000. Volgens de officiële volkstelling van 1961 telden de vier grootste eilanden in de Baai van Bengalen ongeveer 1.400.000 inivoners. Sommige func tionarissen menen dat de bevolking van de eilanden met de helft verminderd is. De verbindingen met de betrokken streek zijn nog pas voorlopig her steld. Hoewel men in Dacca met man en macht werkt is er nog nauwejijks sprake van een goed gecoördineerde hulpverlening. Voor berichten over de toes?and is men aangewezen op Twee (slechte) foto's uit het Oostpakistaanse rampgebied. De ze eerste beelden tonen links een in Chittagong volledig verwoest huis. De bewoners zoeken wan hopig tussen de resten. Onder: 'n hangbrug vernield in het water ling end. de verslagen van ooggetuigen, die melden dat in de monding van de Ganges de lichamen van duizenden mensen en dieren drijven. Ook bet oppervlak van andere rivieren die op de Golf van Bengalen uitkomen zou zün bedekt met de lichamen van doden. De politici stevenen met grote animo op het verkiezingsjaar 1971 af. Hamvraag op het moment is: trekt de Partij van de Arbeid de resolutie tegen de KVP in? Als dat gebeurt, zijn de socialisten weer volop in de running om een kabinet te formeren tezamen met de drie christelijke partijen. Want in de afgelopen vier jaar hebben de leiders van de KVP, CHU en ARP met succes gema noeuvreerd in de richting van een Nederlandse christen-democra- j tische partij, die door de omvang j een centrale plaats gaat innemen I in de Nederlandse politiek. Dat is niet bepaald bevorderlijk voor de duidelijkheid. Want in j plaats van een „twee deling" heeft er nu een ,,drie deling" plaats gevonden. Links de socia listen, rechts de liberalen en in het midden een christen-demo cratisch blok. En om niet uit de I boot te vallen, moeten de libera- I len en socialisten moeite doen om zich te richten op de christen democraten. Moeilijke zaken wor den in ijskasten geschoven. Interessanter dan de punten van overeenkomst in plannen en wensen zijn dan ook de verschil- len. Bijvoorbeeld op het gebied van gezagshandhaving, bijvoor- j beeld op het gebied van de zede- I lijkheidswetgeving. Uit zo'n verge- I lijking zou wel eens kunnen blij ken. dat de KVP dichter staat bij PvdA en WD dan bij de andere I christelijke partijen. Maar bij dat i aanscherpen van de verschillen heeft men in het christelijk-poli- I rieke kamp nu geen belang. Van- I daar dat er een verdoezeling volgt, die het voor velen moeilijk i maakt om het spoor nog te Vol gen. Beg] raven [STERDAM (ANP) Drie com- irissen van gebr. Gerzon's Mo- igazünen hebben hun functie gelegd, omdat zij zich niet kun- verenigen met het toekomstige i en de twee overige commissa- ii, wier grote pakketten aande- z(jn overgenomen door GBS-Be- (C. de Ruiter3, hebben hun tie eveneens neergelegd, commissarissen die wegens ver- van mening over het beleid uit ten zijn mr. J. Nijenbranding De N H. van Heek en mr.H. van en. De andere twee zijn mevr. !oronel-Reiss en dr. J. van Beu- in. De plaats van directeur drs. J. van Herwerden, die om leef- iredenen zal aftreden wordt hoogs rschijnlijk ingenomen door de De Ruiter zelf, zo verklaarde woordvoerder van Gerzon. 34 november wordt een buiten- ie aandeelhoudersvergadering gehouden, waarin drie nieuwe com missarissen en een nieuwe directeur zullen worden benoemd. De overige twee directieleden, de heren E. L. Wolff en B. G. Hecht blijven in func tie. Naar de directie van n.v. Gebrs. Bischoff te Zaandam meedeelt is van directiewege een brief aan het lei dinggevend personeel uitgegaan waar in twijfel wordt geuit aan het door gaan van de transactie met G.B.S.- Beheer (de heer C. de Ruiter). In de brief wordt iedereen opgeroepen zijn beste krachten aan het bedrijf te blij ven geven. Directeur W. A. A. Bis- schoff zei opnieuw, dat Bischoff zon der G.B.S.-Beheer zeker bestaanskan- sen heeft. ADVERTENTIE iw auto is de beste anti roest- behandeling waard, bel nu ML-Tectyl-Servic» „DE VINK" •1110-43890 b.g.g. 017513147 Bilt verwacht van vanmiddag morgenmiddag half tot zwaar be- met vooral aanvankelijk regen. b,-ige tot krachtige, aan de kust nog harde zuidelijk® wind, la dend naar west. Minder kou- Dwht, morgen overdag ongeveer temperaturen als vandaag. Smaakt om 12.40) 17 november k®op: 8.03 uur; onder: 16.47 uur. °P: 19.57 uur; onder: 12.40 uur. ■oogwater te Katwijk te 5.31 en J aur, laag water te 1.21 en 13.38 UTRECHT (GPD) De NVSH krijgt geen koninklijke goedkeuring voor een statutenwijziging waarmee de leeftijds grens voor het lidmaatschap zou worden afgeschaft. De minis ter van Justitie, prof. mr. C. H. F. Polak, heeft bovendien ge dreigd de NVSH te zullen verbieden wanneer de vereniging de activiteiten niet spoedig tot de feitelijke voorlichting be perkt. NVSH-voorzitter dr. G. Smit, die zaterdag tijdens het verenigings congres in Utrecht een verslag van de besprekingen op het ministerie uit bracht. zei dat minister Polak de pu- blikaties in het blad Sextant als een ondermijning van het ouderlijk ge zag en een aansporing tot het ple gen van strafbare feiten beschouwt. BOCHUM (AP) De Loena-17, de Russische maanrobot die dinsdag is gelanceerd, ls gisteren in een baan om de maan gekomen, zo meldt het ruimte-observatorium in Bochum, West-Duitsland. Er zün geen büzon- derheden bekendgemaakt over de ta ken van de Loena-17. De minister die halverwege het on derhoud het gesprek liet voortzet ten door staatssecretaris prof. dr. D. Wiersma vond dat de NVSH te ver was gegaan door: medewerking te verlenen aan het uitdelen van condooms door de Dolle Min a's: de opname van partnerruil- en vriendenadvertenties in Sextant-Con tact; de keuze van een voorplaat met 'n verborgen sadistisch karakter voor het oktobernummer van Sextant en de publikaties over sexuele con tacten met minderjarigen. Intimidatie De eis van de minister dat de NVSH weer binnen de grenzen van de strikte geboorteregelingsvoorlich ting moet terugkeren werd door de congresgangers met grote veront waardiging van de hand gewezen. Voorzitter Smit noemde de argu mentatie van de minister volslagen belachelük en zag in de bezorgdheid van de bewindsman een bewüs dat de zedenmeesters van het ministerie van Justitie de klok op zün minst vüftig Jaar proberen terug te zetten. Oud-voorzitster Mary Zeldenrust- Noordanus. die het congres als ere- gaste bywoonde, beschouwde 't drei gement van de minister alleen maar een dwaze poging om de NVSH te in timideren. „Wanneer minister Polak soms mocht denken dat wü nu ühngs terugkrabbelen dan heeft hü het mis. want wü gaan gewoon door", aldus Mary Zeldenrust-Noordanus. DEN BOSCH (GPD) Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zullen ongeveer 150 staffunctionaris sen uit het bedrüf van P de Gruyter en Zoon in Den Bosch binnen af zienbare tüd moeten verdwünen. De vakbonden zouden over dit besluit af gelopen vrüdag reeds zün ingelicht. Het ligt in de bedoeling vanmiddag in breder verband, onder meer aan het adres van de betrokkenen, hier over uitsluitsel te geven Aangeno men mag worden dat dit ontslag van zoveel leidinggevende figuren direkt verband houdt met overneming van De Gruyter en Zoon door de Steen kolen Handels Vereniging in Utrecht. Utrecht. Een andere ooggetuige die het ge bied bezocht vertelde dat er niet ge noeg overlevenden zün om de doden te begraven. Hij constateerde dat in de dorpen de mensen die de ramp hadden overleefd wezenloos rondlie pen Een Brits ingenieur die een vliegtocht maakte over duizenden i vierkante kilometers van 't rampge bied. samen met een Amerikaanse waterbouwkundige deskundige rap porteerde leven te hebben gezien, j maar dat er zich op de grond merk waardig weinig bewoog. Inmiddels tracht men in Dacca een antwoord te vinden op de vraag hoe het mogelük was dat het aantal slachtoffers zo hoog is. Het hoge dodencyfer wordt vooral toegeschre ven aan de gebrekkige waarschuwing. Volgens functionarissen was er ge waarschuwd voor ernstig gevaar maar had de orkaan sneller toege- s.a^en dan verwacht was en voordat de waarschuwing stormkracht 10 kon worden uitgezonden In het zwaarst getroffen gebied i_nd het district Noachali aan de kust bereikte de orkaan snelheden tot 240 kilometer j per uur en de golven die landin waarts raasden waren daar zes meter j hoog. Er werkte in het gebied een j groot aantal seizoenarbeiders die hielpen met de rüstoogst. De golven 1 raasden over een vüf meter hoge dam. Achter de dam werkten boeren I op het land. Zü werden over een enorme afstand meegesleurd. Een piloot die over het land vloog zag on geveer 800 lichamen voor en achter de dam. die al in ontbinding ver keerden. De kust van Bengalen ls al dikwyls door wervelstormen geteisterd, maar men moet tot 1773 teruggaan voor een ramp van deze omvang. Toen zouden 300.000 mensen om het leven zün gekomen. Sinds Pakistan in 1947 onafhankelük werd is de orkaan van 1965, die meer dan 20.000 slachtoffers vergde, de ergste geweest. Vrees De aanvanxelüke vrees dat de vloedgolf ook 20.000 hindoe-pelgrims op het eiland Doeba had gedood blükt niet bewaarheid te zün. Toen reddingsploegen het eiland bezochten bleken de pelgrims nagenoeg onge deerd. Ook Amerikaanse deskundigen van de Wereldbank en het Ameri kaanse bureau voor Internationale Ontwikkeling die in een boot op weg waren toen de orkaan toesloeg blü- ken de vloedgolf te hebben overleefd. De piloot die hen ontdekte vertelde dat het gebied waarover hü was ge vlogen er erger aan toe was dan hü had gedacht. Langs de wegen alleen al lagen volgens zün schatting zeker 3.00" doden. De hulpverleningsinstanties hebben het rampgebied in drie zones ver deeld. Op bevel van president Jach- ja Khan die zich op het moment van de ramp toevallig in Oo6t-Pakistan bevond is met alles wat varen kan op weg gegaan naar het rampgebied. Functionarissen van het Pakistaanse Rode Kruis, de Rode Halve Maan menen echter dat effectieve hulp zonder steun van zusterorganisaties niet mogelük kan zün. De Liga van Rodekruisvereniging in Genève noemt in een telegram aan de aangesloten organisaties het gebeurde in Pakistan een ramp zonder weerga. De Liga doet een beroep op onmiddellükt hulp. 18 PAGINA'S Kampen bij branden als destijds in het Brusselse warenhuis 1 'In novation en kortgeleden in een Franse danszaal kunnen ook in Leiden voorkomen. Brandweer commandant A. Broeshart moet dat helaas toegeven. Het is met de nooduitgangen droevig gesteld. Vooral in de Sint-Nicolaastüd, als alle ruimte nodig is voor de op slag van goederen. STADSPAGINA De V.V.D. accepteert In de vol gende regeringsperiode een stij ging van de overheidsuitgaven. Het is één van de vele kreten, die in het afgelopen weekeinde van. het rumoerige politieke front doordrong PAGINA 5 Mosje Dajan vraagt zich in een tweede artikel af: een nutteloze oorlog of een blyvende vrede? PAGINA 6 „Litteris" is weer eens op de ko mische toer gegaan PAGINA 13 En natuurlyk de maandagse dosis sport. Zes pagina's sportieve we derwaardigheden. Naast de be taalde voetballers krügen ook de amateurs grote aandacht. Met uit deze contreien als hoofdschotel de derby Lugdunum—UVS. Zowaar: 1—0 Uit het Leidsch Dagblad uit 16 November 1870: Z. K. H. Prins Alexander heeft gisteravond de voor stelling bijgewoond van Don Juan, door het Hoogduitsche Operagezelschap in den Leidschen Schouwburg gege ven. Burgem. en Weth. van Lei den doen te weten, dat eer lang zal worden overgegaan tot de benoeming van een l- en hulponderwijzer in de Fransche Taal aan de openb school der tweede klasse iongens. op eene jaarwedde van f 600 's iaars. Bewijsstuk ken in te zenden aan B. en W. te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1