olak wil huurkoop woningen verbieden Scherpe kritiek van de werkgevers iOEDIG SCHADEREGELING >OR MISDRIJFSLACHTOFFERS Griekse hulpkok schiet chef dood na ontslag Kabouter terecht ABORTUS Regering houdt vaste greep op prijzen VONDELING ZET DEUR VOOR KVP VERDER OPEN In Wassenaars restaurant: Fricampioen Leidse Algemene Kerkvergadering Taxichauffeurs zijn boos Kamerdebat over lonen en prijzen DAG (AG 4 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze parlementaire redactie) HAAG (GPD) Minister Polak (Justitie) heeft in de Tweede Kamer beloofd spoedig met een tij regeling te zullen komen om de huurkoop van on goed te verbieden. Ook deed de bewindsman de ging dat op korte termijn een voorlopige wettelijke 5 bij de Kamer zal worden ingediend voor een finan- [Jhadevergoeding aan slachtoffers van misdrijven. \s aandrang uit de Ka- de moeilijkheden rond koninklijke goedkeuringen aan verenigingen als het COC tot het verleden zullen gaan behoren, zo kondigde de minister aan. In dit tweede boek zullen alle orga nisaties zonder officiële erkenning via „de koninklijke goedkeuring" rechts persoon worden. De motie-Roethof was volgens de minister niet helemaal logisch, om dat koninklijke goedkeuringen niet in heit BW worden geregeld, maar in 'n wet van 1855. Wijziging daarvan al leen is niet voldoende omdat er tal van verbindingen zijn aan andere wetboeken. Door het tweede boek van het BW worden de probzlemen van 't COC weggenomen en zal dus de mo tie overbodig zyn. Verschillende woordvoerders heb ben de aandacht van de minister ge vraagd voor een speciale regeling voor de laagst betaalden die rechts bijstand nodig hebben. De PSP'er Wiebenga hield in dit verband een pleidooi voor een systeem waarbij er een sociaal fonds wordt geschapen voor rechtsbijstand, waardoor de pre mie uit de algemene middelen zal moeten worden betaald. Dr. Roethof zag zelfs twee oplossingen voor dit probleemeen volksverzekering of een structuurwijziging van de balie. Hij wees daarbij op het feit dat in ver schillende Amerikaanse staten de ad vocaten overheidsfunctionarissen zijn. Dr. Polak waarschuwde dat het probleem van een sociale rechtsby- standsverzekering niet op korte ter mijn zal zyn op te lossen, ofschoon ook hy vond dat de rechtsbijstand niet afhankelijk moet zijn van het inkomen. Overigens wees de minister erop dat dit jaar 16 miljoen gulden wordt uitgetrokken voor kosteloze rechtsbijstand, terwijl de regeling voor verminderde kosten slecht blijkt te werken en zelden wordt gebruikt. De bewindsman wil eerst het expe riment afwachten van de „jonge ba lie" in Amsterdam met het verstrek ken van kosteloze bijstand. Dit ex periment wordt door hem dan ook financieel gesubsidieerd. I de bewindsman niet de pfe over te gaan tot libe- ,B[ van de zedelij kheids- 5. Richtlijnen voor de fie, die onlangs zijn op- oor een aantal officieren Itie, zijn bedoeld om de ïandhaven, terwijl voor ndering van de wet ge- HOoet worden op het ad- de commissie-Peters, zo Ie de minister, it debat over de begroting de is mr. Geurtsen (WD) Litgebreid ingegaan op de A rond de zedelykheidswet- larby hij later met name partijen De confessionele par- len opvallend weinig over CTerp gezegd. Opnieuw drong Hsen aan op een opheffen gterbod op de pornografie, ||ard gaande aan een verbod ESjen en een verbod tot ver minderjarigen beneden 18 KJ Geurtsen wees op het ar- m het vedrag van Rome, dat JTpp eerbiediging van de pri- Bferzekert. „Daartoe behoort Jpht om in eigen huis te be- &>ver de lectuur van eigen linde het liberale kamerlid. (D'66) vroeg zich «5 de Nederlandse regering ■Lp zou doen om de porno- te laten, nu ook West van plan is zich niet meer aan de internationale ver- dat gebied. De PSP'er Wie- 2e minister Polak de vraag nou eigenlijk belangrijker afnemen van de zedenmis- een tegemoet komen aan ;ens van een bepaalde be- Iaep. Minister Polak: „Het st zeker dat door het vry- dë pornografie het aantal ■yven gaat afnemen, zoals Ion uit Denemarken mel- munistische kamerlid Wolff de dat juist de discussie zo- Ïx>r- als tegenstanders het t van reclame voor de por- ndel. „Geen enkel recla- 'ou het zo goed voor elkaar ■egen", verklaarde de heer vond dat de hele kwestie .rokken was. aankondiging kwam mi- ik aan de wensen van dr. (KVP) tegemoet, die in al had medegedeeld met tief-voorstel te zullen ko- een schadevergoedingsre- r slachtoffers van misdry- ren diende hy hiervoor zelfs lement in, samen met prof. 'st (ARP), waarbij gevraagd flüe begroting een memorie- 1 nemen om de minister in te stellen in de meest ^e gevallen reeds nu tege- ngen te verlenen. De be- echter vond het niet juist linister, die politiek ter ver- ng kan worden geroepen, de te geven schadeuitke- verlenen. Minister Polak :er voor als deze bevoegd- t overgedragen aan een col- os staat van de minister. Polak zei vooral onder de zyn gekomen van de be- in de Kamer zijn gehouden Chrynende gevolgen in be- jvallen van huurkoop van 1 goed. Daarom zal hij spoe- Jerleg treden met minister b/olkshuisvesting) en prof. 'Sorzitter van de commissie >robleem van de huurkoop ftrend goed bestudeert, om -voorlopig verbod van deze an huurkoop te kunnen ko- me mej. Haars (CHU) had minister op aangedrongen een tydelyke regeling te i kondigde zelfs aan met een irover te zullen komen. De l1tan wees er overigens op dat jijniet zo bijzonder veel voor- ;lbns land, het probleem zou nlijk vrijwel alleen in Den rdoen. Goedkeuring Igering van minister Polak geleden om de homofielen- ig COC koninklijke goedkeu- erlenen, heeft gisteren in de Kamer opnieuw tot een de- l. Mej. Goudsmit diende zelfs e in, waarin alsnog om deze ing wordt gevraagd, terwijl lof (PvdA) via een motie wil elligen dat het Burgerlijk zodanig zal worden gewij- I een koninklijke goedkeuring i COC niet meer nodig zal twee dagen, aldus minister II het tweede boek van het Burgerlijk Wetboek bij de Worden ingediend, waardoor -yx*:. (Van onze correspondent) WASSENAAR (GPDl In een vlaag van woede heeft gis termiddag een 46-jarige Griekse hulpkok. woonachtig in Den Haag, in de kelder van het ho tel-restaurant „Kasteel De Wit- tenburg" in Wassenaar zijn 44- jarige chef G. C. Clements, eveneens uit Den Haag en zijn collega, de 21-jarige leerling-kok D. Evers uit Wassenaar met vier pistoolschoten zwaar gewond. De chef-kok raakte zo ernstig gewond dat hy korte tyd later in het Haagse ziekenhuis Brono- vo overleed. De leerling-kok is met één kogel in de hals in de Ursula-kliniek opgenomen en vanmorgen geopereerd. Zijn toe stand is redelijk. De dader kon vrijwel direct na de aanslag dicht bij het res taurant op de Rijksstraatweg worden aangehouden. Als motief voor zyn daad geeft de Griek op dat hij 's morgens volgens hem ten onrechte door de heer Clements was ontslagen. Deze had hem op zijn nummer gezet over de wijze waarop de Griek met de vrouwen die in het res taurant werken, omging. Na e$n hooglopende ruzie ontsloeg de heer Clements hem. Korte tyd later pleegde de hulpkok zijn aanslag. Drie kogels De chef-kok uit Den Haag werd geraakt door drie kogels, één kwam in de hartstreek te recht. Zwaargewond werd hij overgebracht naar het zieken huis Bronovo. waar hij aan zijn verwondingen bezweek. De man laat een vrouw en twee kinderen na. De dader werkte sinds ze6 maanden als hulp-kok in de keuken van het hotel-restaurant. Gistermorgen ontstond er in de kelder van het gebouw, waar de keuken is gevestigd, een woor denwisseling tussen de Griek, die in Den Haag met een bui tenlandse vrouw in concubinaat leeft, en chef-kok Clements. Deze had aanmerkingen over het gedrag van de Griek ten aanzien van de in het restau rant werkende vrouwen. De ru zie liep zo hoog dat de chef-kok zijn hulp-kok op staande voet ontsloeg. Ook de directeur van het res taurant. de heer H. P. J. Steen, kon zich met dit ontslag verzoe nen en zegde de Griek aan dat hy by de administratie zijn geld kon gaan halen en na de lunch zou moeten verdwijnen. De ontslagen hulpkok is hier na naar zyn woning in Den Haag gegaan, waar hij het wa pen, een 6.35 Czeska pistool van Tsjechische makelij heeft gehaald. Direct daarna ls hy weer te ruggekeerd naar het restaurant omdat hy in zyn woede in zyn werkleding was weggelopen en zyn gewone kleren was vergeten. Dit vertelde hy ook twee an dere personeelsleden van wie hy, voordat hy de kelder inging, nog afscheid nam. Zonder aarzelen schoot hy enkele seconden later vier kogels uit zyn pistool, die alle doel troffen op beide slacht offers. Een derde kok, de 23-ja rige P. Simonis uit Den Haag. bleef ongedeerd. Kalm Uiterlyk volkomen kalm liep de Griek na zyn daad naar de eerste etage van het gebouw waar hy tegen directeur Steen opbotste. De heer Steen som meerde de hevig met zyn wapen gesticulerende man naar buiten te gaan. Hy pakte hem zelfs by de kraag en zette hem letterbjk buiten de deur. Hierna waar schuwde hy de politie. Op het bureau was inmiddels al een anoniem telefoontje bin nengekomen. De politie rukte met vier wagens en enkele mo toragenten uit om een kordon rond het restaurant te leggen. Onderweg kon de gewapende Griek, die by zyn aanhouding geen verzet bood, echter al wor den aangehouden. In het pistool zaten nog vyf kogels, waarvan één schietklaar in de kamer. By zyn fouillering vond men ook nog een stiletto. De Griek zal vrydag worden voorgeleid. BATHMEN (GPD) Het dorpje Bathmen tussen De venter en Holten is in de ban van de wereldrecordrage. In dit geval gaat het om het wereld record fricandellen eten. Na de start van de heer A Bylsma, die 160 centimeter ver orberde en de daarop volgende recordverbetering door zijn plaatsgenoot de heer M. Roe- terdink (204 centimeter) volgde een nieuwe poging van Bylsma. die meteen doorstootte naar de 300 centimetergrens. Het werd ln totaal 306 centimeter. Inmiddels hebben meer inwo ners van Bathmen zich opge maakt de strijd met elkaar aan te binden. De eigenaar van de enige cafetaria in het dorp spint er zijde bij: hij levert alle fri candellen. Koningin Juliana en Prinses Beatrix woonden gisteren de lus trumbij eenkomst van de Christen Jonge Vrouwen Federatie bij in het Jaarbeursgebouw in Utrecht. Op de foto: Koningin Juliana krijgt bloemen aangeboden door de als vlinder verklede Elisabeth van Schilfgaarde (5 jaar). LEIDEN In het schema van wykavonden van de Leidse Algeme ne Kerkvergadering, op welke avon den een ieder welkom is, die zich nauw betrokken voelt by de Leidse Hervormde Gemeente, zyn enkele wyzigingen gekomen. Zo zal de Pniëlwyk niet byeenkomen op 20 november in het clubhuis van "Ons Eiland", doch op 26 november in het Hooglandse Huys. De Koningswyk vergadert niet op 19 november, doch op 18 novermber. Tenslotte de Mo len wyk. Deze wykgemeente komt niet op 23, doch op 24 november byeen. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM (GPD) Het Am sterdamse kabouterraadslid Joop Pe ters ls terecht. Hij verblijft in Span je, waar hij het voorlopig drie maan den wil uithouden. Hij is van plan daar een aantal nota's voor te be reiden die hy mettertijd in de Am sterdamse gemeenteraad behandeld wil zien. De nota's zullen allerhande onderwerpen betreffen, om. de huts vesting in Amsterdam. Vorige week liet de Kabouterpartij in> Amsterdam oproepen doen, om dat kabouter Peters werd vermist. In een briefje dat hy thuis had ach tergelaten, meldde hij dat hy er voor een tyd tussenuit trok. mogelyk een wereldreis zou gaan maken, omdat de rompslomp die het raadslidmaat schap met zich meebracht, teveel voor hem werd (Van onze parlementaire redactie) 1 DEN HAAG (GPD) De fractie- leider van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl. ziet in het kernprogramma van de KVP, zo- i als dat is opgesteld door de werk- j groep Steenkamp, „een reëel aan knopingspunt voor een gesprek" tus sen beide partijen. Hij hoopt dan ook, zo zei hij ons gisteravond, dat het programma zaterdag zo onge schonden mogeiy k door de partij - raad zal komen en zal worden aan gewend voor amendering van het ge meenschappelijk urgentieprogramma van KVP, ARP en CHU samen, dat op een aantal punten minder ver gaat dan het programma-Steenkamp Mocht het kernprogramma worden afgezwakt, dan zal dat niet liggen aan de groep radikalen en jongeren in de KVP, die willen dat de partij zich voor samenwerking met de PvdA uitspreekt. Zy hebben samen een actie beraamd om te voorkomen dat de partyraad zaterdag het program ma-Steenkamp op essentiële onder delen aantast. Ook wil men trachten te voorko men dat wordt afgezien van een groot regeerakkoord, dat volgens het programma-Steenkamp voor de ver kiezingen met een vierde regerings partner zou moeten worden gesloten Het gemeenschappelijk urgentiepro gramma voorziet echter niet in een dergelijk akkoord. Met name de ARP wil niet verder gaan dan een inten tieverklaring. De programmapunten zyn echter essentieel voor een sa- menmerking met de .PvdA. Een gesprek met de KVP heeft •volgens drs Den Uy) overigens pas zin als die party tydig haar voor keur voor samenwerking met de PvdA uitspreekt. „Dan is het aan het oongres om verder te besluiten", aldus de fractieleider. Ook PvdA- voorzitter dr. A. Vondeling zei gis teravond. dat het congres de dienst uitmaakt. Eerder op de dag had hij ln de radiozendtijd van zyn partij de deur naar de KVP iets verder opengedaan. Inhakend op de voor keur die de KVP-jongeren zaterdag 1 op hun congres in Arnhem voor de I PvdA uitspraken, zei hij: ,Wij slaan j die uitgestoken hand niet af, zeker niet een hand van jongeren, want wij zyn ook niet blind. Iedereen kan zien dat bestuur en kader van de KVP een andere koers willen" De Leidse taxichauffeurs zyn boos. De reden hiervan is de grote kop bo ven het artikel in het Leidsch Dag blad van gisteren. In het artikel „Voor Leidse kantonrechter" ver klaart een 25-jarige taxichauffeur: Het is een gewoonte geworden, alle taxichauffeurs doen het als ze de kans er toe krygen een klant te benadelen. Door dit artikel heeft de image van de tacichauffeurs weer ten on rechte een doffe dreun gekregen, want het verweer van één man kan toch niet bindend zyn voor het ge drag van alle taxichauffeurs. Maar toch wekt de aanhef van dit artikel deze indruk. Wy werken in een dienstverlenende sector en hebben het moeiiyk om een weekloon te ver dienen. maar dieven zyn wy niet. Wy voelen ons nogal beledigd en als compensatie willen wdj 't Leidsch Dagblad uitnodigen een stukje met ons te schryven over tarieven en service, wat tevens een poging zou kunnen zyn tot vermindering van de verkeers- en parkeerchaos. „Velen met my" Joke van Berge Henegouwen Taxichauffeuse, Breestraat 115 Leiden. 'Het laatste zeggen wy graag toe redactie LD). Ik ben getroffen door het feit. dat er in de geneeskunde een omme zwaai te constateren valt. Ik doel daarby op die groep artsen, die zich bezighoudt met abortus, zy vinden het nodig, dat er in ons land klinie ken komen voor ongewenste zwan gerschap. Maar, zyn er geen voorbehoeds middelen voldoende en hebben we de laatste tyd niet de pil? En afge zien daarvan: er zyn toch bureaus waar men alle gewenste inlichtingen op dit gebied kan krygen. Voorkomen ls altyd beter dan ge nezen! Waar wil deze groep artsen na eigenlyk naar toe? zyn het noodop lossingen of falen zy by hun zorg voor het welzyn van de mens? Be staat niet het gevaar dat zowel de arts als de patiënte by abortus la ter gewetensbezwaren krygt. In de crisisjaren vond ik als kind een stukje papier en las daarin een gebed van Multatuli. Daarin stond: "Ik weet niet of wy geschapen zyn voor een doel, of toeval". Laten we eens naar de dieren ky- ken die in het wild leven. Wanneer we er oog voor hebben kunnen we heel veel van ze leren. By deze die ren wordt geen abortus gepleegd. Dat zou tegen hun waardigheid zyn. Ik hoop, dat zowel de regering als de artsen bezinnen voor ze begin nen. C. H. Disseveld Celebesstraat 42 Oegstgeesrt; Van redactiewege bekort. De Frans-Belgische acteur Fer- nand Gravey, die zyn debuut in de stomme film maakte, is op 66-Jange leeftyd in Parys overleden. Gravey, die zyn carrière begon als jongen van zeven jaar. was het best bekend door zyn toneelrollen. In 1968 had hy zich als acteur teruggetrokken. DEN HAAG (GPD) In de dinsdagavond aan de Tweede Ka mer verzonden nota delen de mi- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag debatteren over de situatie in lonen en prijzen naar aanleiding van een nota van minister Nelissen van Eco nomische Zaken Voor deze bespre king zal volgende week de begro tingsbehandeling van Economische Zaken worden onderbroken, omdat ook minister Rooi vink van Sociale Zaken by het loon- en prysdebat aanwezig moet zyn. Minister Nelis sen heeft gisteren nog overleg ge voerd met de prij zeno verlegcommis - sie. nisters van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksge zondheid mee. dat de regering be reid is artikel 8 van de Loonwet (ingrijpen in afzonderlijke cao's) niet toe te passen. Wel houdt de regering een vaste greep op de prijzen door het uitvaardigen van een calculatiebeschikking. Deze beschikking, die 5 november ln werking treedt en 16 maart '71 vervalt, beperkt de doorberekening van kostenstygingen in de prijzen tot De burgemeester van de Oost franse stad Pont-Arlier heeft beslo ten de plaatseiyke schouwburg te sluiten. Dit naar aanleiding van de rampzalige brand in de dancing by Grenoble, die 144 jongelui het leven kostte. De burgemeester vindt dat de schouwburg, die ook als danszaal werd gebruikt, niet voldoet aan de letter van het veiligheidsreglement van 1965. Het gebouw stamt uit het einde van de vorige eeuw. de sty ging van een aantal met name genoemde externe kosten en tot de extra loonuitkering (van drie pet. ofwel f 400,die voor grote aan tallen werknemers is voortgevloeid uit het akkoord in de Stichting van de Ai-beid van 1 september jl. De werkgeversverbonden, het Kon. Verbond van Ondernemers en de on dernemersfederatie hebben scherpe kritiek op de algemene prijsmaatre gel. Het kabinet bewyst het opnieuw op gang brengen van het centrale overleg een slechte dienst met de calculatiebeschikking, aldus de werk geversverbonden Drs. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mers. acht het onwaarschynlyk dat de werkgeversverbonden medewer king aan het regeringsbeleid zullen verlenen. Er zal een schrijven naar de leden gaan met het advies naar eigen bevind van zaken op de oal- culatiebeschikikng te reageren. Teleurgesteld Het Kon. Verbond van Onderne mers en de ondernemersfederatie zei den zeer teleurgesteld te zyn over de prijsmaatregel, die huns inziens niet effectief is en discrimineert ten na dele van de ondernemers en hun in komstenvorming. Werkgevers en ondernemers zyn er boos over, dat minister Nelissen 1 Eco nomische Zaken) en minister Rool- vink (Sociale Zaken) tegen het inte rim-advies van de SER ingaan. In dit advies wordt zowel een buiten werking stelling van artikel 8 van de local wet als van artikel 2 van de prij zenwet voorgesteld. De nieuwe prijsmaatregel, waar over dinsdagavond beraad is geweest in de pry zenoverlegcommissie, is op grond van de volgende overwegingen genomenin de styglng van het alge mene prysniveau van goederen en diensten biykt zich in de tweede helft van dit Jaar een versnelling af te tekenen: eenzelfde tendens is te onderkennen in 't aantal meldingen dat by het ministerie van Economi sche Zaken werd ontvangen over Prijsverhogingen Naast de inmiddels opgetreden prysverhoging moet er rekening mee worden gehouden, dat rich in de ko mende maanden vooral omstreeks de jaarwisseling) nog een belangrijk aantal kostenstijgingen zal voordoen - kostenstygingen die veelal op een breed vlak tot een verdergaande ver hoging van het prijspeil aanleiding geven. Prijsverhoging De ervaring leert, aldus minister Nelissen dat een dergelijke samen loop van kostenstygingen pleegt te leiden tot het op grote schaal door voeren van prijsverhogingen die niet door kostenstygingen gerechtvaardigd zyn dan wel daar op vooruitlopen. De minister legde de kritiek van de werkgevers en de ondernemers naast rich neer, als zou de prijsmaatregel zo vlak voor het loon- en prijsbeleid in de SER (12 november) zyn geno men. Als de maatregel te voorzien was geweest, hadden er allemaal on gewenste reacties van tevoren kun nen komen, waarmee de rust op het pryzenfront niet is gediend, aldus minister Nelissen. Drs. S. C. Bakkenist I

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9