Geen zelfbeschikking voor West Bank I5ct. cadeau 15ct.vercliend Polen zien de Sowjetrussen niet als een „oostelijk broedervolk" IIIiIIÉÉ I KERNACHTIGE UITSPRAKEN VAN DE GAULLE Symptomen van een stagnerend bewind 3slot) Bewoners van door Israël bezette gebieden niet enthousiast gtVïL - Engeland waarschuwt het Kremlin Meest gezochte Britse 'zware jongen "gepakt DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE (Van onze correspondent S. Hamburger) JERUZALEM (GPD) Na maandenlang gepraat over zelf- jestuur, zelfbeslissingsrecht en politieke autonomie voor het jezette Jordaanse gebied zijn alle betrokkenen tot de conclu de gekomen dat zo'n status ongewenst is. Israëls minister van 'olitie, Sjlomo Hillel, die namens de regering de contacten net de bevolking van de zogenaamde „West Bank" onderhoudt en coördineert, heeft kortgeleden verklaard dat al zijn gesprek ken met Arabische notabelen zelfs niet één voorstander van ten afzonderlijke politieke oplossing hadden opgeleverd. Israël zelf heeft na grondige studie enslotte zelfbeschikkingsrecht voor Vest-Jordanië afgewezen, omdat het naar een algehele regeling met Jor- ianië streeft en een eigen admini- tratieve status voor het bezette deel ran deze staat geen stap nader tot dit doel zou brengen. De Westjorda- oiërs van hun kant, ofschoon zij het »alletje van zelfbestuur herhaaldelijk ïadden opgegooid, vonden het denk- leeld uiteindelijk politiek onvoor- lelig. omdat zij zich gebonden voelen ian Jordanië, hun gebied een inte- -raal deel van deze staat achten en n het eigenlijke Trans-Jordanië fa- nilieleden. vrienden en zakelijke re laties hebben. West-Jordanië, ofschoon bezet door le Israëliërs, geniet een grote mate ran administratieve zelfstandigheid. [Tit de aard van de zaak worden de lakens er in hoogste instanties uitge deeld door het Israëlische militaire lestuur. dat civiele experts aanmoe digde voor alle zaken die niet recht- treeks met de veiligheid verband louden. De burgemeesters van de ste len en de moechtars van -de dorpen, He vóór de zesdaagse veldtocht fun- jeerden. zijn op hun post gehand- ïaafd. Hetzelfde geldt voor het amb- enaren-corps. En in straf- en civiele aken, die niet de interne veiligheid aken, wordt recht gesproken door festjordaanse juristen, die uitspraak ioen overeenkomstig het Jordaanse - en niet het Israëlische recht. Beweging Het denkbeeld van een eigen po- itleke status Is herhaaldelijk ter sprake gekomen. Nog maar kort gele den werd melding gemaakt van de [stichting van een Palestijns-nationa le beweging. De initiatiefnemers wa ren een 25 jonge intellectuelen van de Westbank, die zich ten doel stelden „de bescherming van de be langen en de bevordering van de as piraties van de plaatselijke be volking". Zij overwogen de medewerking van de Verenigde Naties in te roepen voor het houden van een referendum, dat de bevolking van 't bezette Jordaan se gebied in staat zou moeten stel len haar eigen staatkundige toekomst te bepalen. Het ging hier kennelijk om een poging om af te rekenen met de traditionele leiders van de bevol king, die door de groep als een con servatief element werden beschouwd, waarvan geen enkel heil te verwach ten was. De politieke gezindheid van de be weging was niet duidelijk, maar naar het schijnt was zij gekant èn tegen Koning Hoessein èn tegen de diverse guerrilla-groepen, die politieke aan spraken op het bezette deel van Jor danië laten gelden. De groep heeft na een wijd gepubliceerde start naar bulten nauwelijks meer activiteit aan de dag gelegd en het heeft er alle schijn van dat zij onder pressie van Oostjordaanse kant en bij gebrek aan aanmoediging van Israëli sche. geruisloos van het toneel is ver dwenen. Al veel eerder bestonden er op de Westbank allerlei andere, meestal plaatselijke groepen notabelen, die zich met de bestudering van de mo gelijkheden voor een eigen politieke status bezighielden. Ze zetelden voor namelijk in Oost-Jeruzalem, Nabloes, Ramallah en Bethlehem en hielden los contact met elkaar. Daaruit ont stond weinig positiefs, of het moest dan zijn de recente reis naar Cairo van drie Arabische politici dr. Ka- dri Toekan, een vroegere Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken. Hikmat el-Nasri, ex-voorzitter van het Jordaanse parlement, en de bur gemeester van Nabloes, Haj Maa- zoez el-Nasri. Het heette dat het hier om een be zoek van rouwbeklag na Nassers dood ging, maar al gauw lekte uit dat de drie politici zich niet tot con doleren hadden beperkt, maar ook besprekingen hadden gevoerd met Nassers opvolger, Anwar el-Sadat. Pseudo-generaal Een nieuwe noot liet onlangs een Reuter-bericht uit Parijs horen waar in een zich generaal noemende Pa lestijnse Arabier, een zekere Aboe Samee Toekan, als woordvoerder be weerde op te treden voor een groep Palestijnse leiders, die een "voorlo pige revolutionaire regering" wilden stichten en onderhandelingen met Is raël wilden openen om een eind te maken aan het conflict in het Mid den-Oosten. Het bericht verwekte In het bezette Jordaanse gebied nogal wat hilariteit, want men kende daar de "generaal" niet alleen als een welgesteld koopman, maar ook als een weinig serieuze avonturier, die van wijntje en trijntje verre afke rig was. Als we deze laatste onderneming vanwege haar dubieus karakter hier buiten beschouwing laten, dan kan worden vastgesteld dat het alle an dere Palestijnse groepen die zich voor de schepping van een min of meer zelfstandige politieke status voor de West Bank interesseerden, aan enthousiasme ontbrak. De mees te Arabische voormannen zijn er wars van met de regering in Amman te breken, die hun nog altijd hun sala ris uitkeert. Bovendien geloven zij geen ogenblik dat de Israëlische re gering hun werkelijk zal toestaan hun plannen te verwezenlijken. Verdeeldheid Wat dit laatste punt betreft bestond er lange tijd geen overeenstemming in Jeruzalemse regeringskringen. Er waren er aanvankelijk die het de moeite waard vonden de vorming van een eigen leiderschap van de be volking van de West Bank aan te moedigen en na te gaan wat gedaan kon worden om via een zelfstandige politieke status voor de West Bank tot een regeling met Jordanië te ko men. Er bleek echter geen enkele mogelijkheid te bestaan om een wer kelijk representatieve vertegenwoor diging in het leven te roepen om de simpele reden, dat er onder de Pa lestijnse leiders in het bezette gebied geen eenheid van gevoelen en grote persoonlijke naijver bestond. Intussen schijnt de hele zaak vast gelopen en misschien zelfs doodgelo pen te zijn. De Palestijnse leiders, een enkele uitzondering als de bur gemeester van Hebron, sjeik Sjad- bari, daargelaten, zijn te sterk In zichzelf verdeeld en staan te zeer on der de invloed van Hoessein en de guerrillastrijders om zich in staat te voelen iets constructiefs te onderne men en de Israëlische regering heeft eens en voor altijd vastgesteld dat het niet in het nationaal belang is om het zelfbestuur van de bevolking van West-Jordanië zich ook tot het poli tieke vlak te laten uitstrekken. Alle partijen wachten dus maar op de vre de, die hun wat minder utopistisch lijkt nu, na Nassers heengaan, de banden tussen Amman en Caïro ver slapt zijn. tM mn- Nu2voor jl.13. Wajang, zuiver plantaardig Waja'vV en ongezouten. LONDEN (AP) Engeland heeft gisteren de Sowjet-Unie gewaar schuwd haar oorlogsschepen in de toekomst op enige afstand van ma noeuvrerende oorlogsbodems te hou den. Dit in verband met de aanva ring van maandag tussen het Britse vliegdekschip Ark Royal en een Rus sische torpedojager van de Kotlin- klasse in de Middellandse Zee. Geen van beide schepen werd ernstig be schadigd. maar twee Russisahe ma trozen worden vermist en zijn ver moedelijk vedronken. Minister van Defensie Lord Car- I rington zei in het Lagerhuis, dat de Ark Royal maandag op nachtvlieg- oefening in de zee tussen Malta en Kreta was, toen de Rus op „aanva- ringskoers" aan kwam zetten .Hel meer dan 43.000 ton metende vlieg dekschip zette de machines nog op vdlle kracht achteruit, maar het mocht niet baten: het werd aan bakboordszijde aan de boeg getrof fen. Minister Carrington bevestigde dat ook Britse schepen Russische smaldelen schaduwen, maar dan op veilige afstand. LONDEN (AFP) Scotland Yard is er in geslaagd na een speurtocht van twee jaar één van de meest ge zochte Britse misdadigers in te re kenen. Het is de 29-jarige John Mc- Vicar die zijn bijnaam de "koning van de uitbrekers" in oktober 1968 eer aandeed door uit de gevan genis van Durham te ontsnappen. H(j zat daar een straf van 23 jaar uit wegens talrijke gewapende overval len. Naar aanleiding van een tip uit de onderwereld werd een gewapende macht van ongeveer veertig politie- 1 mannen samengetrokken om de wo ning in Greenwich, waar McVicar zich schuil hield. In het huis werd een klein wapenarsenaal aangetrof fen. McVicar was ook al in 1966 ont snapt, tezamen met zeven anderen. Zij werden toen spoedig aangehouden i Twee jaar geleden hakte hy met twee medegevangenen een gat in de muur van een gevangenisdouche. De andere twee vluchtelingen werden i spoedig gegrepen. Het grootste elektronische oor ter wereld is klaar: eind okojer is de 100 meter hoge en ev enbrede, bijna 4000 ton zware radio, e op van het Bonner Max-Planck-Instituut voor radio-astronomie in Effelsberg in de Eifel in bedrijf gesteld. De reuzenschotel moet stralingen uit tot nu toe nog niet onderzochte diepten van het heelal opvangen. Twaalf miljard lichtjaren kan het elektronenoor overbruggen, dat is In kilometers 113 met 21 nullen. Een groep van 40 radio-astrono men Duitsers en buitenlanders wil trachten met dit mammoetappa raat een reeks van kosmische raad sels op te lossen. Daartoe behoort de vraag naar het ontstaan en de op bouw van sterren, melkwegen en in het bijznder die geheimzinnige he melsobjecten. die ..pulsars" en „qua sars" genoemd worden. PARIJS (Reuter, AP) Char les de Gaulle was niet alleen een uitstekend generaal en een indrukwekkend leider van zijn land. maar muntte ook uit in pittige uitspraken, die vaak niet van humor ontbloot warerï. In mei 1943 vertrok hij uit Londen naar Algiers, waar hij de Franse nationale bevrijdingsbeweging stichtte. Over zijn afscheidsge sprek met de toenmalige Britse minister van Buitenlandse Za ken Anthony Eden onthulde De Gaulle, dat Eden hem vriende- lijk-ironisch had toegevoegd: „Weet u, dat u ons meer moei lijkheden hebt berokkend dan alle Europese bondgenoten te zamen?". Waarop De Gaulle glimlachend antwoordde: „Maar dat komt omdat Frankrijk een grote mogendheid is". Bij al zijn dwepen met de „grandeur" van Frankrijk had hij ook wel dege lijk oog voor Frankrijks zwak heden. „Hoe kun je", zo zei hij eens tegen een diplomaat, „een land regeren met 246 verschil lende soorten kaas?". En bij een andere gelegenheid zei hij:,,Elke Fransman wil een of twee spe ciale voorrechten hebben. Dat is zijn manier om zijn harts tocht voor gelijkheid te uiten". Over generaals, diplomaten en andere politieke leiders liet hij zich bij herhaling zeer kritisch uit: „De grootste ramp na een stomme generaal is een intelli gente": ..Diplomaten zijn alleen maar goed bij constant goed weer. Zo gauw het regent ver drinken ze in elke drupnel". En over Kennedy heette het: „Hij heeft de stijl van een kappers bediende. Hij kamt zich door de problemen heen". Over Lyndon B. Johnson: „Johnson zou ik willen vergelijken met een vrachtautochauffeur. Hij laat de V.S. aan ons zien zoals zij wer kelijk zijn, ruw en rauw. Als hij niet bestond zouden we hem moeten uitvinden". En tenslotte over zichzelf. „De Gaulle staat niet links. De Gaulle staat niet rechts, hij staat ook niet in het midden, hij staat erboven". I~ Vijf Franse broers verdronken Vijf Fransen, die in de buurt van Nantes op mosselvangst waren ge gaan, zijn gisteren verdronken. Hun bootje kapseisde toen zij met hun vangst naar de haven terugkeerden.1 De jongelui, 17 tot 23 jaar oud, wa ren broers. Bestand in Tsjaad In een groot gedeelte in het midden van de Afri kaanse staat Tsjaad, waar de rege ring, gesteund door Franse troepen, zware gevechten tegen rebellen heeft geleverd, is een officieus bestand van kracht geworden. Opstandige oppei- hoofden zijnde vorige week in Fort Lamy aangekomen voor besprekingen. Let op de leeuw op het pakje. Dan pas bent u zeker van echte Ceylon thee - de fijnste thee ter wereld.. ADVERTENTIE THUERE CO-OP TEN HAVE ALBERT HEIJN SIMON DE WIT K G FOUR FINE CEYLON TEAS TIKTAK SPAR Generaal Mansergh overleden Op 70-jarige leeftijd is in Londen overleden generaal Sir Robert Man- sergh, een vroegere opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in Noord-Europa. Mansergh, Zuidafri kaan van geboorte, werd in 1951 be noemd tot plaatsvervangend opper bevelhebber van de NAVO-strijd krachten in Europa. In 1953 werd hü bevelhebber van de landstrijd krachten in hetzelfde gebied en in 1956 ging hij de functie vervullen van opperbevelhebber van de land strijdkrachten van het Verenigd Ko ninkrijk. ADVERTENTIE Nu 2 voor ƒ1.05. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. (Van onze speciale verslaggever W. P. Timmers) WARSCHAU (GPD? In één van de Poolse musea, die de oor logsherinneringen bewaren, zien buitenlandse bezoekers een docu mentaire film over de verwoesting van Warschau. Over de verlaten puin vlakte trekt tenslotte het be vrijdingsleger binnen. Die gebeur tenis wordt, bijna terloops, tegen het einde van de film getoond. Nu ging het daar natuurlijk ook niet om. Wie enigszins vertrouwd is met de manier waarop in het aangrenzende Oost-Duitsland bij zulke gelegenheden de grenzeloze dank aan 'het heldhaftige Sow- jet-volk' en aan het Rode Leger centraal staat werd getroffen door het niet-vermelden van het Sow- jetrussische aandeel in de bevrij ding van Polen en de wederop bouw van Warschau. Tijdens een rondrit door de stad had de gids mij Warschau's domi nerende bouwwerk getoond: het Cul- tuurpalels. Het is het sterkste staal tje van de stalinistische suikerbak kersstijl waarmee Moskou de Oost- europese broedervolken heeft opge scheept. Op mijn vraag of dit gebouw in Polen bewonderaars heeft, zei de gids bescheiden: „De Russische ar chitecten hebben indertijd aan deze bouwstijl de voorkeur gegeven". Daarna heb ik moeten vragen naar de kern van de zaak, die in de DDR vol trots zou zijn uitgelegd„Was het gebouw niet een Sow jet-Russisch geschenk bij de wederopbouw van Warschau?" Zo is het namelijk, maar er wordt niet over gesproken. In reisfolders komt Warschau's meest opvallende bouwwerk niet eens voor! De Sow jet-Unie ls voor Polen niet demon stratief de „grote broer." die ze voor de Oostduitse communisten is. Het Rode Leger heeft in Warschau geen grote indruk achtergelaten en de stunkken land. die na de oorlog aan de Sowjet-Unie moesten worden afgestaan, zijn niet vergeten. Zelfbewustzijn Er zijn in Polen tal van studies verschenen waarin wordt verdedigd dat Pommeren en Silezië. de twee streken aan Oder en Neisse die na de oorlog van het verslagen Duitse rijk werden afgeknabbeld, historisch Pools zijn. Nergens bulten Duitsland zal men de Poolse rechten op die ge bieden willen betwisten, maar juist historisch is de verdediging van die rechten moeilijk In gesprekken blijkt ook dat veel Polen op dat punt twijfelen. Dat de Oostelijke gebieden waarover niet mag worden gespro ken. Pools waren, is voor hen echter buiten alle twijfel. Het is moeilijk te beoordelen. Elk contact ontbreekt, descussies erover zijn uitgesloten, het gebied behoort tot de Sowjet-U nie. Gomoelka heeft hoop gewekt, toen hij in 1965 als partijleider aan de macht kwam. Hij wordt nog altijd beschouwd als de „leider van de li berale groep", maar veel betekenis wordt daar overigens niet aan ge hecht. Die groep is niet in staat ge weest na de stalinistische tijd wer kelijk een liberalisering tot stand te brengen. Gomoelka is oud, en zon der een duidelijk in zijn voetsporen tredende „kroonprins". Er worden namen genoemd van jongeren, uit gesproken „technocraten" naar men zegt. maar voorspeld wordt tegelij kertijd dat hun positie niet sterk ge noeg is en dat bovendien volstrekt onduidelijk is of van hen meer kan worden verwacht. Voorbeeld van Belgrado Vooral In Polen bestond, na het eigen falen, grote belangstelling voor de ontwikkelingen in Tsjecho-Slowa- kije onder Doebtsjek. De interventie, met medewerking van de regering in Warschau van Gomoelka dus kwam voor de Polen des te har der aan. Nu komt In een gesprek over de economische toekomst al gauw het voorbeeld Joego-Slavië aan de orde. Over eigen ideeën en Initia tieven praat niemand. Polen zit in het slop. Het heeft kredieten nodig en schraapt met al le mogelyke middelen deviezen b(j elkaar. Maar niemand maakt zich de illusie dat daardoor het probleem zou kunnen worden opgelost. Uit breiding van de economische betrek kingen met het Westen en met na me met de bondsrepubliek zal ech ter meer op kunnen leveren. Ook in dat verband kan het verdrag met Bonn een rol spelen. Een nieuwe po litieke Impuls en nieuwe Inspiratie in de industrie zijn dringend noodza kelijk. Het behoort tot het Poolse drama dat de heren uit Bonn, pra tend over een grensregeling en hu manitaire verbeteringen, zich daar terdege van bewust zijn. Het Cultuurpaleis in War-jet-Unie, waar geen enkele Pool sohau, een geschenk van de Sow- graag over spreekt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7