rees voor olie op Franse n Britse listen DADERS VAN AANSLAG OP SCHNEIDER OPGEPAKT l a- Agent gedood tijdens gevecht met Zwarte Panters in Detroit Kom morgenavond eens praten over een goedbetaalde baan bij Laurens WINDEN VRIJ OPTIMISTISCH NA RAMP MET TANKER ernadette in ziet geen meer in onlusten Eénvan de 82 persoonlijkheden van British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie van Europa. Allende definitief president E Sonde-8 terug naar aarde Ondanks Zeist Braziliaanse verzetsman bij arrestatie doodgebleven Nixon sprak met staatshoofden en regeringsleiders „Camara draait mee in de rode propaganda" Wolf skinderen in Libanon l andaag bezoek voor de V.S.- generaals ER u JJDA O m OKTOBER LEIDSCH T>AOBLAO PAGINA 13 ken 'n va k en idere ADVERTENTIE i dez? ken JS'LONDEN (AP. GPD. Reuter» Het aantal slachtoffers botsing tussen de twee Liberiaanse olietankers vrijdag- in Het Kanaal is definitief vastgesteld op dertien. Dertig ran de Chinese bemanning van de Pacific Glorv en een ius d indsf ,oods- de heer Frudiger zijn naar een ziekenhuis ver- ^eel Laatstgenoemde, die te Brixham aan boord van het schip bet ?aan vertelde dat de Pacific Glory en de Allegro naast el- m «ren toen een derde schip op hen bleek af te stevenen. De deed een uitwijkpoging en er ontstond een aanvaring. ur 4derlandse loods stond op de i van de Zuidengelse kust met een eei n de machines werden stop- olielaag werd bedekt) gevreesd. Re- le de reddingboten gestreken geringsfunctionarissen kwamen za- was er een explosie in dc- terdag al in Londen byeen om de •W* kamer. Er was geen hoop kwestie te bespreken. Aanvankelijk de machinisten. De ont- werd de Pacific Glory op een zand- fing gepaard met veel pa- bank gezet om het leegstromen van en wij het schip verlieten de tanks te voorkomen, maai- giste- geen teken van leven meer rd, aldus de heer Frudiger. iden maar ook in Parys maakt van de ramp als met de janyon (toen een groot deel ADVERTENTIE ren probeerden sleepboten het schip vlot te krijgen om breken te voor komen. Tientallen schepen hebber, inmiddels ernstige zorgen de zee rondom de Pacific Glory a.' olie aan boord van de Pa- bestrooid met oliebestrydingsmidde- •ry Hoewel men vanochtend len. Vliegtuigen namen een ongeveei optimistisch was wordt een 1 anderhalf kilometer lange vlek rond het schip waar. Deskundigen menen dat dit stookolie is en niet de ruwe olie die de Paoific Glory als la dine vervoerde. Stookolie is gemakkelij ker te bestrijden. De autoriteiten hopen dat de brand nog een tijd zal aanhouden, zodat een groot deel van de aan boord zijnde olie voordat net het water be reikt verbrand zal ziin De Britten krijgen by hun actie belangryke steun van Franse deskundigen. De Fransen zyn net als de Engelsen ernstig bevreesd voor de olieveront reiniging Gisteravond zat voor Frankrijk de wind nog in de goede hoek. zodat men in Parys de hoop had dat de olie die de Pacific Glory in Rotterdam had moeten afleveren de Franse kusten zou sparen. 'Ut jcht» enkele centen méér in de >p, i te e lJyper exportjenever geniet U van een jonge jenever van •ren der* ra. I cht ?t hi inig e per r va was a de ït -2 te lunt. lamph Uj te de cers" tof hel l zal onze correspondent feller w <GPD) Het Lagcrhuis- 5jef o midden-Ulster, de 22-jarige en te Devlin, heeft zich thans le ge| ken tegen het straatgeweld n At afgelopen jaren Noord-Ier- jji ffnstig heeft geteisterd, om men niet het juiste middel het maatschappelijk besteld De Rover 3.5 De auto die slechts bereikbaar is voor mensen die het reeds bereikt hebben. Geloof ook deoverdreven verhalen over deze lenige tank. Bij de prijs inbegrepende technische know-how die British Leyland In al z'n auto's stopt - van Jaguar tot Rover, van Triumph tot MG. British Leyland Nederland. Gouda [Sgj| Austin-Jaguar-Triumph-Leyland-MG-Morris-Rover SANTIAGO (AP. AFP, Reuter) Een dap na de verkiezing van de marxist dr. Salvador Allende tot president van Chili, is de op perbevelhebber van het Chileense leger, generaal René Schneider beziveken aan de gevolgen van een moordaanslag die op hem was gepleegd. De brandende Pacific Glory. DETROIT (Reuter» De politie van Detroit heeft 23 personen gear resteerd. nadat zij zaterdagnacht het hoofdkwartier van de „Zwarte Pan ters" had belegerd. De politie was tot belegering van het pand overgegaan omdat er uit het huis schoten zou den zyn gelost op politie-agenten. waar by een negeragent werd gedood en een andere werd gewond. In de buurt van het huis ontston den ongeregeldheden toen de menigte stenen gooide naar brandweerman nen, die in brand gestoken politie auto's probeerden te blussen. Ook hierby werden enige personen gear resteerd. Negen personen van het hoofd kwartier gaven zich later vrywillig over, drie anderen werden door mid del van traangas naar buiten gedre ven. Intussen heeft de burgemeester Bernadettes verklaring in doelj n een koersverandering is. van oordeel dat hantering bommen als wapen, mo- Jchtvaardigd is wanneer er „nsen ?ld cs.-gas tegen de r.k. -ne :d wordt gebruikt. In de- «tandigheden als die er des- ket r.k. Bogside in London- sten zou zy opnieuw aan meedoen. dat de onlusten politiek een effect uitoefenen, maar in Bernadette niet tegen ge- volgens haar alleen mag ïebruikt indien de meerder- !oord-Ierland er achter staat de overwinning zal leiden, 't ogenblik niet zo en daar- zy het als haar eerste taak te doordringen van haar T/ Hg dat alleen een verenigde, I fasche. socialistische Ierse re- w einde kan maken aan de ind 4 onder weidse id al van u is het MOSKOU (AFP) Het onbeman de Russische ruimtestation ..Sonde s'" is op de terugweg naar de aarde na een vlucht rond de maan. De „Sonde-8", die dinsdag werd gelan ceerd, vloog zaterdag rond de maan. Tass meldt dat de aarde van een afstand van 65.000 kilometer is ge fotografeerd en dat op de eerste dag van de vlucht televisiebeelden van de aarde zyn gemaakt. De Sonde moet dinsdag op de aarde terugkeren. BODEGRAVEN Voor het zo belangryke duel tegen Unio ging de Bodegraafse ploeg vrijdag avond al in retaite in het Sport centrum Zeist. Het heeft niet veel geholpen want het belang ryke duel tegen Unio, waar de spelers de kleine zaterdagavond genoegens voor moesten ontbe ren, is een Bodegraafse neder laag geworden. Het met twee invaller spelen de Unio. waartoe ook Fred Pet- terson behoorde, bood fel tegen stand zodat Bodegraven na een aanvankelijk overwicht toch op eigen helft werd terugedrongen. Het enige doelpunt in deze enerverende strijd viel een halve minuut voor rust. Een kluwen spelers voor het doel ontnam Stikkelorum het uitzicht en Piet v. Miltenburg kon hard en strak inschieten (1—0). Het hardwer kende Bodegraven bracht het niet verder dan een groot aan tal hoekschoppen en verloor met 10 ondanks Zeist van de stad Cairo, in Illinois, de hulp ingeroepen van de nationale garde na aanvallen van gewapende negers op het plaatselijke hoofdbu- bureau van politie. Gardisten en agenten hebben nu de wacht betrok ken by het bureau en op andere stra tegische punten. De toestand in Cairo is al heel lang gespannen. Bij de jongste incidenten werden twee voor bijgangers gewond. Excecuties in Perzië In Iran (Perzië» zijn weer vier personen we gens smokkel van narcotica voor het1 vuurpeloton terechtgesteld. Overtre- ding van de strenge narcoticawetge- ving in Iran heeft tot nu aan 53 j mensen het leven gekost. Ieder, on geacht de nationaliteit, kan de kogel krijgen als meer dan 10 gram he roïne. cocaïne of morfine, of meer dan twee kilo opium in zijn bezit is aangetroffen. 8AO PAULO (AFP» - De voor naamste leider van de Braziliaanse ondergrondse oppositie. Joquim Ca- mara Ferreira, is volgens de politie vrijdagavond op het moment van zijn arrestatie in Sao Paulo „overleden aan een hartaanval". De politie-een- heid die met de arrestatie was be last. stond onder leiding van recher cheur Sergio Fleury, die eind vorig jaar de vroegere oppositieleider Car los Marighela vanuit een hinderlaag doodde. Fleury wordt ook genoemd als oprichter van het beruchte „es kader des doods", dat voor het over grote deel uit politiemannen bestaat en de afgelopen twee jaar naar schatting 800 personen, als misdadi gers aangemerkt, heeft vermoord. Er is een gerechtelijk onderzoek tegen Fleury gaande. De politie deelde za terdag mee dat Ferreira toen hy om singeld was, zich probeerde te ver zetten. Zelfs toen hy ontwapend was. bleef hy de agenten aanvallen. Hy wist er verscheidene te verwonden, maar zakte toen in elkaar, aldus de lezing van de politie. WASHINGTON NEW YORK DPA. Reuter) President Nixon heeft za terdagavond in het Witte Huis der tig staatshoofden en regeringsleiders, die het zilveren jubileum van de Ver. Natie6 hebben bijgewoond, een galadiner aangeboden. Het diner, dat samenviel met het feesteiyk slotcon- cert van de jubileumviering, heeft by de Ver. Naties enige ontstemming gewekt. Secretaris-generaal Thant liet het afweten en deed zich verte genwoordigen door de huidige voor zitter van de Veiligheidsraad, de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Lopez Bravo. Ook de Indiase premier mevrouw Indira Gandhi liet verstek gaan. ofschoon ze al had toe gezegd het concert by te zullen wonen. Tot Nixons gasten behoorden o.a. Keizer Haile Selassie van Ethiopië, aartsbisschop Makarios van Cyprus, president Ceaoesescu van Roemenië, dramatische fase" van de mensheid premier Meir van Israël, de Joegosla vische premier Ribicic en de Britse regeringsleider Edwar Heath. Ook het voltallige Amerikaanse kabinet zat aan. Secretaris-generaal Thant heeft zaterdag een beroep op de leden van de Verenigde Naties gedaan een einde te maken aan machtspolitiek en deze te vervangen door een col lectieve verantwoordeiykheid. Een wereldpatrioCtisme en wereldsolidari- teit zyn nodig om de huidige ..zeer dramaitsche fase" van de mensheid goed door te komen en ,,de werke- lyke problemen van onze planeet als geheel aan te pakken op een schaal die werkelijke resultaten zal ople veren". SAO PAULO AFP' De gouver neur van de Braziliaanse staat Sao Paulo, Abrau Sodre. heeft gisteren een ..dossier Dom Helder Camara" overhandigd aan kardinaal Rossi, j aartsbisschop van Sao Paulo. Kardi naal Rossi had aan de gouverneur gevraagd om enige beschuldigingen te bewyzen, met name. dat Helder j Camara ex „communistische agent" zou zyn. De gouverneur beweert, dat het duidelyk is dat Helder Camara voor de communistische party werkt, „want die profiteert ervan". Volgens hem schildert Camara bovendien Brazilië af als een gevangenis, terwyl hy nooit de concentratiekampen van Hitler of die achter het yzeren gor- dyn veroordeeld zou hebben. In de tyd van de nazi's zou Helder Camara grote bewondering hebben gehad voor de Führer. „En of hy het nu wil of niet, hij draait mee in de mo len van de communistische propa ganda", aldus de gouverneur. BEIROET (DPA) In een te huis in de Libanese hoofdstad Bei roet verblyven twee „wolfskinderen", die enige tyd geleden voor de poort van een klooster in de bergen zyn gevonden. Volgens het ministerie van Voorlichting zyn het een meisje en een jongen van resp. ongeveer 12 en 10 jaar. Zy zyn waarschynhjk alleen met dieren opgegroeid. De kinderen lyken nauwelyks op menselijke we zens. bewegen zich op handen en voeten en huilen als honden. Als voedsel heben ze tot nu toe alleen broodkruimels aangenomen. Volgens het ministerie zyn de kin deren door een onbekende by de poort van het klooster afgezet. Toen men ze daar niet wilde opnemen, werden ze naar een blindeninstituut In de buurt gebracht. Daar zetten zy het 's nachts op zulk een dieriyk ge huil. dat de mensen er bang van werden. Schneiders auto werd donderdag klem gereden door vier of vyf man nen, die daarna de achterruiten van de auto stuksloegen en hem met drie pistoolschoten dodelyk verwonden. In politiekringen is inmiddels mee gedeeld dat de moordenaar van ge neraal Schneider gearresteerd zou zyn. De moordenaar, een zekere Raul Léon Cosmelli, zou met nog twee verdachten zyn aangehouden in een dorp op 200 kilometer ten zuiden van Santiago Raul Léon Cosmelli is de zoon van de voormalige kwartiermeester gene raal van de stad Linares Volgens generaal Emilio Cheyre, MOSKOU (Reuter) Amerikaan se consulaire vertegenwoordigers zou den vandaag de twee Amerikaanse generaals mogen bezoeken, die vorige week woensdag op een inspectie- vlucht langs de Turks-Russische grens boven Sowjetrussisch gebied terecht kwamen en in de republiek Armenië moesten landen. In hun Beechcraft-toestel zaten ook een Amerikaanse majoor en een Turkse officier. De Sowjetrussische pers heeft geen commentaar geleverd en geen nieuws verstrekt over de aanwezigheid van de Amerikaanse officieren in het land. afgezien van een korte bekend making van Tass. donderdag Volgens diplomaten in Moskou wyst dit er op dat de Sowjet-Unie geen punt van het incident willen maken en Ame rikaanse functionarissen hebben goe de hoop dat de kwestie spoedig kan worden geregeld ADVERTENTIE (U weet wel, de fabrikant van Cabailero. Golden Fiction. Tivoli. Chesterfield) Hotel Bellevue, Steenstraat 59, Leiden, van half 7 tot half a die het politie-onderzoek leidt, wor den Raul Léon Cosmelli en zijn vader Atilio Cosmelli vastgehouden wegens het organiseren en uitvoeren van de aanslag op generaal Schneider. Naar van welingelichte zyde wordt verno men. zou Atilio Cosmelli het kom- plot hebben opgezet en zou zijn zoon de voornaamste uitvoerder zyn ge weest. Deze zou donderdag de schoten op generaal Schneider hebben afge vuurd. Ook zouden er Chilenen in de Argentynse hoofdstad Buenos Aires by de zaak zyn betrokken Eén tan hen is door de Argentynse politie aangehouden. Het is Julio Antonio Bouchon, de zoon t an een bekende grondeigenaar in Santiago. Hy zal worden uitgeleverd. Naar in politiekringen is vernomen, zou de 56-jarige Atilio Cosmelli aan alle deelnemers aan de aanslag elk 1000 dollar hebben uitbetaald. Oor- spronkelyk zou het de bedoeling zyn geweest, generaal Schneider te ont voeren en niet neer te schieten. In Santiago bevindt zich Gustavo Valenzuela in hechtenis. Hy zou de eigenaar zyn van één der auto's die by de aanslag waren betrokken, doch hy ontkent by de zaak betrokken te zyn. Ook is een aanhoudingsbevel uit gevaardigd tegen de gepensioneerde generaal Roberto Viuax Maramblo. Deze leidde op 21 oktober vorig jaar een militaire opstand tegen de hui dige president Frei. De Chileense regering heeft drie dagen nationale rouw afgekondigd. Extremisten Tot de eerste personen die in het militaire ziekenhuis hun rouwbeklag aan de nabestaanden kwamen aan bieden, behoorden de voormalige president Alexander Frei en de pas gekozen allende. Allende beweerde eerder deze week dat de aanslag het werk is geweest van extreem-recht se elementen om te voorkomen dat hy het landsbestuur zou overnemen. Deze extremisten wilden met de aanslag trachten het leger te bewe gen tot een ingrypen. Generaal Schneider, een man van het cen trum, joeg rechtse groeperingen tegen zich in het harnas met zyn verkla ring dat het leger de verkiezing van Allende tot president niet zou ver hinderen en elk besluit van het par lement zou aanvaarden. By de presidentsverkiezingen van 4 september kwam Allende als over winnaar uit de bus. echter niet met een volstrekte meerderheid. Het Chi leense parlement moest de afgelopen dagen het pleit beslechten. Op 4 september zei Allende in een vraaggesprek, dat de toekomstige re gering van Chili niet socialistisch zal zyn, maar uit meer partyen zal be staan. Allende beloofde vryheid van pers en vrye verkiezingen. Hy voegde eraan toe: „Ik kan u de verzekering geven, dat er aan het einde van myn ambtsperiode verkiezingen zullen worden gehouden, die vryer zullen zyn dan ooit tevoren". Allende verklaarde voorts, dat de meeste ondernemingen en bedryven particulier bezit zullen blijven. Alleen de ondernemingen die grondstoffen, zoals koper, ijzererts en salpeter ver werken, zullen genationaliseerd wor den. De meeste van deze onderne mingen hebben buitenlands kapitaal. Verder zullen een aantal openbare diensten die nog in handen van bui tenlanders zyn, eigendom van de staat worden. Allende verzekerde, dat uiteindeiyk ook de banken, krediet- instelingen en verzekeringsmaat- sehappyen genationaliseerd worden. Allende en zyn „Volksunie" hebben een program, dat duidelyk Is beïn vloed vanuit Oost-Europa. Maar Al lende zegt. geen einde te willen ma ken aan het democratische stelsel ln Chili.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13