DR. DREES JR. LIJSTTREKKER VOOR DS'70? Mini Love leidt tot arrestaties in ons krijgt Milieubeheer land te weinig aandacht „Fotograferen in het weekend? Kom nou,dat is toch mannenwerk/' Hulp voor gestrande toeristen Kamer behandelt economische zaken: NVSH constateert veranderde mening over de abortus De radio- en televisie programma's staan om technische redenen op pagina 17 NEERLANDICI DREIGEN TE STOPPEN MET ONDERWIJS Sannes kandidaat penningmeester DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Dus mevrouw, laat u sod emanciperen door de vakman, uw fotohandelaar. Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. DEN HAAG <GPD) Wanneer het Nederlandse volk. in plaats van de Tweede Kamer, een beslissing zou moeten nemen over het initiatief wetsontwerp van de PvdA. om artsen die een zwangerschap afbreken niet langer strafbaar te stellen, dan zou dit voorstel op een meerderheid van driekwart van de stemmen kunnen rekenen. Dit blijkt uit een opinie onderzoek dat de NVSH liet uitvoe ren om de mening van ons volk ovei i abortus te peilen I Het opmerkelijkste van de NVSH- j enquête is dat daaruit in vergelijking met vroegere onderzoekingen ovei hetzelfde onderwerp, een duidelijke meningsverandering van het Neder landse volk over de toelaatbaarheid van abortus kan worden afgeleid. Terwijl in 1968 nog 38 procent van alle Nederlanders vond dat het af breken van zwangerschap onder geen enkele omstandigheid moet worden toegestaan, blijkt dit percentage in zomer 1970 tot 13 procent te zijn ge daald. Aan de andere kant steeg net aantal personen die abortus onder bepaalde omstandigheden wil toe staan van 58 procent in 1968 tct 79 procent in 1970. In 1968 gaf 4 procent geen antwoord, in 1970 8 procent. Wanneer er een medische indica tie aanwezig is is nu 90 procent van ons volk voor abortus. Verkrachting geldt voor 82 procent als gegronde reden. Wanneer het gezin al groot is en dus meer kinderen ongewenst zijn, wil 37 procent abortus toe staan. Blijkt dat de vrouw ongehuwd is en dat zij niet met de verwekker t kan trouwen dan is dat voor 31 pro cent een doorslaggevend arugment. I En tenslotte vindt 27 procent dat iedere vrouw baas in eigen buik I moet zijn. De heer Wiebenga (PSP) had zelfs een nota over opgesteld e hij de Kamer aanbood. Hij it van minister Nelissen dat de- toezegt, dat voo>rtacmr alle eco- mische beslissingen onderge- hikt zullen zijn aan de eisen in het milieu. Indien de minis- niet voldoende toezeggingen l doen, zal hij vandaag een mo- daarover indienen. De samenhang tussen milieu en roomie speelde woensdag in de be- Dtingsdebatten een niet onbelang- ie rol. Dhr Imkamp (D'66) vroeg de instelling van een adviesor- an, dat zal adviseren in welke mate uitbreiding van vooral chemische lusfcrieën en raffinaderijen nog ver- twoord is uit het oogpunt van Iksgezondheid. Mevrouw Van VeenendaalVan ggelen (DS '70) vroeg zich af wat rkgelegenheid en welvaart beteke- als we dreigen om te komen door lieuverontreiniging en stank. )eze mening was ook de heer Ne- fhorst (PvdA) toegedaan, die zich SToeg of bij het ministerie van Eco- inische Zaken een afdeling milieu heer niet dringend nodig is. De heer 8(fekes (VVD) meent, dat deze zaken worden aangewakkerd door men- die minder bevreesd zyn voor de ntasting van ons milieu dan be- aar hebben tegen bepaalde bedrij- n of de huidige regeringscombina- Het lag voor de hand dat in dit rband een verbinding werd gelegd ar de plannen voor het vestigen n hoogovens op de Maasvlakte. De cialist Nederhorst betreurde het t deze zaak blijkbaar geheel buiten 't parlement om wordt geregeld. Hij |van oordeel dat het hier om een Qdelijke zaak gaat, waarover het rlement dient te beslissen. In een Dtie vroeg hij dan ook aan de re- ring geen beslissing over deze ves ting te nemen voordat de Tweede uner zich daarover een eigen oor- el heeft kunnen vormen. De heer Van der Mei (CHU) vroeg Eh af welke alternatieven er voor De vaste commissie voor Cul- ftr, Recreatie en Maatschappe- k Werk uit de Tweede Kamer eft gistermiddag een gesprek had met het bestuur van Artis llfl er de financiële moeilijkheden m de dierentuin. Op de foto: lmerlid G. A. Kieft (links) be- oet de directeur van Artis, dr. F. Jacobi. vestiging zijn als er geen overeen stemming wordt bereikt over vesti ging op de Maasvlakte. Ook de heer Goudzwaard (AR) zat in dit opzicht met hetzelfde probleem. Voor de li beraal Joekes was de zaak zonder meer duidelijk. Het staalbedrijf moet op de Maasvlakte komen, maar wel moeten er garanties zyn voor de mi lieubescherming. De heer Inkamp (D'66) liet nog blijken bijzonder veel bezwaar te heb ben ten aanzien van de geheimzinnig heid waarmee de subsidies die de re gering aan grote bedrijven verstrekt worden omringd. Hy doelde hierbij vooral op ook op de vestiging van Total in Zeeland, waarover de heer Van der Lek (PSP) enige tijd gele den schriftelijke vragen had gesteld, die door de minister niet voldoende zouden zijn beantwoord. De heer Im kamp wil dat in de Tweede Kamer een overzicht over deze subsidierege lingen wordt overgelegd. AMSTERDAM <ANP» Wanneer in de komende drie dagen door de minister van Onderwijs en Weten schappen of door de universitaire overheid geen voldoende garanties worden gegeven voor een spoedige opheffing van de noodsituatie in het Instituut voor Neerlandistiek te Am sterdam zullen de docenten na 15 no vember alle onderwijs stop zetten, zo wordt in een communiqué van de commissie-witboek van genoemd in stituut in de hoofdstad bekend ge maakt. In het communiqué wordt opge merkt, dat de Neerlandici in Amster dam tot op heden van officiële zijde nog geen positieve reacties hebben ontvangen op hun verzoek om vóór 15 november a.s. een oplossing te bie den voor de situatie in het instituut voor Neerlandistiek. De noodsituatie bestaat volgens de Neerlandici van het instituut in het achterblijven van de personele en ma teriële middelen by de groei van het aantal studenten. In het onlangs ge publiceerde witboek is gezegd, dat er op het ogenblik één docent is voor elke dertig studenten, terwyl een ver houding van één op veertien normaal wordt genoemd. Koningin Juliana heeft gis teren op Soestdijk vier Surinaam se stamhoofden ontvangen die de dag daarvoor een gesprek hadden gevoerd met minister-president De Jong. Zij kreeg een houten vaas en een pollepel aangeboden. DEN HAAG (GPD) De kans bestaat, dat dr. W. Drees jr., the saurier-generaal en zoon van oud minister-president dr. Drees. lijsttrekker wordt van DS '70 bij de komende verkiezingen. Hoewel het tweede-kamerlid voor DS '70 mevrouw S. van Veenendaal-Van Meggelen zijn naam gisteren niet wilde noemen kondigde zij wel aan dat het bestuuf van de partij in gesprek is met „iemand die een betere lijsttrekker zal zijn dan ik" aldus mevrouw Van Vee nendaal. De nieuwe kandidaat zou volgens het kamerlid van DS '70 nog geen definitieve beslissing hebben geno men in verband met zyn huidige werkkring. Wel zei ze, dat het iemand is die landelijke bekendheid heeft en afkomstig is van de PvdA. Mevr. Van Veenendaal kreeg giste ren veel vragen te beantwoorden over oud-minister-president Drees. die nog lid is van de Partij van de Arbeid en zijn twee zonen, die inmiddels lid zyn geworden van DS '70. Zowel mevr. Van Veenendaal als drs. Van Stuy- venberg hebben gesprekken gevoerd met dr. Drees sr. „Niet om hem over te halen lid van onze party te wor den, maar louter voor onze eigen in formatie, gewoon om wijzer te wor den". „Van het gesprek dat ik des tijds met dr. Drees heb gevoerd ben ik sterk onder de indruk gekomen en dat is mede aanleiding geworden om de PvdA te verlaten". Inmiddels heeft 't voorlopige hoofd bestuur van DS'70 een kandidatenlijst opgesteld voor een definitief bestuur. De verkiezing van dit bestuur moet zaterdag in Utrecht plaatsvinden op een huishoudelijke vergadering. Als voorzitter wordt kandidaat gesteld: drs. A. van Stuyvenberg, wethouder van Financiën te Eindhoven en een van de oprichters van DS '70 en als secretaris de zoon van oud-premier Drees. dr. J. M. Drees Voor pen ningmeester is de socialistische oud wethouder van de PvdA in Leiden de heer S. Sannes, kandidaat ge steld. De andere kandidaten voor het hoofdbestuur zijn: S. Bonn uit Am sterdam (oud-vakbondsman'. J. C Dekker uit Rotterdam (middenstan der), M. P. Drop uit Den Haag (oud- directeur Sociale Werkplaats en thans verkoopleider), mevrouw M. Haagsma-Roorda uit Eindhoven, de huidige secretaresse. F. Meuter uit Groningen (student in de rechten). G. van Nieuwenhuizen uit Zeist (journalist), mr. A. P. Spaanderman uit Dordrecht (commandant district Vlaardingen van de rijkspolitie te water). A. C. Tuinenburg uit Gorin- chem (oud-wethouder voor de PvdA' en drs. E. F. B. Verwoert (staflid Katholieke Sociale Academie in Am sterdam. oud-voorzitter van de KVPJG en hoofdbestuurslid KVP. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Van ver schillende zijden uit de Kamer is gis teren aangedrongen op de instelling van een steunfonds voor gestrande toeristen. Vooral de heren Nederhorst (PvdA) en Scholten (CHU) drongen aan op een regeling, waardoor de toe risten die stranden op een reis. dan wel geen goed onderkomen kunnen vinden omdat de organisatie waarbij ze geboekt hebben haa rverplichtinge niet is nagekomen, financieel gehol pen kunnen worden. De heer Scholten pleitte er ook voor om de hele pro blematiek van het toerisme en de re creatie in een beleidshand te leggen. AMSTERDAM (GPD) Uitge ver Guus Dijkhuizen en fotograaf Jaap Klok van het blad Gandalf hebben een etmaal in arrest ge zeten wegens hun aandeel in de totstandkoming van het overigens in zeer kleine oplaag verschenen boekwerkje „Mini Love". Het werkje bevatte naaktfoto's van een jongetje van twaalf en een meisje van elf. waarin men een paro die zou kunnen zien op 'Variaties', het grote sex-standenboek van de NVSH. Eerder werd voor het onderzoek in de mini love-zaak het meisje, de in middels twaalfjarige Sacha Kraam- winkel, door rechercheurs van de kinderpolitie uit school gehaald. Pas uren later, toen haar moeder Els Kraamwinkel <32) uitvoerig was ge hoord, mocht het meisje weer gaan. Doel van het onderzoek Is een pro ces voor te bereiden op gTond van artikel 250 van het Wetboek van Strafrecht. Dat stelt het uitlokken en bevorderen van het plegen van on tucht met kinderen strafbaar. De of ficier van Justitie wil uitgemaakt zien hoever dat artikel sterkt. Het onder zoek moet uitwijzen of de jongen en het meisje door de anderen tot hun naakte optreden zijn aangezet. De be trokkenen ontkennen het. Sacha's ouders werden door de on derwijzer van het meisje op de hoog te gesteld van het politiële ingrijpen. Op het politiebureau liet men vader Kraamwinkel zelf vorig jaar ac tief in de sex-toneelgroep 'Erotisch panorama' telefonisch weten dat men hem aan het bureau verwachtte. Vader Rudi ging niet. wel echter zyn vrouw Els die prompt uitvoerig werd gehoord. Sacha zou tydelyk in een soort cel opgesloten hebben ge zeten. Het boekje Mini Love heeft korte tijd op de boekenmarkt in de Amster damse RAI gelegen. Daar viel het de Justitie op. Het zal niet verboden worden omdat de officier van Justitie piet vindt dat het onder de porno grafie-bepalingen valt. Hij wil echter precies weten hoe het tot stand is gekomen, omdat daarby wellicht ar tikel 250 Is overtreden. Op grond van dat artikel is nog weinig recht gesproken. Daarby zyn dan nog geen zaken geweest waarbij het ging om het fotograferen van kinderen tydens .spelletjes' die Sacha en het jongetje deden. Inmiddels zijn over deze kwestie vragen gesteld in de Tweede Kamer. ADVERTENTIE Stel nu eens mevrouw, u heeft de ideale echtgenoot. Zo eentje tegen wie je niet hoeft te zeggen„Daar zou je eigenlijk een foto van moeten maken." Zo eentje die al „Klik!" zei, voor u begon te praten. Stel, dat dat zo is. Zelfs dan doet zich iets heel merkwaardigs voor. Want wie staat er op geen enkele foto? Precies, uw man! Fotografisch bekeken gaan uw kinderen als halve wezen de wereld door. Een zielige aangelegenheid. Maar goed, u boft nog. U zult ervan opkijken, maar er zijn mannen die het fototoestel ieder weekend rustig in de kast laten liggen. En er zijn er zelfs die zeggen het 's zaterdags te druk te hebben om een nieuw filmpje te halen. Wat wilde u zeggen, mevrouw? Uw man is tóch niet helemaal volmaakt? Hij vergeet ook de ene keer de camera en de andere maal een filmpje? Ach ja mevrouw, hij is de enige niet. Toch doodzonde. Want als uw kinderen later naar „vroeger" informeren, zit u met lege fotoalbums en uw mond vol tanden. TenzijTenzij aan het fotograferen slaat. Dat filmpje koopt u gewoon tussen de andere boodschappen door. En het fototoestel neemt u gewoon ieder weekend in uw tas mee. Veel te technisch? Dan heeft u het verkeerde toestel voor ogen. Dat van de beroepsfotograaf. Kijkt u maar eens: op üw camera zit waarschijnlijk maar een knopje. Om af te drukken. Dat is alles. Zorg dus steeds voor een geladen fototoestel. En gebruik het. Want ook voor vrouwen is filmen het enige excuus om in het weekend geen foto's te nemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Er wordt in ons land nog niet vol- oende aandacht besteed aan de noodzakelijke samenhang tus- jn economische bedrijvigheid en milieubeheer. Dat zal van nu f aan in indringender mate moeten geschieden. Verschillende irekers hebben er gisteren bij de behandeling van de begro- I ig van Economische Zaken in de Tweede Kamer op gewezen. e heer Goudzwaard (AR) vond dat deze zaak te veel in de -ondverf is blijven steken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 5