DE TOEKOMST IS AAN DE GEPROGRAMMEERDE BABY DE DEMOCRATIE EN ONZE BELANGEN cltijjOnet Civilisatie van een coryfee Rentabiliteit ZEICE ZATERDAO 81 OKTOBER 1970 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD Prof. Kenneth Clark Is een van de esthetische coryfeeën van de kunst geschiedenis. zyn televisieserie Civi lisatie heeft ook in ons land aanhan gers gevonden nadat de NOS deze BBC-serie overnam. Sir Kenneth Clark is ongetwUfeld een reus en een formidabel gids als het gaat om de wegen van de kunstgeschiedenis en de beschavingsgeschiedenis. Dat blykt ook wel uit zijn nu ook in Ne derland verkrijgbare boek Civilisa tie. Dat boek bevat de verhandelingen die Sir Kenneth voor de televisie hield, verlucht met een reeks zeer fraaie illustraties. Fibula-Van Dis- hoeck tekenden voor de fraaie Ne derlandse uitgave. Ernst van Al- tena en Dolr Verroen droegen voor de vertaling zorg en de prfis bedraagt f 39.50 Een bedrag dat toch wel prijzig mag worden genoemd. Maar ach, de cadeautjestyd nadert immers weer? Clark heeft zich duidelyk ingedekt tegen kritiek van vakbroeders. Hij speelt schijnbaar wat luchthartig met het idee civilisatie, zegt dat hij geen kunsthistorie voor de televisie geeft, maar "een overzicht van ideeën en idealen, zichtbaar en hoor baar gemaakt door het medium kunst". Met die handige definitie kan men wel vrede hebben, maar het begrip civilisatie, dat is beschaving, wordt hiermee toch niet afdoende gedekt. Beschaving is natuurlijk veel en veelomvattender d an het versprei den van hystorische kennis op kos mopolitisch niveau, zoals Sir Ken neth doet. Voor hem blyft de bescha ving een droom van hoogwaardige en irenische iieden. met fikse oplei dingen achter de rug. Civilisatie is meer. het omvat een totaalbeeld, waarin niet altyd het schone en de rust zegeviert. Die levensadem wordt hoe dan ook in het werk van Sir Kenneth gemist. Maar wat blijft is een hoogst leesbaar boek met ideeën van een origineel beschouwer, en dat is al heel wat waard, in het tijdsbestek waarin zovele boeken \an zovele grijze namen van de per sen rollen. Neem het hoofdstuk dat gewijd is aan de Nederlandse schilderkunst uit de gouden eeuw. Clark zet eerst zijn veld uit, het veld van de revo lutionaire verandering de revolu tie die het Goddelijk Gezag verving door ervaring, experiment en obser vatie. En dan karakteriseert hij, formidabel trefzeker. Frans Hals: "Vroeger vond ik zijn schilderijen behalve de laatste weerzinwek kend vrolijk en afschuwelijk knap. Nu houd ik van hun onvoorstelbare gezelligheid en sla ik vakbekwaam heid hoger aan dan vroeger." De Hollandse groepsportretten worden niet geheel origineel genoemd: be wijzen van bourgeois-democratie. De afgeoeelden komen bij elkaar om ge meenschappelijke verantwoordelijk heid op zich te nemen dat kun nen zij zich veroorloven omdat zij wat vrije tijd hebben en zij heb ben vrije tijd omdat zij geld op de bank hebben. "Zo ziet de maatschap pij op deze groepsschilderijen er uit. In onze tijd zouden deze mem sen gemeenteraadsleden of curato ren van een universiteit k unnen zijn. Rembrandt, voor Clark het raad sel van het geniale individu, zonder wie men veel gemakkelijker de Hol landse schilderkunst zou kunnen voorstellen. „Rembrandt was de grote dichter van die behoefte aan waarheid en dat beroep op ervaring, welke tijdens de Reformatie waren ontstaan en de eerste Bijbelverta lingen hadden voortgebracht, maar nog bijna een eeuw op een voor ieder een zichtbare expressie moesten wachten". Civilisatie is een werk dat de geest ademt van een groot kenner en groot verteller als het om bescha- ginggeschiedenis gaat. Bijna moeite loos strooit Sir Kenneth met namen en karakteristieken en stijlen. Het is natuurlijk gemakkelijk om ironisch commentaar te leveren bij de flux- de-paroles die de Britse geleerde ten toon spreidt, maar daarmee wordt toch wel het doel voorbijge schoten. Clark heeft zich ten doel gesteld massa's mensen via het massame dium televisie te interesseren voor zijn vak: kunst-en beschavingsge schiedenis. Dat lijkt uitnemend ge- luirt, ook al toont de hooggeleerde zich wel eens onverantwoord subjec tief in analyses en beschouwingen. In elk geval spreekt uit dit boek een enthousiast makend zelfvertrou wen, dat het gemakkelijk maakt om je over te geven aan Sir Kenneth Clark, als gids in de vele geharkte en ongeharkte paden van het Euro pese en Amerikaanse museumbezit. En dat mag toch al op zijn minst als een compliment gelden in een land dat zo verwend is op dit ter rein door eigenaardige en individuele kunstbeschouwers al6 Pierre Jans- J.R.S. HAARLEM (GPD) Wordt het een jongen of een meisje? Anno 2000 zal dat geen vraag meer zijn. De a.s. moeder gaat gewoon" naar de dokter en bestelt wat Omstreeks datzelfde jaar zal het kindje-in-wording al bij voorbaat ge vrijwaard worden tegen bepaalde aangeboren afwijkingen die aan va ders- of moederskant erfelijk zijn. En bovendien zal baby vóór of vlak na de geboorte worden ingeënt met aftreksels van dierlijk weefsel, opdat zijn lichaam van meet af aan ge wennen kan aan „vreemd" weefsel. Als dat prille mensje dan op latere leeftijd een donorhart of een kunst nier nodig heeft, zal zijn lichaam dat vreemde orgaan niet afstoten, zoals dat thans maar al te dikwijls met getransplanteerde organen ge beurt. ze straks baren wileen zoon of een doch ter. De arts zorgt er voar, dat haar harte- wens prompt vervuld wordt. Aangehouden De drie voort vluchtige ter beschikking van de regering gestelden uit Oldenkotte (Rekkense inrichtingen), die betrok ken waren bij de onregelmatigheden, zijn door de marechaussee bij de grenspost Glanerbrug aangehouden. Ruimte-onderzoek De Sowjet- Unie heeft gisteren de Kosmos 375 gelanceerd, een onbemande satelliet cie tot doel heeft „ruimteonderzoek te verrichten". In een korte bekend making werd gezegd dat het ruimte vaartuig reeds aan zijn opdracht had voldaan. Aldus, popualir samengevat, enke le voorspellingen uit het rapport "Ge neesmiddelen voor de wereld van morgen" dat als pre-advies heeft ge diend voor de discussies op de open bare vergadering van de Stichting Voorlichtingscentrum Farmaceuti sche industrie van woensdag JJ. in Utrecht. Hoe komt men aan zulke voorspellingen in science fiction- stijl? Zijn het serieuze prognoses of alleen maar wilde toekomstfantasie- en? Een tikje fantaseren komt er wel bij. Maar de basis vormen de toe komstverwachtingen van een groot aantal experts op medisch en far maceutisch gebied. Die experts gaan daarbij uit van bestaande ontwikke laren in de research, die zij gewoon in de toekomst verder dóór denken. Maar daarnaast gebeuren er in elke wetenschap, altijd dingen die de bekende trends van onderzoek en vorsingswerk doorbreken. Vaakprofiteert een bepaalde tak van wetenschap van ontdekkingen op ander gebied. Zulke toevalstref fers kunnen natuurlijk nooit ingecal culeerd worden in het futuristisch denken. Maar dikwijls hebben de experts wel een idee, uit welke hoek zij eventueel te verwachten zijn. Ze kunnen er dus alvast wat "omheen- fantaseren" en er rekening mee hou den bij het ontwerpen van een toe komstvisie. Zulk "verantwoord fantaseren" heet in de wetenschap de "delphi- methode". En op die manier zijn ook de genoemde voorspellingen rond de "geneesmiddelen van morgen" tot stand gekomen. Hoe zien deze deskundige profeten nu. in hun rapport, de medische ont wikkeling van 1970 tot 2.000? Hier volgen enkele van hun conclusies: Effectieve maatregelen tegen de luchtvervuiling kunnen pas omstreeks 1990 volledig doorgevoerd worden. Het effect zal echter pas in de vol gende eeuw goed merkbaar zijn. Omstreeks 1985 zullen wij meer in zicht hebben in de invloeden van mi- lieu en leefgewoonten op onze ge- gezondheid. Gezien de massale oog irritaties door luchtvervuiling die zich nu al b.v. in Tokio voordoen, geeft dit reden tot grote bezorgd heid. Mazelen zullen binnen 5 jaar door vaccinatie zijn uitgebannen. Ook vac cins tegen bof. rode hond (gevaarlijk voor het ongeboren kind) en bepaal de influenzastammen zullen beschik baar zijn. Rond 1980 komt er een vaccin tegen gewone verkoudheid, in 1985 een entstof tegen hepatitis (le verkwaal). I Behalve vaccins zullen er andere j middelen tegen infectieziekten ko- men, o.a. binnen 5 Jaar een krachtige anti-virusmiddel tegen luchtwegen-aandoeningen Vele van die nieuwe middelen zullen giftig zijn en zeker niet bij lichte aandoe ningen gebruikt worden. Kanker De aard van de celfunctiestorin- gen bij kanker is nog steeds verre van duidelijk (net als overigens de normale celfuncties». Tussen 1980 en 1990 zal men misschien meer inzicht hebben in deze materie en de ermee samenhangende erfelijkheidsinvloe den. In 1985 komen er stoffen met een "celspecifiek" locaal genezend effect, dus niet: één middel tegen "de" kanker. Misschien kan men (omstreeks 1980) de afweerkrachten in het lichaam mobiliseren tot afsto ting van kankerweefsels, ten bate van de kankerpreventie. Andere experts voorspellenhet kankerprobleem zal niet in deze eeuw worden opgelost. De frequen tie van tumoren kan daardoor nog wel toenemen. Over de transplantatie-problemen: er zijn twee methoden om afstoting van getransplanteerde organen en weefsels te voorkomen. De eerste is onderdrukking van de produktie van „antilichamen-' door het lichaam van de patiënt. De tweede: alleen "compatibele" (structureel verwan te) transplantaten gebruiken (bijvoor beeld een nier van tweelingbroer of -zuster). Beide methoden zijn moei lijk. maar tussen 1935 en 1990 zullen ook die problemen zijn opgelost. Ook zal het dan mogelijk zijn. or ganen buiten het lichaam in leven te houden in "orgaanbakken". Voor het onderdrukken van afstotingsreac- ADVERTENTIE NAAST HET POTJE PLASSEN Handig als dan Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson, bij de hand is. Om het snel even op te deppen. U kunt dit Duizend Dingen Doekje van absor berend textielvlies onder de kraan uitspoelen, 't Is in een mum weer droog en bruikbaar voor talloze andere huiselijke klusjes. U kunt het ook in de was machine meewassen. En wordt het al te vuil, dan neemt u gewoon een nieuwe. Er zitten er toch 6 in zo'n zeskantig pak. Let er eens op in de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort Plak geen postzegel, die betalen wij. 't Duizend Dingen Doekje ties zal er een systeem van weefsel- groepen (naar de methode van de bloedgroepenontwikkeld moeten worden, opdat de arts het immuno logisch grondpatroon van elke pa tiënt zal kennen. Dit zal echter nog zeer veel onderzoek vergen, waarbij wellicht de computer goede diensten kan bewijzen. Er is wel eens geopperd, een (proef) diersoort te kweken met weefsels die volkomen compatibel zjjn met menselijk weefsel. Dit ach ten de experts een onvervulbare wensdroom. Wel mogelijk is, kinde ren voor of direct na de geboorte te injecteren met dierlijke weefselex tracten voor eventuele latere orgaan transplantaties. Dit zou bijvoorbeeld toegepast kunnen worden bij ernsti ge aangeboren hartafwijkingen en wel vanaf omstreeks 1975. Aan het eind van deze eeuw zal het mogelijk worden, organen te la ten groeien uit weefselcultures van de patiënt zelf. Nog verder lonkt de mogelijkheid. uit een enkele li chaamscel een heel "nieuw" indivi du te kweken Erfmassa Ingrijpen in de "erfmassa" (ge nen) ter voorkoming van aangeboren afwijkingen zal op zijn vroegst tegen het jaar 2000 mogelijk zijn. Een mo gelijkheid van dit "manipuleren met de erfelijkheid" is het naar wens be palen van het geslacht voor de ge boorte Een andere het voorkomen van aangeboren stofwisselingsziek ten. Kwade kans: ook onvoorziene en ongewenste wijziging der erfelij ke eigenschappen door chemische stoffen wordt niet uitgesloten geacht. Behandeling van suikerziekte met pillen zal voor 1975 effectiever wor den. Een echt "geneesmiddel" voor deze kwaal is pas veel later te ver wachten. Ook de behandeling van ouded- domsverschijnselen zal verbeteren, met name door nieuwe hormoonthe rapieën. De geboortebeperkingsmiddelen zijn nauwelijks te verbeteren. Aan de andere kant zal men onvruchtbaar heid effectiever kunnen behandelen. Wat de ziekten van het zenuwstel sel betreft zijn op korte termijn geen revolutionaire ontwikkelingen te ver- wa.hten. De behandeling van ver lammingen en andere gevolgen van beschadigde zenuwen zal tot 1990 weinig vooruitgang boeken. Japanse prognoses zeggen echter dat al om streeks 1980 een kunstarm, "aange sloten" aan het zenuwstelsel, be schikbaar komt. De kennis van de mechanismen van hartslag en bloeddruk vertoont nog grote lacunes. Over 15 jaar zal die achterstand wel -zijn ingehaald. Men zal dan ook meer weten van de daarmee samenhangende psychische factoren en van het ontstaan van hart- en vaatziekten. Tegen 1980 zal geregelde bloeddrukcontrole als be volkingsonderzoek mogelijk zijn en komen tevens veilige bloeddrukver- lagende middelen beschikbaar. Pa tiënten zullen zichzelf kunnen be handelen bij de eerste symptomen van coronair thrombose. Angina pec toris zal over 5 jaar beter behandeld kunnen worden. Kunstharten zullen omstreeks 1985 klinisch bruikbaar worden. Ook de rheumabestrijding kampt met tekorten aan fundamen tele kennis. Als het lukt (tegen 1980) chronische rheuma bij dieren te ver wekken. is grote vooruitgang moge lijk- Over tien jaar zal men effectievere middelen tegen psychosen hebben. Toch zullen de "zielsgeneesmidde- len" de psychotherapie niet geheel verdringen. Schizofrenie zal nog wel 20 jaar een onoplosbaar probleem blijven. Binnen tien jaar zullen be handeling en preventie van achter lijkheid en seniele aftakeling grote vooruitgang boeken. Allergieën De allergische (overgevoeligheids-) kwalen zullen niet geheel uitgeban nen worden. Wel komen er steeds betere specifieke geneesmiddelen, maar ook, helaas, steeds nieuwe al lergie-verwekkers. o.a. in ons voed sel. Aan het eind van deze eeuw zullen vele menselijke organen vervangen worden door kunstmatige of donoror ganen. Laserstralen zullen bij vele operaties het lancet vervangen en de "chirurgische sterfte" zal nog verder dalen door betere diagnostiek en elektronische bewaking van de patiënten voor en na de operatie. Ve le operaties (b.v. het wegnemen van de maag bij maagzweren) zullen ver vangen worden door behandelingen (fysiologische manipulatie) van het zenuwstelsel. Aan al deze hoopvolle verwachtin gen zit nochtans één schaduwzijde: er zal een onvoorstelbare hoeveel heid research nodig zijn om ze waar te maken. Die research in de far maceutische laboratoria zal steeds kostbaarder en tijdrovender worden. Daarom wordt een andere aanpak bepleit. Een nog sterkere internatio nale ontwikkeling van de geneesmid delenindustrie, automatisering van de produktie en een "foolproof" kwa liteitscontrole zullen noodzakelijk worden als men „de wereld van morgen" van absoluut veilige en "confectie"-geneesmiddelen wil kun nen voorzien. En dat is geen geringe maar wel een dankbare opgaaf voor de h.h.farmaceuten ADVERTENTIE auto-inzittenden brand gk1* uibniiik m otigeyalfoi rechtsbijstand wettelijke aansprakelqklieid voor particulieren ziekte ziektekosten om zéker te zijn 1 vraag uw assurantieman inlichtingen over Rijnmond-verzekeringen of I'^tsI wend o rechtstreeks tot V^,_ S n.v. verzekeringsmaatschappij VgrwewHjkwa! 68 r'dam 8 tel.IT (Van onze Juridische medewerkster) Een wetenschappelijk discussiestuk, dat wel eens zou kunnen functione ren als een knuppel in het hoender hok van de politiek. Dat kan gelden voor het prae-advies van de Til- burgse hoogleraar in het staatsrecht, prof. mr. F. H. van der Burg, op stelde voor de gisteren gehouden vergadering van de vereniging voor administratief recht. Onder de titel „overheid en onderdaan in een re presentatieve democratie" wordt aan de hand van allerlei actuele gebeur tenissen een stuk maatschappijkri tiek geleverd, dat een uitdaging in houdt voor allen die het woord „de mocratie" in het vaandel dragen. Het is op zichzelf al opmerkelijk dat de V.A.R. een zo duidelijk poli tiek getint onderwerp voor haar Jaarlijkse vergadering heeft geko zen. Oorspronkelijk was dat ook niet de bedoeling. Men had willen pra ten over de rechtsbescherming van de burger. Maar. zo stelt Van der Burg. het administratief recht mag zich niet terugtrekken in een ivoren toren uit het gewoel van alledag Vandaar dat gisteren vanuit de staatsrechtelijke hoek de problema tiek van „de burger bij het bestuur" bekeken werd. ILLUSIES Wie beslist er nu eigenlijk?, is nóg zo'n leuze uit de afgelopen verkie zingen, met een appèl op de alge mene roep om „democratisering". Van der Burg wijst er op hoe hier illusies worden gewekt, door een be paalde term te gebruiken, die in het verleden iets te betekenen had, maar in de loop van de jaren deze bete kenis volstrekt verloren heeft. De Tilburgse hoogleraar heeft in zijn inaugurele rede in februari van dit jaar ook al het gevaar van een der gelijke devaluatie van het woord ge wezen. Het staatsrechtelijke begrip demo cratie. in de zin van directe verte genwoordiging „zonder last of rugge spraak" «dat wil zeggen zonder de manipulatie vanuit een achterban en invloeden van buitenaf) heeft in de loop van de tijd sterk aan beteke nis ingeboet. Voor Nederland geldt ook als een breekpunt het jaar 1917. Toen werd het algemeen kiesrecht en de evenredige vertegenwoordi ging in het kiesstelsel ingevoerd. Minister-president Cort van der Lin den verwachtte hiervan een „nieuwe dynamiek", maar iets dergelijks i6 duidelijk uitgebleven. Integendeel, de vervreemding tus sen kiezers en parlement nam toe, de evenredige vertegenwoordiging bevorderde verzuiling en verstar ring. Bovenal raakten bepaalde be langengroepen in het parlement oververtegenwoordigd. En vooral hun invloed werkt sterk ontluiste rend op het democratisch systeem. Van der Burg toont hoe met name het „industriële front" en het „groe ne front" (landbouw) in ons parle ment sterk vertegenwoordigd zijn. Een optelsom van het aantal land bouwdeskundigen. dat een kamer zetel bezet houdt, illustreert die overbezetting in verhouding tot het aantal van de agrariërs in ons land. Maar andere „fronten'.', zoals dat van de (werkende) Jeugd, missen representanten in de Kamer, DODE LETTER Daar komt nog bij dat het grond wettelijk verbod tot „last of rugge spraak" in de praktijk bijna tot een dode letter is geworden. Het doel van dit verbod is dat de werkelijke besluitvorming in het parlement moet geschieden. De staatsrechte lijke geschiedenis van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden had met name in de 18de eeuw de nadelige gevolgen van de „rugge spraak" doen voelen en in het Ko ninkrijk der Nederlanden heeft men zich daarom steeds willen spiegelen aan dat onheil uit het verleden. De parlementariër moet dus ge acht worden vrij te zijn in zijn stem gedrag. Maar wat is nu de politieke praktijk? Door allerlei handelingen, door gevoelens van loyaliteit, door solidariteit of vrees voor repercus sies beantwoordt de parlementariër aan pressie die van buitenaf op hem wordt uitgeoefend. Die pressie komt niet van de kie zers want zij missen werkelijke macht maar de besturen van or ganisaties, stelt Van der Burg. En in een bespreking van het prae- advies in het Nederlands Juristen blad stelt de Rotterdamse hoog leraar staatsrecht Van Maarseveen het nog scherper. „Van der Burg mag het best wat harder zeggen", vindt Van Maarseveen. Door de asymmetrische vertegenwoordiging van belangengroepen in het parle ment raken algemene belangen bijvoorbeeld het kleuter- en lager onderwijs danig in de klem. Het is voor Van der Burg en Maar seveen wel begrijpelijk dat de bur ger, die steeds verder vervreemdt van het politiek gebeuren, een toe vlucht zoekt in petities, demonstra ties en andere acties. Hiervan kan een direct effect uitgaan, dat een onmiddellijk gevoel van bevrediging achterlaat. Maar of het meer ople vert dan een kortstondig succes, be twijfelt zowel Van der Burg als Van Maarseveen. De laatste constateert bovendien met enige pathetiek dat „de democratisering in het praal- j graf belandt met achterlating van een paar wierookstokjes". Ook het begrip „democratische rechtsstaat" moet het by prae-ad- viseur Van der Burg ontgelden. De wet is niet de uitdrukking van de volkswil. Er is rechtsvorming by de rechter en daarby is enige demo cratische controle afwezig. SOMBER Over het geheel genomen ziet Van der Burg de politieke constellatie in ons land somber in. De uit de vori ge eeuw overgeleverde structuren werken de politieke apathie van de massa in de hand; een alternatief ziet hy niet. Steeds weer zal de bur ger het afleggen tegen een over heidsapparaat dat qua kennis, tra ditie, geld en prestige verre zyn meerdere is. De burger vlucht in de houding van: „Ze zoeken het maar uit". Het enige dat hy als individu kan doen, is over het algemeen ach teraf beroep aantekenen by een in stantie, die dan ook vaak weer een overheidsinstantie is. Als de prae-adviseur dan een wel succesvol verlopen actie noemt: de Progilzaak, dan lijkt het tra gis oh dat na het verschenen van zyn stuk een mogelyke vestiging van Progil in België opnieuw een be dreiging van de Nederlandse burger kan inhouden. Is het een illustratie dat werkeiyke besluitvorming zich op internationaal niveau voltrekt? Een niveau dat zich praktisch ge heel aan enige .democratische" (je durft het woord nauweiyks meer te gebruiken) controle onttrekt? Van der Burg is nogal ontmoe digend in zyn conclusies. Hy aan vaardt de ongeiyke verdeling van de macht en pleit voor maatrege len, die de geiyke kansen voor de burgers bevorderen. Een algemeen heid, die niet veel oplevert. Van Maarseveen gaat in zyn arti kel bepaald verder. Hy doet een voor een Jurist opmerkeiyke stap in de richting van de „technocra ten". „Persoonlek zou ik graag met enige computerdeskundigen, tele- communicatie-specialisten en elec- tronica-ingenieurs het vraagstuk van de participatie door de indivi duele burger willen benaderen". Vervolgens pleit hy voor een on derzoek vanuit verschillende vak ken naar de toekomst van ons eigen politiek systeem. Een stap die ge nomen moet worden, wil men een verder uiteengroeien van de eisen die de technocratische maatschappy stelt (en de gevaren die dat met zich brengt) en de Juridische vor men van onze maatschappy wor den voorkomen. Voor Juristen ïykt er stof voor discussie. Maar niet voor hen alleen. Ook voor politici moet het prae-ad vies van Van der Burg en de aan vulling van Van Maarseveen van belang kunnen zyil Rentabiliteit is het kompas waar op de ondernemers afgaan by het nemen van beslissingen op het ge bied van investeringen in vaste ac tiva, by het opstellen van de markt strategie en by het algemene beleid. Het eigen belang van kapitaalver schaffers leidt ertoe dat erop wordt toegezien dat de goeie weg wordt gevolgd. De een gaat daarbij af op de ver houding tussen de beurskoers van het aantal en de winst welke per aandeel wordt behaald, de ander ziet naar de verhouding tussen om zet en resultaat en de derde neemt het totale geïnvesteerde vermogen in aanmerking bij de beoordeling van het verkregen provenu. Elke belegger heeft zo zyn eigen maatstaven waarmede hy de wen- seiykheid van het aanhouden van een kapitaalsinvestering afmeet. Welke maatstaf er ook wordt aange legd, het enige criterium dat allen gemeen hebben is dat zonder een beloning van het kapitaal geen mens bereid is om op den duur zyn spaar- duiten te stoppen in het betreffende bedrijf. De overheid heeft begrip voor de redeiykheid van een behoorüjke be loning van het in ondernemingen ge stoken risicodragend kapitaal. De voorkeur van de staatssecretaris van financiën zou zeker uitgaan naar een vermindering van de be lastingdruk op een vaste, redeiyke beloning van het kapitaal. In de aan de Staten-generaal voor gelegde discussie-nota is erop gewe zen dat een belastingvrydom voor een vast percentage van de aan aandeelhouders uit te betalen winst wenseiyk zou zyn. De schatkist kan het daartoe vereiste offer echter niet brengen en bovendien moet ge let worden op de binnen de EEG be staande usances. Eer er aan de uitkering van een primair dividend kan worden ge- gedacht, moet de gang van zaken van dien aard zyn geweest dat er een vergoeding aan aandeelhouders werkelëk is verdiend. Door de aan houdende kostenstygingen wordt het voor vele bedreven steeds moeiiyker om aan een redeiyke vergoeding te denken. In de meeste ondernemingen wordt by de dividenduitkering slechts een paar procent vergoed op het werke- ïyk geïnvesteerde vermogen. Zo was een dividend van 9 procent als door koninkiyke papierfabriek Van Gel der Zonen over 1969 werd uitge keerd slechts geiyk aan 1,8 procent van het werkeiyke aan aandeelhou ders toekomende vermogen. Die uitkering was pas mogeUjk ge worden nadat er een drastische re organisatie binnen de onderneming had plaatsgevonden teneinde tot een verbetering van de rentabiliteit te geraken. Enkele dividendloze Jaren waren eraan voorafgegaan. De reorganisatie biykt achteraf slechts een schamel resultaat te hebben afgeworpen, want de pro- duktiekosten zyn dermate toegeno men, dat het niet mogeiyk zal zyn om het dividend over 1970 op het ni veau van 9 procent te handhaven. Een flinke verlaging zal noodzake- Ujk zyn. Spoedig werd bekend dat er een gesprek gaande was tussen Van Gel der en de Koninkiyke Nederland- sche Papierfabriek in Maastricht, een van huis uit Luikse onderne ming, waarvan 36 procent der aan delen zich in handen bevindt van de Canadese onderneming Mac Millan Boedel. Naderhand is ook nog bekend ge maakt dat de papierhandel Proost en Brandt in het gesprek is betrok ken. De papierindustrie is nooit een bedrijfstak geweest waarin de be leggers hun heil voor de toekomst zagen. Van oudsher was Van Gelder een fonds waar een rechtgeaard beursman wat wantrouwend tegen- aankeek. Voor zover kan worden nagegaan neemt KNP by het overleg wel de sterkste positie in, daarby gesteund door Proost en Brandt, welk bedryf als een van de voornaamste afne mers van KNP by het overleg is be trokken. Voor het verwezeniyken van een samensmelting zal wellicht gedacht worden aan de oprichting van een holdingmaatschappy, die houdster wordt van de aandelen der drie on dernemingen. De aandelen zouden kunnen wor den omgewisseld in door de holding maatschappy uit te geven stukken. De vraag is daarby in welke ver houding de omwisseling moet plaats vinden om alles in één pot te stop pen. Voor een deel zal dat afhangen van de vraag wat de rentabiliteit van Van Gelder in de toekomst zal kunnen zyn. Aan krantenpapier is in Nederland niet veel te verdienen, omdat de grondstof over een te gro te afstand moet worden aangevoerd en de levéranciers daarvan zelf als concurrent by de leverantie van het eindprodukt optreden. Aan ponskaarten voor de moderne administratiemethode, is las de kinderziekten zyn overwonnen wel een boterham zyn te verdienen, evenals aan het verpakkingsmateri- j.al. Voor KNP ligt de zaak iets een voudiger, omdat het bedryf een pro- dukt vervaardigd waarvoor ook de buitenlandse concurrenten afhanke- iyk zyn van toeleverinsgbedryven. In de gegeven omstandigheden ïykt het nog te vroeg om al te pra ten over een mammoetfusie in de papierindustrie. Het ligt voor de hand dat aan de mogeiykheid daarvan wordt gedacht nu drie par tyen om de tafel zitten om een mo gelyke binding van alle kanten te bekyken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7