Dam maa in Haringvliet houdt zee buiten de deur ndag 'Positie van werknemer moet sterker worden KIJK VERGELIJK Zilveren Molen voor L. v. Veen „Bewakingsdiensten zwaar en afstompend' Oordeel VVDM na onderzoek: Doorrijden na ongeluk toenemend kwaad Nedlloyd gaat weer varen op Indonesië Nieuwe NVV-voorzitter Drs Ter Heide: 514% 5 614% f 1000 7-8K96 Staal Co PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 OKTOBER 1970 HELLEVOETSLUIS( GPD) „Halsbrekende toeren moet je hier uithalen als je tegen de vloedstroom in door de spui- sluis met de boot naar buiten wilt En dan lukt het nog niet. Vorige week heb ik het geprobeerd. Alle 220 pk volop er tegen in. Het is net of je tegen een muur opvaart". De schipper Pieter Koppenaal (47) draait de steven van het deltadienst-directie vaartuig „Zwaluw" wat weg uit de kolkende watermassa vlak achter het enorme gapende gat onder de geheven stalen sluis in „de hoofdkraan van Nederland". Nog een paar dagen perst de I twee en half vyf wordt deze kraan vloed van de Noordzee zich hier naar dicht gedraaid. De 34 stalen schui- binnen. Maandagmiddag (tussen ven in de ingewikkeldste, breedste Nieuwvener onderscheiden door Houtvoorlichtingsinstituut 1050 meter en duurste spuisluis van Nederland zakken dan naar de bodem van de zeventien op een rij gezette afvoeropeningen. In het Ha ringvliet wordt van dat ogenblik af de zee definitief buiten de deur ge houden Het noordelijk Deltabekken (alles dus boven het eiland Goeree-Over- flakkee» is definitief beveiligd. Nog een jaartje afwerken aan het laatste stuk van de Haringvlietdam en de Deltadienst kan zich voorgoed uit de ze contreien terugtrekken. Wanneer minister drs. J A. Bak- ker van Verkeer en Waterstaat I maandagmiddag in het centrale be- dieningsgebouw bij de Haringvliet dam de spuisluis officieel in werking stelt, passeert niet alleen een be- l langrijk ogenblik voor de beveiliging van een ;tuk Nederland tegen de zee. maar tegelijk voor de toekomstige waterhuishouding. 's Morgens heeft dezelfde bewinds man dan namelijk de Rijnkanalisatie afgesloten. Zeventig kilometer bin- nenscheepvaart.weg van Nederrijn en Lek zijn beter bevaarbaar gemaakt. Daarvoor zijn drie sluis- en stuw- complexen gebouwd bij Driel. Ame- rongen en Hagestein. Met z'n drieën kunnen ze ervoor zorgen dat meer water uit de Rijn naar midden- en noord-Nederland kan worden ge stuurd. Daardooi zal ook de Gelder se IJssel eindelijk een volwaardige route voor de binnenvaart zijn ge worden. Zoutbestrijdlng Het effect van de Rijnkanalisatie is vooral van belang in periodes van l kleine afvoeren van de Rijn. Tot nu tbe kon men dan niet ongestraft ri vierwater naar die Gelderse IJssel stuwen: water aan de Lek onttrek- koesterde wens van de binnenscheep- achtige dam in het Haringvliet. ken betekende namelijk dat er min- vaart is vervuld. Het project heeft der over bleef om via Nieuwe Maas 185 miljoen gulden gekost. De bouw Student doodgeschoten Een 20- Nu is het zover dat een lang ge- Een gedeelte van de reus UTRECHT 'ANPi De Vereni- i trokken dienstplichtigen zo snel mo ging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) meent dat de bewakings diensten die de compagnieën Van Heutz en het luchtmachtbewakings- corps moeten verrichten veelal „zwaar en afgestomd" zyn. De dienst plichtigen by bovengenoemde on derdelen zijn vaak belast met het be- wakne v. speciale militaire projecten zoals geleide projectielen en andere wapens. Op grond van waarnemin gen. zoals onlangs by de 435ste com pagnie Van Heutz in Buren in Duitsland, komt de VVDM tot deze conclusie. „De omstandigheden zowel op het werk als op de legerplaats zijn bar slecht. De enkele verbeteringen die er zijn doorgevoerd hebben maar een tijdelijke uitwerking. We hebben droevige verhalen moeten aanhoren over slechte kazernering, slechte nachtrust, sexuele frustraties, ner veuze uitbarstingen en angst. Met name van de mensen die dienst doen in de kleine wachttorentjes, van waaruit men in het volle licht van schijnwerpers staande- voortdu rend op de bosrand moet turen naar de vyand hadden dergelijke klachten, aldus de VVDM. ..Wij zouden graag zien dat het mensonwaardig bestaan van de be- gelijk wordt verbeterd, zo zei VVDM- voorzitter mr. Dystelbloem des gevraagd. De VVDM zou het liefst willen dat speciale militaire projecten wor den voorzien van een electronisch bewakingssysteem, waardoor het grootste deel van het bewakingsper soneel overbodig zou worden. De VVDM heeft herhaaldelijk het mi nisterie van Defensie over deze zaak gesproken. „Wc kregen dan te horen, dat men de mogelijkheid tot invoe ring van een dergelijk systeem be studeerde, dat men 't voorhands om technische redenen niet goed toepas baar achtte", aldus de heer Dystel bloem. De VVDM wil thans zelf bij een aanttal ingenieurs te rade gaan om te onderzoeken of doorvoering van het elektronisch systeem moge lijk is. Prof. dr. H. Hutte, hoogleraar in de sociale psychologie in Groningen, die in januari J1 op verzoek van de VVDM een rapport opstelde over de bewakingstaak „in stryd met de ele- elementaire waarde van de Ne derlandse samenleving en uit een oogpunt van geestelijke volksgezond heid verwerpelijk". AMSTERDAM (GPD) Na tien Jaar niet van west-Europa naar In donesië te hebben gevaren, begint de Koninklijke Nedlloyd "(deel uitma- DEN HAAG <GPD> In de eerste kend van de Nederlandse Scheep- helft van dit Jaar Is het aantal ver- vaart Unie) in november weer met keersmisdryven in ons land in ern- deze vrachtdienst. Eenmaal ln de stige mate toegenomen, namelijk mettwee maanden (voorlopig) zal een ROTTERDAM AARL ANDER VEE drijf was het de directeur, de heei De heer L. van Veen (78), fijn- A. Blom. die namens de firma de houtbewerker by de firma A. Blon. heer Van Veen feliciteerde met zyn in Aarlanderveen, heeft gistermiddag mooie prijs, vervolgens de heer H in de Rotterdamse Doelen de zilve- Schellingerhout met zyn zilveren ren molen, een onderkruier, van het jubileum, het zijn inmiddels 38 ja- Houtvoor lichtineBinstituut in ont- ren geworden (door een misverstand vangst genomen. De heer Van Veen heeft zioh daarbij geschaard in oe rtf van architecten en doktoren die sinds 1958 deze prijs in ontvangst namen. Hij ontving deze onderscheid ine voor zijn bijzondere verdiensten vooi de bevordering van een technisch, economisch en esthetisch verant woord gebruik van hout. De direotie heeft deze gelegenheid tevens aangegrepen om de heer Van Veen en twee zilveren jubilarissen in het bedrijf te huldigen. In de kantine van het nieuwe be ls 13 jaar geleden dit jubileum over het hoofd gezien» en de heer Jaap Zuidam, die 25 jaar werkzaam is Dij het bedrijf. Beide werknemers ont vingen een geschenk onder couvert en de dames een bloemstuk. In het Oude Rechithuys is daarna een diner alle eer aangedaan, waar na 's avonds genoten werd van het optreden van de overbekende mop pentapper Max Tailleur. Op de foto: de heer L van Veen (links) beziet met trots de zilveren molen die zijn patroon voor hem vast heeft. en Nieuwe Waterweg naar de zee te transporteren. Het gevolg daarvan zou dan weer zyn dat de beruchte zout tong uit de zee langs Rotterdam verder naar binnen zou dringen. Met alle gevolgen (drinkwater!) van dien. De dam in het Haringvliet zorgt er nu voor dat niet langer water van Maas en Waal ongebruikt in zee stroomt. Door de schuiven te sluiten wordt die afvoer als het ware terug gestuurd en voor de zoutbestrijding gebruikt: via Dordtse Kil en Noord zal het langs Rotterdam trekken. Is de rivierafvoer hoog. dan kunnen een of meer van die zware stalen armen ln het sluiscomplex worden geheven om het "teveel" als van ouds naar zee af te voeren langs de ze weg. Maar dat gebeurt dan alleen bij eb. want het is niet de bedoeling dat er ooit nog zeewater by Helle- voetsluis naar binnen dringt Wens vervuld Ziedaar 't verband tussen de Rijn- kanalisatie en de kraan in de Delta- dam door het Haringvliet. Al in de eerste helft van de 19e eeuw kwa men er plannen op tafel om de Rijn te kanaliseren. Verder dan een nor malisatie (versmalling) van de IJs sel is men nooit gekomen in de pe riode die daarop volgde. van de dam door het Haringvliet is jarige student is g sieren in Mont- bijna 14 jaar geleden begonnen. Op gomery Alabama V.S.» doodgescho- 13 februari 1957 begon Waterstaat op ten tijdens een schietpartij tussen een ondiepe plaats in de monding campuswachters en een groep men- van deze zeearm een bouwput aan sen die volgens de politie geen stu- ruim 5 procent. Het totale aantal misdrijven steeg van 15.995 tot 16.814. Onder verkeersmisdrijven worden on dermeer gerekend: dronken ryden. doorrijden na een ongeluk, schuld aan dood of letsel en Joy-riding Het doorrijden na ongelukken nam toe met niet minder dan 20 procent eerste helft vorig jaar 3515 gevallen, eerste helft dit jaar 4257 gevallen) schip in de bestaande Verre Oosten- dienst de haven van Djakarta aanlo pen. Als eerste schip vertrekt op 28 no vember de Seine Lloyd uit Amster dam (na ook Hamburg, Bremen en Antwerpen te hebben bezocht). Midden 1960 staakten de toenmali ge Kon. Rotterdamse Lloyd en de Deze misdadigheid nam, volgens ge- Stoomvaart Mi), Nederland (nu op- gevens van het Centraal Bureau voor f»e8aan in de NSU) hun diensten op de Statistiek, verhoudingsgewijs voor Indonesië, omdat de Indonesische re- te leggen, waarin uit staal en beton j denten waren. Volgens de politie was al toe in middelgrote steden Alle gering het om politieke redenen ver een sluis groeide, die nu het zeewa ter keert en het rivierwater in Ne derland reguleert. Schipper Koppenaal van de "Zwa luw" is één van de mensen die de constructie van dit Deltaproject (to- j tale kosten van de dam ongeveer 725 miljoen) heeft meegemaakt van het ogenblik, waarop de eerste ste nen in het water verdwenen. Fluitend staat hy aan het stuurrad, wanneer hy de werkhaven van Stellendam binnenvaart. Misschien lukt het hem nog een paar keer zyn boot langs de spuisluis dwars door de vloedstroom te laten steigeren. j er voor de schietpartij reeds ge- andere vormen van verkeersmisdrij- bood dat Nederlandse schepen in In- I vochten tussen studenten en niet- j ven stegen veel minder. Joy-riding i donesië kwamen. Deze maatregel is I studenten over een te houden bal. I nam zelfs af. I inmiddels opgeheven. "De onderkant van die schuiven zie je straks niet meer. hoogstens bij zware ijsgang in de winter. Nee. het is gebeurd hier. Met een beetje geluk blyf ik hier nog wat hangen tot ook de laatste klusjes gebeurd zyn. En dan: op naar het volgende werk. Misschien komen we elkaar dan wel weer tegen ADVERTENTIE Kijk eens naar de rente die Staal Co geeft en vergelijk daarbij de voorwaarden. U zult dan zien dat u bij Staal Co een hoge rente maakt bij een zeer grote vrijheid. U kunt daarvan profiteren waar u ook woont. Want geld opnemen en storten kunt u op ons kantoor, maar ook héél eenvoudig per giro. f 1.000, 2 weken f 100,— f 25,— f 1.000 3 maanden f 100,— f 100,— f 1.000,— 6 maanden f 250 f 250 rente jaarlijks 1.2,3 of 5 jaar vast f 1.000 Voor méér r««iM van wr* g<W DEN HAAG. Loagt Houtstraat 8. Tal. f070) HS340. Fottgwa 47350i. Geafftfteerd mat R aan-Lamcbofc DEN HAAG (GPD) „Twee dingen hoop ik in elk geval te be reiken in de komende jaren: een grotere eenheid in de vakbewe ging in de vorm van een federa tie van de drie vakcentrales en een versterking van de positie van de werknemer in het alge meen en dus ook van de vak- 1 beweging binnen de onderne- ming". Aan het woord is drs. Harry ter Heide (42). de man, die Kloos gaat opvolgen als voorzitter van het NW, met 570.000 leden de grootste vakcen trale van ons land. Hy praat rustig en weloverwogen. Hy maakt een wat gematigder indruk dan Kloos, die na vijf jaar voorzitter te zjjn geweest van het NVV voorzitter van de VARA wordt. Drs. Ter Heide, geboren in Almelo, heeft voor een deel dezelfde achter grond als zijn voorgangers Kloos en Roemers. Ook hij komt uit de school van het wetenschappelijk instituut van het NVV. Zijn aanstaande be- noeming tot voorzitter van Neder- lands grootste werknemersorganisa tie betekent een doortrekking van de I lijn Roemers-Kloos. Het zyn koel analyserende economen, die meer be antwoorden aan het imago van een manager dan aan die van de klas- sieke vakbondsleider De nieuwe, aanstaande NVV-voor zitter betreurt dat een beetje. Hy komt daar ook rond voor uit: „Ik had zelf wel eens een verandering willen j zien. Persoonlijk had ik Zondervan, voorzitter van de NVV-metaalbe- I dryfsbond, graag op deze zware post gezien, maar dat is om gezondheids redenen niet mogelijk geweest". Drs. Ter Heide heeft zich zelf geen termyn gesteld voor zijn nieuwe func- I tie. 'Wel heeft myn arts mij geadvi- seerd deze post niet langer te bezet- j ten dan drie jaar, maar ik zal wel zien'. Overigens is binnen het hoofd- bestuur van het NVV een discussie gaande over de mogelijkheden om de voorzitter te ontlasten van een aan tal taken. Eventuele aanbiedingen om lid te worden van Eerste of Tweede Kamer zal drs. Ter Heide afwijzen. Zijn voorganger is lid van de Senaat. Hervormd Met drs. Ter Heide, tot nu toe se cretaris van het NW en in die kwali teit belast met algemene economische politiek en EEG-vraagstukken. komt de toppositie bij het NVV in handen van een man, die belijdend lid is van de Nederlands Hervormde Kerk. Hij is ook lid van de sociale commissie van de Raad van Kerken. Ter Heide: „In 1947 of 1948 heb ik als lid van de Hervormde Kerk bewust gekozen voor het NW omdat ik meen dat er in ons land één vakcentrale behoort te zijn". Over de loonpolitiek oordeelt hij zeer gedecideerd: „De regering moet haar handen afhouden van de lonen. Ook een loonpauze is alleen verant woord in een uiterst ernstige econo mische situatie". Sprekend over de loonstijging in het komende jaar zegt hij: „Dat is een zaak van de vak bonden, maar ik wijs er wel op dat deze week in de Duitse metaal een akkoord over 12 procent loonstijging i is bereikt. Ik pas er voor opnieuw de 1 Drs. H. ter Heide „Ik word vaker echt boos dan Kloos". situatie van het vorige jaar te bele ven toen de stijging van het besteed bare loon nihil was" Maatschappijvernieuwing, bedryfs- democratisering? Ter Heide: „De werknemer gaat steeds meer een sleu telpositie innemen in het produktie- proces. Het lykt logisch dat hy op de lange duur de zeggenschap krUgt. Maar het gaat erom wat we op korte termyn kunnen bereiken". Primair staat voor de nieuwe NVV- voorzitter de behartiging van de be langen van de leden. Van zich zelf zegt hy: „Ik ben een pragmatische idealist. Ik word vaker echt boos dan Kloos. maar ik kan boosheid niet zo goed spelen als hij dat kan".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6