ILG2) NDRUKWEK KEND AFSCHEID vandaag linke aling oersen Bogaers doet voorstellen riorme belangstelling voor begrafenis De Gaulle Verkeer zat muurvast Tenten ambodjanen open in een hinderlaag KOUDER Verzameld Nelissen wil milieubeheer bij Ec. Zaken het huidige woningbouwbeleid Gromiko: geen succes in Rome Nieuw gebouw voor parlement gevraagd „Plofkrakers" weer actief in Den Haag @uc/ .richt 1 maart 1*60 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 No. 33247 EIDSCH mDAGBLAD G Ko°pman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte SingeI 1 Lelden olro facteur: Drs. J. R. Soetenhorst Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 f 16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55)f5,40 per maand (bij vooruitbetalingloose nummer* f 0,25. 28 PAGINA'S (Van onze speciale verslaggever) PARIJS/COLOMBEY Na een indrukwekkend af scheid door meer dan tachtig staatshoofden tijdens een spe ciale mis in de Notre Dame in Parijs is het voormalige Franse staatshoofd Charles De Gaulle vanmiddag in het kleine dorpje Colombey-les-Deux-Eglises begraven. De pracht en praal van de schitterende rouwdienst in de beroemde Franse kathedraal vormden een grote tegenstelling tot de eenvoudige en spontane uitvaartplechtigheid in het kleine dorp waar de gene raal zijn dagen sleet. Een tegenstelling die De Gaulle zelf in zijn laatste wil eiste. Zijn familie heeft deze wilsbeschikking nauwgezet uitgevoerd geen ver toon. geen redevoeringen. Op de begraafplaats in Colombey waren naast de familie alleen „gewone Fransen", enkele oude strijdmakkers en militairen. Franse regeringsleiders namen als gewone burgers aan de begrafenis deel. HAAG (GPD, ANP) De >r gunstige kwartaalcijfers •hilips die vandaag werden liceerd, zijn op de Aalster- beurs geweldig ingeslagen. Idellijk na de opening van- id aan het Damrak startte oortsachtige handel in aan- Philips. De koersen daalden BO'n vijftig punten. Philips e eerst de internationale in de val mee. Maar g volgden ook de lokale len. Hier was bijna sprake en soort uitverkoop. js heeft in de afgelopen drie oden een ernstige terugslag in ehaalde resultaten ondervon- Er werd f23 min minder winst ekt dan in het overeenkom- tijdvak van 1969. de winst van het eerste half- beduidend hoger is geweest en evolg daarvan ook de resulta- 'an de eerste negen maanden n die van vorig jaar uitkomen beurs erg teleurgesteld. Het Jlg was dat de koers van aan- Philips vandaag scherp daal- ttowinst van de periode Juli/ imber bedroeg f91 min tegen min. De winst van de eerste in maanden bedraagt f 344 min f 327 min. Per aandeel dit neer op f 2,57 tegen f 2,54. antal werknemers in Neder- is gegroeid van 91.300 97.100 personen. Over de ge- wereld gerekend zijn 360.300 personen werkzaam hilips. verluidt is de reële omzet op iciële beurs in Philipsaandelen tussen de f.4 en f.5 min. st. Nadat gedurende een groot an de beurstyd de koers rond- f.50 min. bleef schommelen, Ike koers slechts weinigen be- raren in de markt te stappen, er op de valreep opnieuw aan zetten, waardoor de notering tot 49.40 aan het slot. Dit be- I in totaal een achteruitgang 5,40 (54 punten). Afgewacht te worden hoe het publiek mor- reageren als de cijfers ge- bekend zullen zijn. Toen gisteren regeringshoofden uit alle delen van de wereld in Parijs aankwamen om op uitnodiging van de Franse regering de mis in de No tre Dame bij te wonen bevonden zich al tienduizenden Fransen in Colom bey om „hun" De Gaulle de laatste eer te bewijzen. In de druilerige regen slingerde zich een trage proces sie door het dorpje dat 393 inwoners telt. De stoet bewoog zich voort langs de poorten van het landgoed „La bois- serie" van het overleden staatshoofd en in de richting va.n het kerkhof naast het eenvoudige ster.en kerkje, waar De Gaulle elke zondag de mis bijwoonde. Op dit k?rkhof werd de overledene in een familiegraf naast zijn jong overleden dochter Anne bijgezet. Tal van bloemstukken om gaven gisteren al het familiegraf. I wilden bijwonen moesten de laatste kilometers naar het dorp te voet af leggen. De spoorwegen hadden negen extra treinen naar twee stations in de omgeving van het Oostfranse plaatsje laten rijden. Tussen Parijs en Colombey was een extra bus- I dienst ingesteld. i De dienst vanmiddag in het kerk- je van Colombey werd geleid door de j dorpspastoor. Een koortje van school- meisjes dat gewoonlijk op zondag zong. begeleidde ook nu de dienst. De i kist. bedekt met de Franse drie- kleur, werd op een pantserwagen i naar de kerk gebracht. Mevrouw De I Gaulle en verdere familieleden volg- den in auto's. Een detachement van leger, luchtmacht en marine bracht j voor het 2kerkgebouw, waar zich een enorme menigte verzameld had. I een eresaluut. Zes jongemannen uit I Colombey droegen de kist het kerk- ie in en vervolgens naar het kerk- ■OM PENH, SAIGON (AP) f t noorden van Cambodja zijn Tegeringsbataljons in een hin- S gelopen bij een poging het to herstellen langs de belang- verkeersweg nummer zeven. >s militaire zegslieden in de WJaanse hoofdstad Phnom was na zeven uur strijd in het 155 kilometer ten noorden van n Penh, nog niets bekend over Dt van de regeringseenheden, ijjn twee compagnieën ter ver- &g gezonden. Bilt verwacht van heden- tot B&vond: in de nacht veel be- met op de meeste plaatsen Wen Morgen overdag wisselen- wiking met buien. Matige tot Ige aan de kust nu en dan har- westelijke wind. Lagere tem- iren. (Opgemaatrt om 11.40 uur) 13 NOVEMBER °P; 7.56 uur; onder: 16.52 uur. °P: 16.20 uur; onder: 8.28 uur. «ter te Katwijk te 2.35 en 14.53 ■«mter te 10.54 en 23.15 uur. Vannacht hebben honderden de nacht doorgebracht in tenten, schuren en caravans om de generaal op zijn laat ste tocht te vergezellen. De hotels tot in de verre omtrek waren bezet en de Franse verkeerspolitie had spe ciale veiligheidsmaatregelen geno men om de enorme verkeersstroom te verwerken. Hoewel de Franse kran ten vanochtend speciale routebe schrijvingen geven, was het verkeer op de Franse nationale weg nummer negentien vanochtend vroeg al vijf kilometer voor en voorbij het dorp geheel gestremd. Zij die de begrafenis Velen verdrongen zich reeds vroeg voor de ~Notre Dame in Pa rijs om een plaatsje in de kerk te kunnen vinden bij de herden kingsdienst voor generaal De Gaulle, (bovenste foto). Talrijke staatshoofden waren bij de plechtige uitvaartdienst aanwezig. Van links naar rechts: president Saragat van Italië, Rus- lands president Podgorny, Trai- kov van Bulgarije, Aartsbisschop Makarios van Cyprus. Kekkonen van Finland, koning Boudewijn, vorst Rainier van Monaco en Ko ningin Juliana. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Nelissen (Economische Zaken) heeft vanmorgen in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij al enige tijd over leg voert met de ministeries van Fi nanciën en van Binnenlandse Zaken over het stichten van een afdeling Milieubeheer bij zijn ministerie. De bewindsman meent dit in antwoord op vragen van om. de so cialist Nederhorst dat een derge- ijke afdeling er eigenlijk al per 1 december zou moeten zijn. Op die datum treedt namelijk de Wet Ver ontreiniging Oppervlaktewater in werking en controle daarop zou goed bij een dergelijke afdeling passen. Ook wordt binnenkort de Wet op de Luchtverontreiniging van kracht. Over een apart ministerie voor Mi lieubeheer wilde minister Nelissen zich niet uitspreken. Hij gaf toe dat het milieubeheer duidelijk geïnte greerd zal moeten zijn in het econo misch beleid van ons land. Dit bete kent volgens hem echter niet, dat alle economische beslissingen onder geschikt moeten worden gemaakt aan het milieu, zoals de PSP-er Wieben- ga gisteren eiste. AMERSFOORT (GPD) Oud-wo- ningbouw-minister Bogaers is ver baasd over het feit dat de afgelopen twaalf maanden in Nederland nog 118.000 woningen zijn klaargekomen Hij voorspelde zelfs dat door de structurele aard van de oorzaken het ;otagl lering Oud-minister Bogaers dieptepunt van de Jaren zeventig nog niet is bereikt. Drs. P. C. W. M. Bogaers voor het eerst sinds zijn mi nisterschap weer sprekend over het landelijk woningbouwbeleid somde vanochtend in Amersfoort een groot aantal oorzaken op die een daling van de woningbouwproduktie hebben veroorzaakt. Bijzonder veel kritiek had de voor malige bewindsman op de bestuur lijke structuur van ons land, die hij door een nieuwe gewestraad totai veranderd wil zien ter bevordei van de woningbouw. Een ander punt, dat in de rede van drs. Bogaers bijzonder veel aan dacht kreeg is de inflatie die voor de woningbouw bijzonder hard aan komt. Eer. procent rentestijging bij de stichtingskosten van 50.000 gul den betekent aan extra-huur een be drag van 40 gulden per maand. Bo vendien is de bouwkostenstijging in de periode 19601970 ongeveer twee maal zo groot geweest als de algeme ne prijsstijging. Volgens de heer Bogaers is het kernprobleem van de huidige wo ningnood net probleem van de lager en laagst betaalden. En Juist als ge volg van de inflatie wordt het steeds moeilijker dit kernprobleem aan te vatten, terwijl bovendien het kwaad steeds groter wordt, omdat mensen met een relatief hoog inkomen in woningen met een relatief lage huur wonen. Drs. Bogaers pleitte verder onder meer voor een verkorting van de goedkeuringstermijnen die genoemd worden in de wet op de ruimtelijke ordening en voor een beperking van de beroepsprocedure tot twee in stanties. Bovendien pleitte hy voor een ver korting van de voorbere.dingsproce- dure, een wat bescheidener opstel ling van diverse instanties. Verder stelde drs Bogaers voor: Ver eenvoudiging van de onteigenings wet, voorkeursrecht voor gemeenten die grond willen kopen voor de wo ningbouw, hoge prioriteit voor een op een stabiel prijsniveau gericht be leid, huurheffing van iedereen die minder dan 14 a 15 procent van hun inkomen aan huur betalen, zolang de woningnood niet is opgelost, al gehele heffing van het huurniveau van de woningen, gebouwd voor 1966/1967 op basis van de huur van nieuwbouw, afremming van de bouw van kantoren, scholen, fabrieken en dergelijke «een belasting van 15 pet. op deze werken is toe te Juichen), indien nodig niet terugschrikken voor een hoog percentage woning wetwoningen, het eigen wonigbezit sterker stimuleren door premies te verstrekken aan bouwfondsen. Evenals in Colombey hadden zich vanochtend by de Notre Dame al dui zenden Fransen verzameld. Een van de eersten die arriveerde bij de kathe draal was Xoean Thuy, het hoofd van de Noordvietnamese onderhan delingsdelegatie by de Vietnam- be sprekingen in Parijs. Na hem arri veerden oud-premier Harold Mc Mil- lan van Groot-Brittannië. oud pre mier Ben Goerion van Israël en ver volgens Koningin Juliana, die op de eerste rij van het blok van buiten landse staatshoofden plaatsnam, te midden van Keizer Haile Selassie van Ethiopië, de Sjah van Perzië, Prins Rainier van Monaco, aartsbis schop Makarios en vele anderen. Pre sident Nixon was het laatste buiten landse staatshoofd dat arriveerde. Kort na elf uur kwam president Pompidou by de kerk aan. Na de dienst die bijna een uur duurde moesten de gasten geruime tijd wachten tot de auto's weer versche nen. Koningin Juliana onderhield zich byzonder met de Westduitse president Heinemann. ROME (AP) De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko heeft gisteren niet de Ita liaanse steun gekregen voor het voor stel van Moskou om in de naaste toe komst een Europese veiligheidscon ferentie te houden. Zijn Italiaanse ambtgenoot deelde hem mee, dat wat Italië betrof, de procedures en het tijdschema van i zulk een conferentie moeten worden opgemaakt door de NAVO. Men was het er wel over eens dat het doel van een veiligheidsconferen tie moet zijn het bereiken van een „beter stelse. van betrekkingen, en dus van samenwerking in het wereld deel". DEN HAAG (GPD) Zes tweede kamerleden van de zes grootste frac ties hebben aan voorzitter Van Thiel een brief gezonden, waarin zij hem meedelen een nieuw parlementsge bouw noodzakelijk te vinden. ..Een nieuw gebouw zal moeten voldoen aan eisen van doelmatigheid, flexibi liteit en representativiteit. Een ruime i opzet zal voor een dynamische ont- j wikkeling van het parlementaire werk in de komende decennia voldoende mogelijkheden moeten bieden", al dus de kamerleden. ADVERTENTIE Wim van Hanegem zei nogal wonderlijke dingen, nadat onze va derlandse voetballers gisteravond in Dresden een weinig bevredi gende 1-0 nederlaag te incasseren hadden gekregen. „Die Oostduit sers keken me aan met schelvis ogen...!" beweerde hij. Hij liet zelfs het woord „dope" vallen. Een (onsportieve) uitvlucht of een kern van waarheid? PAGINA 19 Het milieubeheer krijgt in ons land te weinig aandacht. Dat heb ben ze althans gisteren in de Tweede Kamer gezegd PAGINA 5 De Polen wonen wel vlakbij Rus land. maar zij zien de Russen echt nfet als een „broedervolk" PAGINA 7 Het verkeer in de binnenstad vormt een steeds groter wordend probleem. Daar komt men met een dagje studeren niet uit STADSPAGINA De wonderdokteres mag zo van haar gaven overtuigd zijn, van de rechter kreeg zij een fikse boete PAGINA 11 Leo Derksen, de enig echte Ne derlandse televisieschyver, gaat rustig door met produceren PAGINA 17 Het sportpaleis in Rotterdam gaat pas in januari open, maar de agenda is voor volgend jaar al stevig bezet PAGINA 21 Jazz is net als onkruid. Dat kan men vinden op Altona PAGINA 23 Nu bij kluis Rode Kruis DEN HAAG (GPD) In een kan toor van' het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag hebben inbrekers in de nacht van dinsdag op woensdag geprobeerd met gestolen springstof de kluis op te blazen. Het is de tweede poging binnen enkele dagen, want het afge lopen weekeinde werd by een inbraak in een Haags Emballagebedrijf óók springstof gebruikt. De explosieven zijn hoogstwaar schijnlijk afkomstig van de inbraak bij het aannemersbedrijf De Jong en De Wilde in Loosduinen, waar eind oktober zestien kilo springgelatine en 200 ontstekers werden ontvreemd. Firma L. WESTERDUIN Maarsmanssteeg 8, Leiden Telefoon 20685 Uit het Leidsch Dagblad van 12 November 1870: Voor de leening der Ne derl. Rijnspoorweg Maatsch van nog geen 3 millioen is voor 10 millioen ingeschre ven. Daardoor zal alleen aandeelhebbers een deel van 't door hen ingeschrevene worden toegestaan. Te Dordrecht was sedert enkele dagen het Heimdijk gemak verstopt. De ont. boden metselaar stootte op het lijk. van een voldragen kind, dat naar gissing 6 a 7 dagen oud was.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1