[Verpleeghuis groeit snel Overleg over bouwvergunning universiteit AMERIKANEN VIERDEN 3 OKTOBER Een kwart van de scholen doet mee INTERKERKELIJK REVALIDATIECENTRUM IN LEIDERDORP ITICHTINGSKOSTEN BEDRAGEN KLEINE 8 MILJOEN BEGRAFENIS Bevolkings cijfer omhoog Ifotobedrijf de gnaaff Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! LOI-examen doktersassistente S. Meuken 25 jaar wethouder Medewerker van Scheel (nazi) is met pensioen NATIONALE OUDERAVOND OP INITIATIEF VAN ERjp SDAG 4 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IDEN/LEIDERDORP Bin- niet al te lange tijd krijgt irdorp twee verpleeginrich- n binnen zijn grenzen. Het öisabeth-ziekenhuis en het eegtehuis van de in Leiden Itigde Interkerkelijke stich- tot verzorging en verpleging langdurig lichamelijk zieken, omen alle twee aan de oos- le zijde van de Persant pweg en dus in de onmiddel- omgeving van rijksweg 4. Er naar gestreefd het inter- dijke verpleegtehuis in ok- 1971 in gebruik te kunnen ^geneesheer-directeur van het - .jerkelijke verpleegtehuis, dok- s i Bakema, is 1 Januari van dit tls zodanig reeds in dienst ge- i. HU was voor die tUd huis- n Leiderdorp. Het heeft hem i gekost zich van zUn praktijk maken, maar dit revalidatie- boeide hem zo, dat hy daar tte toch de voorkeur aan heeft m. ter Bakema: „Het voordeel it in functie treden tydens de van het tehuis is, dat Je er in oeit en dat Je een bepaalde in- hebt, medisch gezien dan. by nUw. Bovendien is het nuttig, amJe nu reeds Je staf kunt aan- ~b en ook degenen, die straks ^tiënten zullen moeten gaan feen. Op 1 oktober is in het y Academisch Ziekenhuis de ?lng ziekenverzorging gestart 8 Vn groepje van zes meisjes, in Vi 1971 komen daar nog twaalf tenslotte weer enkele maan- °ater waarschynlyk nog een >f vUf, zes. Wanneer het tehuis .id jaar oktober geopend wordt derien we dus met ongeveer 25 egsters, die een één of een rige opleiding achter de rug MODERN verpleegtehuis zal 160 bedden /tellen en in het afzonderlUke "fiuts krygt men de beschik- ver 54 eenpersoonskamers voor •q irplegend personeel. Zowel het Ukg_ als het zusterhuis zullen ïodern worden ingericht, zodat voor de patiënten en zusters toeven is. Het verpleegtehuis een uitgebreide reactive- in fdeling, waarin fysio-thera- rdti al het mogelUke zulen doen al het mogelijke zulen doen j. ^eesheer-directeur Bakema na- eiyk: „In deze verpleegin- ïg zullen hoe groot de be- daaraan ook mag zUn worden opgenomen, die ^ven lang gedoemd zouden zyn 'moeten blUven. De bedoeling jjalidatie. Dus het helpen van >d,.revalidatie weer geschikt te voor de maatschappü. Je een doorstromingshuis kun- oemen. Daarom zullen alle 160 n n ook bepaald niet bij de ope- jbezet zUn. We rekenen met >name-snelheid van vyf patien- irt/ de wee^> zodat het een klein /jal duren voor het gehele ver guis vol is. We hopen door onze deling weer talrijke patiënten kunnen helpen, dat ze hun in het normale gezin weer 'm innemen." LEIDEN Onder bijzonder gro te belangstelling, met name uit de kring van de zendingswereld en die der Ned. Herv. Kerk, vond gistermid dag in de Groene Kerk in Oegstgeest een korte rouwdienst plaats in ver band met het plotseling overiyden van dr. G. P. H. Locher, secretaris van de Raad voor de Zending der NU. Kerk Mr. S. C. graaf Van Randwyck. oud-secretaris van deze raad, die de leiding van de dienst had. las en kele schriftgedeelten uit Psalm 67 en 68. Romeinen 5 en Efeze 3 in aan sluiting waarop hU uiteenzette, wel ke vooraanstaande plaats dr. Locher in het raam van kerk en zending heeft ingenomen. Hy was een des kundige op vele zendingsterreinen in het voormalig Ned. Oost-Indië, die leefde uit het erfgoed van Kohl- brugge en zUn vertrouwen stelde op God en Jezus Christus. Als secre- LEIDEN In september is het bevolkingscyfer van Leiden voor het eerst sinds maanden gestegen, van 100.331 tot 100.482. Dit is veroor zaakt door de vestiging van nieuwe studenten. taris van de Raad voor dê Zending (sinds 1952) voelde hU zich nauw betrokken bU de spanningen, die zich op het terrein van kerk en zending in Indonesië en West Irian voorde den en zette hij zich conscentieus in by de ontwikkeling van wereldzen ding en -diakonaat. Een onbegrens de toewyding lag aan al zijn werk zaamheden ten grondslag. Wy dan ken God. aldus spreker, voor wat hij ons in de persoon van dr. Locher heeft geschonken. Terwyl de aanwezigen in het kerk gebouw achterbleven vond in tegen woordigheid van de familie de ter aardebestelling van het stoffeiyk overschot plaats. Nadat de fami lie in de kerk was teruggekeerd werd gemeenschappelük het „Onze Vader" gebeden, waarna een zoon dankte voor de grote belangstelling, die in deze dagen was ontvangen. Hierna was er gelegenheid tot con doleren. ADVERTENTIE H.WAMSTEKER I breest raat 29 naast Trianon tel. 20368 urj ONTWERP Of ontwerp van dit verpleegte- e Is van het Leidse architecten- ,t u ir. M. P. Schutte en G. H. y^rd, architecten B. N. A, en de ;ve van dit complex wordt uitge- door het aannemingsbedryf ifnan uit Linschoten. De bouw begeleid door het Bureau Or- n Itie Bouwwezen in Utrecht, gienlang heeft men over het rea- krQ van een dergeiyke interker- p inrichting onderhandeld en idelijk kon men in Leiderdorp Be Persant Snoepweg een per- a£unstig gelegen grond bemach- Op 30 augustus 1965 besloot de rdorpse gemeenteraad een ter- Jvan ongeveer 29215 m2, gele- binnen de driehoek Persant a]pweg Munnikkenweg - Hoog- niseweg, aan de stichting te ver- Ji voor f 45 per m2. stichtingsbestuur had by Ge ëerde Staten van Zuid-Holland een garantie-aanvraag ingediend ten einde na het verkrygen van de ga rantstelling, te kunnen overgaan tot het opnemen van de noodzakelyke geldleningen. TE HOOG By de beoordeling van een derge lijke garantie-aanvraag hanteerden G. S. echter een norm van f45.000 voor de stichtingskosten per bed, terwyl de exploitatie-opzet van het stichtingsbestuur, dat daarby afge daan was op ambtelyke inlichtingen, daarvoor een bedrag van f50.000 aangaf. Daarmede kon het provin ciaal bestuur echter niet akkoord gaan, dus moesten de stichingskos- ten per bed met f 5000 worden ver laagd. Uitvoerig overleg werd gepleegd met b. en w. van Leiderdorp, waar bij mén tenslotte tot de conclusie kwam. dat de oplossing alleen kon worden gevonden door verkleining van het terrein, aangezien verhoging van het aantal bedden niet werd toe gestaan, verlaging van de grondprys door b. en w. niet verantwoord werd geacht en uitgifte van grond in erf pacht op onoverkomeniyk bezwa ren stuitte. Besloten werd toen 'n perceel grond te kopen van 16.300 m2 voor de prys van f774.565. De raad ging met dit nieuwe voorstel in de vergadering LEIDEN De beslissing op het verzoek om een bouwvergunning voor uitvoering van het universitair Witte Singel-complex is aangehou den. Over een aantal aspecten, die van belang zyn om de aanvraag te toetsen aan o.m. de bouwverorde ning, is nog overleg gaande. Aldus zeggen B. en W. in antwoord op schriftelyke vragen van het raadslid Oosterman (D'66). Eén van de punten van overleg is de voorge- velrooilyn aan de Witte Singel. De naar voren uitspringende par keerkelder met daarop een wandel- terras overschrydt deze lyn. hetgeen een beletsel zou vormen voor het verlenen van een bouwvergunning. Dit zal worden opgeheven door het vervallen van de lyn by de voor genomen onttrekking van de Witte Singel aan het openbaar verkeer. Deze feitelyke onttrekking is mo- geiyk by het gereed komen van de wegaanleg op de te dempen Trekvliet. Op de Witte Singel legt de universiteit op door haar te kopen grond een voet en fietspad aan, waaraan de bestemming van open bare weg wordt gegeven. Hierover zal spoedig een voorstel aan de raad worden voorgelegd. De panden Ryn en Schiekade 40 tot ADVERTENTIE Een verstandige belegging! Ook D kunt door aankoop van aandelen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKZO, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De spreiding over deze vijf vermindert uw risico. Dutch Internationals Fund DIP. is daarom: goed om mee te beginnen en het beste om mee door te gaan. Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. en met 45 zyn door de universiteit aangekocht en zullen aan hun woon bestemming worden onttrokken. Vry- wel alle bewoners hebben verklaard geen bezwaar te zullen maken tegen de bouw van het Witte Singelcom plex. Parkeerpasje In antwoord op vragen van mr. In 't Veld (PvdA) over „het kopen van een parkeer-abonnement" zegt het college, dat het tarief voor deze ver gunning moet worden geregeld in de legesverordening, die geen tarieven naar draagkracht kent, maar wel een mogelykheid voor B. en W. het verschuldigde bedrag geheel of gedeeltelyk af te schrUven. B. en W. vinden het juist, dat de brief over deze zaak aan de binnen stadsbewoners is geschreven door het hoofd van het bureau Voorlich ting. Diens woordkeuze en met na me de uitdrukking „benauwde stad" achten zy niet onjuist. Onder het .gemeentebestuur" dient in deze brief te worden verstaan zowel raad als college. van 26 februari 1968 akkoord en toen kon worden begonnen met de uitwer king van de definitieve bouwplannen en de aanbesteding. De totale stich tingskosten bedragen een kleine f 8 miljoen. De eerste steen voor dit verpleegte huis werd 18 oktober 1969 gemetseld door dokter Chr. Steketee. toen nog directeur van de Mr. Dr. Willem van den Berghstichting in Noordwyk. Sindsdien is de bouw voorspoedig verlopen en heeft de aannemer zich praktisch aan het opgestelde bouw schema kunnen houden. Wanneer er LEIDEN/LEIDERDORP Zater dag werden in het gebouw van de Leidse Onderwysinstellingen in Lei derdorp de diploma's uitgereikt aan de voor het najaarsexamen dokters assistente geslaagde dames. Het examen vond eerder die dag plaats onder toezicht van een ge committeerde namens de Minister van Onderwys en Wetenschappen en van de gedelegeerde van de Konin- klyke Nederlandse Maatschappy tot bevordering der Geneeskunst. In totaal slaagden dit jaar 156 door de LOI opgeleide kandidaten voor dit examen. Nu werden 22 da mes afgewezen en 4 moeten nog een voortzetting van het examen on dergaan. Uit Leiden en omgeving werd aan de volgende dames het diploma uit gereikt: mej. L. Y. Grobbe, Leiden, mej. P. Th. Q. Hoekstra, Wassenaar, mej. M. J. Groot. Alphen a. d. Ryn, mej. A. S. Hoffenaar, Voorhout, mej. Y. G. Holtman, Voorschoten, mej. J. W. Karstens, Leiden, mej. J. de Jong, Leiden, mej. M. H. Leenders, Voorschoten, mej. G. P. A. M. Lef- ferts, Katwyk aan Zee, mej. W. Lim burg, Leiden, mej. Y. M. L. Molle, Leiden, mej. L. I. Nolle, Oegstgeest, mej. J. M. A. van Noort, Leiden, mej. E. van den Oever, Wassenaar, mej. M. H. Padmos, Leiden, mej. E. J. Platzek, Leiden, mej. K. Reyneveld, Koudekerk a. d. Ryn, mej. M. Chr. Saul, Leiden, mej. P. C. M. van Schooten, Lisse, mej. M. Waalberg, Voorschoten, mevr. L. E. J. War- merdam-Tolenaar, Voorschoten, mej. A. G. C. G. M. Welsink. Hlllegom, mej. H. L. van Yperen, Voorschoten. De bouw van het interkerke lijke verpleegtehuis aan de Per sant Snoepweg in Leiderdorp vordert goed. Men hoopt het 1 oktober in gebruik te kunnen ne men. tFoto LD/HolvastJ zich by de bouw geen onverwachte moeilykheden of stagnaties voordoen ziet het er wel naar uit, dat dit ver pleegtehuis op de streefdatum, 1 ok tober 1971, in gebruik kan worden genomen. LEIDEN Op 12 november is de heer S. Menken 25 jaar wethouder van Leiden. B. en W. bieden hem op de jubileumdag een receptie aan. die om 4 uur begint in de burgerzaal van het stadhuis. TEL AVIV »AFP) Een van de leiders van de Israëlische liberale party, Hillel Zeidel, heeft in een brief aan de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Walter Scheel, één van diens naaste medewerkers, Priedrich-Karl Wialon, ervan be schuldigd een oorlogsmisdadiger te zyn geweest. Zeidel zegt in het bezit te zyn van bewijzen omtrent de "misdadige ac tiviteiten" van Wialon gedurende de oorlog. Zeidel speelde toen een be- langryke rol In het verzet in de Bal- tische Staten. In Bonn heeft men laten weten dat Wialon niet werkzaam Is aan het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken. Volgens Bonn is Wia lon eind 1966 gepensioneerd. HU was een hooggeplaatst ambtenaar in het Derde Ryk en heeft tydens de oor log het Duitse ministerie van Finan ciën vertegenwoordigd in de bezette Baltische landen. Na de oorlog be kleedde hy belangryke posten in het ministerie van Financiën in Bonn. LEIDEN Morgen is het 5 november: nationale ouder avond. De bedoeling is. dat de ouders nu eens serieus met de onderwijzers van hun kinderen gaan praten over het onder wijs. Wie aan het tellen slaat, komt tot de ontdekking dat op ongeveer een kwart van de 96 scholen in het district Leiden «Leiden. Katwijk. Noordwijk, Oegstgeest, Rijnsburg. Valkenburg en Voorhout) morgen enige aandacht wordt be steed aan de nationale ouderavond. Daarbij zijn ook de scho- 'en gerekend die niet precies op 5 november, maar een paar dagen ervoor of erna de ouders hebben bijeen geroepen. Een kwart is niet veel, maar de heer A. Boogaard, inspec teur van het lager onderwijs in het district Leiden is er al heel gelukkig mee. Hij had nóg minder belangstelling ver wacht. omdat de aankondiging van de nationale ouderavond rijkelijk laat kwam. „Twintig tot vijfentwintig scholen doen nu wat, daar wordt morgen wezenlijk over onderwijszaken gepraat. Het is in elk geval een duw in de goede richting". Het blijkt dat alleen in Leiden het gemeentebestuur aan dat duwje heeft meegeholpen, door een brief aan de scholen te sturen met het verzoek om 5 november niet zonder meer voorbij te laten gaan. In andere gemeenten van het Leidse onderwijs-district is een dergelijke aanmoediging niet uitge gaan van het raadhuis. De wijze waarop de ouders morgen bij het onderwijs van hun kinderen worden betrokken, verschilt van school tot school. De Leidse Pestalozzi-school bijvoorbeeld, geeft de leerlingen morgenmiddag vrij en laat ze morgenavond terug komen, zodat alle ouders achterin de klas kunnen gadeslaan hoe het in die school toe gaat. In Oegstgeest hebben de drie openbare scholen in samenwerking met de ouders besloten een gezamenlijke vergadering te houden (8 uur in het Ge meentecentrum) om eens vrijuit te kunnen discussiëren over het onderwijs. Een uitgangspunt tot die discussie kan worden gevonden in een lijst van 17 stellingen voor ouders en onderwijzers. Dit zijn die stellingen. Praat er ook eens in het gezin over aan tafel, onder het eten. zeggen de initiatiefnemers. HET DIPLOMA IS MAAR EEN PAPIERTJE 1. De schooltijd moet voor ten minste de helft/een derde besteed aan echte creatieve vakken en sport. 2. De school heeft zich niet met de opvoeding te bemoeien. Dat is een taak van de ouders. De school moet opleiden voor het examen. 3. De ouders moeten aan de school geregeld een verslagje over hun kinderen uitbrengen. 4. De docenten moeten in de klas zichzelf zijn. Zij moeten zich politiek en levensbeschouwelijk duidelijk opstellen vol gens hun overtuiging. 5. Over sociale omgang en milieubescherming zouden ouders en school wederzijds afspraken moeten maken. 6. Beroepsvoorlichting moet voor jongens en meisjes het zelfde zijn. 7. De ouders hebben zich niet met hun huiswerk te be moeien. Zij moeten er alleen voor zorgen dat het gemaakt wordt. WIE IS ER NOU EIGENLIJK DE BAAS? 8. De school heeft niet het recht haar leer- of werkplan zonder de ouders te maken. 9. De beslissing over bevordering/zittenblijven berust uit sluitend bij de school. 10. De school laat zich door ouders en leerlingen de les lezen zonder boos te woren. 11. De eindredactie van het leerlingenblad berust bij de leerlingen. WAT IS NOU EIGENLIJK EEN GOEIE SCHOOL? 12. Waarom staat „feestvieren" niet op het leerplan? 13. Een rapport met alleen cijfers is uit de tijd. 14. Een school waar de leerlingen niet leren discussiëren is geen school. 15. Op een goede school behoren de leerlingen te leren na denken over hun toekomstige verantwoordelijkheid voor dr maatschappij. 16. Juist de klasseleraar werkt samen met zijn collega's 17. Het jaarsysteem is een onding. LEIDEN Het haring en wit- tebroodfeest in Leiden, dat al weer enkele weken achter de rug is. heeft een Amerikaans staartje gehad. Een chauvinistisch staar tje, maar hoe kan het anders bij een dergelijk feest. Toen in Leiden de draaimolens uitgedraaid waren, de laatste pof fertjes gebakken en iedereen dood moe in bed tuimelde begon een Amerikaans-Nederlands gezelschap in Laurel, Maryland, aan de hutspot Het ontzet van Leilden werd daar ook op 3 oktober gevierd; de dag begint dan hier. Het feestterrein was beperkt, maar daarom niet minder gezellig, tot het prefabricated huis van de familie j Overduin. Zoals ieder Jaar viert de oud-Leidenaar L. Overduin in de I Verenigde Staten het grote feest van zyn vroegere woonplaats. Deze keer wilde hy er iets byzonders van ma ken, een zgn. "blockparty". "Zoals U misschien weet zyn de Amerikanen in het algemeen gek op onze historie. Hun interesse hiervoor heeft my dan ook geïnspireerd om op de gedachte voor de blockparty te komen" schreef de heer Overduin begin september aan de Leidse VW. Om zyn Amerikaanse vrienden zo veel mogeiyk over de geschiedenis van Leiden te kunnen vertellen riep hy de hulp in van de VW. Deze ver eniging scharrelde in het Leids ar chief een uitgebreide documentatie op met kopieën van oude kaarten en prenten. Dit materiaal, waaronder een kaart, die de ligging van de Spaan se schansen rond Leiden aangeeft, werd naar Amerika verzonden. Ook was er de prent by van de toenma lige burgemeester Van der Werf, die tot de opstandige burgers, die overgave van de stad eisten, de his torisch geworden woorden sprak "Dood my en geef de stukken van myn lichaam aan de hongerenden; ik sterf liever dan de stad over te geven." De viering van 3 oktober werd een groot succes in Laurel. De VW ont ving een aantal enthousiaste reac ties; "Wy hebben eerbied voor de moed en kracht van de burgers van Leiden, die byna 400 Jaar geleden het beleg van Lelden trotseerden. Wy stellen dan ook de geboden ge legenheid om aan de viering hier van deel te nemen zeer op prys" schreef een Amerikaans echtpaar. Nog sterker aangestoken door de historie van onze stad 1a Kathe O' Neill: "Nu ik dit allemaal gehoord en gelezen heb. kom ik volgende zo mer naar Lelden." Onafscheideiyk van het feest is de hutspot en die ontbrak ook in Ame rika niet. By de Informatie was natuuriyk ook het verhaal over de weesjongen Cornelis Joppensz. die een pot huts pot by de door de Spanjaarden ver laten Lamme Schans vond. De Nederlandse Hilde van Dru- nen, die al zes jaar ln Amerika woont, kon voor het eerst weer ge nieten van hutspot en klapstuk. Niet alleen zy was dol op het maal. ook de Amerikaanse gasten genoten van de Hollandse pot. "BUJf die informa tie geven, stuur meer. We willen al les over de feesten weten, vooral over die, welke met eten te maken hebben. Stuur eigeniyk het eten maar meteen met de informatie" schreef een Amerikaan na de huts- potmaaltyd. De heer Dekker, directeur van de Leidse VW heeft aan zyn verzoek en dat van de heer Overduin om meer informatie inmiddels voldaan in de laatste brief. De Pilgrim Fat hers, die 350 jaar geleden uit Leiden vertrokken en in Amerika een kolo nie vormden vierden de eerste Ame rikaanse Thanksgiving. Dit is nu nog één van de belangrykste feesten in de Verenigde Staten en daar komt ook eten aan te pas. Vanouds viert men Thanksgiving met kalkoen, mals en andere produkten van het land. Misschien zullen nu binnenkort Leldenaren kalkoen eten op Thanks giving, zoals er In Laurel op 3 ok tober hutspot werd gegeten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3