/uguay lijkt rijp voor ,ote sociale verandering „Fotograferen in het weekend? Met een leeg toestel zeker!" Ruimtevaartgesprek in Brussel een mislukking Bedachtzaamheid bij de partijen in V.S. Ontvoerde generaal ontslagen 4 amaros bezorgen Montevideo yfdpijn (2, slot) Verhoging prijs abonnement dagbladen Europese delegaties uit elkaar ,G 5 NOVEMBER 1970 LEII>SCS DAGBLAD AMSTERDAM «ANP» De Vere niging de Nederlandse Dagbladpers heeft, op 28 oktober jl. besloten de I abonnementsprijzen per 1 januari a. s. collectief te verhogen met 15 cent per week en per 1 juli 1971 wederom met 10 cent per week Over deze I verhogingen, noodzakelijk ter verbe tering van de structurele positie van de dagbladpers, heeft tevoren over leg plaatsgevonden met de minister i van Economische Zaken. QUITO «Reuter» De bevelheb ber van de Ecuadoriaanse lucht macht. generaal Cesar Rohon San- doval, die op 27 oktober ontvoerd werd en zondag plotseling weer in Quito opdook, is gisteren van zijn functie ontheven en onder arrest ge- riteiten meegedeeld. De minister van plaatst. Dit is door de defensieauto- Defensie, Jorge Acosta Velasco, een neef van president Jose Velasco Ibar ra. heeft aan Journalisten verteld, dat generaal Rohon geen afdoende verklaring heeft kunnen geven over de wijze waarop hü aan zijn ont voerders is ontkomen HU zou zün vastgehouden in een afgelegen berg streek ten noorden van de hoofdstad. Na zün ontsnapping was hü vol gens eigen zeggen met een vracht wagen naar Quito gelift. Dit was ech ter volgens de minister onmogelük. daar alle wegen naar de hoofdstad door militairen werden gecontro leerd. peciale medewerker) EO <GPD> Gezien r over de nationale be- |ing van Uruguay gegevens beschikbaar niet mee de vraag te hoe het mogelyk is dat uay een goedgeorgani- j-ondse strijdmacht zich ïn. Eén van de sleutels ring van dit succes is, |ht van de schryver de in de Uruguayse sa- Js geen andere Latyns- bevrijdingsbeweging ipamaros begrepen dat - I Uruguay rijp is voor 3 veranderingen. Boven- jü him acties aangepast laatste jaren zo hevige ét land. Daarby zyn ze irganiseerd en gedisci- |e officiële strijdkrach- izijn uitwerking op de raid niet mist. Uitzon- dat de Tupamaros zich n gegund ondergronds ir te bereiden. Als een machine dienen zü zich 968 geregeld aan. Hun n verlopen vrywel al en zyn in veel geval- ir. De nationale bevrü- van Uruguay is, kort- feging van avonturiers tigen, maar van tech- Itair geschoolde man- Tiening zijn toegedaan, de weg van het geweld ten gunste van de gro- iruguay kunnen worden ^^t zij daarbij geen mid- ^■kt laten, bleek kortge- wereld werd opge- aden van ontvoering en lAf maar even gelegenheid •egeringsautoriteiten in ikend dat de beweging laros is opgerold of al- roelige klap is toege- tljeurde büvoorbeeld op het vorige jaar, toen «vecht drie Tupamaros tö en niet minder dan werden gearresteerd. verviel de politie enke- (van de bevrüdingsbe- bü wapens, voedings documenten werden Trots vermeldden de ^et nu wel gebeurd was ^^ïaros, dat ze zich van zouden kunnen her- Tagen later overvielen het gebouw van een •ma in het hartje van aarbü aan het gebouw schade werd aange- ^as het antwoord van op de schetterende 'officiële regeringsver- bevolking van Uru if tflang niet meer dat le- 6 de guerrillastrüders "gevoelige klappen" )k al zün belangrüke Bendic inmiddels door i de beweging onttrok - I i niet verhinderen dat gen van de 12.000 man en legermacht van kak op klaarlichte dag, iaat van een klok bom- CTden uitgevoerd op ban- uiterlüke tekenen van flurend verrü kende oli- i vorig jaar zagen de tlfs kans een radiosta- k Jen (en dat voor eigen f te gebruiken) op nog lerd meter afstand van m van politie. van de Tupamaros ilang hardnekkig ver dat Uruguay het Zwit- ,tüns-Amerika zou zün, r ust en matiging temid- wereld vol revolutionai ren, voor eens en voor omgedraaid. Het is de ftjijk geworden dat het de democratische pre- kttle Ordonez, die in het fe eeuw een aantal her- tregelen invoerde met gebied van de sociale voorgoed begraven •k duidelük geworden Idkeels verkondigde de- jang van zaken in Uru- niet meer dan een my- pok ing hebben de rü^en .er kunnen verrüken en een maar armer gewor- die zich tegen de be- tschappelüke orde ver- :erden tot voor kort nog the. dat het in Uruguay zou zün dan in de jo^cember 1967 verbood de Jt aan de macht geko- tit Jorge Pacheco Areco van het onafhankelüke oca" en van het socia- ikblad "El Sol" en be en zestal politieke par kaal en staatsgevaarlük ^ijontbinding. id toonde Pachero Are- hun verdraagzaamheid i een holle frase was. irs ontmaskerden zich- Tupamaros nog slechts Iden geopereerd. In juni van het jaar 1968 vaardig- i de Areco "noodmaatregelen voor de veiligheid van de staat" uit, als ge volg van stakingen en van studenten- verzet. Deze maatregelen hebben de grondwet op vitale punten buiten werking gesteld, een situatie die tot op de dag van vandaag voortduurt. De vakbonden zijn onder militaire controle geplaatst, de lonen zün be vroren. meer dan vüfduizend perso nen van alle politieke kleuren zün dit en het vorige jaar opgepakt en vaak maandenlang vastgehouden zonder dat er een officiële aanklacht tegen hen werd in gediend, zonder kans op 'n fatsoenlüke rechtzaak. Het onderwijs ondervindt steeds meer de kwalijke gevolgen van beïnvloeding door het regime, managers van staatsbedrüven zün vervangen door vrienden en vertrouwelingen van Pacheco Areco. de pers staat onder strenge censuur. De machteloosheid van de volksvertegenwoordiging wordt geillustreerd door het feit dat de president nog niet zo lang gele den een resolutie van het parlement om de noodtoestand op te heffen en de grondwet te herstellen lakoniek opzü schoof Als Pacheco Areco veronderstelt, dat deze en andere maatregelen zün volk blüvend zullen intimideren, dan sluit hü de ogen voor de werkelük- heid. De nationale bevrüdingsbewe- ging van Uruguay kan rekenen op de sympathie en de steun van een steeds groter deel van het volk. zoals blükt uit de acties van de Tupamaros, die zonder die steun niet zo succesvol zouden kunnen verlopen. Het volk van Uruguay zo wordt beweerd heeft meer dan elk ander Latünsame- rikaans volk een afkeer van geweld. Die afkeer heeft echter niet kunnen verhinderen, dat het de laatste jaren de ene vorm van geweld stilzwijgend aanvaardt om de andere te bestrü- den. (Van onze correspondent) i BRUSSEL (GPD) De ruimte- vaartconferentie in Brussel die ook vandaag nog door tou gaan is in fei te mislukt. Reeds gisteravond zijn de vertegenwoordigers van de twaalf i deelnemende landen onverrichterza- ke naar huis teruggekeerd. Duitsland, I Frankrijk en België hebben besloten tot het vaststellen van een Europese lanceerraketprogramma. Anderen die daaraan willen meedoen kunnen zich tot 31 december van dit jaar aanmel den. Zoals in juli van dit jaar afge sproken zouden de ELDO-landen (ELDO voor: European Space Ve hicle Launcher Development Organi sation de Belgische minister voor Wetenschapsbeleid Theo Lefèvre naar de Verenigde Staten zenden om namens hen te onderhandelen over: a. Europese deelneming in het zo geheten post Apolloprogramma; b. Het beschikbaar stellen van Amerikaanse raketten voor Europese satellieten. Hü is teruggekomen met enige toe zeggingen. die Europese deelneming zou ca. 100 miljoen dollar per jaar kosten (ongeveer 10 procent van de totale kosten). Deze kwesties waren de belangrük- ste onderwerpen waarover men zou praten. In plaats daarvan is onmid dellijk het vraagstuk van de Europese applicatiesatellieten op tafel gebracht door voorzitter Lefèvre. Het program ma omvat twee soorten Europese sa tellieten te weten: a. voor telecom municatie. voor meteorologische doel einden en controle van het luchtver-/ keer. b. wetenschappelyke satellieten voor een Europa 3-draagraket Consequenties Voorzitter Lefèvre verlangde van de delegaties dat zü zich duidelük met ia of nee zouden uitspreken voor deelneming. De beantwoording stuitte op moeilijkheden omdat de meeste de legaties niet onmiddellük de financië le consequenties die bovendien niet- eens vast lagen, voor hun verantwoor delijkheid konden nemen. Met name gold dat ook voor ons land. behalve wat betreft de wetenschappelüke sa tellieten waarvoor het programma reeds eerder is vastgesteld zodat Nederland op dit punt met „ja" kon antwoorden. Het is bü de bespreking van één en ander nogal eens tot heftige woordenwisselingen gekomen. Met name de Zwitserse de legatie heeft minister Lefèvre een ..afbreken van de Europese ruim tevaart" verweten. Het slot is dus ge weest, dat drie landen (Duitsland, Frankrük en België» zich nu verder alleen zullen beraden over de plan nen, maar het lükt onwaarschünlük. dat zü het grote bedrag van 100 mil joen dollar per jaar kunnen op brengen. Vandaar de inschrüvingster myn voor andere landen tot het ein de van dit jaar. Op« en De situatie waarin nu Europe se ruimteplannen zün gekomen so heen gisteravond nogal onoverzich telijk. ..Alles ligt open" constateerde de lei- Theo Lefèvre: zaak forceren. der van de Nederlandse delegatie de heer E A. Plate. Het leek hem voor al nuttig dat nu eerst de ministerra den van ELDO en ESRO «European Space Research Organisation» bü elkaar zouden komen om de toestand aan een nader onderzoek te onder werpen. Minister Lefèvre heeft op zün beurt Engeland verantwoordelyk ge steld voor de mislukking van de con ferentie. Engeland heeft namelijk medewerking aan de Europese raket geweigerd omdat het van oordeel is dat de Verenigde Staten zo nodig hun raketten ter beschikking van Euro pa zullen stellen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent I WASHINGTON (GPD) De Amerikaanse verkiezingen (met een opkomst van vijftig van de 124 miljoen kiesgerechtigden, dat is slechts veertig procent) hebben in de kampen van Democraten en Republikeinen niet tot een feestroes, maar evenmin tot een kater aanleiding gegeven. Bij beide partijen heerst veeleer een sfeer van analyserende bedachtzaamheid om uit de onzekere resultaten van de uitslagen de lessen te lezen voor de presidentsverkiezingen van 1972. Dit neemt niet weg, dat de leiders van beide partijen hun eigen groepering als de grote winnaar hebben uitgeroepen. Bent u ook de trotse bezitter van zo n fijn fototoestel? Zonder filmpje? Doodzonde. Want wat antwoordt u als uw vrouw zegt: „Daar zou je nou eigen lijk een foto van moeten maken..." Ach wat, glundert u triomfantelijk, bij mij zit er wel degelijk een filmpje in. En foto's maken doe ik ook. Kijk maar. En daar zijn ze weer, de zonnige zomer- prenten. De vakantie herinneringen. Maar als uw kinderen later naar „vroeger" informeren krijgen ze wel een erg eenzijdig beeld van hun verleden. Alsmaar zomer, alsmaar vakantie. Zo'n klus is het toch niet om ook in uw mini-vakantietjes uw camera steeds bij de hand te hebben. Of wilde u beweren dat er in uw weekends nooit iets gebeurde? Als u eventjes nadenkt, weet u wel beter. Wat u moet doen? Alleen het knopje indrukken op die momenten dat u nu alleen nog verbaasd, vertederd of schaterend toekijkt. Te veel moeite? Och, uw beloning is een onbetaalbare schat aan kleurrijke herinneringen. De kosten? Over een paar jaar zijn de foto's die u nu neemt onbetaalbaar. En dat is pure winst. Zorg dus het hele jaar voor een geladen fototoestel. En gebruik het. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen min nn—i foto's te nemen. Maak in't weekend géén foto's - U mocht er eens plezier in krijgen. Tip: snel nog even een filmpje halen bij de vakman, uw fotohanddaar. Zowel Repubhkemen als Demo craten kunnen prat gaan op overwin ningen. Nixons aanhangers kunnen erop wüzen, dat het gemiddelde ver- lies in de afgelopen twintig Jaar voor de regerende partü drie senaatszetels en twintig zetels in het Huis van Afgevaardigden heeft bedragen; bü de verkiezingen van eergisteren heb- ben de Republikeinen in de Senaat niet drie zetels gewonnen, maar twee gewonnen, in feite dus een winst van vüf. Wat het Huis betreft, be draagt het verlies elf zetels voor de I Republikeinen inplaats van het ge middelde van twintig, zodat zü daar in feite negen zetels hebben „gewon nen". Alles goed en wel, zeggen de Democraten, maar de Republikeinen zün dan toch in het Huis maar elf zetels achteruitgegaan en zowel in Senaat als Huis hebben wü. Demo craten. nog altüd de meerderheid be houden. Volgens de nog altüd niet volledige opgaven van hedenochtend is de samenstelling namelük: Senaat (100 zetels». 53 Democraten (tot dus ver 57). 45 Republikeinen (43), één conservatief en één onafhankelüke. I De verdeling van het Huis van Af gevaardigden «435 zetels) is als volgt: Democraten 253 (tot dusver 246», Republikeinen 178 (was 189», nog onbeslist 4. Belangrijk De grootste winsten en verliezn moeten dan ook niet gezocht worden in het Congres, maar in de staten zelf. waar de Republikeinen alle gou verneursposten verloren. In wezen zün in een tussentüdse verkiezing als deze de gouverneursposten be- langrüker dan die in het Congres. Dat is vooral dit Jaar het geval, omdat de staten zich binnenkort aan I de hand van de gegevens van de be- volkingstelling van dit jaar moeten gaan bezighouden met de herstruc- turering van de kiesdistricten. Deze districten moeten zoveel mogelijk I hetzelfde aantal inwoners hebben, 'zodat by veranderingen in die ge tallen nieuwe grenzen noodzakelük worden. Het is in Amerika te doen gebruikelük dat de staatssenaat zich in taaie gevechten stort, want de grenzen kunnen zo verlegd worden dat er een groter of minder aantal geregistreerde Democraten of Repu blikeinen binnenvalt, een dui delük winstpunt voor een kandidaat uit dat district. Aangezien de gou verneur het vetorecht heeft, bete kent dit in de praktük dat de partü die aan de macht is deze beslissin gen meestal ten voordele van zich zelf kan doen uitvallen. In deze verkiezingen hebben de Democraten dat voordeel aan hun kant gekregen, ook al bleven de twee grootste staten, Californiè en New York. in handen van een Re publikeinse gouverneur. Voor de De mocraten is dit een zeer belangrüke factor voor het repareren van de partü bressen. Verrassend Een andere ontwikkeling is dat de zogenaamde „zuidelüke strategie" van Nixon heeft gefaald. Het was Nixons hoop geweest de conservatie ve zuiderlingen. die in 1968 op de nu opnieuw gekozen gouverneur van Alabama, George Wallace, stemden «die in 1968 kandidaat stond voor het presidentschap», en die Nixon büna zün overwinning onthielden, binnen de Republikeinse partü te halen. De uitslag van deze verkie zingen heeft nu het verrassende re sultaat opgeleverd dat de Republi keinen, op een enkele uitzondering na. de zuidelüke staten die zü had den aan de Democraten hebben ver loren en misschien belangrüker nog: de gekozen Democratische gouver neurs zün over het algemeen gema tigder en liberaler niet alleen dan hun Democratische voorgangers, maar ook dan hun Republikeinse opponenten in deze verkiezingen. Met andere woorden, het zuiden is weer terruggekeerd in de schoot van de Democraten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7