ehele wereld present bij rbetoon voor De Gaulle Poolse Joden als zondebokken voor de (economische) onmacht IVO-landen in ropa verhogen tun prestaties Psychologische test: kaas uit't vuistje snijdt u in plakken of blokjes irdenkingsdienst in de Notre Dame Symptomen van een vastgelopen regime (2) a j mbia naast 'sluit de tenlandse rijven Belgische fabriek ontslaat saboteurs OPLOSSING Rondneuzende Rus bots t opBrits vliegdekschip Saigon haalt 6000 man uit Cambodja Brits veto over AA-resolutie tegen Rhodesië c 11 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 PARIJS (Reuter, AP, GPD) Bijna honderd vooraanstaande staatslieden uit de gehele wereld hebben de Franse regering doen weten, dat zij morgen in de Notre Dame de herdenkingsdienst voor oud-president generaal Charles de Gaulle .zullen bijwonen. Neder land zal vertegenwoordigd zijn door Koningin Juliana en minister Luns. Voorts komen president Nixon van de Verenigde Staten en premier Kosigin van de Sowjet-Unie. Namens West-Duitsland komt president Heinemann, namens de regering van Engeland premier Heath, terwijl Prins Charles Koningin Elizabeth zal vertegenwoordi gen. Voorts zullen o.a. aanwezig zijn Koning Boudewijn van België en Keizer Haile Selassie van Ethiopië. het eenvoudige kerk&pf 'ombey-les-deux-Eglms, i-president De Gaulle iddag ten grave zal ivor- iqen, nadat er in de No tre Dame in Parijs in de ochtend uren een herdenkingsdienst zal zijn gehouden. Op de voorgrond het familiegraf van de De Gaul- les. L (GPD) Wanneer de NAVO-landen het in de- is kunnen worden over het van hun defehsiepresta- lt Nederland, voorlopig ge en periode van vijf jaar. ngeveer 30 miljoen gulden kosten. Gisteren hebben anden de kwestie van het in Brussel besproken, imber a.s., de dag vóór de itting van de NAVO-minis- Dmen zij weer bijeen, t er thahs uitziet zal in de ats de NAVO-infrastruc- interne verbinciingssysteem, rbeterd en uitgebreid. Ook de Europese NAVO-vlieg- egtuigschuilkelders worden Met dat laatste zijn de Ver aten al begonnen, o.a. op in West-Duitsland en op g. Het zal dus eventueel iijn dat men tezijnertijd een deel van de daarvoor tgaven moet terugbetalen, de mogelijkheid is nog, dat iets doen om hun eigen e verbeteren of te verster- ïland bijvoorbeeld heeft al dat het vliegkampschip 1 (dat juist een aanvaring ad) langer dan voorzien in enst zal worden gehouden. i zullen de Britten vier es- Jaguar-jacht vliegtuigen in men boven de vijf, die oor- Ik in de plannen waren op- 1KA (AP) De regering ibia (zuidelijk Afrika) heeft tse banken genaast voor 51, drie bouwondernemingen procent. Alle buitenlandse tagsmaatschappyen in Zam- ten binnen de 14 maanden Na l januari 1972 mogen er 'ia geen zaken meer worden door niet-Zambianen. Pre- faoenda heeft dit alles be- 'aakt en tot slot gezegd: „Nu van ons", veel Zambianen zijn er nu rte mogelijkheden gekomen 1 positie te verbeteren, aldus President. In zijn toespraak scheidene uren duurde, zei 1 ook nog. dat hij van plan tvan de in Zambia werkende rnemingen te sluiten en een >ver te nemen, van Kaoenda volgde op een van de aan de macht erenigde Nationale Onafhan spar tij, die drie dagen had zware de in genomen. Duitsland zal helikopters aanschaffen vorm van transportvliegtuigen mili taire hulp geven aan Turkije <ook één van de Europese NAVO-landen). Een deel van de uitgaven (twee miljard vijfhonderd miljoen gulden in totaal) zal weer terugvloeien in de vorm van orders voor industrie en bouwbedrijf. Reeds thans zijn er Ne derlandse bunkerbouwers in Duits land, maar dan deze keer ten behoe ve van de vliegtuigschuilkelders voor de NAVO. Minister Den Toom (Defensie) scheen het gisteren na afloop van de zitting van de raad van de tien Europese NAVO-landen nogal opti mistisch te zien. Hij dacht dat men op 1 december wel tot overeenstem ming zal komen. Op vrijdag 13 november zal de se cretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, het Nederlandse ka binet (ministers en staatssecretaris sen) en een aantal Nederlandse top ambtenaren persoonlijk komen voor lichten over de politiek-militaire si tuatie van het ogenblik, zo is gisteren i Brussel bekend geworden. Brosio zal zich voor deze gelegen heid laten vergezellen door de voor zitter van het militair comité van de NAVO, admiraal Sir Nigel Henderson en de drie geallieerde opperbevelheb bers, de admiraals C. K. Duncan en Sir William O'Brien en generaal A.J. Goodpaster. Dit hoge NAVO-gezelschap, dat in het hoofdkwartier van de Koninklijke Landmacht, de Haagse Julianaka- zerne, in een strikt besloten bijeen komst een aantal voordrachten zal houden, komt naar Nederland op uitnodiging van de Nederlandse mi nister van Defensie, de heer Den Toom. BRUSSEL (ANP» De directie van de Citroën-fabrieken in de Bel gische plaats Vorst heeft 32 arbei ders ontslagen omdat zij, aldus de directie, sabotage hebben gepleegd. De arbeiders hebben een transport band onklaar gemaakt waardoor de duizend werknemers van het bedrijf gedwongen waren enige tijd niet te werken. De 32 vormen de kern van een groep arbeiders, die maandag al het gehele personeel heeft trachten te bewegen in staking te gaan. Dat is overigens niet gelukt. De arbeiders wilden staken voor uitbetaling van een dertiende maand salaris en af schaffing van het classificatiesysteem in het bedrijf. De vakbonden distan tieerden zich van deze poging een staking te ontketenen. Het ontslag van de 32 man heeft wel enige beroering onder het overige personeel gewekt, maar het is toch I normaal aan het werk gebleven. Onze Parijse correspondent telefo neerde vanochtend: Met het koel hoogmoedig puri tanisme van de styi, die hy door het afwyzen van een staatsbegrafenis aan zijn heengaan heeft gegeven, heeft de nationale held intussen zyn opvolgers en president Pompi dou in de eerste plaats voor enkele problemen gesteld. En misschien mag men veronderstel len dat de oud-president ook de con sequenties niet zonder een zweempje ironisch leedvermaak had voorzien. Want het is al wel eerder opgemerkt dat Charles de Gaulle met de olifant niet alleen de kleine doordringende oogjes en het feilloze geheugen ge meen had. maar ook de' ongeneeslijke rancune. De begrafenis van de man die in de geschiedenis van Frankrijk een rol heeft gespeeld die alleen met die van Napoleon valt te vergelijken kan uiteraard bezwaarlijk van na tionaal en officieel eerbetoon ge speend blijven. De Franse regering heeft voor die moeilijkheid een originele oplossing gevonden. Terwijl De Gaulle morgen in Colombey-les-deux-Eglises in aan wezigheid van zijn familieleden, dorpsgenoten en ongetwijfeld van wel wat meer Fransen dan het plaatsje en de begraafplaats züllen kunnen bergen, in stilte ter aarde wordt be steld, zullen het staatshoofd presi dent Pompidou, de ministers en ver dere hoogwaardigheidsbekleders in Parijs in de Notre Dame een offi ciële hoogmis ter ere van zijn nage dachtenis bijwonen. Voor morgen is tevens nationale rouw aangekondigd. Alle scholen en theaters en ook de beurs zullen die dag gesloten blijven. Die nationale rouw is gisteren trouwens voor een deel al begonnen. Aan alle openbare gebouwen hingen de vlaggen half stok en de tv en radio hadden hun normale programma afgelast. De beide tv-nett enhebben 's avonds een lange film uitgezonden waarin het legendarische leven van De Gaulle nog eenmaal aan de ogen van alle Fransen voorbij trok. De laatste Na de dood van Charles de Gaulle Is de president van Nationalistisch- China. Tsjang Kai-sjek, de laatst overgeblevene van de „Grote Vyf" van de tweede wereldoorlog. De Ame rikaanse president Franklin D. Roo sevelt overleed op 12 april 1945 op 63- jarige leeftijd. Josef Stalin volgde hem op 5 maart 1953, toen hij 73 jaar was. Sir Winston Churchill stierf op 24 januari 1965 in de ouderdom van 90 jaar. Tsjang Kai-sjek is 83 jaar. Afge zien van het feit dat hij vrijwel blind is, geniet hij een goede gezondheid. Minister Luns gaf gisteravond als zijn mening, dat Charles de Gaulle de eerste president van een Verenigd Europa had kunnen zijn, maar dat hij de kans gemist heeft door zijn veto tegen het Britse lidmaatschap van de EEG. Premier Edward Heath zei, dat op zeker ogenblik de kans om Europa te verenigen in handen van De Gaulle had gelegen, maar dat hy zeer tot de spijt van Groot-Brit- tannië de kans niet gegrepen had. Luns en Heath brachten eer aan de overleden staatsman in redevoe ringen bij gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het Koninklijke Instituut voor Internationale Zaken. Beiden prezen De Gaulle dat hij het Franse volk geholpen had zijn zelf-respect terug te winnen in de naoorlogse periode en voor zijn grote bijdrage tot de verzoening tussen Frankrijk en Duitsland. De drie hoogste Russische leiders president Podgorni, premier .Kosigin en partijsecretaris Brezjnew heb ben gisteren in een telegram aan pre sident Pompidou uiting gegeven aan hun diep medeleven met het overly- den van Charles de Gaulle. Volgens het persbureau Tass verklaarde het drietal dat De Gaulle door het Rus sische volk voor altijd in de herinne ring zal blyven als een van de leiders van de anti-Hitlercoalitie. „Als bril jant staatsman, die groot interna tionaal respect afdwong, deed De Gaulle veel voor de wederopbloei van de grandeur van Frankrijk, langs paden van een onafhankelijke oriën tatie in de buitenlandse politiek. „De grote bijdrage van de generaal voor ontwikkeling van vriendschap en sa menwerking tussen de Sowjeh-Unie en Frankryk blijven in de Sowjet- Unie in herinnering en worden hoog lijk gewaardeerd". Bondskanselier Brandt noemde in een condoleancetelegram aan presi dent Pompidou Charles de Gaulle „Een van de grootste mannen van onze tijd", en „een symbool van de Duits-Franse toenadering en vriend schap". In Madrid herinnerde men er aan, dat onder De Gaulle zes jaar geleden de Spaans-Franse toenadering be gon. President Zalman Sjazar en de oude staatsman David Ben-Goerion zullen morgen Israël vertegenwoor digen in de herdenkingsdienst in Parijs. Ben-Goerion was premier van Israël tijdens het gouden tijdperk van de Frans-Israëlische betrekkingen toen De Gaulle Israël een bondgenoot noemde en het van grote hoeveelhe den wapens voorzag. LONDEN Reuter. APIn dq nacht van maandag op dinsdag heeft zich in de Middellandse Zee een bot sing voorgedaan tussen het Britse vliegdekschip „Ark Royal" <43.000 ton) en een rondneuzende Sowjet- russische torpedobootjager, een bo dem van 2850 ton van de Kotlin- klasse. Van het Russische schip wor den twee man vermist, enkele ande- re Russen die overboord waren ge- I slagen zijn door de Ark Royal en het Britse fregat Yarmouth opgepikt. De Ark Royal nam deel aan een gecom bineerde vlootoefening ten oosten van Malta en werd geschaduwd door het Sowjetrussische schip. SAIGON AP» Het Zuidvietna- mese opperbevel heeft zesduizend mi litairen uit Cambodja teruggetrok ken na voltooiing van een zestien- daagse operatie bij de door de oorlog vernielde plaats Snoeol, welke vroe ger bekend was om rubberplantages. Er werken nu nog 12.000 Zuidvietna- mese militairen samen met Cambod jaanse troepen bij een operatie op slechts 27 Km ten zuidwesten van de hoofdstad Phnom Penh. De andere drie worden gebruikt om de infiltra tie van Noordvietnamese troepen en voorraden in de zuidelijke sector van Zuid-Vietnam te verhinderen. NEW YORK (Reuter» Engeland heeft gisteravond in de Veiligheids raad zyn veto uitgesproken over een Afrikaans-Aziatische ontwerp - reso lutie, waarin werd verboden de on afhankelijkheid van Rhodesië te er kennen zolang daar een blank min derheidsbewind is. Volgens Engeland is dit onaanvaardbaar aangezien het de Britse regering voorwaarden zou dicteren bij komende onderhandelin gen met Rhodesië. Twaalf landen stemden yoor de re solutie. De Verenigde Staten en Frankryk onthielden zich. De reso lutie was ingediend door Boeroendi, Nepal, Sierra Leone, Syrië en Zambia. Het was de vijfde maal dat Enge land van zijn vetorecht gebruik maakte. Dit jaar sprak het tweemaal een veto uit, beide malen over de kwestie-Rhodesië. Het is bijna vyf jaar geleden dat dit land zich van Engeland losmaakte en zich tot on afhankelijke republiek uitriep. Inbrekersbende in Duitsland De Münohense politie heeft een ..misdaadsyndicaat" opgerold dat verantwoordelijk was voor bijkans 400 diefstallen en inbraken met een totale buit van 25 mujoen mark. Het hoofdkwartier der bende, gevormd door Duitsers, Hongaren en Joego- slaven, was in München. Er zijn vier arrestaties verrioht. Zes misdadigers is men thans op het spoor. ADVERTENTIE Snijdt u ineens een dikke plak van de kaas en hapt u daar huppekee zo in? Of houdt u meer van keurige, vierkante blokjes? De psycholoog zegt: „In het eerste geval bent u een royaal iemand, u ziet de grote lijnen en hebt een hekel aan details. In het tweede geval bent u een methodisch iemand die streeft naar harmonisch evenwicht." Klopt het niet? Gééft niet. Wie om deze test lacht met een brok kaas in 't vuistje lacht het best. (Van onze speciale verslaggever W. P. Timmers) WARSCHAU (GPD) De gids van het staatsreisbureau Orbis wijst op het Joodse theater. Er wordt een tweede gebouwd, zegt hij. „Ze hebben hier alles wat ze nodig hebben en toch wordt be weerd dat Polen antisemitisch is". Het is de tweede keer dat hij het onderwerp, tijdens een rond rit door Warschau, ongevraagd aansnijdt. Het houdt de Polen bezig. Sinds 1967 hebben naar schatting 10.000 Joden het land verlaten. Van die groep had ongeveer eenderde zijn post in de maatschappij verloren, allen hebben zij geleden onder de anti-Israëlische propaganda sinds de zesdaagse oorlog in het Midden-Oosten. Het regime heeft een verklaring. Na de oorlog waren er van de 3,5 miljoen Poolse Joden nog enkele tien duizenden over. Zfj hebben emotio neel begrUpeiyk, meer kansen ge kregen dan anderen. Inderdaad speelden Joden in de communistische party in het leger in de eerste na oorlogse jaren een gTote rol. Ze heb ben, zegt de Orbisgids, misbruik ge maakt van hun posities. Het zou maar één stapje verder zyn om te beweren dat Polen het slachtoffer is geworden van een zionistische sa menzwering. Buitenlanders, die Polen goed ken nen, geloven niet dat het antisemi tische hier sterker is dan elders in Oost-Europa. Zy wyten een veran dering in het klimaat aan de anti-Is raëlische politiek. Anders dan in de Sowjet-Unie hebben de Joden sinds 1967 de kans gekregen om te ver trekken. Dat zich daarby de laatste tyd moeiiyheden voordoen, zou voor al zyn omdat nu de wat moeiiyker gevallen aan de orde zyn. Daartoe wordt dat deel van de Joodse intel ligentsia gerekend, dat regime niet graag ziet verdwynen. In het slop In het complex van factoren dat het Poolse antisemitisme heeft be- invloed, is echter nog een facet. De Joden, die ook economisch zo sterke posities bezetten, zyn de zonde bokken nu het land economisch vol op in het slop zit. Uitgaande van de officiële theorieën had hun rol al uitgespeeld moeten zyn, toen na een periode van stalinisme in 1956 Go- moelka aan de macht kwam en in Polen de hoop op een algemene li beralisering opleefde. Die hoop is allang vervlogen. Uit de imponerende opbouw van Warschau, onmiddeliyk na de oor log. blykt waartoe de Polen in staat zyn. Uit him onverschilligheid voor de toekomst van het land blykt vandaag hoe gemakkelyk zy zich neerleggen by een hoogstens stil- zwygend getolereerd communis tisch regime. De stemming in War schau is in goed Nederlands: „Het zal myn tyd wel duren Meer dan symptomen van een stagnatie op elk gebied kan men ty- dens een bezoek van een week niet registreren. Maar aan symptomen geen gebrek. Zakenlieden vertellen, dat de buitenlandse industrie nauwe- lyks meer in zakendoen met het onmogelyke bureaucratische staats apparaat i6 geïnteresseerd. In het land van kool en uien is hét niets by- zonders dat zelfs die produkten niet altyd te koop zyn. De valutapolitiek zou een Jonge Afrikaanse staat zelfs misstaan Drie op één De produktiviteit is in de industrie 26 procent kleiner dan het geval is in de communistische broederlanden Sowjet-Unie en DDR. Die industrie heeft de naoorlogse geboortegolf, die zich de laatste Jaren voor werk aan meldt, onmogeiyk kunnen verwer ken. Omdat de communistische sa menleving geen werkloosheid kent. worden nu functies door meer dan één man vervuld. Dat geldt in de in dustrie. maar net zo goed by voor beeld by het staatsreisbureau. In myn hotel werd ik elke ochtend be groet door drie ambtenaren van Or bis! Achter hun tafel in de hal ver strekten zy per dag wellicht enke le tientallen toeristische adviezen Dat het regime zyn Joodse cono- men en handelaars niet graag ziet verdwynen. ligt voor de hand. Het in zicht dat beïnvloeding van het on- overzichteiyk staatsapparaat onmoge- lyk is en de beperkte vryheid om daarover te discussiëren hebben aan de universiteiten de interesse voor vakken waar het op aankomt (eco nomie en techniek» sterk vermin derd. Een populaire studierichting is sociologie. Er zyn de laatste tyd interessan te sociologische studies verschenen De problemen heeft de socioloog voor het opscheppen. Het grootste is wellicht het alcoholisme, dat zelfs in de gelykgeschakelde pers krachtig van commentaar wordt voorzien: Het alcoholisme zou de laatste tyd zeer ernstige vorm hebben aangenomen Vorig jaar zyn de drankpryzen drastisch verhoogd. Niettemin steeg de verkoop met ruim 12 procent. Is het te verklaren als een uitlaat klep? Kan op heel ander niveau het zelfde worden aangevoerd als ver klaring voor de grote interesse, die de kerk in dit per traditie rooms-ka- tholieke land heeft behouden? Het is gen gedaan het onderwerp ook met wellicht schromelyk onvoldoende ook het antisemitisme in dit kader onder te brengenop zyn minst speelt ook de reactie op de onbevredigen de en uitzichtloze situatie in eigen land een rol. Vanaf de eerste dag heb ik pogin- regeringsdeskundigen te bespreken. De contactman voor perszaken heeft my voor de grote belangstelling hartelyk bedankt en vervolgens da- geiyks vriendeiyk verzekerd dat er aan werd gewerkt. By myn vertrek uit Polen zei een in Warschau wer- Monument van Warschau hoofdstad). kende collega: „Zo gaat het overal Ze werken er echt aan en willen ook beet praten. Maar het komt er niet vanl"

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9