itgaan van de voetganger K. van K.: gesprekspartner BALLY DAF-DAG Openbaar vervoer onder bevoegdheden gewest Dagje op verkeer studeren In Leiden voldoende ingehaakt op afsluiting Leidseweg 10 lanoloog over steden van 100.000 (zoals Leiden): RAADSLEDEN VRAGEN: AF-centrum Leiden inderen te vet en te zwaar AR-werkgroep: A Nieuws van de universiteit ©bster IET HET BESCHRIJVEN 'AN BREIPATRONEN :UNTU 1000 PER MND. iF MEER VERDIENEN mERDAG 12 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 AMSTERDAM Wij pluk ken nu de wrange vruchten van de stadsuitbreiding van na de oorlog tekort aan parkeerruimte, hinderlijke en vaak gevaarlijke vervlechting van verkeer- en woonstraat. Gevolg van een beleid dat eenzijdig gericht was op één enkel aspect: huisvesting". Ir. L. J. Coffeng, directeur van een adviesbureau voor verkeersordeningwil het an ders en niet alleen denken aan inhalen van een massale achterstand op het gebied van de volkshuisvesting. Hij was gisteren één van de inleiders op de studiedag „Groeiende steden en groei end verkeer", die gehouden werd door de stichting Weg en het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening De voorzitter van de stich ting Weg, prof. dr. E. H. van der Beugel, had in zijn ope ningstoespraak al opgemerkt „Naarmate de uitvoering van het autosnelwegennet voort gang maakt, wordt het steeds duidelijker dat de knelpun ten voor verkeer en vervoer in de steden liggen. Er is een gezonde organisatorische en financiële basis gelegd voor de verdere uitbouw van de interlokale wegverbindingen maar de subsidie van het rijk voor structurele verkeers- voorzieningen in de steden nieuwe wegen, bruggen staan in geen enkele verhou ding tot de behoeften". Daarbij komt, merkte dr. Van der Beugel op. dat de honderdtien miljoen gulden die tot dusver voor die ver keer svoorzieningen zijn uit getrokken, sedert deze rijks regeling werd ingesteld, wor den gestoken in 85 projecten, dat wil zeggen: 1,3 miljoen per project. „Dat wijst op een verbrokkeling, een verkrui meling van de beschikbare middelen, die helaas inherent is aan het huidige subsidie beleid van het rijk ten op zichte van de gemeenten" Een van onze stadsredac- teuren studeerde" het dagje mee en belicht vooral uit spraken, die van belang zijn voor een stad als Leiden. ADVERTENTIE Schoenen ke,t kenmerk (door Hans Melkert) )EN Merkwaardig is, dat een inleider op een studie- iran de stichting Weg de voetganger als uitgangspunt it. De planoloog prof. ir. W. J. G. van Mourik (hoge- >1 Wageningen) deed het, al haastte prof. v. d. Beugel rzitter stichting Weg) zich in zijn openingswoord te en op het feit, dat ook deze spreker vrijheid en keuze alle middelen van vervoer voorstaat. Maar het betoog prof. Van Mourik, vooral over steden van 100.000 oners (zoals Leiden dus), was een pleidooi voor de ganger. Jammer, dat de toen al uit de zaal gezette Am- lamse kabouters hem niet konden horen. Hun bood- hing nog: ,,Auto 8 weduwen per dag les voor de Leidse binnenstad Van Mourik de maximum-loop- le planoloog: Een loopgebied is afstand op lVz km., 15 a 20 minuten dan in trek wanneer de nodige le in vrij snelle opvolging ge- gaat met de nodige continuï- e wenselijkheid van coil&nuïtelt ian het tegendeel worden gede- treerd. Waar een win- it wordt onderbroken door een n gebouw (Breestraat- redac- ontstaat ir vele gevallen een lijk waarneembare breuk. In evallen zal het oversteken van zebrapaden als verstoring en ls iets onaangenaams worden ronden. Loopafstand :oute, waarlangs de voetganger veegt, dient zorgvuldig te wor- kend en moet ontdaan wor- u belangrijke obstakels. On- irmale omstandigheden acht ir. ADVERTENTIE DERE ZATERDAG bij ons rdamstraat 6, telefoon 23041 üoogerbeetsstraat 6, telefoon 50330 ra achryaen aandacht heb ik in uw krant zaterdag „Nederlandse kinde- e vet en te zwaar" gelezen. Ik er erg blij over, dat u er over ft, want wat is het geval? f (n kinderen (jongens van 8 en r) waren volgens de maatsta- van het Consultatiebureau alle- tón de te lichte kant. Ze moes- (en moeten) dikker worden. Mijn rts echter zegt altijd: niet te niet te vet en niet te zwaar", orden met dikker zijn, ook snel- Maar komt u maar eens in achtkamer van zo'n consultatie- De moeders zijn stuk voor gelukkiger, hoe meer ze aanko- Ik niet. Zeer gestadig prefereer voor uw stukje. E. de Beer-Lindhout. Drechtstraat 12 Leiden, lopen dus, als zeer aanvaardbaar. Volgens de planoloog is de moe - te waard in bestaande steden te on derzoeken in hoeverre er belcmmerir- gen bestaan om de stadskern te ont lasten door bevoordeling van voet ganger en openbaar vervoer. Zowel bi; sanering als bü nieuwe uitbreiding zal worden worden nagegaan in hoe verre het voetgangersbelang bij de toeleidingswegen naar de city kan worden gediend door het maken van vrije kruisingen onder bundels ver- keersbanen. De Ring in Wenen noemde hij een goed voorbeeld, even als een brug- met-winkeltjes in het Engelse Bath on Avon. Concluderend zei prof. Van Mou rik, dat steden van 100.000 inwoners onze bijzondere belangstelling verdie nen. omdat zij een potentieel gun stig stelsel van voorzieningen verte genwoordigen. Het proces van de vestiging zoals dit zich thans voltrekt uittocht uit de steden) moet volgens hem leiden tot verarming inzake de keuze van verkeersmiddelen. Leiden voorbeeld LEIDEN De PvdA-raadsleden i I mevr. Kerling en Van Baaren hebben tien vragen aan burge- j I meester en wethouders gesteld over het verkeer in Leiden. Aan- leiding is de afsluiting van de i Leidseweg in Voorschoten in ver- j j band met werkzaamheden, ten j gevolge waarvan de drukte op de Haagweg, Churchilllaan en Voor- schoterweg sterk is toegenomen. De raadsleden vragen: Op welke datum heeft Provinciale Waterstaat B. en W van Leiden ingelicht omtrent de tijdelijke af sluiting van de Leidseweg? In wiens opdracht zijn binnen de grenzen van de gemeente Leiden de borden voor het bewegwijzeren van de omleidingsroute geplaatst? Heeft het college na ontvangst van de mededelingen van Prov. Waterstaat de commissaris van politie ingelicht over de toekom stige afsluiting van de Leidseweg? Zo nee. waarom niet? Zo ja, wel ke andere gemeentelijke diensten werden nog meer in kennis ge steld? Door welke gemeentelijke diensten en/of door wie werd de omlei dingsroute ontworpen? Heeft het college en/of de com missaris van politie nadat de om leidingsroute was goedgekeurd zioh er rekenschap van gegeven Is het ooilege bereid de commis- Vinkweg, Haagweg, Churchilllaan en Voorschoterweg in sterke mate zou toenemen? Zo nee. wil het college dan in het vervolg meer aandacht besteden aan de mo gelijke gevolgen, die voortvloeien uit wegafsluitingen als de onder havige? i Als deze vraag bevestigend wordt beantwoord, heeft het college in verband met de omleidingsroute aanvullende maatregelen op ver keersgebied overwogen? Zo nee, waarom niet?. Zo ja, welke aan vullende maatregelen op ver keersgebied betrof het en waarom zijn die niet genomen? i Hebben B. en W. het niet nood zakelijk geacht de bewoners van Zuidwest en meer in het bijzonder de bejaarden en ouders door het bureau voorlichting te laten wijzen op een mogelijke toeneming van de verkeersdrukte op het gedeelte van de omleidingsroute binnen de grenzen van de gemeente Lei den en meer speciaal op de Chur chilllaan? Zo nee, waarom niet? Zo ja, waarom is daaraan geen uitvoerig gegeven? l Heeft het college de commissaris van politie verzocht nauwlettend toe te zien op een eventuele toe nemende verkeersdrukte op het gedeelte van de omleidingsroute binnen de grenzen van de ge meente Leiden? Zo nee, waarom niet? dat de verkeersdrukte op de technieken, die geheel eigen eisen zullen stellen aan de infrastructuur. Een boeiend aspect is dat het thans vaak vermeende strijdpunt tussen particulier en openbaar vervoer dan nog duidelijker irrelevant is. Bij de vergroting van zijn actieradius zal de mens immers aangewezen zijn op een vorm van gemeenschappelijk vervoer. De auto zal naar de me ning van ir. Coffeng niet aan popu lariteit inboeten, maar voor kleinere afstanden worden gebruikt. Planning De eerste tekenen van een nieuwe, beter geïntegreerde aanpak van de planning zijn er nu echter, in de eerste plaats op het punt van op drachtverlening. Als voorbeeld kan ge noemd worden de integrale verkeers- en vervoersstudie voor het gehele land. Zo zijn er, zij het dan op een wat kleinere schaal, nog enige op drachten tot studie en zullen er steed meer komen. Er zal dus een wissel De Dlanoloog had de stad van 100.000 inwoners niet zonder reden als uitgangspunt genomen. Uit het inleidend woord van prof. v. d. Beu gel bleek, dat de stichting Weg heeft uitgemaakt, dat Juist hier de groot ste moeilijkheden liggen. De functies van de stad zijn in sterke mate be palend voor de omvang en de groei van het verkeer Het wonen, het wer ken en de recreatie van steeds meer mensen vormen de oorzaken en de achtergrond van het stadsverkeer. De voorzitter van de stichting Weg wees op het laatste bulletin, dat in het teken stond van de verkeersproble matiek in de middelgrote steden met als voorbeelden Arnhem. Eindhoven, Groningen en Leiden. Dit sluit aan bü de boodschap van prof. Colin Buchanan, die met de Engelse „new towns" belangryk ex perimenteel werk heeft verricht. Hij was zelf verhinderd, maar zün be schouwing over de „new towns" werd gebracht door zyn medewerker Thomson, die in zyn eigen slotpraat- j je zei onder de indruk te zyn van de manier, waarop Den Haag (met j promenades) de zaak aanpakt Ir. L. J. Coffeng, directeur van het Deventer adviesbureau voor ver- keersordening Goudappel en Coffeng. de in het licht van de haakte in od de „new towns en stak stellingen wenselyk te achten voor een waarschuwende vinger op voor zieningen toetsen aan de binnen het planning van vandaag. Twintig kader van de nationale bestedings- Waar een winkelfront wordt onderbroken door een gesloten gebouw ontstaat in vele gevallen een duidelijk waarneembare breuk, zegt de planoloog prof. v. Mourik. In de Leidse Breestraat zijn verscheidene voorbeelden o.a. bij het vroegere restaurant Van der Heijden, dat nu bij de univer siteit in gebruik is. (Foto LD/Holvast Prinses Beatrixfonds LEIDEN De jaarlijkse collecte voor het Prinses Beatrix Fonds heeft binnen de gemeente Leiden een be drag van f 7168,64 opgebracht. DEN HAAG/LEIDEN Het open baar vervoer zal by de begrotingsbe- handeling in de Leidse raad wel een t rol spelen in verband met de subsi- getrokken worden op het vermogen dle van de NZH. Interee- dat planners kunnen ontwikkelen er sant dit verband Hn rapport een integrale aanpak en een niet- (in de meest letterlüke zin) kort zichtige visie tegenover te kunnen stellen. Dat wil onder meer zeggen: het centraal stellen van de mens, met al zyn eisen ten aanzien van het leefmilieu; een zo doorzichtig mogelyk for muleren en interpreteren van de aan onze werkzaamheden ten grondslag liggende doelstellingen; een bereidheid om deze doelstel lingen in brede en gevarieerde kring ter discussie te stellen; jaar geleden was het streven ge richt op het bouwen van huizen. Om renenen van economie werd een compacte plaatsing van woningen na gestreefd. Afstemming op situaties, die toen nog toekomst waren, von den niet plaats. By planning op lange termyn ryst het beeld op van andere transport van een werkgroep van de AR-partij. Een middel ter verbetering van het openbaar vervoer is. naar het oor deel van deze werkgroep spreiding van arbeidstüden. Het is mogelyk, dat men binnen een onderneming een varierende begin- en eindtijd heeft by gelijke lengte van de werk- tyd. In de binnensteden met een grote winkeldichtheid zou een ver schuiving kunnen worden aange bracht: in plaats van te openen om 8 30 zou men om 10 uur kunnen ope nen en in plaats van om 18 uur te sluiten zou men de winkel tot 19.30 uur of daaromtrent kunnen open houden. In het rapport wordt aangedrongen op de opstelling van verkeersplan nen op verschillende schaal voor het gehele vervoer, op de instelling van los- en laadverboden in de piekuren ADVERTENTIE ruimte waarschynlyk beschikbaar te achten middelen (over een periode en op de instelling van parkeerver- van enkele tientallen jaren). boden Ook wordt bepleit een kwaliteits verbetering van het openbaar ver voer door comfortabeler materieel, een betere dienst en uitvoering van de dienst, de bevordering van het ge bruik van taxi's en de intergratie (vergaande samenwerking) van het openbaar vervoer waar dit zinvol is op teohnisch, commercieel, ex- ploitatief en tariefsgebied. De werkgroep pleit voor het scherp onderscheiden van nationale en ge- westelüke vervoertaken, voor het ver vullen van de nationale vervoertaak door de Nederlandse Spoorwegen en van de gewestelyke vervoertaak door de gewesten en het oprichten van gewestelyke vervoerbedrijven met rechtstreekse (politieke) verantwoor- delykheid aan de gewestelyke raad. In het pakket van voorstellen dringt de werkgroep aan op de instelling van een nationale vervoersautoriteit. die het gehele vervoerbeleid vaststeld wat zün doelstellingen betreft, die tevens dat beleid voert vanuit be paalde beginselen en voor die be leidsvoering beschikt over de midde- len. De werkgroep stelt voor het re- gionale openbaar vervoer onder de bevoegdheden van gewestelyke bestu ren te brengen. saris van politie te verzoeken on middellijk aanvullende maatrege len op verkeersgebied, b.v. rege ling van het verkeer door de po litie. te nemen indien de ver keersdrukte op 'n omleidingsrou te een normale doorstroming van het verkeer in de weg staat en in het bijzonder aandacht te beste den aan die gedeelten van de omleidingsroute, waar in het alge meen veel voetgangers plegen over te steken en verkeer uit verschil lende richtingen samenkomt? i Is het college voorts bereid de commissaris van politie te verzoe ken gedurende de komende weken extra aandacht te besteden aan de omleidingsroute in verband met de afsluiting van de Leidseweg. ADVERTENTIE LEIDEN Mevrouw A. M. L. Prangsma-Hajenius geboren te 's-Gravenhage en thans wonende te Voorschoten is gepromoveerd tot doc tor in de faculteit der letteren op proefschrift getiteld „La bible de ma- cé de la charité III Rois". De pro motor was prof. dr. L. Kukenheim. Aan de universiteit slaagden: Doet. ex. Duitse taal- en letterkunde de heer D. F. Koldük (Amstelveen), kand. ex. Duitse taal- en letterkunde de heren J. J. Kwestro (Leiden) en M. Minkes iZwyndrecht), Doet. ex Franse taal- en letterkunde de heer F. J. P. Montens (Lelden). Weekaanbieding van Uw Drankenspecialist Abrikozen en kersen, per fles 2,75 met Brandewijn en gratis glas Martini Vermouth, per fles 4,95 Jonge Jenever, per liter 8,95 Geldig t.em. 19/11. wijnen en gedistilleerd Steenstraat 8 Telefoon 21361 j Herenstraat 6 Telefoon 30069 Haarlemmerstraat 204 Telef! 21611 u duidelijke en vooral systema- he patroon-beschrüvingen kunt kn (en typen) van zeer gevari- fc modellen en steektoepassin- Kiduizenden vrouwen in binnen- buitenland zyn op Uw beschrü- aangewezen om de exclu de modellen van een internatio naal bekend „woimerk" te kunnen maken. U bent een belangrüke schakel in het „breigebeuren". Vanzelfsprekend geniet u uitste kende sociale voorzieningen. Schriftelüke sollicitatie met volle dige opgave van ervaring en voor opleiding onder no. 20302 aan het bureau van dit blad. LEIDEN Aan het begin van de gistermiddag gehouden zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land heeft de voorzitter, de heer A. Koningsveld, het plotseling overlijden in augustus j.l. herdacht van de ondervoorzit ter van de Kamer, de heer B. D. Arentshorst, een man met een helder oordeel en een positieve belangstelling voor zijn medemens en het werk van de K. van K. By de behandeling van de begro ting merkte de heer Koningsveld o. m. nog op, dat de bedrijven iets meer moeten merken van de Kamer, dan alleen het feit. dat zy ingeschreven staan. Iets van de schuld aan de ruim 12.000 ingeschrevenen zou kun nen worden ingelost door de benoe ming van een functionaris voor be middeling in exportmogelykheden. Dit was dan ook een van de afwü- kende posten op de begroting 1971, die geraamd is op f 807.400 (de schat ting voor 1970 bedraagt f767.600). Een ander belangrijk verschilpunt vormde de post Rapporten en Advie zen (25.000). In samenwerking met het Economisch-Technologisch Insti tuut. de Leidse Universiteit en ande- Kenmerkend voor de Kamers is volgens spreker, dat zü hun karak ter van openbaar lichaam en hun vertrouwenspositie tussen overheid en bedrijfsleven in principe steeds hebben bewaard. Als openbare li chamen moeten de Kamers bedacht zaam en bezonnen spreken en han delen, maar evenzeer zonder zich in specialismen te begeven een goed toegerust gesprekspartner van de overheden zyn. Industrialisatie, ruimteiyke ordening, milieuhygiëne, winkelplanning, woon- en werkkli maat kunnen bepaald niet uitsluitend gemeentelyk worden behandeld, doch vinden hun basis op beleidsafwegin- gen in provinciaal of landelük ver band. I re instanties wil men een onderzoek instellen naar de vestigingsfactoren van de industrie in de Rynstreek. Het eerste deel van het onderzoek zal be staan uit een inventarisering van de sterkte resp. zwakte van de indus triële bedrüfstakken. Later zullen een analyse en de Industriële perspectie ven volgen. In de ledenvergadering werd ook de oprichting van een regionale raad voor de arbeidsmarkt naar voren ge bracht. De Samenwerkende Kamers vanZ uid-Holland hebben hiervoor als model genomen de al bestaande raad van de Noord-Hollandse Kamers. Hierin zün werknemers, werkgevers en afgevaardigden van openbare li chamen evenredig vertegenwoordigd. Contact met Haarlem Naast de samenwerking met de Zuid-Hollandse Kamers, wil de Ka mer van de regio Leiden komen tot een nauwer contact met de Kamer van Haarlem; Het gebied dat deze laatste Kamer be6trükt, grenst aan dat van de regio Leiden; waardoor de problemen van de twee gebieden elkaar raken. Het eerste overleg zal plaats hebben tussen de wederzüdse verkeerscommissies. Als nieuw lid van de Kamer werd de heer H. I. J. Schrandt, directeur NV Kon. Ned. Fabriek van wollen Dekens v/h J C. Zaalberg en Zn Leiden, geïnstalleerd in de vacature P. A. de Jong. Mr. R. W. A. Zweers. die sinds de cember vorig jaar staffunctionaris is, werd benoemd tot adjunct-secre taris. Tenslotte werden ook de leden van de onlangs Ingestelde commissie Üsbestrüding benoemd. De samenstel ling luidt: W. G. J. van der Linden, voorzitter (deze is tevens ondervoor zitter van de Kamer), S. Bruinsma (Duinker en Verruüt Betonfabriek, Alphen a/d Rün), ir. M. Kroes (nv. Spanbeton, Koudekerk a/d Rün), L. Kruyt (Bouwmaterialen L. Kruyt nv.. Katwük). O. H. Nolles (Hollandsche Construct la werkplaatsen nv., Lel- KONINGSVELD den), R. E. K. Slangen (nv. Meelfa briek de Sleutels. Leiden) en A War- nau (Wernink's Beton en aann. My. nv. Bouwmaterialenhandel. Leiden)! Als adviseur van de commissie werd de heer T. C. Zonneveld benoemd

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3