BRITSE A UTO-INDUSTRIE KAN FLINKE SCHOP BEST GEBRUIKEN Fiats komen via Born op de weg Honderdduizend tankten reeds automatisch Verlaten auto's vaak prooi beroeps- plunderaar pONDERDAG 22 OKTOBER 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 19 Wegenwacht A. J. M. Mosheuvel uit Rotterdam: „De plundering van verlaten langs de weg staande au to's is een ramp. De praktijken van sommige slopers nemen onge kende vormen aan". Steeds vaker vormen auto's die langs de rijkswegen staan een uitnodi ging van dieven om ze van bruik bare onderdelen te ontdoen. Be zitters van auto's, die met hun voertuig om een of andere reden niet meer verder komen en het la ten staan. lopen de kans hun be zit zonder wielen, motor, radio of deuren terug te vinden. Meestal doen deze verschijnselen zich op de buitenwegen voor, maar ook de grote steden blijven de praktijken van de plunderaars niet bespaard. Niet alleen knutselende amateur-slo pers, die een bruikbaar onderdeel voor hun eigen wagentje kunnen gebruiken, maar ook mensen die er een beroep van hebben gemaakt, maken zich aan dit soort roof schul dig. „De snelheid waarmee wordt gewerkt en het gebruik van mo derne gereedschappen duidt in de richting dat groepen professionele slopers de Nederlandse wegen af schuimen". vindt de heer Mosheu vel. Hij kan sterke verhalen vertellen! „Bij Delft stond een tijdje gele den een Opel, die door pech zijn weg niet meer kon vervolgen. Toen de eigenaar een paar dagen later terugkwam, waren de splin ternieuwe drempels uit zijn auto gezaagd. Omdat hU in die toestand niet kon rijden, kwam hij nader hand met een kennis terug om het voertuig weg te slepen. Ze hebben het rechtstreeks naar de vuilnis- De Londense autoshow is alweer bijna achter de rug. Vorige week werd de aftrap verricht door Bobby Moore. Dat een bekend voetballer dit deed was haast symbolisch, want de door chronische stakingen stagneren- Britse auto-industrie kan best a flinke schop gebruiken. Temeer, de verkoop van buitenlandse merken onder invloed van die inter- moeilijkheden hard oploopt. De allesoverheersende vraag is dan ook de Britten kans zien die proble men de baas te worden. Inwendig moet er voor de gezondmaking van de Britse auto-industrie nog heel wat De vele fusies van de af gelopen jaren kunnen pas tot hun recht komen, wanneer er een einde wordt gemaakt aan de kostbare ver snippering van het produktieproces met vaak honderden kilometers van tlkaar verwijderde afdelingen van één en dezelfde firma- Iedereen is het er ook over eens, dat de vaak slechte leiding een zware verantwoordelijk heid draagt voor de steeds weer los barstende stakingen. Een andere swakte is ook, dat een vrij groot aantal Britse dealers niet voor hun taak berekend schijnt te zijn en dat te verkooptechnieken over het alge meen zwak zijn. Een enorme handicap voor de Brit se auto-industrie is ook, dat tot dusver de maar al te vaak grillige re- geringspolitiek de industrie tot een economische speelbal heeft gemaakt door kredietrestricties, hoge aan koop- en wegenbelasting de koop kracht sterk heeft afgeremd. Hier door wordt de binnenlandse afzet als basis voor een bloeiende export ern stig ondermijnd. Toch is men over het algemeen nog wel optimistisch. De voorspelling is, dat wanneer de oude feuten worden gecorrigeerd deze tak van industrie nog een goede toekomst voor zich heeft. Vooral wanneer de nieuwe regering door de voorgestelde »nti-stakingsmaatregelen erin zou slagen betere arbeidsverhoudingen te scheppen. Inmiddels wordt de Britse auto- Industrie voor een groot deel door Amerikaanse kapitaal overeind ge houden: Ford, Chrijsler, General Motors. Er gaan nu geruchten, dat het laatste puur Britse autobedrijf Brltsh Ley land een fusie zou over we len met Fiat, maar of dat meer dan »n gerucht is kon niemand ons ver- feilen .En wie het kon deed dat niet. Lord Stokes, de grote man van Bri- tish Leyland. is erg fel uitgevallen fegen alle kritiek op de Britse auto wereld. Hü heeft de opmerkingen als zou er nooit een nieuw model ver schijnen gepareerd met de opmer king, dat men normaal drie Jaar no dig heeft voor de ontwikkeling vn zo'n nieuw model. En volgend jaar precies drie jaar na de fusie wordt de eerste van 'n nieuwe serie wagens van Leyland geïntroduceerd. Een wagen met achterwielaandrij ving. BMC. keert zich niet geheel af van de voorwielaandrijving, maar zal de bouw daarvan voortzetten onder de naam Austin. De achter aange dreven wagens gaan het embleem van Morris voeren Voor het overige: wie er op de show in Londen ook klaagde, nie mand van Daf. In een onopvallend hoekje bouwden de Eindhovenaren rustig voort aan hun import. In 1968 gingen er 1700 Daf-jes naar Enge land .vorig jaar 3000 en dit jaar is men de 5000 reeds gepasseerd. En men verwacht, dat die stijgende lijn zal worden voortgezet. Een eigen ves tiging en een uitbreiding van het dea- lernet werpen wel vruchten af in Engeland. Erg veel nieuws viel er niet te ontdekken op de autoshow in Lon den. Natuurlijk stond de schijniverper van de aandacht veelal op de nieuwe types Cortina, maar het nieuw staat hierbij tussen aan halingstekens, want eigenlijk is deze wagen gelijk met de Taunus in het nieuws gekomen. Verder kon men als wat opvallende primeurs zien: de Sunbeam 1500 GT (boven) en de Austin Maxi met een 1750 cc motor (onder). Chrysler Engeland bracht de Sunbeam GT als uitbreiding en top van de Sunbeam 1250-1500 serie. Twee carburateurs75 DIN-pk (standaard 63), topsnelheid 157 km en pittiger acceleratie. En na tuurlijk een wat luxueuzere uitvoering. In de nieuwe versie van de Austin Maxi (1750 cc motor, 84 pk. 148 km per uur) heeft men ten opzichte van het standaardmodel enkele wijzigingen aangebracht om tegemoet te komen aan veelgehoorde klachten. Zo werd de versnelling gewijzigd, al blijft de bak met vijf versnellingen gehandhaafd. Het comfort werd vergroot. Honderdduizend automobilisten hebben reeds eigenhandig met de 1 brandstofrevolver van een automa- j tisch benzinestation gemanipuleerd om zich in de nachtelijke uren uit de benzinenood te helpen Een in drukwekkend aantal. Het betekent, daf gemiddeld 1 op 25 auto's van ons personenwagen - park al eens op zo'n onbemand pompstation van de nodige brand stof is voorzien. En dat amper in 2M Jaar! Want het eerste automatische benzinestation in ons land. het Shell- station in De Meern, aan de auto snelweg Den HaagUtrecht, vlak vóór de Domstad, werd op 28 april 1968 geopend Respectievelijk konden op 7 Jvuii 1968 en op 12 augustus 1969 de 10.000 ste en 25.000ste bezoeker worden verwelkomd en dezer nachten kwam dan de 100.000ste nachtelijke klant zijn tank vullen. Wie dit is en waar het gebeurde is moeilijk na te gaan, omdat het aantal tankstations met self service van 24 tot 6 uur inmid dels is uitgebreid tot 28 stuks «Shell 24, Esso 2 en Gulf en Flna elk 1», doch uit de computergegevens is dit gebleken. Het publiek is er, blijkens de grote animo, al geheel mee vertrouwd ge raakt en de apparatuur functioneert zo goed. dat een teleurgestelde frau deur bij een station in Het Gooi het ingenieuze computer-apparaat in grote gramschap met vijf kogelga ten trachtte te doorboren, omdat de soliditeit ervan hem in zijn snode plannen dwarsboomde. De uitbreiding van het aantal au tomatische tankstations van 1 tot 28 in ca. 2'/è Jaar verloopt min der vlot dan oorspronkelijk in de be doeling heeft gelegen. Van het begin af heeft de overheid zich op het standpunt gesteld, dat de benzine stations aan de grote verkeerswegen dag en nacht geopend moesten zijn Pas nadat Koppens Automatic N.V. in Bladel (N-B) de unieke appa ratuur voor automatische pompln- stallaties had ontwikkeld en zij deed dat in nauwe samenwer king met o.m. Rijkswaterstaat vie len de bezwaren weg, want van de vele overvallen was de animo om te blijven gering. Nu dit systeem op gang is gekomen en er een zeer dankbaar gebruik van wordt gemaakt, wekt het des te meer bevreemding dat de overheid nog steeds talmt om het aantal benzine stations met 24 uur service tot circa 100 stuks uit te breiden, zoals steeds de bedoeling is geweest. belt kunnen brengen. Plunderaars hadden alles wat los en vast zat eruit gesloopt". De voorbeelden zijn legio. Op rijks weg 13 vonden de bezitters van een Mercedes en een Opel hun voertuig helemaal niet meer terug. De vehikels waren, beide niet meer in staat te rijden en door de We genwacht niet ter plaatse te repa reren, binnen 24 uur compleet weggesleept. Lelijke Eendjes en Volkswagens zijn de makkelijkste prooien. Het meest in trek zijn wielen met goede ban den. Radio's, ruitenwissers, kop- lampringen, accu's en spiegels ne men de tweede plaats in. Een auto mobilist, tobbend met een lekke band, heeft een kwartiertje nodig om het wiel te wisselen. In min der dan de helft van deze tijd wor den alle vier de wielen onder de auto vandaan gehaald. Het uitza gen van een autoradio is meestal in vijf minuten bekeken; een ruit werd in drie of vier seconden uit de wagen „gelicht". Specialisten in deze branche maken volgens de Wegenwacht dan ook gebruik van de modernste mate rialen. Als verscheidene onderde len van en uit een wagen moeten worden gesloopt, gebruiken zij twee wagens. De wachthoudende auto waarschuwt de „demontageploeg", die een paar honderd meter ver der werkt, met zijn lichten voor een in aantocht zijnde auto. De plunderaars hoeven zich dan slechts even achter de wagen schuil te houden. Zelfs als zjj zouden blijven staan, lopen zjj weinig kans te worden opgemerkt. Het voortrazende verkeer schenkt geen aandacht aan langs de weg staande auto's. De heer Mosheuvel: „Als een wagen langer dan één nacht blijft staan, wordt het risico buitengewoon groot. Hoe ze weten dat een wa gen niet pas neergezet is, kun nen we alleen maar raden. Blijk baar worden van alle verlaten auto's aantekeningen gemaakt. Al één sloper eenmaal bezig is ge weest, is er geen houden meer aan. Een „aangebroken object" is in een ommezien leeggeplunderd". De schade die wordt aangericht is vele malen groter dan de waarde van de gestolene. Slechts heel bru tale professionals nemen de tijd om bijvoorbeeld een autoradio er rustig uit te schroeven. ZU zijn ook degenen die overdag opereren. De Rijkspolitie in Driebergen wijt vele van de gevallen van roof ook aan de nonchalance van autobe zitters. „Vaak treft de bemanning van de Porsches verlaten auto's aan, waarvan de deuren niet op slot zijn of de koffers en andere waardevolle dingen zo voor het I grijpen liggen. Die mensen heb- ben haast en denken dat op de S rijksweg toch niets kan gebeuren. Ze moesten eens weten. Op het ogenblik is die veronachtzaam heid van bezittingen verschrikke lijk. 'het is daarom nu een gouden tijd voor dieven en slopers", al dus een woordvoerder van de rijkspolitie. De raad die de Wegenwacht auto bezitters wil meegeven is in dit ge val niet overbodig: laat altijd uw auto wegslepen als u eens komt te staan met een wagen, die niet te repareren valt. Haal als dit niet mogelijk is de waardevolle spullen uit de auto en waarschuw de We genwacht De Autobianchi 112 verscheen dezer dagen op de Nederlandse markt. Het kleine vinnige wagentje, dat al geruime tijd gele den bij de eerste introductie zeer gunstig werd ontvangen, moet volgens de opgave inclusief f5992 opbrengen. Hoe lang die prijs zal kunnen worden gehandhaafd hangt in de nevelen der toekomst, zoals alle autoprijzen op dit moment nogal labiel zijn. Het staat wel vast, dat de prijzen volgend jaar wel zullen moeten stijgen. Vandaar ook, dat men in de autowereld nu al spreekt van het z.g. Witteveen-effect. De in de miljoenennota aange kondigde belastingmaatregelen wer pen hun schaduwen vooruit, zoals zij dat enkele jaren geleden deden, na dat minister Vondeling zijn fiscale perspectieven had geopend. Normaal loopt in deze tijd van het jaar de vraag naar nieuwe auto's altijd iets terug. Daar is dit jaar echter niets van te merken. Integendeel, de ver koop is groter dan ooit. Vooral waar het kleine wagens betreft. De fabrieken kunnen' het niet aan slepen, zeker daar waar door stakin gen toch al een achterstand in de le verantie was ontstaan. De firma Lang, die Fiat en Autobianchi in ons land importeert, prijst zich der halve gelukkig, dat zü dit jaar nieu we overeenkomsten heeft kunnen sluiten met de Spaanse en Poolse fa brieken, die Fiatmodellen in licen tie bouwen. Van Seat uit Barcelona krijgt zij nu behalve de 600 ook de 850. De leveringsmoeilijkheden van dit populaire model zyn daardoor in één klap opgelost. Bovendien be tekent het, dat wanneer Fiat in Ita lië stopt met een klein model, dit in Spanje nog vele jaren wordt ge maakt. En nu is daar de kleine Autobian chi 112 weer bijgekomen. Leonard Lang N.V. vrijwel de enige ge heel zelfstandige importrice in de kolossale Fiat-organisatie is daar bijzonder gelukkig mee. Zij zag daarin tevens een aanleiding om de autopers eens naar Born uit te no digen, de vestiging van Lang, waar alle auto's uit het buitenland aanko men en verder worden geëxpedieerd. Dit jaar zullen er dat zo'n 50.000 zijn. Een vooral wat ruimte betreft enorm bedrijf. Lang beschikt daar over 10.000 vierkante meter losper- rons en 100.000 vierkante meter opslagterrein. In totaal kunnen er tienduizend auto's worden opgeslagen. In de eerste helft van dit jaar was dat niet zo belangrijk, want de leve rantiemoeilijkheden maakten wel. dat de auto's zo kort mogelijk in Born bleven. Maar nu deze problemen opgelost lijken zal de grote ruimte voor opslag goed van pas komen. Leonard Lang N.V. beschikt nog niet zo lang over deze vestiging in Born (hemelsbreed op enkele hon derden meters afstand van DAF) Drie jaar geleden stond er nog niets. Toen pas werd begonnen met de bouw van een assemblagebedrijf voor grondverzetmachines. Maar nog voor men hiermee gereed kwam, zag Lang zich genoodzaakt de afdeling perso nenwagens van Amsterdam naar Born over te brengen. In de hoofd stad was niet voldoende ruimte te vinden. En zo die vindbaar was bleek die onbetaalbaar. Onmiddellijk is toen het terrein in Born tot 24 hec tare verdubbeld Dit voorjaar werd een tweede hal gebouwd, die dient voor opslag van personenauto's. Daar worden de wagens ook gecontroleerd. Bij de bouw heeft het bedrijf kunnen profiteren van de Stimulerings regeling voor Industriële Omscha keling in Limburg. Bovendien is de ligging van Born voor de aanvoer van auto's uit Tu rijn, Milaan, Barcelona en Warschau uiterst gunstig. Verder is de afstand voor het transport van Zuid-Limburg naar de nieuwe markt van Leonard Lang Luxemburg de kortst mo gelijke- Het feit, dat het concern in Turijn, dat overal ter wereld met ei gen dochterondernemingen werkt, het enige buitenbeentje in de organisa tie een volle de volle honderd pro- i cent Nederlandse onderneming en- kele jaren geleden heeft verzocht ook de belangen in Luxemburg te behar- tigen wordt bij Lang nog steeds als een bijzondere parel op de kroon ge zien. In Limburg werkt men met een volledig Limburgse bezetting. Alle honderd werknemers zijn Limburgers en tot nu toe heeft het aantrekken van personeel in tegenstelling tot DAF. dat om de vraag te kunnen bijhouden zelfs gastarbeiders moet laten overkomen geen moeilijkhe den opgeleverd. Wellicht is dat me de te danken aan het feit, dat het lopende bandwerk bij DAF wat min der aantrekkelijk is dan de distri butie-arbeid, waartoe men zich bij Fiat in Born beperkt. De auto's ko men per trein in 't Limburgs plaatsje aan (soms 19 wagons met 16 tot 20 auto's per wagon), worden daar dan ingeklaard en rijklaar gemaakt en gaan per trekkers met opleggers naar de dealers over het gehele land en Luxemburg. Op het moment zijn er al meer dan een kwart miljoen Fiat rijders in Nederland. Talloze trucks met Fiats ver trekken zo uitBom. Op weg naar de dealers. Op weg naar de rijders.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19