LQ wilde verkiezingen in •uebec tot chaos maken Vieratle legt astarbeider n de watten DE ROK WORDT OPNIEUW KORT Boskoop krijgt reinwaterkelder Anderhalf jaar voor Geismar Bod op Jan de Poorter Minister in het Canadese parlement eth SPRAAK BIJ GEMEENTE icht Gebr. Geijteman generaal kamp ïoen Ulbricht geeft Brandt een pluimpje J. Heerikhuisen kwart eeuw bij politie Katwijk Leimuidenaar kreeg 4 maanden voorwaardelijk HANDJEVOL Watertoren verdwijnt EXTREMISTEN' Winst bij Shell Oil daalt weer Mary Quant en het royale been Fluor in ons drinkwater? Journalist moet Moskou verlaten Ontslag Mooren niet ongegrond fllJDAG 23 OKTOBER 1970 LEIOSCH DAGBLAD PAGINA 9 ri I JAWA (Reuter, AFP) Het ^listische Bevrydingsfront van •R Uw (FLQ) het voornemen ontvoeringen, moorden en lagen uit te voeren om de nteverkiezingen van aanstaan- te ontwrichten, zo heeft de federale minister voor Re- Zaken, Jean Marchand, gis- in het parlement gezegd. Deze is nummer twee na premier is ere?» grj federale regering zou de oor band niet hebben afgekondigd eer zij daar niet van op de hoog- geweest. De verkiezingen gaan is ail^on volgens plan op 25 okto- ordeaj jiand zei dat de FLQ ln een belangrijke regering instellin- doorgedrongen en dat zij ban blauJiebben met de Zwarte Panters rs. Is het afkondigen van de oor- ro° estand is de toestand in Que- z^aii mmerkelijk verbeterd, zei Mar- brog LTot dan toe waren de mensen om over de FLQ en tegen de »te praten, nu beginnen de in- agen vanzelf binnen te komen ichand moest een eerder uiit- i verklaring, dat het .Po- Actiefront" op één lijn zou \met het „Front voor de Be lg van Quebec", intrekken, rorak van een misverstand als 1 be llen. gevolg van zijn onvoldoende kennis van het Engels. Premier Trudeau had al gezegd dat de federale regering de verklaring van Marchand niet tevo ren had goedgekeurd en dat zij niet over aanwijzingen beschikte, die op banden tussen de twee organisaties zouden duiden. Kritiek De leider van de Conservatieven, Robert Tanfield, verweet de regering dictatoriale neigingen, terwijl een afgevaardigde van de nieuwe „Demo cratische Partij" Marchand betichtte van het „belasteren van een groep fatsoenlijke mensen". In Quebec heeft een „Comité voor de Verdediging van de Burgerlijke Vrijheden" de federale regering er van beschuldigd, dat zij haar verant woordelijkheden heeft afgeschoven op het leger en politie. Het comité, dat zegt te bestaan uit „academici en an dere intellectuelen en democraten uit Quebec", vindt dat er een ,waar kli maat van terreur" is gevestigd. Hoe gespannen de situatie in Ca nada is, bleek toen de federale minis ter v. Financiën, Edgar Bensor, eni ge uren zoek was. Hij had de leden van zijn lijfwacht niet op de hoogte gesteld dat hij zijn woning zou ver laten. De politie vreesde al dat de be windsman was ontvoerd, maar hij keerde behouden terug. (van onze correspondent) RATTE (GPD) Terwijl een Limburgse gemeentebesturen sogelijke moeite doen gastar- te weren, worden de buiten werknemers in het Belgische Cheratte, enkele kilometers grens, zelfs zo in de watten dat men hun de mogelijkheid geboden "ia een adviesraad in- uit te oefenen op het bestuur gemeente. zondag 18 oktober vonden in ;te, plaatsje van 6000 inwoners de helft "vreemdelingen", ste verkiezingen plaats van de- iesraad. Gekozen werden vier drie Spanjaarden, twee in, één Turk, één Pool en één lander. teken van te voren werden de beiders opgeroepen naar de is te gaan. In cafés, in fabrie- lop straat werden affiches op- jen niet teksten als "Emigran- erk mee aan het bestuur van Re. Het is ook Jouw gemeente", resultaat was dat bijna alle rechtigden hun afgevaardigde Zelfs Turkse vrouwen, die in jen land niet meetellen als het amen aankomt, kruisten hun laten aan. Semeester Leopold Briquet zegt adviesraad is ingesteld om buitenlanders zo aangenaam jk te maken, dit onder het "Arbeiders die zich ergens voelen, blyven". "Wij heboen lenlanders nodig", zegt de bur- "In Wallonië zijn geen srkers meer te vinden, dus op de buitenlanders aange- om de industrie draaiende te Volgens hem houdt de ad- 1 zich op de eerste plaats net de integratie van de gast ro, daarnaast ook met cultu- sociale problemen, ie vraag of er, vanuit de be- geen bezwaren zijn geopperd komst van de buitenlanders, irdt de burgemeester dat dat begin wel het geval is geweest, tot nu Belgen, Turken, Span- Italianen, Polen en Grieken i jyven zonder de minste moei- nOliOl kn te veroorzaken. "Langza- oose trouw en Belgen met de Vflflf baders en ontstonden er hu nnen over en weer" aW110 Leo- OgJUJ ïriquet. Nu is de situatie zelfs de gemeente Cheratte de kin- bit die huwelijken m de gele- stelt de moedertaal van hun te leren om hen niet van hun te vervremen. Vrouwen Nederlandse afgevaardigde in tesraad is Johnnie Tullemans it Heerlen. Behalve de belan- to de enkele Nederlanders die ttotte wonen, moet hij ook op- voor de belangen van minder tvtegenwoordigde nationalitei- 'a van zyn plannen is de ge- te vragen de vrouwen van 'beiders lessen te geven in tose taal. De vrouwen moeten 1 wachten met winkelen bij- (ld lot hun mannen of kinde- zijn van hun werk of school toten ze zich niet verstaan- token. ende ioek- max. sfeer ,nde- nder telef. mow De adviesraad is bovendien van plan ervoor te zorgen dat ook de gastarbeiders een stem krijgen bij de volgende burgemeesterverkiezin gen. "Cheratte bestaat voor de helft uit vreemdelingen", aldus Johnnie Tullemans, „daarom vinden wij dat niet aUeen Belgen te beslissen heb ben". Ook bestaat er volgens John nie Tullemans en zijn Belgische vrouw tussen de Belgen en de bui tenlanders geen enkele rancune. In verenigingen en clubs zijn Belgen en buitenlanders vaak evenredig verte genwoordigd. De gastarbeiders voelen zich thuis in Cheratte. Dat blijkt ondermeer als ik in een Italiaans cafeetje een kop koffie drink. De mannen die daar na hun werk een kaartje leggen, zijn te vreden over hun werk, hun omgang met de Belgen, hun huisvesting en hun salaris. Ook ten opzichte van de adviesraad staan ze positief en, zeg gen ze, "als ze onze adviezen niet op volgen, dan blijven we doorgaan tot dat de gemeenteraad naar ons luis tert". PRAAG (AP i De Oostduits® partijleider Walter Ulbricht heeft er op aangedrongen dat West-Duitsland z{jn niet-aanvalsverdrag met de Sow- jet-Unie zal ratificeren en daarna de Poolse .en Tsjechslowaakse voorwaar den voor een normalisatie van de be trekkingen met deze landen zal aan vaarden. Ulbricht zei dit in een toespraak in de Praagse congreshal, die door de televisie werd uitgezonden en het hoogtepunt vormde van zijn staats bezoek aan Tsj echo-SlowakijeOp de twee uur durende bijeenkomst gaven Ulbricht en de Tsjechoslowaakse partijleider Hoesak voorzichtig uiting aan hun goedkeuring van de Ostpo- litik van de Westduitee kanselier Willy Brandt. BUITENLAND Bonn steunt Borobodoer West- Duitsland heeft aangekondigd 2 miljoen Duitse marken ter beschik king te zullen stellen voor de restau ratie van het boeddhistische tempel complex van de Borobodoer op Java. De restauratie van de Borobodoer zal naar schatting miljoen dollar vragen, waarbij nog een 2 a 3 miljoen dollar aan bijkomende kosten komen. De Japanse en de Nederlandse re gering zullen eveneens aan de restau ratie meewerken. Duizend doden De wervelstor men „Joan" en „Kato" die jonge week over de Philippynse eilanden Luzon en Midanao zijn getrokken hebben meer dan duizend levens ge- eist. Er worden bovendien nog 912 mensen vermist. 306 mensen zijn ge wond. Meer dan een miljoen men sen zijn dakloos. KATWIJK AAN ZEE In het restaurant van de sporthal „Cleyn Duin" hield de P.V. .De Rijnmon- ders" een ledenvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer Kr Schaap. Deze deelde mee dat op za terdag 2 januari 1971 een hokken- show zal worden georganiseerd. Er moet dan 1 oude doffer en 1 oude duivin gebracht worden. Zaterdag 9 januari 1 jonge doffer en 1 jonge duivin. Voor deze hokkenshow wor den aardige prijzen beschikbaar ge steld. In verband met het feit, dat de tot nog toe. toegepaste puntentelling bij de wedvluchten niet meer bevalt, werd door het bestuur voorgesteld voor het vluchtseizoen 1971 een an dere puntentelling op te stellen. De puntentelling zal dan lopen vanaf 150. Met het voorstel konden de le den zich verenigen. Kampioen vitesse: 1. Gebr. Geij teman 1041; 2. J. Nijgh 1010; 3. J. Varkevisser 985; 4. Gebr. Kuijt 902; 5. P. Schaap 868 6. Gebr. de Breugd 860; 7. B. Mulder 853. Kampioen midfrond: 1. Gebr. Geijteman 1147; 2. C. Geijteman 1006; 3. Gebr. Kuijt 999; 4. Gebr. de Vreugd 964; 5. J. van der Plas 953; 6. J. Zuijderduijn 909; J.n ijgh 897. Kampioen fond: 1. C. Geijteman 1089; 2. Gebr. Geijteman 1028; 3. H. Krijgsman 876: 4. Gebr. Kuijt 848; 5. J. van der Plas 645; 6. P. de Mol 473; 7. T. Houwer 351. Kampioen jonge duiven: 1. B. Mul dei- 1465 2. C. van Dyk 1325; 3. Gebr. Geijteman 1265; 4. Z. de Mol 1231; 5. H. Krijgsman 1190; 6. J. van der Gugten 1116; 7. P. de Mol 1066. Kampioen navluchten: 1. C. Geij teman 1353 2. J Nijgh 1303; 3. Gebr. Geijteman 1246; 4. J. Zuijder duijn 1209; 5. Gebr. Kuijt 1021; 6. K. Haasnoot 986; P. de Mol 985. Kampioen generaal: 1. Gebr Geij teman 5727 2. C. Geijteman 5002; 3. Gebr. Kuijt 4801; 4 H. Krijgsman 4201; 5. P. de Mol 4037; 6. J. Zuij derduijn 3943; 7. J. Nijgh 3793: 8. Z. de Mol 3778; 9. Gebr. de Vreugd 3549; 10. J. van der Plas 3536 pun ten. KATWIJK 'AAN ZEE De heer J. Heerikhuisen viert 26 oktober zijn 25 Jarig politie jubileum in Katwijk. De heer Heerikhuisen, afkomstig uit Maarsbergen, kwam op 26 oktober 1945 als agent naar Katwijk. De jubilaris werd per 1 oktober 1954 bevorderd tot hoofdagent en per 1 april 1963 benoemd tot brigadier bij de recherche. De heer Heerikhuls is door de Jaren heen een bekende figuur in onze Katwijkse samenleving geworden en daarom zullen velen gebruik ma ken van de gelegenheid om hem met dit jubileum te feliciteren tijdens de receptie die op 24 oktober a s. wordt gehouden in Hotel Noordzee van 6.30 tot 7.30 uur 's avonds. DEN HAAG, LEIMUIDEN De Haagse rechtbank veroordeelde een 23-Jarige inwoner van Leimuiden we gens poging tot zware mishandeling en bedreiging van zijn echtgenote, tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie Jaar en aftrek van het voorar rest. Verdachte had in de nacht van 24 op 25 mei tijdens een ruzie met zyn vrouw haar de keel. dichtgekne pen. De vrouw wist zich echter aan de greep te ontworstelen. Zij vlucht te op het toilet en sloot de deur af. Op haar hulpgeroep kwam een fami lielid toegesneld. De man had inmiddels onder het uiten van bedreigingen, met 'n mes gaten in de deur van 't toilet gesto ken. In het huwelijk waren herhaal de malen moeilijkheden geweest, die de man de bewuste avond buiten zichzelf van drift hadden gebracht. De officier van Justitie had tegen verdachte twee weken geleden acht maanden gevangenisstraf voorwaar delijk geëist, na de 20 dagen door verdachte reeds in voorarrest door gebracht. BOSKOOP Het waterleidingbe drijf De Rijnstreek blijft actief ten einde de afnemers ongestoord van goed drinkwater t e kunnen blijven voorzien. Aangezien de Boskoopse watertoren verouderd is zal nu ach ter deze toren een reinwaterkelder worden gebouwd. De eerste paal voor deze kelder zal op 2 november worden geslagen. De capaciteit van de kelder zal voorlopig 1500 m3 be dragen. Verwacht wordt dat de kelder over een half jaar gereed zal zijn. Bij een eventuele storing kan men dan uit „eigen bron" putten. Het is i de bedoeling dat in deze kelder „Gouds" water wordt opgeslagen en misschien zal ook Hazerswoude-dorp via nieuwe leidingen op deze rein waterkelder worden aangesloten. In de toekomst zal dan de water toren, die zovele Jaren het silhouet van Boskoop heeft beheerst (Bos koop heeft in zyn wapen een toren) gaan verdwijnen want het ligt in de bedoeling dat de reinwaterkelder een caoaciteit van 3000 m3 krijgt. Dan zal er ook een groter pompstation worden gebouwd. Wanneer dit alles zal zijn gerealiseerd is de functie van de „trouwe" toren overbodig gewor den. Wel is onlangs in een gemeente raadsvergadering de suggestie ge daan de toren als uitkijktoren te gaan exploiteren maar het zal de vraag zyn of dit de kosten van in standhouding zal dekken. NE WYORK (AP) De Zuidafri- kaanse afgevaardigde bij de Vere nigde Naties F. G. von Hirschberg, verklaarde gisteren, dat de aanhan gers van de „bevrijdingsbewegingen' zich vergissen als zij denken dat zij spreken voor de zwarte volksmassa in Zuid-Afrika. Veel Afrikaanse leiders hebben tij dens de jubileumzitting van de Ver enigde Naties aanvallen gedaan op het apartheidsbewind in Zuid-Afrika. Von Hirschberg, die gebruik maak te van zijn recht op beschuldigingen te antwoorden, zei dat de vijftien miljoen niet-blanken in zijn land „weten dat zij op de weg naar zelf beschikking en onafhankelijkheid misten" vertegenwoordigden, die „niet zijn en zij zijn het daarmee eens.", Von Hirschberg zei dat de voor standers van de bevrijdingsbewegin gen slechts „een handjevol extre- „representatief zijn voor de massa die zij beweren te vertegenwoordi gen en die dikwijls afhankelijk zijn van butienlandse belangen". DEN HAAG (GPD) —Nadat de beide voorafgaande perioden bij Sheil Oil Company (VB.) al lagere resultaten hadden opgeleverd dan verleden jaar, is ook het derde kwartaal met een afnemende winst uit de bus gekomen. Het nettoresul- j taat heeft 59.7 min dollar bedragen. wat gelijk staat aan 0,89 dollar per aandeel. Vorig jaar bedroeg de winst in het derde kwartaal 172,7 min dol lar. of 1,08 per aandeel. De winst daling komt uit op 18 pet. Dezelfde factoren, die de uitkom sten van de beider voorafgaande kwartalen ongunstig beïnvloedden deden ook in de afgelopen periode hun Invloed gelden. De conjuncture le teruggang en de scherpe concur- J rentie hebben geleid tot een ver mindering van de verkoopopbrengst van de chemische produkten met 8 j pet. Ook de aanloopkosten van de oliefinenfabriek in Houston, Texas. droegen bij tot de verlaging. Dr. Borlaug een Amerikaan van Noorse afkomstheeft de Nobelprijs voor de vrede gewon nen. Vanaf 1943 heeft hij zich op geworpen als een strijder voor de Mexicaanse landbouw. PARIJS (AP) De Franse mao- istenleider Alain Geismar. die zich heeft voorgenomen de bourgeoisie in zyn land „steen voor steen te ver nietigen" is gisteren wegens uitlok king van geweld tegen de politie tot een gevangenisstraf van 18 maan den veroordeeld. Uit de strafmaat kan worden opgemaakt dat het de autoriteiten ernst is een eind te ma ken aan de activiteiten van wat zij extremistische oproerstokers en ver nielers van andermans eigendom noemen. De 30-jarige Geismar heeft reeds vier maanden in voorarrest doorge bracht, die van de straf worden af getrokken. De rechtbank heeft nog geen uitspraak gedaan over de be schuldiging. dat hij getracht heeft de verboden organisatie „Prolera - risch links" weer op te richten. Hy is hiervan voorzitter geweest. Geismar werd veroordeeld op grond van het feit dat hij op 25 mei van dit jaar op een bijeenkomst zijn toe hoorders had aangemoedigd tot openlijk verzet tegen de „horden van smerissen". Twee dagen later wer den agenten in Parijs door groe pen betogers met stenen, metalen moeren en andere projectielen be stookt. Geismar, docent in de na tuurkunde, verwierf bekendheid tij dens de mei-opstand van 1968, toen hy secretaris-generaal was van de bond van hoger onderwijspersoneel. In de Parijse studentenwijk „Quar- tier Latin" zijn gisteravond verschei dene politiemannen gewond bij de monstraties tegen de veroordeling van Geismar. De gewonden vielen toen een jongeman een benzinebom in een politieauto gooide. Op een an der punt bekogelden ongeveer vijf tig betogers politiewagens met ste nen. LONDEN (GPD) Wanneer de Franse. Engelse en Italiaanse bou tique-ontwerpers het voor het zeggen krijgen dan is het. het volgend voor jaar. helemaal afgelopen met lange koetsier jassen en de droevig getinte midi-japonnen. Er komt keus uit mini en demi, een nieuwe roklengte die precies een handbreedte over de knie valt. En daarmee hebben Mary Quant en Co- co Chanel hun zoveelste overwinning behaald. Mary omdat iedereen het er wel over eens is dat de mini's voor de moderne vrouw uiteindelijk toch het meest praktisch zijn en „grand old lady" Chanel omdat haar favoriete 'roklengte uit de „roaring twenties" nu voor de vierde keer is terugge keerd. Na de boutiqueshows hl Italië en Frankrijk kwamen gisteren de Londense ontwerpers met hun voor- jaarscollectie aan de beurt. Midi-ko- ningin Mary Quant beet de spits af. met een verrassend kleurige serie mini-shorts. Ze was bij haar show üi het Londense Piccadillyhotel al leen niet aanwezig omdat zij na een tweede miskraam nu opnieuw in ver wachting is. Het was de bedoeling geweest dat prinses Margaret zou komen, maar die liet zich, na de felle kritiek op haar pas aangeschafte midi-gardero- be, wijselijk niet zien. En dat was misschien maar goed ook want de mini-shorts waren de kortste creaties die Mary Quant ooit gemaakt heeft. Mary's echtgenoot Alexander ver telde mij na afloop van de show dat de doorkijkblouzes hun attractie zo langzamerhand hebben verloren en dat daarom het accent naar de billen werd verlegd. „Het gaat mijn vrouw in de eerste plaats om kleding die verrukkelijk verleidelijk is. Er wordt wel eens ge zegd dat in Engeland de mooiste meisjes wonen en waarom zouden wij dat niet mogen laten zien". De mini-shorts zijn overigens niet de enige creaties waarmee Mary Quant wil proberen nog bestaan de taboes te doorbreken. Combinaties van tot iets over de knie vallende de mi-rokken en korte het middel bloot latende bolero's behoren eveneens tot haar free-fashion collectie. Het is al leen niet duidelijk waarom de beroemde Londense ontwerpster de modellen nu uitgerekend in Noord- Ierland van naturelkleurlge wol met de hand liet haken. Voor haar sluike avondjurken zakte Mary van de jaren dertig zoetjes aan naar de jaren veertig af en vandaar dus dat zij voor de flin terdunnen batist en dirnl-print uit zocht. De Britse modeontwerper Alexon Youngset zorgde voor de terugkeer van het matrozenpakje in het zomerbeéld van 1971. De maxi- en midi vonden bij hem geen genadeHij nam een voor beeld aan Coco Chanel en liet de rok iets over de knie vallen, i Naar aanleiding van een artikel over de fluoridering van het drink water in het LD van 20 oktober Jl. wilde ik het volgende opmerken. Is de Vewin nog niet op het idee geko men flessen gefluorideerd drinkwa ter te verstrekken in plaats van schoon water? Als tweede mogelijk heid is voor de mensen, die er be hoefte aan hebben fluor in tablet- vorm te koop. Dat lykt my een betere oplossing voor het gezonddrinkwaterprobleem dan het voorstel van de Vewin. Is de Vewin verder op grond van verre gaande onderzoekingen van mening, dat fluor geen nadelige bijverschijn selen kan hebben, die in geval van algehele fluoridering van het drink water een gevaar kunnen vormen voor de volksgezondheid? Dit wordt dan de eerste stap. Waar moet dat heen? In 1971 fluor in het drinkwa ter. maar misschien in 1972 een anti conceptiemiddel als oplossing voor het probleem „overbevolking". Mag iedereen in een vrij democratisch land misschien zelf uitmaken wat voor stoffen hij nodig denkt te heb ben. Hermien Teke, Vrouwen weg 31 Leiden, post Zoeterwoude. MOSKOU (AFP, Reuter) —De 39- Jarige John Dornberg, correspondent in Moskou van het Amerikaanse weekblad „Newsweek," moet de Sowjet-Unie verlaten „wegens deel neming aan een anti-Russische pro vocatie." zo meldt Tass. Hy zou en kele dagen geleden twee buitenlan ders hebben geholpen bij het ver spreiden vèn vlugschriften. Eerder was Dornberg betrapt op „onwettige deviezenmanipulaties en de verkoop van een auto tegen een speculatieve prijs." De 39-jarige Dornberg heeft deze beschuldigingen ontkend en ver klaarde. dat het enige incident waar bij hij betrokken was. twee jaar ge leden ia gebeurd, toen hij vreemd geld had gegeven aan twee Russen. Overigens is hy niet de eerste, maar reeds de zesde correspondent die in de afgelopen drie jaar Moskou heeft moeten verlaten. Haags Ambtenarengerecht: DEN HAAG/LEIDEN —Het ont slag van de heer F. H. J. Mooren, oud efficiency- en organisatie-amb tenaar van de gemeente Leiden, is terecht geweest. Dat heeft het Haag se Ambtenarengerecht deze week ge zegd in de uitspraak in het geding, dat de heer Mooren had aangespan nen. De heer Mooren werd volgens B. en W. ontslagen wegens onbe kwaamheid. Zelf meent hij door ge heime rapporten, waarin bepaalde ambtenaren hard werden aangepakt wegens fraude en ondeskundigheid, een situatie geschapen te hebben waarin het politiek gezien voor B. en W. beter was hém te ontslaan dan de betrokken ambtenaren. „Men wilde zo vlak voor de gemeente raadsverkiezingen geen rellen meer veroorzaken", aldus de heer Mooren, die vanaf mei 1970 zonder werk is. GEERTRUIDENBERG (ANP) Sibelco n.v. in Antwerpen zal een bod doen op alle uitstaande gewone aandelen serie b inclusief dividend- bewys nr. 13 ev.. in contanten van f 1.700 (170 pet) en van f 1.000 (100 pet) op alle uitstaande cumulatief preferente winstdelende aandelen in clusief dividendbewijs nr. 20 e.v. van n.v. internationale handel- en scheepvaartmaatschappij Jan de Poorter. Het personeel van Jan de Poor ter is over het bod ingelicht en Si belco heeft op zich genomen hun be langen onverkort te handhaven. In de leiding van het bedryf komt geen wijziging. De vergadering van de raad van commissarissen van Jan de Poorter heeft besloten deze biedingen te on dersteunen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9