Hoogovens gaf Sytze Douwstra een stuk 'modern speelgoed'van tientallen miljoenen guldens in handen. V HOOGOVENS IJMUIDEN De man die op deze pagina aan het woord komt, is als zovelen bij Hoogovens vanuit een totaal ander beroep in een aantal jaren opgeklommen tot een goed gewaardeerde specialist. De indruk die de 39-jarige Sytze Douwstra dan ook achterlaat, is die van een zelfbewust mens. Helder en met grote kennis van zaken spreekt hij over zijn werk. Zijn persoonlijk leven met vrouw en vier kinderen in een leuke flat staat los van zijn dagtaak. De miljoenen tonnen staal, die deze hoofdwalser jaarlijks door z'n wals jaagt, vinden een fijnzinnige tegenhanger in zijn hobby: de vlinderachtige jacht op postzegels. We spraken met een een man, die zonder flauwekul wéét z'n plaats gevonden te hebben in de maatschappij. Een plaats, waar hij met rust, genoegen en gezonde zelfstandigheid zichzelf kan zijn. Onbevreesd voor de toekomst. r- I En nn Sytze zelf 'Nee, ik ben niet op een advertentie bij Hoogovens gekomen. Mijn zwager werkte er en zodoende ben ik op zijn aanlokkelijke verhalen warm geworden. Tot het moment waarop ik mijn sollicitatiebrief schreef, werkte ik in een grossierderij van kaas, boter en dat soort dingen. Ik zat in het pakhuis (kaas keren en zo) maar ook veel langs de weg als bijrijder, 't Was geen onaardig werk, veel vrijheid, maar het was een klein bedrijf. Ze konden niet veel betalen en als je dan naar de toekomst kijkt, denk je: Wat moet dat worden? Daarom was ik blij met die mond-tot-mond-reclame van iemand die Hoog ovens kende. Zodoende. 16 jaar geleden Dat was 16 jaar geleden. Omdat ik geen vak kende, begon ik als wat toen nog 'handlanger' heette. Als zodanig kon je overal in het bedrijf ingezet worden, maar ik begon meteen in de warmbandwalserij. Daar ben ik eigenlijk steeds gebleven. Ik heb daar van alles gedaan: aan de schaar staan (die de uit- gewalste dikke staalplaat afknipt), de gewalste band op rollen wikkelen, meten, nummeren en merken van de rollen enz. Maar gaandeweg werd ik 2e bandregelaar. Praktische scholing Het vak heb ik in de praktijk geleerd. Zo'n wals loopt als het ware in versnellingen. Het staal komt er als een dikke plak in, wordt langzaam iets dunner gewalst, maar naarmate dat staalplaat dunner wordt moet de machine steeds sneller gaan lopen, omdat de lengte toeneemt. Die snelheid moest met de hand geregeld worden. Dat was mijn werk. In de jaren dat ik daar zat, heb ik b.v. de groei van Hoogovens kunnen afmeten aan de ploegendienst. Eerst waren er nog maar 2 ploegen, maar door uitbreiding van de produktie ging dat over naar het 3-ploegen- stelsel. Dat was gewoon een kwestie van wennen. Als je eenmaal meeloopt in het produktieproces, voeg je je daar vrij gemakkelijk in. Promotie Mijn officiële functie was dus 2e bandregelaar. Al met al was ik niet ontevreden, maar toen ze met de bouw van warmbandwalserij 2 begonnen, zagen zowel Hoogovens als ik daar betere kansen liggen. En die heb ik graag aangegrepen! Na al mijn erva ring in de praktijk moest ik toen aan een theoreti sche scholing beginnen. Ik heb een vol jaar in de dagdienst gelopen en kreeg een grondige opleiding voor de functie in die splinternieuwe warmband 2. Ik leerde walstechnologie, werd ingewijd in de ingewikkelde apparatuur, leerde veel over kwaliteits beheersing en kreeg kortom een compleet inzicht in alle walswerkzaamheden van die geweldig gecom pliceerde warmband 2. Zodoende ben ik sinds 1 januari 1968 gepromoveerd tot hoofdwalser en als zodanig ben ik een gespecialiseerd vakman, die dank zij deze promotie ook meteen een paar 'functiegroepen' naar boven schoof, wat duidelijk tot uiting kwam in het salaris. Kraamkamer Die nieuwe warmband 2 ging overigens pas echt draaien en produceren in februari 1969. Ik heb een vol jaar de hele bouw meegemaakt en geholpen alles te regelen, waardoor ik de kans kreeg alles over de apparatuur te leren kennen. Ik heb als het ware een jaar in de kraamkamer van dat technische kind gezeten. Erg nuttig en vooral erg boeiend. Speelgoed Je hoort wel eens zeggen, dat automatisering zo gevaarlijk is voor de werknemer. Nou, daar denk ik anders over. Die nieuwe warmband is helemaal computer-gestuurd en dat is prachtig. Zo wórdt die bandsnelheid helemaal automatisch geregeld en niet meer met de hand. Automatiek is goed. Je werkt op een veel hoger niveau. Er blijft evengoed nog veel te controleren en vaak moet je toch nog ingrijpen. Maar het is heel anders, veel boeiender. Het is een 'modern stuk speelgoed' waar je mee werkt en dat bevalt me uitstekend! Niet bedrogen Ik ging indertijd naar Hoogovens omdat ik zeker heid zocht. Ik ben niet bedrogen uitgekomen. Nog voor mijn veertigste jaar heb ik een goede functie en werk waar ik plezier in heb. En wie weet welke mogelijkheden er nog openliggen in de toekomst. Door bemiddeling van Hoogovens heb ik een goed huis, niet ver van het werk. En als u me vraagt of ik wéér naar Hoogovens zou gaan, als ik opnieuw moest beginnen, dan zeg ik volmondig: Ja!' Dit was het verhaal van Sytze Douwstra uit Beverwijk. En o? U zoudt eens kunnen informeren naar üw mogelijkheden bij Hoogovens. Kansen genoeg. Vul dan nu onderstaande coupon in, dan wordt o uitgenodigd voor een vrijblijvend gesprek ('s avonds in uw woonplaats of omgeving). Adresseer als volgt: Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuideo. Plak geen postzegel. i Naam: Voornaam: Adres: Woonplaats: Geboortedatum: j Gehuwd/ongehuwd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 24