Prijzen blijven onder controle Arabisch plan om olietankers te saboteren UifMl GARANTZAAK KRET NU KOREVAARSTRAAT 6 Tapijttegels vandaag mMmiI MANTEL SPECIALIST doorberekening „vierhonderd ruiden" wordt toegestaan Vlees te duur door hoge keuringskosten MANTELS RIDDERLIJKEUITGELEIDE laarlemse igent door burgers afgetuigd v.d.KLUGT Russische schepen verlaten Cuba (9uc/ QTteuwo >PKLARINGEN ARTIKEL 8 .Moeder" van 1.39 10%EXTRA wonderkind gearresteerd de grote specialist s is uiteraard de Ipgericht I maart 1 %0 DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 No. 33239 LEIDSCH jecteur: G Koopman Krfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal postabonnementen f 18,55), (5,40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers (0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG (GPD) Minister Nelissen van Economische Zaken zal vanavond euwe mogelijkheden bekend maken om kostenstijgingen door te berekenen in de prij- n. Hij heeft daarover nog vandaag de Prijzenoverlegcommissie geraadpleegd, waarna s Tweede Kamer onmiddellijk een nota met de kabinetsinzichten over het loon- en ijsbeleid zou worden aangeboden. Naar verwachting zullen de loonkosten, die door de jongste vierhonderd gulden-golf n veroorzaakt, mogen worden doorberekend. Met name de werkgevers hebben daar- aangedrongen. Al eerder heeft minister Nelissen toestemming gegeven voor de ver- iging van de melk- en broodprijs, waarbij hij zich eveneens baseerde op het effect van vierhonderd gulden-acties. AARLEM (GPD) Een Haar- ïe agent in burger is gistermid- door twee mannen afgetuigd, na- hy in de Haarlemse binnenstad opgetreden tegen een 13-Jari- Jongen, die met een luchtpistool ie feestverlichting stond te schie- De twee mannen een chauf- (44) en een bedryfsleider (25) ;yn later aangehouden en wegens iiyke geweldpleging ingesloten, incident ontstond, toen de niet- astdoende agent het jongetje ;pakte en omstanders zich met de c gingen bemoeien. Ondanks het dat hy enkele malen verklaarde hy een politieman was. werd hy r de chauffeur en de bedrijfslei- een winkel ingetrokken. Terwyi chauffeur hem vasthield, gaf de er hem enkele stompen tegen het >fd. Vervolgens werd de agent buiten gewerkt. Het Jongetje in de verwarring te ontsnappen. De nota aan de Tweede Kamer mag volgens directeur Van der Wiel van de Ryksvoorlichtingsdienst van daag al worden tegenmoetgezien. Daarin stelt het kabinet voor voor lopig tot 1 januari af te zien van de mogelykheid om in afzonderlyke cao's in te grypen (het tydelyk bui ten werking stellen van art. 8 van de loonwet). De pryzen worden niet vry, maar Dlyven onder rechtstreek se controle van de regering, die blyft bepalen wat er wel en wat er niet aan kosten mag worden doorberer kend. De verwachting is, dat de werk gevers met dit compromis akkoord zullen gaan, omdat het in ieder ge val wel betekent dat er niet gede tailleerd in lonen en pryzen wordt ingegrepen, een conditie waarop het centraal loonoverleg zou kunnen worden hersteld en NVV en NKV weer aan de onderhandelingstafel kunnen komen. Na januari wordt het SER-advies over de conjunctuur regulerende maatregelen verwacht en 12 novem ber zal de SER kenbaar maken, hoe er gedacht wordt over een eventuele loonpauze. De SER stelde destyds als voorwaarde voor het advies van 12 november, dat de regering eerst haar inzichten over het loon- en prysbe- leid zou kenbaar maken, naar aan leiding van een interim-advies daar over van de Sociaal-Economische raad. Het kabinet heeft het beraad gis teren afgesloten na ook de vier frac tieleiders van de regeringsparty en te hebben geraadpleegd. In dat be raad is gebleken dat de regering er niets voor voelt de pryzen uit de hand te laten lopen waardoor zy zelf zou meewerken aan de bevor dering van de inflatie en de kans op een loonpauze. ADVERTENTIE Tevens: elektra, gas. water, sanitair en dakreparaties. Telefoon 01710—20023 b.g.g. 31723. Vanochtend hebben de werkgevers al negatief gereageerd op de ver wachte kabinetsnota. Zowel het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen als het Christelyk Werkgevers verbond vinden het vreemd dat het kabinet nu wel een prysmaatregel wil afkondigen en daarmee dan voor uit loopt op het advies dat de SER over het loon- en prysbeleid op 12 november zal uitbrengen, terwyl er weer geen uitspraak over de lonen wordt gedaan. Uitgeleide gedaan door de kasteelheer van Spangen en twee Jacoba's van Beieren is Sparta vanmorgen van Schiphol naar Ierland vertrokken, waar de ploeg morgenavond tegen Coleraine zal uitkomen. De eerste wedstrijd in Rotterdam werd met 20 gewon nen. IAARLEM (GPD) —Door onno- hoge keuringskosten is het vlees Nederland te duur. Producent en isument krygen de rekening ge- senteerd voor de rompslomp, die „nadere keuring", die volgens de t verplicht is, met zich meebrengt, het vlees van de ene vleeskeu- gskring naar de andere wordt iransporteerd. Die „andere keuring" moet zo snel igelyk worden afgeschaft. Ze staat a gezonden concentratie van slacht izen in de weg, houdt onnodige Uringskringen in stand, financiert feite de onrendabele en minder Bilt verwacht van vanavond tot •rgenavondopklaringen maar enkele buien. Eerst nog krach tot stormachtige westeiyke wind ier afnemend. Iets lagere tempera ren. (Opgemaakt om 12.40 uur) •n op: 7.41 uur; onder 17.05 uur. &an op: 14.04; onder 22.12 uur logwater te Katwyk te 6.03 uur en •21 uur; laagwater te 1.52 uur en .09 uur. goede slachthuizen en betekent daar mee een obstakel voor de ontwikke ling van het slachthuiswezen. Dat zyn conclusies, die te ver wachten zyn in een rapport over de organisatie van het slachthuiswezen dat binnenkort aan de regering wordt uitgebracht. Kort geleden heeft dr. J. Franke, directeur-generaal van de Voedselvoorziening en de Vissery als zyn verwachting uitgesproken dat de wetgeving voor de „andere keu ring" volgens dit rapport zou moeten vervallen. Ir. Franke is er voorstan der van dat in de openbare slachthui zen de vleeskeuring en het slachthuis gescheiden exploitatierekeningen hebben. Dan wordt direct duidelyk of een abattoir al dan niet op eigen financiële kracht kan dryven, zo meent hy. In de praktyk komt het vaak voor, dat exploitatietekorten nu met de hoge keuringstarieven moeten wor den goedgemaakt. Het bewuste arti kel acht in de vleeskeuringswet maakt dat mogelyk en verhindert op die manier een vrye concur rentie tussen particuliere en open bare slachthuizen, aldus de heer Franke. Ruim een jaar lang heeft de i vakbeweging en met name het NVV oppositie gevoerd tegen ar- I tikel 8 van de loonwet van minis ter Roolvink. Dat artikel hield in dat de minister bepalingen van cao's kon wijzigen, „als het alge meen sociaal-economisch beleid dat vereist". De vakbeweging heeft zich vanaf het begin fel verzet tegen deze bepaling die in druiste tegen de vrije loonpoli tiek, die hier is ontwikkeld. Mi nister Roolvink heeft vorig jaar bij de stemmingen in de Tweede Kamer van zeer zwaar geschut gebruik moeten maken om de op positie in de volksvertegenwoor diging klein te krijgen. In een crisisstemming sprong premier De Jong zijn minister van Sociale Zaken bij. Vervolgens hebben het NW en het NKV het loonoverleg op cen traal niveau verlaten. In de loop van dit jaar zijn de pogingen om vrede te stichten in intensiviteit toegenomen, ook al onder invloed van de arbeidsonrust, die met name in Rotterdam aanleiding gaf tot stakingen, zoals wij in ons land lang niet hadden gekend. De politieke partij D'66 diende een initiatiefwet in om artikel 8 uit de loonwet te schrappen en ver volgens adviseerde de SER in een soortgelijke richting. De regering heeft nu eieren voor haar geld gekozen en aan de oppositie toe- I gegeven. Het lijkt, ondanks de on- zekere economische omstandighe den, toch een verstandig besluit. ROTTERDAM (GPD) De Ne derlandse tankvaartrederijen hebben de gezagvoerders van schepen die op de Perzische Golf varen gewaar schuwd naar aanleiding van geruch ten, dat Arabische terroristen plan nen zouden hebben tankers te kapen of tot zinken te brengen. De bewa king in de laadhavens is als gevolg daarvan verscherpt. De eerste berichten over kapings plannen doken enkele weken geleden op in Engelse en Amerikaanse rege ringskringen. Direct daarop gingen 99 i 99 Prinses Margaret en haar echtgenoot Lord Snowdon in op gewekte stemming tijdens de ope ning van een tentoonstelling in het museum van de „Royal Pho tographic Society". De expositie werd door de prinses geopend. Lord Snowdon had, als fotograaf, bijzondere belangstelling voor een Kodak-camera uit het jaar 1900, die hij hier in de hand houdt. ADVERTENTIE „MORGEN GEHAALD" „MORGEN GELEGD' 40 x 40 cm. 7 kleuren Geen 1,85 maar per stuk AFHAALKORTING ALLEEN Leiden: Haarlemmerstraat 256 Alphen: Raadhuisstraat 247. WASHINGTON (Reuter. AP) De laatste twee van de Russische schepen, waarvan de aanwezigheid in Cubaanse havens leidde tot spe culaties over de eventuele vestiging van een Russische duikbootbasis op Cuba, hebben in het afgelopen week einde Mariel, naby Havanna, verla ten. De vaartuigen een bevoorra dingsschip voor onderzeeboten en een j bergingssleepboot zetten koers in oostelyke richting. Zy hadden op 16 oktober de haven van Cienfuegos verlaten en hadden sindsdien in de haven van Mariel gelegen. De twee genoemde schepen waren begin september met vier andere Rus sische marinevaartuigen, waaronder een met raketten uitgeruste kruiser en een onderzeeboot jager met een zelfde bewapening, in Cubaanse wa teren aangekomen. DJAKARTA (AP, Reuter» De Indonesische vrouw Tjoet Zahara Fonna, die beweerde in verwachting te zyn van een baby van achttien maanden, die passages uit de koran kon op zeggen en zelfs president Soe- harto en andere hoge functiona rissen van haar verhaal wist te overtuigen, is in zuid-Borneo aangehouden en voor ondervra ging naar Djakarta overge bracht. In haar bezit zyn een kleine taperecorder, bandopna mes van het geluid van een hui lende baby en van delen uit de koran gevonden. Mevrouw Za hara was naar Bandjermasin gevlucht om aan de politie te ontkomen. Zoals bekend had een medische commissie van onderzoek vastgesteld, dat me vrouw Zahara in het geheel niet zwanger was. maar dat zy wel enige tyd geleden een kind ter vereld moet hebben gebracht. De vraag rees waar die baby is gebleven. Volgens een zegsman in Singapore zou Tjoet op 5 mei ïen jongen ter wereld hebben gebracht, die by na acht pond voog. Hy wist ook de plaats van geboorte en de vroedvrouw te noemen die mevrouw Zahara had geholpen by de bevalling. Het blad ..Malay Times" (Sin gapore» meldt, dat het kind van mevrouw Zahara zich in Singapore bevindt. Hiermee ïykt een einde te zyn gekomen aan het bedrog van mevrouw Tjoet Zahara en haar echtge noot Sjarifoeddin, dat miljoenen Indonesiërs tot tranen heeft be wogen. Velen geloofden de me dedeling van mevrouw Zahara, dat het kind na twee Jaar in Mekka geboren zou worden. De Indonesische medici hebben zich door „het zingen en bidden van de ongeboren baby" niet by de neus laten nemen, maar het be drog onverbiddelyk aan het licht gebracht. waarschuwingen uit naar alle grote oliemaatschappyen die olie in Ara- I bische landen laden. Men wees daar- by op een strengere controle in de havens en op geregelde inspectie van het schip. Shell en Esso hebben daarop gereageerd door de gezag- i voerders van hun tankers per tele gram van een en ander op de hoogte j te stellen. De oliemaatschappyen zyn j niet zo bang voor kapingen, want dat is volgens hen met een mammoet tanker uiterst moeilyk. Anders ligt het met sabotage-daden (byv. het plaatsen van mynen tegen de romp door kikvorsmannen», daarop is de controle niet gemakkelyk. Financieel zyn de belangen in de olievaart enorm hoog. Een mammoettanker van 250.000 ton byv. kost ongeveer 100 miljoen gulden, de lading verte genwoordigt een waarde van enkele tientallen miljoenen. Volgens een be richt in het Amerikaanse blad Daily Telegraph zou het Volksfront voor de bevrydlng van Palestina terroris- I ten voor scheepskapingen hebben op- i geleid. 16 PAGINA'S De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken. Walter Scheel (hier met zyn echtgenote) is aan het hoofd van een delegatie in Warschau aangekomen om het gesprek met de Polen voort te zetten. Maar dat gaat niet zo een voudig, want wat voor de Polen Pools lykt is voor de 'Duitsers Duit» PAGINA 7 Het politieke steekspel voor de 11 kamerverkiezingen in het voor jaar is al in volle gang PAGINA 6 Morgenavond is het televisie scherm afgeladen met voetbal. Al die Cupemoties werpen lange schaduwen vooruit PAGINA 9 en 11 En verder een verhaal over ge pensioneerden in Waddinxveen. die er niets voor voelden om met de handjes braaf over elkaar te biyven zitten. Met elkaar hebben ze een zaakje opgezet. Ze monte ren vooral speelgoed. „Van luieren worden we niks wyzer", zeggen ze terecht. Uit het Leidsch Dagblad van lil 3 November 1870: De oudste landschapschil der ter geheele wereld, Con rad Wisgall, is den 18den de zer te Weenen, zoo men zegt in den ouderdom van 113 ja ren, overleden. Benige Keulenaars hebben een ijzeren kruis ter zwaar te van 25 pond. aan een Pruisisch soldaat gezonden die te Stenaij voor de Fran- schen is gaan looven ten ein de hem in 't vervolg zijn ha- zenloop wat moeilijker te maken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1