Groenoordhal 'concertzaal' voor 40 auto's KAMERMUZIEK IN LAKENHAL UNO zien tegen 1000-jarige chaos „Foor krankzinnig televisie Vierhonderd gulden voor gescheiden vrouw Orgeldagen ingeluid Leidse geologen tegen bundeling instituten Brievenbussen worden uur vroeger gebcht KAARSENBOETIEK Steenstraat 19 - Leiden DEMONSTRATIES Receptie CBTB Concert van de Rijkspolitiekapel OPENING 3 NOVEMBER Speciaalzaak voor kaarsen en kandelaars ATTENTIE Aan universiteit Adviseur voor buitenlanders Kerken in oude stadswijken LEIDSE SCHOLIEREN EN VN MAANDAG S NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer redacteuren) LEIDEN De Leidse Groenoordhal heeft zaterdag wel de merkwaardigste functie gehad sinds het bestaan. De hal diende als concertzaal. Dat is niet zo gek, maar het orkest bestond uit veertig auto's en het werd gedirigeerd door een in het zwart gestoken Rolls, een dirigent met grijzende slapen. Men is de hele dag in de weer geweest voor dit onderdeeltje van een NCRV-televisiêprogramma. „Een krankzinnig programma." zegt producer Bernard Prins, die met de Groenoordhal en directeur Daey Ouwens goede relaties heeft door de NCRV-zeskamp, waarvan er vol gende maand ook weer twee worden gehouden: op sinterklaasavond voor rechtstreekse uitzending en op 7 de cember in hetzelfde décor een zes kamp tussen Nederland en Engeland, die rond de kerstdagen in kleur zal worden uitgezonden. Deze opname van een concert door een auto-orkest was niet voor de zes kamp, maar voor „D'r op en d'r an", gekke opvolger van het ook al gekke „Kijk-kijk". Men pakt bij de NCRV één onderwerp per uitzending. Voor de eerste drie staan de onderwerpen vast: de auto, het uiterlijk en voet ballen. De auto wordt dus het eerst merk waardig belicht. „Op komische wijze", zegt Bernard Prins, die een paar voorbeelden geeft van de grappen, die ermee worden uitgehaald. We zul len ze niet overbrengen om de span ning te laten in de uitzending van het programma op 9 november via Nederland I. Het auto-concert maakt er onder deel van uit. Auto's nemen de plaats in van musici: een Rolls (geen nieuwe maar nog wel f 85.000 waard) als di rigent, grote Opeis als bassen, kleine wagens met beweegbare koplampen als trompetlsten, mini-Fiats als pic colo's, een bestelwagen als paukenist, om een paar voorbeelden te noemen. Het was een hele organisatie. Im porteurs brachten hun wagens in de stromende regen naar de Groenoord hal en eerst moest er dus flink wor den gepoetst. En toen kwam het op stellen van het orkest, in bogen en achteraan op hoger niveau. Men kreeg dat door pallets op te stapelen, waarop op de veemarkt de koeien staan. Vele uren was men in de weer ge weest toen regisseur R. Keers met de filmploeg arriveerde. De opname werd in de avond gemaakt om het effect van aan- en uitgaande kop lampen te krygen. In alle auto's kwam een „chauffeur", die niet reed, maar wel op tijd de koplampen aan deed, de ruitenwissers liet draaien, de portieren open en dichtdeed. En voordat zoiets allemaal gelyk gaat Zondagochtend was het orkest ver dwenen. De hal bood toen weer ge woon sportruimte aan handballers. VOORSCHOTEN De orgeldagen rond het op 3 november as. 250 jaar bestaande orgel van Jacobus Lee mans in de Voorschotense Herv. Kerk zijn gisteren ingeluid met een causerie over orgel en kerk door dr. J. v. d. Gouw, door een demonstratie van een in de kerk opgesteld stuk van een (Bodegraafs) orgel en een definiëring van enkele registerfami- lies (onder adequate klankillustratie) door mr. H. Bongers met assistentie van de heren Wal vaart en Van der Keur. Tenslotte door uitvoering van een aantal compositie-onderdelen door Henk Walvaart, waarbij iedere kerkbezoeker bij elk stuk de in het geding zijnde registratie in het pro gramma kon aflezen. Alles na inlei ding en dankwoord van ds. W. G. Meyer ing. In de kerk was een kleine tentoon stelling ingericht. Een ingelijst ge dicht had het opschrift: „Lof Ba zuin geheven ter ere van den konst- rijken meester Jacobus Zeemans, or ganist en klokkenist der Stad Breda, op het maken van een nieuw orgel in de Parochiekerk der vrije heerlijk heid Voorschoten. In de jaren zeven tienhonderdtwintig" en het onder schrift ,L. Swenskoop". In het ge dicht is te lezen dat Zeemans eerder orgels bouwde in Breda, Leur en Leerdam. Archiefstukken onder glas bevatten kerkrekeningen 1520-1534, gegevens over tractementen van or ganist en orgeltrapper, over de bouw van het orgel 1718-1720 en aangaan de herstel van het orgel in 1839/'40. Het opgestelde orgelfragment ver toont boven de laden de pijpen of pijpjes van één octaaf prestant 4', één octaaf holpijp 8', één octaaf roer fluit 4', één octaaf hobo 8'. Dr. v. d. Gouw trok door'de wat nevelige geschiedenis van Voorscho ten heen een stippellijn van feiten en feitjes en waarschijnlijkheden van de oerfluit af, die iemand bedacht, naar het orgel heen van gemelde Zeemans. Dit in een ritme met gui tigheden gekruide en wellopende causerie, na een voorafgaande con- LEIDEN De afdeling Leiden en omstreken van de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond bestond zater dag 25 jaar. Ter gelegenheid daarvan houdt het bestuur op vrijdag 13 no vember een receptie in De Gouden Leeuw te Voorschoten van half zes tot half zeven. LEIDEN Ruim honderd geologen en personeelsleden van de geologische instituten van Leiden en Groningen hebben zich geschaard achter een manifest, waarin grote ongerustheid en verontwaardiging over het zogenoemde rapport-Doeglas wordt uitgesproken. statering van de groeiende belang stelling voor het nu jarige orgel, ge volg van Wal vaart-activiteiten. Die stippel entocht voerde door Jeruza lem, langs gladiatoren heen, via pri mitieve technieken als windtoevoer door middel van cylinders onder wa terdruk naar de geperfectioneerde, die zich baan braken gelyk met de opvlucht van de kerkmuziek sinds de 15de eeuw. De nogal wisselende toegestane rol van de orgelmuziek en de niet altijd hoog aangeslagen .muzikanten", die de organisten waren in de kerk van de voorafgaande eeuwen, en tevens j het inspraakje daarbij van de stads- j en dorpsbesturen werden geestig be- licht. Aan het stilsaan bij de toe stand van Voorschoten tijdens het Leids beleg van 1574 moeten wij voorbijgaan. In 1720 komt dan de op leving van het Zeemans-instrument. Over de lotgevallen daarvan sinds dien mogen we verwijzen naar wat daarover reeds werd gepubliceerd. Henk Walvaart demonstreerde een aamtal klankkleuren door het ver klanken van enkele stukjes van Pur- cell, van 3 delen uit de klooster- mis van Couperin en van een Alia breve van Bach. De Purcell's waren voor altblokfluit en orgel en Gerda van Tuyl was de gelukkige, die haar kansje uitstekend benutte. Kees Verhoef. In het gewraakte rapport wordt de regering geadviseerd de bestaande vier geologische instituten te bunde len tot één instituut in Utrecht. Al leen de Amsterdamse VU zou een eigen instituut behouden. Het manifest is vandaag aan de minister van Onderwijs en Weten schappen, dr. G. H. Veringa, aange boden. Volgens het manifest zyn de nadelen, verbonden aan de voorge stelde herstructurering veel groter dan de voordelen. Tegenover de voordelen van gemakkelijker aan schaf van dure apparaten, efficiëntie en het feit dat op de lange duur een groot instituut goedkoper is, stellen de ondertekenaars de volgende tegen argumenten 1) Het opzetten van een nieuw gebouw brengt zeer grote kosten met LEIDEN De Rijkspolitiekapel zal donderdag a.s. om 8 uur ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van het Korps Rijkspolitie een con cert geven in de Stadsgehoorzaal in Leiden. De vijfentachtig man sterke Rijks politiekapel, geformeerd uit politie ambtenaren uit heel Nederland, houdt 's morgens om 11.15 uur een mars, een show optreden en 'n défi lé voor het Gemeentebestuur in Zoe- termeer. Een zelfde muzikale groet wordt 's middags om 3.30 uur ge bracht aan de inwoners van Noord- wij kerhout. LEIDEN Om organisatorische redenen gaat de PTT met ingang van volgende week maandag het lichten van de brievenbussen in Lei den, Leiderdorp en Oegstgeest met een uur vervroegen. De tijdstippen waarop de bussen gelicht worden luiden dan: van maandag tot en met vrydag: lste lichting 10 uur. 2de lichting 19 uur, 3de lichting 23 uur. De lichting van 19 uur geeft aansluiting op de nachtpo6ttreinen. Tussen 17 en 19 uur wordt een groot aantal bussen extra gelicht; zaterdag om 19 uur zondag na 23 uur. Op zondagavond wordt de lichting niet met een lich- tingsoyfers, maar met de letter Z aangeduid. ADVERTENTIE Mevrouw prof, mr. M. A. Kake- beeke-Van der Put, eerstevrouwelijke hoogleraar aan de juridische facul teit, heeft vrijdagmiddag haar ambt aan de Leidse Uuniver- siteit (gewoon hoogleraar in de in leiding tot het burgerlijk recht) aan vaard met een oratie over .Leugen en waarheid in het privaatrecht". (Foto LD/Holvast) zich mee. Wanneer in de toekomst flink bezuinigd gaat worden op het totale budget dat de faculteiten van aardwetenschappen momenteel ter beschikking staat, zal dat invloed hebben op het onderzoek. Bovendien is het inefficiënt een nieuw instituut op te richten terwijl de verbouwing aan het Geologisch Instituut te Lei den nog niet eens klaar is. 2) Bezuiniging op het budget van het personeel zal betekenen dat er minder stafleden en personeel ten opzichte van het totaal aantal stu denten zullen zijn. 3) Het onderzoek zou ln het ge drang komen. 4) Een monopoliepositie van een groot instituut bergt grote gevaren in zich. 5) Eén groot instituut heeft een meer ingewikkelde organisatie nodig dan een klein instituut. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oud Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat)Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloge: v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Er komt al lijn in de opstel ling van het orkest van auto's in de Groenoordhal. (Foto LD/Holvast Natuurlijk, mevrouw Simonis, mag u de vraag stellen aan ondergete kende. hoewel de vraag gesteld was door de CPN-fractie in de gemeente raad. Er moet hier sprake zyn van een misverstand, maar tevens roert u hier een maatschappelijk probleem aan dat waard is nader bekeken te worden. Om met het eerste te beginnen, het was juist de gescheiden vrouw die aanleiding was om de uitkering van f400 te vragen voor bystandtrek- kenden aan het college van B. en W. Het is namelijk zo, dat zij die een uitkering krygen van de bijstandswet moeilijk onder een noemer te brengen zyn en het zijn vooral AOW-trekken- den die aanvulling vragen op hun; - i *aee pensioen, maar daarnaast zyn §*f|f| er talloze, haast individuele gevallen. Nu is het zo dat de volgende cate gorieën, de AOW de WAO en de AWW, verzekeringen zijn ingevolge de sociale wetgeving en daar kan men B. en W. niet voor aanspreken. De beslissing voor de onderhavige uitkering ligt by minister Rooi vink van Sociale Zaken. Krachtons welke bepalingen zou de gescheiden vrouw en wellicht ande ren echter in het bezit van de thans wel als algemeen gerechtvaardigde uitkering moeten komen? Dit was de reden voor ons om B en W. te vra gen ook aan bystandstrekkenden de uitkering te doen toekomen. Vergeten waren wy u dus niet en LEIDEN Vóór het studiejaar 1970/1971 is mevrouw drs. D. van Ar- kel-Merens aangesteld als adviseur van buitenlandse studenten, die aan de Leidse Universiteit staan inge schreven. Mevrouw drs. D. van Arkel- Merens is de eerste, die deze functie vervult. De taak van de adviseur bestaat voornamelijk uit het verschaffen van informatie over problemen, die zich kunnen voordoen, wanneer men als buitenlander in Leiden studeert. De adviseur zal meestentijds verwyzen naar de instanties, organisaties, per sonen en instellingen, die zich met de specifieke problemen bezighouden, ofwel optreden als bemiddelaar tus sen de student en de desbetreffende instellingen en personen. ook niet de positie waarin u en an deren verkeren. Die is moeilijk, kan moeilijk zyn als de vrouw de verzor ging van kinderen heeft en dus niet in de mogelijkheid verkeert in het onderhoud te voorzien en aangewezen is op alimentatie. Het is daarom o.a. dat de bijstands wet in het leven geroepen is, die de vrouw echter slechts een miniem on derhoud verschaft en hetgeen voor ons aanleiding is te blijven hameren om die vrouwen in de gelegenheid te stellen, de mogelijkheid te verschaf fen, in het onderhoud te voorzien. Onze eisen zijn: Gelijke beloning voor man en vrouw voor gelijke ar beid; instelling van voldoende crèches en bewaarplaatsen onder deskundig opgeleid personeel tegen een aan vaardbare vergoeding: en in verband hiermee een betere salariëring voor de kleuterleidsters en kinderverzorg sters. Het probleem van het gescheiden- zijn is daarmee niet opgelost, maar dat is een menselijk probleem, waar we tot in lengten van dagen mee te maken zullen hebben. Er staan de komende dagen t weeLuns in de Ridderzaal van het Bin- gebeurtenissen op het programma die I nenhof de assemblee toespreken. On- zo belangrijk zyn, dat ze niet onop- merkt voorby mogen gaan. De eerste is het bezoek dat minis ter Bakker, ondanks vele protesten, volgende week aan Zuid-Afrika zal brengen, met als doel de banden tussen dit racistische land en ons land steviger aan te halen. Deze ban den zijn momenteel al zodanig ver beterd. dat de KLM toestemming heeft gekregen om het aantal vluch ten op Johannesburg van twee tot drie uit te breiden. Deze dienstrege ling gaat per zaterdag 7 november as. in. op dezelfde dag dat Bakker vertrekt, hij zal dus aJi.w. deze nieu we vlucht „inwijden". Een ander gevolg van de verbeterde verhoudingen is de oprichting van de Nederlands-Zuid-Afrikaanse Ka mer van Koophandel. Eén van de punten op het programma van Bak ker is dan ook de officiële opening hiervan in Johannesburg te verrich ten. De tweede belangrijke gebeurtenis is de zitting van de NAVO van 6 tot 11 november in Den Haag. Op maan- i dagochtend 9 november zal minister danks het bijna unanieme verzoek van de Tweede Kamer om het ge bruik van Nato-wapens door Portugal tegen de bevrijdingsbewegingen van Angola, Mozambique en Guinee in de assemblee aan de orde te stellen, heeft Luns nog steeds geen woord over deze zaak gerept. En ook deze keer zal hij zijn mond willen hou den. Wij roepen iedereen op mee te doen aan de volgende twee demonstraties: Zaterdag 7 november 21.0022.10 op Schiphol: tegen verbeterde betrek kingen tussen Nederland en Zuid- Afrika. Maandag 9 november 9.3021.00 op het Binnenhof: tegen de steun van de NAVO aan de koloniale oorlog van Portugal. Het Angola Comité Comité Zuid-Afrika NSR Werkgroep Zuidelijk Afrika, Leiden. Kontactadres: Ferry Rigault, Klikspaanweg 46, Leiden, tel. 01710—21944. LEIDEN Ter gelegenheid van het tweede lustrum organiseerde het Jeugd Kamerorkest Leiden zaterdag avond in de Lakenhal een kamermu ziekavond. Het blokfluitensemble van de Leidse Muziekschool speelde ge disciplineerd enkele middeleeuwse krygsstukken van Phalèse, vervolgens de daarmee verwante Rendsburger Tanze van de hedendaagse compo nist Hans Poser, en tenslotte een wat conventionele Scherzo van Brit ten. De pianist Peter Beyersbergcn van Henegouwen presenteerde Bachs Partita in G gelukig met weinig pe daal, zodat het contrapunt duidelijk tot zyn recht kwam. Gezien het danskarakter (dat helaas niet zo goed naar voren kwam» zal het werk in Bachs vroegere periode, dus Wei- mar of Cötchen, gedateerd mogen worden. Na de pauze kon men genieten van het spel van jongelui, die reeds een eigen interpretatie aan de muziek konden geven. Zo speelden de blok- ROTTERDAM (ANP) Het bis dom Rotterdam, waaronder ook Lei den ressorteert, staat voor de nood zaak kerkgebouwen in oude stads wijken in een sneller tempo te slui ten dan nu het geval is. j De financiële deskundigen hebben bij het diocesaan bestuurscollege met klem aangedrongen op radicale bekende. Gastoldi en Roland de Yas- bezuinigingen: de exploitatiekosten sus. Het woord bicinium is een laat- Latijns woord dat duet betekent. Een gracioso en presto van Telemann werden inderdaad gracieus en vlot gebracht. Het duo besloot met twee hedendaagse werkjes van Heinz Staeps, die zeker niet gemakkelijk fluitistes Barbara Wohl en Nora Gortzak 3 bicinia, resp. van een on- van het groot aantal kerken zijn „ondragelijk". Het diocesaan college erkent dat het te grote aantal ker ken niet gehandhaafd kan blijven, maar heeft gesteld dat het moeilijk is tot oplossingen te komen, die én zakelijk en pastoraal verantwoord waren, maar waar de jongedames I zijn. In de veertien jaren, dat het zich onvervaard doorheen sloegen. Tenslotte was het woord en de cello aan Harry Hulst, die Beethovens vierde sonate speelde. Hulst bleek de constructie en de bedoelingen van Beethoven goed te doorgronden, en dat hij in technisch opzicht hier en daar een steekje liet vallen worde hem gaarne vergeven: liever enkele foutjes by een persoonlijke inbreng, dan een zielloos optreden met „nul fout". De begeleiding werd verdien stelijk verzorgd door Henk Briër. R. G. HARMS bisdom Rotterdam bestaat, zijn in de buitenwijken der steden te recht ongeveer zestig kerken ge bouwd. De bezoekers van deze ker ken laten in de binnenstadskerken lege plaatsen achter. Omdat het aan tal kerkgangers in deze periode ge daald zou volgens rationale maat staven reeds een evenredig aantal kerken gesloten moeten zijn. Het diocesaan bestuurscollege signa leert nog te weinig begrip voor deze situatie bij de gelovige gemeenschap. Tot nu toe ervaart het meer protest dan steun. LEIDEN Al was het voor velenschillen niet altijd zo succesvol is van hen een schoolvrije zaterdag, geweest? toch waren ongeveer 200 leerlingen! van het voortgezet onderwys die dag j vroeg present in de burgerzaal van het Leidse stadhuis. De UNO heeft haar eerste moeilijke 25 jaren ach ter de rug en daarom legde de Leidse commissie van internationale samen werking de scholieren een aantal vra gen ter voorbespreking op school voor, wat nu resulteerde in een inte ressante discussie. Er was een forum, bestaande uit forumleider Van Kooten. leraar ge schiedenis, en de heren Van Boven en Kalshoven, beiden lektoren in het volkenrecht aan de universiteit van resp. Amsterdam en Leiden. Voorloper van de UNO was de Volkenbond, vlak na de eerste we reldoorlog opgericht. Hfj had vele mooie beginselen, maar faalde, omdat elke deelnemende macht het lidmaat- sohap aangreep om voor zichzelf het aan de bond wel erg tegengestelde ideaal van een onmiddellijke machts positie na te streven. Ook de UNO is steeds vaker gedwongen de idealisti sche maar ouderwetse dekmantel van het handvest beschaamd af te leggen. Hoe komt het, dat zy tot nu toe in het bijleggen van internationale ge- Wantrouwen Het forum noemde als belangrijkste oorzaak het wederzijdse wantrouwen van de grote machten jegens elkaar, vooral dat (zéker in de beginperiode) tussen de supermogendheden Rusland en de Verenigde Staten. Niemand vertrouwt iemand: de atoombommen, die deze laatsten tot hun uiterste zelfbescherming in de wapenvoorraad hebben opgenomen, hebben een TNT- sterkte die 25.000 maal zo groot is als de bommen van Hirosjima en Naga saki. Op de dag. waarop de officiële herdenking van het 25-jarig bestaan van de Verenigde Naties begon, na men Amerika, Rusland en China proeven met atoomwapens Zo'n daad illustreert wel heel duide lijk de onverschilligheid waarmee vooral de grote mogendheden tegen over het eigenlijke streven van de V.N. staan. De wetenschappelijke wapenwed loop gaat door. Het handvest, waarin nergens de ontwapening genoemd wordt als middel om de vrede te be vorderen, stelt de UNO tot taak „te verzekeren dat wapengeweld niet zal worden gebruikt behalve in het al gemeen belang". Deze taak is toege dacht aan de Veiligheidsraad, waarin de vijf grote mogendheden het veto recht hebben. En juist omdat de le den de belangen van de eigen staat zo goed mogelijk willen behartigen, is het voor hen wel eens moeilijk by een conflict, waar ze zélf by betrok ken zijn, het gezag van de UNO als beslissende macht te erkennen. Tot nu toe hebben de staten hiertoe al léén troepen ter beschikking gesteld, wanneer de doeleinden waarvan over eenkwamen met die van het land zelf. De „V.N.-politiemacht" mag ook alléén opereren ln een land, dat- daarvoor toestemming geeft. Vicieuze cirkel Uit de zaal kwam het voorstel om de leden van de Veiligheidsraad niet een bepaalde staatsmacht te laten vertegenwoordigen, maar om hier een college van objectieve, hoogstaande ombudsmannen het werk te laten doen. Mensen dus. die aan geen en kele nationaliteit gebonden zijn, en die zelfstandig hun beslissingen kun nen nemen. Een fyn voorstel, maar jammer, dat we zo eng-reëel. gelijk weer dóórdenken dat die besluiten dan tóch weer uitgevoerd zouden moeten worden door staten zelf. Vi cieuze cirkel Over de mogelijkheid van schorsing was het forum heel voorzichtig. Er zijn voorbeelden te over van leden, die zondigen tegen het handvest of tegen de universele verklaring van de rechten van de mens. De heer Van Boven vond het een gevaarlijke ge dachte de organisatie te beperken tot een nette club. Uitstoting van het éne land kan de anderen het gevoel ge ven, dat er niets aan te merken valt. Het is trouwens ook veel veiliger, dat China betreft bijvoorbeeld, wan neer pe met het betrokken land kan blijven onderhandelen. Aan het einde van deze discussie, die. wat de stof betreft, nog uren had kunnen voortduren, zei de heer Kalshoven de toehoorders, toch vooral aandacht te blijven houden voor de UNO, hoe verguisd dit „praathuis" der natiën ook is en wordt. „Laten we de resultaten, die de UNO tot nu toe heeft geboekt, niet bekyken tegen de achtergrond van die 25 jaar. maar tegen die van een duizendjarige chaos, die nu eenmaal niet in een kwart eeuw tyds is op te lossen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3