Waar koop ik mijn midi? «x Een knipoogje naar de zomer Als iets leuk staat vinden ze het al mooi" BUIT HET BEEN UIT Een nonchalant hoofdje SATERDAG 31 OKTOBER 1970 LCmCH DAGBLAD PAGINA 19 AC ;e ar ivergo Jeu| Als we de modekoningen moeten geloven zouden we van de vroege ochtend tot de late avond laarzen moeten dragen. Daarmee verhullen we dan ook nog het laatste stukje heen dat we hebben bloot te geven. Gelukkig zijn er deze winter genoeg leuke panties om onder midi te dragen. Ze zijn er in alle kleuren en dessins: echte blikvangers voor dat belahgrijke stuk been van kuit tot enkel. Kies ze in een kleur die bij uw midi past. Geen opzichtige blok- of ruitdessins, maar rustige simpele fantasietjes van noppen, bloemen of hartjes die langs de zijkant van het been omhoog krui pen, of helemaal effen. On doorzichtige effen maillots, die we in een dikte van 60 denier allang kennen, zijn er nu ook in 30 en 40 dern*er in kleuren als zwart, bruin, rood, groen, bleu en wit. Bij een uni-panty hoort een soft-look-beha van dezelfde transparante elastische stof. Sommige panties zijn speci aal ontworpen om ondier midi of maxi te dragen omdat de versieringen maar tot de kuit gaan. We zouden willen zeggen..Buit uit dat been!" pet Nederlands instituut voor de 'tinge nesmode, NEVEC, heeft zt)n richt- ekenii en voor het voorjaar en zomer 1 uitgegeven. Een toch weer wat even|rrige mode, althans op het gebied de roklengtes. Lengtes zijn in mogelijke variaties denkbaar, it, zo zegt dit instituut, lengte is zichzelf niet belangrijk, alleen ar het silhouet. Mini mag er wel i, maar alleen voor sport en vrije en dan liefst in combinatie met zogenaamde body stocking, uw ideetje: korte jasjes over lan- rokken, zo'n beetje het mode-idee het begin van de tweede wereld- ,a log. antalons zijn ook uit dit mode- Id niet meer weg te denken. Lang daarbij wat in de minderheid, kwart of poffend over een paar ne larzen is meer in trek. Wat kleuren betreft: men streeft naar tere kleuren (aubergine bruin, grijs en zwart» met va- les in felle en wat gedektere tin- daarbij. Een duidelijke voor- kj n ng hebben daarbij de kleuren ïje en groen in iets afgedekte tin- verplej Nieuw zal zijn het combineren sige d< felle en donkere tinten op een- •tivitei de 8rondPatroon- en als variatle rop hetzelfde idee in een wat af- ïktere serie tinten, de ^ogenaam- pales and darks". Wat het sil- ;t betreft: het NEVEC voorspelt nieuw type mouwinzet, hoog ge- fetste taille-effecten, veel tresgar- ide? 1 togen' overblouses. boerenrokken pende zomen met onbestem- ingtes en natuurlijk de broekpak- enst. )ben ceur. ken. De armsgaten worden weer wat dieper, sluike cardigans komen weer terug, maar wat toch werkelijk het voornaamste is: het modebeeld, zo wel van deze winter als van deze zo mer zal voor een groot gedeelte be paald worden door de broeken; zij zullen tenminste eenderde van het hele modebeeld voor zich opeisen. Een broekpak uit de Itali aanse zomercollectie. Het mate riaal is ruwe zijde en de man chetten en zoom van het jasje zijn afgewerkt met raffia en hout. De laarzen zijn van het zelfde materiaal. Wat hebben we gegriezeld toen de eerste midi- en maxi- creaties ons onder ogen kwa men. Vooral de midi, daar moesten we niets van hebben. „Dat nooit", hebben velen waarschijnlijk gedacht. De tie ners waren de eersten die het lange „waagstuk" aandurfden. En deze zomer heeft vooral de maxi in de badplaatsen furore gemaakt. Nu, naar mate de herfst vordert, beginnen we al een heel andere houding tegen over de midi's aan te nemen. „Lekker warm" gaat het win nen van „onpraktisch" of „on elegant". Er zullen dan ook niet veel kasten van tieners en twens meer zijn, zonder een vleugje maxi en midi. Maar een vleugje is niet genoeg. Dat hebben de uitverkochte con fectionairs heel handig beke ken. Begin je aan een rok, dan komt daar steevast een trui of blouse in stijl bij en meestal ook een jas. C A Is er in Leiden genoeg goede ma xi en midi te koop? We gingen eens kijken in enkele Leidse warenhuizen die een speciale trendshop, of wat voor naam de afdeling ook draagt, hebben. Onze eerste gang was naar de grote promotor van de lange mode ,,De knie is fini" C en A Aanhang sters van de fini-doctrine kunnen daar een hele etage hun hart opha len. In leuk opgebouwde afdelink jes vonden we daar midi en maxi f voor „sportief-gewoon en feest". De al „klassieke'-maximodellen. het ver lengde poloshirt en de rechte hang- Jurkjes met capuchon, zyn verdron gen door een veel uitgebreider as sortiment. We zagen b.v. de granny- dress van millefleur bedrukte katoen met wijde lange rok en veel stroken en de wat fijnere iets getailleerde midi- en maxi, waarvan de prijzen variëren van f 35 - f 100. Weekend Een hoekje apart was de week- end-kleding. Toen wij daar rond neusden was het helemaal gevuld met suède. Tussen de doorgaans pe perdure modellen doken wij een grappig suede jasje op. nog mini voor goed f 125. Het zag er gezellig uit en zat lekker. Het hoeft toch niet altijd zo duur te zijnPijn waren ook de wollen spencers in al lerlei kleuren en modellen. Meestal grof gehaakt. Gemakkelijk om over een lange broek aan te trekken. Er zijn veel kleertjes om over een broek te dragen te koop, leuke tuniekjes, in Indiase stijl, fijne lange truien en romantische blouses met veel stro ken Broek De broek neemt dan ook een be langrijke plaats in het kledingpak- ket in. Want wie niet over een lan- het niet laten toch nog even bij de j modellen voor wat „oudere" dames I te kijken. Met „wat ouder" bedoelen we dan de niet-meer-twens. In hun rekken viert de mixi hoogtij. Een elegante oplossing vonden wij voor de vrouw die er met een midi waar- I schijnlijk zou uitzien als onze groot moeder, maar nu zich stijlvol aan de nieuwe normen kan aanpassen. Witteveen Vanuit de zaak waar het camera oog over je spulletjes waakt, raak ten we verzeild bij Witteveen. Een voor Leiden betrekkelijk nieuwe naam. Vol bewondering hebben we gekeken naar een Jas met capuchon gemaakt van gobelinstof, helemaal met teddybont gevoerd (fl49>. Wit teveen is voor Jong Leiden een ech te aanwinst omdat de etages, mis schien op de mantelafdeling na. een gezellige, vlotte sfeer hebben. Bene den worden al kleine voorproef jes ge toond van de nieuwe aanwinsten en dan moet er bijna wel een bezoek je aan de trendshop volgen. De trendshop. op de eerste etage, is niet groot, maar wel uitstekend gesorteerd. Van de midi en maxi jurken is het maar een paar stap jes naar een bijpassende mantel. De prijzen van de japonnen liggen zo die goed te combineren zijn met de keur van maxi en midi-rokken. We spraken even met de verkoop- leidster. ,.De lange mode verkoopt geweldig. Ik geloof dat na de eer ste schuchtere aankoop beslist een tweede volgt. Maxi is eigenlijk alleen voor een feest of een uitje. In de stad is het te onpraktisch. Midi en mixi zijn dan de oplossingen." Na deze vluchtige opmerkingen wordt ze weer weggeroepen en wij kijken nog even rond. By de paskamer zien we een leeftijdgenote, die maar niet kan beslissen tot de aankoop van een- paars met lila maxi. die haar wel goed staat. Tja, het valt niet mee zo een-twee-drie te wennen aan dat nieuwe silhouet in de spiegel, dat toch echt het Jouwe is. Vinke In een ander Leids pand. dat als mo dezaak een heel ander aanzien heeft gekregen, is Vinke gevestigd. Ook daar een fijne afdeling voor tieners en twens waar af en toe een gezel lig plaatje wordt gedraaid. Hier sprong vooral de serie broek- en tu niek pakken in het oog. We kunnen er deze winter als een Zuidamerikaan- se gaucho of een stoere Russische kozak uitzien, als het aan Vinke ligt. Pakken, die niet alleen uitge- aan monnikken denken. De clerus heeft het modebeleid van, 1970 on miskenbaar beïnvloed. Een apart hoofdstuk in alle confec- tiecollecties is het ..slangeffect" waarbij het wit-griJs-zwart overheerst. Het is mogelijk om te transformeren in een slangenvrouw, zonder daarbij de gekste financiële capriolen te hoeven uithalen. Een slangenbroek kost ongeveer f25 en een Jurk f 35—f 40. Het materiaal is dan wel meestal katoen. Op de schoenen, tassen en petjes zijn van dit motief overal te koop. Een beest achtig, maar niet te duur grapje Met deze drie houdt het dan in Lei den, voor wat de grotere zaken be treft, wel op. Bulten de typische boe tiekjes die we vorig Jaar onder de loep namen, is er voor jong-Leiden niet veel meer te halen. De V en D's Miss Junior afdeling heeft de stormachtige ontwikkelingen niet helemaal kunnen bijbenen, want j de sortering was toen wij winkel den zeer beperkt en wat erger was. aan de matige kant. Maar misschien is er inmiddels een nieuwe collectie richting Leiden gekomen. Alleen de blouses en truien, daar vonden we wel wat aardige dinge tjes tussen. Dus ter aanvulling van de midi-maxi-garderobe toch wel een bezoekje waard. Rijglaars jes Ook op de nieuwe schoenmode hebben de midi's hun stempel ge drukt. De kloeke stappers met formi dabel brde hakken, forse neuzen en fikse garneringen hebben plaats ge maakt voor veel elegantere pumps. Wij koren terug naar de smalle, wat spits toelopende leest. Schoenen met kruisbandjes, veters en strikjes wer den door Rome en Parijs in ere her steld. Laarzen zijn erg belangrijk deze winter en iedere modebewuste vrouw moet tenminste één paar in huis hebbenknielange aansluitende exemplaren van leer, suède reptiel, of om helemaal in stijl te blijven rijglaarsjes op kuithoogte met een klein hakje, gemaakt van glimmend oud-achtig leer. Leer met een py thon- of krokoprint doet het goed deze winter. Tas en schoenen horen op elkaar afgestemd te zijn en dat kan nu niet alleen qua kleur en materiaal, maar ook wat de versieringen betreft. De tassen mogen groot zijn, vierkant of langwerpig met lange schouderheng sels, dat alles om 't verlengde mo debeeld nog langer te doen schijnen. Roodkoperen lippen De mond mag weer gezien wor den in de make-up van herfst en win ter 1970. Geen bleke, onopvallende lipjes meer. maar heldere kleuren als .granaatrood" en „goudkleurig" koper voor de lipsticks. Dat is al thans het jongste maquillage-advies van het make-up huis Payot (,4e la faculté de Lausanne", zoals de on dertiteling al jaren luidt). Voor de vrouwen die deze kleurtjes een beet je te geprononceerd vonden zijn er daarnaast dieproze en doorzichtig bei ge tinten. Dit alles aangebracht bij een huidmake-up met parelmoeref-1 fect. oogschaduw in drie kleuren, een uiterst bescheiden ooglijntje en een natuurlijke wenkbrauwlyn. Gezichtsverbetering Jackie was pas twintig, had een goede huid en mooie ogen en was een charmant persoontje. Maar ze woog teveel, haar haar was afschu welijk gepermanent en ze was slecht opgemaakt. Aldus Nova over een aardig Engels meisje dat dankzy dit maandblad een metamorfose mocht ondergaaneen make-up expert haalde goede punten uit haar ver schijning naar voren en het verschil is, blijkens de foto's, de moeite waard. Nova gelooft dat er op deze wereld tientallen „Jackies" rondlopen met de gedachte dat een goed uiterlijk zo ver buiten hun bereik ligt, dat ze maar liever blijven zoals ze zyn. Oudere vrouwen durven geen oog- make-up te gebruiken en zeggen daarom maar dat zoiets „niets voor hen" is. Jonge meisjes weten vaak niet hoe ze met moderne cosmetica moeten omgaan en smeren er maar op los. Make-up expert Pablo, één van de grote mannen van het schoonheidshuis Elisabeth Arden te kent hierbij nog aan: „Het helpt niet als ik iemands gezicht verander. Ik moet het verbeteren, dat is iet* heel anders". Volgens hem kunnen vrou wen veel meer doen met wat ze heb ben en daarbij kan een tekortkoming op zeker ogenblik een troef zijn. Pa- blo: „Vrouwen die ook maar enige ambitie hebben moeten eens voor een spiegel gaan zitten, hun gezicht ob jectief bekijken en de beste dingen eruit naar voren halen". ge Jurk wil struikelen. met dat lang moet Je leren leven heeft nog maar twee andere mogelijkhe den broek of mixi. De Jongeren zullen ongetwijfeld de keus op de broek laten vallen. We zagen in de tenboetiek voor deze groep beeldi ge jumpsuits en tuniekpakken. Voor de anti-langsters dus een alternatief want dit Jaar is niets verplicht, al les mag. Vanuit de twenboetiek konden we tussen de f 45 en f 100. Wie er tach tig gulden voor over heeft koopt een Jurk van goede kwaliteit, die fijn draagt. Grappig vonden wij de „bisschopsjurk" een getailleerde ma xi-jurk van onder tot boven met kleine knoopjes in de kleur van de stof, met daarover een pelerin. De kleur? Paars/lila natuurlijk. Opval lend zijn de maxi-rokken van gobe linstof met bijpassende bolero (f59) en de leuke bolerootjes en spencers. voerd zijn in wollen en synthetische stoffen, maar ook in leer en suède. I Het suède patchwork steekt hier de kop op. Een midirok met bolero van dit werk leek ons voor goed honderd veertig gulden een eindeloze combi natie. De cape is ook weer in ere her steld. natuurlijk niet alleen by Vin- j ke. maar in de hele confectie. De exemplaren die we tussen de man tels tegenkwamen deden ons sterk Denk je dat het wat is? (foto LD/Holvast) ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... i(S©(ytè5@wa BREESTRAAT1080-112 LEIDEN Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven en Marianne Veenema Steeds meer naar de achtergrond verschuiven de verkoopsters van de grotere modezaken. De meeste clanten willen immers uitvoerig hun voelhorens in de verschillende rekken steken voor ze iets gaan passen of kopen. Een adviseuse daarbij wordt vaak ervaren als een lastpost. Hoe staan de verkoopsters zelf nu tegenover hun werk en de afwijzende houding van bezoeksters? Wij spraken hierover met Ine de Winter, die na zes jaar bij C. «fc A. te hebben gewerkt, nu haar eigen boetiek dryft in de Diefsteeg. Ine is enthousiast over het persoonlijke contact, dat zy in de boetiek met de klanten heeft. „Bij C. A. was ik maar weinig betrokken by de keus van klanten. Het is een massaverkoop. Bovendien, handel je niet alles met de klant af. je doet maar een deeltje. En het is het leukst om alles zelf te doen. ook inpakken en af rekenen. Anders zie je een klant de kleedkamer in duiken en daarna kom je er niet meer aan' te pas." In de grotere zaken komen de mensen wel iets makkelijker binnen. Bij de boetieks hebben ze drempel vrees, behalve als er een bord uitverkoop buiten hangt. Het feit, dat in de warenhuizen de kleding in serie verkocht wordt schijnt minder belangrijk te zijn. „Als iets leuk staat en niet te duur ls vinden ze het al mooi. Het grote publiek interesseerd zich niet voor exclusi- teit. want ze zijn bang. dat ze daarvoor te diep in de seurs moeten tasten." De verkoopsters mogen jong zijn. z(j weten echt wel wat er in hun zaak te koop is. Als leerling-verkoopster volgen de meisjes een opleiding in het vak. Hierbij staan lessen in warenkennis en over de aard van de stoffen voorop. Ine: „Ik vond de opleiding erg goed. Die was er echt op gericht dat je de klanten zoveel mogelijk advies kon geven. Zo werd bijvoorbeeld uitgebreid verteld, hoe de kleding behandeld moet worden. Wij konden dus altijd inlichtingen geven over hoe en of een jurk gewassen kan worden." De verkoopsters worden op de hoogte gehouden van de nieuwe modetrends door middel van instructie en dia's. „Mijn grote bezwaar blijft de gebrekkige rol. die je als verkoopster tussen de klant en haar aanschaf speelde. Aan ons advies wordt te weinig aandacht be steed. En uiteindelijk kennen wy de kleding en zien we meer dan alleen een spiegelbeeld". Het is goed alle aandacht te besteden aan het stukje been dat onder eei midi vandaan komt. maar we moeten niet vergeten dat er ook nog iet bovenuit steekt: het hoofd. Bij de nieuwe mode hoort een nieuw hoofd dat nonchalant en natuurlij! moet zijn. Natuurlijk qua make-up (blosjes op de konen, glanzende lippen in sprekende kleuren, zachtgetinte shadows rondom het oog en een vloeibar* make-up met gouden of zilveren weerschijn) en nonchalant wat het kapse betreft. Het Syndicat Haute Coiffure Frangaise noemt die nieuwe haarlijn „dans la note". Het accent valt op de bij elkaar gevoegde kruin en op de .gerafel de" nekpartij. Vraag uw kapper om uw haar „bot" te knippen, waardoor de lokken als veertjes opspringen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19