Afscheiding van Quebec nog steeds zeer populair Geen wereldregering: morele kracht „Fotograferen in het weekend? Ikzounietwetenwat!" AUTORIJDER ZIET TIENERS OP DE VLUCHT Nederlanders en de vijfentwintigjarige VN (II en slot) Na lange buitensluiting bij Fransen groeiend zelfbewustzijn Na moord in Californië Beschieting van straat waar Jassir Arafat zetelt Messcher's Modehuis DONDERDAG 32 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) MONTREAL (GPD) Het ideaal van de afscheiding van de provincie Quebec van de rest van Canada, dat ook het nu verboden Bevrijdingsfront van Quebec voor ogen stond, was in april van dit jaar voor zeshonderdduizend Frans-Canadezen aanleiding om in de provinciale verkiezingen hun stem uit te brengen op de pas opgerichte Parti Quebecois. Deze partij staat ook nu, na de moord op de minister Pierre Laporte, op de bres voor een volledig onafhankelijk Quebec. De leider van de partij, de 48-jarige René Levesque, zei gisteren in een particulier vraaggesprek dat het terroristische optreden van het Bevrijdingsfront zijn partij allerminst in diskrediet had gebracht. „Integendeel", zei Levesque, „de bevolking van Quebec heeft nu op dramatische wijze het versohil leren kennen tussen de Parti Quebecois en de FLQ (Bevrijdingsfront). Het op treden van de FLQ heeft alle roman tische opvattingen over een revolutie voorgoed de grond in geboord". Le vesque. een voormalige journalist en televisiepersoonlijkheid in Canada, beschuldigd de regering van premier Trudeau van „politieke bandieterij" wegens de manier waarop deze had gereageerd op de door de ontvoerin gen ontstane crisis. „Zich verschuilend achter het lijk van Laporte heeft Ottawa de kans aangegrepen federale troepen naar Quebec te sturen en alle burgerrech ten hier op te schorten", zei Leves que. Hy verklaarde verder dat zijn party in samenwerking met drie be langrijke vakbonden een aktie zal be ginnen om de regering te dwingen de buitengewone oorlogsmaatregelen die werden uitgevaardigd, weer in te trekken. De Parti Quebecois, die door Le vesque in oktober '68 werd opgericht, staat een volledig soeverein Quebec voor ogen dat zich niet door middel van terreur, maar door middel van onderhandelingen met de federale re gering in Ottawa, zal losmaken van het land. Levesque stelt zich in dat geval een vorm van samenwerking met Canada voor, die zal lijken op een soort EEG. Men voorziet dat het, wanneer de partij ooit de meerder heid van stemmen in Quebec zou be halen. noodzakelijk kan worden om de hulp van de Verenigde Naties in te roepen om de federale regering er toe te brengen de uitslag van de ver kiezingen te aanvaarden. Schok Het onverwachte succes van Le- vesques Parti Quebecois in de provin ciale verkiezingen was een schok voor zowel de politici in Quebec als die in Ottawa, en nog steeds lopen de interpretaties daarover zeer uiteen. De meest oppervlakkige theorieën schrijven het succes toe aan de per soonlijke populariteit van René Le vesque, die jarenlang de ster van een aantal bekende televisieprogramma's was. Andere analyses leggen een verband tussen de opkomst van de party en de befaamd geworden strijdkreet van generaal De Gaulle, die tijdens zijn bezoek in juli 1967 aan Canada uitreip: „Leve het vrije Quebec". De Franse zaak in Canada heeft een lange, moeilijke en weinig illus tere voorgeschiedenis. De oorspronke lijk Franse gebieden aan de oostkust werden door de Engelsen in de acht tiende eeuw bezet, waarbij een be langrijk deel van de Franse elite ten onder ging. Het vacuüm in het lei derschap werd opgevuld door de cle- ricale elite, priesters die hun voor naamste taak zagen in samenwer king met de Engelsen en de scholing van niet-politiek georiënteerde aca demici, dat alles zoveel mogelijk bin nen kerkelijk verband. Dat had ten gevolg dat de Fransen van meet af aan werden buitenge sloten by de uitoefening van be stuursfuncties, en dat het econo mische apparaat eveneens het instru ment van de Engelstaligen werd en bleef. De leider Duplessis. die 25 jaar lang een straf en onverlicht bewind voerde en geen belangstelling had voor het tot ontwikkeling en ont plooiing brengen van de Fransen, vergrootte de aohterstand op de En gelstaligen. ADVERTENTIE Na zijn dood in 1959 ontstond voor het eerst een nieuwe Franse beweging die erop gericht was deze achterstand zo snel mogelijk in te lopen. In de provincie Quebec, vanouds overwe gend Frans (80 pot), werden in de afgelopen tien jaren belangrijke her vormingen ingevoerd, vooral op het gebied van het onderwijs dat tot dan toe in handen van de Engelstaligen was geweest. Niettemin is het be stuursapparaat nog steeds overwe gend Engels georiënteerd en worden vrijwel alle sleutelposities in Quebec door hen bezet. Confrontatie Omstreeks 1963 werd Canada voor het eerste geconfronteerd met de ex tremistische gedachten van een groep die zich het Bevrijdingsfront van Quebec noemde. In de jaren die daarop volgden werden bommen tot ontploffing gebracht, zonder dat ech ter duidelijk werd wat en voor wie het Bevrijdingsfront was. Men was zich bewust van hun opzet om Que bec onafhankelijk te maken, maar de details van hun streven en de per soonlijkheden van de beweging zijn ook nu nog steeds onduidelijk. Het front schijnt in vrijwel onaf hankelijke cellen georganiseerd te zijn en de regering meent aanwijzin gen te hebben dat een aantal hunner een soort guerrilla-opleiding kregen in Cuba of Algerije. De vraag is waarom dit front juist nu overging tot ontvoering van twee diplomaten, die tot de moord van één hunner heeft geleid. De beantwoording van die vraag is op zijn best speculatief, maar er kan misschien verband ge legd worden met de laatste provin ciale verkiezingen, toen voor het eerst de Parti Quebeqois die als vooi - naamste doelstelling de afscheiding van Quebec had, één kwart van de uitgebrachte stemmen kreeg. Dit kan voor het front, dat uiteindelijk het zelfde doel nastreeft, aanleiding zijn geweest om te geloven dat de tijd rijp was om zijn eisen kracht bij te zetten. Een tweede factor kan zijn geweest dat het front, dat uitdrukkelijk geen betrekkingen heeft onderhouden met de Parti Quebecois. na de aanvanke lijke hoop over de uitslag van de ver kiezingen teleurgesteld wa6 over het feit dat, doordat in Canada een kies- sleutel wordt toegepast gelijk aan die in Engeland, de 600.000 stemmen van de Parti Quebecois niet meer dan zeven van de 108 zetels opleverde in het parlement van Quebec. Met de zelfde sleutel kreeg de Liberale Par tij waarop overwegend Engelsen stemmen) met 45 pet van de stem- SANTA CRUZ (DPA) Het speuren van de Californlsche politie naar de moordenaars van de oog- j arts dr. Victor Ohta, diens vrouw, hun twee zoons en een secretaresse is gisteren zonder resultaat ge- men 70 zetels, de Union National met i en zetels aan de orde te stellen. Zij 19 pet. 18 zetels en de Creditisten distantiëren zich met nadruk van j bleven. (een rechts georiënteerde party die alles wat met het Bevrijdingsfront i nog het meest op de Poujadisten in I te maken heeft en leggen er de na- 1 Wel kreeg de politie een tip van een Frankrijk lijkt) met 11 pet 13 zetels! druk op dat hun party, hoewel zy automobilist die op twintig kilometer Functionarissen van de Party Que- zich inspannen voor de onafhanke- vaI\ dc PIaatf s van J* becois stellen zich dan ook ten doel lykheid van Quebec, toegewijd is aan voudife moord drie Jongelieden in deze onevenredigheid tussen stemmende democratische beginselen. een donkergroene Oldsmobile had ADVERTENTIE Bent u ook zo, meneer? Sloft u ook slaapwandelend door het weekend? Oogjes dicht voor alle malle en mooie gebeur tenissen vlak voor uw neus? Wel nee - roept u zeer monter ik ben totaal anders. Mij ontgaat zo goed als niets. Ik lach wat af in zo'n weekend. Of, en dat mag u gerust weten, soms kijk ik vertederd naar wat de kinderen nu weer bedacht hebben. Laatst nog zeg ik tegen m'n vrouw: Je zou er eigenlijk een foto van moeten maken Juist meneer, héél goed. Maar eh waarom maakte u dan geen foto? Tuurlijk, u maakt foto's in uw zomer vakantie. Trouw, ieder jaar weer. Albums vol. Waarom dan niet in uw mini-vakan- tietjes, de weekends? U zei 't net zelf al: die zitten toch ook boordevol kostelijke momenten. Tja, u moet natuurlijk zorgen dat uw fototoestel bij de hand is. En dat er een filmpje in zit. En-eventueel-dat Maak in't weekend géén foto's- U mocht er eens plezier in krijgea de flits klaar is. En dan is 't verder een kwestie van knopje drukken. Simpel? Gelijk heeft u. En dan te bedenken dat uw fotoalbums voortaan wél een compleet beeld van uw leven geven. En niet alleen van uw zomervakanties. Haal dus een filmpje in huis. Zorg voor een geladen fototoestel. Want filmen is eigenlijk uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te nemen. Wees een wakkere vader en ren naar de vakman, uw fotohandelaar. gezien die het eigendom was van de vrouw van de vermoorde arts. Zeker één van hen was een meisje. De po litie is onmiddellijk met het zoeken naar het drietal begonnen. De auto werd twaalf uur na de ont dekking van de moord in de villa van de arts aan de Stille Oceaan op on geveer 25 kilometer van de plaats van het misdrijf gevonden. De wagen lag gedeeltelijk uitge brand bij een spoorwegovergang. De politie vermoedt, dat de daders de auto op de spoorbaan tot stilstand hebben gebracht en vervolgens te voet of met een ander voertuig hun vlucht voortzetten. De Oldsmo bile werd kennelijk door een trein ge grepen en weggeslingerd. De auto raakte daarbij in brand. Bloedbad De Oldsmobile is in de buurt van de plaats Saratoga aangetroffen, waar slechts enkele uren na het bloedbad in de artsenvilla een 19 jarige pompbediende op dezelfde ma nier vermoord werd. Gisteren al had de politie te Pasa Robles in Zuid-Californië een 26-ja- rige man en zijn beide halfbroers van 13 en 14 jaar gearresteerd. Zij werden ervan verdacht, in de nacht van zondag op maandag de 25-ja- rige Betty Barnes en haar 27-jari- ge man Ronald neergestoken, resp. neergeslagen te hebben. Bijna tege lijkertijd werd in een auto op onge veer 80 kilometer van de woning, van het gezin het lichaam gevonden van de vierjarige dochter, die na de moord op haar ouders ontvoerd werd. Of de drie gearresteerden ook van deze daad verdacht wor den. stond woensdag nog niet vast. AMMAN lAFP) Uit twee Jeeps van het koninklijke leger hebben Jor daanse militairen gistermiddag een salvo mitrailleurvuur gelost m de straat waar zich het bureau van Jas sir Arafat bevindt. Het incident ver oorzaakte grote opwinding. Bahi Lad- gham, voorzitter van het Arabisch bemiddelingscomité, had kort na het incident een telefonisch onderhoud met de Palestijnse leider. Volgens een woordvoerder van het centrale comité van het Palestijnse verzet zijn twee personen gewond geraakt, van wie een, een meisje van 13, zwaar. Aanvankelijk werd een van de jeeps aangehouden en de vijf inzittenden gearresteerd, doch die werden later op last van Arafat weer vrijgelaten. Arafat bevond zich tijdens de schietpartij in zijn bureau. BREESTRAAT 175 - TELEFOON: 22095 LEIDEN (Van onze correspondent) NEW YORK (GPD) Drs. Jan van Wyk (56), directeur afdeling New York voor hulp aan Palestijn se vluchtelingen. Als er uiterlijk zo iets bestond als een „typische" V.N.-functionaris, dan zou het drs. Jan van Wijk kunnen zijn. Grijs krullend haar, open gezicht met blauwe ogen, in zijn gebaren en spreken informeel, zit in overhemd achter zijn bureau, maar komt er naast zitten voor het gesprek. Hij is het soort V.N.-man, dat als type tus sen de diplomaat en de organisator in valt. Het gesprek wordt regelma tig onderbroken door twee secreta ressen (de één Brits, de ander van Jamaica) over binnengekomen Rode- Kruis-toezeggingen uit West-Europa voor de Palestijnse vluchtelingen. In zijn kantoor, met uitzicht op de nieuwe wolkenkrabber van Pan Ame rican, is het byna snikheet, maar hü schijnt het niet te merken. Drs. Van Wijk is net enkele da gen terug uit Beiroet, waar hij was in verband met de nieuwe vluchte- lingencrises, ontstaan door de recen te strijd in Jordanië. Op een tafel staat nog zijn attaché-koffertje, be plakt met etiketten, die iets over zijn werk zeggen: Tokio Prince Ho tel, Commodore Hotel, Teheran, Iran, Pavilion Hotel Beiroet. Nipa Lodge Pattaya Thailand. Het laatste vliegkaartje hangt er ook nog aan: Midle East Airlines. Hij noemt zich "de oudste Hollan der in deze club" en vertelt dat hij 21 Januari 1946 op verzoek van de Nederlandse regering naar Londen ging om daar de eerste Algemene Vergadering voor te bereiden. Hij was toen 32 Jaar en had al het een en ander achter de rug. In 1942 af gestudeerd in Rotterdam in de Eco nomie. raakte hij betrokken bij de produktie en verspreiding van het illegale Parool en werd na de bevrij ding aangesteld als directeur van het Haagsch Dagblad een kopblad van het Parool. Zijn keuze voor Londen hing samen met een Econo mische studieproject, dat hij in 1936 onder leiding van prof. Tinbergen had ondernomen bij de Volkeren bond. Primitief Maar toen de "drie weken" om waren, werden ze op verzoek van de toenmalige ambassadeur Van Kleffens verlengd, en daarna werd het New York (een beslissing bin nen 24 uur genomen), waar toen de eerste secretaris-generaal TrygveLie net was aangesteld. De V.N.-or- ganisatie bevond zich in nog zo'n primitief stadium, dat Van Wijk naai- New York ging zonder idee van wat zijn werk zou gaan worden en zonder een vast salaris dat voor lopig betaald werd door de Neder landse regering). Het kleine secretariaat bevond zich in die dagen in Hunter College in New York, een meisjesschool, en Van Wy k herinnert zich hoe eenvou dig het allemaal was ingericht. "Er waren daar toen een honderd men sen, die nog moesten leren hoe ze met elkaar moesten samenwerken. We bouwden toen voort op de Vol kerenbond-procedures. Ik herinner me nog heel goed, dat ik deel moest nemen aan een begrotingsbespre king. waarvoor net een Franse hoog leraar en zijn assistente waren over gekomen. Verder was er een Ame rikaan bij. De hoogleraar sprak geen Engels, de Amerikaan geen Frans, zodat ik voortdurend alles heen en weer moest vertalen. Maar dat gaf echt kleur aan die tyd. Je moest alles zelf doen, er was geen staf en we hebben heel wat nach ten doorgewerkt zonder dat we naar huis gingen." Romantiek "Het was een romantische tijd. Voor mij was het heel bijzonder, in eens uit die depressieve oorlosgja ren in Holland te zyn. Misschien wa ren we toen allemaal te idealistisch, maar er was een grote solidariteit onder elkaar, en de mensen wilden elkaar graag ontmoeten. Ik herinner me ook dat vooral de Amerikanen toen erg veel belangstelling hadden voor onze ervaringen in de bezet tingstijd". Na het tijdelijke onderdak in Hun- ter college werd opnieuw een tijde lijke ruimte gevonden op het terrein van de Sperry Rand-fabrieken in La ke Success in de staat New York. Van Wijk verhuisde mee, nog steeds toegevoegd aan de begrotingsafde ling. Maar vanaf 1950, toen het splin ternieuwe glazen gebouw van het VN-secretariaat in gebruik werd ge nomen, veranderde zijn leven dras tisch. In 1956 ging hij als lid van de VN-commissie naar West-Afrika om er het plebisciet te organiseren, en woonde er vijf maanden. „Toen moest ik naar Santiago in Chili en werd daar tewerkgesteld onder de leider van het regionale kantoor voor de technische hulpverlening". De lijst wordt lang. In 1959 naar Jeruzalem (1 jaar) als hoofd van de administratie van de VN-macht, die daar gestationeerd was om op de bestandsschendingen toe te zien, een creatie van de Veiligheidsraad. In Drs. Jan van Wijk typische VN-functionaris I960 een weinig bekende missie naar de Buraiml-oase, waar de leiders van Aboe Dhabi, Muskat en Oman elkaar een stuk grond betwistten. "Dat was een hele primitieve toe stand in die oase. We werden er on dergebracht in *t mooiste huis (zon der vensters), waar één van de vrouwen van een sjeik in woonde. Op een dag zag ik buiten een oude man sjouwen met een groot blik wa ter en ik realiseerde me toen dat hij degene was, die de dagelijkse dou ches mogelyk maakte, zodat we toen maar wat minder water zijn gaan gebruiken". In 1967 was Van Wijk een half jaar in Cambodja, in verband met een tempel die door Thailand werd opge ëist een situatie die de politieke sta biliteit dreigde te verstoren. Het jaar daarop was het Genève voor een half naar. als administrateur van de eco nomische missie voor Europa. En nu is het dan voortdurend Palestina, een werk dat zeer belemmerd wordt door een begrotingstekort van vijf miljoen dollar op een totale begro ting van 45 miljoen, een tekort dat in het komende jaar zal stijgen tot zes miljoen. Oorzaken zijn onvoldoen de bijdragen van de landen, stijgen de onkosten en de opleidingsprogram ma's want het VN-kantoor voor de Palestijnse vluchtelingenhulp onder houdt in samenwerking met de Unes co bijvoorbeeld 460 vluchtelingenscho- len (45 procent van het budget). Aan voedsel, medicijnen en kleding wordt 41 procent van het budget besteed. Geld "En nu", zegt, Van Wijk, ijsberend in zijn kantoor, "hebben we behalve deze zogenaamde normale moeilijk heden nog drie miljoen dollar nodig om de schade van de oorlog in Jor danië te repareren". HU heeft er geen idee van waar het vandaan moet komen. Door zijn vele reizen is zijn huis een "museum" geworden: p re-inca- aardewerk. Griekse vaasjes, tempel reliëf-afdrukken uit Thailand. Op zijn bureau ligt een kennnelijk oude, ge kleurde tegel, "gekocht op een bazar in Damascus". Op de grond een kleu rig kleedje, "dat is gemaakt door on ze vluchtelingen in Gaza". Is hij teleurgesteld over de achter uitgang van de effectiviteit van de VN? "Ik ben zelf als goede Neder lander. ondanks het idealisme, met beide voeten op de grond blijven staan. Er was al heel snel kritiek op de VN, maar in mijn toespraken zeg ik altijd dat het een verbetering is van de Volkerenbond. Het is geen wereldregering, maar een morele kracht (citeert daarbij een aanslui tende passage uit de recente rede van minister Luns voor de Algemene Vergadering). In dat opzicht is mijn teleurstelling niet groot". "Wij. Nederlanders, zijn praktisch, we leven niet op wolken, en dan weet je de beperkingen. Elke orga nisatie die 25 jaar bestaat wordt for meler, bureaucratischer en reageert minder spontaan. Een zekere wijs heid leert je dat dit de feiten van het leven zijn. Maar ik beschouw mijn eigen 25 jaar hier als een bijzondere periode. Als ik in Nederland was ge bleven, dan had ik een mooie carriè re gehad, een mooi burgermansbe- staan. Mijn moeder had dat graag gewild, maar ik wilde mijn aandeel leveren aan de VN". Als drs. Jan van Wijk zijn kantoor verlaat komt zijn Britse secretares se nog met een telegram naar hem toe. .Mooi" zegt hij. „de Finnen dus ook". Even later loopt hij langs het Informatiebureau b{j de uitgang, steekt een hand op naar Beatrix van Wilgenburg (de Nederlandse recep tioniste) en wandelt in de zon langs geparkeerde limousines van de di plomaten naar het trottoir van First Avenue .waar hij wordt opgewacht door een collega, met wie hij samen naar huis zal rijden. MR. H. L. LEFFELAAR

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7