Meetnet voor de watercontrole „Stoepparkeerders op de bon Politiek steekspel voor kamerverkiezingen al begonnen LEIDENAAR (20) SLAAT BEWAKER SCHEDEL IN MET IJZEREN STAAF 4 Schmelzer: „D 66, niet om mee te regeren Ruim 1800 processen-verbaal HBW snm UITBREIDING MELDKAMER IN RIJNMOND Bediende bij benzinepomp doodgereden Bromfietser na aanrijding overleden 99 KINDJE BIJ FELLE BRAND OMGEKOMEN PAGINA LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 BREDA ROTTERDAM (ANT Hoewel de verkiezingen pas het volgend jaar worden gehou den zijn politici al druk bezig de kiezers er van te overtuigen dat alleen hun partij de beste waarborgen voor de toekomst, biedt. Mr. Biesheuvel sprak gis teren op een bijeenkomst van de ARP-kamercentrale Tilburg in Breda en drs. Schmelzer (KVP) sprak gisteravond voor studen ten in Rotterdam. De ARP-fractievoorzitter mr. Biesheuvel aoht het tijdstip nog niet aangebroken, dat de AR een keuze maakt ten aanzien van zijn partner, met wie de oonfessionele partijen volgend jaar een nieuwe regeringsploeg zouden moeten vormen. Hp wil de echter wel de mogelijkheid openlaten, om voor de verkie zingen een aanwijzing te geven over de weg, die de confessio nele partijen zullen volgen. Het sluiten van een stembus- akkoord aohtte de heer Biesheu vel overigens helemaal niet lo gisch. Dat zou er op lijken, da» er in Nederland alleen maar een keuze mogelijk is tussen een so cialistische en een liberale poh- Mr. B. W. Biesheuvel tiek. „Sr is echter", aldus de heer Biesheuvel, „een derde weg": die van de samenwerken de confessionele partijen, straks uitmondend in een gemeen schappelijk verkiezingsprogram ma, dat onze inbreng zal zijn bij de kabinetsformatie. Die sa menwerking vind ik van meer belang dan het maken van een keuze nu. tussen Molly, Hans of Joop". Er gaat een heel proces voor af aan de indicatie van de con fessionele partijen over de te volgen weg. Het gemeenschap pelijk verkiezingsprogramma, dat 12 december wordt vastge steld, zal moeten worden verge leken met de Drogramma's van andere partijen. Mr. Biesheuvel constateerde, dat er bij de VVD een kente ring bezig is zich te voltrekken. Het is niet meer de partij van de belastingverlaging. „De het.* Geertsema stelt pogingen in het werk, het eens te worden over het financieei-economlsoh be leid van het toekomstige kabi net. Als straks de programma's vergeleken worden, zal moeelllk blijken, dat er op dit gebied geen wezenlijke verschillen meer zijn met de WD. Daar komt nog bij, dat wy door de bank genomen in de afgelopen vier jaar een rede lijke samenwerking hebben ge had en de achterban van de regeringspartijen, de kamerfrac ties hebben gesteund", aldus de heer Biesheuvel. Ten aanzien van de Pvoa constateerde mr. Biesheuvel op tal van punten overeenstem ming b;j het sociale beleid, maa: er zijn grote verschillen in de economisch-financiële sector, zoals op het terrein van de be lastingen. Gevraagd naar zijn meniaa over de voorgenomen invoering van rentebetaling op belastin gen, zei de heer Biesheuvel daar enigermate positief tegenover t staan. „Ik heb meer moeite met het afschaffen van de fiscale aftrekbaarheid van de onder houdskosten van eigen wonin - gen. Daar sta ik uiterst gere serveerd tegenover". Het materialisme, het nihilis me en het pragmatisme zijn ae grootste concurrenten voor een christelijk-democratische poli tiek. niet het socialisme en het liberalisme. Dat heeft drs. Schmelzer. KVP-fractieleider ui de Tweede Kamer, gisteravono Drs W. K. N. Schmelzer verklaard in een rede voor stu denten in Rotterdam. „Ik hen me afgezet tegen het pragma tisme". zo zei drs. Schmelzer „Voor zover D'66 zich beroept op een pragmatische aanpak, is zij op een dwaalspoor". Prag matisme leidt zijns inziens tel stuurloosheid. Hy noemde D'66 een getuigenispartij, niet erg ge schikt om er het land mee te regeren De politieke opstelling van D'66 is, zo liet drs. Schmelzer merken. nogal eens veranderd. Eerst was het doel „de ontplof fing" van de bestaande politie ke structuur, daarna toonde een deel van de party sympathie voor een progressief akkoord, nu is het doel een samenwerking tussen PvdA. D'66 en KVP en. zo vervolgde drs. Schmelzer. „Het zal nog wel eens een keer veranderen voor de verkiezin gen". Hij meende dat de vorming van een progressief alternatief doel van de Partij van de Ar beid, waarschijnlijk wel niet zal lukken. Het Nederlandse volk laat zich niet opdelen in pro gressief en conservatief. Het heeft behoefte aan partijen die niet de waan van de dag voi- gen. aldus drs Schmelzer. De KVP-fractieleider zei. dar. de tegenwoordige fractie van zijn partij niet gebonden is aan een uitspraak over het distric ten-kiessysteem Dit zal ver moedelijk ook niet het geval zyn met de volgende fractie, ook omdat het ontwerpprogramma Steenkamp er niets over zegt. Persoonlijk is drs. Schmelzer geen voorstander van een dis trictenstelsel. Het betekent een aantasten van de kans van min derheden om in de Tweede Ka mer te komen. „Ik heb ze lie ver in de kamer dan erbuiten" Verder is het volgens drs. Schmelzer een illusie, dat een districtenstelsel de kiezers dich ter bij de gekozenen zou bren gen. .Op de tv kunt u iedere po liticus onbarmhartig beoordelen, beter dan in welk dorpscafé ook". Het gaat zo zei hij boven dien tegen de stroom van de tijd in, die niet vraagt om localisme en protectionalisme, maar om denken in grote eenheden, of mondiaal denken. Eerder in zijn rede zei drs. Schmelzer. dat hij. in tegen stelling tot de meeste andere leden van zijn fractie, een te genstander is van de invoering van een „kiesdrempel" van drie zetels voor de Tweede Kamer. - f - «KfcLai STELLENDAM (GPD) „Hier in het Haringvliet heeft Nederland de voordeur nu aan de ketting gelegd", zo typeerde minister drs. J. A .Bakker (Verkeer en Water staat) gistermiddag het ogenblik, waarop hij op het paneel in de centrale bedieningszaal van het flatgebouw bij de Haringvliet-spuisluizen de knop omdraaide om de stalen schuiven in de zeventien openingen van het waterstaats kunstwerk te laten zakken. Daarbij verwacht men dat zich aan de zeezyde van de afsluitdammen complexen van slikken, stran den. slufters en duinen zullen ont wikkelen. die een nieuw en boeiend landschap gaan vormen met hun ei gen natuurlijke rijkdom". Minister Bakker vond dan ook dat we in feite dus meer terug krijgen dan wat er eventueel wordt weggenomen Na de officiële, openino van het sluizencomplex nam minister Bakker van Verkeer en Water staat gisteren een kijkje bij de 17 sluizen in het Haringvliet. SCHIEDAM (ANP) De Centrale meld- en regelkamer van Rynmond zal begin maart 1971 een nieuw alarmeringsnummer met. meer tele foonlijnen in gebruik nemen, om op drukke dagen de vele klachten over luchtverontreiniging beter te verwer ken. Aangezien het klachtennummer slechts over een lijn beschikt, kun nen, zeker by honderden meldingen per etmaal, een groot aantal van deze meldingen niet worden opgeno men door de dienstdoende opspo ringsambtenaren AMSTERDAM 'GPD' Een musi cus, die kennelijk onder invloed van drank verkeerde, heeft gisteravond in Amsterdam een benzinepomp-be diende doodgereden De pompbediende stond bij zijn station aan de Plantage Middenlaan een auto vol te tanken. Hij stond daarbij aan de linkerkant van de wa gen op de rijweg. De 57-jarige Amsterdamse musicus F.H. reed zo krap langs de stil staande wagen, dat hij de pompbe diende schepte en dertien meter over de weg slingerde. De man stierf in het ziekenhuis. De musicus is gear resteerd. ROERMOND (GPDi Een vol komen zinloze poging van de 20-jari- ge stratenmaker Marinus S. uit Lei den om weg te komen uit het huis van bewaring in Roermond heeft zondagavond ean gevangenenbewaar- rier Renee Meuenbergs gehuwd en 32 jaar oud uit Schaesberg bij na het leven gekost. Hü kreeg van Marinus S. een klap met een ijzeren staaf op het hoofd en liep daarbij een gevaarlijke die pe deuk in de schedel op. In het De Weverziekenhuis in Heerlen heeft hij inmiddels een ernstige hersenopera tie moeten ondergaan. Zijn toestand was gisteren hoewel niet levens gevaarlijk erg zorgelijk. Een tweede en welhaast zeker do delijke slag van Marinus S. naar de gevangenenbewaarder kon door een medegedetineerde worden afge weerd. Die liep daarbij slechts een onbetekenende schaofwond op. De in Heerlen geboren stratenma ker uit Leiden had een plan bedacht om op de vooravond van zijn berech ting door de Maastrichtse rechtbank wegens een kleine reeks in sep tember gepleegde autodiefstallen uit het huis van bewaring in Roer mond weg te komen. Daartoe sloeg hij zondagavond terwijl hij met nog 22 andere gedetineerden onder het wakend oog van Renee Meulenbergs in een werkzaal naar de tv-uitzen- ding mocht kijken deze bewaarder neer. De ijzeren staaf die hij daarbij hanteerde is een werktuig wat de ge detineerden in die werkzaal dage lijks gebruiken. Marinus S. had ge dacht na het uitschakelen van de be waarder weg te kunnen komen door een getralied luik in het plafond van de zaal te forceren. De vluchtpoging werd verijdeld doordat de medege detineerden hem tegenhielden en groot alram sloegen. i De Maastrichtse rechtbank hield i maandag de zaak tegen S. aan. S. werd in een cel van het politiebu reau in Roermond opgesloten en voor het onderzoek beschikbaar ge- houden. Behalve voor de autodief - I stallen zal hij zich nu te zijner tijd j bovendien voor een ernstig gewelds- misdrijf moeten verantwoorden. Nog niet uitgemaakt is of dat ern- stige mishandeling of poging tot i doodslag wordt. De sfeer in het Roermondse huis van bewaring was gisteren erg ge- laden. „De spanning is hier nu te snijden", zei een van de bewaarders, j „Het personeel is erg geschrokken van de aanval op een van de be- waarders, maar heeft zich niettemin goed beheerst", zei directeur J. C. J. van Dijk van het huis van bewaring ende gevangenis in Roermond. „De gedetineerden zyn bang dat de steeds beter wordende verhoudingen hier en hun faciliteiten door dit gebeuren in gevaar zyn gekomen. Er zijn er-by die my daarover vandaag al brie- j ven hebben geschreven." NIEUWKOOP De twintigjarige M. Kalshoven is gisteravond bij een verkeersongeval in Nieuwkoop om het i leven gekomen. Het slachtoffer, af- i komstig uit Zevenhoven stak met j zijn bromfiets de Nieuwveense- I weg over en werd daarbij door een I personenauto gegrepen. De heer Kalshoven overleed ter plaatse. IllllllllllllUlllllllllffilllllllllUIUIill Bakker opent stuwcomplex Haringvliet llWIlllllWIttllW Het noordelijk Deltabekken was even later „officieel" zo goed als de finitief tegen de zee beveiligd en de voor de waterhuishouding van ons land zo belangrijke „hoofdkraan" zo als deze spuisluis in de Deltadam ook wel wordt genoemd,, was nu dicht gedraaid. .Net Deltagebied krijgt een meet station om de kwaliteit van het wa ter in de toekomstige binnenmeren voortdurend onder controle te kun nen houden. Verder zullen contro leurs worden aangesteld. Het is bo vendien de bedoeling dat Rijkswa terstaat intensiever dan tot nu toe contact zal onderhouden met indus trie en regionale overheden om sa men te streven naar een verbete ring van de waterkwaliteit", aldus minister Bakker. Kwaliteitsbeheer .Naarmate de Deltawerken vor deren zullen we aan de kust meer en meer met kwaliteitsbeheer te maken krijgen", aldus de bewindsman die ook de toekomstige sitatie in de na 1978 afgesloten Oosterschelde het Zeeuwse Meer onder de aandacht bracht. „Nu al kan ik zeg gen dat de lozing van afvalwater in dit Zeeuwse meer zoveel mogelijk zal worden tegengegaan. Juist omdat het nodig is, bet water in dit bekken j aan hogere kwaliteitseisen te latfen voldoen". Het Zeeuwse Meer is immers bedoeld als water leverancier voor het zuid westen van het land Voorlopig ne men we aan. dat de kwaliteit van het water in het noordelijke delta bekken (het Haringvliet en omge ving) door de aanvoer van de Rijn de eerste jaren nog wel te wensen overlaat. Dat neemt niet weg. dat we I de kwaliteit van het water in dit bek-1 ken zullen gaan bewaken", aldus de I minister. De bewindsman ging ook nog even in op de discussie over het milieu van de Delta als gevolg van de aan leg van de Deltadammen. Hij sprak daarbij over neveneffecten, waarbij, hij het woord „nadelig" nog ter dis cussie liet staan. „Het staat vast dat de Deltawer ken, en in zekere mate dus ook deze dam door het Haringvliet, invloed hebben op het natuurlijk mi lieu van de Delta. Er wordt graag j I gesproken over een verarming van het milieu. Die mening wil ik niet zonder meer overnemen. Lie ver spreek ik over een verandering in het milieu. Een wyziging van brak waermilieu in zoetwatermi- lieu, met natuurlijke wijziging in, plantengroei en misschien ook wel in vogelstand. Deze veranderingen hoe ven op zich geen verarming te zyn. Tijbeweging Een goed voorbeeld daarvan vin den we in de Biesbosch, waar on danks een vermindering van de tijbeweging, een zeer waardevol na tuurgebied in stand blijft. Deze af sluiting maakt het bovendien moge lijk in een gedeelte van de Biesbosch. de Merwelanden, een groot areaal in te richten voor de watersport, de sportvissery en oeverrecreatie. Ook I het Haringvlietbekken biedt straks goede mogelijkheden voor de water- sport en recreatie. AMSTERDAM (GPD) Voor niet minder dan ruim 1800 automobilis ten is het gisteren in Amsterdam een duur dagje geworden. Ze hadden het echter kunnen weten ,want al geruime tijd geleden kondigde dr Amsterdamse verkeerspolitie aan dat zy zou gaan optreden tegen het par keren op de stoep. Ongeveer 150 po- FRANEKER (ANP» De ander- halfjarige Trea Visser is gistermiddag bij een brand in haar woning in Her- baijum (gemeente FranekeradeeD omgekomen. Het huis werd in korte tijd een prooi der vlammen. Men slaagde er niet in het kind dat op de bovenetage sliep te redden. De moeder kon wel worden gered. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het vuur was door de sterke wind zo fel dat tij' dens het blussingswerk de belendende percelen schade opliepen, litiemannen trokken daartoe gisteren met pen en bonboekje de straat op. Resultaat: ruim 1800 bekeuringen, waarvan 1300 in de binnenstad. Inderdaad waren het bijna alle maal bekeuringen wegens parkeren op een stoep, een euvel dat hand I over de hand is toegenomen. Uit de burgerij waren al eerder acties te- gen de stoepparkeerders onderno- j men. ojm. door het plakken van plaatjes met een toepasselijke teks'. op verkeerd geparkeerde auto's. Het was voor de betrokken automobilis ten een hels karwei om de plaatjes weer te verwijderen. Vooral op de grachten waar druk rijverkeer is. dreigden grote gevaren voor de voetgangers, vaak schoolkin deren en kleuters, die op weg naar school of huis over de rijweg moes ten lopen, cmdat auto's het onmo gelijk maakten de stoep te gebruiken Het parkeerprobleem in Amster dam bestaat niet van vandaag of gisteren, en op te lossen schijnt het nauwelijks te zyn. Feit is wel dat er in de Amsterdamse binnenstad 35.000 parkeerplaatsen voor auto's zijn en dat het autobezit in Amster dam boven de 200.000 ligt. Dat móét „botsen" als duizenden van die auto bezitters met hun wagen naar de stad komen, waar andere Amster dammers wonen die zelf ook een auto te parkeren hebben. Het beleid van het gemeentebe stuur is niet gericht op een vergro ten van de parkeercapaciteit, wèl op het reguleren van het parkeren door middel van parkeermeters en-: Binnenkort zal op bepaalde plaatsen het parkeren bij een meter zelfs een kwartje per kwartier gaan kosten Die plekken vindt men in de directe omgeving van de Dam. i Door het parkeren aan de tij ds limieten te binden en het bovendien duur te maken hoopt men langpai - keerders uit de binnenstad te weren 35.000 parkeerplaa tsen lijkt voldoen- de als ze alleen of voornamelijk wor- j den gebruikt voor kortparkeerdeis die zo'n plek niet van 's ochtends I tot 's avonds bezet houden. I In de maand augustus werden ir. de hele stad nog bijna 10.000 bekeu ringen wegens parkeerovertredingen uitgedeeld een aantal dat normaal elke maand wordt gehaald, inclusie. het te lang staan by een parkeer- meter. Veel zakenmensen hebber het tientje boete er echter wel voor over. Bij de belastingopgave wordt het als aftrekpost opgevoerd. Zou men effectief willen toezien op de naleving van de wacht- en stopverbodei) en andere verkeers- bepalingen in Amsterdam, dan zou men in de binenstad nog wel een paar honderd en in de hele stad nog wel vele honderden politiemannen boven de huidige sterkte in dienst moeten hebben. Eén van de 18Ct

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6