ONDERZOEK NAAR BRANDRAMP Vier mille uit safe gestolen Grove nalatigheid van directie Franse danszaal Haitink brak concert af op congres in Amsterdam vandaag Elf procent f I middelbare scholieren gebruikt soms drugs Raketten op Saigon Tapijllegêls Afgrijselijke tonelen (N)uc/ Qlteutvs Vrachtwagen ramt woning AMERIKANEN WAREN TE RUMOERIG Zuidmolukker gearresteerd VS-vliegtuig gekaapt ALPHENSE BRANDKAST MET SNIJBRANDERS GEOPEND Aanhoudend vrij zacht Indonesische generaals (86) met pensioen v.d.KLUGT Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 NOVEMBER 1970 No. 33238 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041: Redactie: 21507 f 16,15 per kwartaal postabonnementen f 18,55), f5,40 maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25, SAINT LAURENT DU PONT (AP, GPD, Reuter) De Franse regering heeft een onderzoek gelast naar de oor zaken van de brand in de danszaal Cinq Sept in het op veertig kilometer van de wintersportplaats Grenoble gele- ge'n dorpje Saint Laurent du Pont. Er zijn al aanwijzingen en verklaringen van brandweerlieden en de weinige over levenden dat aan de bouwvoorschriften en aan de in de vergunning gestelde eisen niet is voldaan. Van de drie directeuren van de danszaal is de enige die niet bij de brand is omgekomen gearresteerd. Drie van de vier in gangen van Cinq Sept waren op het moment van de brand versperd, volgens sommigen zelfs dichtgespijkerd, naar ver luidt om klandestiene bezoekers te weren. Volgens de brand weerlieden zou het grootste deel van de ongeveer 150 dans- lustigen gered zijn als dat niet het geval zou zijn geweest. Verschrikkelijke tonelen speelden zich af toen gisterochtend ongeveer duizend familieleden van de 142 me rendeels zeer jeugdige slachtoffers zich verzamelden om de lichamen te identificeren. Gisteravond waren nog maar tachtig lichamen herkend. Sommige slechte aan een armband, halsketting of een gedeeltelijk ver brande schoen. Een groot deel van de lijken zijn verkoolde skeletten. De doodkisten zijn geplaatst in een gym nastiekzaal en een zaal van het stad huis. Een speciale identificatiedienst is in het leven geroepen, die een be schrijving heeft gemaakt van de nog niet geïdentificeerde doden. Die be schrijving kan door de familieleden gecontroleerd worden. De danszaal was van binnen gedecoreerd met plastic, polyester en andere kunst stoffen om het geheel een aanzien vtn een grot te geven. De bran- cf-nde en smeltende materialen vie- lei van het plafond en de wanden o> de bezoekers en hebben zo in be- laigrijke mate bijgedragen tot de en vang van de ramp. De identifica tie van de slachtoffers wordt mede in belangrijke mate bemoeilijkt door het gesmolten plastic dat hun licha men heeft verminkt. De nieuwe danszaal is pas met Pasen opengegaan, nadat ook in fe bruari al eens brand was uitgebro ken. Dat gebeurde overdag, zodat er,geen slachtoffers vielen. Van de 300 jongens en meisjes die eerder op de avond in de dancing waren, was nog ongeveer de helft in Cinq Sept toen de brand uitbrak. De ramp had nog veel erger kunnen zijn als er ook niet een feest was ge weest in een andere danszaal in het dorp waar een groot deel van de Cinq Sept-clientèle naar toe was. Twee jongelui zijn meer dan een kilometer ver weggerend om alarm te slaan. In vijf minuten tyds waren 30 vrijwillige brandweerlieden bij de brand aan het spuiten maar het vuur had zich met ongelooflijke snelheid verbreid. De brandweerlieden dachten eerst dat de meeste van de jongelui waren ontsnapt uit het brandende gebouw, omdat het gebouw zo volkomen stil was toen ze daar aankwamen. Er werd geen geluid gehoord. De red dingsploegen, die de deuren van de 1 „Cinq Sept" openbraken vonden sta pels lijken, op sommige plaatsen twee meter hoog, bij de uitgangen. De danslustdgen hadden toen de brand uitbrak slechts de beschikking over één uitgang, die gedeeltelijk door een draaihek versperd was. Een ooggetuige, een zeventienjarige, die bij de bar stond te drinken toen de brand uitbrak, zei dat hij plot seling vlammen zag en de brand kon ruiken. Samen met andere vrienden rende hij naar de deur. Een vrouw stond hen in de weg. „Ik duwde hard en ze viel over een lage muur en daarna sprong ik zelf. De vrouw heeft het overleefd. Op dat moment gilde iedereen. In de hoeken probeerden groepen wanhopigen de nooduitgan gen te forceren. Tevergeefs. Toen we buiten waren gekomen probeerden we onze vrienden binnen te helpen. We hoorden gillen achter één van de nooduitgangen. Er waren planken voorgespijkerd alsof een hangslot niet voldoende was. We zagen kans om met een balk een van de nood uitgangen in te beuken en een paar mensen te redden. Toen de deur open was waren er hele stapels mensen die de armen uitstrekten. Vijf minuten later leefde niemand meer. De enkelen die naar buiten wisten te komen maakten we nat met onze jassen die we in een beek hadden bevochtigd. De brand in St. Laurent du Pont was de grootste brandramp in Frank rijk sedert bijna vijftig jaar. In 1921 kwamen in Parijs 150 mensen om het leven by de brand in het magazijn „Printemps" en twee jaar later 103 toen de „Opera Comique" in vlam men opging. Een gymnastiekzaal is ingericht als dodenkapel. Tussen de rijen uniforme kisten zoeken familieleden ADVERTENTIE Derde maal in één week HALSTEREN (ANP) Het echtpaar Nijs uit Halsteren (N- B) is aan de dood ontsnapt toen maandagmorgen om vier uur een vrachtwagen met aanhan ger van een expeditiebedrijf uit Bex-gen op Zoom waarschijnlijk door een slip hun woning aan de Halsterseweg binnenreed. Het siapende echtpaar stortte met bed en al naar beneden en werd onder het dak bedolven. Een omwonende zag kans hen direct onder het puin vandaan te halen. De beide echtelieden kwamen met de schrik vrij. Ook twee aangrenzende woningen werden ernstig beschadigd. De buur vrouw van de familie Nijs was niet thuis en de bewoners van de derde woning kwamen met de schrik vrij. De chauffeur vin de vrachtwa gen liep eer beenfractuur op en werd naar het ziekenhuis van Bergen cp Zoom gebracht. Het is de derde maal in één week dat een vrachtwagen een huis binnenreed. Dat. gebeurde al eerder in Rijsbergen en Sas- senheim. UTRECHT (ANP) Uit een door het Criminologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen uitge voerde enquête onder 11.659 leerlin gen op in totaal 156 middelbare scholen, kunstacademies en hts-en is gebleken dat 11,15 pet. (1300 personen) wel eens een of andere drug heeft gebruikt. Eén op de 40 scholieren gebruikte drugs geregeld (meer dan 20 keer). Op de middelbare scholen werden al le eindexamenklassen op de kunst academies en hts-en de eerste klas sen geënqueteerd. 18 PAGINA'S AMSTERDAM (ANP, GPDHet concert, dat het Concert gebouworkest onder leiding Van dirigent Bernard Haitink van daag in de Amstelhal van het RAI-gebouw in Amsterdam zou geven ter afsluiting van de opening van het veertigste Asta- congres (voor personen die in Amerika het toerisme in handen hebben), werd afgebroken nauwelijks nadat het was begonnen. „Ik speel hier niet er wordt niet geluisterd" verklaarde Bernard Hai tink, die, nadat de eerste maten van de ouverture „Benvenuto Cellini" van Berlioz waren verklonken, aftikte en het podium verliet, gevolgd door de leden van het orkest. Zeven minuten later dan in het programma was voorzien, hadden de orkestleden het podium betreden en terwijl de dirigent de dirigeerstoel reeds had beklommen om met het concert te beginnen, werden nog ver schillende huishoudelijke mededelin gen omgeroepen. Nauwelijks hadden de orkestleden plaats genomen of en kele honderden congresgangers be gonnen de zaal te verlaten. Toen de muziek begon, was het in de zaal vrij rumoerig, waarop de dirigent besloot het ooncert af te breken. Onder de enigszins verbaasde blikken van het publiek dat in de zaal was gebleven, verliet Bernard Haitink met zyn or kest boos het podium. Het concertgebouworkest zou de openingszitting van de American So ciety of Travel Agente, waarbij o.m Prins Bernard het woord heeft ge voerd, besluiten met werken van Ber lioz en Mendelsohn. Het feit dat de ongeveer 2500 aanwezigen niet stii waren en op en neer door de zaal liepen, maakte Haitink zo kwaad, dat hij het concert na de eerste maten afbrak. LEERDAM (ANP) De politie j van Leerdam heeft zondagnacht by i een inval in zijn woning in de Zuid- I molukse woonwijk de 47-jarige D. M. P. aangehouden, die ervan verdacht I wordt de hand te hebben gehad in I tal van strafbare zaken, terwyl ay ook een aandeel gehad zou hebben in de ongeregeldheden die in de naaht van 3 op 4 oktober leidden tot het in de benen schieten van twee Zuidmolukse Jongeren. Bij een inval zaterdagochtend in oe woning van P. werden een pistool- mitrailleur en enkele dolken aange troffen. Van de scholieren nam 64.84 pet. alleen de minder schadelijke soft drugs (hasjiesj, marihuana) 23,47% gebruikte zowel soft als hard drugs en 11.69 pet alleen hard drugs. Bij de scholieren die alleen soft of alleen hard drugs namen waren de „klei ne" gebruikers veruit in de meerder heid. De mensen die beide soorten ge bruikten waren voor het grootste deel frequente gebruikers. Van de geën quêteerden die opgaven meer dan 20 keer iets te hebben gebruikt nam j rond 60 pet zowel soft als hard drugs. Alle drugs werden meestal in gezelschap van andere druggebrui- këts genomen. Uit de enquête bleek dat op de middelbare scholen gebruikers een Jaar ouder zyn dan niet-gebruikers, en dat terwyl zij meestal in dezelfde klas zitten. LOS ANGELES (AP) Een Boe ing-727 van de United Airlines is gis teren met 67 passagiers en een be manning van zes gedwongen naar Cuba te vliegen. Volgens de laatst ontvangen berichten bevond zich een gewapende kaper in de cockpit van het toestel. Het vliegtuig was kort na 19 uur, zondag uit San Diego opgeste gen met bestemming Los Angeles. De piloot heeft later een tussenlanding I gemaakt in Tijuana, Mexico, en daarna koers gezet naar Cuba. >lr. W. J. Geertsema kan zich na 17 januari geheel gaan wyden aan de liberale belangen. Met ingang van die datum is hem namelijk eervol ontslag verleend als burge meester van Wassenaar. Zaterdag was hy op bezoek bjj de liberale jongeren in Lunteren. Hij liet daar aan de andere regeringspar tijen weten: zonder een akkoord vooraf gaat de VVD niet opnieuw in de regering PAGINA 5 Een jonge anti-eommunistisehe Pakistaan is ingereden op het ge zelschap van de Poolse president, die een officieel bezoek aan Pakistaan bracht PAGINA 13 Op de Leidse microzolder kan men een satirisch theaterfeest meebe leven PAGINA 15 De Groenoordhal heeft als con certzaal gediend voor een heel wonderlijk televisieconcert. Auto's dienden als akkoorden STADSPAGINA En daar tussendoor de maandagse sportstortvloed. Opnieuw meer dan zes pagina's. Met veel sport uit Leiden en omgeving. Maar natuurlijk ook het een en ander van de eredivisie, waar Feyenoord (uitgefloten na de strijd tegen Excelsior) iets van de achterstand afknabbelde. 10—18 10—16 10—16 v. 10—15 10—14 10—13 Utrecht10—12 ADO Feyenoord Sparta Twente PSV Ajax ADVERTENTIE LEIDERDORP De Bit verwacht van vanavond tot morgenavond: veel bewolking met plaatselijk wat regen en weinig ver andering in temperatuur. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 12.40 uur) 3 NOVEMBER Zon op: 7.38 uur; onder: 17.09 uur. Maan op. 12.50 uur; onder: 19.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.20 en 17.37 uur; laagwater te 1.18 e' 13.26 uur. DJAKARTA (Reuter) In Indo nesië zyn zondag 86 generaals van alle legeronderdelen met pensioen gegaan. Zij blijven nog twee Jaar re serve-officier en een aantal van hen behoudt invloedrijke politieke func ties. Tot de grootscheepse pensionering was begin oktober besloten om de le gerleiding te verjongen en de sterkte van de strijdkrachten te verminde ren. De gepensioneerden varieerden in rang van luitenant-generaal tot brigade-generaal. De regering heeft eerder aange kondigd dat het 400.000 man sterke leger tegen 1973 met 50.000 zal zijn verminderd. Dit is een van de bezui nigingsmaatregelen van het vijfjaren plan. De sterkte van luchtmacht en ma-, rine is al gehalveerd. Onder de ge pensioneerde generaals is ook luite nant-generaal Ibnoe Soetowo, de om streden directeur van de staatsolie- maatschappij „Pertamina." ALPHEN AAN DEN RIJN In brekers hebben tussen zaterdag middag en zondagmorgen kans gezien de kluis en brandkast in SAIGON (Reuter, AP) De Viet- cong heeft vanochtend vroeg het centrum van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon met twee raket ten beschoten, naar men aanneemt, ter gelegenheid van de verjaardag van de staatsgreep tegen president Djem in 1963, waarbij Djem werd gedood. Dt laatste maal dat er een raketaanval op Saigon werd gedaan, was op 20 Juli J.l. Vanoch tend kon men sirenes horen loeien en waren er reddingsploegen op weg naar de haven. het gebouw van de ziekenfonds maatschappij Alphen en Omstre ken met snijbranders te openen en met een buit van ruim vier duizend gulden de benen te ne men. Vermoedelijk is men via het raam het gebouw binnengekomen, waarna men direct naar de verdieping is ge gaan. waar de kluis zich bevond In de dikke buitendeur van de kluis werd een gat van enkele tientallen centimeters geboord en daarna drie grote gaten in de volgende deur De inbraak werd gistermorgen ont dekt door de directeur, de heer Stuy- venberg, die even een aspirientje ging halen. „Ik schrok geweldig van de grote ravage, die ik zag", aldus de heer Stuyvenberg. Gistermiddag en -avond werd met speurhonden van de rijkspolitie uit Pijnacker een onderzoek ingesteld. Van de daders ontbreekt tot nu -toe elk spoor. Op de foto (Leidsch Dagblad): hoofdinspecteur Van der Voorn be kijkt de gekraakte kluis. „morgen gehaald" „morgen gelegd" 10 x 40 cm, 7 kleuren 1137 Geen 1,85 maar per stuk ino/ extra iu /o afhaalkorting ALLEEN LeidenHaarlemmerstraat 256 Alphen: Raadhuisstraat 247. Uit het Leidsch Dagblad van 2 November 1870 Burgemeester en wethou ders alhier door te weten dai door hen is benoemd tot Raad der gebuurte wijk III de heer J. JSleijser Er wordt over de directb van den Rijnspoorweg alge meen en onophoudelijk ge klaagd. Over de directie va I! den Holl Spoorweg word Hl niet geklaagd Het tarief matig Het personeel is be leefd, de wagens zijn goea de treinen zijn stipt op tijd

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1