van sluiting filiaal Gerzon Luns schokt Zweden door gesprek over neutraliteit 58®* Burgemeester op non-actief ass&: Hoe met personeel? Wat met het pand? BENDER Hans Keiler maakte westernover het verre Belgie ©bster Bonn bij overleg betrokken illl\ STOMME PIANO Westduitsers tegen aanleg van smeerpijp „Druggebruik funest voor scholieren" Weer nieuwe wagen van GM 1 DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA (Van één onzer stadsredacteuren) 'LEIDEN De sluiting van een in de Leidse binnenstad .erankerde zaak als die van Gerzon kan van twee verschil- ■<nde kanten worden benaderd. Er zijn twee belangrijke as- "Bcten. Het eerste ligt in de menselijke sfeer van het personeel, ]et tweede aspect is het verlies van een zaak in het koop- ïntrum van Leiden. De grote vraag daarbij is: wat gebeurt met het leegkomende pand? De heer H. L. Fransen van de NW-bond Mercurius, woordvoerder van DECOM, het samenwerkingsor gaan van de drie vakbonden van winkelpersoneel, verklaarde d esge- vraagd dat de bonden onder de ge geven omstandigheden akkoord zijn gegaan met de aangeboden af vloeiingsregeling. „De omstandighe den in aanmerking genomen is het een behoorlijk resultaat. De uitke ring is gedurende zekere tijd, afhan kelijk van de leeftijd van de mensen, gegarandeerd en voor moeilijke ge vallen onder het personeel is er een begeleidingscommissie ingesteld. De vakbonden hebben ook wel enkele bezwaren tegen de regeling. Zo ont breekt er een uitkering ineens, de begeleidingscommissie heft alleen ad viserende bevoegdheid en de termijn waarover de uitkeringen worden ge geven is ook voor kritiek vatbaar" aldus de heer Fransen. De aankondiging van de sluiting ieft onrust gebracht onder het per- .peel van de twee (eerste?) Gerzon- Jalen, die sluiten, met parttimers -ee 35 in Leiden en 54 in Tilburg. Leiden bestaan geen lange dienst- rbanden. Er is niemand langer dan -ftien Jaar in dienst. Wel zyn er idere personeelsleden. Toen de Centrumbank Gerzon over "lm, was er niet direct onrust, wel- stemming mede werd veroorzaakt ior uitspraken van Cor de Ruiter, t weliswaar onrendabele filialen uden worden gesloten, maar dat 6 br het personeel een afvloeiingsre ling tot stand zou komen. Het comité belangenbehartiging irzonpersoneel, dat zich na de erneming heeft gevormd en waar- p de top in de Amsterdamse hoofd- Stiging werkzaam is, heeft de in- uk, dat de directie van Gerzon bereid is tot een regeling, die or al het personeel acceptabel is. far dat de heer De Ruiter dit te- jihoudt. Er bleek geen afvloeiings- B jelin te bestaan op fïet moment de sluiting werd aangekondigd. was gisterochtend, 's Middags OQiek het intussen wel zover volgens »dedelingen van de Gerzon-direc- i en de vakbonden. Het bij het Leidse filiaal werkende aantal personeelsleden van het te sluiten bedrijf is maar klein op het totaal, dat in het koopcentrum werk gelegenheid vindt. Het LCC, dat hier naar een onderzoek instelt, spreekt over zeven- a achtduizend. Daarmee zitten we met de op han den zijnde sluiting meteen in het win- IN BERLIJN e 1 BONN (GPD) Achtmaal heb- in de ambassadeurs van de Verc- g de Staten, Groot-Brittannië, aarrankrijk en de Sow jet-Unie dit Bar na hun vergaderingen in en over iev%rlyn communiqué's uitgegeven -defe schoolvoorbeelden van nietszeg- &n indheid moesten worden genoemd, ureadat zij gisteren voor de negende aal het opgedofte gebouw van de evei°rIna,ige geallieerde controleraad West-Berlijn hadden verlaten, tm men in hun communiqué voor et eerst iets wezenlijks lezen: na- leljjk dat er „vooruitgang" was ge- »ekt. en Dit ene woord heeft onmiddellijk vele interpretaties aanleiding ge- Naar het schijnt viel de voor- Eitgang te bespeuren in het bespre- èn van de mogelijkheden om naast e Oostduitsers aanstonds ook de 'estduitsers bij verkeer op West- 'lijn in te schakelen. Als andere 'uitgang kan worden geacht het lgemeen positief beoordelen van de om de Westberlyners zo snel ^jogelijk via een pasjesregeling weer ^^et bezoeken van het oostelijk stad- toe te staan, al wordt de tijd om iet voor velen na vier Jaren isole ment toch ietwat twijfelachtig ver- angen reeds met Kerstmis nieuw le ien in te blazen wel erg krap. Voor- jltgang inzake het menselijk kli- paat rond Berlijn begon zich vorige teek af te tekenen, toen de Russi- bhe minister van Buitenlandse Za- ien Andrei Gromiko na zijn gesprek- fen hierover in Washington en Lon- !en plotseling ook de Bondsrepubliek ©zocht. Het ongehoorde feit, dat voor het lerst ook de Westduitsers openlijk bij het overleg over Berlijn waren be trokken, betekende een doorbraak, waarbij vele dogma's konden ver vallen. niet echter, naar gisteren by het viermogendhedenoverleg even eens bleek, het oosteiyk dogma van de principiële afwezigheid van Bon ner regeringsinstanties in West-Ber- ïyn zelf. Over anderhalve week zouden de ambassadeurs al weer bUeenkomen. ADVERTENTIE keicentrum. Sluiting betekent, dat een vry groot pand gaat leegkomen, staande aan de Breestraat en door lopend tot de Botermarkt. Een win kelpand met etalages, van oudsher een levendige noot. Levend BUjft dat zo? Iedereen, die het be lang van de binnenstad ter harte gaat, hoopt, dat die vraag bevesti gend wordt beantwoord. Het pand moet levend blyven. Dat gebeurt niet als byv. de universiteit erin zou trekken met een instituut, zoals in het vroegere restaurant V an der Heyden. Daarmee krijgt het koop centrum lege plekken en dat is niet goed. Dat beïnvloedt de gezelligheid, de levendigheid, ten nadele. Daarmee zit Je „in het straatje" van het Leids City Centrum, dat steeds wyst op de gezelligheid en de bereikbaarheid als het gaat om het Leidse koopcenturm. Men is in deze kring bang voor invloeden van winkelcentra in de omgeving, die gemakkelyk te bereiken zyn en waar men zyn auto kwyt kan. Vooral „Leidschenhage", dat binnen enkele jaren in Leidschendam de poorten opent, hangt volgens het LCC als een zwaard van Damocles boven de Leidse binnenstad. Logische reactie van LCC-voorzit- ter Brummer op onze mededeling dat Gerzon gaat sluiten: „Jammer!" En verder: „Elke opheffing door de tyds- omstandigheden is te betreuren. Je weet nu wat Je hebt, maar Je weet niet wat er komt". Aan de andere kant begrypt de heer Brummer, dat bedryven niet renderende elementen afstoten. „De detailhandel moet goed uitkyken om de zaak gezond te hou den". Houdt Cor de Ruiter een voor het Gerzon-personeel ver genoeg gaande afvloeiingsregeling tegen ADVERTENTIE 1 Lijkt vreemd voor adviseurs in klank, maar soms adviseren wij pia no's die voor stommetje spelen: we bedoelen piano's die door gebruik van het derde pedaal vrijwel geluid loos spelen. Op deze wijze hebben wij al heel wat flatneuroses genezen, burenruzies voorkomen en de studie van menig adspirant concertpianist gered. Waarmee wij maar willen zeg gen dat U - zelfs voor een stom advies - beter naar Bender kunt gaanl deskundig in klank Leiden. Hogewoerd 9C - te' 20097 Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam BONN (DPA) De Westduitse re gering is tegen de Nederlandse plan nen voor de lozing van afvalstoffen in de Eems-Dollard. De Westduitse minister van Bin- nenl. Zaken, Hans Dietrich Gen- scher. heeft gisteren in de Westduit se Bondsdag verklaard, dat hy de Nederlandse regering op passende wyze van deze opvatting op de hoog te zal stellen. De CDU-afgevaardigde Burkhard Ritz had tevoren de aandacht geves tigd op het besluit op 21 oktober van de Groningse provinciale staten dat met de aanleg van de voorgenomen persleiding een begin gemaakt zal worden. Minister Genscher voegde eraan toe, tot zyn spyt te moeten zeggen, dat zulks in stryd was met de geest, waarin de gesprekken met de be vriende Nederlandse regering over het onderhavige onderwerp in Bonn gevoerd waren. De Westduitse minister is van me ning. dat de zuivering van afvalwa ter niet aan economische overwegin gen onderhevig mag zyn. DEN HAAG (GPDi Dr. H. Schuring en drs. A. D. W. Tilanus. beiden leden van de Tweede Kamer voor de CHU, hebben de staatssecre tarissen Grosheide (Onderwys) er. Kruisinga (Volksgezondheid) ge vraagd of zy kennis namen van het resultaat van een door het Crimi nologisch Instituut van de universi teit van Groningen ingesteld onder zoek over het gebruik van drugs door middelbare scholieren. Uit dat onderzoek zou zyn geble ken dat veel van dergelyke drug gebruikers de eindstreep niet halen omdat zy voortijdig de school ver laten. Zy spreken in hun vragen van ..zeer verontrustende gegevens" en informeren tot welke beschouwingen dit onderzoek aanleiding geven. Ook vragen de heren Soholten en Tilanus of de bewindslieden in staat zijn in overleg te treden met onder wijsorganisaties en sociaal-psychia trische diensten teneinde hulp en voorliohting te geven. Welke maatregelen overwegen de bewindslieden om kinderen, ouders en onderwyskrachten zoveel moge lijk terzijde te staan, zo luidt de laatste vraag van de verontruste ka merleden. "S Bel nu direct DACTYLO Leiden 01710—26505 DACTYLO Alphen a. d. Ryn 01720—4191 STOCKHOLM/HELSINKI (GPD) In een vraaggesprek met een ver slaggever van de Zweedse televisie heeft minister Luns gisteravond ver klaard dat Zweden niet neutraal is. Het vraaggesprek vond plaats in Helsinki, waar minister Luns op het ogenblik een officieel vyfdaags be zoek brengt. Op de vraag of het tegenwoordig verkeerd is de door de Zweedse re gering gevoerde politiek neutraal te noemen, antwoordde minister Lims: "De Zweden noemen het zo. maar niemand anders doet dat. Algemeen wordt aangenomen dat Zweden een onafhankeiyke politiek voert, maar de Zweedse buitenlandse politiek met haar uitgesproken voorkeuren is er de oorzaak van dat men in de EEG hieruit zyn eigen conclusies trekt". In Zweden is de verklaring van minister Luns als een bom ingesla gen. Minister Torsten Nilsson van Buitenl. Zaken In Stockholm ver klaarde uitermate verwonderd te zyn over de uitlatingen van zyn Neder landse collega. Minister Luns zei o.m. in dit vraag gesprek dat de beste oplossing voor het Zweedse EEG-dilemma een as sociatie zou zyn die hy mogeiyk achtte. Een volledig lidmaatschap stuit volgens minister Luns op te veel politieke complicaties. Minister van Buitenlandse Zaken Nilsson verklaarde gisteravond in Stockholm verrast te zyn en vroeg zich af wat minister Luns uiteinde- ïyk had bedoeld. "Mogelyk ls dat we een erg actieve politiek hebben be dreven. Byvoorbeeld met Nederland en de Raad van Europa tegen Grie kenland, maar dat dit werkelyk be schouwd kan worden als een over boord gooien van de neutraliteit ver rast my', aldus de Zweedse minis ter. "Ik geloof dat het minister Luns niet helemaal duideiyk is dat een neutraal land weliswaar zyn neutra liteitspolitiek bedryft, maar dat dit niet inhoudt dat we geen eigen me ning kunnen vormen betreffende in ternationale conflicten. Er is niets, zelfs niet in het volkenrecht, dat eist dat een neutraal land ook neutraal moet zyn in de meningsvorming of meningsuiting". Op de vraag of Zweden niet mis lukt was In de poging de eigen neu traliteit aannemelyk te maken, ver klaarde minister Nilsson: "Ik geloof echt niet. dat iedereen dezelfde in druk heeft. Ik heb niemand anders, behalve de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, zich op deze manier horen uitdrukken, dat we dus geen neutraal land zouden zyn. On- begrypeiyk is ook wat minister Luns zegt over associatie, omdat er tegen woordig in de EEG de nadruk op wordt gelegd dat deze vorm van aan sluiting voorbehouden is aan de on derontwikkelde gebieden", aldus Tor sten Nilsson. Op de vraag of er enige waarde gehecht diende te worden aan de uit latingen van minister Luns. verklaar de de Zweedse minister van Buiten landse Zaken dat hy zich daar liever niet over wilde uitlaten. Dat het idee van minister Luns over de Zweedse neutraliteitspolitiek geen gemeengoed was. verklaarde minister Nilsson als volgt: "In al onze contacten met de respectively- ke ministers van Buitenlandse Za- en van de andere EEG-landen heb ik niemand anders zoiets horen be weren". HILVERSUM (GPD) ..België, dat is een land uit een stripverhaal. Daarom is de bekendste Belg Kuifje. Maar hy bestaat niet. de meeste an dere Belgen wel." Een paar typerende zinnen uit het commentaar, dat Hans Keiler van de VPRO spreekt by zyn documentaire (vanavond uit te zenden» over Bel gië. dat Keiler het „Wilde Westen van Europa" noemt. De titel van zyn 75 minuten durende documentai re in kleur luidt dan ook „Overal zyn Indianen." In Keilers nergens bytende of grove beeld van ons buur land (zo dicht by en zo ver af) zyn de Indianenplaatjes uit de avonturen van stripheld Kuifje dan ook de punt jes onder de uitroeptekens vormende leutige begeleidende westernmuziek jes. Keiler zegt: ..België lykt net een echt land. Dat is het niet, België be staat uit twee over elkaar heenge- schoven landen." Dan laat hy de symbolen zien van de nooit iets con creets opleverende speurtocht van de Vlaming naar zyn eigen identiteit, de romantiek van de zich verbonden j voelende inwoners van Vlaanderen, die graag praten over de grote din gen, die aan hen voorby gaan: „Het lot is onze toestand." In het resultaat van de twee en een halve week, waarin Keiler sa men met cameraman Mat van Hens- bergen door België trok, herkent men de indrukken, die byna elke Ne derlander aan gene zyde van de grens bevangen: de kasseien, het grauwe industrieland, de byna ont roerend lelyke overgang van land schap naar verstedelyking, de grove aanslagen op de natuur. Keilers en Van Hensbergens poëtische beelden zyn in hoge mate ironiserend, maar werken vooral ook door de ondertoon van tragiek en moedeloosheid doel treffender dan welke scherpe of be schuldigende aanpak dat had ge daan. De Belgen, die volgens hun recen te onderzoek zo druk naar de Neder landse televisie kyken, zullen van avond (van 20.55-22.10 uur) vermoe- deiyk uit nieuwsgierigheid wel aan de VPRO-beeldbuis hangen („We zyn op de Hollandse antenne, weet ge wel"), maar het lykt niet on- waarschynlyk dat zelfs de met de meeste zelfkritiek begenadigde Bel gen hun hoed zullen opeten van HANS KELLER machteloze nyd by het zien van deze film. Hans Keiler hoopt uiteraard dat zyn documentaire in Nederland (met een dubbele Dief van Washington op de andere zender) net zoveel kykers zal trekken. Het merkwaardige is, dat „Overal zyn Indianen" vermoe- delyk alleen door Nederlanders zal worden „herkend." Wat zou beteke nen, dat het Wilde Westen van Bel gië toch dichter by ons land zal lig gen, dan we graag zouden willen be kennen. ADVERTENTIE Na onderzoek Franse regering over brandramp PARIJS (GPD) Terwyl een lange rouwstoet onder de sombere herfstkleuren van St. Laurent-du Pont gisteren de 144 Jeudige slacht offers van de brand op hun laatste gang vergezelde, boog de Franse regering in Parys onder voorzitter schap van president Pompidou het hoofd over de eerste resultaten die het gerechtelyk onderzoek naar de ze catastrofe heeft opgeleverd. Zowel de burgemeester als de se cretaris-generaal van de prefectuur van het departement van Isère is. in afwachting van een eventueel la ter vonnis van de rechter, voorlopig uit ambt en functies ontzet. De rege ring heeft hun directe aansprake- lykheid voor de catastrofe aangere kend. omdat zy een voorlopige toe stemming van de danszaal te openen hadden ondertekend, zonder dat de veiligheidscommissie van de brand weer een definitieve uitspraak had gedaan. Wanneer die commissie de by zon der strenge reglementen inderdaad zou hebben toegepast, was die toe stemming dan ook zeker niet gege ven. Het zeer brandbare plastic-ma teriaal waarin de hippe decoraties van de danstent waren uitgevoerd, wordt door die veiligheidsvoorschrif ten natuurlyk absoluut verboden. En de draaideur, die als enige uitgang diende, doordat de nooddeuren wa ren geblokkeerd, maakte dat de jon gelui als muizen in een val zaten op gesloten en levend verbrandden. De maatregelen die de regering nu tegen de burgemeester en de ho ge functionaris van de prefectuur heeft genomen, zyn kennelyk be doeld om de emoties en zelfs de woede die deze ontzettende ramp in heel Frankryk heeft verwekt, weer wat tot bedaren te brengen. Maar deze ongebruikelyke stap wist intus sen toch de indruk niet uit, dat twee zondebokken nu de schuld schynen te dragen van een gecompliceerd bureaucratisch systeem, dat in zyn geheel hoogst noodzakelijk eens op de helling zou moeten worden ge plaatst. De traagheid waarmee een groot i aantal onafhankeiyk opererende in- j stanties en commissies te werk pleegt te gaan alvorens officiële toe- stemming kan worden gegeven i heeft ook nu onregelmatigheden on- j getwyfeld weer in de hand gewerkt, j Dat ook de burgemeester zich tot j die onregelmatigheden heeft laten verleiden, kwam vermoedelyk omdat hy tevoren wist dat de exploitanten van de dancing maandelyks aanzien- lyke bedragen aan vermakelykheids- belasting in de gemeentekas zouden doen vloeien. Vooral tydens de weekeinden voerden speciale auto bussen van heinde en verre honder den danslustigen die in deze berg streek niet zo heel veel amusement konden vinden, in het plaatsje aan. Of die exploitanten ook nog met steekpenningen hebben gewerkt, zal moeiiyk te achterhalen zyn, omdat de twee verantwoordeiyke directeu ren eveneens de dood by de brand hebben gevonden. Maar het heilige vertrouwen in enquêtecommissies en gerechteiyke onderzoeken is in bre de kring toch al wat gedaald, nu het Franse publiek nog altyd ver geefs moet uitzien naar de officiële onthullingen van het naadje van de kous ten aanzien van verschillende andere nationale rampen, waardoor Frankryk de laatste tien Jaren ge troffen werd. Weekaanbieding van Uw Drankenspecialist Franse Cognac „Sicard" nu f 13,95 Sherry „Light Pale" 3 st. nu f 9,75 Vermouth „Costorico". literfles, nu f 4,95 Whisky „Black and White" nu f 14,79 GELDIG TM. 12 NOVEMBER, wijnen en gedistilleerd Steenstraal 8 Telefoon 21361 Herenstraat 6 Telefoon 30069 Haarlemmerstraat 204 Telef.' 21611 4 Nauwelijks een week nadat de Ascona werd gelanceerd, introdu ceert General Motors weer een nieuwe serie automobielen, de Rangers. Er worden negen mo dellen in drie uitvoeringen aan geboden: 2 en 4 deurs sedans en coupé's met vier-cilinder motoren van 1700 en 1900 cc en zes-cilin der 2500 cc krachtbron. De prijs varieert van f. 9.660.- fincl. btwJ voor de goedkoopste uitvoering (2-deurs. 1700 cc, 75- DIN-pk, stuur schakelingtot f. 16.419.- leen 2500 GTS coupé met 130 DIN-pk en automatische trans missieJ. De G.M.-Ranger zal via de Vauxhall-organisatie worden verkocht. Alle Ranger-modellen hebben een zelfdragende carros serie, die plaats biedt aan vijf personen. De voorwielen zijn on afhankelijk geveerd, achter werd een starre as toegepast. Rondom zijn schroefveren met telesco- pische schokdempers gemonteerd, kolom met veiligheidsstuurwiel Een energie-absorberende stuur- bekrachtigde remmen met schij ven voor en gescheiden remcir- cuit zijn standaard. Alle modellen zijn voorzien van een elektrisch verwarmde achterruit.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17