Kamer maakt bezwaar tegen doorberekening 400 gulden teruggegeven Partnerruil bij pinguins. Vondelingetje aan de moeder Tot 15 november 8.90 Daarna weer 18.50 Boek van de Maand. Liberaal verzet tegen prijsbeleid Nelissen Gemeente Kampen is tekortgeschoten Leven opnieuw iets duurder CONSUMPTIE PRIJSPEIL STIJGT MET 5.6 PROCENT NAVO-assemblee werd gesloten CdK van Overijssel: en vele andere aardige en eigenaardige observaties in het boek„Leven in de dierentuin". RIJNLANDSE BOEKHANDEL BOEKHANDEL DE KLER JÊNSDAG 11 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD V—X NIJMEGEN (GPD) De zes weken oude baby uit de wieg (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Nelissen (Economi- ie Zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer de VVD zijn weg gevonden bij de bespreking van de prijsmaat- Igelen die hij heeft aangekondigd. De liberalen vroegen m toezegging dat het prijsbeleid opnieuw in overweging I] worden genomen als het donderdag te verwachten TR-advies over de conjunctuurprogramma van de rege- ig daartoe aanleiding zal geven. •oen de minister weigerde die zegging te doen. dienden zij motie in. De motie, waarover daag zou worden gestemd, lakt echter weinig kans om te ■den aangenomen. )e woordvoerder van de WD, Rietkerk begreep niet waarom regering het centrale loonoverleg, Juist door het buiten werking len van artikel 8 van de Loonwet r op gang ïykt te komen, nu op- uw in de waagschaal stelt door etailleerd ingrijpen in de prijs- ming mogelijk te maken en met calculatiebeschikking te komen vakbeweging krijgt zijn zin, zei maar de ondernemers blijven incidentele beschikkingen gebon- Gezamenlijk jr Rietkerk begreep, dat- de re- Bng niet elk wapen tegen prysop- ving uit de hand wil geven, maar d dat de minister aan de SER moeten overlaten hoe de zaak it worden aangepakt. Alleen ge- lenlijk optreden van werkne- s, werkgevers en regering biedt !H r zijn mening redelijk uitzicht op 3. lugeling van de huidige inflatoi- mtwikkeling. u is er eenzijdig, prematuur en larlijk gehandeld. Zijn fractiege- 't mr. Portheine sprak van „pa- [voetbal". Hy vond dat de rege- onvoldoende vooroverleg met bedrijfsleven heeft gevoerd. „Al- was mis gaat in het Loonbeleid dt op de rug van de kleine on- ïemers uitgevochten'., zei hy. e liberalen kregen by hun ver lichte steun van KVP en CHU, ir vonden de ARP vierkant op j weg. De antirevolutionair drs. 1 rsma sprak smalend van een j f van neoliberalisme die ons gt te omspoelen." Hy vond dat de eenmaal getroffen maatre- niet meer discutabel mag stel- ook niet als de SER anders zou seren. CH-woordvoerder, drs der Mei begreep echter niet rom de regering niet eerst het l-advis heeft afgewacht en sprak „een minder gelukkige ingreep." de KVP-er mr. Peyenenburg d dat de minister beter eerst zyn rnemens aan de SER kenbaar kunnen waken alvorens de maat- ilen af te kondigen, ook hy ig of er na het SER-advies nog „opening" mogelyk is, maar >g slechts de toezegging dat de •ring, mocht het advies daartoe leiding geven, de geldigheidsduur eens in overweging zal nemen. „Al te dol e oppositie keurde de maatrege- echter goed. „Het zou al te dol geweest als we met een volle- pryschaos hadden moeten be- n voor het beslechten van de ru- tussen Roolvink en de vakbewe- 5 aldus mevrouw Brautigam dA). Ook drs. P. Janssen (PPR) d het „al te gek" om in een tyd Inflatie artikel 2 van de Prijzen- buiten werking te stellen, zoals werkgevers willen. e communist Bakker meende dat ïalculatiebeschikking de onderne- s nog zeer veel ruimte voor saanpassingen laat. „Wie daarin s van zyn gading vindt is een iloor, die maar beter kan fuse- riep hy uit. lleen drs. Nypels (D'66) vond niet verstandig het centraal rleg over loon en pryzen op- iw met prysmaatregelen te door- Isen. Ook hy vroeg zich af waar- eigeniyk niet op het SER-advies geworden. Mevrouw Brautingam d dat de maatregelen voor langer n tot 16 maart moeten blyven gel- b. Zy vreest, dat ondernemers on- ddeliyk na die datum tot prysop- Jving zullen overgaan en diende Kies in om haar eis kracht by te ien. Minister Nelissen zei, dat de re- ring alleen de mogelykheid wil «den om in te kunnen grypen by Üsstygingen die zowel door con- bcturele overwegingen als door de irktpositie zyn ingegeven. Tegen orberekening van zuivere kosten- igingen zal niet worden opgetre- b. De calculatie-beschikking die uitgevaardigd, beoogt niet an- ïb dan een ongewenste of te snelle Üsstyging te voorkomen. De mi- Bter sprak van een preventieve totregelen waarover wel degelyk ft het bedryfsleven overleg is ge- lerd. Doorberekenen De mogelykheid tot doorbereke- bg van f. 400,- zat vooral de oppo- tie dwars. Maar vanuit de rege- bgspartyen werd de minister voor houden dat grote bevolkingsgroe- zoals gepensioneerden, kleine Ifstandigen en trekkers van socia- uitkeringen die f.400,- niet heb- gehad, wel met de daaruit voort- loeiende prysverhogingen wor- 01 geconfronteerd. „Ook voor de ntvangers zelf verdwynt het maz zeltje dubbel en dwars" aldus me vrouw Brautigam. „Ze moeten het teruggeven via een loonstop en mo gen het dan ook nog eens via prys verhogingen terugbetalen. Minister Roolvink realiseerde zich dat ook, maar legde de verantwoor- deiykheid geheel by het bedryfsle ven die tot de uitkering heeft beslo ten. Mevrouw Brautigam diende me de namens D'66, PSP en PPR een motie in waarin van de regering wordt geëist dat van de doorbereke ning zal worden afgezien. De anti revolutionair Boersma wees de motie al dadelyk af. Hy vond dat de uit kering vooral bedoeld is geweest om verdere arbeidsonrust te voorko men en vond doorberekening dan op zyn plaats. Minister Nelissen zei, dat doorbe rekening niet is tegen te houden omdat veel bedrijven niet in staat zyn de uitkering binnen de produk- tiviteitsstyging op te vangen. Om alleen zwakke bedryven doorbereke ning toe te staan, zoals drs. Nypels (D'66) suggereerde, vond hy, gezien het algemene karakter van de uitke ring, niet verantwoord. Met name in de detailhandel zal de prysopdryving wel door de concurrentie beperkt blyven, meende de minister. Mid- denstandsbedryven die in de knel ra ken, kunnen overigens altyd by hem terecht. Minister Roolvink deelde mee dat nu 43 pet. van de werknemers de f. 400.- hebben gehad en 7 pet. niet. De overige 50 pet. heeft de helft of tweederde gehad en krygt en rest volgend jaar. Over verwerking van de maatregel in de sociale uitkeringen is de minister een SER-advies wach tende. Voor een extra-aanpassing van het minimumloon waarom mr. Van Lier (PvdA) vroeg, voelde de mi nister voorlopig niets. De minister van Sociale Zaken vond het „buiten werking stellen" van art. 8 geen vooruitgang, maar zei dat hy een concessie heeft wil len doen om het centrale overleg her steld te krygen. Over het artikel zal pas definitief een beslissing worden genomen als het SER-advies binnen is. DEN HAAG (GPD) Het prUs- indexetjfer van de gezinsconsump tie is wederom 0.4 procent opgelopen. Het cijfer ging van 134.6 in septem ber naar 135.1 in oktober. Het index cijfer voor kleding nam toen van 131.7 tot 135.3, hetgeen een stijging van het totaalindexcijfer met 0.3 met zich bracht. By deze vergelyking moet er me de rekening mee worden gehouden dat de kledingindex voor september gedeeltelyk op het zomerpakket en gedeeltelyk op het winterpakket be trekking had, terwyl voor oktober de zomerkleding geheel bulten be schouwing bleef. De styging van het indexcyfer voor kleding is voor ongeveer de helft aan deze pakketwyziging toe te schry- ven. Voorts werden prysstygingen geregistreerd voor dranken en maal- tyden, waarby eveneens een pakket wisseling een rol speelde (ys, patat) voor schoeisel, ziekenhuisverpleging en weekbladen. Hiertegenover stond een daling van indexcyfers voor aardappelen, groente, fruit en vlees. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Gisteren werden de nieuwste prognoses van 't Centraal Planbureau bekend. Daar uit biykt dat het consumptiepryspeil volgend jaar, ook als tot bijsturing van de conjunctuur wordt besloten, niet met 4.9 procent, zoals aanvan- kelyk geschat, maar met 5.6 procent zal stygen. Het reëel vry beschikba re loon zal niet met 1.8 maar met 1.9 procent toenemen. Zonder de con junctuurmaatregelen. waartoe de re gering besloten heeft en waarin een loonpauze zit, zou die loonstyging 2.5 procent kunnen zyn en het prys- peil met 6 procent stygen. Voor dit jaar verwacht het Centraal Planbureau, rekening houdend met de recente loonbeweging, een toene ming van het consumptie-prys- peil met 4 procent (was 4.4 pro cent). Het reëel beschikbare loon zal stygen met 6 inplaats van 5 procent. De styging van de prysindex van de gezinsconsumptie (kosten van levens onderhoud) wordt voor 1970 op 4.5 procent geschat. Mevrouw Brautigam, kamer lid voor de PvdA, verzette zich gisteren fel tegen de regerings plannen om de 400 gulden extra te laten doorberekenen in de prij zen. Kamer aanvaardt motie-Wiegel tegen Beernink DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gistermiddag nagenoeg unaniem de motie-Wiegel (WD) aanvaard, waarin minister Beernink van Binnenlandse Zaken wordt op gedragen voor 31 januari 1971 te ko men met voorstellen tot uitbreiding van de verantwoordingsplicht van GS aan Provinciale Staten. De mo tie, die de steun van de hele kamer verwierf met uitzondering van de SGP en de CH-afgevaardigden dr. H. Schuring en jonkvrouwe C. W. I. WttewaalVan Stoetwegen, constateert dat de minister reeds herhaalde malen heeft toegezegd met voorstellen op dit gebied te zul len komen, maar die toezegg'ng nog steeds niet heeft waargemaakt. Drs. J. Aarden (PPR) zei in een stem verklaring de motie te beschouwen als een blijk van afkeuring. Drs. J. M. den Uyl (PvdA) zei by inter ruptie dat uit het feit dat deze op merking niet door regeringspartijen :s weersproken, men zyn conclusies kan trekken. De Kamer verwierp gistermiddag wel een motie van de socialist La- ban (PvdA), waarin werd gevraagd gepensioneerde ambtenaren, wacht gelders en hun nabestaanden onder de werking van de interimregeling ziektekosten overheidspersoneel te brengen. De motie was reeds de vo rige week afgewezen door Staats secretaris mr. C. van Veen (Bin nenlandse Zaken) die de Kamer verweet er zelf debet aan te zyn geweest dat de gepensioneerden tus sen wal en schip zyn geraakt door vorig jaar een nieuwe ziektekosten regeling voor het overheidspersoneel te verwerpen. De motie kreeg slechts de steun van de PvdA. D'66. PSP. CPN, de groep-Goedhart, de groep- Aarden en de KVP-ers Weyters en Fievez. DEN HAAG (ANP) De Navo- essemblee is gistermiddag in Den Haag besloten met het kiezen van een nieuw presidium voor het vol gend jaar. Als opvolger van de Amerikaanse democraat Wayne L Hays werd de Luxembu-gse socialist Romain Fandel tot president geko zen. Vice-presidenten werden de Deen Koestergaard (conservatief) en het Nederlandse Tweede Kamerlid W. Wierda (PvdA). Thesaurier bleef de Fransman P. de Chevigny. Voor de aanvang van de middag vergadering waarop een reeks reso luties werden aangenomen, werd be sloten tot het zenden van vier tele grammen van rouwbeklag naar aan leiding van het plotseling overiyden van de Franse oud-president. Char les de Gaulle aan mevr. de Gaulle, aan president Pompidou en aan de voorzitters van de Franse senaat en de nationale vergadering. Zedeiykheldswetgeving Evenals mr. Biesheuvel (ARP) verwacht drs. Schmelzer, de fractieleider van de KVP, dat de problemen op-het ge bied van de zedeiykheidswetgeving een belangryke zo niet de belangryk- ste rol, zullen spelen by de komende verkiezingen. ZWOLLE (ANP) De Commis saris der Koningin in Overyssel, jr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannnerden, heeft gisteren Kampens loco-burgemeester wethouder A. Fien en de wethouders S. Hörchner en W. H. Dalfsem verweten, dat zy for meel niet juist hebben gehandeld na het uitvallen' van de elektriciteit in Kampen, tengevolge van de storm van de vorige week. De wethouders hadden een onder houd aangevraagd by de commissaris om te klagen over het niet bereik baar zyn van de BB-organisatie zoals zy dat ook by de minister van Binnenlandse Zaken hadden gedaan. Tydens het onderhoud in het pro vinciehuis heeft de commissaris eerst zyn waardering uitgesproken over de manier waarop Kampen de situatie had aangepakt. ..Maar", aldus de commissaris, „u hebt verzuimd my of de chef van myn kabinet onmid- deliyk in kennis te stellen van de gebeurtenissen in Kampen, zoals in de provinciale instructie voor de te volgen gedragsiyn by rampen in vredestyd is bepaald". Alle burge meesters zyn in Juli 1969 schrifteiyk nog eens op deze verplichting gewe en De Commissaris verklaarde dat het hem door dit verzuim niet mogelyk was geweest de leiding van de hulp verlening op zich te nemen, noch om terstond de functionarissen, wier assistentie nodig was. onder wie het waarnemend-hoofd Bescherming Be volking van de kring Overyssel A. waartoe Kampen behoort, te waarschuwen. Voorts verweet de Commissaris zyn' bezoekers, dat. voorzover hy kon nagaan. Kam pen had verzuimd, een gemeenteiyke rampenregeling vast te stellen, zoals bedoeld in deze instructie. De Commissaris zei het te betreu ren, dat ten' onrechte de indruk was gewekt, dat de BB in deze zou heb ben gefaald. Hy vestigde er voorts de aandacht op, dat. nadat Kampen het plaatsvervangend hoofd-BB had bereikt, de volgende ochtend al zeven aggregaten uit het ryksmagazyn in Overyssel en 20 aggregaten uit het j magazyn in Den Haag in Kampen 1 waren aangevoerd. Hy verzocht de wethouders maatregelen te treffen' om herhaling van de onjuiste gang van zaken te voorkomen. Inmiddels zyn in de Kamer vragen gesteld over 1 deze kwestie. kleine Pascal is weer thuis. An derhalve maand nadat zyn va der hem in Nymegen uit zyn wiegje haalde en hem in het holst van de nacht te vondeling legde op de stoep van een tand artswoning in de Duitse grens plaats Uden, heeft de Raad voor de Kinderbescherming gister middag na een langdurige staf vergadering besloten, dat moe der Louise Hofkens (24) uit de Cypresstraat haar kindje zou mogen ophalen uit het tehuis „De Beuken", waar het kleintje op last van de voogdy was op genomen. Dolgelukkig repte mevrouw Hofkens zich gisteren direct naar het tehuis, waar zy in de voorbye weken haar kindje maar een keer per week even in de armen had mogen nemen. „God zy dank. alles is nu achter de rug", zei ze. Dat laatste is misschien iets te optimistisch, want voor de Raad van de Bescherming is de nu drie maanden oude Pascal nog in alle opzichten een zor genkindje. rond wiens prille be staan al een heel juridisch ge- vechts is geleverd, leverd. Het huwelyk van zyn vader en moeder is door de rechtbank ombonden, maar de moeilykheid is dat Pascal werd geboren na dat de rechter de echtscheiding had uitgesproken. Hij werd dus aan geen van beide partyen toegewezen, hetgeen betekende dat vader en moeder evenveel zeggenschap over het kind heb ben: de vader zelfs het meest. Toen het hem na de echtschei ding duideiyk werd dat hy fi nancieel voor het kind zou moe ten zorgen, ging hy op een avond naar het huis van zyn vroegere echtgenote, haalde de en legde hem in Duitsland in veel te dunne kleding te vonde ling. Aanvankeiyk werd de moeder hierop aangezien. Zy werd opge sloten in het politiebureau in Nymegen en daarna in de vrou wengevangenis in Arnhem, tot het duidelyk werd dat haar geen schuld kon worden verweten. De baby was toen inmiddels op last van de Raad voor de Kinderbe scherming opgenomen in het huis ..De Beuken" in Nymegen. De heer W Hendriks, sprekend namens de Raad voor de Kinder bescherming: „Wy konden aan deze zaak pas gaan werken na dat het politie-onderzoek was afgelopen en vaststond dat de vader zich aan een soort kidnap ping had schuldig gemaakt. Dat was veertien dagen geleden. Wy wilden de zaak zo spoedig moge lyk afwikkelen, maar er zitten aan een van beide ouders toe te risico's: de voogdy en de toe ziende voogdy, en de maatschap- pelyke zekerheid voor het kind. De rechtbank heeft nog niet de gelegenheid gehad het kind aan een van beid ouders toe te wijzen. Wat nu met de baby is gebeurd, zou zich kunnen her halen". Hy meent overigens dat juri disch de knoop nu wel snel zal worden doorgehakt. Tot zolang heeft de Raad voor de Kinder bescherming de verantwoording over de baby Inmiddels heeft ook mama Louise haar maatregelen geno men. Samen met haar kindje woont zy nu in by haar ouders en by het wiegje wordt gewaakt door een flink uit de kluiten ge wassen herdershond. Voorlopig geen nachtelijke avonturen met papa meer ir. het grensgebied voor Pascal. HERDENKING DE GAULLE De Tweede Kamer heeft gistermid dag by het begin van de vergadering de vannacht overleden ex-president van Frankrijk Charles de Gaulle her dacht. Kamervoorzitter Van Thiel wees op de grote betekenis die de staatsman had gehad in de bevrydlng van de Duitse bezetters. Hy meende dat pas later een oordeel over De Gaulle als staatsman mag worden uitgesproken, i Minister Witteveen herdacht ver- volgens in zyn functie van vice-mi- nist r-president generaal De Gaulle nan.ens de regering. ADVERTENTIE Circuit gaat weg Tydens een be wogen en langdurige zitting heeft de gemeenteraad van Zandvoort in de nacht van dinsdag op woensdag het principebesluit genomen het Zand- voortse circuit op te heffen. De be slissing werd genomen met 12 tegen 4 stemmen. Nauw hiermee verbonden was het verzoek van "Bam-Vermeulen ont wikkeling nv" om het binnenterrein van het circuit te reserveren voor het project "Zandvoort, twaalf maan den zomer". Zwartrijder Het KVP tweede-ka merlid dr. Van Schaik is van mening dat door de verhoging van de wa.- verzekeringspremies voor motorvoer tuigen met ongeveer 10 procent het aantal Nederlanders dat zonder een dergeiyke verzekering met een auto rydt nog zal toenemen. Volgens en kele weken geleden in een autoblad vermelde cyfers, aldus de heer Van Schaik, moet het aantal zwartryders in ons land nu al op 200.000 worden geschat. Hoe dolfijnen hun trainers jennen. Hoe een walrus verliefd wordt op z'n verzorger. Hoe kolibries veranderen in levensgevaarlijke jachtvliegers. Hoe een chimpansee-moeder mond-op-mond beademing gebruikt U leest 't in „Leven in de dierentuin". 164 pagina's met sterke staaltjes en ontroerende anecdotes uit de dierenwereld. Genoteerd door een knappe verteller als Vitus B. Dröscher. Uitgevoerd op kunstdruk. Fraai gebonden. Met 131 foto's, waarvan 15 in kleur en 116 zwart/wit Vlug kijken bij uw boekhandelaar. In OEGSTGEEST nu nog volop verkrijgbaar bij Ni.uw. Rijn 45 Winkelcentrum Lange Voort. Leiden Telefoon 2088543370

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7