tppen en miniatuurautootjes beheersen speelgoedmarkt HOLLEND MATERIEEL ZOALS .ECHTE" AUTO Consumentenbond signaleert dubieus speelgoed Maand van geven is in zicht Speelgoedmeter: Voor ouders die niet meer weten Onjuiste berichten over de visaanvoer Kritisch bekeken Leuk maar vaak levensgevaarlijk SeiECTAS NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 10 (en niet duur) speelgoed voor kleuters: het al-oude vermaak van vlechten en verven, knip- mren. Houten speelgoedIn meer dan één opzicht „onver- woestbaar" en bovendien vaak attractief door vormgeving AAG (GPD) Terwijl de volwassen vrouwen westerse wereld zich moeizaam ontworstelen aan euwen opgelegde moederrol" grijpen hun doch- naar het substituu- van die rol: het spelen met n een poppenjaar". zeg joedmensen van een der ndse warenhuizen. Pop- verkocht, maar ze verste verte niet meer (impliceerde poppenkind Pop 1970 heeft synthe- scharnieren gewricht- idl- en maxikleding met hoeden, pruiken vaak praten, lopen en dankzij ingebouw- oonplaatjes. Voor zo'n imeen zullen de echte en nabij dertig gul- leertellen. or de meisjes, autootjes getjes. En dan niet de elektrische autorace- laatste seizoenen, maar (doch ook zeer snelle) tuurautootjes die niet een vliegwieltje maar iatuuraccu worden aan- jzen rondom twintig gul t elektrische autobaan- c, ook wel rutschbaan- met snel en vederlicht ootjes die via een start- hun baan worden ge- Verder zijn er tientallen spelletjes: om spelenderwijs - te leren rekenen, tekenen en spellen, of het aloude vermaak van vlechten en plakken, kleuren en knippen onder de knie te krijgen. Een Nederlandse fabrikant komt met een „reuzebox" voor de kleuter. Inhoud: prik-, tover-, kleur en teken blokjes en allerlei gereed schap voor plakken, knippen, lijmen en verven, alles bij elkaar voor bijna tien gulden. Wonderlijke ontdekking in de ja ren zeventig: het „gezinsspel" leeft nog, ondanks de moordende concur rentie van het tv-vermaak. Voor ouders die kans zien om zich af en toe een avond van het glazen scherm los te maken, zijn er diverse spellen, die groepsgewijs kunnen worden ge speeld. Vaak zijn ze geënt op het klassieke Monopoli. 1 Het goedkoopste speelgoedje dat in de baaierd van geschenken te ontdek ken valt is ec-.i klein vkje van plastic en metaal. Het kost een kwartje. Het duurste is waarschijn lijk het huisbiljart dat 'compleet met biljartballen, keus, krijt, water pas en stelschroevenvanaf twee honderddertig gulden te koop is. Op de speelgoedafdelingen van de grote warenhuizen wordt de show op het ogenblik gestolen door de "elek trische hondjes". speelgoedbees ten van pluche, die dankzij een bat- terijtje kunnen blaffen en kwispelen. I tegen prijzen die tussen de twaalf en twintig fulden liggen. En wie vroeger urenlang heeft gespeeld on er de veilige beschutting van een ouderwetse eettafel met afhangend kleed kan misschien de verleiding niet weerstaan om voor zijn kind de moderne versie van dit „huisje" te kopen. Dat is een tentje van wa terafstotend materiaal dat over een metalen frame wordt gehangen en voorzien is van een dakje, een op rolbare deur en een brievenbus. Snel op te zetten en even snel weer af te breken, zowel buitens- als binnens- 1 huis. autobaan Biders in speelgoedland •telling voor de elektri- »n op het ogenblik ta- de niet-elektrische auto- irentegen verwacht men root artikel" zullen wor- ÜDgsmogelijkheden om "en: bochten, loopings, springschansen. weg- 'ntggen en (voor men- enninologie nog kunnen kombochtgarnituur, een driedubelle looping en iller. Prijzengulle beginnen met een ge in ruim elf gulden en gaan tot geschenkdozen ne vijfenveertig gulden. ls het speelgoedwagen- rniet uitgeput. Voor kindertjes zijn er „on- autootjes van soepel 'VC. Volgens de fabri- zó sterk dat ze zelfs gaan als er een echte 1 rijdt. En zelfs de groot- mdaal zou geen kans zien N eraf te slopen. De be- modelautootjes worden door geraffineerd ge toet de wieltjes en een iek maakt autominia- Ceegbare portieren die ingewijden op dit ge- 5 i* «H O." van een model- DEN HAAG «GPD» Een goo- cheldoos, chemiedozen waarmee „echte" proeven kunnen worden ge nomen, elektrodozen die het spelen de kind vertr >wd moeten maken j met de elem aire begrippen der der elektroteci. ~ok, een „speelcompu- ter" die hetzelfde doet ten aanzien van de belangrijkste principes uit de computerwereld. Zo maar vier voorbeelden uit een ellenlange opsomming van speelgoed dat aan de vooravond van 5 decem ber in de winkels ligt opgetast. Het assortiment wordt ieder jaar groter, het kiezen van "het juiste speelgoed voor het juiste kind" elk jaar moei lijker. Enig houvast daarb\j biedt 1 de speelgoedmeter die in goede speel goedzaken ter inzage ligt en een i overzicht geeft van de speelgoedmo gelijkheden voor peuter/kleuters Jon gens meisjes van nul tot twaalf jaar en van de artikelen die zowel voor Jongens als voor meisjes geschikt zijn i van hamerbank en pieppop tot sjoelbak en badmintonspelMaar tijdig oriënteren is, gezien 't uitge breide assortiment, meer dan ooit noodzaak in dit speelgoedjaar-1970. Dat geldt vooral voor de (vele) ar tikelen met een sterk technische in slag zoals de bouwsystemen met allerlei uitbreidingsmogelijkheden transmissie-onderdelen, elektrische motortjes en wat dies meer zij). Al lemaal zeer fraai en intrigerend speelgoed waarbij echter op zeker ogenblik de vraag rijst of ze het technisch bevattingsvermogen van de meeste kinderen niet een beetje te boven gaan. Veel van dit "speelgoed" zal alleen maar tot z'n recht komen als het ge hanteerd wordt met assistentie van volwassenen. En als Pa geen grein tje interesse en gevoel voor techniek heeft, zit het er wel in dat Pietje met z'n mooie "technische speelgoed" volledig de mist in gaat. Jammer voor het kind en zonde van het geld, want dergelijke cadeaus behoren meestal niet tot de goedkoopste za ken. Wie echter bewust zoekt naar "speelgoed voor vader en zoon" «en er wat geld voor over heeft), kan dit jaar in de pakhuizen van Sinterklaas heel mooie en fijne dingen vinden. Vooral op het gebied van spoortrei nen, want dit speelgoed voor man- nen-van-alle-leeftijden beleeft op het ogenblik een duidelijke come-back. DEN HAAG «GPD» Vrien delijke poppetjes die van binnen uit venijnige ijzeren pinnen en draadjes bestaan, pistooltjes met scherpgepunte pluimen, speel goedhamers waar de kop ge makkelijk af schiet, telramen met slecht bevestigd staaldraad zijn enkele van de vele stuks speelgoed die de Consumenten bond heeft onderzocht. Aanleiding tot deze speurtocht naar „gevaarlijk speelgoed" wa ren destijds de alarmerende meldingen over kinderfornuisjes met spiritusblokjes die bedrieg lijk veel op suikerklontjes leken en door sommige kinderen dan ook prompt werden geconsu meerd. Na een oproep om meldingen van soortgelijk dubieus speel goed heeft de bond tijdens de afgelopen maanden verscheide ne reacties van consumen ten gekregen Een kleine opsom ming van onderzocht speelgoed waarmee kinderen gemakkelijk brokken kunnen maken: pop pen en speelgoedbeesten waar van de ledematen met scherpe pinnen aan de romp vast zit ten. rammelaars die gemakke lijk kunnen worden opengebro ken. waardoor de kogeltjes of kraaltjes eruit vallen, ramme laars van breekbaar hard plas tic die tegen de rand van kin derwagen of box kunnen wor den stukgeslagen. Ogen van poppen en speel goeddieren zijn vaak slecht be vestigd zodat kinderen ze ge makkelijk los kunnen peuteren en in de mond steken. Voor de kleintjes kunnen de miniatuur exemplaren uit stapeltonnetjes, de aan elastiek geregen speel goedfiguurtjes in kinderwagens en de metalen spiraalspanners van de zogenaamde box-trape zes gevaarlijk zijn. Verder speelden de onderzoekers van de Consumentenbond met een kin derfornuisje waarvan de wa- semkap tijdens het „koken" in brand dreigde te vliegen. Luchtdrukpistolen en soortge lijke artikelen worden soms zonder nadenken aan zelfs heel Jonge kinderen als „speelgoed" gegeven sommige winkeliers melden dat ze dergelijk speel tuig alleen maar verkopen aan tinderen die een toestemmings briefje van de ouders kunnen tonen. De Consumentenbond is ervan overtuigd dat er nog veel meer „gevaarlijk speelgoed" in om loop is dan het door haar tot nu toe gesignaleerde. Meldingen omtrent gevaarlijk speelgoed zijn dan ook nog steeds wel kom bij het secretariaat van de bond: Leeghwaterplein 26, Den Haag. fop dat Sinterklaas dit heeft gedacht aan de 11 flatkindertjes die zich *eer maar moeten ver te kamer of speelhal van tete meters oppervlakte, "toninste opvallend veel le<1" op de markt. Veel ~»rvan de nieuwste (om ik te maken) niet toaar rond van model tv-kijkers vinden htm teele terug in niet te inge- tozles die voor het plezie- Vin ruim drie gulden te tr°uwe beatlefans krij- maar zeker ver- l*n toch nog voorgescho- grote legpuzzleruim rr stukjes, a raison van gulden. DEN HAAG (GPD) Bij een aantal Nederlandse kindertjes zal Sinterklaas dit jaar een specta culair cadeau voor de deur zet ten: een echte" auto, nieuwste statussymbool in kinderland. Een plastic voertuig met een draag vermogen van zeventig kilogram, aangedreven door een droge accu die op gezette tijden via aansluiting op het lichtnet wordt bijgeladen. Het voertuig ko6t honderdzeventig gul den. is ongeveer een meter lang en haalt een snelheid van ruim drie ki lometer per uur ofwel bijna een me ter per seconde. Dat is dus niet zo verschrikkelijk snel, maar binnens kamers zal een kind tussen bankstel en wandmeubel toch moeilijk ermee uit de voeten kunnen. De mini-chauffeur is dus met zijn voertuigje aangewezen op het trot toir waar de voetgangers hem onge twijfeld met gemengde gevoelens zul len begroeten. We vroegen de me ning van mevrouw V. I. van der Does-Enthoven, voorzitster van de Nederlandse vereniging bescherming voetgangers. Haar reactie: "Alsje blieft niet met zo'n ding op de trot toirs. In een park of plantsoen is zo iets misschien aardig speelgoed, maar het hoort niet op de stoep. Zeker niet als een kind zonder toezicht erin rondrijdt". Mevrouw Van der Does denkt daar bij niet alleen aan het ri6ico van bot singen met bejaarde voetgangers die daardoor een lelijke val kunnen ma ken, maar ook aan het aantal onge vallen met kinderen die op "rollend speelgoed" rondrijden Een kind van vijf Jaar bijvoorbeeld kan op een step een snelheid van vijftien kilometer per uur bereiken, kinderen van zes zeven Jaar halen gemakkelijk twin tig kilometer per uur. Dat zijn snel heden waarbij een kind gemakkelijk van het trottoir schiet en er gebeu ren dan ook geregeld ongelukken waarbij kinderen met fietsjes en stepjes zijn betrokken. In het jaar 1968 zijn veertig kin deren tussen drie en zeven Jaar op deze manier dodelijk verongelukt, terwijl ruim driehonderd kinderen ernstig werden gewond alleen al bij ongelukken met fietsjes. "Veel ouders realiseren zich niet hoe gevaarlijk allerlei rollend speel goed op trottoirs is", zegt mevrouw Van der Does. "En wat die speel goedauto betreft: formeel mag Je in Nederland niet eens met zo'n mo torisch voortbewogen voertuig op de trottoirs rijden". Technisch speelgoed: Bouw systeem met ontelbare uitbrei dingsmogelijkheden waarbij klei ne mannetjes de hulp van grote mannen nodig zullen hebben. Meer vader-en-zoon speelgoed dan kinderspeelgoed! IJMUIDEN Aan de donderdag- markt werd er te IJmuiden aange voerd 2500 kilogram tongen, 150 stuks stijve kabeljauw, 60 kisten en 220 premiekisten wijting. 550 kist schol. 10 kisten tarbot, 100 kisten diversen, 700 kisten gul. Aan de donderdagmarkt werd te Scheveningen aangevoerd 50 kisten wijting. 250 kisten gul. 1000 kisten schol. 100 kisten varia en 1500 kilo gram tong. De aanvoer aan de donderdagmarkt ls voor velen een grote tegenvaller geworden, want via de bekende ka nalen was er te IJmuiden bekend ge maakt dat er vanuit de noordelijke Noordzee de KW 74 en VL 115 aan de markt zouden komen. Geen van beide schepen zijn echter op komen j dagen. Na informatie bleek van al deze berichtgevingen geen snars waar te zijn. Eén of ander heeft zeker iets uit zijn in de wandelgangen bekende duim gezogen- Dat dit nu niet bepaald bevorder lijk ls voor de handel, bleek wel uit het feit dat er door de exporteurs auto's waren besteld die nu hele maal niet meer van dienst konden zijn. De export naar Frankrijk was van daag maar zeer matig met inkopen, de rouwplechtigheden omtrent gene raal de Gaulle waren hier niet vreemd aan. Voor de aanvoerders van de klei ne gullen (die zich de laatste dagen voor de kust wel goed laten vangen) was het wel een grote teleurstelling dat de handel niet meer dan een goe de f 30 voor deze bijzonder lekkere gullen kon uitleggen. Hopelijk komt er de volgende dagen wel weer een paar guldentjes bovenop. Ondanks de korte gelegenheden die er vanwege het slechte weer zijn om te vissen, staan de meeste handela ren er wel versteld van dat er nog regelmatig zo'n hoeveelheid na wordt aangevoerd. •rtMö*»»

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19