Indonesiërs staan niet om de Ambonezen te gillen Californische politie verdenkt jongeman van moord op familie Ohta Wel een tien voor vlijt, maar Syrische president blijft aan Amerikaans-Russische samenwerking bij de verkenning van ruimte Den Haag en Indonesië volgen afgesproken plan H Britse waarschuwing tegen gevaren vrij geslachtsverkeer trasteen stukje 1 Uw fwjaarstuin EENJARIGE BALANS VAN KABINET-BRANDT Vele bewoners Istanboel terug naar hun dorpen Dode in Frankfort bleek toch Krim BRUYNZEEL - KEUKENS - KASTEN „Houtwerf-Leiden" - N.V. Vuiltje Kanselier VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 (Van onze Indonesische medewerker) DJAKARTA (GPD) De ontwik keling rond de Zuidmolukkers in Nederland worden in Indonesi sche regeringskringen met zorgvul dige aandacht en onmiskenbare arg waan gevolgd. Men beschikt over ge gevens. dat de leiding van de Zuid molukkers overweegt zich tot in ternationale hoven te wenden om vast te laten stellen of de Republiek de Z.-Molukken (Republiek Maluki Selatan) volgens de bepalingen van de ronde-tafelovereenkomst van 1949 tussen Nederland en de repu- blik Indonesia Sarikat naar interna- 'tij* Iweg Hier zeer (Van onze correspondent) ISTANBOEL (GPD) De cholera blijft slachtoffers eisen in Istanboel en de kranten blijven het aantal do den bijna dubbel zo hoog schatten als de autoriteiten die woensdag avond spraken van 44. De ziekte schijnt zich nog niet over heel Tur kije te hebben verspreid hetgeen op luchting veroorzaakt, omdat de be woners van de zwaarst getroffen voorstad Sagmalcilar de laatste da gen op grote schaal met alle soorten vervoermiddelen naar hun dorpen te rugkeerden. Deze ..bidonvilles" buiten de zeer oude muren van de stad zijn in meerderheid bewoond door dorpelin gen die in Istanboel emplooi zijn ko men zoeken. Het woord Sagmalcilar betekent „melkers," een naam die dateert uit de periode dat hier lan derijen waren en de metropool nog niet alles wat zij feitelijk kwijt wilde buiten haar muren had gelegd. Sagmalcilar heeft nu 15000 inwoners en de autoriteiten zeggen dat het on mogelijk is het gehele gebied in quarantaine te houden. Van andere zijde wordt dit betwijfeld. Veel hilariteit is er over de „para-cholera," die de minister ten slotte zelf weer inslikte. Het woordje „para" (in medische zin met de be tekenis „nauw verwant aan") bete kent in het Turks ongelukkigerwijze óók „geld." En zo hebben vele kran ten een onuitputtelijke bron voor bit tere grapjes en opmerkingen dat er wel geld Ls voor een luxe brug over de Bosporus maar niet voor riole ring. Inmiddels zijn nu verreweg de meesten van de bijna drie miljoen Istanboelers ingeënt. Zij eten en drinken in grote hoeveelheden zure dingen zoals citroenen (die in prijs meer dan verdubbeld zijn) en azijn. Dat van wetenschappelijke zijde ook wodka is aanbevolen als afweermid del is voor velen een troost. De stad ls schoner dan ooit tevoren en het is jammer dat de toeristen dat niet kunnen zien. tlonaal recht zowel door Nederland als Indonesië erkend had moeten worden. Volgens deze in Indonesisch bezit zijnde inlichtingen, willen de leiders van de Zuidmolukkers in Nederland zich niet alleen baseren op de uit spraken van Nederlandse rechtscolle ges in de Jaren '50, maar ook op een uitlating van minister Luns op de woelige dag van 31 augustus J.l. dat de Zuidmolukkers het recht zouden hebben gehad tot uitroeping van hun republiek. De Indonesische regering zou met wrevel hebben vastgesteld, dat ir Manusama leider van de Zuidmo lukkers in Nederland nog op diezelfde dag van 31 augustus in een interview de bedoelde uitlating van minister Luns hoopgevend genoemd had. Het Indonesische standpunt ten aanzien van de Zuidmolukkers is duidelijk. Djakarta ontkent eenvou dig 't besaan van de Republiek der ZuidpMolukken en het recht dat de Zuidmolukkers zouden hebben gehad tot proclamatie van een onafhanke lijke staat. Wat men tot voor kort de in Nederland verblijvende Zuid- Molukkers niet heeft kunnen ont houden, is hun recht om naar hun land terug te keren. Maar daartoe dienden zij in het bezit van een In- donesich paspoort te zijn en zich dus als Indonesiërs naar de bepalingen van het Indonesisch recht te richten. Voor al diegenen die zonder Indone sisch paspoort en dus als vreemdelin gen naar Indonesië willen gaan, gel den dan ook de normale bepalingen als het verkrijgen van een inreisvi sum van beperkte duur. In deze situatie is door de gebeur tenissen in Wassenaar wel iets ver anderd. Waren de Indonesische au toriteiten voorheen toch al enigszins huiverig voor een massale terugkeer van Zuidmolukse Indonesiërs naar Indonesië, de praktische bereidheid om die terugkeer open te houden is zeker niet groter geworden. Het wordt mogelijk geacht, dat de in Nederland verblijvende Zuidmolukkers niet zo gemakkelijk het Indonesche staats burgerschap meer zal worden ver leend als tot nu toe het geval was. Dat betekent, dat de Zuidmolukkers in Nederland die nu nog steeds niet het Indonesische staatsburgerschap bezitten, in feite nog alleen de keus bezitten om zich tot Nederlanders te laten naturaliseren of met toe stemming van de Nederlandse rege ring in Nederland te verblijven als statenlozen. Men acht het zeer goed mogelyk, dat de Nederlandse regering die naturalisatie tot Nederlanders zo gemakkelijk mogelijk zal willen ma ken met daarbij alle mogelijke hulp om de assimilatie zo vlot en prettig mogelijk te doen plaatsvinden. DAMASCUS (AFP) De presi dent-premier van Syrië, dr. Noered- din Atassi. die op 11 oktober zijn ontslag had ingediend, heeft beslo ten „voorlopig" van deze besissing terug te komen. Dit is in Damascus van gezaghebbende zijde vernomen. Op aandringen van zowel het Syri sche als het interarabische bestuur van de Baath-party, waarvan Atas si secretaris-generaal is, heeft de president gisteren zijn officiële werkzaamheden hervat dit in af wachting van het resultaat van het buitengewone congres dat de partij maandag a.s. zal houden. paH Ilias** JS K lat chter- 1970 •ing*n 970 t* I ïfls •gade- lag W iddags ls van •ndijt «idea HOUSTON (Reuter) De bespre kingen die volgende week In Moskou j beginnen brengen het denkbeeld van gezamenlijke verkenning van de ruimte door Amerikanen en Russen een stap nader tot verwezenlijking. Zelfs de meest voorzichtige 1 eden van de Amerikaanse ruimtevaartge- meensehap zien de komende bespre kingen als een doorbraak. Na jaren van rivaliteit en langs elkaar heen werken komen de V.S. en de Sow- jet-Unie thans bijeen om zich tc bui gen over de kwestie hoe hun ruim teschepen in de praktijk aan elkaar rullen kunnen worden aangepast. De besprekingen worden maan dag en dinsdag (26 en 27 oktober) gehouden. Officieel zijn zij door de NASA aangeduid als „voorbereiden de technische besprekingen over mo gelijkheden tot samenwerking voor koppeling in de ruimte". De mogelijkheid van koppeling van ruimtevaartuigen opent echter een Poot gebied van samenwerking, zo als gezamenlijke tochten en redding ln nood. Het feit dat de Sowjet-Unie dit aspect gekozen heeft als begin van besprekingen over „bouten en moeren' 'duidt er op dat de Sowjet- Ünle serieuze belangstelling koestert voor samenwerking in de ruimte. Het doel van het eerste overleg is reer beperkt: het opstellen van een memorandum en heit vaststellen van Maar zowel Djakarta als Den Haag realiseren zich, dat de in Nederland verblijvende Zuidmolukkers door hun verleden geestelijk in een moeilijke positie verkeren. Men begrijpt in Indonesië zeer goed, dat het nodig zal zijn om vooral de Jongeren on der hen die door hun actie in Wasse naar en wat daarop volgde beslist uit hun evenwicht zijn geslagen, krach tig tot de orde te roepen. Om het probleem van deze in Nederland wo nende Zuidmolukkers definitief op te lossen, zal de Nederlandse regering hun duidelijk moeten maken dat zij in feite geen andere keus bezitten dan zich tot Nederlanders te laten naturaliseren. De grootscheepse poli tionele actie tegen een kamp van Zuidmolukkers om verborgen wapens te vinden, acht men in Djakarta als middel om de betrokkenen duidelijk te maken dat zij in Nederland geen uitzonderingspositie kunnen inne men, zeer Juist. Veranderd Voor deze Zuidmolukkers acht men het feit dat zij in Nederland wonen en kunnen mee profiteren van de voordelen van de Nederlandse wel vaartsstaat als de weklozenwet en andere sociale voorzieningen van zo groot belang, dat hun dit wel goed duidelijk gemaakt dient te worden, Het aantal sinds 1963. in Indone sië teruggekeerde Zuidmolukkers is I niet zo groot. Velen van hen hebben zich maar moeilijk kunnen aanpas- sen bij de sociale omstandighe den van het Indonesische volk, die zoveel slechter zijn dan men in Ne derland kent. Vakkennis die men in Nederland heeft opgedaan is veelal door gebrek aan werkgelegenheid weer verloren gegaan en de toekomst kan voor deze mensen werkelijk niet als hoopgevend worden beschouwd. De bereidheid van de Indonesische autoriteiten om meer van deze Indo nesische Zuidmolukkers uit Nederl. naar Indonesië terug te laten gaan, is naar men mag aannemen ook slechts van formele aard. LONDEN (AP) Zorgeloze „sex- experimenten" leiden bij de jonge - mensen van Groot-Brittanië tot steeds meer gevallen van abortus provocatus, geslachtsziekten en bui tenechtelijke geboorten, aldus een gisteren gepubliceerd officieel rap port. Sir George Godber, hoofd van de Britse dienst van Volksgezond heid, heeft een beroep op opvoeders en ouders gedaan om te proberen het toenemende vrije geslachtsverkeer een halt toe te roepen. In een voorwoord bot het rapport (over 's lands gezondheidstoestand) President Nixon heeft giste ren tweeënhalf uur gesproken met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko. Na afloop zei de presidentiële woord voerder Ziegler dat de sfeer tij dens het gesprek ongekend vrien delijk was geweest. Alle belang rijke onderwerpen waren bespro ken. Het was een bijdrage ge weest voor betere betrekkingen tussen beide landen. Nixon zou zijn a.s. rede voor de VN voor een groot deel aan de Russisch- Amerikaanse verhouding wijden. schrijft Sir George, dat het aantal gevallen van gonorroe bij personen beneden de 20 jaar in 1969 24 pet. hoger lag dan in 1968. Geboorten bij meisjes onder de 16 is een bron van bijzondere zorg: in 1959 werden 483 buitenechtelijke geboorten ingeschre ven. in 1969 was dat aantal opgelopen tot 1.486, een stijging van 200 pet, in tien jaar. Bijna 20 pet. van alle gevallen van officiële abortus provocatus betrof tieners, 10.000 van de 54.000 gevallen, waarbij 1.213 schoolmeisjes. „Er zijn tal van bewijzen", aldus Sir George, „dat jongemensen die met sex experimenteren hoegenaamd geen maatregelen nemen om zwan gerschap te voorkomen." Hij eist meer klinieken voor de behandeling van geslachtsziekten. De bestaande klinieken zijn overvol en kunnen de toestroming van nieuwe patiënten niet langer verwerken. In Engeland zijn verleden jaar 50.0Ü7 gevall'ti van gonorroe geconstateerd een- kwart van al die gevallen betrof jongens en meisjes beneden de zes tien jaar. De ziekte verspreidt zich bijzonder snel onder de jongeren ADVERTENTIE SANTA CRUZ (Reuter, AP) De Californische politie zoekt naar een 24-jarige jongeman, die ervan verdacht wordt de vjjf moorden in bet huis van oogarts Ohta te hebben gepleegd. Er is een arrestatiebevel tegen hem uitgereikt. j De gezochte is een zekere James I Linley Frazier. die ook de naam Ja- mes Linley Pascal gebruikt. Hij woonde in een vervallen huisje op korte afstand vnan de luxueuze vil- j la, waarin de familie Ohta woonde. Een vriend van Frazier had de poli tie medegedeeld, dat de verdachte hem gezegd had, dat er „maandag (de dag van de moorden) grote din gen zouden gebeuren". Verder heeft Fraziers vrouw in een beëdigde ver klaring verklaard, dat haar man het huis had verlaten met een geladen revolver en een zwaar pak op zyn schouder. Dat was voordat de massa moord in de villa was ontdekt, vol gens de verklaring van de vrouw op zaterdag. FRANKFORT (DPA) Het lichaam van de man, die in het In tercontinental Hotel in Frankfort werd vermoord, ls nu definitief ge ïdentificeerd als dat van de Algerijn se politicus Belkacem Krim. Volgens de officier van Justitie in Frankfort heeft de zoon van Krim hem „met absolute zekerheid" geïdentificeerd. De Algerijnse pers heeft tot dusver geen commentaar geleverd op de dood van de in ballingschap levende Belkacem Krim. Dit is James Linley Frazier, tegen wie in Californië een arres tatiebevel is uitgevaardigd. ADVERTENTIE Showroom: Nieuwe Rijn 87, telefoon 34544 (4 lijnen) de procedure als basis voor verde re bijeenkomsten. De Amerikaanse delegatie wordt ge leid door dr. Robert Giltruth, direc teur van het bemande-ruimtevaart centrum in Houston. Beter bekend is Glymi Lunney. de vluchtleider die de Apollo-13 heeft binnengeloodst na het ontploffen van een der zuurstof- tanks. De anderen zijn Arnold Frut- kin, onderdirecteur van de NASA voor internationale zaken, George j Hardy, projectleider aan het Mar- shallruimtevaartcentrum in Alaba ma, en Caldwell Johnson, hoofd van het bureau voor het ontwerpen van ruimtevaartuigen in Houston. Frutkln meent dat koppeling tussen bemande Russische en Amerikaanse ruimtevaartuigen niet voor 1972 mo gelijk zal zijn. Men moet al snel tot overeenstemming komen om de „Skylab" die in dat Jaar rond de aarde gaat draaien van een specia le koppelmogelijkheid te voorzien. Optimistisch is hij daarover niet. „De Russen zijn meestal traag in het onderhandelen", zei hij. Meer kans ziet hij voor een gemeenschap pelijk koppelsysteem achter in de ja ren zeventig voor het ruimtestation met ruimtetaxi's. Dat ligt ook meer in de lijn van de Sowjetrussische ge dachtegang. Hun vlucht van Juni, die achttien dagen duurde, is waar schijnlijk een deel van de voorberei ding van een permanent bemand ruimtestation geweest. (Van onze correspondent W. P. Timmers) BONN (GPD) De vlijtigste regering uit de Westduitse geschie denis heeft haar eerste verjaardag gebruikt voor het opmaken van een balans. Woensdag publiceerde het kabinet-Brandt een lijvig rapport, waarin wordt herinnerd aan de „nieuwe accenten" die in de Duits land en Oost-politiek zijn gezel, aan de revaluatie van de mark waarmee een eerste bijdrage werd geleverd aan het indammen van de prijsstijgingen, aan de gedurfde re cordbegroting voor het komende jaar waarmee de financiële basis wordt gelegd voor een dringend noodzakelijke onderwijshervorming, enzovoorts, enzovoorts. Nauwelijks had echter het kabi net zichzelf met dat rapport een klopje op de schouder gegeven, of het werd door de oppositie hard te gen de schenen geschopt. CDU en CSU verklaarden niet te willen ont kennen dat Brandt het afgelopen jaar veel overhoop heeft gehaald, maar-dat hij geen van zijn beloften is nagekomen. In de Oost-politiek onjuiste informaties tot de orde van de dag hebben behoord. En op het gebied van economie en financiën valt. volgens de oppositie, vast te stellen dat de toezeggingen uit de regeringsverklaring van 28 oktober 1969 spoedig onuitvoerbaar zjjn gebleken. Vooral by de sociaal zwakke groepen zou valse hoop zijn gewekt. In feite leveren rapport en reac tie samen een veel betere balans va het eerste jaar Brandt dan het re geringsstuk alleen had kunnen doen. Inderdaad is een imponeren de hoeveelheid werk verzet. Het meest opzienbarend en wellicht ook het belangrijkst was het in bewe ging brengen van de Oost-politiek, maar voor juristen is de reeks her vormingen waartoe minister van Justitie Jahn het initiatief heeft genomen zeker niet minder be langwekkend. In de militaire sec tor geldt hetzelfde voor minister va Defensie Schmidt, in die van On derwijs en Wetenschap voor minis ter Leusslnk. Maar een tien voor vlijt zegt niet alles. Aan alle fronten (ook de „na tionale", van de ondertekening van het kernstopverdrag tot de ko mende onderhandelingen in Polen) is de regering een Jaar lang onver zoenlijk aangevallen door de sterke oppositie. Ze heeft die oppositie, al le ijver ten spijt, zo veel houvast geleverd dat het zeer de vraag is of Brandt vandaag zou worden her kozen. Het (wetenschappelijk waar schijnlijk onverantwoorde) ge middelde van enkele recente opinie peilingen wijst op een meerderheid van één of twee parlementszetels voor CDU en CSU als nu verkie zingen zouden plaatshebben. Toen vorig jaar Horst Ehmke, één van de meest briljante spelers in Brandts sterrenteam, werd ge vraagd naar zijn aspiraties om Bondskanselier te worden, was het antwoord„Ach, eerst regeert Willy twee keer vier jaar en pas als hem daarna de lust is vergaan, komt dat onderwerp ter sprake". Dat was scherts, maar toch ook symbolisch voor de zelfverzekerdheid van de eerste sociaal-democratische re gering, die vooral buiten eigen land zo grote sympathie genoot. Nu is haar grote probleem: Hoe halen we de volgende parlements verkiezingen van 1973. Het regeringsprogramma is te ambitieus gebleken. Brandt, die belastingverlagingen beloofde, heeft belastingen moeten verhogen. Schiller, die krachtige maatregelen wilde nemen om de conjunctuur te dempen, kreeg om politieke re denen (deelstaatverkiezingen) te laat zfjn zin. Ingrijpende her vormingsplannen sohudt men niet uit de mouw en achteraf bekeken was het dan ook raadzaam geweest die niet al op 28 oktober 1969 met zoveel élan aan te kondigen. Het verwijt van de oppositie dat er in het afgelopen jaar wel veel is be loofd maar niets is nagekomen, is namelijk veel onredelijker dan het tegenover kiezers klinkt. Daar komt by dat de regering haar grote initiatieven in Oost- Europa niet kan afronden. Mede door bezwaren ln eigen gelederen behoeft ze in het parlement op een meerderheid voor het verdrag met de Russen niet te rekenen. Ze heeft zich verplicht gezien dat ver drag te verbinden aan een regeling voor de Berlijnse kwestie. Politiek was het zeker verstandig het ver drag als hefboom te gebruiken voor een probleem dat in zekere zin het kernpunt van de ontspanningspoli- tlek moet zijn. Maar het beklem toonde de gecompliceerde proble matiek en levert na een Jaar de te genstanders van de ontspannings- politiek argumenten voor hun be wering dat er, na Erfurt, Kassei en Moskou, wezenlijk niets verbeterd is. De oppositie wordt niet moe te betogen dat Brandt de communis ten een reeks concessies vooraf heeft gedaan en daarmee de Rus sische hegemonie in Europa heeft helpen versterken. Er zou geen vuiltje aan de lucht zijn als de fracties der regerings partijen (SPD en FDP) in het par lement een gesloten blok vormden. Terwijl Brandt voor de Oost-poli tiek zelfs in de SPD-fractie niet op alle stemmen kan rekenen, is het echter in de FDP (die van het verbond met de sociaal-democraten nog op geen enkele manier heeft kunnen profiteren) tot een splitsing gekomen. De kans bestaat dat de kleine liberale party by komende deelstaatverkiezingen min of meer de genadeklap krygt. Op de eerste verjaardag van de regering-Brandt staat niet de grote activiteit centraal, maar de vraag of de kanselier tot 1973 kan biyven re geren. De oppositie wekt de indruk dat haar schroom, om nu al de macht weer over te nemen, is ver dwenen. Haar belangstelling op kor te termyn is vooral gericht op het verval van FDP. Brandt en Scheel verklaren vastbesloten te zyn hun coalitie tot 1973 voort te zetten, maar voor zo n stoere voorspelling is de politiek te onberekenbaar: hier behoeven het niet per se de dommen te zyn. die ondanks een tien voor viyt niet verder komem.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7