Wat de Polen Pools lijkt, is de Duitsers Duits... Ongrijpbare Tupamaros van Uruguay bezorgen machthebbers hoofdpijn 89(1... Bonn en Warschau hervatten de onderhandelingen Kardinaal Cushing (75) overleden Legertje goedgeoefende guerrillastrijders DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 1 WARSCHAU (GPD) Met een gesprek onder vier ogen hebben de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel en diens Poolse collega Stefan Jendrichowski vanochtend in Warschau de onderhan delingen geopend, die moeten leiden tot een verdrag tussen de Bondsrepubliek en Polen. De Duitse bewinds man was gisteravond, begeleid door de staatssecreteris- sen Frank en Duckwitz (leider van delegatie uit Bonn bij de voorbereidende besprekingen) in de Poolse hoofdstad gearriveerd. Uit verklaringen beiderzijds blijkt dat de twee landen er thans van uit gaan dat de komende dagen en moge lijk weken zware onderhandelingen zullen moeten wor den gevoerd. Naar verluidt heeft Scheel het gesprek onder vier ogen, voorafgaande aan de officiële confe rentie, voorgesteld om het voor zijn regering belang rijke humanitaire vraagstuk te kunnen bespreken. De Poolse regering staat op het standpunt dat deze kwestie het openen van de grenzen voor in Poolse gebieden wonende voormalige Duitsers niet thuis hoort in de onderhandelingen over een verdrag. Centraal staat in die onderhandelingen de erkenning door Bonn van de Oder/Neisse-lijn als Polens west grens. Van onze speciale verslaggever W. P. Timmers WARSCHAU Tot de standbeelden, die na de oorlog in oude glorie werden hersteld, behoort in Warschau dat van Copernicus. De astronoom, die vijfhonderd jaar geleden vaststelde dat de zon niet om de aarde draait, wordt geëerd als een groot Pools geleerde. In West-Duitsland is onlangs het boek verschenen „Grote Duitsers uit Oost-Pruisen". Het eerste hoofdstuk daarvan is gewijd aan Co pernicus, die wordt geëerd als een groot Duits geleerde ken" te hebben geregeld. Naar het westen was zo'n regeling slechts mo gelijk met een deel van Duitsland en dan nog onder voorbehoud. Defi nitieve regeling van Polens west grens zou deel uitmaken van een vredesverdrag dat de geallieerden eens met Duitsland meenden te zul len sluiten. De Polen hebben op dat vredesver drag niet tot Sint Juttemis willen wachten. Twintig jaar geleden sloten zij met het verdrag van Görlitz, waarin de Oder-Neisse-lijn, de staa ts - grnns tussen Polen en Duitsland, wordt genoemd. Het was geen ver rassing dat het westelijke Duitsland dat pretendeerde namens alle Duitsers te spreken dit verdrag verwierp. Zo grijpt de geschiedenis van twee landen in elkaar. Over gelijk of on gelijk in de kwestie-Copernicus zul len hoogstens hun historici twisten. Trouwens, dat Oost-Pruisen is in middels voor een goed deel een stuk Sowjet-Unie. Zou de Russische ge schiedenis Copernicus tegenwoordig ook als een groot landgenoot eren? Maar wat op een karikatuur van ge schiedschrijving lijkt, is tegelijkertijd een onderdeel van het drama-Polen. Wie zich vandaag aan de dag laat rondleiden door Warschau, bekijkt bijvoorbeeld de Citadel die de Rus sen bouwden toen zij met Pruisen en Oostenrijkers Polen hadden verdeeld en het gebouw waar enkele tiental len jaren geleden Hitiers Gestapo huisde. Monumenten in een steeds weer uitgeplunderd land, dat onder Russisch en Duits geweld nu eens naar rechts, dan weer naar links werd verschoven. Onschendbaar zijn de grenzen van Polen voor zijn bu ren nooit geweest. Na de Tweede Wereldoorlog kreeg een communistisch regime de macht in een republiek Polen, die in het oos ten gebied had moeten prijsgeven, maar in het westen was vergroot met een landstreek die nu eens Pools, dan weer Duits was geweest. West grens werd de lijn, die de rivieren Oder en Neisse vormen. Het communistische Polen meent naar het Oosten het grensprobleem met de "socialistische broedervol- BOSTON (AP) Te Boston Is kardinaal Cushing, oud-aartsbisschop van Boston, overleden. Richard Cushing, geboren op 24 augustus 1895 als zoon van een im migrant uit Ierland, werd hulpbis schop van Boston in 1939. In 1944 werd hij aartsbisschop en in 1958 door Paus Johannes verheven tot kardinaal. Sinds 1944 tot oktober van dit jaar stond hij aan het hoofd van het aartsbisdom Boston. Voorlopig Beide kamers van het parlement in Bonn namen een verklaring aan, die zegt: "Volgens de overeenkomst van Potsdam is het gebied ten oos ten van Oder en Neisse, als deel van de Russische bezettingszone van Duitsland, voor een voorlopig be stuur aan de republiek Polen over gedragen. Het gebied blijft een deel van Duitsland". Deze erfenis wachtte vorig jaar in Bonn de regering-Brandt, die een politiek van verzoening met het Oos ten inluidde, maar in Polen een bij zondere plaats zou innemen. Wat de verzoening met Frankryk in de eer ste jaren na de oorlog betekende, zou nu die met Polen moeten bete kenen. Goede betrekkingen met het volk dat het meest onder Hitiers ter reur had geleden, dienden te worden voorafgegaan door een garantie van de huidige grenzen. Brandt sprak over de "gerechtvaardigde Poolse verlangens". Nu gisteravond minister Walter Scheel in Warschau is gearriveerd voor onderhandelingen over een ver drag. waarin met name die grens kwestie moet worden geregeld, is er echter weinig over van het elan waarmee Brandt een jaar geleden de eerste stap naar verzoening met Polen aankondigde. Copernicus is een kwestie van geleerden, Oder en Neisse vormen een onderwerp waar bij beide landen emotioneel zyn be trokken. In de Poolse voorlichting heet het: "Door de overwinning op het fascisme keerde het Poolse volk eeuwen terug naar de oude Poolse gebieden die grenzen aan Oder en Neisse". In Bonn zegt Brandts par- ADVERTENTIE tijgenoot Herbert Hupka: "Het is on aanvaardbaar dat een kwart van het Duitse grondgebied aan Poolse groot- heidsdromen wordt opgeofferd". De Polen hebben geweten dat het definitief erkennen van hun west grens formeel meer is dan de rege ring in Bonn te bieden heeft. Im mers, de overwinnaars uit de laat ste oorlog hebben zich t recht voor behouden de definitieve regeling te treffen. Maar er zijn zonder twijfel formuleringen te vinden, die zowel geallieerden als Polen bevredigen, bijvoorbeeld: "De Bondsrepubliek ga- garandeert de onschendbaarheid van Polens grenzen en verplicht zich die onschendbaarheid in een vredesver drag te bevestigen". Gebaar Scheel, die vandaag in een rege- ringspaleisje zijn besprekingen be gint, is niet in staat zo'n gebaar te maken. Wat met elan begon, is voor al de laatste tijd steeds sterker een onderwerp geworden van Duitse bin nenlandse politiek. Herbert Hupka vertegenwoordigt in de regeringspar tij een sterke groep van "verdreve nen" uit de gebieden die nu Pools zijn. Op steun van de oppositie kan de regering ook op dit punt niet re kenen. De Westduitse minister be reidt zich voor op een stevige party touwtrekken. Hij wenst de bespre kingen niet zonder parafering van het verdrag te beëindigen, maar weet dat hij aan Poolse verlangens niet volledig tegemoet kan komen. De al gemene verwachting dat hij, na we ken praten wellicht, met een verdrag naar Bonn terugkeert, is in sterke mate gebaseerd op het Poolse ver langen om tot een akkoord te ko men. Een regerings-woordvoerder in Warschau zei mij gisteren onomwon den dat met Brandts positie reke ning wordt gehouden. Dat stoelt niet louter op het argument: alles wat na Brandt komt, is voor ons slechter. Polen, politiek in Oost-Europa wat naar het tweede plan verdwenen, ziet de mogelijkheid zich te laten gel den. "Voor ons is de Bondsrepubliek de grootste imperialistische macht in Europa. Als wij er in slagen tot een verdrag te komen dat de kansen op een Europese veiligheidsconferen tie aanzienlijk vergroot, is dat voor de toekomst van geheel Europa een belangrijke daad", aldus de woord - In het Westduitse Würzburg kwamen zondag ongeveer 3.000 personen bijeen om een nieuwe rechtse beweging te vormen, de „Weerstandsactie" waarvan het voornaamste doel is te proteste ren tegen het Duits-Russische verdrag. Vele van de aanwezigen zijn lid van de NPD van Adolf von Thadden. voerder. Wellicht heeft het Europese be lang, in de schaduw van de partij politieke strijd in Bonn, te weinig aandacht gekregen in het Westen. In Warschau, waar ter gelegenheid van Allerzielen overal in de stad kaars jes branden op de tientallen execu tieplaatsen der nazi's, lijkt het pro bleem simpeler en de distantie tot de politieke facetten ervan zoveel groter. Maar de onderhandelingen moeten nog beginnen. De interesses hebben al gauw hun nationale beper king. Copernicus, voor de Pool een Pool en voor de Duitser een Duitser, studeerde in Italië en heeft louter en alleen in het latyn gepubliceerd. Hij was volop Europeaan, een dimensie die echter nog altyd wat onwezenlijk is. (Van een speciale medewerker) MONTEVIDEO (GPD) Op veel concrete vragen over de nationale be vrijdingsbeweging van Uruguay (Tu pamaros) is geen afdoende antwoord te geven. De preciese oprichtingsda tum van de beweging bijvoorbeeld is niet bekend. Vermoedelijk werd de gedachte aan een Uruguays bevrij dingsfront geboren in de jaren '62— '63. maar de guerrilleros kwamen pas voor het eerst in het nieuws bi het Jaar 1965, terwijl de eerste werkelijk grote actie van de Uruguayse Tupa maros pas plaats had in de zomer van 1968. Een vraagteken moet ook worden gezet achter de vraag hoe groot de bevrijdingsbeweging is. De politieke machthebbers laten natuurlijk geen kans ongebruikt om kwantiteit en kwaliteit van de Tupamaros te mini maliseren. In officiële rapporten is een tijd lang gesproken over een aan tal dat „de paar dozijn" niet te boven gaat. In Uruguay is men er echter van overtuigd dat de bevrijdingsbe weging kan rekenen op een aanhang van enige duizenden leden en hel pers. Dat is voor een klein land als Uruguay nog geen 180.000 vier kante kilometer en slechts 2.600.000 inwoners een aanzienlijk aantal. Ook over de organisatie en strate gie van de Tupamaros is vrij weinig bekend. De tot op heden gevangen genomen guerrilleros hebben maar heel weinig losgelaten over deze za ken. Zij toonden zich zelfs onder de wreedste martelingen by de onder vragingen harde kerels, die liever hun tong inslikken dan informatie verschaffen aan hun vijanden. Daar bij komt dan nog dat organisaties als een bevrijdingsleger vanzelfsprekend hun strategie niet keurig netjes op papier hebben staan. Guerrilleros zijn getraind in het plotseling wijzigen van hun plannen en activiteiten. Dat maakt het voor een buitenstaander extra moeilijk een beeld te krijgen van hun organisatie-schema. De Uruguayse verzetsstrijders heb ben hoogstwaarschijnlijk geen „gene raal", een eenhoofdige leiding. Het bevrijdingsleger is een volledig col lectieve zaak. Niemand is onvervang baar en men waakt er voortdurend voor dat belangrijke Tupamaros een al te individuele lijn gaan volgen. Een sprekend voorbeeld voor de snel heid waarmee de guerrillos zich herstellen van het verlies van een leider is de recente arrestatie van Raul Sendic, een van de oprichters van de Uruguayse bevrijdingsbewe ging. Uit niets bleek dat dit verlies de be vrijdingstroepen ook maar iets had gedaan. Integendeel, terwijl Sendic werd ondervraagd, verhoogde het be vrijdingsleger zijn activiteiten. Overal in het land brachten de guerrilleros politie en leger tot wanhoop met hun operaties. Ook de inhoud van het „Tupama ros manifesto" de ideologische ba sis onder de bevrijdingsbeweging is niet bekend. De Tupamaros blijken niet van papier te houden. Zy geven geen communiqués uit, voeren geen propaganda-acties, schrijven geen- vlammende protesten tegen de oligar chie van Uruguay. Ook in dit opzicht neemt het bevrijdingsleger van Uru guay een unieke plaats in temidden van gelijksoortige organisaties in de andere Latijns-Amerikaanse staten. Het symbool van de MLN, de organisatie der Tupamaros. Juli 1963: Uruguay wordt opge schrikt door een gewapende overval op de schietbanen van de Zwitserse schietvereniging in het departement Colonia. Een bijzonder gedurfde on derneming onder leiding van (de in middels gearresteerde) Raul Sendic. De reactie kwam spoedig Politie en leger, bevreesd voor het feit dat de overvallers er met een flinke buit aan wapens vandoor zouden gaan. zetten een tegenaanval in. Sendic en zijn mannen moesten haastig de af tocht blazen. Tal van arrestaties wer den verricht, maar Sendic bleef bui ten schot. Algemeen wordt aangeno men dat met deze en dergelijke nog al amateuristische acties een begin werd gemaakt met wat nu is uitge groeid tot weldoordachte, militair goed georganiseerde daden van ge wapend verzet tegen het Uruguayse, bewind. Na deze eerste activiteiten volgde een periode, waarin de Tupamaros niets van zichzelf lieten horen en de generaals in Montevideo waren het bestaan van deze groepen „a-sociale misdadige elementen", zoals de pers Sendic en de zijnen beschreef, alweer byna vergeten, toen in april en mei 1965 de natie werd wakker geschud door een serie gewapende overvallen op Amerikaanse bedrijven. Deze acti viteiten, waaruit bleek dat de guerril leros zich zorgvuldig en in de grootste stilte hadden voorbereid, waren een reactie op de bezetting van Santo Domingo door Amerikaanse mari niers. Het was de eerste maal dat de Uruguyase pers de naam Tupamaroö publiceerde in artikelen, waarin niet werd verhuld dat men zich ongerust maakte over de professionele aanpak van de ondergrondse strijders en over de perfectie van de door henzelf vervaardigde explosieven. In de stra ten van Montevideo verschenen leu zen op de gevels, waarin de bevolking werd opgeroepen zich te bevrijden van het „yankee-imperialisme en zyn hielenlikkers". Maar ook deze uit barsting werd gevolgd door een pe riode van betrekkelijke rust aan het front. Behalve dat er zo nu en dan een bom werd gegooid naar het huis van de één of andere politicus ge beurde er eigenlijk niets bijzonders. In december *66 legde de politie by toeval de hand op een gestolen vrachtwagen, waarvan de inhoud be stond uit wapens en explosieven. Het kwam tot een vuurgevecht met de bestuurder en zyn passagiers. Er viel één dode: Carlos Alberto Flores, een naam die de politie onmiddeliyk weer bepaalde by de werkeiykheid, ni. dat de Tupamaros nog steeds in de Uru guayse samenleving aanwezig waren. Politie en leger gingen onmiddeliyk tot actie over. De dag na dit inci dent belegerden zy twee huizen in een buiten wyk van Montevideo in de veronderstelling dat zich daar een basis van de revolutionairen bevond. Hun vermoeden bleek juist. Opnieuw vielen er schoten en opnieuw eiste het gevecht slachtoffers. Twee doden: een politieman en de guerrilla-strij der Mario Robaina Mendez. Rege ringsautoriteiten vreesden dat zy slechts het topje van de ysberg had den ontdekt en koortsachtig poogde men de bevrydingsbeweging op te rollen. Arrestaties, huiszoekingen, achtervolgingen het leverde maar weinig op, de Tupamaros hiel den zich schuil. Een Jaar later kogels vliegen door een straat in de aan het strand grenzende wyk van Montevideo. Een politieman raakt gewond; de revolu tionairen geven hem nota bene eerste hulp, waarna zy zich in allerijl terug- j trekken. Een paar dagen later komt er by het dagblad .JEpoca" een open brief binnen, verzonden door de na tionale bevrijdingsbeweging. Het is het eerste document van de organisa tie, dat in de publiciteit komt. In de brief, die slechts een paar regels lang is, maken de guerrilleros het volk van Uruguay duideiyk dat zy klaar zyn om hun strijd voor de bevrijding te beginnen. Ineens is het de autoritei ten duideiyk: er staat een legertje goed getrainde mannen klaar om te vechten, zwaar bewapend en gesterkt door een ideologie. Uruguay heeft zyn dagen van rust voorlopig gehad. geen twijfel het Wolmerk zegt meer dan alleen de garan tie voor zuiver scheerwol. Het is ook het kwaliteitsmerk dat duurzaamheid en kleur- rijkdom vertegenwoordigt.Daarom bij Vinke dit seizoen zo'n heerlijk royale keus in zuiver scheerwol. Natuurlijk bij Vinke Lelden Hoogstraat 1-3

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7