Kapsalon mini-scheepswerf De dorpsgenoten en het gezag Studentensporthal in Leiden geopend HERVORMDEN OVER KOERS IN KERK Magneet VAN DUYN NU VOOR ZIJN HOBBY „GOUDEN HANDEN" VAN EX-KAPPER ^yeeKelM* al ontvangen? I want er liggen weer >EDE BANEN in uw brievenbus! Misrekening Film-en Tiroleravond *s£l!SES** Leiclse Algemene Kerkvergadering Gemeenten krijgen inspraak over „Schiphol" MP's treden liever niet op tegen burgers ZATERDAG 31 OKTOBER 1970 PAGINA 3 1 i k Ex-kapper Van Duyn aan het werk. Onder zijn handen groeit de „Norske Love". Op de fotocombinatie rechts op de pagina twee I van zijn werkstukken: boven de „Danmark", onder de „Constitu- I tion". (Foto's LD/Holvast) De heer Korenhoff, ook uit Oegst- geest, heeft een lang stuk geschre ven, nog langer dan het mijne van verleden week. Hij krijgt een kort antwoord: de redactie wil ook nog wel wat anders plaatsen. De heer K. schryft vooral over dingen waarover ik het niet heb gehad. Zyn stuk is dus e entoelichting. Ik bevestig de door hem gevoerde propaganda voor de PPR: 1. De PPR wil meer huizen zien ge bouwd. Maar KVP, ARP. CHU en VVD hebben alle voorstellen van de gezamenlijke oppositie om meer te bouwen verworpen. Het aantal wo ningwetwoningen mocht niet hoger, Ide „bouwstromen" van Bogaers zijn jdoor Schut afgedamd. De motie-Kessel, die al vorig jaar vroeg om een dag vorming per week [voor alle 14- en 15-jarigen, ging over 15 miljoen. „Gemakkelijke vraag", |regt de heer K. Zeker een schijntje.. En waar moeét het vandaan komen? Ook dat is vorig jaar duidelijk ge zegd: geen belastingverlaging voor de beterbetaalden <600 miljoen). De regeringspartijen hebben gekozen niets extra voor de WJ, een beetje meer voor elk van de beterbetaal- jden Waarom loopt de PPR mede voorop bij het signaleren van mis- itanden in rechtse dictaturen, zoals nu in Brazilië? Omdat dit rechtse kabinet met Luns het in dergelijke laker laat afweten, door te zwijgen 1de tirannen de hand boven het hoofd jboudt. en de actieve steun aan het regime voortzet. Wanneer ageert de |PPR tegen zgn. linkse (in feite rechtse) terreur, bv. in Oost-Euro- Jpa? Telkens wanneer de Nederland- |se regering ook in dit opzicht ver stek laat gaan De rol van een po litieke partij is in dit opzicht slechts aanvullend Ik schreef: „Vrijheid is een maat [schappelijk goed, dat steeds opnieuw bevochten moet worden, vooral ten behoeve van de minstbedeelden." De heer K. vindt, dat dit niet te ma- ep*ken heeft met de huidige gezagscri- ade' sis. Het heeft er élles mee te ma- lui ken, De achterlijke sociale omstan digheden in de Rotterdamse haven worden gehandhaafd en het gezag van de machthebbers kwam in cri sis. Werkende jongeren stellen vast, dat zij ondanks hun noodkreten het recht op tenminste één dag onder wijs per week nog niet hebben ver worven: wantrouwen jegens de poli tiek, jegens het gezag is het gevolg. De heer K. wil dat ik meer genuan ceerde en betere voorlichting geef. Heel genuanceerd gezegd: als er sommigen belang stellen in enige aspecten van zijn meningsverschil met mij, dan moeten hij en ik hen maar eens uitnodigen voor een ge sprek. waarbij hij rechts mag plaats nemen. Drs. K.LM. van Eerd Oegstgeest. (Discussie geslotenredactie L. D.) Jongen geofferd in India Vier leden van een gezin op het platte land van India zijn ter dood ver oordeeld omdat zij een 10-jarige jon gen als „offer" om het leven hebben gebracht. Zij verklaarden voor het hof, dat zij de jongen gedood had den, omdat een „ziener" hun had voorspeld, dat zij rijk zouden wor den als zij het zouden doen. LEIDEN Cor van Duyn (61) uit de Jan Vossensteeg 22 heeft „gouden handen". Een halve eeuw heeft hij die „haarscherp" ge bruikt om te knippen en te scheren. En ook bij zijn hobby spelen zijn handen eerste viool. Waar vroeger studenten koppen werden kaalgeknipt, bietelkuiven werden bijgeknipt en keurige kapsels werden gekapt, komt nu de geschiedenis van de zee tot leven. Waar hij tot vorig jaar tondeuze, scharen, kammen, kwast en mes hanteerde, is de heer Van Duyn nu bezig met minimale mesjes, boortjes en zaagjes. Hij bouwt mo del schep.en. Er kan uit de vroegere kapperszaak in de Jan Vossensteeg al een hele vloot uitvaren, want Van Duyn heeft nijvere handen. Die heeft hij altijd gehad, want naast zijn werk vijftig jaar in het kappers vak, waarvan veertig in zijn eigen zaak deed hij al aan model bouw. Dat gebeurde in een hoekje van de zaak in de stille uurtjes, die elke kapsalon kent. Nu heeft hij een veel grotere ruimte tot zijn beschikking en ook meer tijd. Hij besteedt niet al zijn tijd aan zijn hobby, maar wel veel. Zijn vrouw zegt: „Hij is er bijna de hele dag mee bezig". Het kan haast niet anders als men hoort hoeveel werkuren er in één schip gaan. Een voorbeeld. De vroegere etalage is haven van enkele mini- schepen. Een daarvan is het model van het nog in de vaart zijnde Deense opleidingsschip „Danmark". Het is niet alleen een minischip, maar ook de opbrengst van tussen de twee- en driehonderd uren minutieuze arbeid. Ernaast ligt een passagiersboeier, de „Sperwer". Je ziet de boot als het ware varen. Van de zomer lagen er twee echte boeiers in de Oude Singel, bij de Pilgrimfathersvaart van Leiden naar Delfs- haven. De heer Van Duyn is aan boord geweest en de opvarenden zijn bij hem thuis geweest. „Ze hadden het model graag gekocht, maar ze wonen aan boord en hebben er geen ruimte voor", vertelt hij. Hij maakt er „geen werk van", maar verkoopt de produkten van zijn vrije uren wel. Dan krijgt hij geld om nieuwe dozen te kopen, dure zaken, die allemaal uit het buitenland moeten komen. „Schat maar eens wat dat kost", zegt de hobbyist lachend, wijzend op een doosje met koperen kanonnetjes en dergelijk kleingoed. Hij lacht nog harder bij de schatting „dertig gulden". Vijfmaal zoveel, zegt hij, en dan komen het hout er nog bij en alle andere dingen. Reken maar op bijna f.300,-. Daarvoor bouw je de „Norske Love", een Noors oorlogsschip uit de 18e eeuw. Op tekening is het een prachtboot, die nu op de mi ni-scheepswerf van Van Duyn gestalte krijgt. Die werf is een bu reau, meer niet. Daar zaagt, schaaft en schuurt de botenbouwer. Daar plakt en schildert hij. Daar doet hij alles om het scheepje op de helling te krijgen. En denk niet, dat in een bouwdoos alles pas klaar zit. Het hout moet worden uitgesneden, uitgezaagd, gebeeld houwd vaak. Het wand moet worden gevlochten op een klein raam. eigen maaksel. De kanonnetjes moeten hun loop kunnen steken door gaten, die met een uiterst klein mesje en uiterste precisie in de scheepswand worden gemaakt. Het is niet te vertellen. Je moet de heer Van Duyn aan het werk zien met latjes en plankjes. Met hout werken vindt hij het fijnst. Hij maakt ook wel miniatuurschepen van plastic, maar dat gaat naar zijn zin te vlug. Niet gemakkelijk, want er zit ook moeilijk werk aan. Het Amerikaanse oorlogsschip „Constitution", dat hij een keer met en een keer zonder zeilen bouwde, is er een goed voor beeld van. De Leidse miniatuurbouwer heeft naar zijn zeggen weinig col lega's. „De mensen willen niet. Ze krijgen er de zenuwen van", zegt hij. Hij juist niet, hij komt tot rust temidden van zijn scheepjes, terwijl zijn gedachten zwerven over de wereldzeeën, waarover hij heeft gelezen. De zee heeft zijn belangstelling sinds hij als tien jarige begon te werken in Katwijk. HANS MELKERT ADVERTENTIE ADVERTENTIE LEIDEN De jongste inge schrevene aan de Leidse univer siteit. de student De Bruin, heeft gistermiddag de nieuwe studen tensporthal aan de Wassenaarse- weg officieel geopend door de hoofdingang voor de genodigden te ontsluiten. De sleutel was door de student/marathonloper Knip penberg van het hoofdgebouw van de universiteit aan het Ra penburg (het oudste gebouw) naar de sporthal (nieuwste ge bouw gebracht (op de foto's LD/ Holvast). De voorzitter van de sportraad, de arts F. Dijkstra, memoreerde in een korte speech, dat wij een volk van zltters zijn. Hy noemde het gebrek aan lichaamsbeweging funest voor de volksgezondheid. „Wy hebben be hoefte aan fysieke inspanning. Hoe goed fysieke inspanning is mag blij ken uit het feit, dat wy mensen die een hartinfarct gehad hebben weer in conditie proberen te brengen dooi- ze te laten trainen". En over het be lang van de sport: „Een hartinfarct is het einde van een lang proces. Daarom is het belangrijk vroegtijdig met de preventie te beginnen". De heer Dijkstra memoreerde, dat er in Nederland over het algemeen te weinig faciliteiten zijn voor de sport. Het scheppen van die facili teiten noemde hy even belangryk als de studie van de sportgeneeskunde Hy sprak de hoop uit, dat de nieuwe hal een bydrage zou kunnen zyn tof het adopteren van de sportgeneeskun de in ruime zin aan de Leidse medi sche faculteit. De secretaris van de Sportraad, df heer H. van Griethuysen drong er oj aan. in de toekomst het college-sche ma zo opgesteld zal worden, dat de studenten tydens ochtenden of mid dagen in de gelegenheid zyn te spor ten. Op dit moment is er steeds sprake van een top in de avonden, merkte hy op. Na de toespraken zorgden atleten, onder wie Nederlandse kampioenen voor demonstraties turnen en tram polinespringen. BOSKOOP De bestuurder van een uit de richting centrum komen de personenauto, uit Boskoop, meen de een in Reyerskoop naby de Bul auto nog wel te kunnen aasseren. I bleek echter een misrekening te zyn met het gevolg dat een botsing ont stond waardoor beide voertuigen be langrijk werden beschadigd. MIDDELHOEK'S Reis- en Passagebureau STADHUISPLEIN S Tel. 01710—40641 HAVEN 21A Tel. 017103222232422 LEIDEN DINSDAG 17 november aa. in de Stadsgehoorzaal. Relslilms met uw vikantiedoel in 1971 Na ifloop gelegenheid lot dansen Toegangsprijs I l.bO kaarten verkrijgbaar bij uw boekingskantoor :hri*- Jagen 2.30 1 8.30 spr. allen: tel cidse, 25 i» LEIDEN Reeds direct nadat lin Driebergen de eerste zitting pan de Algemene Kerkvergade- van de Ned. Herv. Kerk ge- kloten was, hebben de vijf Leidse Jalgevaardigden het initiatief ge- Inomen om op plaatselijk vlak te Vrhalen wat zich in Driebergen |op landelijk niveau had afge- «peeld: de gemeente van Christus wer zichzelf aan het woord te laten. Het besluit van de generale synode der N.-H. Kerk een vergadering uit «iur I1® schryven, waar ieder de gelegen heid kreeg zyn ideeën over het wel «n wee van de gemeente te uiten, heeft voor het gevoel van de Leidse [afgevaardigden niet alleen een lawi ne aan moties opgeleverd. Belang rijk vinden zy, dat tydens de ver gadering de gemeente van Christus [«pringlevend bleek te zyn, terwyi zy al halfdood was verklaard. Hoewel er Tele uiteenlopende meningen naar aller j voren werden gebracht, bleek telkens weer, dat men gemotiveerd was uit hetzelfde evangelie. Hierdoor werd 'n klimaat geschapen, waarin men bereid was naar elkaar te luisteren en zich te laten corrigeren. Er is in Driebergen, zo zyn ze van mening, een proces van meningsvor ming over de gemeente op gang ge komen, dat op plaatselyk niveau zal moeten doorwerken. Gemeenteraad Er is 'een aantal argumenten, dat er voor pleit ook in Leiden een ge- meenteberaad te organiseren. De in Driebergen naar voren gekomen pro blemen (o.a. de vraag naar God, de belydenis met woord en daad. de mo daliteiten) leven ook sterk in de plaatseiyke gemeente. De ge meenteleden hebben in de praktyk het meest met hun plaatselijke ge meente te maken. Daarom is een be zinning van de plaatselyke gemeente op zichzelf minstens zo nuttig als 'n landelyke vergadering. Overigens is het wel duidelyk, dat het gesprek, dat binnen het kader van deze be zinning gevoerd zal worden, niet ge makkelijk is. Daarvoor lopen de me ningen van de gemeenteleden te sterk uiteen. De vrybiyvendheid, die een landelyke vergadering al snel kenmerkt, zal tydens een plaatselke vergadering niet gem&kkeiyk voet aan de grond krygen. Dit neemt ech ter niet weg, dat het spreken van de gemeente (gemeenteberaad) dient gehoord te worden. Dit nu willen de „vyf van Driebergen". Gemeente van Christus Op initiatief van de vyf is onlangs een commissie gevormd, waarin zit ting hadden de afgevaardigden naar de AKV, de kandidaat-afgevaardig den, vertegenwoordigers uit alle wykkerkeraden, de Hervormde Jeugdraad, het experimentele kerke- werk en de studentengemeente. Deze commissie heeft zich vanaf half augustus over de vraag gebogen, hoe ln Lelden de discussie over de ge meente op gang gebracht kan wor den. De volgende werkwyze heeft zy uitgedacht. Er zullen wijkbijeenkom sten georganiseerd worden. Tydens deze bijeenkomsten zal als leidraad voor de discussie de vraag aangehou den worden: „Wat is de gemeente van Christus?". Aan de hand van de ze vraag kan alles, wat er aan ge dachten, ideeën, kritiek en opmerkin gen over het doen en laten van de Individuele christen en de (Leidse) gemeente leeft, naar voren worden gebracht. Op deze byeenkomsten is een ieder welkom, die zich nauw be trokken voelt by de Leidse Hervorm de Gemeente en dat zyn zon 12.000 beiydende leden. Ongeveer 400 mede werkers (sters) zullen ln de komende wéken al deze leden afgaan en hen een persooniyke uitnodiging tot het bywonen vsfi een wykbyeenkomst ter hand stellen. De wykavonden zul len in de tweede helft van november en december worden gehouden. Eind december zullen dan alle gemaakte opmerkingen worden uitgewerkt tot rapporten, discussiestukken en voor stellen, die tydens een slotbyeen- komst op 16 januari ln het LHL-ge- bouw aan het Levendaal ter bespre king worden aangeboden. Deze wykavonden worden op de volgende data en plaatsen gehou den: Morswyk 26 november Marana- thakerk aan de Lage Morsweg; Ko- ningswyk 19 november Koninskerk, Willem de Zwygerlaan hoek Ko ningsstraat; Kooywyk 26 november Wykgebouw Irene, Driftstraat 49: Molenwyk 23 november Wykgebouw Rehoboth, Rapenburg 10; Pniëlwyk 20 november Gebouw van de speel tuinvereniging „Ons Eiland" aan de Kortenaerstraat; Vredeskerkwyk 17 december Wykcentrum by de Vre- deskerk. Van Vollenhovekade 21; Staalwyk 26 november Gebouw Staalwyk. Herenstraat 45, ingang 3 Octoberstraat en Boshuiserwyk 19 november Boshuis, achter Hof laan 16» DEN HAAG (GPD) De bevol king van de gemeenten rondom Schiphol zal inspraak krygen in de plannen voor uitbreiding van onze nationale luchthaven. Hiertoe zal dinsdag het rapport van de commis- sie-Falkenhage over deze zaak open baar worden gemaakt. Het rapport zal worden toegezonden aan de Twee de Kamer, de provincie Noord-Hol land en de gemeenteraden in het be trokken gebied. Premier De Jong liet gisteren we ten dat in het kabinet nog geen eens gezindheid bestaat over het al dan niet noodzakelyk zyn van een vyfde baan op Schiphol. Dit is niet zo ver- wonderiyk, want ook het rapport- Falkenhage komt niet tot een eens luidend standpunt. By de beslissing zal. aldus premier De Jong ook de plaats van een eventuele tweede na tionale luchthaven worden betrokken. In Den Haag wordt verwacht dat de beslissing niet meer door dit ka binet zal worden genomen, temeer omdat minister Bakker een serieuze kandidaat schynt te zyn voor een di rectiefunctie by de KLM. na afloop van zijn ambtsperiode als minister. UTRECHT ANP» Een aantal, dienstplichtigen by het wapen van de Koninkiyke Marechaussee heeft het bestuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM> in een brief laten weten, dat zy zich afvragen of zy wel „zo nodig" tegen burgers moeten worden Ingezet, het geen in Amsterdam en Wassenaar dreigde te gebeuren. Ze vragen het VVDM-bestuur, by de minister te Informeren of het niet mogeiyk ia zonder dienst te weigeren overplaat sing te krygen naar een an der krygsmachtonderdeel. waar men minder gauw de kans loopt om tegen burgers te worden ingezet. De VVDM heeft inmiddels de minister schrifteiyk hierover vragen gesteld. De VVDM acht deze bezwaren te recht. „Vandaag moeten deze men sen zich inzetten voor deze regering, en tegen wat deze regering extre misten vindt, en morgen voor een andere, en tegen wat die regering weer extremisten vindt", zo stelt de VVDM. „En dat, terwyi zy niet, zo als b.v. politiefunctionarissen, hun ontslag kunnen nemen wanneer ze met de overheid van mening ver schillen Op die manier zyn zy een instrument van binnenland se partypolitiek, en dat zullen vele dlenstjlichtigen minder willen zyn dan een instrument van landspoll- tiek, aldus de VVDM.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3