Gezelligheidsvereniging wel degelijk heeft een functie Leidse Spirit helpt Troef XYRENE Vitamine After Shave Lotion 7 Jiï Vormings- en ontwikkelingswerk Reacties op grondtransacties URKS TEGEN SPOOK DER VERVELING" NIEUW COLLEGIUM VAN LEIDS STUDENTEN CORPS: "OP DE J1WUJEAF' Dr. Wilterdink hoogleraar Raadslid stelt „sportvragen" Gestolen geld nog niet terug Nieuw uit het laboratorium van Pantene SDAG 3 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 V roiet mag als een algemeen be- «*d feit worden beschouwd, dat de idsvergaderingen in Leiden lang >nfen. Een vraagje van KVP-raads- ™jjen zelf by het begrotingsonder- wat B. en W. hieraan denken rï'doen is tekenend. Mocht men de isie hebben gekoesterd, dat het in nieuwe raad beter zou gaan wat kortheid betreft, dan is men van kouwe kermis thuisgekomen. De vergaderingen duren niet al ii lang en er wordt veelvuldig taaderd maar zyn voor toe- irders vaak vrij vervelend. Als idsverslaggever heb ik er de laat- tyd geen twyfel aan laten be- bn, dat het „spook der verve s'* rondwaart om de vorige week jonnen vergelijking met de Woefs de Lamaars nog even voort te ten. nlen ziet de bezwaren ook in eigen Dat blijkt o.a. uit een presen- ie-nota bestemd voor de PAK- ,0fctie. De vroegere PvdA-afdeling- <%zitter en het huidige raadslid, irnalist Th. J. Dirks, tekent er- 11 Hij is pas in de raad, we heb- lkn nog niet veel van hem gehoord, tfjar wat hij hier op papier heeft iet, is op zijn minst leerzaam Mjniet alleen voor zijn fractiegeno- «4. !k laat Theo Dirks zelf aan het j ord in zijn inleiding„Er bestaat jén pan-klare methode om te le- k spreken in het openbaar. Ook is geen boekje, waarin wordt om- Jjireven hoe de fractie van een po- eke party zich aan de buitenwe- a d moet presenteren. Toch is het „]h belang, dat raadsleden hun ge- yjph ten voor een breed en wisselend forum kunnen formu- en. zonder hakkelen, mompelen <1 neuspeuteren, zonder kans op „{verstanden, onbegrip of onver- rt, vandaar de nota. Dirks leert, ;ji er vijf soorten publiek zyn voor i raadslid: B. en W. plus ambte reren, raadsleden, raadsverslagge- ^s. publiek op de tribune en pu bliek in de stad het minst. Richt informatie: B. en W. en weten het meest, het t^liek in de stad hetminst. Richt co adviseert de nota, op het minst maar politiek be- fgrykste publiek: de burgers in stad. d) v moest vooral aan Dirks' fractie- fier Van Aken (.maar niet aan 1 malleen!) denken, toen ik dit ad- ïds las: „Gebruik uitsluitend begry- niyke spreektaal. Vermijdt we- (fcschappelyke woorden, vakjargon vreemde woorden." Ter illustra- van de noodzakelykheid schieten drie uitdrukkingen uit de jongste te binnen: (Kuyper -D'66), „con- hant" (Portheine - VVD), „ik ioot" (Van Aken - PvdA). Dirks be- ,telt: laten we ophouden met Quo- en coveren". ,Jus het aan Dirks ligt val ik niet |er in slaap op de perstribune, npnt hij zegt: „Praat altijd kort. betoog van een kwartier is al lang". En hij weet net zo goed ik, dat sommige betogen bijna uur duren. Hij zegt voorts: „Pro- pr uw verhaal het karakter van mitrailleur te geven: korte, hak- ide, flitstende zinnen, die onweer- ïbaar naar een hoogtepunt voe- i.» )irks besteedt ook aandacht aan mgebruik, houding en manier van wegen. Daarbij denk ik onwille- urig terug aan die bewogen PAK- rgadering tijdens het wethouders- raad, waarin Dirks de gemoede- kalmeerde met een „speech op nspassen". Daar stond niet voor ter Dirks, of het toekomstige adslid (en wethouderskandidaat) rks, maar de acteur Dirks. Als t hem nu lukt met deze nota en h discussie daarover anderen in de {ad „om t eturnen" zal dat de leven- gheid zeker ten goede komen. En Ezou een goede zaak zijn. leer dan een gestencild vel be- ïdt Dirks aan het contact van het dslid met de pers. Bly, dat de jan, die elders ongeveer hetzelfde erk doet als ik, zyn fractiegenoten jlviseert journalisten niet als hin- erlijke en e entikje kinderachtige fi- jren te bescouwen, maar als men- m, die net als iedereen hun werk oen. Discussie met journalisten moet olgens hem vermeden worden. Als het toch proberen, wil Dirks jour- alisten op hun nummer laten zetten, k durf van nu af aan geen woord leer met hem te wisselen HANS MELKERT. LEIDEN De studenten zijn zo verschillend, dat er van een generalisatie als „de student" niet gesproken kan worden. Tot deze conclusie kwam een onderzoekteam van de werk groep studentenonderzoek uit Rotterdam, dat het afgelopen jaar een representatieve steekproef heeft gehouden onder 1000 studenten aan Nederlandse universiteiten en hogescholen. Een andere opvallende conclusie van het onderzoek: de gezellig heidsvereniging heeft eigenlijk afgedaan; meer dan de helft is geen lid van zo'n vereniging. De nieuwe voorzitter van het Leid- Twee jaar geleden hadden we aan- se Studenten Corps. A. H. Korthals, gelooft dat de gezelligheidsvereniging wel degelijk een functie heeft en niet als afgedaan beschouwd mag worden. „Er is een lancune in de op vang van de eerstejaars studenten. Dat is een belangrijke taak van de gezelligheidsverenigingen. Vooral de eerstejaars hebben dat nodig. Zij ko men in een hen vreemde maatschap pij, waar ze hun weg moeten zoeken. Ze hebben contacten met medestu denten nodig. Het is ook een goede leerschool om met mensen te leren omgaan. Wij bevorderen het contact met de studenten. Het contact met de burgers is natuurlijk ook belang rijk, maar dat komt daarna pas". Ab-actis J. P. Sigmon: „Het con tact met de burgerij is ook niet slecht. Toen de sociëteit afbrandde zyn er acties onder de burgerij ge voerd om ons te helpen". Assessor n H. A. Schaper: „De mensen hebben het idee gekregen, dat de student een Leninist Marxist is. die op de barricaden klimt. Die| generalisatie gaat niet op" zienlijk meer nieuwe leden, maar dat was een uitschieter. En we moeten ook niet vergeten, dat het hele Jaar nieuwe mensen blijven komen". H. A. Schaper: „Je weet ook niet wat voor effect de geboortegolf op dat extra grote aantal van drie jaar geleden heeft gehad". J. P. Sigmon: „Er is een verschijn sel. dat de katholieke studentenver enigingen snel groeien. Dat komt waarschijnlijk, omdat het katholieke aspect steeds meer verdwijnt. Het worden meer algemene studentenver enigingen. Daarbij zie je in Leiden, dat de katholieke vereniging St. Au- gustinus. die over een nieuw gebouw beschikt, een grote toeloop heeft. Men heeft daarbij de vereniging ook opengesteld voor niet studenten en dat scheelt ook tien procent. Catena, dat ook een gemengde vereniging is en een oud gebouw heeft trekt min der mensen. In totaal is nu weer ruim 45% van de eerstejaars lid van een vereniging geworden". A. H. Korthals: ..We hebben on der onze leden een enquête gehouden LEIDEN In Leiden wordt inge haakt op de actie "Op de vrouw af" met als doel de vrouweneman cipatie bij grote groepen vrouwen en mannen thuis te brengen en vrouwen, die dat willen, uit hun huis te krijgen om met anderen over hun situatie te gaan praten en er zelfs iets aan te doen. In Leiden wordt de volgende week een centrum ingericht, waar ge discussieerd kan worden over de aspecten van de vrouwenemanci patie en waar men praktische in lichtingen kan krijgen. Het cen trum Nieuwe Rijn 20a (achter het stadhuis) is maandag 9 november geopend van 7 tot 11 en dinsdag 10 november van 9 tot 11 uur. Er zijn stands over aangepaste werk gelegenheid, kinderopvang, onder wijs, seksuele voorlichting en ge meenschapsvoorzieningen. De etalages worden verzorgd door de Katwijkse culturele actiegroep "De Oude Pastorie", verlichting en versiering door Troef-Jongeren. Naast het Leidse centrum zijn er de volgende huiscentraLeiderdorp telefoon 34278 Oegsrtgeest over dag 55770, 's avonds 51108, Voor schoten 01717—2763. Noord wijk 01719—3596. In de Leidse groep "Op de vrouw af" werken samen het Maatschap pelijk Contactorgaan, Centraal Wo nen, comité Woningnood, NVSH, GAB. Dolle Mina, actiegroep Man- Vrouw-Maatschappij. J. P. Sigmon: „De student bestaat over het bestaansrecht van een ver niet. want er is een verscheidenheid eniging. Van de 400 tot 500 leden van Marxist tot fascist. Nu er steeds I was er maar 4 a 5 die het be- meer studenten uit de lagere millieus staansrecht niet erkende", komen wordt het beeld van de stu dent ook meer verscheiden". A. H. Korthals: „Het uiteindelijke doel van de verenigingen is de ge zelligheid. Om dat te bevorderen zijn er verschillende manieren. Het ge sprek met de andere studenten is be langrijk, de sportbeoefening, het ma ken van muziek en het vormings werk". H. A. Schaper: „Missohien gaat de naam gezelligheidsvereniging niet meer op. We moeten uiteindelijk stre ven naar een vereniging waar ieder een zichzelf kan ontplooien". J. P. Sigmon: „Zodat het dan toch een gezelligheidsvereniging blyft". H. A. Schaper: „Nu krygt men wel eens de indruk, dat een gezelligheids vereniging een permanent soort car navalsvereniging is. Dat is niet de bedoeling". J. P. Sigmon: „Dat was vroeger misschien wel zo, maar nu beslist niet meer". H. A. Schaper: „Voor de Eerste Wereldoorlog was het LSC een ver eniging van de Leidse studenten, met eigen mores en gewoonten. Lang zamerhand kreeg men daarna een ander soort studenten. Via de hbs kwamen er ook veel. Er stonden toen speciale gezelligheidsverenigingen zo als voor katholieke studenten en vrouwen. Het LSC werd toen een steeds kleinere groep. Toen het on mogelijk was nog alle studenten te vertegenwoordigen werd het ook een soort gezelligheidsvereniging, waar je je op je gemak kon voelen, waar je kon eten en mensen kon ontmoeten". LD: „Maar de belangstelling voor de gezelligheidsverenigingen neemt af?" A. H. Korthals: „Er is een daling, maar die is niet zo groot als men zegt. We hebben dit jaar evenveel nieuwe leden als het jaar daarvoor. H. A. Schaper: ,.Er is wel degelyk behoefte aan een vereniging. Provo had ook zijn eigen clubhuis". J. P. Sigmon: „In de studentenflats zie je ook, dat daar gezelligheidsclub jes worden gevormd". H. A. Schaper: „Die zyn ook vaak lid van de vereniging. Je hoeft je in een vereniging niet op te sluiten. Je kunt daarbuiten ook contaoten heb ben". J. P. Sigmon: „Het aspect van de opvang verdwijnt na een aantal ja ren. Het aspect van trefpunt blijft bestaan". H. A. Schaper: „Van de derdejaars en ouder is 65% van de mensen lid gebleven. De andere gingen weg, maar daar zijn er veel onder die in dienst gingen, afstudeerden of gin gen trouwen". A. H. Korthals: „We hebben ook open dagen. Avonden met Liesbeth list, Ver inga e.d. waren ook voor niet-leden toegankelijk". Dat we niet elke week één of meer open dagen voor iedereen hebben komt omdat we het lidmaatschap willen beschermen. Als je zonder lid te zfjn ook gebruik kunt maken van de fa ciliteiten dan kun je net zo goed niet betalen. Daarbij verwachten we van de leden dat zij zich in willen zetten voor de vereniging. H. A. Schaper: „Als de leden zin hebben in fotograferen dan verwach ten we dat ze geregeld tyd door brengen in de donkere kamer. Als ze muziek willen maken dat ze het by ons doen. Als er convocaties uitge schreven moeten worden, dat ze zelf ook een balpen pakken en helpen". A. H. Korthals: „Een werkgroep houdt zich nu bezig met de bestude ring van alternatieve mogelijkheden voor de vereniging. Ze hebben daarbij hulp van deskundigen van buiten. Het bestuur gaat zich daar over bui gen. Het zou mogelijk zyn, dat er straks een gemengde vereniging komt, maar daar kunnen we nu nog niets over zeggen. Dat men lid wordt om goede contacten voor later te hebben is wel over". Questor E. E. Bergsma: „Een jaar of vijftien geleden was dat wel zo. Veel leden kenden elkaar toen al van partijtjes of visites. De vereniging was toen veel meer milieubepalend". A. H. Korthals: „Dat is nooit de bedoeling geweest". E. E. Bergsma: „Het hele student zyn was toen zo bepaald". H. A. Schaper: „Men is gauw ge neigd zich af te zetten tegen het ver leden. Daar moeten we mee oppas sen want daar weten we niet al te veel over. We zeggen nu dat het. toen zo slechts was en dat er zulke stren ge mores waren, maar dat is hele maal niet zo. In 1955 werd de groen tijd veel zwaarder. In 1966 gaat men zich er tegen afzetten en zegt dan, dat het altijd te gek geweest is". E. E. Bergsma: „Toen ik in de groentijd kwam mochten de eerste jaars nooit zonder wit overhemd op de sooiëteit komen. Mensen die aJ eerder lid waren geweest stonden perplex toen ze dat hoorden, want dat was vroeger niet. In Leiden heeft het oorps meer bedienden dan de corpora in andere steden. Dat levert ook nog wel financiële problemen op. Dat is zo gegroeid en nu kun je iemand die twintig jaar hier gewerkt heeft niet wegsturen. Er zijn in het verleden wel mensen afgevloeid, om dat ze voor zichzelf begonnen of an der werk vonden. Een aantal heb je toch altfjd nodig. We hebben hier in de sociëteit twee soorten maaltij den. In de zelfbediening en daarnaast is er een soort restaurantvormMe- Het collegium van de LSC: (zitteiid v.l.n.r.) E. E. Bergsma, A. H. Korthals, J. P. Sigmon, (staand v.l.n.r.) 1. W. Wallis de Vries. H. A. Schaper. (Foto LD/Holvast) teen toen we dat instelden kwam er een hausse op de restaur an tvorm. Men had er graag een vijf tig voor over om beter te eten en ook be diend be worden". LEIDEN De Oegstgeestenaar dr. J. B. Wilterdink is benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde van de rijksuniversiteit te Groningen. Hij zal daar les gaan geven in de medische microbiologie, in het bijzonder de virologie. De heer Wilterdink is thans wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de universiteit te Leiden. LEIDEN' OEGSTGEEST Op Oud-Poelgeest in Oegetgeest werd een conferentie gehouden met zeventig vertegenwoordigers van 560 plaatse lijke instellingen voor vormings- en ontwikkelingswerk uit geheel Ne derland. Deze studie-conferentie, die met medewerking van de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten werd georganiseerd door de Leidse Volks universiteit K en O, ter gelegenheid van haar vijfentwintig jarig bestaan was gewijd aan de nota van het Ne derlands Centrum voor Volksontwik keling (NCVO) over „Functie en toekomst van het vormings- en ont wikkelingswerk met volwassenen in de Nederlandse samenleving". In het bijzonder zijn de conclusies en consequenties van deze nota voor het plaatselijk werk onderwerpen van studie en discussie geweest. Twee con clusies, die in pleinaire zitting ge trokken werden: De deelneers achten het uitblij ven van mogelijkheden voor de prak tische toepassing van het beginsel „éducation permanente" uitermate 9? LEIDEN Het raadslid Zunder- man <DS '70) heeft deze vragen ge steld aan het college van B en W Tijdens de zaterdag gehouden re ceptie ter gelegenheid van het 25-ja- rig jubileum van de voetbalvereni ging "Oranje Groen" heeft de voor zitter van de Sportstichting enige kritische opmerkingen geplaatst t.a. v. de interne afwikkeling van een grondtransactie ten stadhuize. De be treffende grond zal aangewend moe ten worden voor de uitbreiding van een sportcomplex in deze stad. Han gende de lange tyd, die nodig is om onderling tot overeenstemming te komen, moet de sport maar wachten. Het Leidsch Dagblad van 2 no vember j.l. vermeldt verder dat vol gens informaties verkregen via vrije nieuwsgaring het hier gaat over het complex "Noord". Kunnen burgemeester en wethou ders mededelen: zyn de opmerkingen van de voorzitter van de Sportstichting juist? Betreft het de uitbreiding van het complex "Noord" of van het eer ste deel Kikkerpolder of beiden? Wanneer de eerste vraag beves tigend wordt beantwoord, bent u dan bereid die maatregelen te nemen, die het mogeiyk maakt ten spoedig ste een voorstel aan de raad te doen betrekking hebbende op bedoelde uit breiding? Lezer aan 't woord Met alle waardering voor het vele en vaak ondankbare werk. dat de heer Biegstraaten voor de Leidse 1 Sportgemeenschap verricht, ben ik en misschien velen met my niet on- der de indruk gekomen van de ab normale toestanden in het gemeen- i teiyke apparaat. Denk alleen maar eens aan de berichten over de dienst Sociale Zaken, waar de ambtenaren het ook zo goed weten. Wat volgens my meer indruk zal maken, is dat de heer Biegstraaten en alle aan gesloten verenigingen een protest moeten aantekenen, om van de wet houder een man te maken, die orde op zaken kan stellen. A. de Bolster verontrustend en dringen er bij de overheden met kracht op aan dat op korte termyn adequate maatregelen genomen worden, met name ten be hoeve van de plaatseiyke en regio nale situatie de deelnemers zyn van mening, dat een onderscheiding tussen vor mingswerk (gericht op de totaliteit van de persoon en op de samenle ving) en ontwikkelingswerk (onder meer gericht op bepaalde aspecten van de persoon) niet mag leiden tot een scheiding van werksoorten bin nen de educatieve arbeid. Een der- geiyke scheiding wordt met name verwerpeiyk geacht als uitgangspunt voor een subsidiebeleid. Indien er by dit beleid dan al prioriteiten moeten worden gesteld, dient daarby te wor den uitgegaan van de mogeiykheden en behoeften van de educatieve situatie ter plaatse. ADVERTENTIE LEIDEN Omdat er nog steeds geen klaarheid is gekomen in de zaak van de gestolen sociëteitsgelden van Troef (in de nacht van 7 op 8 okto ber werd er een bedrag van by na 1200 gulden ontvreemd) geven de Leidse groepen Spirit of St. Louis en Axis Purple vrydag om acht uur een concert in Den Burcht, waarvan de netto opbrengst wordt afgedra gen aan het vormingsinstituut. Dat kan een lief bedrag worden, omdat de gemeentelyke belasting dienst geen vermakelykheidsbelasting zal vragen, getroffen als men daar was door het idee voor een benefiet optreden. Een advertentie met de oproep om het geld anoniem terug te brengen leverde tot dusverre niets op. Ooi het onderzoek van de politie heeft tot niets geleid. Het geld is weg er zal wel weg blyven. Vandaar dat de Spirit of St. Louis besloten heeft Troef op deze manier te helpen. Het optreden van de Spirit of Sl Louis vrydag, betekent voor de fan.- de kennismaking met twee zelf ge schreven nummers („Something lazy en „See me go" allebei van Roland de Leeuw) die 13 november door Ne gram/Delta op de plaat worden uit gebracht. XYRENE biedl u meer dan 'n gewone after shave het reinigt, stimuleert, regenereert en verfrist uw huid. Dankzij z'n unieke, werkzame vitaminen. XYRENE Vitamine After Shave Lotion, met 'n persoonlijke, hoogst verfijnde geur. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist, warenhuis en kapper. De driemansgroep Spirit of I vormingsinstituut Troef, dat is i drums en sang sn Martin Kra- Sc. Louis geeft vrijdag met Axis bestolen. VJ.n.r. Roland de Leeuio. mors, bas. Purple een benefiet-concert voor I solo en sang. Arthur de Leeuw, J After Shave Lotion

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3