Mijn leven een uitdaging Bergingsvaartuig helpt b vlottrekken „King David Geen warenhu in Schoolstraa 55 55 Gezondheidscentrum krijgt 7500,- Spasticus Hans Bergman (28 en oud-Sassenheimer) schreef indringend boek en vraagt Beschouw ons als gewone mensen Middenstanders komen op besluit terug Moeizame onderhandelingen bij berging van radiopiraat op het Noordwijkse strand; duizenden kijkers aan kust Viscollege Vios "King Da nog niet PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 NOVEMl (Door Cees Combee) ARNHEM Hans Bergman (28 en geboren en getogen in Sassenheim) woont in Arnhems nieuwste en ook kleinste woonwijk: Het Dorp. Hij voelt zich in zijn appartementje Roeterstraat 17 wonderwel thuis. Hans had het nooit durven dromen, dat hij nog eens een zelfstandig bestaan zou kunnen leiden. Hij is spasticus van zijn geboorte af. Na jarenlange oe fening heeft Hans slechts een geringe beheersing over zijn wil lekeurige spieren. Hij is thans zover, dat hij een elektrische schrijfmachine kan bedienen en dat hij met een apparaat, waar mee brailleschrift wordt gemaakt, kan werken. Dat laatste doet hij nu ruim een week. En het bevalt hem goed. Ik heb nu, zegt hij, iets omhanden en ik weet, dat ik nuttig werk kan doen voor mijn blinde medemens. Het herschrijven van boeken en artikelen in braille voor de blindenbibliotheek in Nijmegen. Hans Bergman "staat" nu in het nieuws. Hij. de spasticus, heeft een boek geschreven. Het heeft als titel "Mijn leven een uitdaging" en het kreeg als onder-titel mee "een bewoner van Het Dorp vertelt". De Bussumse arts dr. Elsa Preira-d'Oli- veira schreef het woord vooraf voor dit 128 pagina's tellende boek, dat door Zomer en Keuning in Wa- geningen wordt uitgegeven. Adjunct directeur J. J Mons zal donderdag middag. tijdens een ontvangst in het restaurant "De Sleutel" van Het Dorp, het eerste exemplaar overhan digen aan Arnhems eerste burger drs. J. A. F. Roeien. Een wonder Auteur Hans Bergman, gezeten in zijn stoel, die electrisch kan worden voortbewogen, wat zenuwachtig: Ik kan me het niet voorstellen, dat "mijn" boek over enkele dagen in de winkels te ko9P zal zijn. Het is net een sprookje. Jarenlang heb ik moeten werken met veel tegenslag. En nu dan dit. Het is een omme keer in mijn leven. Een uitgever heeft mijn manuscript geaccep teerd en nu ligt het boek er dan kant en klaar. Men heeft het wel eens over wonderen. Ik zie dit als een heel groot wonder. Begrijpt u mijn blijdschap, mijn dankbaarheid? In zijn gezellig ingerichte apparte ment (Ik ben hier zo vrij als een vo geltje in de lucht en kan doen en laten wat ik zelf wil) blikt Hans 28 jaar terug. Hij kwam als spasticus ter wereld. Toen hij een jaar of drie was drong het tot hem door, dat mensen hem als niet "normaal" be schouwden. Als hij met zijn moeder mee mocht om boodschappen in het dorp Sassenheim te doen, viel het hem op, dat er mensen waren, die meewarig naar hem keken of het hoofd afwendden 't Stak hem toen al een beetje. Hij kon ook niet naar de lagere school gaan. doch kreeg thuis les. Men had in onderwijskringen geen ervaring met spastische leerlingen. Dat duur de tot z'n twaalfde. Toen ging Hans echt naar school enmet suc ces, want toen hij 18 jaar was be haalde hij het Mulo diploma met een gemiddeld cijfer van 8. Tranen in de ogen Wanneer Hans aan die tijd terug denkt springen hem de tranen in de ogen en stokt zijn toch al niet duide lijke stem. Waarderend spreekt hij over zijn ouders zijn vader is he laas niet meer en kan daardoor he laas geen getuige zyn van dit voor Hans zo grote gebeuren, die hem nooit voor de buitenwereld verbor gen hebben gehouden. Hy zegt: Ik mocht overal met nen heen. Een heerlijke tijd thuis. Ze hebben me altijd beschouwd als een gewoon kind, dat echter door een handicap meer aandacht nodig had dan de twee andere kinderen uit het gezin. Moeder komt nog steeds naar Arn hem en ik ga eens in de maand naar Sassenheim. Heerlijk om Jezelf te kunnen zijn. Heerlijk ook om nog een ouderlijk huis te hebben Erg dankbaar is hij de heer A. Maldegem, hoofd van de chr. Lage re school aan de Parklaan in Sas senheim. Hans: De heer Maldegem zei op zekere dag tot mijn ouders ik was twaalf laat Hans maar naar sohool komen. Ik durf het aan. 't Zal wel even aanpassen wor den en acclimatiseren na al dat huls- onderwijs. Na twee Jaar zesde klas zal het beslist wel gaan. Schoolfhoofd van Maldegem kreeg gelyk. Op z'n veertiende ging Hans naar de chr. Mulo. Het hoofd, de heer H. Gordijn, verleende alle mo gelijke medewerking. Vijf vrienden zorgden er voor. dat Hans dagelijks van huis naar school en van school naar huis werd gebracht, 't Ging al lemaal vlot op de Mulo. Dank zij ve ler medewerking. Vier Jaar later had Hans zijn diploma op zak. De Sassenheimse spasticus en zijn vrien den werdeh beloond met de Visser- Neer landia-prijs. Hans voor de be toonde wilskracht en volharding on der moeilijke omstandigheden en zijn vrienden voor lofwaardig hulp betoon aan een klasgenoot geduren de vier Jaren. Z'n vrienden ontmoet hij nu nog geregeld. Vertaalwerk Na zijn schoolperiode verrichtte Hans vertaalwerk uit het Engels voor het dames weekblad Libelle. Dat werk lag hem. HU volgde een cursus Engels, die hU in twee Jaar afmaakte. Dat deed hu er zo even tussendoor. HU zegt: "Veel werk had ik van dat weekblad niet Ik was echter heel erg dankbnar als ik één verhaal in de maand mocht vertalen. In oktober 1967 voltrok zich een ommekeer in zyn leven. Hy ging naar het in november 1966 geopen de Het Dorp in Arnhem. HU betrok daar een leuk appartementje Voor zien van een (aangepast) bureau, een televisietoestel, een radiotoestel en later een elektrische schryfma- chine. Vanuit zUn kamer kykt hy uit op majestueuze beuken, die nu in hersttooi gehuld zyn. Hans „dood de" zyn tijd eerst met vertalen van een paar boekjes voor Het Dorp en begon een jaar geleden met het schryven van een boek. Hij gaf het als titel mee "MUn leven een uitda ging". Dat is het ook geweest en is het vaak nog. Duizend maal meer dan voor de meeste andere mensen zelfs een grote uitdaging. In "Myn leven een uitdaging", waarvan hU het manuscript met zyn moeilyk onder controle te houden vingers, zelf typte op zyn elektri- j sche schryfmachine. geeft hU in een I puntige en humoristische stUl zyn I visie op zichzelf, zyn plaats in de maatschappy en de plaats, die deze j maatschappy ten opzichte van hem I inneemt. Hy vergeet Het Dorp niet. Het boek is een hartekreet om de j gehandicapte als een normaal mens te beschouwen en te behandelen en niet als iemand, die met medelyden bekeken en nagekeken dient te wor den. Gewone mensen Auteur Bergman beslist: "Ik heb dit boek niet geschreven om het I geld, maar ik wil zo dolgraag ieder- I een er van doordruigen, dat wU ge- I wone mensen zyn. Mensen, die wel J in een wagentje zitten, die soms I moeilUk praten en die vaak op al lerlei manieren geholpen moeten worden, maar die toch een normaal stel hersens hebben en kunnen wat een ander ook voor elkaar maakt. Ze moeten ook eens achter die uiter- lyke dingen kyken en bedenken, dat wy ook de gevoelens hebben, die zy bezitten. We zeggen hier in Het Dorp wel eens tegen elkaar: i daar lopen ze weer. die "aapjesky- i kers". Heus, het is fyn dat zovelen 1 belangstelling tonen voor deze Arn hemse wijk. Laten ze maar gewoon doen en Het Dorp bezien als een i nieuwe stads- of dorpswUk, zoals de Kooi in Sassenheim of Zuid- West in j Leiden. Aan de andere kant vinden I we het ook jammer, dat velen hier niet durven komen, omdat ze niet tegen zoveel ellende kunnen. Dat hoeft niet. Wy zijn wel gehandicap ten, maar we hebben ons geluk hier I gevonden en nemen zoveel mogelijk J deel aan het normale leven: we gaan naar de bioscoop en schouw- j burg in Arnhem, we winkelen er, heel vaak in Presikhaaf en we heb ben er onze vrienden en kennissen." Spasticus Hans Bergman is een zeer- intelligent man. Hy beschikt over een zeer grote woordenschat, kan uitstekend argumenteren (heel wat beter dan vele gemeenteraads leden) en blijkt uitstekend op de hoogte te zyn van allerlei politieke, sociale en maatschappelijke ontwik kelingen van de laatste tyd. Hans leert erg veel. De boekenplanken in zijn kamer staan vol met werken Ook van moderne schrijvers. Hij is gelukkig met z'n bestaan en spreekt vol lof over Het Dorp en over al len, die daar in dienst zyn en die de bewoners op alle mogelijke manie ren behulpzaam zijn. En., dat is in Hans z'n geval heel wat. Hans Bergman tenslotte lachend: Ik liep met de gedachte om een boek te gaan schrijven rond, toen dr. Elsa Pereira-d'Oliveira een goede kennis tot me zei, dat ik eens moest proberen mijn gedachten over de ge handicapten en de maatschappij op schrift te stellen. Dat heb ik gedaan Het eerste hoofdstuk liet ik haar le zen. Zonder mij te raadplegen ging zy er mee naar Zomer en Keuning Op een gegeven moment bood ad junct-directeur J. J. Mons een voor lopig contract aan. 'k Heb het geac cepteerd en nu komt het boek deze week in een oplaag van 4000 exem plaren van de pers. Fantastisch. Ik hoop, dat het mag by dragen tot een beter begrip van onzè medebur gers voor de gehandicapte. Want., het zyn ook normale mensen!" VOORSCHOTEN Het bestuur van de Algemene Winkeliersvereni- j ging Voorschoten zal aan het ge- I meentebestuur en aan het Centraal Financierings Instituut meedelen dat 1 de gezamenlijke winkeliers van Voorschoten afzien van de verleende optie op de huur van het te realise- j ren warenhuis in de Schoolstraat. Dit besluit volgde uit de stemming, waarbij bleek dat slechts 10 winke liers achter het gevoerde beleid van het bestuur van de AWV bleven staan en 37 gaarne stopzetting wens ten van de gevoerde onderhandelin gen over het warenhuis. De voorzitter van de Winkeliers-1 vereniging weerlegde de aanmerkin- i een op zijn beleid door terug te gry- j Den op de notulen. In februari van dit jaar bleek 75 van de aanwezige leden voorstanders te zyn van onder handelen met het Centraal Financie- rings Instituut over een eventuele exüloitatie van het te bouwen waren- huis. Daarna is het bestuur aan het handelen gegaan hetgeen o.a resul teerde in een korting van f 50.000 op de bouwgrond. De heer D. Planje kwam ook met I een rapport ter tafel van het Cen- j t.raal Instituut Midden, en Kleinbe drijf over de bewinkeling. Dit rap port kon hy de vorige vergadering niet openbaar maken in verband met geheimhouding. De functionele com- missie voor de middenstand kent I helaas volgens de heer Planje nog steeds geen openbaarheid, de voorzitter gedwongen i leden bepaalde mededelc moeten onthouden. Na ho derhoor stond de meerdei de aanwezige leden acht® stuur. Overduidelyk bleek dit lementaire bestuursverkiezi bii de heer D. Planje mei heid herkozen werd tot Tot leden van het bestui herkozen de heren Waayei Van Ast. Vosmeer. Van Schapendonk Jr. De heren en A. Planje stelden zich kiesbaar Over de ideeën en pli de actiegroep Man - Vroir schappy wordt donderdag ber gesproken door mevro Boesjes-Hommes, sociologe korte inleiding zal houden inschakeling van de vrou arbeidsproces." De avond is tot stand gi initiatief van het Nut in V in samenwerking mêt de van Vrouwenverenigingen eenkomst wordt om 8 uur in het restaurant van de Vliethorst. LEIDEN Op initiatie TTnie van Vrouwelyke V gaan circa 250 invaliden ochtend winkelen by V. en In het kader van de .van de Leldsche Schaakb het tweede tiental van de I se schaakvereniging de we gen Philidor 6 met 7^—2 nen. (DOOR CEES COMBEE) NOORDWIJK AAN ZEE Het bergingsvaartuig ..Hulp in nood" is vanmorgen kort na tien uur voor de kust van Noord- wijk verschenen. Het zal de sleepboot „Hector" van het Bureau Wijsmuller behulpzaam zijn bij het lostrekken van de op het strand geworpen „King David". Rond het middaguur wist men nog niet of - men omstreeks half twee, twee uur een poging daartoe zou kunnen wagen. Er staat een stevige bries, (wind kracht 5 a 6), die op zee veel deining veroorzaakt. „Indien het maar even kan proberen we het", verklaarde de bergingsin specteur Burgers van Wijsmüller vanmiddag. „Hulp in nood", een klein bergingsvaartuigje, heeft een veel gerin gere diepgang dan de „Hector" en kan heel gemakkelijk dicht bij de radiopiraat komen. De Noordwijkse kustwateren zijn zeer gevaarlijk, doordat er zich maar liefst acht zandbanken in bevinden. De „Hulp in nood" kaïi deze bij hoog water zonder moeite nemen. Met dit schip hoopt men in het begin van de middag de sleepdraadverbin- ding tot stand te kunnen brengen Cn zodoende de afstand tussen de King David" en de „Hector" te kunnen overbruggen. LEIDEN Het viscollege "Vios" hield in de Ringvaart ter hoogte van Schiphol zyn vierde wedstrijd in dit seizoen. De uitslag luidt als volgt: 1 Brommijer (grootste Voorn2. J. v. Went (grootste Gllek». 3 W, Hllle- brand. 4 J. Bakker. 5 Berefinger, 6 P Fasel. 7 H. Bavelaar. 8. H. Te gelaar. 9. W. Tegelaar. 10. Rama kers. De heer Burgers van Wysmüller: Het is een moeizame zaak geweest Er diende zich by de eigenaren van Capital Radio gistermiddag ook nog j een kotter-eigenaar aan, die wel even J met een vletje de draadverbinding J tot stand wilde brengen. Ook daar- i door werden de onderhandelingen vertraagd. Bovendien wilde de heer Thomason aanvankelyk de monde linge bergingsovereenkomst tussen kapitein Plug en wysmüller niet schriftelyk bevestigen. We zyn vol goede moed en hopen het karwei spoedig geklaard te hebben, 't Is ech ter allemaal niet zo eenvoludig als men wel denkt. Alles wees er gistermiddag op. dat wysmüller in de nachtelyke uren een bergingspoging zou wagen. Er werd gemeld, dat er vanuit IJmuiden man- schappen en bergingsmateriaal naar Noordwyk onderweg was en nadat de Noordwijkse KNZHRM-strandred- j dingsboot "Kurt Carlssen" maandag nacht vijf mensen van de "King Da vid" had gehaald, is zy gisteren de gehele dag ..stand by" gebleven voor het overbrengen van de sleeptros. Dat zou aanvankelyk eerst tegen één uur geschieden Daar kwam. tot gro te teleurstelling van de redders, niets van. In de loop van de middag bleek, dat het contract niet in orde was. wysmüller wenste in aktie te komen onder de bepalingen van Lloyds Open Form. Doch daarvoor voelde de di rectie van Capital Radio niets. Het werd loven en bieden. Uiteindeiyk schynt Wijsmüller toch aan het lang ste eind getrokken te hebben. Tegen half een gistermiddag kwam het be richt dat het contract getekend was. Kees van den Berg en zyn mannen van de "Kurt Carlssen" brachten toen het scheepje naar de "King Da vid" om direct in aktie te kunne» treden als de auto's met kabels op het strand waren gearriveerd. Het gerucht ging toen. dat ze al ln Noord wyk waren. Alles was dus in gereed- VOORSCHOTEN By het begin van de kinderpostzegelverkoop is in het postkantoor ln Voorschoten giste ren een cheque ter waarde van f 7500 overhandigd aan de voorzitter van de Stichting Gezondheidszorg, mr. S. Kloosterman. Dit bedrag, toe gekend door de Stichting voor 't kind is bestemd voor het Pastoor van Bemmelen Gezondheidscentrum in de wilk Noord-Hofland, afdeling Kin- derhygiëne. Het geld is bijzonder welkom, daar de inrichting onge veer twaalf duizend gulden vergt. De heer Kloosterman dankte de ere voorzitter doktor 8. v. d. Stoel voor zyn bemiddeling ln deze bydrage- regeling. En tevens de dames, die steeds weer bereid zyn de kinder postzegels aan de bezoekers van het postkantoor te verkopen. De snelle ontwikkeling ln Voor schoten van de Stichting Gezond heidszorg vindt zijn oorsprong in een hechte samenwerking van de kruis verenigingen en goede medewerking van de gemeente. Burgemeester L. de Kool nog steeds met been in gips was bij dit feestelyk gebeu ren aanwezig en bracht vervolgens een bezoek aan de kinderpostzegel- stand. heid gebracht. Het wachten op de trossen duurde echter zo lang, dat de directie van de Koninkiyke Noord- Zuidhollandse ReddlngsmaatschappU schipper Van den Berg opdracht gaf naar het botenhuis terug te keren. Men was van rond half vier maan dagnacht in touw geweest er dat werd lang genoeg geacht. GEWELDIGE DRUK Dinsdag tot 's avonds een uur of twee en ook vandaag heerste er op de Noordwijkse boulevard en op het strand een geweldige drukte. Van heinde en verre was men gekomen om de radiopiraat op het strand te zien liggen en om eventuele ber gingspogingen gade te slaan. Dat het bergen gistermiddag niet lukte door de onstuimige zee. is een sprookje. De omstandigheden waren gunstiger dan gisteravond. De 356 ton meten de 32 jaar oude ex-kustvaarder ligt namelyk geheel op het strand, 's mid dags raakte het scheepje nog even los, doch daar was by het hoogty van de afgelopen nacht al geen sprake meer van. Het rustte vast op de bank. Toen men in de middaguren tot bii de radiopiraat kon komen, heb ben douane-ambtenaren van de In spectie der invoerrechten en accyn- zen in Leiden een bezoek aan boord van de „King David" gebracht. De gehele morgen hadden zy van het strand af al een oogje in het zeil ge houden of er niets van boord werd gehaald. De sigaren, sigaretten en drank en andere accynsvrije artikelen aan boord werden verzegeld. De dienstgeleider deelde mede. dat op het schip geen visitatie was verricht. De douane trof tydens het onderzoek aan boord geen wapens aan. Ook de bemanning toonde uit zichzelf geen geleidebriefje voor wapens. Zelfs wan neer er wapens legaal aan boord zou den zyn geweest, dan nog had de douane ze moeten verzegelen. GEEN KIJK OP Er bevinden zich thans in Noord wyk acht mensen van het Bureau Wysmüller en een vrachtauto vol bergingsmateriaal. Zy moeten trach ten me de „Hulp in Nood" een sleep- verbinding met de „Hector" tot stand te brengen. Bergingsinspecteur J. Halfweeg van- i nacht kort na één uur op het Noord- j wijkse strand toen wy hem vroegen naar de mogelykheden om de „King David" vlot te trekken en naar open zee te brengen: Er is geen schip op het strand gebleven. Gaat u maar kyken. 'k Kan geen zinnig woord zeggen of het woensdagmiddag zal lukken de ex-kustvaarder in dieper I water te brengen, De weersomstandig I heden spelen daarby een belangry- ke rol. Wanneer we de „King Da- j vid" niet over de zandbanken kry- gen dan is er* altyd nog de moge- ïykheid een geultje te graven. We wachten maai- af. 't Is overigens een kustvaartuig van een leeftijd <32 Jaar) en kwaliteit, dat elgeniyk ook zo wel de hoogovens ingeschoven kan worden. Veel moois is het niet. Kapitein Leen Plug, die pas een week of vier het bevel voert over de 1 „King David", voelde zich gisteren I beslist niet prettig. Op vragen waar- om hy niet had geprobeerd de mo- j tor aan het „praten" te krygen ant- I woordde hy met een schouderophalen Velen hebben gisti bezoek aan Noordwijk gebracht om de gestran s David" te zien. Dit klein had een plaats op de eei (Foto LD/ Duideiyk werd, dat er tof diopiraat van het anker si machinist aan boord was er van de bemanningsleden van motoren had. De landbergingspl 1 lij Weismuller aan boor ..King David" is tegel' |j| zelf begonnen met hei I j vlot te brengen van schip. De bergers heb UI enig resultaat bereikt uitzetten van een an) zy de „King David" re naar zee te brengen, bruik makend van der toeren draaiende moti ex-kustvaarder. Het radioschip is ut j voor twee een kwaï i draald. Het ber gin „Hulp in nood" is no men opdagen. Het be verder op zee, doch de ..Hertog" ligt op de loei dat de „King David" op eigen kracht vlot is zeer gering want begint weer te zakken. Vannacht zal men van de iyn een nl moeten wagen. kenji en .-jij. i

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 10