Verkiezingen in Vér. Staten brachten geringe wijziging Studio GM koopt ook rechten op de wankelmotor PRAAG WIL MET BRANDT PRATEN Strijd om de macht in Irak Nixon moet weer regeren met meerderheid Democraten .ANTWOORD OP PROTESTACTIE UITERST ZWAK Leeuw van Juda naar Rome Spaanse politie trad hard op Gouverneurs Noordvietnamezen vallen dicht bij Phnom Penh aan Beroepingswerk Mafia vermoordde journalist Mauro de Mauro in Dertig Cubanen in boot gevlucht biedt meeL-veel meer! fOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 MADRID (GPD) De protest- naai toneelfestival ln Madrid werden acties op landelijke schaal die de eveneens geconfronteerd met de ac- Spaanse oppositie voor vandaag had tie voor amnestie. Een uitvoering (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Onder vrijwel ideale weersomstandig- eden (zonnig en zacht in oost en west, vochtig en kil in vele ge- .eden van het midden) zijn gisteren 77 miljoen Amerikanen naar i stembus gegaan. Het resultaat was ongeveer gelijk aan de cam- agne, die eraan vooraf ging: niemand is er veel wijzer van ge- orden. Nixons republikeinen zijn er in de Senaat enige zetels op joruit gegaan, de Democraten behielden echter zowel in de Senaat \s in het Huis van Afgevaardigden hun meerderheid. President jixon zal dus de komende twee jaar opnieuw moeten regeren met in parlement, waarin de oppositie de meerderheid bezit, al is die, i tegenstelling met het gebruik bij „tussentijdse verkiezingen", er iet sterker op geworden. deelnam aan anti-oorlogsdemonstra ties in Washington, zijn zetel behield voor de staat Michigan, hoewel-zyn tegenstandster, mevrouw Romney, echtgenote van de minister voor Huisvesting, van meet af aan weinig kans werd gegeven. In New York, waar de meeste be langstelling naar uitging, werd door de Democraten en liberalen in het algemeen het grootste verlies gele den door de overwinning van de conservatieve James Buckley, die op een onafhankelijke kieslijst de li berale en door de regering-Nixon weinig beminde Republikein Charles Goodell versloeg, zowel als de ge matigde Democraat Richard Ottin- ger. Hoewel Buckley technisch geen Republikein is, betekent zijn over winning zeker een steun voor de pro- Nixon-fractie in de Senaat en tevens een overwinning voor de strategie die Nixon en Agnew in New York hebben gevoerd. Zoals verwacht wonnen de Repu- keinse gouverneurs Rockefeller en ;agan in New York en Californië, jenals George Wallace in Alabama, laatste met niet minder dan 77 t van de stemmen. De kiezers bui- i zijn staat, die in de afgelopen esidentsverkiezingen op hem stem- n, bleken nu echter niet naar de xon kandidaten overgelopen te n, maar naar de Democraten. Dit li een aanwijzing kunnen zijn dat kwestie van de slechte economie de bijna 4% miljoen werkelozen het land onder deze vroegere allace-supporters, die voorname- c uit de lagere middenstand en de beidersklasse kwamen, meer een heeft gespeeld dan het accent dat esident Nixon en vice-president mew hebben gelegd op de misdaad de terreur. Gezien de niet egringe overwin- ig van gouverneur Ronald Reagan Californië, was het ook een ver- ssing dat de jonge Gene Tunney, on van de vroegere bokser en iend van de Kennedy's, een se- atszetel wist te ontfutselen aan de jaarde ex-filmster en conservatie- Republikein George Murphy. Voor president Nixon heeft zich in de mpagne veel gelegen laten liggen n Murphy, en het feit dat hij on- inks Reagans meerderheid niet her- jzen bleek te worden, was opnieuw n verwarrende factor voor hen die deze verkiezingen duidelijke aan- jzingen hadden verwacht omtrent t huidige Amerikaanse nationale mperament. Onverklaarbaar Even onverklaarbaar was het ver- ;s van de liberale senator Joseph ydings in Maryland, die door alle >inieonderzoekers van zijn herver- ezing verzekerd leek, maar die het 'legde tegen Glenn Beall, een zo )ed als onbekend lid van het Huis in afgevaardigden, die persoonlijk >or president Nixon was verzocht ch kandidaat te stellen voor de se- I fiat. I Senator Edward Kennedy, die zes i aanden lang aan zijn verkiezings- impagne werkte, won met onge- »er 63 procent van de stemmen, at percentage was voor hem van ïlang om aan te tonen dat zijn re- utatle geen schade had ondervon- en van het auto-ongeluk op het land Chappaquiddick, waarbij een 'cretaresse van zijn broer Robert m het leven kwam. Het percentage lag evenwel bene en de verwachtingen (in 1964 kreeg ij niet minder dan 74 procent van Ie stemmen, maar dat was kort na Ijn vliegtuigongeluk, toen hij geen ampagne kon voeren en de kiezers It sympathie voor hem stemden), laar niet beneden het niveau waar- •y hij nog steeds gezien kan wor- en als een mogelijke kandidaat oor het presidentschap in 1972. Ex-vice-president Hubert Hump- irey won de zetel die door senator lugene McCarthy werd prijsgegeven i iet ongeveer 58 procent van de I temmen in Minnesota, twee procent laeer dan in 1964, en ongeveer het- elfde percentage als in 1968, toen lij de Democratische kandidaat was oor het presidentschap. Volgens de Amerikaanse televisie- Daatschappy NBC is senator Ed- nund Muskie, een waarschijnlijke kandidaat van de Democratische >arty voor de presidentsverkiezin gen in 1972, herkozen als senator 'oor de staat Maine. SAINT LAURENT DU PONT (AFP) De hele bevolking van St Laurent du Pont heeft gister- NEW YORK (AP) General Mo tors heeft bekendgemaakt, dat over eenstemming is bereikt over 't recht om in de hele wereld de Wankelmo tor met roterende zuiger te vervaar digen en te verkopen. Het contract, af te sluiten met de Amerikaanse motorenfabriek Curtis- Wright en de Duitse bedrijven Audi- NSU en Wankel GMBH. gaat de Amerikaanse autogigant 50 miljoen dollar kosten. General Motors gelooft door dit contract verder onderzoek naar de Wankelmotor te kunnen instellen, is voor haar eigen produkten. om vast te stellen of deze geschikt Volgens het contract mag Gene ral Motors de Wankelmotor voor al le doelen, behalve vliegtuigmotoren gebruiken. Het contract is niet exclu sief. Ook Europese en Japanse auto- industrieën hebben Wankel-licentie rechten, terwijl Curtiss-Wright zich het recht voorbehoudt, de patenten aan andere Noordamerikaanse auto- fabrieken te verkopen. Gevoelig verlies De meest gevoelige verliezen wa ren die van senator Albert Gore, de iberale democraat van Tennessee, iie de regering-Nixon een voortdu- rende doorn in het oog was met zijn icties tegen de Nixon-kandidaten Iroor het Hooggerechtshof en tegen sen door Nixon gewenste uitbrei ding van het kernrakettensysteem (ABM). Daartegenover stond echter dat senator Philip Hart, een libera le democraat wiens vrouw zelfs Topsnelheid storm Een weersta tion op het eiland Man in de Ierse Zee heeft gisteren een windstoot met een snelheid van 67 m per sec opge meten, di. 241 km per uur! Als re cord voor Groot-Brittannië stond ge noteerd een windsnelheid van 64.5 m per seconde welke drie jaar geleden in Schotland werd opgemeten. Naxalisten actief In het gebied van Calcutta hebben Naxalisten (linkse revolutionairen) drie perso nen met messteken afgemaakt. Door de politie werden drie terroristen ge dood terwyl deze op verschillende plaatsen bommen gooiden. Naamsverandering De „Char les de Gaulle-dreef" in een voorstad van Montreal zal een andere naam krijgen en wel die van de vermoorde Quebecse minister van Arbeid, Pier re Laporte, aldus is gisteren van of ficiële zijde in Montreal meegedeeld. De onderhavige straat werd ongeveer tien jaar geleden vernoemd naar de voormalige Franse president. Verkeerd recept In Moga en twee andere dorpen in Pendsjaab zijn in de afgelopen dagen vijftig kinde ren gestorven na gebruik van een verkeerd voorgeschreven medicijn. In verband hiermee is de zoon van de plaatselijke arts gearresteerd. Hij zou de kinderen tabletten hebben gege ven die strychnine bevatten. Joden willen uit Rusland In Pa rijs deelde een Joodse organisatie gis teren mee dat een groep van 94 jo den uit Riga de leider van de Franse communistische partij. Waldeck Ro chet, heeft verzocht hen en hun ge zinnen uit de Sowjet-Unie naar Is raël te helpen emigreren. In een brief verklaarden zij zich tot Waldeck Ro chet te wenden omdat de Franse CP in de Sowjet-Unie veel prestige ge niet. De partij heeft nog niet gerea geerd. Oven bleef branden Doordat een huismoeder in het Egyptische Da- kahlia na het bakken van vis vergat het vuur in de oven te doven zijn 65 huizen in haar dorp tot de grond toe afgebrand, een onbekend aantal personen gewond en tweeduizend dakloos geworden, zo meldde gisteren het persbureau voor het Midden-Oos ten. Tyfus na cholera De cholera, die in Istanboel aan 52 personen het leven heeft gekost, is onder controle, maar nu zijn er ongeveer vijftig ge vallen van tyfus of paratyfus gecon stateerd, aldus een officiële medede ling. Geen VS-basis in Marokko Er bevindt zich géén Amerikaanse ba sis en ook geen militaire basis van een andere mogendheid in Marokko, zo meldt het Marokkaanse persbu reau. Enkele dagen geleden werd uit Washington gemeld dat de Verenigde Staten nog steeds over een militaire basis in Kenitra (veertig km. ten noorden van Rabat) beschikken. Het Marokkaanse persbureau zegt dat er wel Amerikaanse deskundigen zjjn in Kinitra maar dat zij helpen bij de opleiding van de Marokkaanse lucht macht voornamelijk op het gebied van de telecommunicatie. ochtend afscheid genomen van de doden die gevallen zijn bij de brand van zaterdagavond in een danszaal. In het gymnastieklokaal van het plaatsje waren de 142 kisten gezet die de resten bevatten van de slachtoffers, wier gemiddelde leeftijd niet hoger is dan twintig jaar. Voor een altaartje waren bloemkransen opgestapeld, waar onder die van de Franse presi dent, één namens de regering der Verenigde Staten en kransen van de inwoners van St Laurent du Pont. De uitvaartplechtigheid was kort en van een grote eenvoud. De Franse minister van Arbeid Joseph Fontanet, las een bood schap voor van president Pompi- PHNOM PENH (AP) Onderdelen van een Noordvietnamese divisie zyn een overstroomd gebied aan de over zijde van de Mekongrivier bij Phnom Penh binnengetrokken. Volgens een woordvoerder voor het opperbevel hebben zy kennelijk de opdracht de verdedigingsgordels rondom de hoofdstad te bestoken. Nadere inlichtingen over de actie ontbreken. De inlichtingendienst moet om. nog vaststellen hoeveel Noordvietnamezen zich in het gebied] hebben genesteld. Soldaten van de desbetreffende on derdelen hebben in de afgelopen 24 uur drie aanvallen ondernomen op de buitenste verdedigingsgordel rond om de hoofdstad. Al deze aanvallen werden afgeslagen zonder dat de re geringstroepen verliezen leden. De aanval, die het dichtst bij Phnom Penh werd uitgevoerd, was die by Toek Khleang, 11 km ten zuid-oosten van de hoofdstad, waar urenlang een hagel van mortiergra naten op de regeringsstellingen neer kwam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Assen F. I. Verbaas te Uchelen: te Rouveen J. C. Schure'- man te Putten: te Schoonderwoerd J. van Wier te Nieuwerkerk a/d IJssel: te Kollum J. M. Snijders te Warmond. Aangenomen naar Kamperland Ph. M. Becht te Terheiden: naar Kerk- Kapel Avezaath en Wadenoyen E. M. Klop te Vriezenveen; naar Alblas- serdam W. A. Poort te Hattum. Geref. Kerken Aangenomen naar Numansdorp kan didaat G. van Spijker te A'dam naar Leimuiden Jos G. Los te Chatll- lon-Coligny Frankrijk) Bedankt voor Appingendam en Grypskerk W. Netjes te Lutten- Slagharen. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Beroepen te Hattum M. van' Doorn te Vlaardingen; te Hoogkerke J. Bomhof te Bergentijm. Aangenomen naar Brussum-Tree- beek K. Verlind te Drachten. Bedankt voor Assen G. Zomer te Groningen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Enschede P. op den Velde te Zierikzee. Bedankt voor Zaandam A. van de Veer te Nieuwe Pekela; voor Baren - drecht M. Vlietstra te Werkendam. Geref. Gemeenten Beroepen te Hoofddorp E. Venema te Zwyndrecht. Vrije evang. Gemeenten Bedankt voor Winschoten H. van de Bi) te Nieuwvliet. BONN (DPA) Tsjecho-Slowakije «11 thans onderhandelen met West- Duitsland. Dit heeft de Westduitse bondskanselier Willy Brandt aan de socialistische fractie van het West duitse parlement meegedeeld. Brandt voegde eraan toe, dat de Westduitse regering een brief uit Praag had ontvangen, waarin het verlangen naar onderhandelingen over een verdrag werd uitgesproken. HU zei van mening te zyn dat thans "binnen afzienbare tyd" het begin van dergeiyke onderhandelingen te verwachten is. De hoofdschotel van Onderhande lingen tussen Tsjecho-Slowakye en West-Duitsland zou de overeenkomst van 1938 te München kunnen zijn. Op grond van dit verdrag werden de Siidetenduitse gebieden Tsjecho-Slo- wakije ontnomen. De socialistisch-liberale regerings coalitie in Bonn heeft zich in begin sel bereid verklaard de overeenkomst van München ongeldig te verklaren. dou. waarin de Franse president verklaarde ,,dat een dergelijk drama in de huidige maatschap pij vermeden dient te worden". Na de plechtigheid, die slechts een kwartier duurde, werden de kisten naar de begraafplaatsen gebracht. Zij werden gevolgd door een lange stoet wenende mannen en vrouwen. Vandaag worden de kisten ter aarde besteld. Onder de families van de om gekomenen is inmiddels het plan gerijpteen soort vereniging te vormen, waarvan de juridische vorm nog moeten worden bepaald die de toedracht en de omstan digheden van de brand grondig wil laten onderzoeken. I aangekondigd om haar els van am nestie voor politieke gevangenen kracht b(j te zetten, hebben maar weinig succes geboekt. Voor zover de gebrekkige berichtgevingen spre- I ken. is het gebleven by een aantal kleine stakingen en betogingen in enkele industriesteden zoals Madrid, Barcelona, Tarraa, Sevilla en Bilbao. Zelfs de meest optimistische schattingen van de oppositie kwa men voor het hele land niet boven de 50.000 stakers. terwUl de regering verzekerde dat nog geen twee pro cent van de hele werkende bevolking gevolg had gegeven aan de oproep van de oppositie. Zonder enige twU- fel kan worden geconcludeerd, dat de oppositie gefaald heeft in een ge coördineerde actie op landeiyke schaal. Enerzyds te wyten aan het feilloze optreden van de politiemacht en haar inlichtingenapparaat, ander zijds aan het traditionele gebrek aan organisatie in oppositiekringen. In Barcelona en omgeving was de arbeidersactie het belangrUkst in het verpauperde textielstad Je Tarrasa. Een zevental arbeidersleiders die in de vroege ochtend langs de fabrieken ging om tot staking op te roepen werd spoedig gearresteerd. In Barcelona waren vooral de stu denten actief. De politie trad onmid- dellijk op tegen illegale byeenkom- sten waarbij het tot gevechten i kwam. Het machtsvertoon van de polit'e I was van dergelijke aard dat het I moeilyk tot ebtogingen kon komen. Het centrum van de stad leek .ge nomen" te zijn door agenten met stalen helmen en wapenstokken en overal stonden politiejeeps met ver sterking klaar. Voorzorg In Madrid bleven de openbare diensten normaal functioneren, maar i er werd wel gestaakt in een aantal grote metaalbedrijven, in de bouw- 1 vak en in drukkeryen. In sommige steden hielden de stakers byeenkom- sten waarop zy in koor om amnes tie riepen. 200 mensen werden „bij wijze van voorzorgsmaatregel" gearresteerd. Bij eenkomsten op straat werden door de politie uit elkaar gedreven. De deelnemers aan een internatio- van een Westduits gezelschap werd onderbroken door de Jeudlge Spaan se actrice Julia Pena, die pamflet ten uitdeelde waarop algemene am nestie voor alle politieke gevange nen werd geëist. De Westduitse ver tegenwoordiger Helmut Karasek vroeg namens een aantal delegaties de invrUheidstelling van de gearres teerde actrice. ZU dreigden zich an ders van het festival en het congres terug te trekken. Regeringsvertegen woordigers antwoordden daarop dat de congressen zich met toneel en niet met politiek moesten bezighou den, en dat zy met deze kwestie niets te maken hadden. Na een schorsing verklaarde congresvoorzit ter de Carranza dat hy stappen zou doen om de vryiatlng van Julia Pe na te verkrygen, waarop het congres zyn werkzaamheden voortzette. KEY WEST (AP Reuter) Een groep van dertig gevluchte Cubanen is gisteren met een vissersboot in Key West, in de Amerikaanse staat Florida, aangekomen. Dit is meege deeld door de Amerikaanse kust wacht. Herbert Klein, de perschef van pre sident Nixon heeft op een perscon ferentie verklaard, dat de Russen in derdaad bezig geweest zijn met de aanleg van een onderzeebootbasis op Cuba. „Het staat buiten kuif dat zy geprobeerd hebben een onderzee bootbasis aan te leggen". Dank zij "sterke maar rustige" Amerikaanse diplomatie werd de bouw stopgezet en dit weekeinde werd (zoals gisteren gemeld) het laatste materieel voor de basis uit Cuba ontruimd, aldus Klein. Hy zei. dat de Russen reeds een kazernegebouw hadden en kranen, een bevoorradingsschip en nog twee schepen naar Cuba hadden overge bracht, maar dat die alle vertrokken zyn. CAIRO (Reuter) Terwyi er een machtsstryd in de regerende Baath-party aan de gang is zyn er tussen Iraakse troepen gevechten uitgebroken. Dit meldt het gezagheb bende Egyptische dagblad Al Achram. Het blad zegt dit vernomen te heb ben van reizigers uit Irak. Er zou een bataljonscommandant gesneu veld zyn toen hy zich de toegang tot Bagdad wilde verschaffen. Er wordt niet gemeld hoeveel troepen by de gevechten betrokken zyn. Vorige week vrydag begon de Ara bische (sociastische) Baath-party aan de tiende internationale (Pan- Arabische) conferentie. De conferen tie is bedoeld om de onenigheden in de party op te lossen, die onder an dere zyn voortgekomen uit de Jor daanse crisis in september. ADVERTENTIE TRAPANI (AP) Op 16 septem ber werd in de Sicillaanse stad Tra- pani, vlak voor zyn huis, de 49-ja rige journalist Mauro de Mauro ont voerd, naar algemeen wordt aange nomen door de Mafia. Het lichaam van de Journalist die in de voorste gelederen tegen de mis- dadigersorganisatie streed, is nooit gevonden. Gisteren werd aan het kantoor van het staats-persbureau Ansa te Rome een getikt briefje afgegeven waarin stond: "Hiermee wil ik alle Italiaan se kranten meededelen dat de Jour nalist Mauro de Mauro dood is en dat men zyn lichaam enige kilome ters van Trapani verwyderd kan vin den. Als u het opportuun vindt hier op in te gaan is dat uw zaak en dan bemoei ik me er niet meer mee". De ondertekening Luidde: "Iemand die i weet, en die bang is"4 Ieder week biedt het radio/tv-magazine Studio 14 volledige pagina's over de buitenlandse radio en tv. Ja, Studio biedt meer! Elke aflevering zit boordevol boeiende reportages en informaties over de sterren van beeld en geluid. Voor elf stuivers per weekkijkt en luistert u met meer plezier! Ook kunt niet zonder Studio. Stuur daarom nü een kaart zonder postzegel met uw naam en adres aan ons antwoordnummer te Amsterdam. het dynamische radio/tv-magazine van de KRO ROME (GPD) Keizer Haile Se lassie van Ethiopië brengt van vrydag 6 tot maandag 9 november zyn eerste officiële bezoek aan Italië. De Leeuw van Juda zal daarby ondanks de goede ver standhouding tussen zijn land en de huidige Italiaanse regering toch moeten denken aan de man wiens naam in Rome nog in steen gebei teld staat: Benito Mussolini, de duee van het fascistisch-geregeer- de koninkryk Italië. Mussolini viel in 1935 het zwakke Ethiopië aan, voerde er een gas-oorlog en ver overde zonder veel moeite een ge bied dat deel zou moeten uitmaken van een nieuw Groot-Romeins rijk. Op het ogenblik bestaat er tussen de beide landen een .sfeer van nieu we goede betrekkingen." zoals het ministerie van Buitenlandse Zaken in Rome het noemt. Het bezoek van de keizer volgt op een reis van de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Aldo Moro naar Ad dis Abeba in Juli van dit jaar. Voorplein De Romeinen houden zich in verband met het bezoek van de keizer hoofdzakeiyk bezig met de vraag, wat er met de obelisk van Aksoera zal gebeuren, die het voorplein van Mussolini's voormalige ministerie voor de Veroverde Gebieden siert. Het gebouw is nu in gebruik by de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO. De 24 meter hoge obelisk doet maar bescheiden aan in vergeiy- king met al die andere obelisken, die de oude Romeinen van overzee meebrachten. Maar Keizer Haile Selassie is er toch veel aan gelegen dit symbool van de toenmalige Italiaanse verovering terug te krygen. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een commis sie in het leven geroepen, die „de technische problemen" rond de obelisk zal moeten oplossen. Welke die technische problemen zyn, ver telt men er op het ministerie niet by, in elk geval zouden het geen „politiek-technische" problemen zyn. De commissie - is overigens nooit by een geweest. De obelisk komt uit de heilige Ethio pische stad Aksoem, waar zich een aantal vreemde monolieten be vindt. Het zyn zuilen uit één stuk, die bewerkt zyn alsof er deuren en ramen in zouden zitten. Behalve het in 1937 naar Rome gebrachte exemplaar lag de rest in puin in het heilige dorp verspreid. Aksoem was de hoofdstad van een machtig koninkryk, waarvan de historie zich vóór de christelijke jaartel ling in vaagheid verliest. Kleur De door de fascisten gestolen obelisk stamt uit de vierde eeuw. Ze heeft een vreemde vaalbruine kleur en wordt bekroond door een z.g. „pa tera." Men acht de kunst van de obelisken van Aksoem van Griekse oorsprong. Behalve die van Ak soem telt Rome nog tien obelisken van betekenis. De meeste hiervan zyn echter van veel oudere datum. De oudste is die van San Giovanni. Ze wordt op 35 eeuwen geschat. In Ethiopië wonen thans 14.800 Ita lianen. De meesten leven in en rond Addis Abeba. In Asmara be vindt zich nog een laatste relikwie uit de bezettingstyd: een Italiaans ziekenhuis uit 1936 met vyftig bed den. In het officiële jaarboek van het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin deze gegevens ver meld staan, wordt erby gezegd dat dit ziekenhuis „een van de best ge organiseerde sanitaire instituten op Ethioplsch grondgebied is." In het land van Haile Selassie werkt ook een aantal Italiaanse firma's mee aan de ontwikkeling van het land. Zo helpen ze by het pro bleem van de watervoorziening van de hoofdstad en ze voeren op drachten uit by de aanleg van het wegennet.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7