e Wilbert-bewoners dagelijks creatief zijn bezig W inkelcentrum in Poelpolder ruim 2 miljoen gulden vergt Meijenaars voelen niets voor picknick-plaatsen Katwijks middenstand niet tevreden over de marktcommissie VERLIES VOOR „SALVO" duw M. M. Engberts-Meijer: Arbeidstherapie in verpleeghuis itwijk aan den Rijn levert verrassende resultaten op expositie gesloten boek enthousiast Speciaal spreekuur vvoouruinitezakeu Fontein in Boerenburg Handtekeningen (171) tijdens hearing aangeboden „maar" IDAG 12 NOVEMBER 1970 LETD8CH DAGBLAD (DOOR CEES COMBEE) I JK AAN DEN RIJN Creatief bezig zijn is een uit- ledicijn voor bejaarden. Ze vervelen zich niet meer, niet meer over elkaar en ze vergeten hun handicap Is geweldig. Vier jaar zijn we nu op deze wijze bezig woners, die een gemiddelde leeftijd van 80 jaar heb- esultaten zijn overweldigend. We zijn veel en veel m we ooit hadden durven hopen. Aan het woord is M. M. Engberts-Meijer, hoofd van de afdeling bezig- ipie van het tehuis voor bijzondere verzorging en ver- m behoevende bejaarden „De Wilbert aan de Over- iwijk aan den Rijn. Engberts-Meijer, die nu 6 ir omgaat met de onge- roners van dit tehuis iar gehandicapten, waar- geestelijk doet dit hen bezig zijn" met si genoegen. In het klein ien en nu werkt ze met krachten dagelijks in ie-zalen. Voor zover ze unelijk in staat zijn ko- l oners heel erg graag. Ze dit zelf bezig zijn heie zijn (terecht) trots op arbeidstherapie: Het is p te zien met r-telk een hun werkstukken nderen en kleinkinderen nderen en opvallend ze veel meer bezoek krij- at meeleven. Men kan bezoekuren ook eens over praten, dan over a Hfjes! p: jpen weekeinde werd in een expositie gehouden bezig zijn en het zich e vrye expressie. De be- het werk alleen zaterdag ch door de grote belang- st een deel van de zon- den genomen. .1( it bepaald met in de be lt 'erkstukken te verkopen, men het gedaan. Kinde- nirinrioron wilden graag of opa hadden ge- bezit hebben. Ze oe- aandrang op mevrouw dat zij overstag ging. de lopende band ver bedroeg enige maken, dat de Wilbert-bewoners van alle markten thuis zijn: weven, het maken van wandkleden, het vervaar digen van tegelmozaieken. emaille ren. het creëren van allerlei hand werken en het bezig zijn met potlood en penseel, waardoor schilderijen en tekeningen een gestalte krijgen. Wat. daarbij belangrijk is: bijna ales wordt gemaakt naar eigen ontwerp. Mevrouw Engberts-Meijer beslist Toen we begonnen waren het werk en de resultaten daarvan een geslo ten boek voor degenen, die het opzet ten en er mee bezig waren. Nu, na vier jaar. is duidelijk geworden, dat de gehandicapte medeburgers nog zo ontzaggelijk veel kan doen. De bewij zen daarvan liggen in "De Wilbert" voor het oprapen. De bewoners heb ben er zelf lol in. Ze staan te drin gen voor de therapiezalen, waar dit creatief bezig zijn in vrije expressie wordt beoefend. Het doel is de men sen een bepaalde volwaardigheid te rug te geven en te bewijzen, dat ieder mens nog beschikt over een stukje in het leven dat "goed" is. Wij pro beren de bewoners te overtuigen, dat zij met dat "stukje goed" iets kun nen en moeten doen. 't Is een genoegen voor een buiten staander de bewoners van "De Wil bert" creatief bezig te zien. Ze doen het met volle overgave. Wel een ver schil met vroeger, toen velen in de dagverblijven zaten te dutten en zich eigenlijk nergens voor interesseerden. Ze zijn weer wakker geworden en er varen, dat het leven zin heeft als men belangstelling toont voor en meedoet met de dingen van het dagelijkse le- Deze komen aan ven Er 2yn ware kunstenaars on<jei- I die gemiddeld 80-jarigen. Men moet van alles. Uit dat de werkstukken maar eens zien. Hun kon men duidelijk op- gedachten weten ze over te brengen op linnen of op papier. Handkleden om van te watertanden worden er gemaakt en schilderijen, die het oog van de meester verraden. Is het een wonder, dat er zoveel kopers en koopsters waren? Het tehuisbestuur is enthousiast over deze ontwikkeling, zegt mevrouw Engberts. die zich jarenlang heeft beijverd voor het welfare-werk van het Ned. Roode Kruis en als zodanig ook cursussen heeft opgezet en ge leid. Zy heeft dit werk al van kort na de oorlog gedaan en is er mee be zig geweest tot zij haar krachten op dit gebied belangeloos aan de bewo ners van „De Wilbert" ging geven. Twee heren dienen gaat moeilijk, want de ene ïydt dan onder de andere. Mevrouw Engberts vertelt tenslot te. dat ook aan degenen, die de gang naar de therapiezalen niet kunnen maken, wordt gedacht bedlegerigen. zieken en blinden, die de dag door moeten brengen in de dagverblijven. Zij worden bezig gehouden met on der andere handwerken en lezen Voor de blinden is er bovendien het gesproken boek. Op deze wyze kan niemand vereenzamen. Mevrouw M. M. Engberts- Meijer (rechts bekijkt met me vrouw A. Wouda-Van Wagten- donk enige werkstukken van De Wilbert-bewoners. (Foto LD J. v. Duun, Katwük a. Zee) Eenzaamheid is namelyk een van de ergste dingen in het bestaan van de mens en in het bijzonder van de bejaarde. Vooral in huizen, waar men zelfstandig kan zijn, komt veel eenzaamheid om de hoek kijken. In "De Wilbert" fleuren de bewoners door dat creatief bezig zyn weer op. Vooral omdat dit alles gaat in nau we samenwerking met de afdeling fysio-therapie. De mensen gaan er lichamelyk zichtbaar op vooruit. Het komt zelfs voor, dat er bewoners genezen naar huis worden gezonden. Machtig is dat, zegt mevrouw Eng berts, die van harte hoopt, dat zy dit werk nog heel lang zal kunnen en mogen doen. "Het zien van die ver- blydende resultaten doet je goed Je beseft iets voor je medemens te be tekenen. 't Zijn immers je naasten!" KATWIJK AAN ZEE De Chr. Middenstandsvereniging afd. Katwijk hield een ledenvergadering in Hotel "Riche" aan de Boulevard in Kat- wyk aan Zee. De voorzitter, de heer A. Noort. opende deze vergadering op de gebruikelijke wyze. In het bij zonder heette hy welkom de spre ker van deze avond. de heer Th. M Op 'i Veld. hoofd bedryfsvoor- lichtingsdienst van de Ondernemers Federatie In zyn openingswoord memoreer de de heer Vorst de moeilijkheden, die de detailzaken in de hedendaag se tijd doormaken De middenstand wordt hoe langer hoe meer in het nauw gedreven. Een en ander vindt zijn oorzaak, door de druk van ho gerhand. Er wordt over ons ge dacht. doch laat de middenstand zijn eigen broek maar ophalen, zei de voorzitter, die concludeerde, dat. door de middenstand de laatste jaren een pas-op-de-plaats is bereikt wat betreft de ontvangsten, dit In tegenstelling tot de achter ons liggende jaren, die regelmatig ver hoogde omzetten te zien gaven. Doch helaas zyn nu de uitgaven wel verder gestegen, zowel de zake lijke onkosten, eventueel handelsgoe deren etc. alsook de privé-uitgaven. Voor velen is deze tegenstelling géén <of weinig) hogere omzetten doch wel een verdere, vaak drasti sch" stnging van de onkosten, een reden om een klaagzang aan te hef fen. doch aangezien klagen alleen nooit 'n oplossing heeft gebracht, zullen velen er goed aan doen hun bedrijfsvoering ernstig onder de loupe te nemen Gezien de politiek van on ze huidige regering vreest de heer Voort voor vele problemen, daarvan Eén van de bewoonsters van spreken de besnoeiingen op vele het verpleeghuis ..De Wilbert" "DCnbart uitsaven boekdelen W« iaat haar kleindochters een door dienen ernstig over passende maat- haar gemaakt wandkleed zien regelen na te denken om de gevol- iFoto LD J. v. Duun, Katwijk a. Zee, «?n mx ze"' standigheid bewaren. 1 Hierna werd het woord gegeven aan de heer Op 't Veld, die sprak over: "Vandaag geen zaken meer doen op de manier van gisteren, en dan ho pen morgen nog steeds succes te hebben". Hy. begon zijn causerie met het uiteenzetten van de veran derde koopgewoonten van het pu bliek. Het is een eerste vereiste de ze koopgewoonte te kennen en te on derkennen. Voorts stond hy uitvoe rig stil by het type ondernemer, t.w. de groep die niet weet wat er ge beurd: de groep die weet wat er gebeurd, maar verder stil blijft zit ten en de groep, die eits laat gebeu ren "vandaag de beslissing nemen voor morgen". Ook de externe en interne facto ren van het zaken-doen werden let- KOUDEKERK AAN DEN RIJN Met ingang van november is door de burgemeester een apart spreekuur ingesteld voor "woonruimtezaken". Indien men de burgemeester wil spre ken over zaken betreffende woon ruimte kan men in het vervolg uit sluitend terecht op de laatste don derdag van de maand van 11 tot 12 uur v.m. Voor alle andere zaken blyft het normale spreekuur op dins dag van 1112 uur gehandhaafd. teriyk en figuuriyk uitvoerig be licht. Na de pauze werden de aanwezi gen in de gelegenheid gesteld tot het stellen van vragen, welke door spre ker werden beantwoord. Tydens de ze vergadering werd van de zyde der leden naar voren gebracht, dat er een onredelijkheidsfactor zit in de pas benoemde commissie voor markt- en middenstandswezen, om dat maar één afgevaardigde van de middenstand werd opgenomen, ter wijl uit het marktwezen, die maar één keer per week in Katwijk markt houdt ook een persoon werd be noemd Uiteindelyk hadden meerde re middenstanders in deze commis sie zitting moeten hebben. RIJPWETERING - In de volley bal wedstrijd SalvoAugustinus is het de thuisclub niet gelukt de pun ten in de wacht te slepen. In een hoog tempo speelden de bezoekers de Rypwetering-Oud Ade-combinatie in de eerste set naar een 15-9 nederlaag In de tweede set leek het er aan- vankelyk op dat Salvo het antwoord had gevonden. Het kwam zelfs met 86 voor Augustinus kwam hierna sterk terug en zo ging ook deze set met 1511 verloren. De derde set ging met 15—7 naar de bezoekers. Zodoende werd de einduitslag 03. NOORDWIJK Het Noordwijk- se waterleiding bedrijf bestond 15 juli vijftig jaar. Dit is intern op bescheiden wijze gevierd. Het col lege van B. en W. wü nu ook de bevolking bij de heugelijke feit betrekken. Daarom wil men een waterfontein in de woonwijk Boe renburg in de vijver naast het winkelcentrum. Naar de mening van het college wordt daarmee de leefbaarheid in dit dorpsge deelte zeer bevorderd. De fontein wordt voorzien van een onderwa terverlichting. De kosten worden geraamd op f 5750, BODEGRAVEN Aan het ein de van een zeer geanimeerde en druk bezochte hearing voor bewoners van de Meye, die het Bodegraafse ge meentebestuur in de Burgerzaal hield, kwam burgemeester mr J. J. Croles tot een persooniyke conclu sie: ..Als ik alle handtekeningen zie, die tegen het reconstructieplan zyn ingediend, dan zie ik persoonlijk maar één concluise. en wel deze: Laat de Meije zoals die nu is". De Meijenaars leken vrijwel een parig naar de Burgerzaal gekomen. In eerste „ronde kreeg men volop gelegenheid zyn bezwaren tegen het plan tot reconstructie van de weg onder woorden te brengen. Burge meester Croles had uiteengezet dat het nog slechts om een voorontwerp gaat, waarin oa. een vijftal picknick plaatsen en een groot aantal uitwijk- laatsen voor het verkeer zijn opge nomen. De weg zou drieëneenhalve meter breed moeten worden. Het eerste geluid leek nogal posi tief De drie boerenstandsorganisaties hadden zich gezamenlijk over het plan gebogen en hun woordvoerder. Martin Stolwijk, deelde mee. dat men de weg liever vier meter breed zag. zodat er minder uitwijkplaatsen zouden behoeven te komen. Diverse anderen ondersteunden dit later. Veel minder positief bleek de heer C. W Tewes. die zei dat de Meije nu op zondag al overstroomd wordt door auto's. Die picknickplaatsen zullen alleen maar als een magneet werken en de zaak nog verergeren. Er zal een onvoorstelbare verkeers chaos ontstaan. Hy kritiseerde ver der de situering van de picnick plaatsen tussen de huizen. Ze moe ten vry komen te liggen en niet naast iemands slaapkamer of tuin. De heer Van Putten zal als dra gend gevaar dat de bezoekers van de pickniokplaatsen straks zullen gaan zwemmen ln het ernstig vervuilde pol derwater. De heer J. Ph. Labordus deelde de meeste bezwaren, maar zag toch ook een lichtpuntje: „Als u deze pickniokplaatsen gaat aanleggen, denk dan ook aan onze Jeugd, die in de drukke Meye* totaal geen recrea tieruimte heeft. Bouw op een van de pickniokplaatsen een indianendorp en zet op andere wat speelmateriaal neer. Zelfs voor de wandelclub it de Meye momenteel onveilig". Al deze pleidooien werden op niet mis te verstane wyze onderstreept door mevrouw A. van der Putten- Eymans die een verzoekschrift aan bood om van het plan af te zien en dat was ondertekend door 171 Meye- naars van 21 Jaar of ouder. kels gepland waarboven 26 maisonet tes zullen worden gebouwd. Alle winkeliers, die momenteel in het noodwinkelcentrum een vestiging hebben, zullen ook in het perma nente centrum een plaats krijgen. Met de bouw van het complex is een bedrag van twee-en-een-half miljoen gulden gemoeid. De torenflats zullen aan het ge heel een dominerende plaats geven ln het hart van de Poelpolder, ver genoeg verwyderd van de andere flatgebouwen, die aan de rand van deze wyk zyn gebouwd. Bovendien zal het geheel nog boven de andere flats uitsteken, want er is een toren flat van acht en één van zes woon lagen. De gehele omgeving is in laag bouw gehouden en de nog te bouwen woningen in het openliggende ge deelte zullen eveneens ln laagbouw worden opgetrokken. De maisonettes, die boven de win kels zullen worden gebouwd, zyn in de eerste plaats bestemd voor de deelnemende winkeliers of hun chefs. Indien niet alle woningen door hen zullen worden betrokken, zal het restant worden verhuurd. Zyn de plannen op papier in een vergevorderd stadium, er is echter nog een „maar" aan het plan ver bonden. Dat betreft het reeds veel besproken „Blokhuis"-plan. De mid denstanders uit de Poelpolder reke nen er op dat in het laatstgenoemde plan een biliyke verdeling van de beschikbare oppervlakte zal komen, waardoor zowel Albert Heyn als de overige winkeliers aan hun trekken zullen komen. Het is in ieder geval duideiyk. dat, wanneer A. H. een supermarkt van vyf of zesduizend vierkante meter zal realiseren, er hiervan op de Poelpolder een grote zuigkracht uitgaat. Dan is het te verwachten dat de Poelpolderplan- nen op losse schroeven zullen komen te staan. Het is deze maand twee jaar gele den dat het noodwinkelcentrum werd geopend. Toen werd als conditie ge steld. dat het aantal garages, op de binnenplaats achter de Ooievaarstr., voor een periode van ten hoogste vyf jaar voor de inrichting van nood- winkels mocht worden gebruikt en daarna weer voor het oorspronke- ïyke doel beschikbaar moesten ko men. De middenstanders hebben in deze periode niet stilgezeten en nu reeds ligt er een plan op tafel. Het centrum is ontworpen door het ar chitectenbureau K. de Boev uit Spaarndam, dat ook voor plan-Els- broek (Hlllegom), een winkelcentrum ontwierp. 10FARENDSVEEN jtoer Kees Verkerk uit oe/c heeft gisteravond de ,Mon Rêve" van Elma in Roelof ar endsveen k opening was er niet al- Srote belangstelling van vrienden, kennissen en rioar ook bekenden uit tssport. Elma Schouten W drie maal schaats- op de korte als vm Zuid-Holland bij de meisjes junioren geweest. Daarnaast is zij diverse malen uitgezonden naar buitenlandse wedstrijden. In de schaatssport had zij vele vrienden gemaakt en dit ivas dan ook de reden dat niemand minder dan oud-ivereld- kampioen Kees Verkerk zich be reid had verklaard om de offi ciële opening te verrichten. In Kees had zij tevens haar eerste klant, want voor de officiële ce remonie had hij zich eerst een moderne pruik (zie foto Leidsch Dagblad) later, opzetten. LISSE Het ziet er naar uit dat een permanent winkelcen trum voor de Poelpolder in Lisse niet zo heel erg lang meer op zich zal laten wachten. Als alles vol gens plan verloopt dan zal men in de loop van het volgend jaar met de bouw hiervan beginnen. Men denkt ongeveer anderhalf jaar nodig te hebben om het pro ject te realiseren. Het winkelcentrum zal een opper vlakte hebben aan winkels van onge veer tweeduized vierkante meter. In het plan zyn ongeveer twintig win

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9