|e Gaulle verleden (L02 Burgemeester van Leiden treedt af 'iraat op kust /an Noordwijk vandaag een staatsbegrafenis MOSKOU LAAT DE INZITTENDEN VAN VLIEGTUIG VRIJ Gezondheidsredenen @ue/ ^£)óte ^aclio Capital" losgeslagen rDWIJK Het radiozendschip ..King David", het schip n Radio Capital programma's uitzendt, is vannacht van zijn losgeslagen en op het Noordwijkse strand, ter hoogte van lace-hotel, aan de grond gelopen. Het bericht van de stran- eeft vele belangstellenden naar de Boulevard gelokt. Van- i vroeg heerste hier al een grote drukte. mkrijk hoorde het pas veertien uur na zijn dood REGEN DE GAULEE Goodpaster bezorgd over bewapening Sowjetblok V ervroegd ieuwo licht 1 maart 1860 DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 No. 33245 EIDSCH DAGBLAD it; G. Koopman facteur: Drs. J. R. 8oetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen 118,55), f5,40 per maand (bjj vooruitbetaling», losse nummers f0,25. Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041: Redactie: 21507 van dé zeven bemanningsleden, onder wie vier vrouwelijke en. die vanmorgen door de reddingsboot ..Kurt Carlssen" van werden gehaald, zijn inmiddels weer op de ..King David" te- eerd. Het schip ligt in het midden op de zandbank vast, maar g en het achterschip liggen nog vrij. Toch zal het vlot slepen "il mvoudig zijn. De „King David" moet namelijk over twee nken worden heengetrokken. aa bergingsdeskundige vertelde dat dit „grapje" zeker een half id! i gulden zal gaan kosten. Radio Capital is verzekerd. Alles <oiord van het schip is afgedekt en afgesloten. Het is te be- 9 dat Radio Capital niet meer uitzendt. Zou men wel gaan dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de zendappa- oj 'in beslag zal worden genomen. Het schip ligt namelijk bin- territoriale wateren. Nu zal dit niet geschieden, omdat van cht sprake is. et hoog water wordt komt de „King David" steeds dichter op t te liggen. Ingewijden zijn van mening dat de berging van lip niet zo gemakkelijk zal zijn. Ie foto LD/Holvasthet piratenschip op het Noordwijkse Zie ook elders in dit blad. (Van onze correspondent) RIJS (GPD) De Franse oud-president generaal ;s de Gaulle is gisteravond tussen zeven uur en half zijn buitenhuis in Colombey-les-Deux-Eglises over- aan een hartverlamming. Gewoontegetrouw bekeek jarige generaal in zijn leunstoel de televisie, toen hij ver'viel. Zijn vrouw was bij zijn dood aanwezig. overlijdensbericht werd pas vanochtend, veertien uur Gaulles dood bekend- gemaakt, waardoor de Fransen al naar hun werk zijn gegaan, zonder van de dood van itionale held te weten en het verlies te beseffen. Later Dchtend sijpelde het nieuws langzaam door via de radio, or de rest van de dag slechts klassieke muziek uitzendt, a klampten elkaar op straat en in cafés aan en het leek iet werk van alledag even stil lag. hoonzoon van de voormalige generaal De Boissieu, het overlijdensbericht telefo- ver aan president Pompidou, atbood premier Chaban Del- vanochtend kwam de rege- een. Om een uur vanmiddag president Pompidou via de de laatste wilsbeschikking iraal De Gaulle bekend, snkomstig zijn wens wordt edene begraven in de dorps- z'n woonplaats. Dat gebeurt ag om 11 uur. Het lichaam generaal is in zijn landhuis fd en ook president Pompi- hier vanmiddag de laat- an zijn voorganger, frgen heeft een woordvoer- het Elysee een verklaring en, waarin de oud-president staatsbegrafenis te wensen, tóng stond in een document sraal De Gaulle aan Pompi- band heeft gesteld op 16 1952, ruim zes jaar voordat f aan de macht kwam. Hier- verwacht van vanavond veel bewolking en 1 regen. Matige tot krach je de kust krachtige tot har- pestelijke wind. Weinig ver- li io temperatuur. <opgemaakt om 12.40 uur) 11 NOVEMBER 1-52 uur; onder: 16.56 uur P: 15.36 uur; onder: 5.29 uur kr te Katwijk te 1.04 en 13.27 te 9.25 en 21.41 uur. in staat onder meer: "Ik wil geen nationale begrafenisIk wil niet dat de president, ministers, parle mentariërs of plaatselijke functiona rissen mijn begrafenis bijwonen". Sedert generaal De Gaulle zich na zyn aftreden op zijn buitengoed in Oolombey - les - deux - Eglises samen met z'n vrouw als ambteloos burger teruktrok, heeft hij zich altijd afzijdig gehouden van ieder openbaar optre den. Hij wenste ook geen zittende mi nisters meer te ontmoeten. Hij maak te enkele reizen naar Spanje en Ierland en besteedde nog veel tijd aan het tweede deel van zijn me moires. Het leven van de Franse staat ging vandaag geheel schuil onder het nieuws van de dood van de vroegere president. De voorzitter van de Na tionale Vergadering in Parijs opende vandaag de zitting in het Paleis Bourbon met de woorden: "Ik heb de droeve plicht en de smartelijke opdracht U mede te delen dat gene raal De Gaulle is overleden. Als te ken van rouw zal de vergadering vandaag niet bijeenkomen. De be raadslagingen worden donderdag her vat". De assemblee van NAVO-parle- meptariërs die op het ogenblik op 't Haagse Binnenhof vergadert, nam enkele ogenblikken stilte in acht, na dat het overlijden van de voormali ge Franse president bekend werd. NAVO- commandant generaal Goodpaster, die een toespraak hield, wijdde eerst enkele woorden aan het grote verlies van deze eminente staatsman. In vele westelijke landen toonden prominenten zich bedroefd over het sterven van De Gaulle en legden de nadruk op zijn grote en charismatische gaven als staatsman. (Zie ook pagina 9) Wie het leven overziet van Charles de Gaulle stuit op een merkwaardige mengeling van Frans en on-Frans. Opmerkelijk is. dat deze grote leider van zijn land tijdens de oorlog inspire rend tot verzet en resoluut maar lastig vertegenwoordiger van het „vrije Frankrijk", na de oorlog vormgever van een nieuw Gallië het prototype was van een on buigzame noorderling. Zowel in zijn persoonlijke omgang als in zijn politiek mist hij al te vaak de soepelheid, die doorgaans aan de Fransen wordt toegeschreven. Tegelijkertijd was hij te veel' Fransman om te buigen voor Amerikanen en Engelsen, jegens wie gevoelens van erkentelijkheid hem vreemd waren. De grootheid van Frankrijk ging hem boven alles, inclusief het bezit van een eigen atoomwapen, en het woord „grandeur" lag hem in de mond bestorven. Hoewel hij ten aanzien van Algerije een gedurfde poli tiek voerde, heeft die ongemak kelijkheid in zijn karakter hem tenslotte ten val gebracht. Zijn landgenoten waardeerden hem lange tijd als de man. die tijdens de oorlog en in 1958 hun land van de ondergang wist te redden, maar weigerden in 1969 hem vol ledig de vrije hand te geven. Wat zijn buitenlandse politiek betreft berokkende hij de NAVO grote schade en ontspoorde hij in Ca nada, waar hij teveel Fransman bleek om begrip te tonen voor de interne verhoudingen. Dit alles neemt niet weg, dat De Gaulle de betrekkingen met Adenauers Duitsland herstelde en het eerste Franse staatshoofd was, dat na Napoleon (en onder andere om standigheden! i in het Kremlin vertoefde. Hij blijft dan ook, bij al zijn eigenaardigheden, een man van grote visie, die lange tijd de politiek van zijn land en daarbui ten heeft beheerst. ANKARA (Reuter, AP) De Sowjet-Unie heeft de twee Ameri kaanse generaals, de Amerikaanse piloot-majoor en de Turkse kolonel, die sinds 21 oktober in de Armeense stad Leninakan werden vastgehou den nadat zij met een klein vlieg tuig bü vergissing de Turks-Russi sche grens hadden overschreden, op vrije voeten gesteld. Generaal-majoor Edward Scherrer (hoofd van de Amerikaanse militai re missie in Turkije brigade-gene raal Claude Monroe Macquarrie, ma joor James Russell (die het vlieg tuigje bestuurde) en de Turkse kolo nel Cevat Deneli bevinden zich weer op Turks gebied, de Amerikanen sinds vanochtend, de Turk sinds gis teren. Alle vier zijn gezond en verke ren in uitstekende toestand. In een verklaring van het Sowjei- russische persbureau Tass werd ge zegd, dat de Russische instanties „een grondig onderzoek hebben in gesteld naar de toedracht, van de schending van het Sowjetrussische luchtruim en de mate van schuld van de inzittenden". Daaraan weid toegevoegd: „In aanmerking geno men het resultaat van dit onder zoek, de verontschuldigingen van de Betogers doodgeschoten Bij on geregeldheden in Calcutta zijn giste ren zes betogers door de politie doodgeschoten. Het waren leden van een Chineesgezlnde stam, die de po litie met bommen bestookten. Bij soortgelijke onlusten zijn enige da gen geleden zes personen eveneens gedood Ver. Staten en Turkije en de ver- i zekeringen van de zijde van deze 2 landen, heeft de Sowjetrussische re- I gering het mogelijk geacht de betrok- I kenen niet gerechtelijk te vervolgen en hen uit de Sowjet-Unie ete la ten vertrekken". 18 PAGINA'S DEN HAAG (ANP) De opper bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, de Ameri kaanse generaal Goodpaster. heeft vandaag in het NAVO-parlement in Den Haag zijn bezorgdheid uitge- sproken over de uitbreiding van de strijdkrachten van het Warschau pact en de maatregelen die de NAVO-landen nemen. Sinds enkele jaren worden de strijdkrachten van de landen van het Warschaupact voortdurend versterkt en verbeterd. Uit de manoeuvres die de laatste tijd zijn gehouden blijkt de grote mate van paraatheid. „De strijdkrachten van het Sowjetblok vormen een militaire machtsconcen tratie die sterker is dan de wereld ooit heeft aanschouwd. Zij vormen een strijdmacht die de redelijke de fensie verre te boven gaat". LEIDEN De burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, treedt eind februari van het volgend jaar af Hij gaf dit gisteravond te kennen in het stadhuis, bij het begin van de raadsvergadering. De burgemeester, die nog maar twee jaar van zijn pensionering af is. vraagt ontslag om gezondheids redenen. Als zodanig kwam de aan kondiging gisteravond niet geheel en al onverwacht. Mr. Van der Wil ligen is al jaren lang maagpatiënt Ook moet hij zijn hart in acht ne men. Nog maar onlangs werd lij door een hartaanval getroffen. De laatste tijd het de burgemeester de leiding van de raadsvergaderingen gedeeltelijk veel over aan loco-bur gemeester Menken. Mr. Van der Willigen zijn va der was ook burgemeester begon zijn carrière na zijn rechten-studie en stage-periodes op de gemeente secretarie van Eemnes en het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, als burgemeester van Lekkerkerk. In april '56 werd hij benoemd ah eerste burger van Hoofddorp In maart '65 volgde zijn overplaatsin' naar Leiden Mr Van der Willigen is thans 63 jaar. Over de opvolging van mr Van der Willigen valt thans nog geen zinnig woord te zeggen. De proce dure is, dat de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaa- sesz. een kandidaat voorstelt aan de ministerraad, na de gemeenteraad te hebben gehoord De ministerraad hoeft zich overigens niet verplicht te voelen door deze voordracht. De koningin bekrachtigt de beslissing van de ministerraad met haar hand tekening. Burgemeester Van der Willigen heeft vervroegd pensioen moeten aanvragen. Hij heeft zijn gezond heid de laatste jaren beslist niet gespaard, en daar plukt hij nu de wrange vruchten van. Want nie mand hoeft te denken, dat dit besluit Leidens burgemeester geen moeite heeft gekost. Vanaf zijn entree in Leiden heeft hij zich met grote energie op zijn taak geworpen. Hij heeft gepoogd het wat vastgeroeste me chanisme van het Leidse appa raat weer op gang te brengen. Hij heeft ook geprobeerd zoveel mo gelijk Leidenaren van aangezicht te leren kennen. Burgemeester Van der Willigen zal de laatste zijn om zelfvoldaan vast te stellen, dat hij in zijn op zet volledig is geslaagd. Hij heeft met vreugde vastgesteld dat er meer animo bestaat meer belang stelling ook voor het gebeuren in de stad. Aan de andere kant is hij iemand die het politiek spelletje verfoeit. De ontwikkelingen die tot de formatie van een PAK hebben ge leid, heeft hij met zorg gevolgd Hopelijk zal zijn opvolger met nieuwe energie nieuwe impulsen kunnen geven aan de Leidse po litiek. voortbouwend op de bodem die deze burgemeester heeft ge legd. Manlio Brosio is nog steeds secre taris-generaal van de NAVO en als zodanig voorzitter van de ver gadering, die (hans in Den Haag wordt gehouden. Hij heeft gisteren heel behartigenswaardige dingen gezegd. „Laten we vooral voor- ziehting zijn met het houden van een Europese veiligheidsconferen tie", zo waarschuwde htf. „Want als de Amerikanen hun troepen uit Europa terugtrekken staan de Russen gereed om de macht over te nemen" PAGINA 7 Hermien (u weet wel, die van Gert) is onherkenbaar geworden PAGINA 5 Voor wie zich daarover illusies maakte: de Mafia heeft het leven nog geen draad gebeterd PAGINA 8 We staan weer op de drempel van het Ard-en-Keessie-selzoen. Maar niet alleen in ons land bereiden jongelieden zich daarop voor. Een Noorse jongeling doet dat zelfs heel verbeten. Dag Fornaess houdt namelijk niet van verliezen PAGINA 18 Fadrhonc treft het niet als coach van de vaderlandse voetbaltrots. Voor de wedstrijd van morgen te gen Oost-Duitsland zit hij alweer in de zorgen PAGINA 15 Uit het Leidsch Dagblad van 10 Novemberl870: De heer D F van Heisi te Leiden, is in de verga dering van het Ned Rederij kers Verbond j.l. zaterdag aan den Kinderdijk gehou den, bekroond met de zilve ren medalje als de schrijvei van het ingezonden stuk, ge titeld: „Stilzwijgende kwaad sprekendheid" Gisterenavond geraaku even buiten de Zijlpoort al hier. een rijtuig met 4 perso nen bij het oprijden der brug te water Door spoedige hulj werden allen echter gered

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1