PAKISTAAN RIJDT IN T POOLSE DELEGATIE Ierse IRA-terroristen scheppen een crisistoestand in de stad Belfast Luchtmaclitbevelhebber Ecuador is ontsnapt Londen lanceert nieuw initiatief in Midden-Oosten LT in -lsinki xvat m m Poolse president Spichalski te doden ISH4ËL GEBELGD Italiaans blad meldt conflict in curieleiding Hevige strijd in Birma NOG EEN KANS VGOR TJOET... Tientallen Britse commando's zijn gewond Een van de 82 persoonlijkheden /an British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie /an Europa. 2 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS LONDEN i GPDEen nieuw t tuele speciale regeling voor het Ga- en.TSJI (AFP, Reuter, AP) De Poolse onder-minister clJenlandse Zaken Zigfrid Wolniak en drie anderen zijn tom het leven gekomen toen op het vliegveld van Ka- ;w. Pakistan een bagagetruck inreed op een groep hoog- t leidsbekleders die president Spichalski van Polen be- chjoen deze uit Rawalpindi kwam. De Poolse president ^rje aan de dood doordat hij op twee meter stond van de biaar de truck op de mensen inreed. '3e omgekomenen zijn twee Een woordvoerder van de PIA (de Internationale Pakistaanse Lucht vaartmaatschappij) zei dat de be stelwagen het ohartervliegtuig van Spichalski en zyn gezelschap nieuwe etenswaren kwam brengen. Abdoel- lah reed de wagen, maar had op dit moment geen dienst. „Tot ieders ver bazing kwam hy met de bestelwagen van achter het vliegtuig te voor schijn en reed met grote vaart af op het gezelschap >fen en de plaatsvervan- .jgtcteur van de Pakistaanse i^ndienst. Er zijn twintig eri onder wie de Poolse am- Alojzy Bartoszek en de jjsul in KaratsJl. cit Spichalski had een drie- etieel bezoek aan Pakistan lcen zou nog een dag in dat tn. Hij keerde onmiddellijk ■ichau terug met het stof- fschot van onderminister ooggetuigen reed de chauf- de vrachtwagen opzettelijk 53 gezelschap. Toen hij werd rd riep hij anti-commu- leuzen als „weg met het ^ne" tie nam de man, Feroze onmiddellijk in hechtenis. ebben gemeend dat hij de resident had gedood "k Volbracht ■yggetuige verklaarde dat na Auk de chauffeur van de m schreeuwde: ..Ik heb sis volbracht" Abdoellah ^eesterd maar bleef roepen itie hem de mond snoerde. 3U1 onze correspondent) ,JKI (GPD) Vanoch- <sIf uur werd de tweede ron- d SALT-gesprekken tussen }|i Amerikanen over een be istop in 't Smolna-paleisje |6i geopend. Na de begroe- qde Finse minister van Bul- Zaken Leskinen hielden de Sgatieleiders Smith en Sem- 1 korte toespraak. De eJ- nderhandeüngen beginnen loop van de week en vin- rfselend in de Russische e aanse ambassade plaats. 0e Amerikanen tijdens de V-ronde in Wenen (17 april istus) hun verdragconcept .dden gemaakt, is het nu de m de Russen om daarop te -Het Amerikaanse voorstel in de beperking van de jf raketten tot een aantal, Under de 2000 zou liggen en 3pn volume-eenheden zou _erekend. aantal atoomkoppen wordt in dit voorstel dus eschouwing gelaten. Ten u men de afweersystemen, lamde ABM-stelsels „diin" lat wil zeggen ze beperken ngton en Moskou, n Amerikaanse delegatie is gevoegd ambassadeur Phi- die als plaatsvervangend $lder zal fungeren. Farley is teur van de Arms Control xmament Agency van de i Staten. Hij is een expert ebied van ontwapening en Cn het bijzonder de proble- joomenergie en kosmos. De g van Farley zou er op kun- n, dat men de onderhande- p den duur hoopt uit te 4ot de MOBS (Mobile Or- Imbardement System). Dat leten met atoomkoppen, die aan rond de aarde worden die evenwel niet blijven maar die men boven het doel naar beneden De Poolse president zou zijn leven te danken hebben aan de tegen woordigheid van de consul, die hem opzij duwde. Zygfryd Wolniak (48 jaar oud) werd door Westerse waarnemers als een snel aan belangrijkheid toene mende man in de Poolse regering beschouwd. Twee jaar geleden werd hij gepro moveerd tot onder-minister van Bui tenlandse Zaken. Hij had toen reeds ruime ervaring op het diplomatieke terrein en dienst gedaan in de Pool se ambassades in Canada, Israël en Cambodja. Hü was later ambassa deur in' Birma Tijdens de bezetting van Polen door de Duitsers maakte Wolniak deel uit van het verzet. De Pakistaanse president heeft in een boodschap aan maarschalk Spi chalski gezegd het drama „zeer te betreuren". Er is een commissie van onderzoek benoemd. ROME (AFP) Het radicale Ita liaanse weekblad „Espresso" maakt melding van een conflict tussen de door het blad „liberaal" genoemde Vaticaanse staatssecretaris kardinaal Villot en diens „conservatieve" plaatsvervanger mgr. Giovanni Be- nelli. Dit conflict zou o.m. tot uiting zijn gekomen bü de voorbereiding van de reis van Paus Paulus naar het Verre Oosten. Kardinaal Villot, die van deze reis een „werkreis" had willen maken, zou het verblijf van Paus Paulus in Manilla en Australië in hoofdzaak hebben willen beperken tot deelne ming aan de bisschoppenconferenties die daar dan worden gehouden. Mgr. Benelli en de particuliere se cretaris van de Paus, mgr. Macchi, hebben echter gedaan weten te krij gen dat de reis hetzelfde „triomfale karakter" zal krügen als de voor gaande reizen van de Paus. Vol gens „Espresso" is het ook mgr. Be nelli geweest die Paus Paulus heeft weten over te halen zich in verband met de protesten van Portugal te distantiëren van de audiëntie die hij de afgelopen zomer op aanraden van kardinaal Villot heeft verleend aan drie Afrikaanse revolutionairen. De benoeming op een curiale post van de Braziliaanse kardinaal Rossi zou tenslotte het resultaat zijn ge weest van een compromis tussen kar dinaal Villot en mgr. Benelli. De be noeming van kardinaal Rossi die enkele malen het beleid van de Bra- zilaanse autoriteiten heeft verdedigd, werd bekend toen de Nederlandse kardinaal Alfrink, na een bezoek aan Brazilië, melding had gemaakt van de folteringen waaraan progressieve Braziliaanse priesters in gevangenis sen zouden blootstaan. ADVERTENTIE ■luar XJ6. Wie meent dat geld niet gelukkig maaktzou dezer dagen ioeten binnenstappen In wat wij noemen „the private world of the XJ6". Bij de prijs Inbegrepen: de technische know-how die Leyland in af z'n auto's stopt - van Jaguar tot Rover, ven Triumph Brits vredesplan voor het Midden Oosten dat zaterdag door Sir Alec Douglas-Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken in een re de in Harrogate werd aangekondigd, heeft onmiddellijk tot een scherpe reactie van Israël geleid. De minister kwam met dit onver wachte Britse initiatief even vóór het bezoek aan Engeland van Israëls pre mier mevrouw Golda Meir. die mor gen voor besprekingen met premier Heath en Sir Alex in Londen zal arri veren. Het lijkt echter minder op een af gerond plan dan op een nieuwe for mulering van een aantal oude pun ten omringd door een zekere vaag heid. ter verdere discussie Israël dat fel heeft gereageerd ziet een nauw verband tussen de Britse voorstellen en de gesprekken die Sit Alec de afgelopen dagen met zfjn Russische collega Gromiko heeft ge voerd De indruk heerste namelijk toen reeds dat Londen wat het Mid den-Oosten betreft op het ogenblik dichter bij Moskou staat dan bij Washington, hetgeen betekent dich ter bü het Arabische standpunt. Israël beschouwt Sir Alecs speech als een onvriendelük gebaar tegen over mevrouw Meir. Dit wordt in Londen ten stelligste ontkend. za-gebied. Ook de grenzen tussen Sy rië en Israël moeten worden her steld indien Syrië de resolutie van de veiligheidsraad van 1967 aanvaardt. Het nieuwe initiatief wordt in Londen gezien als het begin van een meer onafhankelijke Britse rol in het Midden-Oosten, overeenkomstig de poging van de nieuwe Conserva tieve regering van Engeland zich In ternationaal sterker te doen gelden, zoals door de handhaving van een Britse militaire vertegenwoordiging in Zuidoost-Azië en aan de Perzische sche Golf. Wat Zuid-Afrika en Rho- desië betreft is het de bedoeling het Britse belang voorop te stellen ten minste zoals dat door de Conser vatieven wordt geformuleerd met hun gaullistisch verlangen om nog iets van de Engelse „grootheid" te redden. De Britse regering wil de vriend schap met Israel hoog houden, maar zonder teveel naar één kant over te hellen. Vandaar dat Londen ernaar streeft de Britse betrekkingen na de jongste periode van onzekerheid met de Arabieren te verbeteren. Terugkeer Sir Alec bepleitte een terugkeer I naar de wapenstilstandsgrenzen, als basis voor een rechtvaardige en blijvende vrede, met slechts kleine correcties, zoals die vóór de zesdaag- j se oorlog van 1967 bestonden. Wat de grenzen tussen Egypte en 1 Israël betreft, pleitte Home voor te- rugkeer naar de vroegere internatio- I nale grenzen die lange rijd hebben i gegolden, afgescheiden van een even- Morgen gaan de Amerikanen naar de stembus ter verkiezing van alle leden van het Huis van Afgevaardigden, een gedeelte van de Senaat, een aantal gouver neurs en de parlementsleden van een groot aantal Amerikaanse staten. Gedurende de laatste da gen hebben de Republikeinen en Democraten elkaar beschuldigd van laster en een ..tactiek van de grote leugen". Ook het stenen gooien naar president Nixon. zo als vorige week enige malen is gebeurd, o.m. in San Jose (Ca- lifornië) is de laatste dagen ter sprake gekomen en door de Re publikeinen terdege uitgebuit. Op deze foto uit Phoenix. Arizona, ziet men president Nixon tijdens een toespraak tot een grote me nigte. Aanhangers van de presi dent hadden een groot doek aangebracht, waarop zij hun af keer uitten van de bestrijdings- methode door stenen gooien, zo als in San Jose tegenover presi dent Nixon toegepast. Prins van paard gevallen Prins Richard van Sayn-Wittgenstein-Ber- leburg, de Westduitse echtgenoot van de Deense prinses Benedikte, is in een ziekenhuis opgenomen, nadat hij vrüdag in Kopenhagen van zün paard was gevallen. De artsen zeiden dat de 36-jarige prins bewusteloos was en enkele inwendige bloedingen had. Zün toestand werd zaterdag „bevredigend" genoemd en de artsen zeiden dat hü binnen twee weken weer uit het ziekenhuis ontslagen zal worden. Chelera In Ivoorkust Een woord voerder van de Wereldgezondheids organisatie heeft meegedeeld, dat de oholera in Ivoorkust meer dan hon derd mensenlevens hebben geëist. In Liberia en Sierra Leone komt de ziekte eveneens veel voor. De epide mie zal zich zeker uitbreiden naar het naburige Ghana. Togo, Dahomey en Nigerië, zo zei hü. QUITO/RIO DE JANEIRO (Reuter sident Velasco Ibarra en een aantal AF. AFP) Generaal Cesar Rohon ministers Sandoval, bevelhebber van de lucht- Verscheidene politieke figuren die macht van Ecuador is gistermiddag in het afgelopen weekeinde in ver- bü een luchtmachtbasis aangetrof- band met de ontvoering waren aan- fen nadat hij vijf dagen eerder was gehouden zün zondagmiddag vrü- ontvoerd. Tegenover een verslagge ver van een radiostation in Quito verklaarde hij. dat hy erin was ge slaagd te ontsnappen door de aan dacht van zyn bewakers af te lei den. Hü was door zün ontvoerders op gesloten in een zolderkamer van een huis in het stadje Nono Mindo ongeveer vüfenvüftig kilometer ten noordwesten van Quito. De generaal had zich in de bossen schuilgehou den en was er in geslaagd een lift te krügen van een vrachtwagen chauffeur, die hem in een van de voorsteden van Quito afzette. Van daar had hy de bus naar de basis genomen. Hetzelfde radiostation meldde ook dat zondag een militaire vrachtwa gen was vertrokken naar de streek waar de generaal werd vastgehou den. De vrachtauto was een uur la ter teruggekomen met enkele perso nen die betrokken zouden zün ge weest bij de ontvoering. De militai re arts die de generaal direct na de aankomst had onderzocht ver klaarde dat hy in goede gezondheid verkeerde en slechts enkele builen op zün hoofd had. Zondagmiddag kreeg de generaal bezoek van pre- gelaten. Ook is het uitgaansverbod opgeheven. De staat van beleg is echter nog van kracht. Terroristisch plan De politie van de Braziliaanse ste den Rlo de Janeiro en Sao Paulo heeft op de wegen in en rond deze steden versperringen aangebracht en voert een strenge controle uit op het verkeer nadat 'n groot plan voor ter roristische activiteiten was gevonden ln de schuilplaats van de terroristen leider Joaquim Camara Ferreira Het plan voorzag in talloze activi teiten van het ontvoeern van buiten landse diplomaten en Braziliaanse regeringsfunctionarissen. De acties waren beraamd voor de komende twee weken. Op 15 novem ber worden algemene verkiezingen gehouden. Ferreira is verleden week aan een hartaanval overleden. Zün dood wordt door de politie het voorspel van het uiteenvallen van de terroris tenorganisaties gezien, maar niette min zün uitgebreide veiligheidsmaat regelen getroffen. Volgens Ferreira's plan zouden de volgende eisen ge steld worden Vrijlating van 90 politieke gevan genen en een vrügeleide van hen naar Algiers; Toestemming voor commissies var de Internationale juristenvereniging bet Vaticaan en het Rode Kruis om in Brazilië de berichten over martelingen in de gevangenissen te onderzoeken Ongeldig verklaren van de uitsla gen van de verkiezingen van 15 no vember. RANGOON (Reuter) By gevech ten tussen regeringstroepen en pro- Peking opstandelingen zijn meer dan 500 rebellen gedood, zo meldde het officiële Birmaanse dagblad „Guar dian" gisteren. Het leger zou bij de gevechten in de noordelijke provin cie Sjan tien mensen hebben verlo ren. De rebellen hadden het gebied van Mongi, ongeveer 100 km van de grens met China, willen bezetten omdat deze streek belangrijk is voor de rijstproduktie. De Birmaanse dagbladen brachtten zondag op de voorpagina foto's van het staatshoofd Ne Win. genomen toen deze zaterdag de nieuwe Cam bodjaanse ambassadeur ontving. De bladen wilden daarmee aantonen dat generaal Ne Win niet dood of ster vende is, zoals door een Thailands dagblad was gemeld. DJAKARTA «Reuter) Het In donesische echtpaar dat verklaard had. dat hun ongeboren baby in ver scheidene talen kon spreken en uit de Koran citeerde, heeft nog één kans gekregen tevoorschün te komen voor een ondervraging alvorens mogelük gerechtelük stappen zullen worden genomen. De onthulling van het Indonesi sche Medisch Genootschap dat de 23-jarige mevrouw TJoet Zaharafon- na niet zwanger was, heeft aanzien- lüke opschudding veroorzaakt. Zü verdween vorige week kort voordat 't medisch rapport zou worden gepubli ceerd en is zaterdag niet met haar man voor een ondervraging versche nen. De officier van Justitie, Har- janto Wahono, zet dat zü nog één kans zou krijgen om te verschünen, voordat maatregelen tegen haar zou den kunnen worden genomen. In kringen in de omgeving van het bu reau van de officier van Justitie werd gezegd, dat het echtpaar zal worden gearresteerd als het weer niet aan de oproep van Har Jan to gehoor zal ge ven. Er zal overleg worden gepleegd over het soort acties, dat tegen het echtpaar zal worden genomen. Spion op vrije voeten De West duitse miljonair Hans-Heinz Porst, die wegens spionage voor Oost-Duits land in Landsberg tn BeieTen ge vangen zat. is zaterdag in vrijheid gesteld. Hü heeft de helft van de 33 maanden gevangenisstraf waartoe hü veroordeeld was. uitgezeten. Hij was ervan beschuldigd gedurende 14 jaar voor de inlichtingendienst van Oost-Berlün te hebben gewerkt. Regering in Chili De nieuwe ge kozen president van Chili Salvador Allende heeft de samenstelling van zün regering bekendgemaakt. Drie van de leden van die regering dis uit 15 leden bestaart zün lid van de communistische partü. Vier andere ministers behoren tot de socialisti sche partü waartoe de president zelf behoort. De andere minister-zeiets gaan naar leden van de overige link se groeperingen die samen het vólks front vormen dat Allende heeft on dersteund. I Leyland Nederland, Gouda LSsiJ Autli*-JaguaeTriumpl*Layland-MQ-Mo«rta Oovar (Van onze correspondent) BELFAST (GPD) In Noord-Ier land geloven de autoriteiten dat er geen twijfel aan bestaat dat leden van het illegale Ierse Republikeinse Leger (IRA), de in de Ierse repu bliek uitgebannen terreurorganisatie, over de grens zijn gekomen en de botsingen in Belfast gedurende dit weekeinde een dreigend karakter hebben gegeven. Het zou hier gaan om 18 IRA-mannen. Er werden met een machinege weer schoten op de Britse troepen gelost en er werden oa. met fyne metaaldeeltjes gevulde bommen ge worpen. Er werden 33 militairen ge wond onder wie de bevelhebber van de marinecommandotroepen. Een been van een marinier werd verbrij zeld- - De onlusten begonnen vrijdag avond, werden zaterdagavond voort gezet en duurden tot zondagochtend vroeg. Het ogenblik schijnt snel te naderen waarop de Britse militairen zullen terugschieten, hoewel zij dit tot nu toe tot het uiterste trachten te vermüden en herrieschoppers mees- al twee- of driemaal waarschuwden. Voortaan zal slechts met één enkele waarschuwing worden volstaan. De troepen moesten gas gebruiken om een menigte die met stenen wierp te verspreiden. Op korte afstand daarvan bekogelde een andere me nigte een politiebureau. In minder dan drie minuten gingen 29 ruiten aan diggelen. De aanvallers die kon den wegkomen, gooiden ook een po litiebus omver. Voordat dit alles ge beurde. hielden honderd vrouwen en kinderen een zit-demonstratie in het centrum van de stad uit protest te gen het komende proces tegen vüf personen die ervan worden verdacht tüdens de onlusten van juni drie mannen te hebben vermoord. Zoals al eerder is gebeurd, hebben tüdens een ander incident vrouwen met de armen in elkaar een ketting gevormd om oproerlingen te verhin deren op de militairen in te rennen. Bü een andere ordeverstoring wer den twee springstofbommen ln een afdeling van 20 commando's ge worpen. Hierbü werden zes militai ren gewond. Bü één hunner werden twee tenen van een voet afgerukt. Georganiseerd. Indien, zoals wordt aangenomen, de jongste uitbarstingen anders dan de vroegere, meestal spontane, rel len door de IRA doelbewust zün ge organiseerd. dan bestaat er waar- schünlük een onmiskenbaar verband tussen deze nieuwe onrust en de campagne in het parlement van de Ierse republiek tegen de gematigde premier Jack Lynch, welke woens dag een hoogtepunt zal bereiken, wanneer de vertrouwenskwestie zal worden gesteld. Het militante deel van de IRA propageert militair ln- grüpen door de republiek en doet thans blükbaar wanhopige pogingen om een politieke crisis te veroorza ken. De algemene verwachting Is echter dat Lyynch zal winnen. De regeringspartij Flanna Fall heeft een meerderheid van tien ze tels. Enkele fractieleden zegden Lynch hun steun op. maar zün meer derheid wordt op 4 of 5 stemmen ge schat. Het conflict begon in mei toen Lynch twee ministers ontsloeg en een derde verzocht om af te treden. Uit sympathie met hen verdwenen een vierde minister en een onder minister De reden voor het optre den van Lynch was dat vier minis ters verdacht werden betrokken te zün geweest bü het uit Tsjecho-Slo- waküe via Wenen binnensmokkelen van wapens die hun weg naar IRA- leden in het noorden zouden moeten vinden. Een komplot dat echter me de door de waakzaamheid van de Britse veiligheidsdienst in Londen werd verijdeld. Tien dagen geleden werden de vier ministers vrügesproken. Toen begon de politieke herrie pas goed. Lynch' felste tegenstander ls Charles Haughey. die tot zün ontslag een uiterst bekwame minister van Finan ciën was. Er heerst ook groot rumoer om Jün Gibbans. de minister van Land bouw. die vroeger minister van De fensie was. Hü heeft in het parle ment ontkend dat de officiële Ierse strüdkrachten extremisten uit het noorden opleiden, maar tüdens het proces gaf hü als getuige toe dat het Ierse reserveleger inderdaad negen jongemannen uit de Bogside van Londonderry een week lang in Done gal militair heeft getraind. Verder is een groot bedrag dat de regering had gevoteerd om roomska- tholieke slachtoffers van de onlusten in Ulster te helpen spoorloos ver dwenen. Het ls mogelük dat Lynch om de atmosfeer te zuiveren het parlement zal ontbinden en verkie zingen uitschrüven. Maar ondanks de gisting ln de re- geringspartü. die het land 32 Jaar lang heeft geregeerd, zal het moei- lük zün een andere leider dan Lynch te vinden. Haughey ls als felle natio nalist onaanvaardbaar en onder de gematigden is er weinig talent.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13