We werken nu langs elkaar heen' Leidse emancipatie -aktie trekt ontwikkelde vrouwen Rijkspostspaarbank rente tot 7% Promoties Reactie op interview wethouder Menken In Leiden opererende maatschappelijk werkers kwamen voor de eerste keer bijeen fotobedrijf de graaff Misrekening Fietser geschept Beroepingswerk bdag u november 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Werk Tegen het eind van eenkomst van zo n 80 maat- peiyk werkers in de Burger- van het stadhuis, stond er Biddag een mevrouw op die nwezige journalisten sugge- i om de volgende kop boven erslag van de vergadering te „Maatschappelijk werkers i verder dan hun besturen". I technische redenen kon dit tel niet worden overgenomen, >uw. maar het is wel een de lading zou dekken, ühting het volgende: Leiden igeveer 100 maatschappelijk waarvan bijna de helft t tot de gemeentelijke socia- De rest het meren - I is verdeeld over de interkerkelijke gezins- |l), de Hendrik Pierson ver- (1), Pro Juventute (2), voor maatschappelijk 1(2), huize St. Maarten (1) valt er een hele lange lijst men van particuliere in- £gen met niet meer dan één maatschappelijk werkers die aanleiding geeft tot rg wat frustraties bij de maat- k pelijk werkers. Hoewel ze in evallen het zelfde werk doen, en i ze hoegenaamd geen contact Ikaar. Van enige coördina- diJ nauwelijks sprake, laat staan viJ en goed opgezet maatschappe- ;ld eleid in de stad. ioek van twee maatschappe- 'ba erksters in het voiig jaar op- 101 ite Maatschappelijk Contact- n gaan onderzoeken hoe deze ppering van mankracht en 'llftan worden samengevoegd. Uit nquête die dit Maatschappe- ontactorgaan hield onder de chappeiijk werkers in Lei- I )leek overduidelijk dat men J 1 van het modderen met klei- Ireautjes voor maatschappelijk langen is geheel in overeen- ning met de welzijnswet, die jrbereiding is. Daarin wordt esteld de werksoorten die op 3ec fde terrein liggen samen te nin n en het maatschappelijk he naar de wijk terug te bren- in a8' ekent kort en goed: fusione- -P< Kleine instellingen met één chappeiijk werker, zoals Lei- 'n r thans nog tientallen kent el n in deze nieuwe opzet geen nsrecht meer. Ook al niet, t het ministerie van CRM de- rt-i Ine instellingen, de pin op de l gaat zetten: over een paar krijgen bureaus met minder - flryf maatschappelijk werkers Cl mst, geen subsidie meer uit kspot. Voor de eerste keer kregen de maatschappelijke loerkers van Leiden de gelegenheid om met z'n allen te praten over hun werk. Er kwafm heel wat los tijdens de discussies in het stadhuis, waar van hier een opname. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Als het tot discussie-middag uitgegroeide thee-uurtje van de in Leiden opererende maatschappelijk werkers één ding heeft duidelijk gemaakt, is het wel dit: naar een dergelijke vorm van onderling contact wordt ge hunkerd, omdat dit bij de beroepsbeoefening vrijwel ont breekt. De opkomst spreekt wat dat betreft boekdelen. Ongeveer 80 van de 100 maatschappelijke werkers had den gistermiddag gehoor gegeven aan de uitnodiging van het Maatschappelijk Contactorgaan, dat van CRM-wet- houder mevrouw Den Haan-Groen toestemming had ge kregen om voor deze unieke bijeenkomst de Burgerzaal van het stadhuis te gebruiken. ruc! •ker Fusionering „Q eenvoudig ligt die fusione- nverigens ook weer niet. om- immige instellingen bezig zijn igionale partners te zoeken, o{! de één de kant van Gouda t, en de ander het in de rich- Je j fan Den Haag zoekt. t nu een regelende taak voor in iaatschappijk Contactorgaan, a de enquête onder de maat reet 'Pelijk werksters zich tot de 1 beidene besturen van de par- i ere instellingen zal wenden. Maatschappelijk Contactor- zal ook onderzoeken wat el- de ervaringen op dit gebied 1 waarna het geheel zal uit- pen in een nota aan B. en W. betrokkenen met concrete tal len over mogelijke fusione- en maatschappelijk werk per en werkterrein. te hopen dat de besturen van leine instellingen hun mede- ing aan deze saneringsplan - zullen geven. Hun maat- ipelijk werkers voelen zich ?n I onel iraht M. v. fl Het programma vermeldde een openingswoord van mevrouw Den Haan, een toelichting van drs. P. H. van der Plank van het Maatschappe lijk Contactorgaan op de in voorbe reiding zynde welzijnswet en gele genheid tot discussie, waarop ieder een eigenlijk zat te wachten. Stop verwijderd Nu de stop ineens werd verwij derd, had vergader-voorzitter dr. J. H. Kamphuis van het Maatschappe lijk Contactorgaan moeite om alle naar boven borrelende frustraties te kwalificeren. Aan het slot van de middag bleef hy zitten met een „un- vollendete", waarin echter duidelij ke hoofdakkoorden te beluisteren waren. Vooral het feit dat er langs elkaar heen wordt gewerkt, maakte de ton gen los. Wel zijn er hier en daar be sprekingen gaande om tot samen werking te komen van de instellin gen die (eens vanuit een verschillen de geloofsopvatting) hetzelfde werk doen met name werd de êezins- zorg in Leiden genoemd maar van een overzichtelijk maatschappe- lijkbeleid is in Leiden nog geen sprake. Ook de maatschappelijk werkers die bezig zyn op het gebied van de moederhulp doen al wat samen in de praktijk, maar bestuurlijk is dit nog niet het geval. Waarom niet, prikte dr. Kamphuis, die als ant woord kreeg: „Dat moet u m'n be stuur vragen." Heel radicaal zei één van de maat schappelijk werkers op een gegeven moment: „Als de besturen niet wil len. zullen we zelf het heft in han den moeten nemen." Dat ging de an deren wat te ver, maar eensgezind vond men dat bundeling van de krachten op het gebied van uitvoe rend werk. organisatie en financiën nu toch dringend is gewenst. „De wijk-opbouw van het maatschappe- blijkens de enquête nu niet veel meer dan leggers van noodverban den op de gehavende plekken van de maatschappij. Nu staan zy nog in dienst van de particuliere instelling, terwijl de moderne opvatting van maatschap pelijk werk verlangt, dat zij zich in dienst van cliënt stellen. HENK DE KAT. lijk werk in Leiden loopt hopeloos ten achter by die van andere ste den", aldus dr. Kamphuis. Inventarisatie In dit verband werd ook gevraagd naar een inventarisatie van het maatschappelijk werk in Leiden. Het Maatsohaipelyk Contactorgaan is al op die vraag ingegaan in een onderzoek naar de mogelijkheid van fusionering en hernieuwde opbouw van het maatschappelijk werk. Dit onderzoek loopt nog, men is nu in het stadium dat de besturen van de particuliere instellingen van maat schappelijke zong over dit onder werp worden benaderd. Een probleem hierbij zal zyn de zich voltrekkende fusies in regionale richting. Van de instellingen op het gebied van de kindervoogdij zoekt de één nu contact met een gelijkge zinde instelling in Den Haag, de an der met Alphen. Hoe moet dat nu, vroeg één der maatschappelijk wer kers zich af. Grote behoefte werd ook gevoeld aan concrete werkprojecten. Zo toon den de maatschappelijk werkers een sterke belangstelling voor de nota over de sociale begeleiding van be woners uit saneringsgebieden, die bij het Maatschappelijk Contactorgaan in voorbereiding is. Mevrouw Den Haan kreeg een open doekje, toen zij voorstelde om een concept van deze nota eerst met de maatschap pelijk werkers te bespreken, alvo rens het definitieve ontwerp naar B en W te sturen. Werkgroep Anderen wilden een werkgroep op richten die gaat praten over de soci ale indicaties in woningnoodgeval len. In deze werkgroep zal ook de huisvesting van de werkende jonge ren en ongehuwde arbeiders (kost huizen) aan de orde moeten komen. In het algemeen verlangden de maat schappelijk werkers meer contact met bureau huisvesting. Eén der maatschappelijk werkers merkte op. dat altijd wordt gewezen op de lan ge lijst van woningnood-gevallen, als hy bij huisvesting aankomt met een zijns inziens zeer urgent sociaal ge val. In een derde werkgroep willen en kele maatschappelijk werkers moge lijke samenwerkingsverbanden op het terrein van de geestelijke ge zinszorg gaan onderzoeken. Ook be- 3 ADVERTENTIE H.WAMSTEKER breest raat 29 naast Trianon tel. 20368 LEIDEN Een 19-Jarig meisje werd gisteren het slachtoffer van een stukje gooi- en smijtwerk op de manier van Stan Laurel en Oliver Hardy. Een loodgieter, die in een zaak aan de Breestraat werkzaamheden verrichtte, probeerde zijn maat een tang toe te gooien. De worp mis lukte en de tang kwam in plaats van in de handen van de andere lood gieter tegen het hoofd van het meis je terecht. Zij werd door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Het meisje kon nadat zij verbonden was weer naar huis. stond er behoefte aan een werk groep ter verbetering van het ima- go van maatschappelijk werk „wie I heeft die affiche met die veiligheids- j speld begrepen"), al wees dr. Kamp- i huis erop. dat de onduidelijkheid j onder elkaar al zo groot is. Hoe komt dit dan wel niet bij de burgers over? Dr. Kamphuis zegde tenslotte toe, de maatschappelijk werkers op de hoogte te zullen houden van het fu sie-onderzoek van het Maatschappe- peltjk Contactorgaan, terwijl vanuit dit orgaan ook zal worden getracht om de genoemde werkgroepen van de grond te krygen. ADVERTENTIE fn g( -insi en vi ;rmee de a. hl we •sone tham th en di tot ;en, fi ter tota» stijg n dai en g ïoo is i erkei door is terre op va beg! medl ter® SPAARBANK StRIE- IN VOLG 1 999-123 Ar .off, er zijn Z3DÜ vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen geiden aparte openingstijden. ig zal 1PCt. I LEIDEN Aan de Uuniversiteit is gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde de heer A. S. Muller, ver bonden aan de afdeling Tropische Hygiëne van het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam, op het proefschrift: Population stu dies on the prevalence of rheuma tic diseases in Liberia and Nigeria. Promotor was prof. dr. H. A. Val kenburg: idem de heer J. W. M. van de Wall, chirurg, wonende te Leus den, op het proefschrift De theorie van de gastrogene cholecystopathle. Promotor was prof. dr. M. Vink. LEIDEN Om 6 uur gisteravond heeft een 24-jarige bestuurster van een personenauto uit Den Haag op de Rijndijk een fietser geschept. Zy kruiste het fietspad, waarbij zij de 23-jarige fietser uit Leiden niet op merkte. Door de aanrijding werd de fiets totaal vernield: de auto was ook be hoorlijk beschadigd. De fletser klaag de over pijn in zijn rug en werd door de EHD naar het Diaconessen- huis gebracht, waar bleek, dat hy geen ernstig rugletsel had opgelo pen. Met stijgende verbazing heb ik het interview met de heer Menken, voor heen wethouder Sociale Zaken in Leiden, gelezen. Dat hij in zijn lange loopbaan als wethouder, zoals hij zelf zegt, eelt heeft verkregen was mij als raads lid aan de andere kant van de tafel reeds geruime tijd duidelijk; dat hij daardoor ook niet meer kon aanvoelen wat men van zyn beleid vond. nee, dat wist ik niet. Bij di verse gelegenheden is toch in de raao naar voren gebracht hóe lang, véél te lang, men vond dat het duurde voordat noodzakelijke voorzieningen In de sector maatschappelijke zorg tot stand kwamen. Want laten we goed beseffen dat het maatschappe lijk leven in Leiden niet alleen be paald wordt door het al of niet goed functioneren van de gemeentelijke Sociale Dienst!! Er zyn nog zoveel andere zaken die tot de sector so ciale zorg horen, zoals sociale bege- leiding bij de sanering, beiaardenvoor- zieningen, kinderdagverblijven, maat schappelijk werk, enz. Op al dezr- punten en nog veel meer is bij de begrotingsbehandeling steeds door ons gehamerd, en de trage voore gang daarvan bekritiseerd; in zulke bewoordingen dat ik me niet kan voorstellen dat wethouder Menken nóóit eerder heeft bemerkt dat de PvdA-fractie inderdaad niet geluk kig was met zijn beleid: hij noemde nota bene in de raad op 13 okt. '69 door mij gepresenteerde cijfers ovci het tekort aan bejaarden voorzienin gen „aantijgingen"!! (Die hij overi gens nooit heeft weerlegd). Het interview vraagt om vele reac ties; op een bewerine echter wil ik nog ingaan, namelijk die, dat de ara acki-yvan crèche-subsidie in de raad fervente voor- en tegenstanders zou hebben. Hoe weet hij dat? Tot mijn grote spijt is deze subsidie namelijk nooit in de raad geweest. Want als er nu ergens traag is gewerkt dan is het wel met dat kinderdagverblijf. Jaren geleden werd er al in de raad ovtr gesproken dat er iets moest gebeuren op dit punt. (Mevr. Braggaar in de Jaren 1954-'57). In dec. '60 komt cr een uitvoerig gedocumenteerde nota, opgesteld door een werkgroepje be staande uit jonge mensen waarin duidelijk wordt aangetoond hóe drin gend de behoefte in Leiden is aan een goed kinderdagverblijf Een héél jaar later worden de eerste be sprekingen eens gevoerd met deze mensen, die gedurende dat jaar steeds pogingen doen in gesprek te komen met de gemeente. Over hele, grote waardering voor het particu lier initiatief gesproken!! Met doordrukken voor de verkiezingen heefv dit al heel weinig te maken; of is wethouder Menken er zo ge voelig voor dat de toenmalige lijst aanvoerder van de PvdA toevallig voorzitter is van de Stichting Kin derdagverblijven? Wel, de lijstaan voerder van de KVP is voorzitter van heel wat meer besturen, en als zodanig zou hij toch na 25 jaar der gelijke zaken moeten kunnen onder scheiden! C. A KERLING—SIMONS, NED. HERV. KERK: Beroepen te Hollandscheveld A. van Brummelen te Hierden, te Kes- teren J. C. Scheureman te Putten, te Bovenhardinxveld C. van Schoon hoven te Vreeswijk, te Dorwerth- Heelsum J. G. N. Cupedo te Pijn- acker, te Leusden W. Sirag te Rot terdam. te Urk J. L. Ravesloot te Veen. tot predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (als docent voor de Morgenlandzending aan de New East School of Theology) te Beiroet drs. C. G. Baart te Heteren. tot zie- kenpastor van het protestantse zie kenhuis te Drachten A. Vroegop te Grootegast. Aangenomen naar Kinderdijk, kan didaat F. Luitjes te Schiedam, naar Ermelo J. C. van Hunink te Katwijk aan Zee, naar Garijp H. Engelsma te Twello, naar Nieuweroord W. G. G. van Voorthuizen te Waardenburg. Bedankt voor Sleeuwijk J. Richter te Zoelen, voor Wieringermeer C. J. Baart te Raamsdonk, voor Steen- wijk A. Vroegop te Grotegast. voor het beroep van de classis Heusden voor Jeugdwerk Pieter van den Heu vel te Hagestein. GEREF. KERKEN Beroepen te Schoonebeek H. Veen- stra te Urk, te Gouda H. Peter te Rotterdam, te Baarn H. Peper te Rotterdam, te Smilde D. J. Suur- mond te Purmerend. Bedankt voor Maassluis W. de Vries te Bedum. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Haren (GR.) M. van Dooren te Vlaardingen. te Katwijk en Valkenburg B. van Riet te Bol nes-Slikkerveer. Aangenomen naar Zwolle J. M. Goedhart te Drachten. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt buiten verband) Aangenomen naar Kampen H. Stolk te Dronten. CH. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede J. Dol te Drachten. Bedankt voor Eemdijk B. Bljle- veld te Bussem. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Rhenen J. C. West stra te te Meliskerke. voor St.-Anna- land W. Hage te Krabbendyke. LEIDEN In meer dan vijftig Nederlandse steden worden deze da gen emancipatie-akties gevoerd on der het motto: Op de vrouw af. Ook in Leiden heeft de emancipatiedrang een actie opgeleverd. In deze „Op de vrouwaf"- aktie" werkt in Leiden de Stich ting Man-Vrouw Maatschappij samen met o.a.Centraal wonen, de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen. Dolle Mina en de NVSH. De actie heeft als doel, de vrouwen emancipatie bij grote groepen vrou wen én hun mannen thuis te bren gen, vrouwen die dat willen uit hun huis te krygen en met anderen over hun situatie te gaan praten én dan liefst de vroeger zo poezelig geachte handjes daadwerkelijk ineen te slaan. Gisteravond kon men daartoe 's avonds ook binnenstappen in het Leidse aktiecentrum op de Nieuwe Rijn. Troef-jongeren hadden er een aantal vrolijke stands opgebouwd, waar de vertegenwoordigers van de verschillende werkgroepen zich com pleet met een uitgebreide papierwin kel achter geposteerd hadden om de bezoekers niet alleen de gewenste informatie te verschaffen, maar óók om rustig met hen te praten. MVM. en Dolle Mina zaten samen in één stand. De eerste groep stelt zich. kort gezegd, ten doel de star re patronen, die in onze samenle ving over wat voor man en vrouw hoort en niét hoort, te doorbreken. ZU stelt daarbij, dat ieder mens zijn Poolse leiders naar Roemenië De Poolse party leider Gomoelka en de Poolse premier, Cyranikiewicz, zijn gisteren in de Roemeense hoofd stad aangekomen voor een officieel bezoek aan Roemenië van vier dagen. of haar rol in de maatschappij en/ of in het gezin in volle vrijheid en bewust moet kunnen kiezen. Dol le Mina wil in principe hetzelfde als MVM om dit doel te bereiken: Ge lijke studiemogelijkheden voor jon gens en meisjes uit alle lagen van de bevolking, gelijk loon voor gelyk werk. geen discriminatie van de on gehuwde moeder, en creches. Een speciale stand gaf inlichtin gen over de kinderopvangmogelyk- heden in Leiden, Oegstgeest en Lei derdorp. Nu al in 14 speelzalen met aange paste namen als 't Kruimeltje, 't Mierenest en Pippeloentje. De lei ding is in handen van kleuterleid sters, die met dit werk niet altyd hetzelfde salaris genieten als by het onderwijs waar voor hen geen plaats meer is Bij de stand onderwijs vertelde men over de opleidingsmogelijkheden voor gehuwde vrouwen, die hun ont- wikkelingslektuur-en-werk wat ver der willen uitbreiden dan dat van kookboek en vaatdoek. Ook op de Leidato '70 wist MVM. hiervoor veel bezoekers enthousiast te ma ken. "Centraal Wonen" is de naam van een groep mensen die ontevreden zijn met de woonsituatie die hun door de vorm van de huidige wonin gen wordt opgedrongen. Het is nü zo. dat in ieder gezin dezelfde werk zaamheden worden verricht: zorgen voor de kinderen, opvoeden, eten koken, schoonmaken enzovoort. Wél is er binnen het gezin een vas te werkverdeling: de vrouw binnens- de man buitenshuis. De gedachte van Centraal Wonen is, dat je een heleboel dingen best njet een aantal gezinnen samen kunt doen. Centraal Wonen acht het heel be langrijk, dat in een dergelijke woon gemeenschap ieder gezin een eigen woonruimte heeft om zich te kunnen afzonderen. De stand van Centraal Wonen was een drukbezochte, waar onophoude lijk tussen sym- en antipathisanten heftig gediscussieerd. Ongeveer 250 mensen bezochten het centrum, ongeveer 150 van hen vulden een enquêteformulier in, aan de hand waarvan een rapport zal worden opgesteld. Gisteravond kon men al wat cyfers geven: De groot ste opkomst kwam van de mensen van 25 tot 35 jaar. Vrouwen met een (hogere) beroepsopleiding waren er in zeer grote getale. 62%. die met lager onderwijs in zeer kleine geta le. één procent. "Fijn" zo, concludeerde de voor zitster van MVM. mej. Els ten Ben sol. „dat in dit aktiecentrum veel mensen, die wel op een bepaald ter rein aktief waren maar tot nu toe het nodige contact met geestverwan ten misten, elkaar hier getroffen hebben." Jammer, vond ze, dat de actie Juist bij de mensen met minder op leiding zo weinig is aangeslagen, 't bleek voor hen erg moeilijk, de la ge drempel van het centrum over te stappen. Zy zullen veel meer di rect, op de vrouw af, benaderd moe ten worden, omdat perscommunica tie alléén niet voldoende blijkt om by hen een eventuele (neiging tot) mentaliteitsverandering te bereiken. Volgende week woensdagavond wordt er opnieuw tussen acht en tien uur open huls gehouden in Troef aan de Hogewoerd 57 in Lei den* Fotograaf Jan Holvast schoot een hoekje in het Leids Aktiecen trum, waar mensen twee aan twee stonden ic discussiëren.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3